Що означає маркування J на дисках

| | 0 Comments| 18:27
Categories:

cassvitaflour.com

Маркування дисків автомобільних коліс розділяється на два типи – стандартну і додаткову. До стандартної відноситься інформація про ширину обода, типі його кромки, роз’ємну обода, монтажному діаметрі, кільцевих виступах, виліт та інше.

  • Де наноситься маркування дисків
  • Стандартна маркування автомобільних дисків
  • додаткове маркування
  • Як підібрати диск колеса

Що стосується додаткового маркування, то до неї відноситься інформація про максимально допустимому навантаженні, максимально допустимому тиску в покришці, інформації про методи виготовлення диска, відомості про міжнародної сертифікації конкретного диска. Однак не на кожному автомобільному ободі буде нанесена вся перерахована вище інформація. На більшості виробів наводиться лише деякі з наведених відомостей.

Де на дисках маркування

Що стосується розташування написи на литих дисках, то зазвичай відповідна інформація вказується не як у сталевих по периметру, а на спицях або на зовнішній стороні між ними (в місці отворів для монтажу на колесо). Все залежить від конструкції конкретного диска. Зазвичай написи є з внутрішньої сторони спиць колісних дисків. По колу отвори під ступичні гайку, між отворами під колісні болти, наноситься якась окрема інформація, яка стосується розміру диска і його технічної інформації.

На штампованих дисках маркування вибита на поверхні з внутрішньої сторони якої зовнішньої сторони. Існує два типи нанесення. Перший – це коли окремі написи наносяться на проміжний простір між кріпильними отворами дисків. В іншому варіанті інформація вказується просто по периметру обода ближче до його зовнішньому краю. На дешевих дисках більш поширений другий варіант.

Типова маркування колісних дисків

Маркування дисків для авто

При виборі нових колісних дисків багато автолюбителів стикаються з проблемами, пов’язані з тим, що вони не знають розшифровки колісних дисків, і відповідно, не знають, які підійдуть для конкретного автомобіля, а які – ні.

На території Російської Федерації діють Правила ЄЕК ООН, зокрема, Технічний регламент Росії «Про безпеку колісних транспортних засобів» (ГОСТ Р 52390-2005 «Колісні диски. Технічні вимоги і способи випробувань»). Відповідно, всю необхідну інформацію можна знайти в зазначеному офіційному документі. Однак для більшості пересічних автолюбителів інформація, наведена там, буде зайвою. Замість цього при виборі необхідно знати основні вимоги та параметри, і відповідно, їх розшифровку безпосередньо на диску.

Маркування литих дисків

Більшість перерахованих нижче параметрів актуальні і для литих дисків. Однак відмінністю їх від сталевих аналогів є те, що на поверхні литих дисків додатково буде присутній клеймо перевірки рентгеном, а також тавро організації, яка проводила цю перевірку або має відповідний дозвіл на це. Найчастіше на них також присутня додаткова інформація про якість диска і його сертифікації.

Маркування штампованих дисків

Маркування дисків незалежно від їх типів стандартизована. Тобто, сама інформація на литих і штампованих дисках буде однакова і просто відображати технічну інформацію про конкретний диску. На штампованих дисках зазвичай вказується технічна інформація і часто виробник і країна, де він знаходиться.

Розшифровка маркування дисків

Стандартна маркування дисків колеса автомобіля наноситься безпосередньо на його поверхню. Щоб зрозуміти, які відомості за що відповідають, наведемо конкретний приклад. Припустимо, перед нами автомобільний диск з позначенням 7,5 J x 16 Н2 4 × 98 ЕТ45 d54.1. Перерахуємо його розшифровку по порядку.

Ширина обода

Величину ширини обода вказує перше число в позначенні , в даному випадку це – 7,5. Це значення вказує відстань між внутрішніми краями обода. На практиці це означає, що на даний диск можна встановлювати покришки, які підходять по ширині. Справа в тому, що на кожен обід можна встановлювати покришки в певному інтервалі ширини. Тобто, так звані високопрофільні і низькопрофільні. Відповідно, ширина у покришок теж буде різна. Оптимальним варіантом виборі диска для коліс авто буде ширина покришки, що знаходиться приблизно посередині за значенням покришки. Це дозволить встановлювати на диск гуму з різною шириною і висотою.

Тип кромки обода

Наступна маркування автомобільних дисків – тип його кромки. У відповідності до європейських та міжнародних правил тип кромки може позначатися однією з наступних латинських букв – JJ, JK, K, B, D, P для легкових автомобілів і E, F, G, H – для коліс вантажних машин. На практиці опис кожного із зазначених типів досить складне. У кожному випадку мова йде про форму або діаметра контуру диска , а в деяких випадках – кута нахилу кромок обода . Зазначений параметр є службовою інформацією, і для конкретного автолюбителя ніякої корисної інформації він не несе. Однак це позначення маркування на диску вам може знадобиться коли ви ознайомлюється з вимогами автовиробника і цікавитеся який тип кромки повинен бути на диску до автомобіля вашої марки.

Наприклад, диски з позначенням JJ призначені для позашляховиків. Диск з позначенням літери P підходить для автомобілів «Фольксваген», диск з буквою К – для автомобілів «Ягуар». Зокрема, в мануалі чітко вказується, які диски підходять для тієї чи іншої машини і виконувати вибір відповідно до зазначених вимог.

роз’ємну обода

Наступний параметр обода – його роз’ємну. В даному випадку є позначення англійської буквою Х. Цей символ вказує, що конструкція самого диска є нероз’ємною , тобто, він являє собою єдиний виріб. Якщо замість літери Х буде написаний символ «-», то це означає, що обід роз’ємний, тобто, складається з декількох частин.

Більшість дисків для легкових автомобілів є нероз’ємними. Це дозволяє встановлювати на них так звані «м’які» покришки, тобто, еластичні. Роз’ємні ж диски зазвичай встановлюють на вантажні машини або позашляховики. Це дозволяє встановлювати на них жорстких покришки, для чого, власне, і зроблена розбірна конструкція.

монтажний діаметр

Після інформації про роз’ємну диска в маркуванні йде цифра позначає діаметр колісного диска, в даному випадку це 16. Вона відповідає діаметру покришки . Для легкових автомобілів найбільш популярними діаметрами є розміри від 13 до 17 дюймів. Великі диски, і відповідно, покришки ширше 17 ” (20-22 ”) ставляться на авто з потужними двигунами, в тому числі на різні позашляховики, мікроавтобуси або вантажні машини. В даному випадку при виборі необхідно враховувати, щоб діаметр покришки в точності збігався з діаметром колісного диска.

кільцеві виступи

Інша назва – кільцеві підкати або хампи. В даному прикладі мають позначення Н2. Це найбільш поширені диски. Інформація означає, що конструкція диска має на увазі використання виступів для фіксації безкамерних покришок , розташованих з двох сторін. Це забезпечує більш надійне їх кріплення на диску.

Якщо на диску завдано лише один символ Н, то це означає, що виступ розташований лише з одного боку диска. Також існують ще кілька аналогічних позначень виступів. Зокрема:

  • FH – плоский виступ (Flat Hump);
  • AH – асиметричний підкат (Asymmetric Hump);
  • CH – комбінований хамп (Combi Hump);
  • SL – виступи у диска відсутні (покришка в цьому випадку буде триматися за закраїни обода).

Два хампа підвищує надійність фіксації покришки на диску і зменшення ймовірності її розгерметизації. Однак недолік подвійного хампа полягає в тому, що на неї важче надіти і зняти покришку. Але якщо ви регулярно користуєтеся послугами шиномонтажу, ця проблема не повинна вас цікавити.

Кріпильні параметри (разболтовка PCD)

Наступний параметр, а саме, 4 × 98 означає, що у даного диска є чотири кріпильні отвори певного діаметру , через які він кріпиться до маточини. На імпортних колісних дисках вказаний параметр позначається як PCD (Pitch Circle Diameter). У російській мові також має визначення «разболтовка».

Число 4 означає кількість кріпильних отворів. В англійській мові має позначення LK. До слова, іноді кріпильні параметри можуть мати вигляд 4/98 в даному прикладі. Число 98 в даному випадку означає значення діаметра окружності, по якій розташовані зазначені отвори.

У більшості сучасних легкових автомобілів кількість кріпильних отворів одно від чотирьох до шести штук. Рідше можна зустріти диски з кількістю отворів, рівним три, вісім або навіть десять. Зазвичай діаметр окружності, по якій розташовані кріпильні отвори, дорівнює від 98 до 139,7 мм.

При виборі диска обов’язково знати розмір маточини автомобіля, оскільки часто недосвідчені автолюбителі при виборі нового диска намагаються «на око» встановити відповідне значення. Як результат – вибір невідповідного по кріпленню диска.

Цікаво, що у дисків, у яких є чотири кріпильні болти, відстань PCD є рівним відстані між центрами діаметрально розташованих болтів або гайок. У тих дисків, які обладнані п’ятьма кріпильними болтами, значення PCD буде рівним відстані між будь-якими сусідніми болтами, помноженому на значення коефіцієнта 1,051.

Деякі виробники випускають універсальні колісні диски, які можна встановлювати на різні маточини. Наприклад, 5 × 100/120. Відповідно, такі диски підійдуть для різних машин. Однак на практиці такими дисками краще не користуватися, оскільки їх механічні характеристики менше, ніж у звичайних.

Маркування вильоту на дисках

У конкретному прикладі символи в маркуванні диска ЕТ45 (Einpress Tief) означають так званий виліт (в англійській мові можна також зустріти визначення OFFSET або DEPORT). Це дуже важливий параметр при виборі. Зокрема, виліт диска et – це відстань між вертикальною площиною , яка умовно проходить посередині колісного диска і площиною, що відповідає місцю зіткнення диска і автомобільної маточини . Буває три типи вильотів колісних дисків:

  • Позитивний . В цьому випадку центральна вертикальна площину (площину симетрії) розташована далі від центру корпусу автомобіля по відношенню з площиною дотику диска і маточини. Іншими словами, диск найменше опуклий від корпусу машини. Число 45 означає відстань у міліметрах між двома зазначеними площинами.
  • Негативний . В цьому випадку навпаки, площину дотику диска і маточини знаходиться далі від центральної площини симетрії диска. У цьому випадку позначення виносу диска матиме від’ємне значення. Наприклад, ЕТ-45.
  • Нульовий . В цьому випадку площину дотику між диском і маточиною і площину симетрії диска збігаються між собою. У цьому випадку на диску є позначення ЕТ0.

При виборі диска дуже важливо знати інформацію про те, які саме диски допускає встановлювати автовиробник. У деяких випадках допускається установка дисків лише з позитивним або нульовим вильотом. В іншому випадку машина втратить стійкість і можуть початися проблеми при управлінні автомобілем, особливо на швидкості. Допустима похибка вильоту колісних дисків становить ± 2 міліметри.

Значення вильоту диска впливає на ширину колісної бази автомобіля. Зміна вильоту може привести до підвищеного навантаження на підвіску і проблем з керованістю машиною!

Діаметр отвору

При підборі диска вам знадобиться знати і що означає dia в маркуванні диска. Як зрозуміло з назви, відповідне число вказує діаметр посадкового отвору на ступиці в міліметрах . В даному випадку має позначення d54,1. Такі дані про встановлення диска зашифровані в позначенні DIA.

Для більшості легкових автомобілів відповідне значення зазвичай знаходиться в межах від 50 до 70 міліметрів. Його потрібно обов’язково уточнити перед вибором того чи іншого диска, в іншому випадку диск просто неможливо буде встановити на машину.

На багатьох легкосплавних диска великого діаметра (тобто, з великим значенням DIA) виробники передбачають використання для центрування на ступиці перехідні кільця або шайби (їх ще називають «супінатори»). Вони бувають з пластмаси і алюмінію. Пластмасові шайби менш міцні, проте для російських реалій вони мають величезну перевагу. Зокрема, вони не окислюються і не дають прикипіти диску до маточини, особливо в умовах суворих морозів.

Зверніть увагу, що для штампованих (сталевих) дисків діаметр отвору під маточину повинен обов’язково збігатися з рекомендованим значенням, запропонованим заводом-виробником автомобіля. Це обумовлено тим, що на сталевих дисках не використовуються перехідних кільця.

Якщо ж на машині використовується литий або кований диск, то діаметр отвору під маточину визначається розміром пластикової втулки. Відповідно, її потрібно підібрати додатково для конкретного автомобіля, зокрема, після підбору певного диска для машини. Зазвичай на оригінальних автомобільних дисках автовиробник не встановлює перехідні кільця, оскільки диски спочатку виготовляються з отвором необхідного діаметра.

Додаткове маркування дисків і розшифровка їх позначень

Перераховані вище параметри є основними при виборі диска для автомобіля. Однак на деяких з них можна зустріти додаткові написи і маркування. наприклад:

  • MAX LOAD . Дана абревіатура означає, яка максимально допустиме навантаження дозволена для конкретно взятого колісного диска. Як правило, число виражається в фунтах (LB). Щоб перевести значення в фунтах на значення в кілограми, досить розділити на коефіцієнт 2,2. Наприклад, MAX LOAD = 2000 LB = 2000 / 2,2 = 908 кілограм. Тобто у дисків як і у шин є індекс навантаження.
  • MAX PSI 50 COLD . У конкретному прикладі напис означає, що максимально допустимий тиск повітря в покришці, встановленої на диск, не повинно перевищувати 50 фунтів на квадратний дюйм (PSI). Для довідки – тиск, що дорівнює одному кілограм-силу дорівнює приблизно 14 PSI. Для перекладу значення тиску користуйтеся калькулятором. Тобто, в даному конкретному прикладі максимально допустимий тиск в покришці не повинно перевищувати 3,5 атмосфер в метричній системі координат. А напис COLD, то вона означає, що тиск необхідно вимірювати в холодній покришці (до початку руху автомобіля, в тому числі не під палючим сонцем).
  • FORGET . Цей напис означає, що конкретно взятий диск виконаний методом кування (тобто, кований).
  • BEADLOCK . Чи означає, що диск обладнаний так званою системою фіксації шини. В даний час такі диски використовувати заборонено в цілях безпеки, тому в продажу їх вже немає.
  • BEADLOCK SIMULATOR . Подібна напис вказує, що на диску є симулятор системи фіксації шини. В даному випадку такі диски можна використовувати повсюдно. На практиці це означає, що дані диски нічим не відрізняються від звичайних.
  • SAE / ISO / TUV . Ці абревіатури означають стандарти і органи контролю, відповідно до вимог яких були виготовлені диски. На вітчизняних шинах іноді можна зустріти значення ГОСТу або технічних умов виробника.
  • Дата виготовлення . Відповідну дату виготовлення виробник вказує в зашифрованому вигляді. Зазвичай це чотири цифри. Перші дві з них означають тиждень за рахунком, починаючи з початку року, а другі дві – безпосередньо рік виготовлення. Наприклад, позначення 1217 вказує, що диск був виготовлений в 12-му за рахунком тижня 2017 року.
  • Країна виробництва . На деяких дисках можна зустріти назву країни, на території якої було виготовлено виріб. Іноді виробники лише залишають на диску свій логотип або просто пишуть назву.

Маркування на японських дисках

На деяких дисках, вироблених на території Японії, можна зустріти так звану JWL-маркування . У перекладі з англійської абревіатура означає японські легкосплавні диски. Таке маркування наноситься тільки на ті диски, які реалізуються на території Японії. Інші ж виробники можуть наносити відповідну абревіатуру за бажанням. Однак якщо вона є на диску – значить, диск відповідає вимогам Міністерство земельних ресурсів, інфраструктури, транспорту та туризму Японії. До слова, для вантажних автомобілів і автобусів аналогічна абревіатура буде трохи інший – JWL-T.

Існує ще одна нестандартна маркування – VIA . Вона наноситься на диск тільки в разі, якщо виріб пройшов вдалі випробування в лабораторії Транспортної Інспекції Японії. Абревіатура VIA є офіційно зареєстрованою торговою маркою. Тому її нанесення на диски, які не пройшли відповідних випробувань, є караним. Тому диски, на яких нанесена зазначена абревіатура спочатку будуть дуже якісними і довговічними.

Як вибрати диск колеса

При виборі того чи іншого диска часто у автовласників виникає проблема – як правильно підібрати диска відповідно до наявної гумою. Розберемо на конкретному прикладі покришки з маркуванням 185/60 R14. Ширина обода відповідно до вимог повинна бути на 25% менше ширини профілю покришки. Відповідно, необхідно від значення 185 відняти одну чверть і перевести отримане значення в дюйми. В результаті вийде п’ять з половиною дюймів.

Зверніть увагу, що для коліс з діаметром не більше 15 дюймів допускається відхилення по ширині від ідеальних умов не більше, ніж на один дюйм. Якщо ж колесо діаметром більш 15 дюймів, то допустима похибка може становити півтора дюйма.

Таким чином, після наведених розрахунків можна стверджувати, що для покришки 185/60 R14 підійде диск діаметром 14 дюймів і шириною 5,5 . 6,0 дюйма. Решта перераховані вище параметри необхідно уточнювати в технічній документації до автомобіля.

Далі наведена таблиця, в яку зведено інформація про допустимі їх виробниками штатних (заводських) встановлених дисках. Відповідно, для автомобілів необхідно вибирати диски з відповідними параметрами.

Модель автомобіляРозміри і дані про заводські дисках
Тойота Королла 2010 року випуску6Jx15 5 / 114,3 ET39 d60,1
Форд Фокус 25JR16 5 × 108 ET52,5 DIA 63,3
Лада Гранта13 / 5.0J PCD 4×98 ET 40 ЦО 58.5 або 14 / 5.5J PCD 4×98 ET 37 ЦО 58.5
Лада Веста 2019 року випуску6Jx15 4/100 ET50 d60.1
Хендай Соляріс 2019 року випуску6Jx15 4/100 ET46 d54.1
Кіа Спортейдж 2015 року випуску6.5Jx16 5 / 114.3 ET31.5 d67.1
Кіа РіоPCD 4 × 100 діаметром від 13 до 15, шириною від 5J до 6J, вильотом від 34 до 48
НиваРазболтовка – 5×139.7, виліт – ET 40, ширина – 6.5 J, центровочне отвір – ЦО 98.6
Рено Дастер 2011 рокуРозмір – 16х6,5, ET45, разболтовка – 5х114,3
Рено Логан 2019 року6Jx15 4/100 ET40 d60.1
ВАЗ 2109 2006 року5Jx13 4/98 ET35 d58.6

висновок

Вибір колісного диска повинен грунтуватися на технічній інформації, яку надає автовиробник в мануалі машини. Зокрема, розміри допускаються для установки дисків, їх типів, значення вильотів, діаметрів отворів і так далі. На більшість автомобілів допускається установка дисків різних діаметрів. Однак ключові їх параметри повинні обов’язково відповідати технічній документації.

Вчимося читати маркування – повна розшифровка всіх букв і цифр на покришках і дисках

Правильне і безпечне використання автомобіля залежить від багатьох факторів. Одним з них є коректне встановлення дисків і шин. З метою полегшення цього процесу на диски і шини наносять спеціальне маркування. Купуючи титанові диски r13 важливо вміти «читати» їх маркування та вміти підбирати відповідні покришки. Отже, розпочнемо наше пояснення.

Маркування шин

Маркування шини – це спеціальна інформація, яка міститься на боковині шини, і позначає її функціональні можливості та обмеження. Ця інформація має вирішальне значення для забезпечення безпечної експлуатації автомобіля і може допомогти споживачам приймати обґрунтовані рішення при покупці нових шин.

Для прикладу візьмемо таку шину: 205/55 R16 94H XL і розберемося, що в цьому записі позначає кожна буква і цифра. Перше число – це ширина профілю шини, яка виражена в міліметрах. Друге число – не абсолютне, а відносне, воно позначає відношення висоти профілю шини до її ширини і виражається у відсотках.

У нашому випадку ширина профілю – 205 мм, відношення дорівнює 55%, значить, висота профілю дорівнює 112,75 мм.

Профіль шини – дуже важливий параметр її вибору. Уявімо таку ситуацію: ви зібралися встановити замість шини 205/55 R16 іншу, з маркуванням 215/55 R16. У більшості випадків це не допустимо, оскільки змінилася не тільки ширина, а й висота покришки.

Бувають випадки, коли друге число явно не вказано. Наприклад, що означає такий запис? Висота покришки складає від 80 до 82% від її ширини, покришка є повнопрофільною.

R – це не радіус, як нас вчили на уроках геометрії, а конструкція шини – в даному випадку радіальна. Крім неї, є ще й діагональна конструкція, але такі шини останнім часом майже не випускають. Цифрою 16 вказують «посадковий» діаметр покришки на диск. Іншими словами, це зовнішній розмір у диска, або внутрішній – у шини.

94 – це так званий «індекс навантаження». Можна знайти і інший термін – «індекс допустимої вантажопідйомності шини». Він показує, яке навантаження може витримати одне колесо. Цифра 94 відповідає 670 кг навантаження. Цей параметр не так важливий для легкових авто, але має величезне значення для невеликих вантажівок та мікроавтобусів.

Буквою H позначають індекс швидкості шини. Чим більший цей параметр, тим з більшою швидкістю ви можете їздити на даному типі покришок. H відповідає швидкості 210 км/год.

XL – позначає те, що шина посилена, має індекс навантаження на 3 одиниці вище, ніж у «звичайних» шин з тим же типорозміром.

Маркування дисків

Тему маркування дисків розглянемо на прикладі такої моделі: 6.5Jx15 H2 5/100 ET45 d54.1.

Перша цифра позначає ширину обода, виражену в дюймах. Друга цифра – 15, діаметр диска (теж виражений в дюймах). Знак “x” вказує на те, що обід є нероз’ємним. J – вказує на деякі особливості бортових закраїн обода. H2 – вказує на наявність так званих «подвійних» хампів. Крім них, є ще звичайні, плоскі, асиметричні, комбіновані хампи. Іноді хампів може і не бути.

Хампом називають кільцеві виступи вздовж закраїн колісного диска, призначеного для безкамерної покришки.

5/100: 5 – кількість отворів для болтів та гайок, а 100 – діаметр, на якому вони розміщені.

ET45 – виніс (виліт), так називається віддаль між серединою ширини диска і привалочною площиною колісного диска. Одиниця виміру – міліметри. У нашому позначенні виліт дорівнює 45 мм.

d54.1 – діаметр центрального отвору. Його вимірюють з боку привалочної площини і позначають DIA.

Сподіваємося, що завдяки нашій статті маркування на шинах і дисках стало для вас не беззмістовною «абракадаброю», а важливою інформацією, яка допоможе правильно обрати товар для своєї «ластівки».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Маркування колісних дисків автомобіля

Маркування колісних дисків автомобіля є спеціальним кодом, що містить інформацію про параметри диска, необхідні для правильного його підбору та встановлення на автомобіль.

Інформація в маркуванні дисків ділиться на основну та додаткову.

Основна інформація включає в себе діаметр диска, ширину обода, розмір і кількість кріпильних отворів, виліт, діаметр центрального отвору:

  1. Діаметр диска (відстань між бортовими кромками) вказується в дюймах і може бути, наприклад, 13, 14, 15 і більше.
  2. Ширина обода диска вказується в дюймах і може бути, наприклад, 6,5 або 7 дюймів.
  3. Розмір отворів кріплення вимірюється в міліметрах і позначає відстань між центрами сусідніх отворів, також відоме як PCD (Pitch Circle Diameter).
  4. Кількість отворів кріплення – на скільки болтів кріпиться диск.
  5. Виліт (ET) – це відстань між середньою лінією колеса та площиною, що проходить через отвори кріплення. Може бути як позитивним, так і від’ємним значенням. Допустиме відхилення від вказаного виробником значення ± 2мм. Перевищення допустимих значень вильоту призведе до передчасного зносу підвіски та погіршення керованості.
  6. Центральний отвір (DIA) – це діаметр отвору мм. розташованого в центрі диска, через яке проходить маточина колеса. Якщо DIA вашого литого диска більша за необхідне значення, ви можете використовувати для центрування спеціальні перехідні кільця або шайби. Їх виготовляють із пластику або алюмінію, пластикові мають меншу міцність, але стійкі до агресивного середовища та не дозволяють прикипіти маточині до диска.

Всі ці параметри маркування необхідно враховувати при виборі нових дисків для автомобіля, щоб забезпечити правильне встановлення та уникнути можливих проблем, пов’язаних із невідповідністю розмірів. Не можна розточувати діаметри отворів для припасування розмірів, а для кріплення диска використовуйте тільки спеціальні болти, які можуть витримувати всі необхідні навантаження.

На штампованих дисках додатково вказують інформацію про товщину металу, з якого зроблений диск, а також інші параметри, пов’язані з процесом штампування. Ще однією особливістю штампування буде необхідність точного підбору діаметру центрального отвору, оскільки супінатори в цьому випадку не передбачені.

Додаткові характеристики дисків:

MAX LOAD – це граничне значення навантаження на один диск, що вказується в фунтах. Формула перерахунку фунтів у кілограми: (вага в фунтах/2,2) = (вага в кг). Це свого роду індекс навантаження, якщо порівнювати із шинами.

MAX PSI – вказується граничне значення тиску в шині, яка монтуватиметься на диск. Розглянемо приклад “MAX PSI 50 COLD” – у цьому випадку тиск не повинен бути більше 50 фунтів на кв.дюйм або 3,5 Атм. Позначення COLD говорить про те, що величину тиску потрібно міряти на холодній покришці.

FORGED – диск виготовлений методом кування.

BEADLOCK – диск із таким позначенням має механізм фіксації покришки. На сьогоднішній день подібні моделі дисків не випускаються.

BEADLOCK SIMULATOR – такі диски мають симулятор системи фіксації та, по суті, нічим не відрізняються від інших.

FF (Flow Forming) – додатковий параметр, що вказує на те, що диски були виготовлені за технологією Flow Forming. Такі диски мають підвищену міцність та еластичність.

SAE/ISO/TUV – ці дані у маркуванні показують, яким сертифікатам контролю та якості відповідає виріб. На дисках виробництва СНД будуть вказані ГОСТи чи ТУ.

Дата виготовлення у форматі 4-х цифр. Перші два вказують на порядковий номер тижня на рік, другі два – рік випуску. Наприклад, 0422 – четвертий тиждень у 2022 році.

Країна виробництва. Ця інформація не часто наноситься на диск.

Роз’ємність обода диска. Диск може мати нероз’ємну конструкцію та бути цілісним виробом (позначається символом «Х»). Такі диски використовуються повсякденно для легкових автомобілів із можливістю встановлення «м’якої» шини. Роз’ємні диски використовують для вантажівок та позашляховиків, щоб була можливість встановлення жорстких покришок.

Кільцеві виступи (хампи). Вказує тип виступів та їх кількість для фіксації безкамерної покришки. Найбільш поширене маркування «Н2», яке показує, що виступи для фіксації є з 2-х сторін. Можна зустріти інші варіанти: FH (плоский виступ), АН (несиметричний хамп), СН (комбінований хамп), SL (диск без виступів). Диски з подвійним виступом дозволяють краще зафіксувати шину, але її монтаж/демонтаж буде виконувати важче.

Місце нанесення маркування

Маркування на колісних дисках автомобіля зазвичай наноситься на внутрішній стороні диска. Це може бути опукла область або борт, розташований навколо центрального отвору диска. Деякі виробники можуть наносити маркування на зовнішній стороні диска, але це не так поширене. Також на литих дисках може бути вказана марка чи логотип виробника.

Маркування може бути завдано різними способами: штампуванням, гравіюванням або нанесенням спеціальною фарбою.

Як вибрати диск потрібного розміру

Якщо у вас вже є шини і вам потрібно під них підібрати відповідні за розміром диски, то пропонуємо розглянути наступний типорозмір шин для прикладу: 185/60 R14.

Ширина обода диска повинна бути на чверть менша, ніж у шини і переведена в дюйми.

Формула розрахунку наступна: 185мм – 25% / 25,263 = 5,5 дюйма.

Інші характеристики диска слід дивитися в документації до автомобіля. Щоб правильно підібрати шин та диски по авто, скористайтесь нашою формою.