Де в нашій країні залишилися вулкани що діють

| | 0 Comments| 19:50
Categories:

Зміст:

Найнебезпечніші вулкани світу, які досі діють: приголомшливі фото

Виверження вулканів завжди викликало у людей жах й водночас привертало до себе їх увагу. Це справді надзвичайно красиве, але разом з тим страшне видовище, та й наслідки такого явища досить сумні – згадайте вулкан Везувій, який стер з лиця Землі кілька давньоримських міст.

Travel24 підготував добірку найнебезпечніших вулканів світу, про які варто знати.

Попокатепетль, Мексика

Його назва перекладається як “паруючий пагорб”. Це друга за висотою гора в усій країні, яка досі проявляє високу активність. В останні роки жителі околиць очікують нового виверження.

Вулкан Попокатепетль / mexico-travel.net

Везувій, Італія

Цей вулкан не потребує представлення, адже саме він став причиною загибелі Помпей 24 березня 79 року нашої ери. Він до сьогодні залишається одним з найнебезпечніших вулканів у світі, останнє виверження якого відбулося в 1944 році.

Вулкан Везувій / lookmytrips.com

Пектусан, Північна Корея

Такі вулкани вивергаються раз на тисячу років. Оскільки останнє було в 946 році, цілком можливо, що зараз він набирає сили для нового вибуху. Виверження було семибальне і викликало викид величезної кількості розпеченого потоку газу, попелу і каменів, які знищували все на своєму шляху. Зараз же вчені попередили про його пробудження через ядерні випробування КНДР. Він розташований на кордоні Північної Кореї й Китаю. Від полігону Пангірі, де КНДР випробовує ядерну зброю, вулкан Пектусан відокремлює лише 115 кілометрів. А через те, що в кратері утворилося озеро Чхончжі в якому 2 мільярди тонн води – вибух призведе до такої кількості попелу, що він зможе затьмарити сонце на декілька місяців, викликавши ефект, схожий на ядерну зиму.

Вулкан Пектусан / rutraveller.ru

Кракатау, Індонезія

Його ще називають “вулкан-вбивця”. Розташувався між островами Ява і Суматра. До 1883 року був повноцінним островом, поки його не зруйнувало найпотужніше виверження, яке спровокувало цунамі та забрало життя 36 тисяч людей. Останній раз активність спостерігали у 2012.

Вулкан Кракатау / joinfo.com

Етна, Сицилія

Вважається найактивнішим вулканом Європи. Вивергається в середньому чотири рази на рік і якщо колись станеться потужне виверження з його кількох кратерів, масштаби катастрофи будуть глобальними.

Так гарно і небезпечно водночас.

Як працює вулкан?

Дізнайтеся, що відбувається, коли вивергається вулкан

Morley Read / Getty Images

Вулканічна активність є захоплюючою, лякаючою та абсолютно необхідною особливістю нашої планети. Вулкани розкидані всюди, від пустелі в Африці до холодного клімату Антарктиди, островів у Тихому океані та на всіх континентах. Кожного дня один десь виривається. Вулкани Землі знайомі більшості з нас, наприклад дуже активна гора Агунг на Балі, Бардарбунга в Ісландії, Кілауеа на Гаваях і Коліма в Мексиці.

Однак є вулкани, розкидані по світах Сонячної системи. Візьмемо, наприклад, супутник Юпітера Іо. Він дуже вулканічний і з-під поверхні викидає сірчану лаву. Підраховано, що цей маленький світ майже вивертається навиворіт протягом мільйонів років через свою вулканічну активність, яка виносить матеріал зсередини на поверхню та за її межі.

Далі супутник Сатурна Енцелад також має особливості гейзера, пов’язані з вулканізмом. Замість того, щоб вивергатися з розплавленим каменем, як на Землі та на Іо, він викидає сльотасті кристали льоду. Планетологи підозрюють, що активність цього «крижаного вулкану» (відома як кріовулканізм) значно поширюється у віддалених куточках Сонячної системи . Набагато ближча до Землі Венера, як відомо, є вулканічно активною, і є переконливі докази минулої вулканічної активності на Марсі. Навіть Меркурій показує сліди вивержень вулканів на дуже ранньому етапі своєї історії.

Вулкани є частиною будівництва світу

Вулкани виконують важливу роботу по створенню континентів і островів, формуванню глибоководних гір і кратерів. Вони також відроджують ландшафти на Землі, викидаючи лаву та інші матеріали . Земля почала своє життя як вулканічний світ, покритий розплавленим океаном.

Не всі вулкани, які текли з початку часів, зараз активні. Деякі з них давно мертві і ніколи більше не будуть активними. Інші перебувають у стані спокою (це означає, що вони можуть спалахнути знову в майбутньому). Це стосується особливо Марса, де є кілька вулканів, що свідчать про їх активне минуле.

Основи вулканічного виверження

Більшість людей знайомі з вулканічними вибухами, подібними до того, який зруйнував гору Сент-Хеленс у штаті Вашингтон у 1980 році. Це було драматичне виверження, яке знесло частину гори та висипало мільярди тонн попелу на навколишні штати. Однак він не єдиний у тому регіоні. Гори Худ і Реньє також вважаються активними, хоча й не так сильно, як їхні сестри кальдери. Ці гори відомі як «задугові» вулкани, і їх активність спричинена рухами плит глибоко під землею.

Ланцюг Гавайських островів походить від гарячої точки, слабкого місця в земній корі під Тихим океаном. Острови створювалися протягом мільйонів років, коли кора рухалася над гарячою точкою, а лава виливалася на морське дно. Згодом поверхня кожного острова порушила водну гладь і продовжувала рости.

Найактивніші гавайські вулкани знаходяться на Великому острові. Один із них — Кілауеа — продовжує викачувати густі потоки лави, які знову спливли на поверхню більшу частину південної частини острова. Нещодавні виверження з джерела на схилі цієї гори знищили села та будинки на Великому острові.

Вулкани також вивергаються вздовж басейну Тихого океану, від півдня Японії до Нової Зеландії. Найбільш вулканічні області в басейні розташовані вздовж кордонів плит, і весь цей регіон називають «Вогняним кільцем» .

В Європі досить активна Етна на Сицилії, як і Везувій (вулкан, який поховав Помпеї та Геркуланум у 79 році нашої ери). Ці гори продовжують впливати на навколишні регіони землетрусами та випадковими потоками.

Не кожен вулкан створює гору. Деякі жерлові вулкани викидають подушки лави, особливо через підводні виверження. Жерлові вулкани діють на планеті Венера, де вони вимощують поверхню густою в’язкою лавою. На Землі вулкани вивергаються різними способами.

Як працюють вулкани?

Альберто Інкроччі / Getty Images

Виверження вулканів забезпечують шляхи виходу матеріалу глибоко під поверхню Землі на поверхню. Вони також дозволяють світу випустити своє тепло. Діючі вулкани на Землі, Іо та Венері живляться підземними розплавленими породами. На Землі лава піднімається з мантії (яка є шаром під поверхнею). Як тільки є достатньо розплавленої породи — так звана магма — і на неї достатній тиск, відбувається виверження вулкана. У багатьох вулканах магма піднімається через центральну трубу або «горло» і виходить на вершину гори.

В інших місцях лава, гази та попіл витікають через отвори. Згодом вони можуть створити конусоподібні пагорби та гори. Це стиль виверження, яке нещодавно сталося на Великому острові Гаваї.

Вулканічна активність може бути досить тихою або досить вибуховою. У дуже активному потоці хмари газу можуть викочуватися з вулканічної кальдери . Вони досить смертоносні, тому що вони гарячі та швидко рухаються, а тепло та газ дуже швидко вбивають когось.

Вулкани як частина планетарної геології

Вулкани часто (але не завжди) тісно пов’язані з рухом континентальних плит. Глибоко під поверхнею нашої планети величезні тектонічні плити повільно рухаються і штовхаються одна об одну. На кордонах між плитами, де дві або більше сходяться разом, магма виповзає на поверхню. Вулкани Тихоокеанського регіону були побудовані таким чином, де плити ковзають разом, створюючи тертя та тепло, дозволяючи лаві вільно текти. Глибоководні вулкани також вивергаються з магмою та газами. Ми не завжди бачимо виверження, але хмари пемзи (скелі від виверження) зрештою пробираються на поверхню і створюють довгі кам’яні «річки» на поверхні.

Як згадувалося раніше, Гавайські острови насправді є результатом того, що називається вулканічним «шлейфом» під Тихоокеанською плитою. Ось ще кілька наукових деталей про те, як це працює: Тихоокеанська плита повільно рухається на південний схід, і під час цього шлейф нагріває кору та надсилає матеріал на поверхню. Коли плита рухається на південь, нові плями нагріваються, і новий острів будується з розплавленої лави, яка просувається на поверхню. Великий острів є наймолодшим з островів, які височіють над поверхнею Тихого океану, хоча, оскільки плита ковзає, будується новий. Він називається Loihi і все ще під водою.

Окрім діючих вулканів, у кількох місцях на Землі є так звані «супервулкани». Це геологічно активні регіони, які лежать на вершині масивних гарячих точок. Найвідомішою є Єллоустонська кальдера на північному заході штату Вайомінг у США. Вона має глибоке лавове озеро та кілька разів вивергалася протягом геологічного часу.

Науковий погляд на виверження вулканів

Виверження вулканів зазвичай провіщають рої землетрусів. Вони вказують на рух розплавленої породи під поверхнею. Коли незабаром відбудеться виверження, вулкан може викинути лаву в двох формах, а також попіл і розігріті гази.

Більшість людей знайомі зі звивистою на вигляд лавою “pahoehoe” (вимовляється як “pah-HOY-hoy”). Має консистенцію розтопленого арахісового масла. Він дуже швидко охолоджується, утворюючи товсті шари чорної породи. Інший тип лави, що витікає з вулканів, називається «А’а» (вимовляється «АХ-ах»). Це виглядає як рухома купа вугільного клінкеру.

Обидва типи лави несуть гази, які вони виділяють під час течії. Їх температура може перевищувати 1200° C. Гарячі гази, що виділяються під час виверження вулканів, включають вуглекислий газ, діоксид сірки, азот, аргон, метан і чадний газ, а також водяну пару. Попіл, який може бути маленьким, як частинки пилу, і великим, як каміння та галька, складається з охолодженої породи та викидається з вулкана. Ці гази можуть бути досить смертоносними, навіть у невеликих кількостях, навіть на відносно тихій горі.

Під час дуже вибухонебезпечних вулканічних вивержень попіл і гази змішуються разом у так званий «пірокластичний потік». Така суміш рухається дуже швидко і може бути досить смертельною. Під час виверження гори Сент-Хеленс у Вашингтоні, вибуху з гори Пінатубо на Філіппінах і вивержень поблизу Помпеї в Стародавньому Римі більшість людей загинули, коли їх охопили такі вбивчі потоки газу та попелу. Інші були поховані під попелом або грязьовими повенями, що послідували за виверженням.

Вулкани необхідні для планетарної еволюції

RICHARD BOUHET / AFP через Getty Images

Вулкани та вулканічні потоки впливають на нашу планету (та інші) з найдавнішої історії Сонячної системи. Вони збагатили атмосферу та ґрунти, водночас викликали кардинальні зміни та загрожували життю. Вони є частиною життя на активній планеті та мають цінні уроки для вивчення інших світів, де відбувається вулканічна активність.

Геологи вивчають виверження вулканів і пов’язану з ними діяльність і працюють над класифікацією кожного типу вулканічної суші . Те, що вони дізнаються, дає їм більше розуміння внутрішньої роботи нашої планети та інших світів, де відбувається вулканічна активність.

Діючі, заснули і згаслі вулкани. Географія вулканів

Звичайна людинане бачить особливої ​​різниці між «потухлими» та «сплячими» вулканами. Насправді відмінності дуже суттєві, адже умовно «спляча» вулканічна освіта може несподівано прокинутися, і тоді мало не здасться нікому.

Інша справа – вони абсолютно безпечні, чим активно користуються туристичні фірми та любителі активного відпочинку. У чому полягають основні риси згаслих вулканів?

Фізика виверження вулкана – як він стає згаслим

Виверження відбувається через присутність у магмі як пари води, а й різних газів: хлористого та фтористого водню, оксидів сірки та метану, азоту, вуглекислого газу і т.д.

У «сплячому» вулкані концентрація газів, розчинених у магмі, відповідає рівню тиску, під яким магма знаходиться на певній глибині. У такий спосіб зберігається стан рівноваги.

Однак через землетруси, що зсувають ділянки кори, може виникнути зниження тиску, наприклад, в районі магматичного вогнища. Стан рівноваги порушується і гази відразу ж збільшуються в обсягах через переход у газоподібний стан.

Магма, що спінилася, починає рухатися вгору, що призводить до ще більшого падіння тиску, а значить і до прискорення процесу виділення газів з магми.

Відповідно, ймовірність його пробудження прагне нуля.

Список відомих згаслих вулканів світу

Вулкани, що не становлять жодної загрози, розташовуються на всіх семи континентах: у Північній та Південній Америці, Азії, Африці, Європі, Антарктиді та Австралії.

На сьогоднішній день у світі налічується понад двісті згаслих вулканів. Найбільш характерні представники цього представлені нижче.

Кам’янистий

Цей згаслий вулкан розташований на півострові Камчатка, в самому центрі Серединного хребта. Наї вища точкавулкана знаходиться на позначці 1759 м над рівнем моря.

За твердженнями геологів, востаннє Кам’янистий проявляв активність приблизно два з половиною мільйони років тому. Вулкан сформували лавові потоки та пірокластичні породи. Вулканічна форма у вигляді пологого конуса закінчується не кратером, зруйнованим через ерозію, але крутою вершиною.

Араят (Arayat)

Знаходиться на Лусоні найбільшому островіФіліппін. Найвища точка – 1025 метрів.

Останнє виверження сталося, найімовірніше, близько 10 тисяч років тому. Незважаючи на ерозію, що вразила північну і західну частини кратера, він все ж таки зберігся на вершині.

Демавенд (Damavand)

Розташований в іранській провінції Мазендіран і є найвищою точкою гірської системи Ельбурс (5620 метрів над рівнем моря). Останнє виверження було зафіксовано приблизно 5350 року до нашої ери.

Демавенд має форму пологого конуса та височить над Ельбурсом на півтора кілометри. Вулканічний конус виник завдяки андезитовій лаві, проте на схилах присутні льодовики.

Сахама (Sajama)

Знаходиться в Болівії, Центральних Андах. Найвища точка над рівнем моря – 6542 метри. Сахама входить до складу однойменного Національного парку, розташованого неподалік чилійського кордону.

Точна дата останньої активності достовірно невідома, проте багато вчених наполягають на епосі четвертинного періоду Голоцену, тобто. близько 12 тисяч років тому.

Сахама – класичний стратовулкан у формі конуса, складений із затверділої лави та її уламків. На висоті понад 6000 метрів його покриває сніг і лід, що ніколи не тане.

Аконкагуа (Aconcagua)

Вважається найвищим згаслим вулканом вважається що знаходиться в тих же Андах, але вже на аргентинській території. Вершина розташовується на позначці 6961 метр над рівнем моря.

Аконкагуа, він вважається не лише рекордсменом серед своїх побратимів, а й найвищою точкою південної та західної півкуль. За ці заслуги він навіть потрапив до списку найвищих вершин шести частин світу «Сім вершин».

Аконкагуа також є одним з найдавніших вулканічних утворень на планеті.

Точна дата невідома, але багато вчених приходять до висновку, що він виник приблизно 150 мільйонів років тому.

Екскурсії до згаслих вулкан

Традиційна екскурсія триває 1-2 дні і має на увазі або підйом до вершин на вертольотах, або піше сходження.

Деякі вулкани навіть обладнані спеціальними ділянками, де туристи зможуть влаштувати привал та насолодитися природними видами, що відкриваються з великих висот.

Згаслі вулкани – це живе нагадування про велику силу природи.

Завдяки їх великій кількості в будь-якій точці світу, будь-хто може організувати відповідний турпохід і отримати незабутні враження.

Вулкани– геологічні утворення на поверхні земної коричерез які проступає магма. Назва походить від римського бога вогню – Вулкана. Сьогодні на планеті налічується понад 1000 діючих вулканів. Далі ми познайомимо вас з класифікацією вулканів, розповімо де знаходиться більшість з них і які вважаються найвищими та найвідомішими.

Вулкани: цікаві факти

Існує велика класифікація вулканів. Отже, все вулкани світуподіляються на 3 види:
На вигляд (щитовидні, стратовулкани, шлакові конуси, купольні);
За місцем розташування (підліникові, наземні, підводні);
По активності (згаслі, сплячі, діючі).

Кожен вулкан складається з наступних частин:
Основний кратер;
Бічний кратер;
Жерло.

Деякі вулкани викидають не лаву. Існують також грязьові вулкани, до поствулканічних утворень відносяться і гейзери.

Де знаходяться вулкани світу

Більшість вулканів розташовані в Андах, Індонезії, Ісландії, Гаваях та Камчатці. Однак розташовані вони не хаотично, а в певних зонах:
Більшість вулканів розташована в зоні, яка називається Тихоокеанське вулканічне вогняне кільце: в Андах, Кордильєрах, на Камчатці, а також на Філіппінах та Новій Зеландії. Тут розташовані майже всі діючі вулканисвіту з числа наземних – 328 з 540.
Інша зона розташування – Середземноморський складчастий пояс, що включає Середземне море (Санторін, Етна, Везувій) і тягнеться до Індонезії, де відбувалися майже всі потужні виверження світу: Тамбора в 1815 і Кракатау в 1883 році.
Серединно-Атлантичний хребет, що утворює цілі вулканічні острови. Яскраві приклади: Канарські острови, Ісландія.

Діючі вулкани світу

Більшість діючих вулканів розташована у зазначених вище зонах. Часто вивергаються вулкани в Ісландії, періодично нагадує про себе найвищий вулкан Європи – Етна. Інші , які особливо широко відомі:
Попокатепетль, розташований біля Мехіко;
Везувій;
Мауна-Лоа;
Ньірагонго (ДР Конго), відомий своїм величезним озером окропу, розташованим у кратері.

Згаслі вулкани світу

Часто вулкани завершують активні виверження. Частина з них вважається згаслими, інші вважаються сплячими. Згаслі вулкани світурозташовані по всій території планети, в тому числі в Андах, де знаходиться найвищий вулкан світу (6893 метри), а також гора вулканічного походження Аконкагуа (головна вершина Південної Америки).

Часто згаслі вулкани використовують як обсерваторії, наприклад, Мауна-Кеа на Гавайських островах, в кратері якого встановлено 13 телескопів. До речі, саме Мауна-Кеа визнається найвищим вулканом загалом, якщо вважати і підводну частину, то його висота 10 205 метрів.

Найвідоміші вулкани світу

Історії про жахливі виверження, що руйнували цілі міста і знищували острови, чули всі. Тут ми розповімо про:
Везувій цей невеликий вулкан в Італії (1281 м) зруйнував місто Помпеї. Цей момент навіть зображений у картині Брюллова «Останній день Помпеї».
Етна – найвищий вулкан у Європі, який періодично викидається. Останнє виверження відбулося у травні 2015 року.
Кракатау – вулкан в Індонезії, виверження якого 1883-го дорівнювало вибуху 10 000 атомних бомб. Зараз на його місці височіє новий вулкан – Анак-Кракатау.
Тамбор. У 1815 відбулося найпотужніше виверження нашого часу, в результаті якого настала вулканічна зима (забруднення атмосфери попелом), а 1816 став роком без літа.
Санторін, який знищив мінойську цивілізацію та зруйнував цілий острів у Середземному морі.
Мон-Пеле на Мартініці, який за лічені хвилини зруйнував порт Сент-П’єр. Загинуло 36 000 людей
Єллоустоунська кальдера – це потенційний супервулкан, виверження якого здатне змінити карту світу.
Кіліманджаро – найвища точка Африки.

Вулканологи часом порівнюють вулкани з живими істотами, які народжуються, розвиваються і, зрештою, вмирають. Вік вулканів обчислюється сотнями тисяч і мільйонами років. За такої «тривалості життя» одне виверження у століття відповідає досить бадьорому ритму. Деякі вулкани задовольняються одним виверженням приблизно тисячоліття. Буває, що фази спокою тривають і до 4000-5000 років. Як правило, до діючих належать вулкани, що вивергалися в історичний час або виявляли інші ознаки активності (викид газів та пари).

Чинним називають вулкан, який періодично вивергається в даний час або хоча б один раз за останні 10000 років.

Вулкан ЕТНА (о. Сицилія) Виверження 1999

Це один із найактивніших на Землі вулканів. З 1500 до н. е. Відмічено понад 150 вивержень.

Найвищий вулкан у Росії. Один із молодих вулканів, його вік 5000-7000 років. Один із найактивніших, за останні 300 років вивергався понад 30 разів.

вулкан тектоніка тріщина згасла

Вулкан Ключівська сопка. Камчатка.

Вулкан Мауна Лоа, Гавайські острови, Тихий океан.

Найвищий вулкан у світі, його висота понад 10000 м, якщо рахувати з дна Тихого океану.

Наймолодший вулкан на Гаваях, і найактивніший у світі. З одного кратера на його східному схилі лава тече безперервно з 1983 року.

Вулкан Кілауеа. Гавайські о-ви.

На Землі налічується близько 1300 вулканів, що діють. Чинним називають вулкан, періодично вивергається нині чи пам’яті людства.

При виверженні вулканів на земну поверхнюпоставляється велика кількістьтвердих речовин у вигляді застиглої лави, пемзи, вулканічного попелу.

Вулкани виносять на поверхню глибинну речовину з надр Землі. При виверженні виділяється також велика кількість водяної пари і газу. В даний час вчені дійшли висновку, що вулканічні водяні пари утворили значну частину водної оболонки Землі, а гази – атмосферу, яка згодом збагатилася киснем. Вулканічний попіл збагачує ґрунт. Продукти вивержень: пемза, обсидіан, базальт – використовуються у будівництві. Поблизу вулканів утворюються родовища з корисними копалинами, наприклад сірки.

Вулкан, що жодного разу не вивергався за 10000 років, називають сплячим. У цьому стані вулкан може залишатися до 25000 років.

Вулкан Малий семачик. Камчатка.

Нерідко в кратерах вулканів, що заснули, утворюються озера.

Заснули вулкани часто починають діяти. У 1991 році найсильніше у ХХ столітті. Виверження викинуло в атмосферу 8 куб. км попелу та 20 млн т сірчистого газу. Утворився серпанок, що огорнув усю планету. Зменшивши освітленість її поверхні Сонцем, це призвело до падіння середньосвітової температури на 0,50С.

Вулкан Ельбрус. Кавказ. Росія.

Найвищий вулкан Росії вивергався понад 1500 років тому.

Згасла вулкани – вулкани, які не діють вже багато тисяч років. Вулканологи вважають вулкан згаслим, якщо не вивергався щонайменше 50 000 років.

Вулкан Кіліманджаро. Африка.

Коли остаточно припиняється вулканічна діяльність, вулкан поступово руйнується під дією вивітрювання – опадів, коливань температури, вітру – і з часом порівнюється із землею.

В областях стародавньої вулканічної активності зустрічаються сильно зруйновані та розмиті вулкани. Деякі згаслі вулкани зберегли форму правильного конуса. У нашій країні залишки стародавніх вулканів можна побачити у Криму, Забайкаллі та інших місцях.

Прихована загроза: сплячі вулкани прокидаються

Вчені з усього світу відзначають різке збільшення вулканічної активності Землі. Багато “сплячих” вулканів почали подавати ознаки життя. Особливу небезпеку представляють звані супервулкани, сила виверження яких дорівнює вибуху кількох ядерних бомб одночасно. Можливість їх виверження у 12 разів більша, ніж падіння метеориту. Імовірність того, що це відбудеться протягом нашого життя – 0,15%, кажуть експерти. “Yтро” склало рейтинг вулканів, які затаїлися, які в будь-який момент можуть прокинутися.

У списку вулканів, що прокидаються, цей ще не найстрашніший. Розташований у міжгірській западині, яку звуть Долиною смерті, в районі каліфорнійської пустелі Мохаве, кратер досягає 1 км завширшки і 237 м завглибшки. Магма, яка накопичується в його надрах, може зустрітися з підземними водамищо викликає досить сильний вибух. Гази вирвуться на поверхню зі швидкістю 320 км/год, але оскільки вулкан розташований у безлюдній пустелі, людина не постраждає від її виверження.

Убехебе. Вулкан розташований у Каліфорнійській пустелі Мохаве, тому його виверження не призведе до жертв.

Набагато серйознішими будуть наслідки виверження вулкана Катла, який 2 грудня 2011 р. подав ознаки життя. Цей гігант, прихований у товщі одного із найбільших льодовиків Ісландії, загрожує Європі серйозними катаклізмами. Діаметр його кратера становить 10 км, тому виверження може спричинити катастрофічну повінь, розтопивши льодовик, через що сотні тисяч кубометрів води кинуться в Атлантику, змітаючи все на своєму шляху. Попеляста хмара стане настільки щільною, що сонячні променівідбиватимуться, через що планету наздожене похолодання. Про отруйні властивості їдкого диму і говорити не доводиться – у радіусі кількох кілометрів вимре все живе.

Котло. Цей гігант, прихований у товщі одного з найбільших льодовиків Ісландії, загрожує Європі.

А місяцем раніше, у жовтні 2011 р., вчені відзначали активність болівійського Утурунку, який невблаганно швидко накопичує магму, а отже, теж скоро рветься. І прогнози зараз не обнадіюють. Попіл і сірчані гази при викиді можуть досягти стратосфери і, наче покривало, накрити земну кулю. Гази перетворюються на сірчану кислоту, яка обрушиться на Землю разом із опадами. Схожий ефект спричинить передбачувана ядерна зима.

Утурунку. Попіл і сірчані гази при викиді можуть досягти стратосфери і, наче покривало, накрити земну кулю.

Одним із найнебезпечніших вулканів Землі вважається супервулкан, що лежить на території Єллоустоунського. національного паркув американському штаті Вайомінг. По суті весь парк розташовується в кальдері, тобто у западині вулкана. Його виверження породить катаклізм планетарного масштабу. На тисячі кілометрів навколо загине все живе, потоки лави можуть покрити половину території США, а попіл огорне Землю. Світова температура знизиться на кілька градусів.

Єллоустонська кальдера. Виверження супервулкану, на якому розташовано Національний парк, викличе катастрофу планетарного масштабу

Вулкан з острова Суматра найвідоміший сильним виверженнямісторія людства. Близько 70 – 80 тис. років тому він викинув стільки лави, що вона могла б покрити територію всієї Росії восьмисантиметровим шаром. Стовп попелу піднявся на 50 км і досяг краю стратосфери. Через вулканічної зими, що настала, різко скоротилася чисельність живих істот, включаючи людину. Через це еволюція на якийсь час буквально зупинилася.

Тоба. Вулкан на острові Суматра одного разу мало не винищив усе живе на Землі, зупинивши еволюцію на кілька років.

Під мальовничим озером на північному острові Нової Зеландії знаходиться затихлий вулкан. Після потужного вибуху 26,5 тис. років тому, коли на поверхню вилилося близько 530 кубічних кілометрів магми, що покрила 80 км навколо, вода заповнила кальдеру, що утворилася. Зараз вулкан спокійний, але виверження таких гігантів відбуваються зазвичай із періодичністю у тисячу років.

Таупо. Під озером на північному острові Нової Зеландії знаходиться затихлий вулкан, який потужно вивергається раз на тисячу років.

Кратер вулкана, що знаходиться в штаті Каліфорнія, поряд з горою Маммот, досягає 2600 метрів. Востаннє він вивергався 700 тис. років тому. Тоді розпечена магма випалила на тисячі квадратних кілометрів навколо. Вулканічний попіл покрив майже всю західну частину США.

Лонг-Велі. Під час останнього виверження Тоді розжарена магма випалила на тисячі квадратних кілометрів навколо.

Третій найбільший вулкансвіту розташований на Тенеріфе – одному з Канарських островів. В даний час Тейде не діє, проте ризик виверження дуже великий. Міжнародна асоціаціявулканологів назвала його одним із найнебезпечніших вулканів світу. При вибуху від нього може відколотися величезна кам’яна брила, яка при падінні в океан викличе сильне цунамі.

Тейді. Міжнародна асоціація вулканологів назвала вулкан на острові Тенеріфе одним із найнебезпечніших вулканів світу.

Неаполітанський вулкан вже одного разу показав свої руйнівні здібності. У І ст. до н.е. найпотужніше виверженнязнищило римські міста Помпеї та Геркуланум. Тоді загинуло 25 тисяч людей. Зараз Везувій мовчить, але це викликає побоювання. Експерти вважають, що чим більше триває період його спокою, тим сильнішим буде неминуче виверження. Попіл, який вирветься на волю, здатний покрити усю територію південної Європи.

Везувій. Він уже один раз знищив Помпеї та Геркуланум, а зараз загрожує життю кількох мільйонів італійців.

Очікується, що цей гігант може прокинутися вже за 50 років. При виверженні Ельбрусу розтоплений сніг призведе до вулканогенного селя зі східного схилу, який пошириться на 50 кілометрів. Швидкість потоку становитиме до 20 м/секунду. Це може спричинити справжню катастрофу, тому що поблизу розташоване місто Тирніауз, де проживає понад 20 тисяч людей.

Ельбрус. Очікується, що він може прокинутися протягом найближчих 50 років і знищити сусіднє місто Тирниауз.

На групи в залежності від того, коли було їхнє останнє виверження і наскільки велика ймовірність нового виверження. Для позначення цих груп здавна використовувалися такі терміни, як діючі, заснули і згаслі, хоча в Останніми рокамивулканологи переглянули визначення діючих та згаслих вулканів. Але таке визначення не дуже науково, тому що історичні записи з’явилися в різних місцяхсвіту в різний час. Так, на Гаваях перші письмові звіти з’явилися приблизно 200 років тому, а в Європі є записи, яким понад 2000 років. Сьогодні вулканологи вважають, що вулкан, який вивергався за останні 10 000 років, може прокинутися знову і має бути віднесений до групи діючих.

Чинним раніше називали вулкан, який або вивергається зараз, або про його виверження збереглися записи з докладним звітом. Плінії описав гігантську хмару, що повисла над Везувієм, і попіл, що падав «все гаряче і густіше» на Геркуланум під час виверження. Так могло виглядати місто Геркуланум, коли римлянин Пліній описував грандіозне виверження вулкана Везувій у 79 р. н. е., свідком якого він був. Його повідомлення вважається одним із письмових звітів про виверження.

Хоча письмові звіти про виверження на Гаваях не старше 200 років, є багато стародавніх легенд, які можуть бути засновані на реальних виверженнях. Багато легенд розповідають про Пеле, прекрасну, але запальну богиню вулканів. Розсердившись, вона тупотить ногами, і починається землетрус. Вона також викликає і викопуючи у землі «вогненну яму» своїм чарівним жезлом. Деякі гавайці приносять жертви Пеле, вірячи, що вона живе всередині Кілауеа, вулкана, що діє, на Гаваях,

Уснули вулкани

Заснулими називають вулкани, які не виявляють ознак активності, але, на думку вчених, вони можуть знову стати чинними. Уснулими називаються і вулкани, які тепер зараховані до чинних, але нині не викидаються. Деякі вулкани, що заснули, виділяють гази, наприклад сірчистий і вуглекислий. Ці гази утворюються за поступового охолодження магми всередині вулкана. Вони виходять поверхню по тріщинам, іменованим фумаролами. Іноді вулканічні гази, наприклад, сірчистий газ, відкладають по краях фумарол.

Згаслі вулкани

Вулкан вважається згаслим, якщо він не виявляв ознак активності вже 10 000 років і, отже, ймовірність його виверження в майбутньому дуже мала. Але іноді «потухлий» вулкан раптом викидається і його доводиться переводити до розряду діючих. Вулкан Ель-Чічон у Мексиці вважався згаслим, поки в 1982 р. раптом не почав викидатися. Після цього виверження вчені вивчили вулкан і виявили сліди попереднього виверження, що, мабуть, всього близько 1200 років тому.

Шип-рок в Нью-Мексико є частиною згаслий вулкан. Вітри та дощі поступово зруйнували схили вулкана, оголивши його канал із застиглою всередині магмою.

Единбурзький замок у Шотландії споруджено на руїнах стародавнього вулкана, що згасли 340 мільйонів років тому. Схили вулкана були віднесені льодом у льодовиковий період.

У департаменті Пюї-де-Дом (Франція) є понад 200 згаслих вулканів. Ймовірно, вони виникли над «гарячою точкою» і діяли протягом останніх двох мільйонів років.

Частота вивержень

Схоже, виверження деяких вулканів відбуваються через певні проміжки часу. Вчені не знають, чому це так. Мауна-Лоа та Кілауеа на Гаваях вивергаються в середньому кожні два-три роки. Вулкан Св. Олени викидається приблизно раз на 150 років. Вулкан Стромболі поблизу Сицилії вивергається майже безперервно вже сотні років. Кожні 15-30 хвилин із його жерла виривається лава. Мабуть, ще давньогрецькі мореплавці орієнтувалися на світі його кратера. Говорять також, що під час Другої світової війни льотчики використали цей вулкан як наземний орієнтир. Кожні 15-30 хвилин у жерлі вулкана Стромболі відбуваються невеликі вибухи, що викидають лаву.

Датування вивержень

Щоб встановити коли вулкан вивергався в минулому, геологи беруть проби з різних шарів породи, що утворює вулкан. При виверженні в шарах лави або попелу часто зберігаються органічні речовини: рослини, пилок та насіння. З допомогою радіовуглецевого методу датування геологи можуть розрахувати вік цих речовин, отже – визначити, коли сталося виверження. Вони навіть виявити характер цього виверження. Наприклад, шари попелу свідчить про вибуховий характер виверження. Зразки вулканічної породи показують різні шари, що утворилися під час виверження. Вивчаючи ці верстви, геологи визначають, коли відбулося виверження. Зразки вулканічної породи показують різні шари, що утворилися під час виверження. Вивчаючи ці верстви геологи визначають, коли відбулося виверження.