Чи можна в домашніх умовах виростити кедр

| | 0 Comments| 20:56
Categories:

Вирощування кедрової сосни з горіха

Кедр – один з найкрасивіших представників хвойних дерев. Тривалість його життя становить 450-500 років, а зрілості кедрова сосна досягає до 80-85 років. Цей довгожитель радує не тільки розлогою довгою хвоєю, а й смачними кедровими горіхами, багатими вітамінами, мікроелементами, жирами і білком.

Кедр можна виростити з горішка

Зустріти кедри можна і на дачних ділянках, і на території заміських будинків. Найчастіше їх висаджують однорічними саджанцями, але мало хто знає, як виростити кедр з горішка в домашніх умовах.

Посадковий матеріал

Вирощування кедра з горішка – справа не проста, т. К. В продажу немає якісного посадкового сировини. Горіхи, які можна купити в магазині, абсолютно не підходять для того, щоб виростити кедр в домашніх умовах. Найчастіше вони лущені і обсмажені. Не багато вирішують самостійно пророщувати насіння, адже набагато простіше купити однорічний саджанець і висадити його в грунт.

Купувати кедрові горішки з рук теж не найкраща ідея. Насіння зберігає свою схожість протягом 1 року, на другий рік вона знижується на 50%, а після цього насіння і зовсім не проросте.

Крім терміну зберігання горішків можуть бути порушені і його умови, що негативно позначається на посадковому матеріалі.

Щоб виростити кедр з насіння в домашніх умовах, доведеться самостійно зібрати кедрові горіхи. Зробити це можна в місцях зростання кедрової сосни в кінці жовтня, листопаді. В цей час починається збір стиглих шишок. Можна взяти опале на землю насіння або шишки з насінням, але вони можуть бути пошкоджені пліснявою або гризунами, і висока ймовірність того, що це буде торішній урожай.

Краще зірвати шишку прямо з дерева, але зробити це непросто через висоту кедрових сосен. Збирачі використовують довгі палиці з стукалками на кінцях, збиваючи шишки з самих верхівок. У таких насіння більш висока ймовірність прорости.

Для збору насіння найкраще самостійно зірвати шишку з дерева

Підготовка насіння до пророщування

Щоб садити насіння, необхідно їх витягти з шишки. Робиться це досить просто. Шишку кладуть поблизу опалювальних приладів або швидко обпалюють полум’ям з усіх боків. Під впливом температури лусочки розкриваються, вивільняючи насіння. У промислових масштабах використовують спеціальні апарати, які дроблять шишку, не пошкоджуючи кедрові горішки.

Після вилучення насіння потрібно подбати про їх дезінфекції. Для запобігання багатьох грибкових хвороб кедрові горіхи замочують в розчині марганцівки на 2-3 години перед посадкою.

Посадка насіння

Важливим моментом у вирощуванні кедра з насіння є стратифікація – створення умов, максимально наближених до природних. У лісі кедрові горішки, потрапляючи в землю в листопаді-грудні, зимують під снігом і лише навесні проростають. Створити щось схоже в домашніх умовах досить просто:

  1. Після замочування в марганцівці кедрові горішки садять в спеціально підготовлений субстрат на глибину 1-2 см. Надто заглиблених посадка перешкоджає проростанню насіння.
  2. Насіння, висаджені в ємність, поливають так, щоб вся земля промокла, але не розкисла від надлишків вологи. В іншому випадку горішки почнуть загнивати.
  3. На поверхню субстрату укладають 5-7 см снігу. Ємність накривають поліетиленом і прибирають на нижню полицю холодильника на 3 місяці. Якщо погодні умови не дозволяють відразу накрити посадки сніговим покривом, то зробити це можна пізніше.
  4. Один раз на місяць або по мірі висихання грунту горішки поливають водою кімнатної температури. Бажано використовувати талий сніг.

Через 3 місяці стратифікації ємність з посадженими в ній кедрами дістають з холодильника і ставлять на південне вікно. Найчастіше перші сходи з’являються вже на другий тиждень.

Кедр добре дає сходи на південному вікні

Субстрат для посадки насіння

Якість і склад грунту відіграють важливу роль у вирощуванні кедра в домашніх умовах. Пророщувати насіння слід в суміші:

Пісок і гравій прогартовуються перед посадкою. Це попереджає розвиток багатьох хвороб, вбиває спори цвілевих грибів. Іноді насіння кедра пророщують в суміші хвойних тирси і родючого грунту. Такий склад дуже схожий на грунт кедрового лісу, але він досить швидко пересихає, тому потрібно ретельно стежити за поливом пророслих горішків.

Перед посадкою горішків грунт слід прожарити

Пересадка сіянців

Коли паростки кедра досягли 3 см, їх необхідно розсадити в окремі ємності, де вони будуть рости перший рік. Головне при пересадці – дбайливо поводитися з ніжними корінцями, щоб не пошкодити їх.

На дно горщика укладають дренаж, його можна купити в магазині або використовувати кедрові шишки. Другий варіант краще, т. К. Наближає умови зростання до природних. Субстрат виготовляється з річкового піску, родючого грунту і хвойних тирси.

Через місяць після пересадки можна приступати до загартовування сіянців. Спочатку влаштовують провітрювання, а через деякий час виносять на вулицю.

Не можна залишати молоде деревце під палючим сонцем, а й тінь йому не підходить. Ставити горщик з кедром потрібно в місце з розсіяною тінню – під іншим деревом або навісом.

Перші 10 років кедрова сосна росте дуже повільно, але при гарному догляді різко піде в зростання. Висадити сіянець в грунт краще до трьох років. Таке деревце добре приймається і легко переносить зиму.

Трирічний сіянець вже можна висадити в грунт

Догляд за молодим деревцем

Якщо посадити кедр на дачі вдалося і деревце прижилося, то всі вимоги до вирощування сосни були ретельно дотримані. Тепер можна приступати до догляду за саджанцем. Потрібно пам’ятати наступні рекомендації:

  1. Для повноцінного розвитку лісові дерева вступають в симбіоз з грибниці. Це корисне сусідство допоможе зміцніти кедру, вирощеному на дачі. Для цього беруть 5 жмень лісової підстилки і попередньо подрібнені капелюшки стиглих лісових грибів, замочують все це в відрі теплої води. Через добу кедр поливають отриманою сумішшю.
  2. Рихлити землю навколо дерева не можна, т. К. Коріння розташовуються дуже близько до поверхні, є ймовірність пошкодження.
  3. Грунт навколо саджанця мульчують для збереження вологи і боротьби з бур’яном. В якості мульчі використовують розкришені кедрові або інші хвойні шишки, тирса, шкарлупки від кедрових горіхів.
  4. Поливають рослину в міру висихання грунту, але кедр болісно реагує на перезволоження і може загинути. Щорічно навесні і восени потрібно вносити добрива для хвойних дерев. Якщо добре доглядати за кедром перші 10 років його життя, то він буде активно рости і добре плодоносити.

Related Posts:

Як виростити кедр з горішка – секрети міцних і здорових домашніх саджанців

Підкажіть, як виростити кедр із насіння? Донька привезла з табору кілька шишок, вирішили спробувати посадити. Чула, що насіння дуже довго і погано сходять, а ще вимагають спеціального ґрунту. В яку землю краще висівати і коли можна буде висаджувати у відкритий ґрунт?

Якщо ви любите хвойні рослини, зокрема, кедр, але придбати готовий саджанець немає можливості, спробуйте отримати його самостійно. Нічого складного в тому, як виростити кедр із насіння, немає. Головне – знайти якісний садивний матеріал, підготувати насіння і забезпечити сіянцям відповідні умови.

Обов’язкові процедури підготовки насіння до посадки

Як і всі хвойні, кедр відрізняється підвищеним вмістом ефірних масел. Вони затримують появу паростків, тому перед посадкою насіння потребує попередньої підготовки. Процедура полягає в наступному:

  1. Обдайте шишку гарячою водою. Тоді вона розкриється і легше буде дістати насіння, тобто горішки.
  2. Замочіть горішки на 3 доби у воді, періодично змінюючи її, як тільки рідина стане темною. Все, що спливе – виберіть і викинете. Садити можна тільки насіння, що опустилося на дно, а спливле – це порожнє.
  3. Відібрані горішки замочіть на пару годин у слабкому розчині марганцівки. Це допоможе знищити можливі хвороботворні організми.
  4. Наповніть тканинний мішечок вологим піском і перекладіть туди насіння, добре перемішавши все. У такому вигляді відправте їх на стратифікацію в холодильник на 3 місяці (до весни).

До моменту посадки не забувайте періодично перевіряти, чи не загнили горішки, і зволожувати пісок.

Шишки для посадки краще збирати восени, на початку жовтня, коли вони повністю визріють. Найкращі насіння матимуть найбільші шишки. Можна обійтися без стратифікації і посадити горішки відразу після збору. Але в цьому випадку паростків доведеться чекати більше року.

Коли і як садити насіння кедруДо посіву насіння краще приступати навесні, приблизно в квітні місяці. Садити їх можна в загальний контейнер, оскільки росте кедр дуже повільно. За два роки розтишка витягується максимум на 10 см у висоту. Так що перші пару років сіянцям цілком вистачить місця, та й часту пересадку вони переносять не дуже добре.

Для вирощування кедру потрібен спеціальний субстрат для хвойних рослин, але підійде і суміш річкового піску і торфу (1:1). Сильно заглиблювати не треба, горішок повинен бути на рівні ґрунту і злегка присипаний землею. Перший тиждень тримайте посіви під плівкою.

Як виростити кедр із насіння – особливості догляду і висадкиДогляд за сіянцями кедра мінімальний. Вчасно зволожуйте ґрунт, не допускаючи його пересихання. Можна двічі за сезон підгодувати трав’яним настоєм або мінеральним комплексом для хвойних культур. А ось температурного режиму доведеться дотримуватися строго. Влітку буде трохи простіше, головне, не тримати розсаду на сонцепеку і в спекотному приміщенні. З приходом тепла і зовсім краще винести її в сад. На зиму ж молодим кедрам забезпечте температуру не вище 10 ° тепла. Такий режим зазвичай на заскленому балконі.

Щоб виростити міцні і здорові кедри, пересадку у відкритий грунт краще відкласти. На постійне місце молоді деревця зазвичай пересаджують, коли їх висота наближається до 1 м.