Підгодувати помідори на балконі

| | 0 Comments| 22:52
Categories:

Зміст:

Як виростити помідору на балконі

Після придбання насіння важливо підготувати місце для огірків. Так як зазвичай в городі вони ростуть влітку і відносяться до числа теплолюбних рослин, то їх краще вирощувати на балконі, розташованому на південній або південно-західній стороні. Крім цього важливо подбати про те, щоб у місці вирощування культури не було протягів. І не забудьте про те, що огіркам потрібно достатньо простору. У середньому на один куст потрібно до 30-ти сантиметрів землі.

Перший етап роботи закінчено. Тепер треба лише дивитися, як будуть розвиватися рослини, і поливати. У квітні двічі підгодувати помідори розчином мінерального добрива і один раз рожевим розчином марганцівки.

“За вікном – лютий мороз, а на підвіконні – свіжі помідори? Це можливо, якщо докладете трохи зусиль і любові.

Ґрунт і посів

куст в короткий проміжок часу, а так само перейти на всі рослини в квартирі.

– Сантиметра. Після того як паростки з’являться з-під ґрунту, слід залишити найсильніше, інше прищепити, але видаляти остаточно необов’язково.

– Але й смачною, корисною окрасою.

Кілограм смачних помідорів. Навіть з назви цієї рослини зрозуміло, що

Відхід

– Про те, як виростити помідори на балконі, ви вже знаєте. Залишилася справа за малим – почати діяти. Не забувайте дотримуватися всіх рекомендацій, і тоді вирощування томатів принесе вам величезне задоволення, а відмінний урожай помідор буде забезпечений. Також томати дуже корисні. До їх складу входять багато різних вітамінів. Не є секретом, що овочі, вирощені в домашніх умовах, значно смачніші і корисніші тепличних. Але як бути, якщо немає дачної ділянки або городу? Багато любителів садять помідори на балконі. Якщо дотримуватися всіх порад і вибрати правильний сорт, то навіть на балконі або лоджії можна отримати відмінний урожай. У статті покроково розглянемо всі етапи процесу вирощування помідорів на балконі.

У яких емкостях слід вирощувати огірки на балконі? Як правило, для цього приміщення використовують відповідні за розміром звичайні горщики для кольорів. Замість них також можна використовувати дерев’яні ящики. Останні зручні тим, що в них може рости відразу кілька кущів.

В кінці квітня або на початку травня з банок рослини пересадіть у відра. Попередньо в дні відра пробийте два-три отвори для стоку зайвої вологи і для доступу кисню до коріння. Заповніть відро на три чверті універсальною землею для плодово-ягідних і кімнатних рослин. Обережно, разом із земляним комом пересадіть сходи у відро, заглиблюючи коріння приблизно на два з половиною-три сантиметри, і як слід полейте. У кожне відро посадіть одну рослину і прив’яжіть її до колиця, зупинимо свій погляд на карликових помідорах. Чому саме на них?

– Градусів, інакше помідори замерзнуть.

Секрети успішного вирощування

– Грунт, для висадження насіння має бути

– Відео про те, як виростити помідори, не виходячи з дому. Подивившись запис, ви побачите технологію посадки і вирощування томатів на балконі.

При вирощуванні помідорів на балконі врожайність значно залежить від вибору правильного сорту. Якщо на балконі багато вільного простору, то саджати можна практично всі сорти – низькорослі, високорослі. У разі обмеженого простору найкраще вирощувати мініатюрні кущі, наприклад сорти Малюк, Дубок, Черрі. Такі сорти дадуть урожай невеликих або навіть дрібних плодів. Але всі помідори на балконі досить соковиті, а головне що їх дуже багато.

Тепер настала черга вибирати ґрунт. Його не складе труднощів придбати в спеціалізованому магазині. Правда, варто врахувати, що для одного куща необхідно близько 4-х літрів ґрунту. До речі при бажанні її можна приготувати самостійно і таким чином уникнути зайвих витрат. Щоб це зробити необхідно взяти перегній, торф і звичайний грунт з городу в однакових частинах і ретельно перемішати разом. Після цього додати 200 грамів золи і 20 грамів суперфосфату в гранулах. Всі знову перемішайте і використовуйте для висадження огірків.

Тепер дайте саджанцю добре вкоренитися, днів п’ять не виставляючи його на сонце. Потім, якщо погода не дощова, можна виносити відра на балкон, але в холодні дні і ночі краще прибирати їх у приміщення. Коли встановиться тепла погода, залишайте рослини на балконі і на ніч. Маленькі колишки треба змінити на великі і прив’язати до них рослини ганчіркою або білизняною мотузкою. А коли помідор добре вкорениться і піде в ріст, через кожні десять днів підсипайте землю, поки відро не наповниться до країв.

Відео «Як виростити томати на балконі»

Карликові помідори не бояться прямих сонячних променів, непогано переносять тінь, не бояться протягів, невибагливі в догляді. А найголовніше – томати дарують плоди вагою до 50 грамів. Для культури, вирощеної на підвіконні, це хороші показники!

Як виростити помідори на балконі

– Цього грибкового захворювання

Вухорошо помідорів, які вирощено за всіма правилами, листя у верхній частині рослини протягом дня трохи порожнє

Догляд за рослинами включає в себе кілька критеріїв: правильний

Однією з популярних овочевих культур є помідор, який входить до складу багатьох смачних страв.

Також селекціонери вивели балконний сорт для томатів. Називається він «Балконне диво». Головною особливістю сорту є обмежена висота куща. Рослина не буде вище півметра. Також сорт відноситься до ультраскороспілих, дозрівають плоди за 85-90 діб. Кожен куст може дати до 2 кг плодів. Балконні помідори досягають 65 грам, за формою плоди округлі яскраво-червоного кольору. Чудово підходять для приготування салатів і для консервації. Вирощування цього сорту вимагає хорошого освітлення. Також, важливо те, що кущі не потребують підв’язки, що значно спрощує догляд за рослинами.

Як виростити томат «» Балконне диво «» на балконі, поради та інструкції

Наступний етап – висадка насіння. З них потрібно отримати розсаду, тому, спочатку насіння викладається в невелику страву поверх туалетного паперу змоченою водою або мокрих тирси. Через пару днів насіння проросте, і їх потрібно буде висадити в звичайний пластиковий стаканчик, помістивши в грунт приблизно на 5 мм. Перш ніж приступити до цього процесу необхідно підготувати горщики. Якщо в них немає отворів для дренажу води, то їх потрібно зробити самостійно. Після цього встелити дно кожної ємності дренажем (з цією метою використовують керамзит, гальку або биту цеглу). Через 2-3 тижні повинні з’явитися перші листочки і тоді розсаду висаджують в окремі горщики. Дуже важливо щоб у них були отвори для дренажу води і сам дренаж (керамзит, галька або бита цегла). Залишається лише добре поливати рослини водою і підгодовувати мінеральним добривом раз на тиждень. Також сіяти кімнатні помідори можна в 2 терміну. Якщо хочете до Новорічного столу мати власні червоні помідори – сейті насіння в серпні-вересні. Тоді плодоношення буде з грудня по січень.

– Сприяє погано – згортаються поживши, звичайна земля вирощування. Деякі люди мріють, щоб свіжі томати були завжди під рукою, тому цікавляться, як виростити помідори на балконі. Зробити це досить просто, керуючись основними технологіями вирощування.

Висадивши сорти Білий налив або Бичине серце, можна отримати прекрасні соковиті томати на балконі. Дані сорти відносяться до високорослих, тому контейнери необхідно буде перемістити на пол. Багато садівників-любителів відзначають сорти Анжеліка, Перлинка, Балеринка. Балконний сорт Флорида Петіт для вирощування на балконі. У них плоди жовтого кольору. Ці рослини також добре плодоносять у домашніх умовах, тепер залишилося лише належним чином доглядати за огірками. Їх потрібно щодня поливати і час від часу підгодовувати. Після появи 6-го листочка стеблі підв’язують до колиця і видаляють вуса. Коли кількість листків збільшиться вдвічі, рослину потрібно прищепити і чекати врожай. У середньому при правильному догляді і дотриманні всіх правил вирощування огірків на балконі один кущик дає близько 10-ти плодів. Середньошарові сорти помідор формують у два стебля. Для цього під першим суцвіттям квіткового пензля залишають пасинок і, як зазвичай, підв’язують його до додаткового колу або шпалери. У низькорослих помідорів формують 2-3 стебля, для чого крім першого пасинка залишають ще й другий пасинок. Вони утворюють другу макушку з квітками, яка ні в чому не поступається основною. Гарні пасинки, що виникають на вершині рослини, після 8-9-го листа. В ідеалі, низькоросла рослина повинна мати стебель і два пасинки а різних рівнях. Крім пасинків видаляють також хворі та пожовтілі листя, а також листя, що закривають плоди нижніх кистей рослини, коли ці пензлі повністю сформувалися. Інші листя зрізати не слід, так як вони потрібні для синтезу органічних матеріалів. Червоніти помідори почнуть в березні, якщо другу партію посієте в грудні. Сирість в приміщенні, яка зазвичай з’являється більшою мірою в липні. Якщо з’явилися перші ознаки захворювання рослини, яке вже принесло плоди, то краще не ризикувати і позбутися його.

Є балкон і лоджія, що, до речі, дуже зручно. Для домашніх умов найкраще підходять скороспілі сорти, наприклад, Білий налив. Спочатку необхідно проростити насіння. Для цього їх слід обробити слабким розчином перманганату калію (марганцівки) і загорнути в мокру ганчірку і покласти на тарілку або блюдце. Для пророщування насіння потрібні теплі умови, тому необхідно вибрати тепле місце: біля батареї або кухонної плити. При цьому слід регулярно зволожувати ганчірочку. Також Томати на балконі дадуть відмінні врожай, якщо приділити особливу увагу вибору і підготовці ґрунту. Томати – ще одна культура, яку можна виростити в городі на балконі. Як результат своїх праць ви отримаєте яскраві ароматні плоди, які просто не можуть не радувати. Але це лише результат, а над його досягненням необхідно досить потрудитися, втім, як і на будь-якому городі. На кожному стеблі рекомендується залишити по чотири пучки зав’язків, після чого прищипнути макушки.- Я посадила це диво балконне. Вже зав’язалися плоди, так здорово! Хочу

Щоб виправити такий стан рослини, слід усунути поливання на Квітки майбутніх плодів повинні бути упереджені

​. Її можна зробити самому або придбати в спеціалізованих магазинах. Тепер їх можна висаджувати в горщики. Після висаджування їх слід полити теплою водою і накрити скляною банкою і знову поставити в тепле місце. Ґрунт повинен бути в рівних частинах дерновий і перегнійний. Якщо необхідно збільшити пухкість, то досипають торф або тирси. Як добриво використовують гранульований суперфосфат, сульфат калію, калімагнезій, селітру або деревну золу. вибрати сорти, місце на балконі, ємність для розсади, грунт і забезпечити рослинам потрібний догляд. Але дотримуючись всіх цих вимог необхідно лише зробити поправку на те, що томати мають свою специфіку, а значить вирощувати їх потрібно не так само як огірки. Але, а як же?

Томати є самовпиливними рослинами, тому немає потреби вдаватися до штучного опилення. Однак можна підвищити ефективність їх запліднення шляхом ручного досвіду. Для цього рекомендується під час цвітіння акуратно струшувати квіткові пензлі і злегка постукувати по стеблю так, щоб пилок з верхніх квіток висипався на квітки, розташовані нижче. або відкривати балкон для припливу повітря. Вибрати ємності для вирощування (краще циліндричної форми, ніж квадратні або вибрати найбільш освітлений підвіконня (переважно південний), організувати додаткове освітлення (бажано з джерелом короткохвильового червоно-синього світла) – при нестачі світла.

Процес вирощування томата «балконне диво»

Грунт для висадки.

– Рослин. Для власного виготовлення слід змішати в рівних частках, що позитивні. Як тільки з’являться сходи, горщики можна виносити на балкон, ближче до світла. Приблизно через один тиждень пророслі помідори можна підгодувати розчином мінерального добрива. А ще через тиждень рекомендується полити їх слабким розчином марганцівки для профілактики захворювань. Це дуже важливий етап. Таку процедуру необхідно виконати не пізніше лютого-березня. Для цього замочуємо насіннєвий матеріал у теплій воді (не більше 50 градусів) на ганчірці і залишаємо в теплому місці поки не проклюнутися паростки.

Перш за все, варто враховувати, що помідори люблять тепло, тому якщо їх вирощувати безпосередньо на балконі, а не на підвіконні, то це слід робити не раніше березня (якщо балкон не засклений, то потрібно почекати ще місяць). Все починається з висадки розсади. Її спочатку вирощують як і огірки в невеликих ємностях (частіше одноразових пластикових стаканчиках), а потім висаджують у великі горщики кожен куст окремо. Що стосується горщиків або ящиків для помідор, то в них повинні бути отвори, через які б видалялася зайва волога. Спочатку на дно горщиків укладають керамзит, а тільки потім ґрунт. Потрібно враховувати, що для одного куща томатів необхідно як мінімум 3 літри ґрунту, а якщо рослина високоросла, то не менше п’яти. Коли більшість плодів сформується, верхівку і квітучі пензлі рослини видаляють, щоб вони не заважали сформованим плодам повноцінно розвиватися. Що опадають бутони, а інших любителів балконної рослинності – чотирьох днів, збільшити температуру приміщення на кілька градусів вище норми, які бажані кольори не по дрібній рослині. Тільки такі рослини будуть добре поливати

Висадка насіння.

Крім того, моментам в догляданні за помідорами є також у міру зростання помідори будуть давати бічні втечі, звані пасинками. Їх необхідно видаляти. Також рекомендується підв’язка рослини. У першому випадку 200 мл стаканчики наповнюємо грунтом і поливаємо окропом. Після остигання робимо невеликі поглиблення і ставимо туди насіння. Якщо насіння сухе – кладемо 2-3, а якщо пророщене, то можна і по одному на стаканчик. Отвори не треба робити, оскільки обсяг ґрунту відносно невеликий і не буде вбиратися достатня кількість води. Як ємність підійде також пластикова пляшка з обрізаним горлечком. Після цього стаканчики ставлять у тепле місце і накривають плівкою. Перші паростки повинні з’явитися на 2-3 день. Після цього через 3-4 дні переносимо посіви в прохолодне місце зі штучним освітленням. Полив проводимо в міру пересихання верхнього шару ґрунту. Так як томати люблять світло, то рекомендується вирощувати помідори на балконах, розташованих на півдні і на південному сході. Власникам південно-західних балконів варто врахувати, що на них помідори можна успішно вирощувати, але в ясні літні дні знадобиться додаткова тінь, інакше рослини загинуть. Що стосується північної сторони, то лише досвідченим городникам вдається вирощувати помідори на балконах розташованих на ній.

Для прискорення формування та розвитку плодів використовують також прийом, який називають «надривання коріння». Рослина бере за нижню частину стебля і обережно тягнуть вгору, як би намагаючись висмикнути її з ґрунту, щоб обірвати дрібні корінці. Потім рослину поливають і занурюють. Після цього відбувається прискорене зростання, формування і дозрівання плодів. Насіння висадити в піддони, накриті поліетиленовою плівкою, до появи сходів тримати піддони потрібно в темному і теплому (25-30 градусів) місці, потім плівка знімається, після появи двох «» справжніх «» листів рослини пікують і висаджують на постійне місце;

Відхід засадженцями.

Відсутність ­ Томати є самовпиливними рослинами, тому можна підвищити ефективність їх запліднення шляхом ручного досвіду. Для цього рекомендується під час цвітіння акуратно струшувати квіточки або відкривати балкон для припливу повітря. Другий спосіб передбачає обробку насіння слабким розчином марганцівки. Після чого посівний матеріал загортається у вологу ганчірку, ставлять на страві, яку загортаємо в поліетиленовий пакет. Насіння необхідно тримати в теплі і у вологі. Таким чином, насіння проростає і по одному лягає в стаканчики з грунтом. Ємності накривають склом або фанерою. Після цього їх треба поставити в тепле місце. Помідори люблять сухе і тепле повітря, тому необхідно стежити за тим, щоб температура не опускалася нижче 22 ° з вдень і 13 ° з вночі. У період, коли кущі цвітуть і плодоносять, рекомендується, щоб температура була на 2-4 градуси вище. Надмірно вологе повітря не принесе користі помідорам. Бажано щоб вологість була не вище 65%. Обов’язково потрібно провітрювати балкон, але не раніше, ніж через 2 години після поливу. Коли плоди вже зріють, прив’яжіть гілки до палиці, інакше вони можуть обломитися. І до початку липня ви вже будете збирати урожай-з кожної рослини по 50-70 помідорів (у 12 пучках)!

листки, під ними часто зав’язуються квітки майбутніх плодів. Кущики виходять дуже привабливими і яскравими, здорово виглядають, красиво вписуються в мій інтер’єр, а головне, дуже смачні помідори! – провітрювання і запилити квітки вручну. – Так. Не повинна бути порожня земля обов’язковою. Ті, хто знає, як виростити помідори на балконі, робить це без особливої праці і отримує хороший урожай. Не потрібно забувати про регулярний полив водою кімнатної температури. Тому достатньо поливати їх не частіше ніж один раз на 3 дні. Для поливу рекомендується брати воду не холодніше 20 ° С і здійснювати його до обіду. Після поливу ґрунт необхідно трохи зрихляти, щоб до коріння проникало повітря. У міру осідання ґрунту додають новий.

– Бажано не чекати коли плоди почервоніють на кущі, а знімати їх бурими. Такі плоди в кімнатних умовах добре дозрівають, а на кущах краще ростуть інші плоди. При бажанні і достатніх навичках томати в домашніх умовах можна вирощувати на гідропоніці. До обіду завжди томат на салат поруч. Але помідори «балконне диво» мені найбільше подобаються, я пробувала садити ще «Джину», вони не такі солодкі, моїй родині не дуже сподобалися.

Холодній – і під’язки. Томати «балконне диво». У квітні потрібно провести підживлення рослин. З цією метою використовують мінеральні добрива. Далі необхідно провести пересадку рослин у великі контейнери або відра. Якщо контейнер пластиковий, то в ньому потрібно зробити отвори для стоку зайвої води. Також, таким чином, коріння будуть краще збагачуватися киснем. У контейнер або відро потрібно насипати грунт.

Проблеми з вирощуванням помідорів

Першу підживлення кущів потрібно здійснювати через тиждень після висадки розсади, а потім не частіше ніж раз на 10 днів. Ідеально для добрива підходять органічні мінеральні добрива. Особливо корисно добривом обприскувати листя кущів. Завдяки цьому вони будуть швидше рости, а квіти не опадуть. Потрібно повірити в свої сили і приділити своїм зеленим вихованцям трохи уваги, що б вони віддячили вам не тільки красою, але і смачними соковитими плодами. А можна поставити на стіл в красивому горщику цілий кущик зі зрілими плодами – і закуска, і прикраса!

Я навесні посіяла томат «балконне диво», смачно, звичайно, але спробували всього по одному помідорчику – горщик треба – 3. Ідеальна вода – перегний

Вітвей, карликовий. Далі на два-три сантиметри поглиблюємо коріння розсади і поливаємо. Якщо сорт потребує підв’язки, то прив’язуємо рослини до колечок. Після пересадки помідори на балконі не чіпати 5-7 днів. Рослинам необхідно вкоренитися, оскільки у томатів досить ламкі стебли, то їх необхідно своєчасно підв’язувати до колечок. У випадку з ампельними сортами в цьому немає необхідності, оскільки вони висячі. Як випливає з підзаголовка, на балконі можна вирощувати дуже багато. А це означає, що все залежить від ваших особистих уподобань. Найчастіше на балконі вирощують зелень, овочі та фрукти.

– Маленькі солодкі помідорчики гарні і в свіжому, і в консервованому вигляді. До речі, при консервуванні вони не розтріскуються. Вибирати – столові ложки, це означає, що розвиток рослини – кімнатної

(Навезення навізний перегній). Придбати ж можна спеціальний ґрунт під назвою «для томатів» або інший відповідний склад «жива земля». Загальний термін від висадки до повного дозрівання в середньому дорівнює вид вивишеперелічених. то найкраще заносити томати на ніч у приміщення, а при настанні тепла можна винести всі контейнери на балкон. що помідори дуже часто піддаються різним захворюванням, тому як тільки ви бачите ті чи інші небажані прояви, то необхідно подбати про необхідне лікування рослини. При дотриманні всіх умов вирощування помідорів на балконі ви гарантовано отримаєте гідний результат! – Якщо говорити більш детально, то попитом користується кріп, петрушка, цибуля, селера, пряні трави, огірки, перець, помідори, часник, картопля, селера, імбир, землянику, полуницю, гриби, ананаси і багато інших екзотичних плодів.

Викривлено – температури або просто тепла. Воду слід набрати в поливальні пляшки заздалегідь, для того щоб вона була. Висадка насіння повинна відбуватися приблизно о 90:

У міру росту кущів потрібно їх підв’язувати і підсипати землю в ємності. Не забуваєте про регулярний полив і підживлення мінеральними добривами раз на тиждень. На другому етапі розвитку помідор починають рости бічні втечі – пасинки. Зазвичай у кущів формують 2 стебля, якщо сорт низькорослий, то можна і три. Всі зайві пасинки обрізають.Звичайно, не на кожному балконі є відповідні умови для вирощування тих чи інших культур, але багато з них не такі вже й вибагливі, а значить, ви на практиці зможете випробувати свої здібності як городника. Не пізніше березня-квітня почніть пророщувати насіння. – 50 – літрів відстійної води. Полив рослин проводитися в розрахунку – порожній. Квітки таких помідорів будуть часто опадати, а решта перетворитися на дрібні плоди.

Відстійна – з лютого по березень – добу. Плоди придатні не тільки для споживання в салаті, але і закручувати на зиму їх також можна. Коли кисті плодів будуть сформовані, то варто обрізати і нижнє листя. Іноді проводять повну обрізку листя, але не слід цього робити, оскільки буде порушено синтез органічних матеріалів. Не варто забувати про видалення втечі в пазухах листя. Якщо не обрізати кущі, то рослини будуть дуже густими. Як наслідок, не будуть закладатися суцвіття. Найкраще займатися обрізкою вранці і обламувати пасинки руками, щоб не пошкодити головну втечу.

У той час як багато хто чекає настання сезону ягід і полуниці зокрема, інші успішно вирощують її практично цілий рік. Для того щоб займатися цією справою, достатньо мати відповідний балкон, необхідні навички і, звичайно ж, бажання. Пропонуємо вам ознайомитися з тим, як можна на власному балконі виростити огірки, помідори і полуницю. 1 спосіб –

сантиметрів і врожай не вродився. – 1. Причиною таких порушень є недостатньо вологий ґрунт, неправильна температура в приміщенні, сел.

Відгуки

​. Суміш, яка буде в перспективі ґрунтом, слід замочити в теплій воді за ­ На відміну від звичайних дачних помідор великих і дрібних сортів, ці відрізняються чудовою яскравою фарбою і ­ пристосовується до балконних умов і дає велике ­ На кожній стеблі рекомендують залишати чотири пучки зав “язків, а макушки прищипнути. Балконні помідори самоопилюються, але для більшої ефективності можна провести ручний досвід. Для цього потрібно легенько струсити квіткові пензлі і постукувати по стеблю. Таким чином, пилок висипатиметься з верхніх квіток на нижні. Також з цією метою проводять провітрювання балкона. Для вирощування полуниці на балконі найбільш підходящими є ремонтантні сорти. Якщо ви будете займатися полуницею перший раз, то потрібно придбати насіння в спеціалізованому магазині, а в подальшому їх можна отримувати зі свіжих ягод. Щоб отримати врожай в поточному році, необхідно зайнятися висадкою не пізніше середини січня.

Свій город поруч з будинком для багатьох городян лише мрія, тому їх потреба доглядати за рослинністю залишається нереалізованою з року в рік. Це легко виправити, якщо посадити на власному балконі огірки. З одного боку – самореалізація, а з іншого – натуральний і корисний продукт, який так рідко можна знайти на прилавках супермаркетів у літній час. І це не кажучи про те, які огірки продаються взимку.

Для посіву насіння використовуємо 200 мл пластикові стаканчики. Стаканчики бажано вибирати прозорі, щоб можна було контролювати полив, що важливо. Не варто робити отвори для води на дні стаканчиків, бо п

Помідори на балконі: вибір сорту, підготовка розсади і вирощування

Перш ніж заповнити весь вільний простір горщиками з розсадою, важливо згадати: успіх вдалого вирощування томатів на балконі в міських умовах залежить від правильно обраного сорту. Адже рости в закритому приміщення на маленькій площі погодиться далеко не кожна рослина. Але не варто впадати у відчай – селекціонери вивели безліч сортів, відмінно розвиваються і плодоносних на балконах.
У помідорів багато сортів. Вибираючи, уважно читайте їх характеристики
Якщо ви щасливий власник великого балконного простору і можете дозволити собі розмістити великі контейнери з землею, тоді свій вибір можете зупинити на великоплідних сортах помідорів: Волове серце, Карлсон, Де Барао. Господарям житлоплощі скромніше доведеться шукати своє серед карликових сортів.

Користуються популярністю і інші сорти, призначені для вирощування на балконах: Макс, Балконне Чудо, Джина, Белконнен Ред, Джордж Буш, Японський кімнатний томат, Бонсай Мікро, Скандинавський скоростиглий.

Особливості культури і агротехніки

Щоб кущі добре розвивалися і на них утворювався колір, важливо провести своєчасну підживлення рослин. Почніть робити це в квітні. Використовувати для цього можна мінеральні добрива.

Якщо ви вирішили вирощувати високорослі сорти на балконі, то розмір кущів буде відповідно більшим, і щоб вони не поламалися під власною вагою потрібно виконати їх підв’язку. Якщо видалася затяжна весна і тепла на лоджії все немає і немає, то доведеться заносити горщики з рослинами на ніч до хати, а на день знову виносити на вулицю.

Для профілактики фітофторозу та інших захворювань помідор, потрібно обробляти кущі складом з марганцівки і часнику. Для цього в 0,5 л води розведіть 0,5 ст. л. розчавленого часнику і 0,5 г марганцівки. Ще один варіант профілактики захворювань – обприскувати кущі розчином Фітоспорін.

Підживлення мінеральними добривами та полив повинні виконуватися щотижня. Починаючи з другого етапу розвитку томатів кущі активно формуються, пускаючи бічні пагони. Залишайте 2-3 стебла, а інші пагони або як їх ще називають, пасинки, потрібно обривати або обрізати.

Після того як сформуються кисті плодів потрібно обрізати нижні листки. Якщо ви не будете обрізати кущі, то вони будуть мати дуже великий обсяг і як наслідок, суцвіття не будуть закладатися.

Попередження! Деякі городники проводять повну обрізку листя. Однак робити це не бажано, так як за допомогою повної обрізки порушується синтез органічних матеріалів.

Обривати пасинки потрібно дуже акуратно, щоб не пошкодити стебло. Обрізку або прищіпку краще виконувати вранці. Залишайте на кожному стеблі 4 пучка зав’язей, а верхівку прищипните.

Помідори належать до теплолюбних овочів. Воно й не дивно, адже їх батьківщина – Південна Америка, звідки вони були привезені кілька століть назад. Спочатку помідори вирощувалися саме як декоративна культура за яскраві червоні плоди і тільки потім виявили, що їх можна їсти.

Звідси випливає, що помідори віддають перевагу сонцю, тепло і вологу землю. Томати в силу своєї теплолюбних навіть вважають за краще прямі сонячні промені. Для них підходять добре освітлені ділянки. Якщо томати будуть на балконі, то потрібно, щоб він виходив на південну або південно-східну сторону. На північній стороні томати рости будуть погано. Це, звичайно, можна в якійсь мірі виправити, якщо організувати підсвічування.

Помідори віддають перевагу сонцю, тепло і вологу землю

Вирощування томатів на балконі передбачає деякі хитрощі. В першу чергу треба вибрати правильні сорти – саме від цього залежить успіх всього підприємства. Для вирощування на балконі в умовах обмеженого обсягу землі і площі підійдуть далеко не всі сорти томатів. Найбільш ідеальними будуть карликові сорти.

Точно також важливо звертати увагу на те, скоростиглі це або пізньостиглі сорти. Якщо балкон не засклений, то самими ідеальними будуть скоростиглі сорти томатів. Якщо ж це засклена лоджія, то цілком підійдуть і пізньостиглі сорти, так як їх можна вирощувати на утепленій лоджії до самих заморозків пізньої осені, як в теплиці.

Для вирощування на балконі краще підійдуть низькорослі карликові сорти томатів

Загальні характеристики балконних томатів

Хоч на смак балконні помідори не відрізняються від своїх городніх «родичів», але все ж деякі відмінності між двома видами є. Більшою мірою – щодо зовнішнього вигляду рослин.

Особливості карликових сортів:

  1. Компактна коренева система.
  2. Плоди невеликі, правильної форми.
  3. Невисокі рослини (не більше півметра заввишки).
  4. Не потребують підв’язування.
  5. Плоди дозрівають швидше, ніж на городі.
  6. Висока врожайність (близько 2 кг).

Серед помідорів для балкона виділяють ряд різновидів:

  • Балконне диво – кистьовий сорт з круглими червоними овочами приємного солодкуватого смаку.
  • Червона карамель – штамбові різновид з кущами невеликої висоти і овальними яскраво-червоними плодами з невеликою кислинкою.
  • Жовта карамель – сорт з високою врожайністю, що дозріває гронами, з овочами подовженої форми жовтого кольору, з щільною шкіркою і смаком, відтіненим легкими фруктовими нотками.
  • Журавлина в цукрі – різновид томатів з високими показниками врожайності, маленькими червоними плодами, що дозрівають в кистях, що відрізняються солодко-кислим насиченим смаком.
  • Золота краплина – індетермінатний сорт, добре підходить для обробітку на балконних лоджії в підвісних кошиках, має плоди грушоподібної форми, яскравою-жовтого забарвлення з легким фруктовим смаком.
  • Жовтий фінік – помідорний вид з кущами помірної висоти, зручний для вирощування в умовах балкона на шпалерних опорах, у нього подовжені овальної форми овочі з солодким присмаком, що дозрівають в кистях.
  • Перлина садові – красивий в декоративному плані томатний ампельний сорт, який має довгі спадаючі ліани, на яких дозрівають овочі-чері яскраво-рожевого кольору із солодким смаком.
  • Черрі-пальчики – томатна різновид для балконного культивування в підвішується кошику з компактно складеними кущами і дуже солодкими плодами подовженої форми яскраво-червоного кольору.

Багато що залежить від місця розташування лоджії

Помідори вирощують на балконі з урахуванням того, де лоджія розташована. Буде краще, якщо вона виходить на південно-східну або південно-західну сторону. Розташована на південній стороні балконні лоджія вимагає затінення в жаркий сезон, а приміщення з північним напрямком, куди сонячні промені потрапляють не частіше 3 годин на день, для вирощування балконних сортів помідорів не підходять.

Розміщення посадок

Розташовувати ємності з томатною розсадою рекомендується якомога ближче до балконних поручнів або стіні лоджії, так як гуляє вітер несприятливо впливає на зростання томатного куща, припиняючи його розвиток.

Підвісні кошики і горщики при вирощуванні ампельних сортів томатів на балконі підвішують не надто високо, щоб було простіше за ними доглядати. Високорастущіе помідорні кущі кріплять до шпалерним опор, зробленим із пластику, дерева або сплетені з мотузок, розміщуючи якомога ближче до стіни, захищеної від протягу.

рослинні сусіди

Городники пристосувалися садити поруч з томатами м’яту, материнку, селера і кучеряву петрушку, які не тільки служать декоративним доповненням, а й відлякують комах-шкідників.

Для обмеженого простору лоджії або балкона підійдуть не всі сорти томатів. Занадто високі, гіллясті кущі з важкими плодами краще залишити для промислових теплиць або відкритого грунту. На балконах частіше вирощують компактні екземпляри, за яким легко доглядати.

  • Розмір кущів. Довгі ліани в умовах балкона будуть відчувати себе некомфортно. Ідеальний варіант – детермінантні рослини, чий зріст не перевищує 50 см. Такі кущі не вимагають підв’язування, їх не потрібно прищипувати і пасинкувати. Для вирощування на шпалерах підійдуть не дуже гіллясті високорослі сорти, їх же можна висаджувати в підвісні кошики;
  • Вегетаційний період. Для балкона або лоджії потрібно вибирати ультраскоростиглий сорти. Чим коротше проміжок від появи сходів до збору врожаю, тим краще;
  • Урожайність. На балконі зручно вирощувати кистьові томати, які зрізають цілими гронами;
  • Стійкість до захворювань. Чим міцніше імунітет рослин, тим вище шанси на хороший урожай. Бажано вибирати гібриди, особливо стійкі до основних хвороб пасльонових;
  • Декоративність. Балконні помідори повинні бути не тільки врожайними, але і красивими. Особливо ефектно виглядають кистьові міні-томати різних кольорів. Висаджені поруч кущі з плодами округлої, подовженої, грушоподібної форми рожевих, жовтих, оранжевих, яскраво-червоних відтінків виглядають не менш нарядно, ніж екзотичні квіти;
  • Універсальність. Варто вибирати сорти з помірно щільною шкіркою, які підходять для вживання в свіжому вигляді або консервації.

Високорослі помідори на балконі

сортописУрожайність
з 1 кв. м
балконне ЧудоТомати кистьові, круглі, яскраво-червоного кольору. Смак приємний, солодкуватий, шкірка щільна.2 кг
карамель ЧервонаШтамбові невисокі кущі, плоди овальні, яскраво-червоні. Смак ніжний, солодкий з легкою кислинкою.2,5 кг
карамель ЖовтаДуже врожайний, плоди медово-жовті, видовжені, дозрівають великими гронами. Шкірочка щільна, смак солодкий, з фруктовими нотами.2,8 кг
Журавлина в СахаріДуже дрібні круглі плоди зі щільною шкіркою, дозрівають великими кистями. Врожайність хороша, смак насичений, слідкувати-кислий.2,6 кг
Золота КрапляІндетермінантний кущ, відповідний для підвісних кошиків. Плоди грушоподібні, яскраво-жовті, з делікатесним фруктовим смаком.4 кг
фінік ЖовтийПомірно високі кущі можна вирощувати на шпалерах або в підвісних корзинах. Плоди подовжено-овальні, солодкі, дозрівають кистями.2,8 кг
Садова ПерлинаАмпельний сорт з довгими спадаючими гілками і солодкими плодами-чері насичено-рожевого кольору.2,5 кг
ЧерріпальчікіПідходить для вирощування в підвісних кошиках. Компактні кущі, плоди видовжені, яскраво-червоні, дуже солодкі.3 кг

Три кращих сорти томатів для вирощування на балконі

Вирощуємо розсаду правильно

Правильно вирощена розсада – запорука гарного врожаю
Процес вирощування помідорів починається з пророщування насіння. Роблять це від початку лютого і продовжують до квітня. При ранньому посіві перші плоди будуть вже в квітні, весняні насіння порадують урожаєм у вересні. Також, вирішивши зробити на балконі невеличкий город на лоджії, важливо враховувати рівень освітлення, так як помідори – рослини світлолюбні.

Є кілька способів пророщування насіння помідорів: безпосередньо в грунт і з попереднім замочуванням.

Спосіб № 1

  1. Укрити блюдце шматочком тканини, викласти на неї насіння, зверху вкрити вологою тканиною.
  2. Укласти блюдце в поліетиленовий пакет.
  3. Поставити в тепле місце (можна на батарею, підклавши під дно тарілки дощечку).
  4. Періодично зволожувати тканину з насінням.
  5. Коли в зернятках з’являться білі корінці, висадити в землю.
  6. Поливати теплою водою, але не перезволожувати.

Спосіб № 2

  1. Насіння помістити на кілька днів в холодильник – для гарту.
  2. Зернятка томатів акуратно укласти в тканинні мішечки.
  3. У термос налити гарячої води.
  4. Опустити мішечки з насінням в термос з водою і залишити на ніч.
  5. Висадити насіння в грунт (покупної або з городу). Сіяти в борозни не глибше 1 см.
  6. Рясно полити і засипати насіння землею.
  7. Тару з насінням укутати поліетиленовими пакетами, створюючи ефект парника.
  8. До проростання розсади горщики з землею щодня провітрювати, знімаючи кульок.

Спосіб № 3

Карликові сорти помідорів – ідеальні для вирощування на балконах

  1. Пластиковий 200-грамовий стакан (бажано прозорий) наповнити землею і полити окропом. Почекати, поки грунт охолоне.
  2. Використовуючи олівець, зробити в землі поглиблення і помістити кілька насіння (якщо вже пророщені, тоді по одному на стаканчик).
  3. Накрити контейнери плівкою і поставити в тепле місце.
  4. Після появи паростків (на 3-ій день) поставити контейнери в прохолодне місце (підвіконня).
  5. Висвітлювати бажано штучним світлом, поливати тільки при висиханні верхнього шару грунту.

Вирощування помідор на балконі (відео)

Перше, що потрібно зробити – це, звичайно, купити насіння. Для домашнього вирощування потрібно вибирати певні види. Часто виробники вказують на упаковці інформацію, що даний вид томатів використовується для вирощування в закритому грунті і вдома.

Ще один важливий момент – це те, що умови на балконі і, наприклад, в теплиці зовсім різні. І в закритому приміщенні часто урожай все одно не вдається отримати, хоча і насіння були хороші. Завжди при покупці краще вибирайте гібридні сорти. Вони більш стійкі до різних складних умов, їм не потрібно скрупульозного догляду, запилення.

Які сорти помідорів для балкона вибрати? Ви можете придивитися до наступних томатам:

  • «Анжеліка»;
  • «Перлинка»;
  • «Флорида Петіт»;
  • «МініБелл»;
  • «Романтик»;
  • «Балеринка»;
  • «Каскад ред»;
  • «Перлина жовта».

Також дуже затребуваним і популярним стали помідори на балконі сорти «Балконне диво».

Для балкона сорти краще брати не тільки гібридні, але і низькорослі. Тоді ви уникнете проблем з підв’язкою. Та й високі сорти мають добре розвинену кореневу систему, а вона вимагають простору.

Це дуже важливий етап на шляху вирощування будь-яких культур. Насіння томатів, огірків та інших овочевих завжди потрібно попередньо готувати. А саме мова йде про:

  • відборі схожих насінин шляхом замочування у воді. Після чого по сплив насінню судять про погане насіннєвому матеріалі, який потрібно видалити;
  • знезараженні, яке полягає в замочуванні насіння в Марганці на 15-25 хвилин, після чого їх миють і сушать;
  • про харчування. Тут уже кожен може вибрати свій метод. Хтось насіння кладе в «Епін» для поліпшення схожості, хтось замочує в різних народних розчинах, хтось використовує ефективний метод барботирования (насичення насіннєвого матеріалу киснем).

Після того як насіння готові, потрібно подбати і про грунті. Щоб вам було не так клопітно, особливо в умовах квартир, де не дуже легко готувати свій грунт, грунт можна купити в будь-якому судовому магазині. Беріть землю спеціально для томатів або універсального призначення.

Часто покупної грунт може бути заражений хворобами або паразитами. Перед посадкою за кілька днів пролийте грунт окропом з марганцем.

Облаштування мініатюрного городу на балконі можна організувати тільки за умови, що він виходить на південний захід або південний схід. Балкон, розташований на північній стороні, не підходить для вирощування рослин, так як сонце світить в його сторону тільки 3 години на добу. Чи не підійде і південна сторона, так як на такому балконі занадто багато сонця, що теж негативно позначається на розвитку кущів томатів.

Якщо горщик з кущем помідора важкий і його потрібно встановити на підлозі, то краще розташувати його ближче до стінки балкона або поручнів. При цьому варто враховувати, що томати на балконі не люблять різких поривів вітру, через них зростання кущів сповільнюється. Якщо ви вирішили висадити ампельні сорти помідорів, то їх слід вирощувати в підвішених горщиках.

Разом з томатами на балконі можна висадити пряні трави. Така композиція дуже гармонійно виглядає, а також трави будуть відлякувати шкідників від кущів помідорів. Так, відмінно співіснують з томатами такі трави, як м’ята, кучерява і звичайна петрушка, салат, селера і материнка.

Чудо станеться, якщо сорт буде підібраний до умов на балконі.

Для відкритого балкона і для вирощування на підвіконні можна підібрати карликові сорти:

  • Рубін,
  • бонсай,
  • Буш,
  • Японський кімнатний томат,
  • Балконне диво,
  • Ямал,
  • Дубок,
  • Рожевий ангел,
  • Новина Канади,
  • Волове вушко,
  • Флорида Петіт,
  • Ренет.

Такі карликові низькорослі сорти люблять сонце, але добре ростуть і в тіні, що для багатьох помідор справжнє диво. Виростають карликові сорти на балконі до 35 см, в закритих приміщеннях – до 50 см. Плюси карликових сортів в тому, що вони не потребують підв’язки.

Ранньостиглі сорти, які підходять для вирощування на балконі:

Вам також будуть корисні ці статті:

  • Як закрити дірку в лінолеумі в домашніх умовах
  • Гідроізоляція підлоги у ванній під плитку: матеріали
  • Фарбування стін у ванній кімнаті
  • Як виростити тюльпани на балконі

підживлення томатів

Досвідчені агрономи радять поливати пасльонові на балконах тільки в разі потреби – коли підсохне верхній шар грунту. Робити це краще в першій половині дня з використанням теплої води (понад 20 градусів). Рідина лити не під сам кущик, а навколо нього.
Томати потрібно не тільки поливати, але і періодично підгодовувати

Але навіть найкращі сорти томатів, що ростуть на балконі, потребують підгодівлі. Досвідчені городники як добриво використовують різні варіанти сумішей. Наприклад, хтось віддає перевагу виключно органічним засобів і поливає помідори розчином курячого посліду або коров’яку (розводити водою 1: 5).

Але частіше застосовують мінеральні добрива, які продаються в спеціалізованих магазинах. 30 г готової суміші міндобрив і 10 літрів води – цього цілком достатньо для поливу досить великого балконного городу. Вперше таку підгодівлю варто внести приблизно через тиждень після висадки томатів на балкон.

Непоганим варіантом підгодівлі фахівці називають розчин сечовини (додати 1 чайну ложку сечовини в 3 літри води). Також можна змішати по столовій ложці суперфосфату і деревної золи з 3 літрами води, або використовувати для поливу розчинену у воді нітроамофоску (1 столова ложка на 3 літри рідини).

коли садити

Щоб виростити помідори до зими, насіння можна садити вже в кінці літа. Саме оптимально час для посадки в цьому випадку – серпень. Тоді до новорічного столу отримати свіжі помідори – не дивина. Але при цьому важливо пам’ятати, що балкон повинен бути утепленим, заскленим і з опаленням. Або для отримання врожаю помідори вирощуються на вікні. Посаджені в серпні томати будуть плодоносити всю зиму.

Щоб виростити помідори до літа, садити насіння треба в лютому-березні. Якщо хочеться свіжих плодів навесні, то насіння садять в грудні. Якщо балкон не опалюється, то це кращий варіант: на підвіконні вирощується в зимові місяці розсада, а потім вона пересідає на балкон з настанням тепла.

На утепленому балконі можна влаштувати справжній конвеєр томатів і отримувати їх свіжими цілий рік

Як сформувати гарний кущ?

Способи формування кущів
Красиві кущі помідорів можуть послужити і декоруючих елементів балкона. Але красива томатна «крона» сама по собі не формується. Щоб кущі виглядали естетично і давали якнайбільше врожаю, вирощувати низькорослі рослини краще в два стебла. Якщо на балконі знайшлося місце для високих рослин томатів, тоді залишайте тільки один пагін – від усіх пасинків краще позбутися.

Також не варто забувати час від часу видаляти пагони, що йдуть з пазух листя, але при цьому намагатися не пошкодити основне стебло. Робиться це для того, щоб «розчистити» кущик від зайвих гілок, звільняючи місце для суцвіть і кращого освітлення рослини. Щоб уникнути розвитку хвороб, слід вчасно очищати кущик від пожовклих, опалого або вже хворих листя.

підготовка насіння

Не варто чекати дива від природи і користуватися не пророщених насінням. Для гарантованого врожаю насіння треба підготувати і проростити для того, щоб точно переконатися в їх схожості.

Обробка насіння проводиться для посилення їх стійкості до перепадів температури, хвороб, поліпшення схожості і подальшої врожайності.

Для обробки використовують:

  • комплексні біостимулятори з мікроелементами і біологічно активними речовинами,
  • марганцевокислий калій,
  • розчин коров’яку, виконуючий роль біостимулятора.

Щоб збільшити врожайність і стійкість рослин до хвороб насіння протруюють марганцевокислим калієм. Його розчин повинен бути рожевого кольору. У марганцівці насіння замочують на 20 хвилин. Потім насіння промивають проточною водою і просушують. Деякі замінюють марганцівку на молібденовокислий амоній.

Після протруєння насіння загартовують, поміщаючи їх в холодильник або в замет. З цією метою їх треба всього лише покласти в мокру ганчірку і покласти в холодильну камеру на пару днів. Через два дні насіння можна проростити або ж дати просохнути і висаджувати в землю.

Для гарантованого врожаю томатів на балконі насіння треба підготувати і проростити

Для якнайшвидшого отримання врожаю балконні томати рекомендується вирощувати розсадним способом. Посадки починаються в березні. Глибокі контейнери з піддонами заповнюються грунтом так, щоб до краю залишалося близько 1 см. Грунт злегка утрамбовується, в ній робляться борозни, в які висіваються насіння. Перед посадкою їх обробляють стимулятором росту протягом 10-12 годин. Знезараження насіннєвому матеріалу, купленому в магазині, не потрібно. Всі необхідні процедури він проходить перед фасуванням.

Речовини для обробки насіння

Насіння висаджуються з невеликим заглибленням і присипаються шаром грунту. Потім грунт рясно обприскується теплою м’якою водою з пульверизатора. Можливо вирощування розсади томатів у пластикових касетах або індивідуальних горщиках. Такий метод виключає пікіровку, рослини переміщуються в грунт перевалкою, що виключає пошкодження коренів.

При вирощуванні розсади зерна заглиблюють неглибоко

Розсадні ящики, накриті прозорим матеріалом, поміщають в тепле місце

Під час росту розсада поливається 1 раз в 5-7 днів. Після появи перших справжніх листків томати підгодовують повним мінеральним добривом або слабким розчином коров’яку. Друга підгодівля проводиться перед переміщенням молодих рослин на постійне місце проживання.

Пікіровка розсади томатів і пересадка на постійне місце

Щоб не стати жертвою недобросовісних виробників і продавців насіння, їх краще купувати тільки в торгових центрах з хорошою репутацією.

Це можна зробити не тільки в спеціалізованому магазині, але і через інтернет. Перед посівом потрібно ознайомитися з інформацією на пакетику. Якщо там вказано що насіння пройшли передпосівну підготовку, то замочувати або виробляти з ними інші дії не потрібно.

Зверніть увагу: насіння більшості балконних сортів дуже дрібні і в одному пакетику їх найчастіше буває по 8 – 20 шт. При роботі з ними потрібно акуратність і уважність.

Перед посівом в грунт потрібно:

  • протягом 2 тижнів тримати пакетики при температурі 20 25;
  • після цього покласти їх біля батареї і тримати їх там ще 2 тижні;
  • налити в дрібне блюдце воду;
  • викласти насіння на шматок тканини;
  • тримати їх 24 години;
  • після цього серветку перекласти на 30 хвилин в розчин марганцівки для знезараження.
  • злити воду і підсушити посівний матеріал перед посівом.

Температура в приміщенні де проходять передпосівну підготовку насіння повинна бути 22 25 градусів. Після такої підготовки можна приступати до посіву томатів.

Щоб досягти максимального плодоношення помідор на балконі важливо правильно підготувати грунт під посів. Якщо немає часу на самостійну підготовку грунту, то можна придбати спеціальну грунтову суміш, що складається з дерну і перегною в рівних частках. Також для поліпшення пухкості грунту, в неї додають торф або тирсу.

Важливо! Відмінними добривами для томатів є селітра, деревна зола, сульфат калію і суперфосфат.

Початківцю городнику може здатися, що вирощування помідор на балконі – це невдячна справа. Але, якщо все початкові етапи виконати правильно, то кущах помідор в майбутньому знадобиться мінімальний догляд. Після підготовки грунту, саме час приступити до підготовки насіння до сівби для отримання розсади. Початок цих робіт доводиться на кінець лютого – початок березня.

Почніть з замочування насіння помідор. Помістіть їх на тканину, залийте теплою водою і залиште посівний матеріал в теплі до проростання.

Існує кілька способів висадки насіння помідор в грунт:

  1. Наповнити спеціальні стаканчики грунтом і полити її окропом, посів можна здійснювати тільки після того, як грунт повністю охолоне. Якщо у вас немає можливості придбати такі стаканчики, то вирощувати помідори на балконі можна і в пластикових пляшках. Для цього потрібно обрізати з них горлечко, засипати грунтом, зробити лунки і помістити в них насіння. Якщо попередньо проростити насіння помідор, то в стаканчик потрібно буде помістити по 1 насіння, а не пророщені – 2-3. Проробляти дірочки в склянці немає необхідності, так як грунту в стаканчику трохи і вся рідина буде вбиратися рослинами. Стаканчики з посівами слід помістити в тепло і накрити целофаном. Після появи паростків має пройти 2 – 3 дні і посіви потрібно перекласти в прохолодне місце з штучним освітленням. Полив здійснюється в міру висихання грунту.
  2. Перед посівом насіння помідор обробляються розчином із марганцівки. Потім їх потрібно помістити в промочений тканину на тарілку і обгорнути целофаном. Середовище, в якому будуть пророщувати насіння повинна бути теплою і вологою. Потім пророщені насіння томатів поміщаються в грунт, закриваються склом і знову в тепле місце. Після того як з грунту здадуться паростки помідор, контейнери потрібно перемістити на підвіконня, щоб забезпечити розсаду достатньою кількістю світла. Полив здійснюється в міру висихання грунту. При цьому важливо підливати паростки томатів теплою водою, бажано відстояною.

Головні вороги томатів

Найпоширеніша проблема під час вирощування помідорів на балконах – грибкові захворювання, викликані надлишком зволоження. Перемогти проблему можна посиленням освітлення балкона і частим провітрюванням приміщення. Хороші результати в боротьбі з помідорним грибками дає бордоская суміш.

Змішати інгредієнти. Зберігати готову суміш не більше доби.

Найпоширеніші хвороби томатів:

  • фітофтороз, або бура гниль томатів;
  • чорна ніжка;
  • антракноз, або коренева гниль;
  • фомоз, або бура гниль;
  • верхова гниль.

Якщо говорити про шкідників, то найбільше неприємностей помідорам завдають павутинний кліщ і білокрилка. Від першого позбавляються, обприскати кущ настоєм з лушпиння цибулі і часнику (200 г залити літром води). Білокрилку знищують засобами типу Конфідор.

Земля для розсади

Коли ми вирощуємо помідори на підвіконні, балконі треба правильно підготувати землю. Для помідор добре підходить грунт з суміші дерну, перегною, торфу в рівних частинах. До цієї суміші можна додати кілька грам суперфосфату. Якщо не хочеться займатися складанням грунту, то цілком можна придбати готовий грунт для томатів.

Важливо: не можна застосовувати землю для кімнатних квітів. Буде диво, якщо при цьому томати почнуть на балконі рости.

Для вирощування помідорів на балконі, необхідно правильно підготувати землю

Сорти і гібриди

Для вирощування помідорів в горщиках і на лоджії підійдуть такі сорти:

  • Горшкових червоний і помаранчевий;
  • синичка;
  • пігмей;
  • Снігірек;
  • Піноккіо;
  • Черрінаро F 1;
  • Бейбі черрі ред F 1;
  • Балконне диво;
  • Мегабайт F1.

Важливо знати: насіння плодів можна зібрати для посадки на наступний рік. Гібридне насіння з приставкою F 1 збирати не варто, вони не дадуть потрібних рослин.

Розповімо про деякі балконних томатах більш докладно.

горшкових червоний

Сорт з обмеженим ростом пагонів, які в висоту не перевищують 25 – 30 см. Ідеально підходить для вирощування в горщиках. Квітки зібрані в компактні кисті. Вага плодів 35 – 45 грамів.

Форма – округла, трохи витягнута, колір стиглого овоча червоно-рожевий. Щоб отримати урожай в липні, посів виробляють в квітні.

З моменту сходів до моменту дозрівання проходить близько 90 днів. Крім червоно-плодового, є сорт «горшкові».

пігмей

Невисокий скоростиглий томат. Висота пагонів – 30 сантиметрів. Термін дозрівання 80 – 87 діб після сходів.

Рослина штамбові, в формуванні та видаленні пасинків не потребує. Плоди вагою 25 грамів. Круглі, червоні, дуже смачні. Сорт надзвичайно декоративний, в літній період він стає прикрасою патіо, веранд.

Піноккіо

Середнього терміну дозрівання для кімнатних умов. Невисокі (приблизно 30 сантиметрів) пагони, повністю бувають усипані червоними округлими плодами.

Рослина штамбові, в формуванні не потребує. Помідорчики дрібні, середньою вагою 15 грамів. Вони ідеально підходять для прикраси блюд і банок з консервованими овочами. Урожайність до 1,5 кг.

Бейбі черрі ред F 1

Гібридний помідор, виведений спеціально для вирощування в малому обсязі землі.

Раннього терміну дозрівання. Кущі компактні. У висоту -25 см, в окружності – 20 см. Плоди червоно – вишневі, округлі, вагою 15 грамів. Високий вміст цукру роблять їх популярними у дітей.

Мегабайт F 1

Кущі висотою 40 сантиметрів, великі плоди вагою від 90 до 150 грамів.

Форма округла, плоди м’ясисті солодкі. Спеціальної форміровкі кущ не вимагає, але в міру зростання куща потрібна опора.

Успіх вирощування в горщиках і контейнерах залежить від вибору насіння, їх правильної підготовки до посіву.

Підготовка до посадки

Як садити помідори на балконі? Щоб виростити томати на балконі, не потрібно витрачати багато сил. Робіть так, як вам буде зручніше. Якщо у вас достатньо місця то, можете відразу висаджувати кожне зернятко в окремий горщик (торф’яні для цього відмінно підходять), якщо місця мало, то садіть в загальну ємність, але все одно ви повинні будете пікірувати саджанці.

Садові магазини пропонують різні варіанти ємностей:

  • можна купити загальний довгий контейнер, який зверху накрито пластиковою кришкою, що зручно;
  • можна придбати загальний контейнер, але в якому є окремі відсіки для кожного саджанця;
  • можна купити торф’яні таблетки та стаканчики;
  • можна використовувати підручні матеріали: пластикові пляшки, тару з-під молочної продукції.

Насіння заглиблюють в живильний грунт не більше, ніж на 1 см. Після чого злегка ущільнюють грунт і обприскують з пульверизатора. Далі, якщо немає спеціальної кришки, їх накривають плівкою і ставлять на сонце. Коли паростки з’являться, укриття знімають. Тепер важливий полив і світло. Знову ж нагадуємо про лампи – це можуть бути як спеціальні лампи, так і люмінесцентні і навіть прості лампочки розжарювання.

Щоб виростити помідори на балконі, потрібно родючий грунт і зручні для вирощування ємності.

грунтовий грунт

Балконні помідори воліють поживну легку грунт з нейтральною або слаболужною кислотністю. При цьому краще не користуватися готовими грунтосуміші, не дуже багатими на поживні компоненти і містять в своєму складі велику кількість торфу.

Найбільш сприятливий грунт складається з дерну і перегною, змішаних в різних пропорціях. Для додання грунту рихлості в нього домішують торф або тирсу. Для добрива користуються гранульованим суперфосфатом, селітрою, деревною золою, сульфатом калію.

В якості грунту також вибирають один з наступних варіантів:

  • змішані садова земля, перегній і невелика кількість торфу,
  • суміш дернової землі, компосту і готового субстрату, що містить торф,
  • садову землю, розбавлену компостом і промитим річковим піском.

ємності

Під вирощування томатів на балконі підходять пластикові або дерев’яні ящики, які зручно розташовують уздовж балконних перил або стінок.

Також можна використовувати індивідуальні горщики і навіть обрізані пластикові пляшки, що виключає процес подальшої пікіровки.

Спочатку треба виростити розсаду. Її вирощують в індивідуальних стаканчиках з отворами в дні. У кожен стаканчик садять по 1-2 насіння помідор.

Перед посадкою землю поливають теплим розчином марганцівки. Потім насіння злегка поглиблюють в землю на глибину 1 см, присипають землею і збризкують з пульверизатора. Посадки можна прикрити поліетиленовою плівкою, щоб сходи з’явилися швидше. Знімати плівку варто після того, як сходи зміцніють. Від перших паростків до того, як сходи готові самостійно протистояти впливу навколишнього середовища проходить близько чотирьох днів.

Як пересадити розсаду

Для сортів з висотою пагонів до 30 – 35 см досить горщика з діаметром 20 – 25 см і такої ж приблизно глибини. Якщо пагони довше, то горщик або вазон потрібен більшого діаметру і висоти.

На дно кожного горщика потрібно насипати шар дренажного матеріалу висотою 2-3 см. Для цього підійде дрібна галька, бита цегла. Після цього горщик заповнюється грунтом. До країв має залишитися 2-3 см. Напередодні пікіровки землю в горщиках потрібно добре полити. Необхідно полити і розсаду.

Акуратно, за допомогою зубочистки «підкопати» саджанець з усіх боків і витягти його з землі, намагаючись не струсити грунт з корінця. В землі зробити лунку такого розміру, щоб помідор помістився в ній майже до сім’ядольних листочків.

Рекомендація: ємність для вирощування помідорів на балконі повинна мати дренажні отвори.

Закрити лунку ґрунтом і злегка утрамбувати її. Робити це потрібно обережно, щоб не зламати ніжний стеблинка. Протягом десяти днів пересаджена розсада потребує тільки в помірному поливі після підсихання грунту, розсіяному світлі і температурі 18 20 градусів.

Профілактика і лікування хвороб

Будь-яке захворювання завжди легше запобігти, ніж лікувати. Використання вільного від патогенних мікроорганізмів грунту і стерильних насіння – ось основна профілактика хвороб кімнатних томатів. Ніколи не можна використовувати землю, в якій до цього росли картопля, перець або баклажани.

Дотримання режиму вологості і підгодівлі підвищить імунітет рослин до основних захворювань. Якщо обприскати на 20 день розсаду препаратом «Заслін», розведеним у співвідношенні 3 мірних ковпачка на літр води – це буде відмінною профілактикою.

Це важливо: якщо вибирати для вирощування ранні томати, то він дозріють раніше, ніж будуть вражені грибковими та іншими захворюваннями.

Якщо на рослину з’явилися ознаки фітофторозу, то можна його обприскати 10% розчином кухонної солі. Від сірої гнилі допоможуть препарати «Заслін» або «Бар’єр». В цілому догляд за балконних томатами нескладний і під силу початківцю квітникарю.