Чому виникає храп

| | 0 Comments| 21:21
Categories:

Як визначити причину та позбутися храпу?

Якщо ви думаєте, що храп здатен лише дратувати вашу половинку та заважати сусідам, то ви дуже помиляєтесь. На жаль, це може бути симптом небезпечного захворювання та тягти за собою такі наслідки, як інфаркт та причиною інсульта. Саме тому дуже важливо визначити причину храпу та спосіб його лікування.

Цікавий той факт, що храп є дуже поширеною проблемою, котра торкається близько 45% дорослого населення. При цьому 25% населення хропить постійно.

Що ж таке храп?

Це звук, який виникає при поганому проходженні повітря через задню частину рото- та носоглотки. Саме у цій області тіла зустрічаються всі м’які частини дихальних шляхів, а саме язик, піднебіння та язичок. Вони замикаються та вібрують під дією повітря, що проходить повз, саме це і видає звуки різної гучності, які ми іменуємо храпом.

Зверніть увагу, що причин для храпу є досить багато, тому щоб дізнатись як лікувати хропіння, для початку слід дізнатись його походження.

Чому храп вважають небезпечним?

Як ми уже писали, те, що храп заважає тим, хто поруч із вами, далеко не є основною причиною для його лікування. Головне визначити чи не є цей храп тривожним знаком щодо стану вашого здоров’я.

Приміром, є таке поняття, як «апное» – це затримка дихання, при якій тонус м’язів верхніх дихальних шляхів значно знижується і людина перестає дихати більше, ніж на 10 секунд. Таке захворювання часто плутають із храпом. Люди, котрі ним страждають, погано висипаються, адже часто прокидаються через сигнал мозку про недостатню кількість кисню. Таке захворювання значно підвищує ризик серцево-судинних захворювань, як інфаркт та інсульт. Проте його лікування можливе, наприклад, з допомогою спеціальних приладів, які дозволяють повноцінно дихати уві сні. Тому, якщо ви не висипаєтесь і при цьому знаєте, що хропите, то слід звернутись до лікаря.

Як дізнатись, що ти хропиш?

Зазвичай з цим проблем не виникає, адже ті, хто живе поруч із вами (діти, батьки, кохані і т.д.), повідомляють про це. Але якщо ви живете на одинці і вам цікаво знати, який у вас сон, то з допомогою сучасних гаджетів це також можна дуже просто зробити, приміром, запишіть свій сон на диктофон.

Декілька частих причин храпу та способи їх лікування

  • Забитий ніс – це одна із поширених причин тимчасового хропіння. Правильне дихання повинно здійснюватись носом, тому якщо він закладений через нежить, то повітря обирає інші шляхи виходу, з чого і виникає храп.

Таке хропіння лікування не потребує, треба просто справитись із нежиттю. До речі, у попередніх статтях ми розповідали, як це зробити без аптечних препаратів.

  • Викривлена носова перетинка. Між ніздрями є тонка перетинка, яка може формуватись не правильно чи стати такої форми після травм, тоді одна ніздря значно вужча за іншу, що призводить до ускладненого дихання та храпу.

Шлях лікування виключно хірургічний. Проте ринопластика це дуже проста процедура, котра значно покращить ваше дихання, тому не слід від неї відмовлятись через присутність певних страхів.

  • Запалення мигдалин (аденоїдів) – це частіше стосується дітей, проте може стати причиною храпу. Якщо малюк хропить, то обов’язково відвідайте отоларинголога.

Лікування може бути дуже різним, тому слід вирішувати дане питання виключно індивідуально з вашим ЛОР-спеціалістом.

Рішення банальне та просте – спробуйте не спати на спині.

Якщо ви помітили подібний ефект від прийому певного препарату, то проконсультуйтесь зі своїм лікарем, можливо цей препарат можна замінити чи відмінити.

  • Слабкий м’язовий тонус та анатомічні особливості. При такому діагнозі язик може трішки западати та заважати вільному проходженню повітря. Часто така проблема зустрічається у старших за віком людей, проте інколи це виникає генетично чи через вживання наркотиків та алкоголю.

Є також такі причини, як неправильна форма піднебіння, що заважає вільному диханню чи занадто довгий язичок. Такі причини частіше всього вроджені, проте можуть з’являтись із віком чи лишньою вагою.

Тут спосіб позбутися храпу теж залежить від його причини. Звісно, якщо це пов’язано із алкоголем та наркотиками, то слід просто відмовитись від їх вживання. Якщо причина зайва вага, то часто достатньо привести тіло в норму. При западанні язика можна використовувати спеціальні ортодонтні апарати, схожі на зубні протези. Часом виправити ситуацію можна лише хірургічним шляхом, але це лише у крайніх випадках.

Надіємось, що завдяки нашій статті ви знайдете відповіді на свої запитання та отримаєте здоровий сон для себе і близьких.

Завдяки співпраці з різноплановими компаніями, маю досвід написання статей на різноманітну тематику. Хобі — кухня та все, що пов’язано з домашніми солодощами. Все це дозволяє мені створювати якісний контент для читачів блогу. View all posts

Як вилікувати хропіння: рекомендації, методи, препарати. До якого лікаря звертатися при хропінні

Наскільки серйозною проблемою виступає храп? Чи свідчить явище про будь-які порушення в організмі? Як вилікувати хропіння? Який лікар повинен займатися терапією? Чи можна купити засіб від хропіння в аптеках? Відповіді на ці та інші запитання розгляньмо далі в матеріалі.

  • Що таке хропіння?
  • Причини
  • До якого лікаря звертатися при хропінні?
  • Діагностика
  • Чи небезпечний хропіння для здоров “я?
  • Усунення хропіння за допомогою силіконової кліпси
  • Спеціальна гімнастика
  • Спреї від хропіння
  • Таблетки від хропіння
  • Народна медицина
  • Усунення хропіння за допомогою хірургічного втручання
  • Корисні поради

Що таке хропіння?

Згідно з термінологією медиків, хропіння – це процес, який супроводжує дихання уві сні і виражається специфічними звуками. Суттю процесу виступає поява виразних вібрацій низької частоти при проходженні повітря через тканини носоглотки. Храп вважається порушенням фізіології дихання. Фахівці називають явище ронхопатією. Визначають, чому виникає хропіння уві сні, причини і лікування, лікарі, яких називають сомнологами.

Причини

Існує безліч передумов для появи хропіння. Дратівливі звуки під час сну здатні з ‘являтися під впливом таких факторів:

  • Викривлення носової перегородки.
  • Набряк тканин дихальних органів.
  • Формування поліпів у носовій порожнині.
  • Збільшення в обсязі мигдалин.
  • Вроджений вузький просвіт носоглотки.
  • Наявність істотних жирових відкладень в тканинах поблизу стінок ковтки.
  • Великий розмір мови.
  • Зайве розслаблення м ‘язів горлянки під час сну.

Серед лікарів існує думка, що причинами розвитку хропіння здатні стати не тільки проблеми з носоглоткою. Явище може спостерігатися у осіб, які перенесли інсульти, інфаркти, м ‘язові травми, страждають від захворювань нервової системи і щитовидної залози.

До якого лікаря звертатися при хропінні?

Першим фахівцем, до якого рекомендується записатися на консультацію, є отоларинголог. Медики представленої спеціалізації займаються вирішенням проблем пацієнтів, які страждають від патологій дихальних шляхів. Саме порушення такого характеру найчастіше викликають хропіння.

Як вилікувати хропіння, також здатний підказати сомнолог. Такі лікарі займаються встановленням факторів, які призводять до порушень сну. Відвідування цього доктора дозволить сформувати комплексний підхід до лікування, а також усунути патології, з якими не вдалося впоратися отоларингологу.

Як не дивно, розповісти, як вилікувати хропіння, може стоматолог. Втручання такого фахівця піде на користь людям, які відчувають труднощі при диханні через неправильну форму щелепи або її надмірне звуження. Проблема хропіння в даному випадку долається завдяки виготовленню індивідуального пристосування, яке збільшує просвіт дихальних шляхів.

Діагностика

Які дослідження можуть призначатися за наявності хропіння? У першу чергу лікар проводить візуальний огляд носоглотки. Якщо не виявлено відхилень від норми, може бути призначений вимір артеріального тиску, перевірка роботи дихальних органів. З метою виключення самостійних патологій фахівці нерідко направляють пацієнтів на рентгенологічне обстеження.

Дієвим методом для встановлення причини розвитку хропіння виступає цефалометрія. Метод полягає в пошуку зв ‘язку між порушенням дихання та особливостями анатомічної будови черепа. Додатково лікар може вдатися до сумнівнографії – дослідження поведінки пацієнта під час нічного відпочинку.

Чи небезпечний хропіння для здоров “я?

Одним з типових наслідків такого явища виступає почуття сонливості і втоми після нічного відпочинку. Результатом порушення дихання стає уривчастий сон. Мозок людини періодично збуджується, а тіло розслабляється не повністю. Таким чином, при хропінні накопичується втома. На цьому тлі нерідко виникають нервові розлади.

Небезпечним при хропінні є апное. Суть полягає в короткочасному припиненні дихання в ході сну. Явище загрожує затримкою природної вентиляції легенів, дефіцитом кисню в складі крові. Іноді це призводить до раптових нічних інфарктів, інсультів і навіть зупинки серця.

Храп виступає патологічним фактором, який може призвести до розвитку тахікардії, артеріальної гіпертонії, інших серцевих захворювань. Причому подібні проблеми здатні торкнутися як організму дорослої людини, так і дитини.

Для дітей хропіння загрожує затримками у фізичному розвитку. За відсутності якісного нічного відпочинку в організмі малюків припиняють продукуватися в достатньому обсязі соматотропні гормони. Останні відповідають за зростання тіла.

Усунення хропіння за допомогою силіконової кліпси

Запобігти небажаним наслідкам дає можливість застосування силіконової кліпси від хропіння. Пристосування вдягається у підстави перемички носових пазух. Кліпс використовується з метою рефлексотерапії, впливаючи на біологічно активні точки.

Регулярна стимуляція зони напередодні носових проходів дає можливість привести в тонус прилеглі тканини. Позитивно позначається використання засобу також на стані гортані та неба. Поступово м ‘язи звикають до подібних впливів, що дозволяє усунути деякі причини хропіння.

Спеціальна гімнастика

Визволитися від хропіння можна, якщо вдатися до простих вправ. Гімнастика передбачає наступне. Необхідно висунути з ротової порожнини мову до межі і утримувати в статичному положенні протягом декількох секунд. Потім слід їм злегка повернути в різні боки. Також потрібно виконати легке написання на підборіддя, переміщуючи нижню щелепу вперед і назад. Вдаватися до подібних заходів рекомендується щодня вранці і ввечері. Храп при такому підході починає зникати через кілька тижнів.

Спреї від хропіння

В аптеках можна придбати цілу масу спреїв проти хропіння. Найбільш дієвими виступають такі засоби, як “Доктор Храп”, “Асонор”, “Сайленс”. Вони не є ліками, а лише містять у складі біологічно активні добавки. Компоненти зазначених препаратів пом ‘якшують слизові оболонки дихальних шляхів, усувають відчуття сухості в горлі і носових пазухах.

У багатьох людей хропіння розвивається на тлі алергічного риніту. Для патології характерна закладеність носа і поява рясних слизових виділень. Усунути проблему дозволяє застосування спрею “Назонекс”, у складі якого присутні глюкокортикостероїди. Препарат також виступає відмінним засобом для полегшення дихання при збільшенні мигдалин в області неба і наявності аденоїдів. Діючі речовини такого спрею чинять на слизові оболонки протизапальну дію, знімають набряклості. Придбати можна вказаний засіб від хропіння в аптеках. При цьому для полегшення дихання під час нічного відпочинку потрібно проходження курсу лікування тривалістю від 1 до 3 місяців.

Використовувати також можна “Снорекс” від хропіння. Відгуки лікарів показують, що такий спрей дуже ефективний. Він значно полегшує дихання через ніс, зменшує обсяги виділяється зсередин, перешкоджає зростанню мигдалин, приводить в тонус мускулатуру дихальних шляхів. При бажанні позбутися від хропіння за допомогою препарату “Снорекс” можна назавжди. У цих цілях необхідно застосовувати засіб щодня протягом місяця, а при поверненні неприємних симптомів слід повторити курс терапії.

Таблетки від хропіння

Безпечним препаратом для усунення проблеми виступає “СнорСтоп”. Цей гомеопатичний засіб проводиться на основі компонентів рослинного походження: беладони, ефедри, канадського жовтокореня, дубровника. Допоміжними речовинами у складі виступають біхромат калію та гістамін.

Таблетки від хропіння “СнорСтоп” показані до застосування в тих випадках, коли хропіння розвивається на тлі наявності у верхніх дихальних шляхах поліпів, а також при викривленні носової перегородки. У той же час препарат не здатний впоратися з розвитком апное (короткочасна зупинка дихання в ході сну).

Народна медицина

Як позбутися хропіння чоловікові? Народні кошти, перевірені часом, дають можливість ефективно боротися з проблемою. Отже, які ж методи вважаються найбільш дієвими?

  1. Вилікувати хропіння потенційно здатний засіб на основі капустного соку. Склянку такої сировини необхідно з ‘єднати зі столовою ложкою меду. Засіб рекомендується випивати щоразу при відході до сну. Позитивний ефект настає протягом декількох тижнів.
  2. Усунути неприємність дає можливість засіб, приготовлений з цілющих рослин. Для підготовки ліків достатньо змішати столову ложку бузини з аналогічною кількістю кореня шабельника, а також ріпейника і польового хвоща. Інгредієнти слід подрібнити за допомогою кавомолки. Отриману масу потрібно залити окропом і наполягати протягом години. Приймають такий склад як мінімум 5 разів на добу по одній столовій ложці. Використовувати засіб потрібно до тих пір, поки хропіння повністю не зникне.
  3. Іншим доступним рішенням для позбавлення від хропіння виступає обліпихове масло. Речовину необхідно капати (по 1-2 краплі) в кожну ніздрю перед сном. Очікувані результати відзначають по проходженні 2-3 тижнів.

Усунення хропіння за допомогою хірургічного втручання

Яким ще може бути лікування хропіння? Операція може знадобитися, коли утруднене дихання під час нічного сну проявляється в результаті наявності анатомічних дефектів у носоглотці. Це може бути викривлення неба або носової перегородки, наявність всіляких поліпів. Хірургічне втручання призначається у випадках, коли хропіння несе потенційну небезпеку для здоров ‘я, а усунути проблему не дозволяє жоден гомеопатичний метод.

Хропіння у дитини можна лікувати шляхом точкового впливу на область неба низькою температурою. Альтернативою виступає припалювання місцевих тканин за допомогою лазера. Виконують такі операції з наступною метою. У результаті термічного впливу на слизових оболонках виникають опіки. При загоєнні ран відбувається природне скорочення обсягів тканин. Тобто утворюється більше вільного простору для проходження повітря під час дихання.

Дорослим нерідко видаляють операційним шляхом зайву тканину в області мигдалин, усувають поліпи і виконують пластику носової перегородки. Подібні рішення досить ефективні при необхідності боротьби з хропом. Однак у них є деякі недоліки. У період реабілітації людині доводиться відчувати відчутний біль. Також можуть виникати післяопераційні кровотечі.

Корисні поради

Існує кілька рекомендацій, які додатково підкажуть, як вилікувати хропіння:

  1. Під час сну протипоказано лежати на спині. Така поза нерідко призводить до западання мови і як результат – порушення дихання. Позбутися довільного перевертання на спину в ході відпочинку дозволить один нехитрий прийом. На піжаму в області лопаток пришивається кармашок, куди вкладається тенісний м ‘яч. При подібному рішенні людина обов ‘язково прокинеться, якщо стане ворочатися уві сні. Після проходження декількох місяців виробляється рефлекс, який виключає прийняття пози на спині.
  2. Якщо проводиться лікування хропіння, не слід вживати алкоголь незадовго до сну. Протипоказані також всілякі транквілізатори і снодійні препарати. Прийом останніх викликає зайве розслаблення м ‘язів носоглотки. Результатом стає посилення хропіння.
  3. Лікування хропіння можливе завдяки усуненню зайвої ваги. Як показує практика, зменшення маси тіла на якихось 10% сприяє полегшенню дихання в ході нічного відпочинку.
  4. Людям, які намагаються розібратися, як вилікувати хропіння, потрібно відмовитися від куріння. Вживання тютюнових виробів нерідко призводить до запалення тканин трахеї і горлянки. Явище може перейти в хронічну форму. Результатом стає постійний набряк стінок дихальних шляхів.

Храп, хропіння

Храп – це виражений звук, який виникає під час нормального дихання під час сну через вібрацію м’яких тканин у верхніх дихальних шляхах, зазвичай через вібрацію задньої частини горла. Хоча храп сам по собі часто є нешкідливим явищем, він може також бути ознакою більш серйозного порушення дихання, такого як обструктивна апноея під час сну (ОАСС).

Можливі причини храпу включають:

  • М’які тканини та м’язи горла: Розслаблення м’яких тканин та м’язів у верхніх дихальних шляхах може вести до вібрації, що викликає храп.
  • Вікові зміни: З віком м’які тканини можуть втрачати тонус, що сприяє храпу.
  • Надмірна вага: Надмірна вага може призводити до збільшення обсягу тканин навколо горла, що може впливати на дихальні шляхи.
  • Куріння та вживання алкоголю: Ці фактори можуть впливати на м’які тканини та м’язи, сприяючи храпу.
  • Назальні проблеми: Застудження, алергії чи інші проблеми, які впливають на носові шляхи, можуть викликати храп.
  • Спосіб життя: Позначені привички сну, такі як спання на спині, також можуть впливати на ризик храпу.

Якщо храп вас турбує або якщо ви підозрюєте, що ви страждаєте від апноеї під час сну, важливо звернутися до лікаря для визначення причин і розробки плану лікування. Лікар може порадити зміни в стилі життя, вживання певних ліків або рекомендувати використання спеціальних пристосувань для полегшення проблеми. В окремих випадках може бути вказана консультація з ортодонтологом чи проведення додаткових обстежень для визначення ступеня серйозності ситуації.

Лікування храпу

Лікування храпу може варіювати в залежності від причин та серйозності симптомів. Нижче наведено деякі загальні поради та можливі методи лікування:

  • Зміни в стилі життя:
    • Втримуйте нормальну вагу: Надмірна вага може збільшувати ризик храпу. Здорова дієта та регулярна фізична активність можуть допомогти контролювати вагу.
    • Уникайте алкоголю та сну після вживання алкоголю: Алкоголь може розслабити м’які тканини в горлі, сприяючи храпу.
    • Спання на боці або на животі: Це може зменшити тиск на горло та допомогти уникнути храпу.
    • Антациди: Деякі антациди можуть допомагати зменшити кислотність в шлунку, а отже, зменшити ризик храпу.
    • Препарати, що зменшують виділення кислоти: Ці ліки можуть бути корисними для людей з гастроезофагеальним рефлюксом (ГЕРБ), який може супроводжуватися храпом.
    • Апарати для подачі повітря: Деякі люди використовують спеціальні апарати, такі як ППВ або апарати для подачі повітря під тиском, щоб полегшити дихання під час сну.
    • Хірургічні методи: У деяких випадках лікар може порекомендувати хірургічні втручання для виправлення анатомічних проблем, що можуть призводити до храпу.
    • Техніки розслаблення: Регулярне використання технік розслаблення, таких як медитація або йога, може допомагати контролювати стрес та покращувати якість сну.

    Якщо храп не зникає після вжиття заходів самодопомоги, або якщо він важко впливає на якість сну чи загальний стан здоров’я, важливо звернутися до лікаря. Лікар може визначити причину храпу та порадити оптимальні методи лікування в конкретному випадку.

    Інші хвороби: