Що робити при зміщенні хребців

| | 0 Comments| 21:25
Categories:

Зміст:

Зміщення хребців і міжхребцевих дисків: симптоми, як виправити

Зміщення хребця є патологічним зміною в структурі хребетного стовпа. Лікарі використовують термін спондилолістез, який походить від грецьких слів «спондило» і «листез», що дослівно означають «дзвінок» і «зміщення». При спонділолістезі відбувається зміщення міжхребцевих дисків, які є сполучною ланкою між хребцями.

Коротка анатомія

Хребет складається з 33-35 хребців, які пов’язані між собою міжхребцевими суглобами і в сумі утворюють хребетний стовп, що виконує підтримуючу функцію організму. В хребетному стовпі знаходиться спинний мозок, який відповідає за передачу нервових імпульсів від мозку і сигналів від рецепторів до нього.

Майже до кожного хребця кріпляться м’язи – шийні, м’язи тулуба, попереку. Між собою хребці також з’єднані м’язами, які дозволяють людині згинати і розгинати хребет. Зміщення хребта призводить до порушення багатьох функцій.

Причини зміщення хребців

До патології хребців і міжхребцевого диска можуть викликати такі причини:

  • Сильні фізичні навантаження, спрямовані на хребет, або ж різкі рухи, особливо з важкими предметами. Зміщення диска відбувається із-за недостатньої сили м’язів або ослаблення суглобів.
  • Вроджена слабкість хребта. Особливо небезпечним зміщення дисків хребта стає для дітей, оскільки призводить до пошкодження подальшого остеогенезу хребта. Часто в дитячому віці відбувається зміщення грудних хребців.
  • Вікові зміни. Хребець, як і будь-яка кістка, складається на 70% з неорганічних речовин – фосфатів і кальцію. З віком відбуваються дегенеративні зміни в кістках – кількість органічних речовин зменшується, кістка стає крихкою. При навантаженнях хребець може легко раскрошиться, що і призведе до зсуву.

Спондилолістез також є наслідком деяких захворювань – остеохондрозу, запалень, травм. Іноді зміщення хребетного диска відбувається при неправильних діях під час пологів.

Симптоми

Симптоми зміщення хребців відрізняються в залежності від ураження різних відділів. Остеология виділяє наступні симптоми:

  • Оніміння спини;
  • Сильні больові відчуття після фізичних навантажень на хребет;
  • Оніміння кінцівок або слабкість в кінцівках;
  • Запалення нервів.

Область оніміння залежить від відділу хребта. Відбувається воно через передавлення хребцем або диском артерії, яка виробляє кровопостачання області. Наприклад, при передавливании в шийному відділі німіти буде горло, язик або шия. Якщо відбувається зсув хребців грудного відділу, буде спостерігатися німота верхніх кінцівок.

Оніміння кінчиків пальців при спондилелистезе можуть помилково переплутати з симптомами серцевого нападу – при ньому буде німіти тільки права рука.

При поперековому ураженні може статися радикуліт попереково-крижового відділу або обмеженість у русі попереку. Також при поперековому спондилелистезе хворий може почати кульгати – відбувається обмеження поперекових нервів, що відповідають за рухову активність ноги.

Після фізичного навантаження збільшується пульс – прискорюється серцебиття, судини розширюються. При зміщенні хребців запалюється міжхребцевий диск, який розширюється в розмірах. При збільшенні надходження крові запалення збільшується, до клітин хребця надходить гістамін, гормон «запалення», який розширює хребетний диск ще більше. Нерви затискаються, з’являються больові відчуття.

Запалення відбувається через виділення гістаміну, який при пошкодженні клітин виділяється у міжклітинний простір. В першу чергу відбувається запалення міжхребцевого диска, однак він майже не має власної іннервації, тому гістамін впливає на нерв.

Нерв збільшується в розмірі, власне тіло нерва починає тиснути на навколишнє оболонку його мієлінову оболонку, з’являються больові відчуття. Тут важливо диференціювати її від остеохондрозу, оскільки лікування має різний характер.

Ступеня зміщення хребців

Розрахунок ступеня йде за 100% шкалою, де нуль береться природне положення хребця, а за 100% — хребет повністю виступає за межі нормального стану. У цій градації виділяють чотири ступені:

Перша ступінь, при зміщенні від 1% до 25%. Зміщення визнається незначним, в залежності від величини зміщення біль може бути при різних рухах спини або в момент сидіння. Після сильного фізичного активність біль приймає постійний характер.

Друга ступінь, зміщення від 26% до 50%, відбувається утиск нерва. Біль носить постійний характер, особливо сильною стає в ранкові години після пробудження. Можливе посилення болю під час ходьби, порушення ходи з-за больового синдрому. Розвивається запалення.

Третя ступінь, зсув від 51% до 75%. Залежно від ураженого відділу, втрачається рухливість різних відділів тіла. Наприклад, через зміщення в грудному відділі втрачається рухова активність м’язів верхніх кінцівок. Тулуб осідає, або відбуваються зміни в кіфозах і лордозах хребта, які помітні зовні.

Четверта ступінь, зміщення від 76% до 100%. Відбуваються зміни в ході, втрата рухової активності, грудна клітка і живіт витягуються вперед, відбувається перекіс тіла у сторону, протилежну зсуву. При четвертій ступені, зміщення хребців симптоми болю мають різкий характер, можлива втрата свідомості, сильне оніміння спини.

Також є п’ята ступінь характеризується повним відділенням хребця від сусідніх, розривом суглобів і сильними ураженнями спинного мозку. При п’ятого ступеня спондилолитеза в шийному відділі людина загине через несумісних із життям порушень.

Лікування спондилолитеза

У медицині прийнято розділяти методи лікування симптоматичне і причинне. На жаль, у випадку спондилолитеза майже все лікування спрямовується на усунення симптомів для припинення розвитку захворювання.

Медикаментозні методи

Серед медикаментів лікарі призначають різні найменування спазмолітичних та анальгетичних засобів. Всі види медикаментозних терапій в даному випадку мають відносно симптоматичне лікування, яке спрямоване на поліпшення стану.

Спазмолітичні препарати спрямовані на зняття м’язового спазму, який не дає рухати спиною, оскільки з-за больового рефлексу м’язи спастично стискаються. Подібні спазми є нормальною реакцією на біль, проте в даному випадку можуть призвести до поганих наслідків – зміщення буде посилюватися під силою м’язів.

Анальгетические препарати покликані знімати больовий синдром зі спини і полегшувати життя хворому, оскільки постійний біль сильно знижує комфорт. Патологія викликає посилюється з часом больовий синдром, який може призвести до розвитку епілепсії. В мозку буде розвиватися больовий осередок, який і буде давати дане неприємне розвиток хвороби.

Ледокаиновие і новокаїнові блокади

Лідокаїн і Новокаїн відносяться до препаратів, що блокує натрієві канали і зупиняє проведення імпульсу по нерву. Використовуються для зняття больового синдрому від чиї нервів, що недопускает розвиток больового вогнища в головному мозку і зняття болю, для полегшення життя пацієнта.

Методика не дорога, але вимагає від лікаря знання того, що робити для правильної постановки. Оскільки укол робиться в область, близьку до спинного мозку, процедуру можна робити тільки в умовах стерильної перев’язочній або операційній, що робить її допустимої до проведення лише в умовах лікарні.

Блокаду можна проводити не частіше чим раз в 5-6 днів, однак при 2 або 3 ступені є єдиним методом до симптоматичному лікуванню.

Мануальна терапія

Люди недовірливо ставляться до голковколювання, однак стародавня східна методика на даний момент підкріплена науково. Всі точки, в які вколюється голки, є нервовими гангліями, які являють собою скупчення нервових тел. Вплив на них дозволяє активувати діяльність визначених органів і м’язів.

Природно, розрахувати, яку саме м’яз необхідно привести тонус може тільки дипломований лікар, що пройшов курси підготовки до голковколювання.

Корсети і комір Шанца

Терапія спрямована на підтримання хребця в правильній формі. Комір Шанца є своєрідним корсетом для шиї. В результаті корсета на хребець знижується тиск м’язів і органів, хребець перестає зміщуватися в бік, відновлюється кровообіг і відновлюється нормальна робота спинного мозку та нервів.

Використовувати корсет постійно не можна, м’язи розслабляються, і їх функція деградує, проте у важких випадках він є невідкладним засобом для відновлення функції. Про те, що необхідно перестати носити корсет для хребта симптоми повідомлять вам самі – в спині буде помітна розслабленість і «порожнеча».

Фізична активність

Хребет швидко відновлюється завдяки пішим прогулянкам. Обтяження які викликає помірні компресії в хребті, які зміцнюють м’язи спини. Вони в свою чергу самостійно вирівнюють хребець і зупиняють порушення в хребетних дисках. Не намагайтеся себе перетрудить і пройти більше, чим зможете, оскільки фізичне стомлення призводить до проблем.

Хірургічна операція

Використовується в крайньому випадку, коли підтримуюча терапія не може відновити функцію хребта. При хірургічному виправлення вставляються металеві пластини, які підтримують диск і не дають прогресувати патології.

Перед тим, як лікувати зміщення хребців хірургічним методом проводять додаткові обстеження і пробують інші методи, оскільки, не дивлячись на безпеку методу, будь-яке хірургічне втручання може викликати далекосяжні наслідки для людини, абсцеси, нагноєння і навіть смерть. У деяких випадках хірургія може бути противопоказанна.

При підозрах на зсув обов’язково зверніться до фахівця, оскільки самолікування в даному випадку може призвести до фатальних наслідків.

Зміщення хребців: що це і як відновлювати здоров’я

З порушеннями в роботі опорно-рухового апарату працюють тисячі фахівців: лікарі, масажисти, хіропрактики, реабілітологи та ін. Більша частина звернень пов’язана з порушеннями в хребті – основній структурній опорі організму людини.

Найбільш поширеною проблемою хребта є зміщення хребців, що медичним терміном називається спондилолістез. Це процес, при якому один або кілька хребців зміщуються щодо інших хребців і горизонтально осі хребта.

Як ви пам’ятаєте, хребет складається із 33-34 хребців і п’яти відділів: шийного, грудного, поперекового, крижового і куприкового. Шийний відділ, що включає 7 хребців, найрухоміший і найменш захищений. Саме в ньому найчастіше відбувається зміщення хребців. Також часті зміщення хребців і в поперековому відділі.

Чому зміщуються хребці?

Факторів, що викликають дане порушення, багато, проте найпоширеніші наступні:
– вікові зміни кісток;
– дегенеративні зміни міжхребцевих дисків;
– травми хребта;
– значні регулярні навантаження на хребет;
– вроджені аномалії і родові травми;
– тривале перебування в одному положенні (наприклад, сидяча робота);
– травматизація.

Симптоми зміщених хребців

Симптоматика зміщення хребців залежить від зони локалізації і ступеня зміщення. Однак незалежно від місця, зміщення хребців викликає подразнення або ж повне защемлення нервових корінців. Як наслідок з’являється набряк, починається запальний процес, що супроводжується ниючий або гострим болем. Крім того, компресія нервових корінців провокує порушення іннервації в певному органі або частини шкіри.

Серед симптомів:
– оніміння в області зміщення хребця;
– поколювання в нижніх, верхніх кінцівках і області спини;
– періодичні і хронічні головні болі;
– хрускіт в шийному відділі при поворотах і нахилах голови;
– шум в вухах;
– задишка;
– задухи;
– біль в області печінки і / або нирок;
– кульгавість;
– набряки ніг і варикозне розширення вен.

Перелік можна продовжувати дуже довго, проте це не змінює головного – якщо нічого не робити зі зміщеним хребцем, то виявляться серйозні захворювання внутрішніх органів і структурні зміни організму.

Діагностика і лікування зміщених хребців

Діагностувати зміщення хребців можна мануально, за допомогою МРТ та рентгенологічного дослідження.
Мануальна діагностика проводиться за чітким алгоритмом і в певному положенні тіла клієнта.

Для лікування зміщених хребців застосовують мануальну терапію, фізіотерапію, сухе або підводне витяжіння, магнітотерапію та інші методи.
Що стосується мануальної терапії, то тут варто уточнити пару моментів.
Є різні техніки мануального впливу – мануальні маніпуляції, остеопатичні трастові і непрямі м’які маніпуляції.

Трастові техніки є прямим впливом і являють собою короткий амплітудний рух хребцем. Це досить складна у виконанні техніка з небезпекою травмування. До того ж вона ще й стресова для організму. Тому має виконуватися професійно.

Непрямі техніки м’якого мануального впливу на хребет при зміщенні хребців дозволяють безболісно, ​​дуже м’яко і безпечно для клієнта повернути хребець на місце і позбавити людину від болю.

Саме непрямі техніки для роботи зі зміщеними хребцями в своїй практиці вже понад 7 років використовує Дмитро Ріккерт – викладач нашого центру і спеціаліст з відновлення здоров’я людини.

Бачачи результати після застосування непрямих технік впливу на хребет, Дмитро ділиться методикою, яку протягом багатьох років застосовує у своїй практиці. Оволодіти цією методикою ви можете на Workshopе «Непрямі техніки м’якого мануального впливу на хребет». Отримані знання та навички дозволять грамотно працювати зі зміщеними хребцями і бути впевненими в безпеці і результаті.

Пам’ятайте, що допомагаючи клієнту вирішити його проблему з болем, ви забезпечуєте себе рекомендаціями і новими клієнтами. Як не крути, а в нашій справі, колега, «сарафанне радіо» працює і буде працювати.

Задоволених клієнтів вам і високих результатів!

Зміщення хребців – симптоми, причини виникнення

Зміщення хребців (спондилолістез) – симптоми, причини виникнення

Від стану хребта багато в чому залежить загальне самопочуття людини, а також нормальне функціонування всіх його органів. Досить поширена проблема для сучасної людини – зміщення хребців, таїть в собі багато небезпечних моментів. Крім больового синдрому, знижує працездатність, ця патологія чревата серйозними ускладненнями, при несвоєчасному зверненні до фахівця.

Далеко не завжди зміщення хребця супроводжується різкими болями. Досить часто, на початковій стадії, зміщення хребців не проявляється явно вираженими симптомами, що значно ускладнює діагностику і відкладає усунення проблеми. А це, в свою чергу, може призвести до протрузії або грижі, які сприяють звуження спинномозкового каналу і здавлення нервових корінців, що може призвести до порушення функцій багатьох систем організму.

У якому випадку може виникнути зміщення хребців?

Дана проблема виникає внаслідок побутових травм, перенесених хвороб або невдалих оперативних втручань. Механічні дії або патологічні зміни в опорно-руховій системі призводять до складного і неприємного захворювання.

Ось деякі з причин виникнення спондилолістезу:

  • в грудному віці, внаслідок родової травми;
  • при вроджених патологіях кісткових структур;
  • при різких поворотах голови у немовлят;
  • будь-які травми опорно-рухової системи;
  • вікові зміни в суглобах;
  • хронічні захворювання, остеохондроз;
  • перенесені операції на хребті;
  • різкі температурні перепади.

Важка фізична робота, пов’язана з підняттям тягарів, професійний спорт, різні побутові травми, які супроводжуються падінням на спину або автомобільні аварії, можуть викликати зміщення хребців з дуже серйозними наслідками.

Симптоми хвороби, що пов’язані зі зміщенням хребців

Прояв патології залежить від локалізації проблеми, тобто відділу хребта, де відбулося зміщення. Так, наприклад, головний біль, порушення сну, хворобливі відчуття в шиї і вухах, нежить можуть сигналізувати про зміщення хребців шийного відділу. Ці симптоми можуть доповнюватися порушенням пам’яті і хронічною втомою.

Наявність загальної слабкості поряд з болем у грудях і верхніх/нижніх кінцівках, можуть говорити про проблеми з хребцями грудного відділу. болі в попереку, ускладнюються кульгавістю і зміною ходи, втому навіть при нетривалих пішохідних прогулянках – це явні симптоми патології хребців поперекового відділу.

Правильна діагностика хвороби – зміщення хребців

Знаючи симптоматику, яка свідчить про зміщення хребців, при перших же ознаках порушень, слід звертатися до профільного фахівця. Після загального огляду, для уточнення попереднього діагнозу, лікар призначає додаткове обстеження.

Це найбільш доступний метод, який може досить точно показати стан хребта, міжхребетних відстаней і суглобів. Обстеження необхідно проводити при підозрі на ушкодження хребта, навіть у несвідомому стані пацієнта.

МРТ ( магнітно-резонансна томографія)

Велике дослідження, що дає уявлення про патологічних процесах, що відбуваються в м’язах, зв’язках, міжхребцевих дисках і спинному мозку. Дана діагностика дозволяє побачити навіть незначні зміни в тканинах хребетного стовпа. Дане дослідження не супроводжується радіаційної навантаженням.

КТ (комп’ютерна томографія)

Докладне дослідження, що дозволяє точно визначити локалізацію вогнища патології, стан кісткових структур хребта при зміщенні хребців, проте він супроводжується радіаційним випромінюванням.

Зміщення хребців – лікування патології

При неускладненому перебігу хвороби можна обійтися консервативними методами лікування:

  • щоденне використання корсета, що підтримує хребет в нормальному положенні;
  • призначення препаратів, що знімають біль і запальний процес;
  • помірні фізичні навантаження, що включають спеціальні вправи;
  • фізіотерапевтичні процедури і мануальна терапія.

Якщо консервативне лікування не дає бажаного результату, після повторного обстеження, може бути призначено оперативне втручання. У будь-якому випадку, при перших же ознаках дискомфорту або больових відчуттів в хребті слід звертатися до лікаря. Своєчасно проведене обстеження, виявлення вогнища та причини захворювання, призначення лікування з урахуванням індивідуальних особливостей кожного пацієнта, допоможе вам уникнути ускладнень і усунути причину без негативних наслідків для організму.