Як у Дракули звали дружину

| | 0 Comments| 21:01
Categories:

Граф Дракула: історія. Замок Дракули. Список найкращих фільмів про Дракулу

Граф Дракула – це персонаж, відомий, мабуть, кожному. Пропонуємо сьогодні ближче познайомитися з цим героєм і з ‘ясувати, чи існував він насправді.

  • Перші згадки
  • Історія Дракули
  • Легенди про мунтянського воєвода
  • Де мешкав легендарний правитель
  • Подвиги румунського князя
  • Відображення в ранньому кінематографі
  • Дракула в сучасному кіно
  • Роль у сучасній культурі
  • Вампир или нет?
  • Декілька слів наостанок

Перші згадки

Вперше ім ‘я графа Дракули було використано в 1897 році в романі ірландського письменника Абрахама “Брема” Стокера. Так звали головного антагоніста твору – злісного вампіра-кровопивцю, який живе в похмурому замку і не переносить денне світло. Насправді ж така людина не існувала, а свого роду прообразом для героя книги став відомий румунський принц, князь Валахії – Влад ІІІ Цепеш. У перекладі з румунської мови “цепеш” означає “саджає на кіл”. Таке прізвисько не виникло просто так. Розправляючись зі своїми ворогами, граф наказував садити їх на колья. У результаті жертва могла мучитися годинами, а іноді днями. “Драко” латинської перекладається як “диявол”, так що ім ‘я графа Дракули, як прототипу головного лиходія роману Стокера, небезпідставне.

Історія Дракули

Як згадувалося раніше, Влад ІІІ був жорстким паном, боровся з боярами за централізацію влади, виступав у походи проти турків. Відомо, що правитель дозволяв селянам озброюватися, щоб підвищити можливість опору ненависним турецьким нальотам. В результаті відмови платити данину турецькому султану в князівство намагалася увійти велика армія Османської імперії, але їх просування було успішно зупинено не без допомоги населення.

Легенди про мунтянського воєвода

Будучи суворим, але справедливим правителем, граф Дракула викликав страх і повагу своїх підданих. Існує кілька історій, які документально підтверджені записами в архівах і літописах або усно передавалися жителями тих країв з покоління в покоління. Найвідоміша з них розповідає про купця, якого обікрали на ринку. Злодій вкрав гаманець у торговця. Той поскаржився Владу ІІІ Цепешу. Злодія швидко знайшли і, традиційним для правителя способом покарали, посадивши на кол. А гаманець підкинули купцю, додавши одну зайву монету. Перерахувавши вміст, торговець повідомив правителю, що там є зайві гроші. Граф Владислав Дракула посміхнувся і повідомив: “Якщо б ти промовчав, сидів би поруч зі своїм кривдником!” Інша історія розповідає про те, що в ті часи в Румунії було багато жебраків. Граф Дракула зібрав їх усіх разом у великому залі, нагодував, напоїв, а після рясного обіду поставив питання: “Чи бажаєте ви припинити мирські муки свої?” Багато хто відповів ствердно, після чого правитель наказав підпалити зал, наповнений людьми. Ще одна історія розповідає про золоту чашу, поставлену біля фонтану прямо в місті. З неї міг напитися води будь-хто, і ніхто навіть не думав вкрасти її. Ймовірно, населення Валахії було дуже налякане публічними стратами, і ніхто не бажав вмирати будучи посадженим на кол.

Де мешкав легендарний правитель

На сучасній карті ви не знайдете Валахії – князівства, яким правив свого часу Влад III Цепеш. Сьогодні це частина сучасної європейської країни Румунії. Валахія розташовувалася на півдні Карпат, досягаючи річки Дунай. Край цей досить мальовничий, має чудову красиву природу. Чарівність від гір, річок, свіжого повітря надовго вам запам ‘ятається, якщо ви вирішите відправитися в цей район. Одним з місць, наполегливо рекомендованих до відвідування, є місто Брашов. Саме в ньому розташований знаменитий замок графа Дракули – Бран. Історики не володіють підтвердженнями того, що він був постійною резиденцією Влада Цепеша. Однак інформація про те, що, відвідуючи князівство Трансильванія, граф Дракула зупинявся в замку Бран, не підлягає спростуванню. Туристи, які побували тут, заявляють, що в коридорах і кімнатах будівлі чути стогони і крики, а вранці в повітрі витає запах крові. Таким чином, для такої сучасної держави, як Румунія, граф Дракула і донині є засобом для поповнення скарбниці.

Подвиги румунського князя

Якщо на хвилину перестати думати про Дракула як про вампіру і звернутися за історичною довідкою до енциклопедій і архівів, то стане зрозуміло, що Влад III Цепеш був досить впертим, суворим, але грамотним полководцем, істинним патріотом. Будучи народженим у 1430 році (деякі історики називають 1431 рік), він став основним претендентом на трон Валахії, на територію якої свої претензії висували католицька Угорщина і мусульманська Османська імперія. Вже у віці тринадцяти років граф Владислав Дракула бере участь у битві під Варною. У сімнадцять років, за допомогою турків, він сходить на престол Валахії. Але правити йому вдається недовго. Лише 1456 року Цепеш надовго займає місце правителя. Через чотири роки він вирішує припинити платити данину Османській імперії. Султан Мехмет, особисто знайомий з Владом III Цепешем, був здивований таким вчинком і відправив величезну армію розібратися з князем-відступником. На подив султана, невелика Валахія, на чолі якої стояв кровожерливий правитель, дала серйозну відсіч армії яничар. Замок графа Дракули осаджували полчища ворогів, але атаки були відбиті, і в результаті туркам довелося повертатися додому з порожніми руками.

Відображення в ранньому кінематографі

У сучасних фільмах, завдяки появі комп ‘ютерних спецефектів, граф Дракула змінився, став виглядати ще більш страхітливо. Гідною уваги картиною є “Дракула Брема Стокера” 1997 року від режисера Френсіса Форда Копполи. У кіно переказано книгу ірландського письменника. Роль головного протагоніста зіграв Гері Олдмен. Акторський склад фільму вельми вражає: Ентоні Хопкінс і Кіану Рівз відмінно вписалися в свої ролі. Найбільш “свіжим” фільмом є “Граф Дракула” 2014 року випуску. Сюжет у ньому дещо відійшов від класичного фільму жахів. Тут присутня любовна історія і оповідь про лихі походи румунського воєводи, який оберігає рідну землю від турецьких загарбників. А свою неземну силу в цій інтерпретації він отримав від стародавнього вампіра. Крім того, в кіно “Граф Дракула” 2014 року присутні нестиковки, пов ‘язані з сімейним станом та іменами дітей графа.

Дракула в сучасному кіно

У сучасних фільмах завдяки появі комп ‘ютерних спецефектів граф Дракула змінився, став виглядати ще більш страхітливо. Гідною уваги картиною є “Дракула Брема Стокера” 1997 року від режисера Френсіса Форда Копполи. У кіно переказано книгу ірландського письменника. Роль головного протагоніста зіграв Гері Олдмен. Акторський склад фільму вельми вражає: Ентоні Хопкінс і Кіану Рівз відмінно вписалися в свої ролі. Найбільш “свіжим” фільмом є “Граф Дракула” 2014 року випуску. Сюжет у ньому дещо відійшов від класичного фільму жахів. Тут присутня любовна історія і оповідь про лихі походи румунського воєводи, який оберігає рідну землю від турецьких загарбників. А свою неземну силу в цій інтерпретації він отримав від стародавнього вампіра. Крім того, в кіно “Граф Дракула” 2014 року присутні нестиковки, пов ‘язані з сімейним станом та іменами дітей графа.

Роль у сучасній культурі

В останні десятиліття все більший вплив на нас справляє західна культура. Колись вона була нам чужинцем, але сьогодні багато її особливостей міцно увійшли в наше життя. Так, із Заходу до нас прийшли різні свята, які раніше не відзначалися в наших краях. Одним з них є Хелловін (переддень Дня всіх святих). Традиційно в цей день святкуючі його люди наряджаються в карнавальні костюми. Необхідною вимогою до наряду є “жахлива” або “містична” тематика. Костюм графа Дракули займає лідируючі позиції в рейтингу костюмів на Хелловін. Тим більше що він є досить простим і складається з довгого плаща зі стоячим коміром і кликів. Таким чином, людина, що одягла такий костюм, буде походити на Дракулу-вампіра з кіно і мати звичний для нашого ока вид кровопивці.

Враховуючи час, в який проживав граф Дракула, фото з цим легендарним персонажем не існує. Однак є картини і фрески з його зображеннями. Для любителів подібної тематики вбрання Влада III Цепеша у святковий вечір справить незгладиме враження. А справжні поціновувачі жанру та історії лише підтвердять невідпорний вигляд.

Вампир или нет?

Наскільки нам відомо, вампір – це той, хто п ‘є чужу кров. Імідж кровопивці граф Дракула отримав завдяки роману і подальшим фільмам на його основі. Прототип героя книги – Влад III Цепеш не був викритий у вживанні людської або чиєїсь іншої крові. Однак, будучи суворим, а іноді жорстоким паном своїх земель, він часто карав і стратив людей, які завинили навіть у дрібницях. А страти були жахливими і показовими, щоб неповадно було іншим повторювати злодіяння. Можливо через ці криваві розправ з образом румунського середньовічного князя і пов ‘язують образ Дракули-вампіра. У будь-якому випадку, незалежно від того, пив він кров або не пив, сьогодні найвідомішим вампіром у світі вважається Дракула, створений письменником з Ірландії, з яким читач вперше познайомився в далекому 1897 році. Влад Цепеш став прототипом героя, не більше того. Тому вірити в надприродні сили князя Валахії не варто, навіть незважаючи на досить яскраву біографію цього правителя, його подвиги і легенди про нього.

Декілька слів наостанок

Влад III Цепеш Дракула жив понад п ‘ятисот років тому, а пам’ ять про нього жива досі. “Виною” тому – граф Дракула, фото, відео та інші матеріали про яке заповнили сьогодні медійний простір. Знаменитий персонаж створив цілий напрямок у кінематографі та мистецтві. І сьогодні щороку виходять у прокат фільми і серіали, де головними героями є кровожерливі кровопивці. Вампір Дракула наштовхнув сотні істориків на бажання розвідати скільки-небудь корисну і цікаву інформацію про господарю Валахії XV століття – князя Владу III. Таким чином, деякі прогалини історії були заповнені.

Граф Дракула: 10 моторошних фактів, про які не напишуть у підручниках

Дракула, створений уявою Брема Стокера, є одним з найбільш знаменитих вампірів в літературі. Але він і він не дотягує до свого прообразу – князя Валахії (нині Румунії) Владу III Цепешу, на прізвисько Дракула.

Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!

1. Дракула вмочував свій хліб у відра з кров’ю

Реальний Дракула не пив кров з шиї своїх жертв, але все-таки вживати кров у їжу, при тому людську любив: вмочував хліб у відра з кров’ю людей, яких він убив. Рукопис 15-го століття авторства Мішеля Бехаймом, що описує історію князя Влада, розповідає про те, як князь запросив в свій особняк кількох гостей, закотив бенкет, а потім посадив бідолах на палю прямо за обіднім столом. Потім князь не поспішаючи закінчив свій обід, занурюючи хліб у відра, завбачливо підставлені під кілки з жертвами.

2. Дракула помстився за батька, вбивши сотні людей

Більшу частину своєї юності Влад провів в турецькій в’язниці, а коли звільнився, дізнався, що його батька видав його ж власний народ угорським військам. Однак так як молодий князь не знав імен зрадників, то запросив усіх на святкування в своєму будинку. Всього прийшло близько 500 осіб. Після закінчення бенкету в залу увірвалися солдати і зарізали всіх гостей. Пізніше Дракула не раз використовував цю тактику.

3. Дракула означає Син Дракона

Цепеш вважав за краще, насправді, щоб його називали Дракула. Його батько, Влад II, був членом таємного товариства Орден Дракона. Старший князь настільки цим пишався, що своє власне ім’я змінив на “Дракул” – так звучить румунською мовою слово “Дракон”. Влад III теж пізніше вступив в Орден, і став називатися “Дракула”, або “Син Дракона”, хоча з часом народ присвоїв ім’я іншої значення – “Син Диявола”.

4. У Дракули було почуття гумору

Дракула любив жартувати над своїми жертвами, правда, вельми нещадно. Наприклад, один із записів у книзі “У пошуках Дракули” говорить, що люди навколо, посаджені на кіл, смикав як жаби. А князь дивився на них і нібито мимохідь зауважив: “Ах, якою дивовижною граціозністю вони володіють!”.

Іншим разом один відвідувач прийшов до рідної домівки і знайшов його заповненим гниють трупами. Коли князь запитав: “Вам що, не подобається запах?”, Людина на нещастя відповіла “Так”. Тоді Влад пронизав його мечем і підвісив до стелі, де запах не відчувався так сильно.

5. Саджання на палю було єдиною карою

Так сталося, що цей чоловік народився князем Валахії, так що багато хто з його звірств були одягнені в форму закону. А саджання на палю було прийнято в якості покарання за злочин, незалежно від того, чи вчинив злочинець вбивство або вкрав буханець хліба. Звичайно, виключення були. Одного разу циган з табору, який подорожував по землях Дракули, щось вкрав. Коли його зловили, князь наказав зварити нещасного, а інших циган змусив його з’їсти.

6. Дракула позбувався всіх хворих і бідняків, спалюючи їх живцем

У спробі навести порядок на вулицях столиці Валахії міста Тирговіште, Дракула одного разу покликав всіх жебраків, хворих і бродяг в один зі своїх будинків під приводом свята. Після того, як вони поїли, Дракула ввічливо вибачився, вийшов геть і наказав забити всі вікна і двері в будинку. Потім будинок спалили. За даними літописів того часу, жодна людина не вижила.

7. Дракула “дарував” підданим золоті кубки

Щоб перевірити, наскільки піддані бояться його, Влад III поставив на головній столичній площі кубки з чистого золота. Було оголошено, що будь-хто може попити з них, але ні в якому разі кубки не повинні покинути площу. У той час в місті проживало близько 60 000 чоловік, але протягом усього періоду царювання князя ніхто до цих чаш навіть не доторкнувся, хоча ті й перебували на очах у тисяч людей, що живуть в бідності.

8. Дракула отруїв власні колодязі на зло турецьким загарбникам

У 15-му столітті Волощина перебувала під постійною загрозою турецького вторгнення. Дракула, який не любив бути загнаним в кут, послав війська, щоб вигнати турків зі своєї землі. Зрештою турки стали перемагати і змусили війська князя відступити, але Дракула виявився не таким простим. Під час відступу він спалював власні села, щоб туркам було ніде відпочити і поповнити запаси провіанту. Більш того, він отруїв всі колодязі і вбив тисячі жителів, щоб все це не дісталося загарбникам.

9. Дракула в цілому убив 100 000 чоловік

Історики встановили, що Дракула за час свого життя убив від 40 000 до 100 000 чоловік. Коли турки нарешті дійшли до Тирговіште, то виявили там сумнозвісний “Ліс Кольев” – більше 20 000 тіл турецьких солдатів.

10. Тіло Дракули зникло

Князь загинув на полі бойових дій під час війни з турками. Його репутація, нарешті, послужила йому погану службу: багато хто з румунських солдатів перейшли на бік ворога, бачачи, що там відсоток посаджених на палю значно нижче. Так що, можливо, власні піддані відрубали князю голову, яку послали турецькому султану. Султан же проткнув її списом і повісив на стіну свого палацу.

Вважається, що тіло Дракули було поховано на кладовищі монастиря Снагов на околиці Бухареста. Але є суперечливі чутки: одні стверджують, що тіло князя так і не знайшли, інші – що останки були поховані, але потім зникли. Друга версія здається правдивою, оскільки Влад III, ймовірно, був похований зі скарбами, і до могили могли дістатися грабіжники.

Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!

Брем Стокер, граф Дракула: їх сліди в українській та світовій культурі

Він був особисто знайомий з творцем Шерлока Холмса — сером Артуром Конан Дойлем, а в його дружину Флоренс Белком по вуха закохався інший класик європейської літератури Оскар Вайлд.

Дуже цікаво виходить, але троє знайомих – Стокер, Конан Дойл та Вайлд створили трьох найвідоміших персонажів у історії літератури: графа Дракулу, детектива Шерлока Холмса та вічномолодого натурника Доріана Грея.

Граф Дракула був списаний з реального історичного діяча — князя Волощини Влада Цепеша.

Сам Цепеш мав репутацію жорстокого та кривавого правителя, тому містер Стокер зобразив його у своєму романі вампіром. Та в реальному житті, образ Дракули мав й іншу сторону медалі: Цепеш захищав Європу, все життя воюючи з Османською імперією, а також активно розвивав торгівлю на Східних теренах старого світу.

Його торгова політика дуже тісно пов’язана з нашим рідним містом Лева — у центральному Державному історичному архіві Львова зберігається грамота Влада Цепеша, дарована львівським купцям. Вона давала нашим середньовічним підприємцям пільги під час торгівлі у Трансільванії та Валахії.

А українська культура не тільки пов’язана з ім’ям графа Дракули, а й з ім’ям письменника. “Брем Стокер” — саме таку назву має панк-рок гурт з міста Рівне.

Сам же містер Брем Стокер був дуже активним культурним діячем. Як сьогодні є літературні агенти, які по-суті є продюсерами письменників, так і у Британії були продюсери, але не тільки письменників, а й театральних акторів. Містер Стокер працював менеджером та агентом актора Генрі Ірвінга – ключового персонажа театру “Ліцеум”.

Зрештою, саме культурне менеджерство й привело Стокера не тільки до кар’єри письменника, а й до його культового персонажа – Цепеша-Дракули . Стокер, бувши агентом Ірвінга, вів театральний блог у газеті Dublin Evening Mail, власником якої був Джозеф Шерідан Ле Фаню. Цей дядько дуже любив готику й писав готичні оповідання. Стокера теж захопила готика, він почав досліджувати жахи у світовій культурі та історії, наткнувся на Влада Цепеша, ну й – написав Дракулу.

Він почав роботу над романом 1890 року. Тоді Стокеру наснилося, як Дракула, король вампірів, підіймається з труни.

7 років він писав книгу й 1897-го вона нарешті вийшла у світ.

Цікаво що, справжньої слави Стокер зажив уже після смерті 1912 року, бо вже у 1920-х роках Дракула перестав бути суто літературним персонажем. За книгою відбувалися постановки на нью-йоркських і лондонських сценах.

1922 року за мотивами “Дракули” вийшов німецький фільм “ Носферату . Симфонія жаху”.

Щобільше – популярними персонажами стали й інші герої книги Брема Стокера. Зокрема, доктор Ван Хелсінг. 2004 року у прокат вийшов американський бойовик, знятий Стівеном Соммерсом, який мав назву “Ван Гелсинґ”.

Отакі от цікаві пироги, друзі. А почитати одвічну класику українською мовою – не те, що можливо, а це навіть треба! Є чудовий переклад “Дракули” у виконанні Елли Євтушенко.

Друзі! “Артефакт” – це незалежний журнал про культуру. Нас ніхто не фінансує. Тому підтримайте авторів. Тут посилання на платіж через монобанк. Дякуємо!

А це карта приватбанку:

4149 4991 1010 5317

А ще у нас є свій магазин крутих футболок на історичну та культурну тематику. Ви можете придбати футболку, светр чи горнятко й цим підтримати наш журнал!