Як дізнатися чи гуляє корова

| | 0 Comments| 19:50
Categories:

Ознаки охоти у корови, скільки днів гуляє корова (фото і відео)

Вчасно виявлена полювання у корів є запорукою правильного, а головне — своєчасного запліднення. Дідівські методи визначення гарні для домашніх корівок, коли тварина на увазі і найменші відхилення помітні. Але щоб визначити початок полювання у великому стаді, потрібно знати при яких умовах вона починається, скільки триває процес і які у нього ознаки. Розумію, що повністю розкрити тему в одній статті важко, тому ми постараємося висвітлити головне.

  • Чому важливо визначити готовність до розмноження
  • Гормональний цикл у корів
  • Синхронізація процесу
  • Визначення полювання
  • Важливі дрібниці

Чому важливо визначити готовність до розмноження

Своєчасне виявлення початку процесу важливо не тільки для молодих телиць, але і для вже народжували корів. Статева зрілість у ВРХ проявляється приблизно у 8-10 місяців, а фізіологічно жіночі особини готові до запліднення лише до півтора років. Підпускати бика до недозрелой телиці не можна. Це буде шкідливо і їй самій, і майбутньому теляті.

Завагітніти вона зможе, але розвиток плода буде відбуватися одночасно зі становленням організму матері. І це неминуче завдасть шкоди молодий корові і її маляті. Після такої ранньої вагітності корівка вже ніколи не буде рекордсменкою по молоку, плюс здорового приплоду від неї чекати не варто.

Також погано, якщо корова перегулює. Причин тут може бути дві. Перша — господар навмисно не зводив її, бажаючи оптимізувати час пологів. Друга — корівка перегуляла по недосвідченості або недбалості власника. В обох випадках у перегуливающих корів в рази збільшується вірогідність появи проблем з яєчниками. А це пряма дорога до безпліддя.

Якщо здорова корова отелилася без патологій, то бажано осіменити її протягом 30 днів, максимальний час до наступного запліднення 90 днів. Далі можуть бути проблеми або з зачаттям, або з самої коровою.

Гормональний цикл у корів

Для визначення охоти у корів бажано чітко знати цикл кожної корівки. Корови є полициклическим видом ссавців. Гормональний цикл у корівок тривати 21 день. Ділиться він на три етапи – першим йде збудження, далі — гальмування і, нарешті, — стабільний період.

При порушенні в організмі корів відбувається активна фаза дозрівання яйцеклітин. Даний процес супроводжується «зльотом» естрогену. Це і називається тічкою, під час якої корова знаходиться в стані полювання або, простіше кажучи, гуляє. Але сама по собі тічка ділиться ще на декілька періодів. Про ці періоди, а також про синхронізації охоти ми поговоримо в наступних главах.

Гальмування зазвичай настає приблизно на 3-4 добу після того, як почалася тічка, хоча буває днем раніше чи пізніше. Жовте тіло починає формуватися саме в цей період. Синтез ЛГ(лютеїнізуючий гормон) в гіпофізі провокує виділення прогестерону, який «задавлює» полювання. Корова заспокоюється до наступного циклу. Перебуваючи в стабільному стані, вона вже не підпустить бика. В цей час естроген практично не виробляється, зате прогестерон переважає.

Синхронізація процесу

Правильно виявити почалася охоту у корів у великому стаді досить важко. Тому фахівці масово застосовують різні схеми синхронізації даного процесу.

Синхронізацією називають уповільнення або ж, навпаки, прискорення часу полювання у корів.

На даний момент таких схем три:

  • вплив простагландинами (протокол PG);
  • вплив простагландином, а також релізінг-гормони (програма відома як «Ovsynch» або протокол GPG);
  • вплив прогестерону та простагландином, плюс ГСЖК.

За протоколом PG, коли настає період стабільності (нульова точка відліку), тварині вколюється 2 мл препарату «Просольвин» . На 11 день ін’єкцію повторюють. Після закінчення 72 годин від останнього уколу наступає перша ініціація полювання. Ще через 24 години — друга. Дана схема дає до 60 % реальних вагітностей.

За схемою «Ovsynch» спочатку вколюють «Фертагіл», через 7 діб «Просольвин» і ще через три доби повторюють «Фертагіл» (усі по 2 мл внутрішньом’язово). Полювання ініціюють через 16 годин і через 24 години. Дана схема поширена на заході і дає 65 – 80 % успіху.

Третя схема найдорожча, але вона дає до 90 % успіху. Спочатку вколюють «Крестар» — 2 мл, на 8 день роблять «Просольвин» — 2 мл на 10 день «Филлигон» — 500 од. Через 56 годин після останньої ін’єкції — корова в полюванні. За всіма трьома схемами спостерігається до 3-4 % помилкових вагітностей.

Визначення полювання

Стандартними ознаками охоти у корови є збудження і незвичну поведінку. Але, як ми зрозуміємо, що полювання настала, якщо характер і темперамент у всіх корів різний, а у великому стаді за всіма не встежиш?

Для цього є чіткі опорні сигнали, однакові для всіх корів, за яким можна дізнатися про початок процесу. На першій стадії полювання більшість корівок турбуються, сильно мукають та бігають по загороді або полонини. Губи піхви злегка набрякають і виділяється прозорий субстрат.

На другій стадії корова також турбується, але поведінка стає доброзичливим, вона може облизувати своїх сестер по стаду. При цьому піхву сильно розбухає і стає яскраво червоним. Виділення теж посилюються.

На третьої, останньої стадії, виділення стають рожевими і густими. Корова вже не так активно проявляє інтерес до оточуючих, але з наближенням бика завмирає в очікуванні.

Скільки триває кожен з періодів, точно сказати не можна. Але найкращим часом для зачаття вважається третій період, і тривати він може 7-20 годин.

Важливі дрібниці

Існує безліч методів визначення охоти у корів, їм буде присвячена окрема публікація. Але є один безпомилковий спосіб, яким люди користуються тисячі років. При виведенні на прогулянку в стадо запускають так званого бика-нюхача.

Насіннєві канали у нього пережаті або підрізані, але полювання він визначає безпомилково. Правда, такого бика потрібно запускати не більше ніж на пару годин, інакше нюх може пропасти.

Багато господарі при перших ознаках полювання відразу поспішають звести корову. А потім дивуються, чому корівка не вагітніє телям. Так от, потрібно зводити лише на другий, а краще на третій стадії, але ніяк не на першій. Крім того, до і після злучки корову не можна доїти і годувати протягом двох годин.

Правильне визначення стадії полювання це один з найважливіших моментів у розведенні великої рогатої худоби.

Поділіться інформацією з друзями і, можливо, ваш лайк збільшить поголів’я корів в країні.

Якщо хочете розповісти про власний досвід, пишіть коментарі.

Як дізнатися чи гуляє корова

Відеоролик: Признаки стельности коровы

Зміст

Знання того, чи вагітна корова чи телиця, може визначати результати вагітності та важливо для розмноження. Вразливі корови або ті, які не вагітні, вважаються марною тратою часу, оскільки вони харчуються їжею, яку ви даєте, а взамін нічого не дають. Ці корови можуть представляти фінансові збитки, і чим раніше ви позбудетеся від них, тим краще. Крім того, знаючи, чи корова вагітна чи ні, можна визначити, чи варто її утримувати, поки вона не розплодиться, чи найкраще її вбити або продати якомога швидше.

Кроки

  1. Спостерігайте за ними після зачаття. Після сезону розмноження або після штучного запліднення вашої корови чи телиці стежте за своїми тваринами на наявність будь-яких ознак того, що вони нагрівались протягом 45 днів. Якщо в перші 42 дні після зачаття жодна із самок не нагрівалася, то, ймовірно, вона вагітна.
    • Якщо в цей період будь-яка самка нагрівається, вона не вагітна.
    • Ви також можете спостерігати, зростає живіт у корови чи телиці чи ні, особливо на пізніх термінах вагітності.
  • Існує чотири різні методи перевірки вагітності корів. Вони впорядковані від найдешевших і найпоширеніших до найдорожчих і найменш застосовуваних тваринниками:
  1. Ректальна пальпація
  2. Аналіз крові
  3. Імуноферментний тест ІФА (імуноферментний аналіз)
  4. УЗД
  • Найпоширенішим методом, який використовуватиме ветеринар, є пальпація прямої кишки.

Поради

  • Використовуйте метод для перевірки вагітності, рекомендованого ветеринаром, або того, що з вас є більш доступним.
  • Найкращий час для продажу корів – це коли вони не вагітні або коли корова, яка не розводилася, завагітніла. Вагітних корів продають дорожче, ніж ті, що не породили.
  • Перевірте всі ваших корів і телиць, навіть якщо ви впевнені, вагітна вона чи ні.
  • Корови, які довго вагітні, дуже легко виявити: вони схожі на величезні бочки.

Попередження

  • Деякі методи перевірки на вагітність, такі як пальпація прямої кишки, аналіз крові та тест ІФА можуть дати помилкові результати.
    • Тест ELISA, швидше за все, дасть хибні результати, особливо якщо будь-які кроки не виконуються точно так, як зазначено.
    • Аналізи крові можуть дати помилкові результати, якщо тест випадково змінили або взяли неадекватну пробу.
    • Пальпація прямої кишки також може дати помилкові результати, якщо особа, яка відповідає за процедуру, недостатньо досвідчена або не знає, як проводити тест.