Найпопулярніше насіння

| | 0 Comments| 18:02
Categories:

Топ-6 найпопулярніших виробників насіння в Україні

Виробників насіння на сучасному ринку представлено безліч. Серед них є компанії самого різного походження: вітчизняні, відверто закордонні (західноєвропейські, азіатські, американські), а також виробники з сусідніх держав. Відомо, що якість насіннєвого матеріалу — це половина успіху врожайності. Тому купуючи насіння, так важливо вибрати дійсно авторитетну компанію, в товар якої не доведеться сумніватися. А раз так, то наш сьогоднішній матеріал ми вирішили присвятити огляду брендів, які є постачальниками насіння на українському ринку.

У нашій країні досить насіння внутрішнього виробництва. Цей напрямок вибрали для себе багато вітчизняних компаній. Частина з них випускає насіння, яке за якістю абсолютно нічим не відрізняється від славнозвісного голландського.

Однак деякий посівний матеріал, який має дуже низьку вартість, все ж поступається західноєвропейським брендам. Так чи інакше, нижче ми перерахуємо лідерів українського ринку, продукцію яких вітчизняні садівники і городники купують найчастіше. А ви вже самостійно вирішите, кому з них віддати перевагу.

Насіння України

Компанія “Насіння України” з’явилася на вітчизняному ринку як незалежний гравець на межі тисячоліть — в 1999 році. Своєю місією і тоді, і зараз ця торгова марка вважала розвиток сільськогосподарського виробництва в країні і поставку на український ринок якісного посадкового матеріалу. В цілому, можна сказати, що “Насіння України” успішно справляється з цілями, які керівництво компанії поставило перед своєю командою. Завдяки інноваційному обладнанню більшість насіння, яке випускається цією торговою маркою, проходить спеціальну передпосівну підготовку. За якістю воно нічим не гірше, ніж західні аналоги.

Кілька років тому бренд запустив спеціальну лінійку під назвою “Добірне насіння”. До неї увійшло насіння, яке пройшло передпосівну підготовку згідно з усіма європейськими протоколами. Також варто відзначити, що компанія має власну лабораторію, на базі якої невпинно проводяться різного роду дослідження і впроваджуються інновації.

Яскрава

Компанія “Яскрава” була заснована в кінці 90-х років. На даний момент ця організація випускає товари під двома торговими марками. Перша називається так само, як і сама компанія: “Яскрава”. А другий бренд носить назву “Достаток”. Асортимент насіння цієї торгової марки дуже широкий. У ньому є місце і овочам, і фруктам, і ягодам. “Яскрава” продає цибулини декоративних багаторічників, насіння квітів, рожеві саджанці, а також саджанці декоративних і плодово-ягідних дерев. Асортимент насіння торгової марки “Яскрава” (і дочірньої торгової марки “Достаток”) постійно поповнюється. Останніми в нього увійшли рідкісні плодово-ягідні чагарники і лінійка декоративних чагарників, які користуються популярністю у ландшафтних дизайнерів і звичайних власників дач.

НК Еліт

“НК Еліт” — це вітчизняна компанія, яка постачає на український ринок насіння овочів, декоративних квіткових культур, газонних трав, а також лікарських і кормових культур. В асортимент товарів цієї компанії входить як вітчизняне насіння (тобто те, яке було вирощено українськими агрономами), так і насіння зарубіжної селекції (з Чехії, Польщі, Німеччини, Голландії, Іспанії, Італії та інших західноєвропейських країн). Варто відзначити, що продукція цього виробника насіння розрахована не тільки на садівників-любителів, які вирощують овочі та фрукти на власних дачах, а й на фермерів, які таким чином заробляють на життя і будують сільськогосподарський бізнес в Україні.

Велес

Офіційно реєстрацію торгова марка “Велес” завершила в 2010 році. Однак за фактом насіння виробництва цієї компанії присутнє на вітчизняному ринку приблизно з середини 90-х років. Кожна партія насіння, випущена цією торговою маркою, проходить триступеневу перевірку. Спершу якість насіння тестує внутрішня лабораторія компанії. А після цього товар перевіряє насіннєва і карантинна інспекція. Основний асортимент торгової марки “Велес” — це посадковий матеріал квітів і овочів. Причому в асортименті є не тільки досягнення української селекції, але і посадковий матеріал від провідних європейських селекціонерів.

Геліос

Компанія “Геліос” теж є одним з провідних постачальників насіння на український ринок. Вона ось уже понад чверть століття співпрацює з різними міжнародними організаціями та іноземними компаніями заради того, щоб українські квітникарі, фермери, садівники і городники мали доступ до результатів найкращої та найсвіжішої селекції. В інтернет-магазині компанії часто проводяться розпродажі та акції. Тут можна купити насіння за прийнятними цінами. Але правди заради варто відзначити, що вартість насіння вітчизняного виробництва не кусається ні в одній з перерахованих в цьому переліку компаній.

Флорамаркет

Вагове та пакетоване насіння максимальної схожості — саме так свій продукт характеризує торгова марка “Флорамаркет”. Це визначення підтверджують і клієнти компанії, частина з яких співпрацює з брендом близько десяти років, тобто з самих витоків. Профіль торгової марки “Флорамаркет” — це продаж насіння квітів і овочів. В асортименті компанії більше тисячі сортів, частина з яких виведена українськими селекціонерами, а решта є результатом американської, європейської, китайської, японської та іншої зарубіжної селекції.

Свою продукцію “Флорамаркет” фасує в біорозкладні пакети, які не шкодять екології. Це особливо важливо для тих городників, які підтримують еко-рух, сортують сміття і прагнуть мінімізувати кількість власних відходів.

В якості невеликого підсумку скажемо про те, що більшість українських компаній не фасує свою продукцію в упаковку з фольги. З одного боку, це дуже добре, тому що така упаковка в нашій країні не переробляється. Тобто купуючи насіння в блискучій упаковці, ми завдаємо непоправної шкоди навколишньому середовищу. З іншого боку, це погано, тому що “термін дії” такого насіння не перевищує і двох років. Тобто немає ніякого сенсу запасатися насінням “на чорний день”. На відміну від насіння західних аналогів, яке часто і густо запаковане в фольгу і має властивість зберігатися протягом тривалого часу.

7 ознак якісного насіння

Про те, на яких виробників варто звернути увагу, ми вам розповіли. Відзначимо й те, що щорічно в Україні з’являються все нові і нові торгові марки, які готові похвалитися високоякісною продукцією. Тому конкуренція зростає, і це українському покупцеві тільки на руку. На завершення матеріалу вважаємо за необхідне перерахувати кілька основних ознак, які відрізняють якісне насіння від неякісного. Щоб новачки знали, на що орієнтуватися при виборі, а знавці могли перевірити свої знання ще раз. Недарма в народі кажуть: повторення — мати навчання.

Отже, перше, на що ми звертаємо увагу при покупці, — це упаковка від насіння. Вона повинна містити максимум корисної інформації. Авторитетний виробник не стане нічого приховувати від покупця. Та й приховувати йому, за великим рахунком, нічого. Не варто поспішати позбуватися від упаковки після посіву. По-перше, пакет стане в нагоді вам, щоб трохи пізніше ідентифікувати висаджений сорт: а раптом він буде дуже вдалим, і ви захочете придбати таке насіння знову? По-друге, маючи на руках упаковку, в разі невдачі ви зможете пред’явити виробнику претензію. Без упаковки зробити це буде неможливо.

Ну а тепер про головне — про те, яка інформація повинна бути вказана на упаковці з насінням, щоб ви могли подумки поставити плюсик обраній торговій марці та похвалити її за якість.

  1. Назва та короткий опис. На упаковці з насінням обов’язково має бути присутня основна інформація: назва рослини, назва сорту, а також маркування гібрида (якщо, звичайно, ви придбали гібрид). Зазвичай авторитетні виробники дають на упаковці короткий опис сорту. Наприклад, якої він висоти, яка його середня врожайність. А також пару слів розповідають про агротехнічні характеристики рослини.
  2. Контактні дані виробника. Назва торгової марки, вказана на упаковці з насінням, — це, звичайно, добре. Але з точки зору покупця, цього мало. Перед вами має бути присутня інформація, яка дозволить вам за необхідністю зв’язатися з виробником зручним для вас способом. Тобто на пакетику з насінням повинна бути юридична адреса компанії, щоб ви могли під’їхати в офіс або написати лист і відправити його за цією адресою. Також повинна бути присутня електронна адреса компанії (сайт і поштова скринька). А ще — телефон, щоб представникам торгової марки можна було зателефонувати і отримати розгорнуті і максимально швидкі відповіді на свої питання.
  3. Номер партії. Ця інформація вкрай важлива. Бо якщо вам сподобається сорт, і через якийсь час ви вирішите посадити його знову, вам простіше буде знайти насіння, знаючи номер партії.
  4. Термін придатності. Дата, до якої насіння повинно бути використано, повинна бути проставлена ​​на упаковці у вигляді печатки. Авторитетні виробники ніколи не використовують друкарський спосіб нанесення зображення для зазначення строку придатності. Адже в таку упаковку можна будь-коли розфасувати насіння. Іноді, якщо виробництво невелике, термін придатності може бути написаний від руки. Таке теж допускається. І це в будь-якому випадку краще, ніж термін придатності, надрукований на упаковці в друкарні разом з іншою інформацією.
  5. Кількість насіння. Якщо виробник вказав на пакеті тільки граммовку, а кількість насіння вказати “забув”, краще вибрати іншу торгову марку. До цієї, на жаль, вже немає довіри.
  6. Схожість у відсотках. Якщо виробник пише про 100% -ву схожість насіння , зверніться до іншої компанії. Ця торгова марка вам навряд чи говорить правду. Середній відсоток схожості коливається від 80% до 85%. Рекомендуємо вам орієнтуватися саме на ці цифри і по ним оцінювати щирість виробника.

І останнє: на багатьох упаковках з посівним матеріалом міститься важлива інформація. Наприклад, про те, що насіння не потрібно прогрівати перед посадкою, що його не потрібно замочувати або додатково обробляти, тому що все це виробник вже зробив за вас. Така інформація — ще одне підтвердження тому, що торгову марку для покупки посівного матеріалу ви обрали правильно, і що цій компанії можна довіряти.

Як вибрати насіння? ТОП-7 найважливіших правил вибору насіння

З наближенням весни ми починаємо думати про придбання посівного матеріалу для наших грядок та городів. Вибирати насіння дуже цікаво та захоплююче. Головне, щоб результат від купленого і посіяного насіння не розчарував вас. З кожним роком ринок насіння дивує нас різноманітністю ціни та якості, а також вибором культур. У нашій статті ми розповімо вам про сім правил, дотримуючись яких ви купите якісне насіння, яке обов’язково порадує вас кінцевим результатом.

Ретельно вибираємо сорти

Вибираючи сорти культур, слід дотримуватися загальноприйнятих критеріїв, які стосуються всього насіння:

  1. Родючість. У гонитві за високоврожайними видами рослин, ви можете опинитися в ситуації, коли велика кількість врожаю не настільки висока, як заявлено, до того ж високоврожайні види завжди більш вимогливі до умов вирощування і можуть не дати очікуваного результату, вирощуючись у невідповідних для них умовах. У той час як низьковрожайні види досить невибагливі у догляді і можуть здивувати вас більшою кількістю плодів без особливих витрат.
  2. Витривалість. Це показник, який вказує на те, наскільки даний вид рослини стійкий до різних видів захворювань, шкідників і невідповідних умов зростання. При виборі рослин слід не скидати з рахунків нестабільні погодні умови, які передбачають посуху та високу температуру повітря на початку або середині весни, холодне та дощове літо або спекотну суху осінь. Тому при виборі насіння звертайте увагу на кількість корисних властивостей, які мають цей вид рослини. Чим їх більше, тим менш витривала культура.
  3. Лежкість. Цей фактор відіграє значну роль у виборі культур, які ви плануєте зберігати тривалий час. Слід враховувати, що різні сорти одного і того ж овоча можуть мати різну лежкість та термін зберігання. Під лежкістю мається на увазі тривалість часу, при якому овочі зберігають свій смак та зовнішній вигляд. Деякі сорти можуть зберігатися протягом багатьох місяців, але мати середні смакові якості. Тому ми радимо підбирати насіння різного ступеня лежкості та вживати продукти у міру закінчення їх терміну зберігання.

Також здійснивши ряд помилок при виборі насіння, ми можемо отримати не той результат, який очікуєте:

  • Погана якість. Не слід забувати, що ринок насіння заповнений безліччю низькоякісної продукції, яка може закінчити термін зберігання, наявність сміття або неправильні умови зберігання. Також насіння може бути заражене різними вірусами та бактеріями, які після висіву можуть пошкодити сусідні культури. Тому при покупці насіння віддавайте перевагу відомим виробникам, купуйте товар у спеціальних магазинах та звертайте увагу на термін придатності, умови зберігання та зовнішній вигляд.
  • Яскравий пакет не завжди означає хорошу якість. При виборі насіння звертайте увагу на вигляд пакету. Він повинен бути зроблений з якісного паперу, мати міцну акуратну склейку та чіткий текст. Яскравість упаковки особливої ​​ролі не грає. Ви можете купити насіння у простих пакетах без малюнка та отримати якісний матеріал. Зверніть увагу на наявність номера партії, назву виробника та термін придатності. Ця інформація має бути надрукована чіткими друкованими літерами.
  • Купівля насіння з гарним малюнком. Купуючи насіння, найчастіше дивимося на картинку, де намальовані зрілі плоди – результат після посіву. Ми припускаємо, що з цього насіння вийде саме такий урожай, як на картинці. Проте це завжди виправдовується. На звороті упаковки зверніть увагу на інформацію: кількість зерен, період вегетації, терміни дозрівання, умови вирощування та ін. саме ця інформація дасть вам можливість реально оцінити продукт, що купується.
  • Купівля гібридного насіння для підсумкового отримання власного. Купуючи гібридні сорти, ви отримаєте хороший урожай та культури з підвищеним імунітетом, проте такі види надалі не дають якісного посівного матеріалу. З насіння зібраних восени, ви отримаєте найгіршої якості культури, що значно відрізняються від материнських.
  • Уникнення дражованого насіння. Дражоване насіння наповнює наш ринок лише кілька років. Тому багато садівників ставляться до них з побоюванням та недовірою. Однак у цьому вони припускаються помилки. Дражоване насіння є звичайним насінням, яке пройшло спеціальну обробку і покрите верхнім шаром, що містить мінеральні добрива і стимулятори росту. Головне, що потрібно знати при висіванні такого насіння – це те, що його опускають у добре зволожений ґрунт, не замочуючи і не пророщуючи.
  • Купівля екзотичних сортів. Якщо ви хочете придбати насіння екзотичних рослин, обов’язково дивіться на умови їхнього вирощування. Вони повинні відповідати вашій кліматичній зоні та бути пристосованими до вашого регіону. Враховуйте також, що більшість екзотичних рослин потребують особливого догляду і не завжди дають очікуваний результат.
  • Запаси насіння про запас. Не варто купувати насіння про запас, так як ви не зможете забезпечити їм належні умови зберігання і значно знизить коефіцієнт їх схожості. Найкраще купувати посівний матеріал щорічно перед посівами. Так ви матимете завжди свіжий матеріал з гарними якостями та відмінною схожістю.
  • Економія на насінні. Купуючи насіннєвий матеріал, слід також звертати увагу на його вартість. Дороге насіння відомих виробників завжди коштує недешево, але і дає відмінний урожай. В той час, як занадто дешеві в неакуратно запакованих упаковках повинні вас насторожити.

Складаємо план посівів

Перш ніж купувати насіння, слід спланувати для себе посівний період. Таким чином, ви зможете точно визначити скільки і якого насіння вам потрібно і убережетесь від необґрунтованих витрат. Щоб на наступний рік посівний план складався простіше, заведіть зошит, в якому ви будете записувати всю інформацію про посіяне насіння, а також їх розвиток, проблеми та отриманий урожай. Таким чином ви точно знатимете насіння яких виробників варто купувати на наступний рік, а яке краще обійти стороною. Посівний період починається наприкінці зими. У цю пору насіння висаджується на розсаду. У відкритий ґрунт насіння висівають у квітні-травні, залежно від сорту та умов вирощування. Деякі культури сіють двічі-тричі за сезон.

Сорти або гібриди – вирішуємо заздалегідь

Визначатися між повноцінними і гібридними сортами слід перед початком посіву. У цей період вам потрібно визначитися, з якою метою ви маєте намір вирощувати культуру. Для отримання повноцінного насіння на наступний рік, яке дасть хороший урожай, перевагу віддавайте сортовому насінню. Якщо ж ви акцентуєтеся на отриманні рясного врожаю, купуйте гібриди, на які вказує маркування Ф1 на упаковці.

Гібридні сорти з’являються шляхом схрещування кількох видів культури, додаючи або вилучаючи їх певні якості. Вони мають підвищену стійкість до різних захворювань, дають багатий урожай і мають майже стовідсоткову схожість. Однак мінусом такого насіння є те, що вирощені з них рослини не дадуть вам повноцінного насіннєвого матеріалу, з якого ви отримаєте такі ж плоди на наступний рік. Сортове ж насіння зберігає всі характеристики та властивості культури. Висіваючи їх у наступному сезоні ви отримаєте такі ж культури з тими ж характеристиками і як позитивними, так і негативними якостями.

Гібридне насіння крім маси переваг мають деякі недоліки, головним з яких є їх висока вартість. Однак рослини з такого матеріалу виростають більш красивими, здоровими та стійкими до несприятливих умов вирощування.

Підбираємо рослини, що відповідають зоні вирощування

Селекціонери досліджують різні культури та поділяють насіння по регіонах їх найбільш успішного зростання. Таке насіння називається районованим. Головною їхньою відмінністю є те, що вони дають максимальні показники, вирощуючись саме у сприятливому для них районі. Родючість таких культур набагато вища, якість плодів, зовнішній вигляд та стійкість до захворювань набагато перевищує показники інших культур, що вирощуються у невідповідних районах. Тому досвідчені садівники рекомендують купувати насіння адаптоване саме до вашої кліматичної зони. У такому разі ви отримаєте максимальний результат та врожайність. Однак якщо ж ви хочете поекспериментувати і посіяти екзотичні або нові культури, не забувайте, що робите ви це як експеримент і не засаджуйте цим насінням всю територію. Пропорційність матеріалу має бути не більше ніж 20% до 80%.

Використовуємо спеціально оброблене насіння

Останнім часом спеціальне оброблення насіння вважається нормою. Ви можете побачити насіння різного розміру, форми та забарвлення, дренажовані, покриті гелієвою оболонкою або приклеєні до спеціальних стрічок, плазмові або інкрустовані. Через велику кількість дивовижного насіння на ринку часто ми губимося і не знаємо чому віддати перевагу. У цьому вам допоможе продавець або інформація на звороті упаковки. Не слід лякатися такого матеріалу, так як він є звичайним насінням, покритим різними шарами залежно від виду. Кожен вид обробленого насіння має свої показання для вирощування, дотримуючись яких, ви отримаєте відмінні результати та високий урожай. Деякі з них піддаються газовій обробці, деякі покриваються оболонкою, що містить корисні мікроелементи і активатори росту, насіння в гелієвій оболонці відрізняються невибагливістю в поливі, а ті, які приклеєні до стрічки, набагато полегшать вашу працю при сівбі. Кожен вид має свої унікальні особливості, знаючи які ви безпомилково зробите вибір. До того ж кожен вид обробки має велику перевагу над звичайним насінням.

Імпортне насіння вибираємо уважніше

Зважаючи на те, що наше насінництво останнім часом дещо ослабло, ринок наповнює нове імпортне насіння, розроблене закордонними селекціонерами. Здебільшого такий матеріал розробляється з урахуванням його вирощування за певних кліматичних умов, тому вони приживаються у наших регіонах не гірше, ніж вітчизняні. Однак слід враховувати, що незважаючи на рекламу високої якості, можуть зустрічатися і контрафактні насіння незнайомих рослин, які розчарують вас у процесі вирощування. Щоб не потрапити на такий товар, у процесі покупки уважно читайте інформацію на упаковці, перевірте термін придатності та умови вирощування культури. Часто буває, що інформацію перекладають з іншої мови механічним способом, не приділяючи належної уваги умовам вирощування рослин. Якщо ж фірма вам відома, таке імпортне насіння порадує вас високою якістю та врожайністю.

Вибираємо виробника насіння

Для того, щоб придбати дійсно якісний продукт, слід віддавати перевагу виробникам, яких ви вже знаєте. Якщо ви ведете щоденник, зробити це буде набагато простіше, проте в іншому випадку вибирати насіння слід відомих виробників, які здобули репутацію і добре себе зарекомендували на ринку. Великі підприємства, які цінують свою репутацію, як правило, стабільно реалізовують виключно якісний продукт. Про таких виробників можна дізнатися з відгуків на форумах, у розмові з іншими городниками чи продавцями магазинів.

Купуйте посівний матеріал виключно у спеціалізованих магазинах. Не слід звертати увагу на насіння на ринках чи супермаркетах. При покупці слід також звернути увагу на упаковку. Вона не повинна бути пом’ятою, надірваною або потертою. Купуючи посівний матеріал у спеціальних магазинах, вам нададуть кваліфіковану інформацію, оскільки продавці таких закладів володіють нею та знають про всі новинки на ринку. Також магазин стежить за контролем якості своєї продукції та часто співпрацює з насінницькими підприємствами, що є додатковою гарантією якості товару. До того ж у такому магазині ви завжди можете попросити сертифікат якості, до якого знайдете всю інформацію про насіння і будете впевнені, що купуєте саме те, що потрібно. Найчастіше упаковка якісного насіння містить стандартний набір інформації. Сюди належить:

  • повна назва культури, відповідно до державного реєстру,
  • найменування та контакти фірми-виробника, за якими з ними можна зв’язатися,
  • термін реалізації насіння, надрукований тисненням по краю,
  • маса в грамах чи штуках,
  • номер партії,
  • короткий опис умов вирощування культури.

Найздоровіші насіння

Разом зі здоровою дієтою насіння може допомогти знизити рівень цукру в крові, холестерину та артеріального тиску. Ось 6 супернасінь, які варто їсти для зміцнення здоров’я.

На основі доказів Ця стаття заснована на наукових доказах, написаних експертами та перевірених фактами. Ми дивимось на обидві сторони суперечки і прагнемо бути об’єктивними, неупередженими та чесними.

Останнє оновлення 16 серпень 2023 р. та останній огляд експерта 8 лютий 2023 р.

Насіння містить усі вихідні матеріали, необхідні для розвитку складних рослин. Завдяки цьому вони надзвичайно поживні.

Насіння є чудовим джерелом клітковини. Вони також містять здорові мононенасичені жири, поліненасичені жири та багато важливих вітамінів, мінералів і антиоксидантів.

При споживанні як частини здорової дієти насіння може допомогти знизити рівень цукру в крові, холестерину та артеріального тиску.

У цій статті буде описано поживний вміст і користь для здоров’я шести найкорисніших насіння, які ви можете їсти.

1. Насіння льону

Насіння льону або насіння льону є чудовим джерелом клітковини та омега-3 жирів, зокрема альфа-ліноленової кислоти (АЛК).

Однак омега-3 жири містяться у волокнистій зовнішній оболонці насіння, яку люди не можуть легко засвоїти.

Тому, якщо ви хочете підвищити рівень омега-3, найкраще їсти мелене насіння льону.

Порція насіння льону в 1 унції (28 грамів) містить широкий набір поживних речовин:

  • Калорії: 152
  • клітковина: 7,8 грам
  • білок: 5,2 грама
  • Мононенасичені жири: 2,1 грама
  • Омега-3 жири: 6,5 грам
  • Омега-6 жири: 1,7 грама
  • Марганець: 35% рекомендованої добової норми
  • Тіамін (вітамін В1): 31% від рекомендованої добової норми
  • магній: 28% від рекомендованої добової норми

Насіння льону також містить кілька різних поліфенолів, особливо лігнани, які діють як важливі антиоксиданти в організмі.

Лігнани, клітковина та омега-3 жири в насінні льону можуть допомогти знизити рівень холестерину та інші фактори ризику серцевих захворювань.

Одне велике дослідження об’єднало результати 28 інших, виявивши, що споживання насіння льону знижує рівень «поганого» холестерину ЛПНЩ в середньому на 10 ммоль/л.

Насіння льону також може допомогти знизити артеріальний тиск. Аналіз 11 досліджень показав, що насіння льону може знизити артеріальний тиск, особливо якщо їх їсти цілком щодня протягом більше 12 тижнів.

Кілька досліджень показали, що вживання насіння льону може зменшити маркери росту пухлини у жінок з раком молочної залози, а також може знизити ризик раку.

Це може бути пов’язано з лігнанами в насінні льону. Лігнани є фітоестрогенами і схожі на жіночий статевий гормон естроген.

Більше того, аналогічні переваги були продемонстровані щодо раку простати у чоловіків.

На додаток до зниження ризику серцевих захворювань і раку, насіння льону також може допомогти знизити рівень цукру в крові, що може допомогти знизити ризик діабету.

Резюме: насіння льону є чудовим джерелом клітковини, омега-3 жирів, лігнанів та інших поживних речовин. Багато доказів показали, що вони можуть знижувати рівень холестерину, артеріальний тиск і навіть ризик раку.

2. Насіння чіа

Насіння чіа дуже схоже на насіння льону, тому що воно також є хорошим джерелом клітковини та омега-3 жирів, а також кількох інших поживних речовин.

1 унція (28 грамів) насіння чіа містить:

  • Калорії: 137
  • клітковина: 10,6 грам
  • білок: 4,4 грама
  • Мононенасичені жири: 0,6 грама
  • Омега-3 жири: 4,9 г
  • Омега-6 жири: 1,6 грама
  • Тіамін (вітамін В1): 15% від рекомендованої добової норми
  • магній: 30% від рекомендованої добової норми
  • Марганець: 30% від рекомендованої добової норми

Як і насіння льону, насіння чіа також містять багато важливих антиоксидантних поліфенолів.

Цікаво, що кілька досліджень показали, що вживання насіння чіа може підвищити рівень альфа-ліноленової кислоти в крові. Альфа-ліноленова кислота є важливою омега-3 жирною кислотою, яка може допомогти зменшити запалення.

Ваш організм може перетворювати альфа-ліноленову кислоту в інші омега-3 жири, такі як ейкозапентаєнова кислота (EPA) і докозагексаєнова кислота (DHA), які є омега-3 жирами, які містяться в жирній рибі. Однак цей процес перетворення в організмі зазвичай досить неефективний.

Одне дослідження показало, що насіння чіа можуть підвищувати рівень EPA в крові.

Насіння чіа також може допомогти знизити рівень цукру в крові. Деякі дослідження показали, що цілі та мелені насіння чіа однаково ефективні для зниження рівня цукру в крові одразу після їжі.

Інше дослідження показало, що, крім зниження рівня цукру в крові, насіння чіа може зменшити апетит.

Насіння чіа також може зменшити фактори ризику серцевих захворювань.

Дослідження за участю 20 людей з діабетом 2 типу показало, що вживання 37 грамів насіння чіа на день протягом 12 тижнів знижує артеріальний тиск і рівні кількох запальних хімічних речовин, включаючи С-реактивний білок (СРБ).

Резюме: насіння чіа є хорошим джерелом омега-3 жирів і ефективно знижують рівень цукру в крові та зменшують фактори ризику серцевих захворювань.

3. Насіння коноплі

Насіння конопель є чудовим джерелом вегетаріанського білка. Насправді вони містять понад 30% білка, а також багато інших необхідних поживних речовин.

Насіння конопель є однією з небагатьох рослин, які містять повноцінні джерела білка, тобто містять усі незамінні амінокислоти, які ваш організм не може виробити.

Дослідження також показали, що якість білка в насінні коноплі краща, ніж у більшості інших джерел рослинного білка.

Порція насіння коноплі в 1 унції (28 грамів) містить:

  • Калорії: 155
  • клітковина: 1,1 грам
  • білок: 8,8 грам
  • Мононенасичені жири: 0,6 грама
  • Поліненасичені жири: 10,7 грам
  • магній: 45% від рекомендованої добової норми
  • Тіамін (вітамін В1): 31% від рекомендованої добової норми
  • Цинк: 21% від рекомендованої добової норми

Співвідношення жирів омега-6 до омега-3 в олії насіння коноплі становить приблизно 3:1, що вважається хорошим співвідношенням. Насіння конопель також містить гамма-ліноленову кислоту, важливу протизапальну жирну кислоту.

З цієї причини багато людей приймають добавки з олією насіння коноплі.

Конопляна олія може сприятливо впливати на здоров’я серця, збільшуючи кількість омега-3 жирних кислот у крові.

Протизапальна дія омега-3 жирних кислот також може допомогти полегшити симптоми екземи.

Одне дослідження показало, що люди з екземою відчували меншу сухість шкіри та свербіж після прийому добавок з олією насіння коноплі протягом 20 тижнів. Вони також менше використовували ліки для шкіри в середньому.

Резюме: насіння конопель є чудовим джерелом білка та містять усі незамінні амінокислоти. Олія насіння коноплі може допомогти зменшити симптоми екземи та інших хронічних запальних станів.

4. Насіння кунжуту

Кунжутне насіння зазвичай споживають в Азії та західних країнах як частину пасти під назвою тахіні.

Подібно до інших насіння, вони містять широкий профіль поживних речовин. Одна унція (28 грамів) насіння кунжуту містить:

  • Калорії: 160
  • клітковина: 3,3 грама
  • білок: 5 грам
  • Мононенасичені жири: 5,3 грама
  • Омега-6 жири: 6 грам
  • Мідь: 57% від рекомендованої добової норми
  • Марганець: 34% від рекомендованої добової норми
  • магній: 25% від рекомендованої добової норми

Як і насіння льону, насіння кунжуту містять багато лігнанів, зокрема так званого сезаміну. Фактично, насіння кунжуту є найвідомішим дієтичним джерелом лігнанів.

Деякі цікаві дослідження показали, що кишкові бактерії можуть перетворювати сезамін із насіння кунжуту в інший тип лігнану, який називається ентеролактон.

Ентеролактон може діяти як статевий гормон естроген, і нижчі за норму рівні цього лігнану в організмі пов’язують із захворюваннями серця та раком грудей.

Інше дослідження показало, що жінки в постменопаузі, які їли 50 грамів насіння кунжуту щодня протягом п’яти тижнів, значно знизили рівень холестерину в крові та покращили статус статевих гормонів.

Насіння кунжуту також може допомогти зменшити запалення та окислювальний стрес, що може погіршити симптоми багатьох захворювань, включаючи артрит.

Одне дослідження показало, що люди з остеоартритом колінного суглоба мали значно менше запальних хімічних речовин у крові після того, як з’їдали близько 40 грамів порошку насіння кунжуту щодня протягом двох місяців.

Інше недавнє дослідження показало, що після вживання приблизно 40 грамів порошку насіння кунжуту на день протягом 28 днів напівпрофесійні спортсмени значно зменшили пошкодження м’язів і окислювальний стрес, а також збільшили аеробну здатність.

Резюме: насіння кунжуту є чудовим джерелом лігнанів, які можуть допомогти покращити статус статевих гормонів для естрогену. Насіння кунжуту також може допомогти зменшити запалення та окислювальний стрес.

5. Насіння гарбуза

Гарбузове насіння є одним із найбільш споживаних насіння і є хорошим джерелом фосфору, мононенасичених жирів і омега-6 жирів.

Порція гарбузового насіння в 1 унції (28 грамів) містить:

  • Калорії: 151
  • клітковина: 1,7 грам
  • білок: 7 грамів
  • Мононенасичені жири: 4 грами
  • Омега-6 жири: 6 грам
  • Марганець: 42% від рекомендованої добової норми
  • магній: 37% від рекомендованої добової норми
  • Фосфор: 33% від рекомендованої добової норми

Насіння гарбуза також є хорошим джерелом фітостеролів, рослинних сполук, які можуть допомогти знизити рівень холестерину в крові.

Повідомлялося, що це насіння має кілька переваг для здоров’я, ймовірно, завдяки широкому спектру поживних речовин.

Одне обсерваційне дослідження за участю понад 8000 людей показало, що ті, хто споживає більше гарбузового та соняшникового насіння, значно знижують ризик раку грудей.

Інше дослідження з участю дітей показало, що гарбузове насіння може допомогти знизити ризик утворення каменів у сечовому міхурі, зменшуючи кількість кальцію в сечі.

Камені в сечовому міхурі схожі на камені в нирках. Вони утворюються, коли певні мінерали кристалізуються всередині сечового міхура, що призводить до дискомфорту в животі.

Деякі дослідження показали, що гарбузова олія може покращити симптоми захворювань простати та сечовивідних шляхів.

Ці дослідження також показали, що гарбузова олія може зменшити симптоми гіперактивного сечового міхура та покращити якість життя чоловіків зі збільшеною простатою.

Дослідження жінок у постменопаузі також виявило, що гарбузова олія може допомогти знизити артеріальний тиск, підвищити рівень «хорошого» холестерину ЛПВЩ і полегшити симптоми менопаузи.

Резюме: Гарбузове насіння та гарбузова олія є хорошими джерелами мононенасичених і омега-6 жирів і можуть допомогти покращити здоров’я серця та симптоми розладів сечовипускання.

6. Насіння соняшнику

Насіння соняшнику містить велику кількість білка, мононенасичених жирів і вітаміну Е. Одна унція (28 грамів) насіння соняшнику містить:

  • Калорії: 164
  • клітковина: 2,4 грама
  • білок: 5,8 грам
  • Мононенасичені жири: 5,2 грама
  • Омега-6 жири: 6,4 грама
  • Вітамін Е: 47% рекомендованої добової норми
  • Марганець: 27% рекомендованої добової норми
  • магній: 23% від рекомендованої добової норми

Насіння соняшнику може бути пов’язане зі зменшенням запалення у людей середнього та старшого віку, що може допомогти знизити ризик серцевих захворювань.

Обсерваційне дослідження за участю понад 6000 дорослих виявило, що велике споживання горіхів і насіння було пов’язане зі зменшенням запалення.

Зокрема, споживання насіння соняшнику більше п’яти разів на тиждень асоціювалося зі зниженням рівня С-реактивного білка (СРБ), ключової хімічної речовини, яка бере участь у запаленні.

Інше дослідження вивчило, чи вживання горіхів і насіння впливає на рівень холестерину в крові жінок у постменопаузі з діабетом 2 типу.

Жінки споживали 30 грамів насіння соняшнику або мигдалю як частину здорової дієти щодня протягом трьох тижнів.

До кінця дослідження групи, які приймали мигдаль і насіння соняшнику, спостерігали зниження загального холестерину та холестерину ЛПНЩ. Соняшникова дієта знизила тригліцериди в крові більше, ніж мигдальна.

Однак «хороший» холестерин ЛПВЩ також був знижений, що свідчить про те, що насіння соняшнику може зменшити рівень як хорошого, так і поганого холестерину.

Резюме: насіння соняшнику містить високий рівень як мононенасичених, так і омега-6 жирів і може допомогти зменшити запалення та рівень холестерину.

Резюме

Насіння є чудовим джерелом здорових жирів, вегетаріанського білка, клітковини та антиоксидантних поліфенолів.

Крім того, вони можуть допомогти знизити ризик деяких захворювань. Зокрема, лігнани в деяких насінні можуть допомогти знизити рівень холестерину та ризик раку.

Насіння надзвичайно легко додавати до салатів, йогурту, вівсяної каші та смузі, і це може бути простим способом додати корисні поживні речовини до вашого раціону.

Більше статей, які можуть вам сподобатися

Люди, які читають “6 суперкорисних насіння, які ви повинні їсти”, також люблять такі статті: