Чим заткнути віддушини у фундаменті на зиму

| | 0 Comments| 20:26
Categories:

Як і чим закрити продухи у фундаменті на зиму: розглядаємо разом

Призначення продухів у фундаментах приватних будинків

Продухи або віддушини є отворами невеликого розміру, які виконуються в різних конструктивних елементах будівлі, наприклад, даху або фундаменті.

Особливо серйозного значення набуває правильний пристрій продушин при зведенні дерев’яних будівель. Це особливо важливо, якщо врахувати, що будівлі з колоди або різних видів бруса вважаються сьогодні найбільш затребуваними в приватному домобудуванні.

Продухи в фундаменті виступають обов’язковим елементом будівництва у тому випадку, якщо йдеться про будинок, конструкція якого передбачає наявність підпільного простору. Як правило, це відноситься до будинків, при зведенні яких використовується стрічкова основа фундамент та його різновиди – стрічково-пальова або стрічково-стовпчаста. Призначення продухів у подібних спорудах обумовлено необхідністю вирішення наступних завдань:

  • Встановлення у підпільному просторі оптимального рівня вологості шляхом провітрювання, що необхідно, оскільки водяні пари практично завжди виділяються із ґрунту. Найважливішою метою влаштування продухів є підтримка будівельних конструкцій у сухому стані, що гарантує максимальний термін експлуатації;
  • Видалення з підпілля шкідливих речовин та газів, що накопичуються всередині. Наприклад, більшість фахівців дотримуються думки про те, що з ґрунту у невеликих кількостях, але постійно виділяється радон. При неефективно працюючої вентиляції концентрація цієї речовини збільшується, що призводить до негативного впливу на здоров’я мешканців будинку;
  • Підтримка температури у підпіллі на необхідному для ефективної експлуатації рівні. Згідно з чинним сьогодні Зведенням правил, для цього потрібно, щоб температура в неопалюваному підпільному просторі була вищою, ніж зовні, максимум, на 2 градуси.

Найчастіше пристрій продушин виконується у процесі будівництва. Форма отдушин немає серйозного значення, тому найчастіше застосовуються прості у виконанні круглі чи прямокутні конструктивні елементи. Оптимальним варіантом визначення їх розмірів та кількості виступає розрахунок на стадії розробки проекту будівництва.

Властивості та призначення

Вентиляція є необхідним елементом конструкції, оскільки її наявність дозволяє будівлі якісно функціонувати. Продухи є отворами в базисі, які пропускають повітря в простір під будинком. Завдяки циркуляції повітря будова вентилюється. Такі виїмки в основі можуть мати різну форму (квадратну, круглу, прямокутну), але це не впливає на їх характеристики.

Розміщуються елементи на протилежних стінках основи, при цьому отвори повинні бути суворо навпроти. Таке розташування забезпечує утворення протягу, необхідного для провітрювання.

Навіщо продухи у фундаменті? Одночасно з вентиляцією будівлі, продухи виконують ще кілька функцій, серед яких:

  • Вивітрювання надлишкової вологи з підвального приміщення;
  • Запобігання накопиченню вологи;
  • Захист будови від появи та розмноження плісняви.

Вентиляційні отвори грають роль легких будівлі, що у підпільному приміщенні. Без «дихання» будова, як та людина, дуже швидко занепаде.

Грамотно виконані продухи дають змогу нейтралізувати вплив вологи на основу, тим самим захищаючи фундамент від руйнувань. Саме тому, перед тим як приступати до будівництва базисної конструкції, слід приділити особливу увагу вентиляції простору під будівництвом. Більше того, подбати про продухи потрібно ще на етапі проектування будівлі.

Часто господарі будинків цікавляться, у яких ситуаціях можна обійтися без продухів. Справді, існують випадки, коли облаштування вентиляційних вікон є недоцільним.

Відмовитися від отворів у підставі можна, якщо:

  • Ґрунт під будовою захищений пароізоляцією;
  • Земля навколо базису утеплена;
  • У будівлі передбачено примусову вентиляційну систему.

Нерідко новачки, які сумніваються у своїх будівельних навичках, запитують, чи потрібні продухи в фундаменті без підвалу. Якщо фундамент має надземну частину, а між ґрунтом та будовою присутня відстань, то отвори потрібні. Виняток – вищезазначені випадки.

Чи варто передбачити продухи

Якщо говорити просто, то продухи – це невеликі отвори, які розташовуються на периметрі фундаменту. Через них відбувається вихід та приплив повітря, що необхідно для вентиляції. У разі її відсутності у цоколі можуть відбуватися незворотні процеси. Наприклад, у повітрі міститься волога, якщо її вчасно не видаляти, вона починає конденсуватися на різних поверхнях. У підпіллі волога утворюється внаслідок процесів життєдіяльності, що відбуваються у будинку. Вологе повітря просочується через покриття для підлоги. Під будинком знаходиться ґрунт, який не замерзає взимку. Так як він добре переносить вологу, то вона починає випаровуватися та також осідає на поверхнях.

За наявності плюсової температури та вологості відмінно розмножуються бактерії та протікають гнильні процеси. Це відбувається та у просторі фундаменту. Швидкими темпами починається розмноження плісняви ​​та різних грибків. Згодом від фундаменту пліснява починає проникати через підлогу в інші приміщення. Це неминуче призведе до псування балок та дерев’яних підлог. Крім того, при рясному вмісті вологи відбувається її проникнення в залізобетонні конструкції. Армуюча складова втрачає свою міцність та може вийти з ладу. Є ще одна важлива причина, чому потрібна вентиляція фундаменту.

З ґрунту безперервно піднімається радон. Це газ, який у поєднанні з іншими речовинами, наприклад, водою може бути корисним у певних кількостях. Але за його достатку відбувається отруєння організму. Якщо у фундаменті не продумати вентиляцію, тоді радон накопичуватиметься у просторі фундаменту та згодом потрапить у будинок. Для вирішення цих питань виготовляють продухи чи роблять вентиляцію. У другому випадку буде потрібно виведення окремої вентиляційної труби за межі даху. Щоб процес відбувався, важливим є надходження порцій свіжого повітря. Цього легко досягти, спорудивши грати переточної вентиляції з кімнат. Плюсом такого рішення можна вважати естетичну складову, адже не доведеться робити отвори у фундаменті.

Небезпека підвищеної вологості у підпільному просторі

Вплив підвищеного рівня вологості заслужено відноситься до найбільш руйнівних для значної частини будівельних матеріалів та конструкцій, включаючи найбільш поширені в приватному домобудуванні деревину та бетон. До можливих негативних наслідків відсутності продухів на підставі споруди належать:

  1. Вбирання бетонними конструкціями основи вологи з простору під підлогою. Навіть якісно виконана гідроізоляція не завжди здатна повністю виключити насичення бетону водяною парою при підвищеному рівні вологості. Результатом цього негативного явища стає поступове руйнування бетону та корозія арматури, розташованої всередині.
  2. Утворення конденсату та відволожування дерев’яних конструкцій перекриття та підлоги першого поверху. Логічним наслідком цього стає поява плісняви, грибка, гнилі, що помітно знижує характеристики міцності деревини та довговічність всієї споруди, а також веде до необхідності виконання ремонтних робіт. Важливо, що підвищений рівень вологості негативно впливає як дерев’яні конструкції. Цвіль та грибок можуть з’явитися та на цеглині ​​чи газосилікатних блоках, а також бетоні та конструкціях, виготовлених з нього.
  3. Попадання спертого повітря та неприємного запаху всередину житлового приміщення, що веде до зниження комфортності проживання. Крім цього не варто забувати про поступове підвищення концентрації радону, який також дуже негативно впливає на мешканців будівлі.

Враховуючи настільки неприємні наслідки недостатнього рівня або відсутність вентиляції підпільного простору, цілком логічним є питання про те, наскільки ефективними є віддушини в фундаменті дерев’яного будинку взимку та чи не потрібно їх закласти або утеплити.

Чи потрібно закривати продухи

Учасник FORUMHUSE з ніком Базил теж не закриває на зиму продухи в неопалюваному будинку з підлогою, що утеплює.

При закритих продухах та утепленій підлозі вийде «утеплення навпаки» — у підполі буде тепліше, ніж у будинку. Плівки укладалися з розрахунку, що тепло буде в будинку, тому пара з підлоги проникатиме в утеплювач та там конденсуватиметься.

Базил думав так: за всіма правилами, має бути так: тепле приміщення – пароізоляція – утеплювач – холодне приміщення. А взимку в неопалюваному будинку при закритих продухах теплим приміщенням стає підпілля. З якого боку не подивися, це неправильно.

Таке “утеплення навпаки” вийшло у нашого учасника з ніком Sektor із Києва. Він утеплив цоколь, зробив тепле вимощення, закрив продухи. Взимку будинок не опалювався. У травні, коли прийшло тепло, Sektor відкрив люк у підлозі та був неприємно вражений видовищем, що відкрилося: плівка була буквально всипана краплями конденсату!

Не закриває на зиму продухи та наш учасник із Новосибірська з ніком serj58. Він вважає, що взимку потрібно якнайшвидше домогтися промерзання грунту під підлогою будинку, що не опалюється. Грунт під підлогою остигає протягом дуже довгого часу, підлога прилягає до стін недостатньо щільно, тому вся нижня частина стін у будиночку покривається інеєм.

Якщо закрити продухи, то ця канитель просто розтягнеться в часі — а земля все одно промерзне, та не факт, що на набагато меншу глибину. А відтає згодом.

Тому, вважає наш учасник, з відкритими продухами ґрунт швидше промерзне, швидше відтане та не принесе жодних неприємних сюрпризів.

Якщо закривати на зиму в будинку, що не опалюється, то навесні може знадобитися або примусова вентиляція або підігрів підпілля.

Виконання вентиляційних вікон у готовій основі

Іноді недобросовісні підрядники просто забувають виконати продухи у фундаменті. Виправляється така ситуація зведенням цоколя. Цоколь є додатковою конструкцією, викладеною з блоків або цегли, що розташовується прямо на стрічці базису. Вона потрібна для того, щоб висота першого поверху була однаковою у всіх точках. Продухи виготовляються прямо в цоколі.

Якщо ж цоколь не передбачається проектом, вікна вентиляції робляться в готовому базисі. Ця робота дуже трудомістка, тому що робити її потрібно з особливою акуратністю: доведеться постаратися не зачепити арматурний каркас в товщі моноліту, а також дбайливо зміцнити виїмки. Якщо майстер сумнівається у своїх силах, йому краще звернутися по допомогу до кваліфікованих будівельників.

Якщо ж було вирішено зробити продухи самостійно, для початку потрібно зробити всі розрахунки, та лише потім братися до справи. Просвердлити основу потрібно так, щоб не пошкодити металеві стрижні усередині бетону. Коли все готово, в кожен отриманий отвір вставляється скелет, що посилює, так як виїмки знижують несучу силу базису.

Перед тим як зробити продухи в готовому фундаменті, варто підібрати відповідний інструмент, яким висвердлюватимуться отвори в бетоні. Як робоче обладнання майстри рекомендують використовувати алмазний бур.

Є ще один спосіб створення вентиляції, для здійснення якого не доведеться впливати на основу. Віддушини можна виготовити у підлозі будинку: у його поверхні вирізаються отвори квадратної форми (15 на 15 см), які потім прикриваються ґратами.

Якими мають бути віддушини в фундаменті та як їх розташувати

Вентиляційні отвори у фундаменті роблять круглого або квадратного перерізу. За бажання можна та трикутної чи будь-якої іншої форми. Аби за площею вони були достатні для ефективного видалення вологи з підпілля.

Розміри

Розміри вентиляційних отворів у фундаменті регламентуються СНіПом (СНіП). У пункті 9.10 сказано, що площа продухів має бути не менше ніж 1/400 від загальної площі підпілля. Наприклад, якщо у вас будинок розміром 8*9 м, площа підпілля 72 кв. м. Тоді загальна площа віддушин у фундаменті має бути 72/400=0,18 кв.м. чи 18 кв. див.

У тому ж пункті нормативу прописана мінімальна площа продуху — вона не повинна бути меншою за 0,05 кв.м. Якщо переводити в розміри, то виходить, що прямокутні отвори не повинні бути меншими ніж 25*20 см або 50*10 см, а круглі повинні мати діаметр 25 см.

Можна зробити та великі отвори

У багатоповерхових будинках так та роблять, але в приватних отвори такі виглядають занадто великими. Зазвичай їх роблять в два рази менше, збільшуючи при цьому кількість отдушин так, щоб загальна площа продухів була не нижче рекомендованої.

Як розмістити

Роблять продухи в фундаменті на 15-20 см нижче від верхнього краю стрічки. Якщо цоколь низький, перед віддушиною роблять поглиблення – приямок. Але вентиляція підпілля є обов’язковою.

Продухи в цоколі мають рівномірно на всіх сторонах фундаменту один навпроти одного. Це необхідно для того, щоб вентиляція фундаменту працювала нормально. Вітер, «залітаючи» в один отвір, вилітатиме в інший, несучи з собою водяну пару та радон.

Мають продухи в фундаменті один навпроти одного

Відстань між двома сусідніми продухами в цоколі — близько 2-3 м. Якщо є якісь простінки всередині, на кожне «приміщення» необхідно не менше однієї віддушини. У самих перегородках також необхідно зробити віддушини — щоб дати повітряним масам рухатися та утворювати протяг. Це саме те, що нам треба. Щоб рух був більш-менш вільним, площа чи кількість отворів у внутрішніх перегородках має бути більшою та кращою, якщо більша вона у 2-3 рази. Можна зробити кілька отворів такого ж розміру, як та в цоколі, а можна одне, але широке. Другий варіант, до речі, краще — проходи, що утворилися, можна буде використовувати для обслуговування підпілля.

Якщо не знайдете ґрати відповідного діаметра можна вчинити так

Віддушини в фундаменті будь-якого формату необхідно закривати ґратами — щоб у підпілля не проникла живність. Бажано, щоб грати були металевими, а отвори — невеликого розміру. Для мишей пластик не є проблемою, а не допустити їх простіше, ніж потім з ними боротися.

Цей варіант та покращує умови вентиляції та рятує від гризунів.

Процес виготовлення

Основу для виготовлення отворів для вентиляції краще закласти ще під час спорудження фундаменту. Якщо цього не було зроблено, тоді доведеться попітніти під час виготовлення продухів у фундаменті, який набрав міцності.

Під час монтажу фундаменту

Якщо фундамент буде виготовлений із залізобетонних плит, тоді продухом може бути зазор, який буде залишений між кількома блоками. В цьому випадку важливо бути уважним, щоб несуча здатність фундаменту не постраждала. Якщо фундамент буде цегляним, тоді одна з цеглин монтується без розчину, щоб його легко можна було вилучити. Зі стрічковими фундаментами, які повністю заливаються справи дещо складніше. Після монтажу опалубки та обрешітки необхідно заздалегідь підготувати відрізки азбоцементної, пластикової або металевої труби. Порожнина патрубка заповнюється піском та він укладається на своє місце. Після того, як фундамент набрав необхідну міцність, опалубка демонтується, а пісок видувається з отвору патрубка. Далі монтується решітка.

У готовому фундаменті

Виготовлення продухів у готовому фундаменті несе з собою багато клопоту та витрат часу. Пробити їх можна за допомогою перфоратора. Для цього доведеться обзавестися досить потужним агрегатом та купити для нього бури та піки, довжина яких дорівнюватиме товщині стінки фундаменту. Можна піти іншим шляхом та взяти в оренду свердлильний верстат або найняти бригаду, яка ним володіє. Він є особливим механізмом, який кріпиться безпосередньо до площини та за допомогою коронки здатний вибрати отвір необхідного діаметра.

Порада! Якщо потрібно розширення продухів через недостатню вентиляцію, тоді можна зробити інакше. Для цього в один із продухів необхідно вставити трубу, яка буде піднята вище даху. Через неї створюватиметься тяга, яка збільшить потік повітря через підпілля.

Чи закривати продухи у фундаменті на зиму?

Вентиляція підпільного пристрою має проводитися цілий рік, особливо це стосується регіонів, де відбуваються викиди газу радону. Тому закривати продухи на зиму не рекомендується. Ця вимога описана у СНіП 11-3-79 «Будівельна теплотехніка». Відкривши такий документ на потрібній сторінці, можна побачити таблицю №2, в якій вказується, що температура повітря у підвалі та температура нижньої частини підлоги повинні мати практично однакове значення. Дозволяється різниця лише в 2°С, що може бути досягнуто лише внаслідок правильної вентиляції.

Якщо проблема у збереженні тепла у приміщенні, то краще підлогу утеплити зсередини, але вентиляційні отвори закривати не можна.

Висновки

Влаштування продушин у фундаменті приватного будинку є обов’язковою вимогою за наявності стрічкової основи та неопалюваного підпільного простору. Ефективне провітрювання підлоги необхідне забезпечення довговічності будівництва як у тепле, та у холодну пору року. Взимку допускається часткове закриття деяких продухів для зниження втрат тепла будинком. Для цього використовуються вентиляційні грати із заслінками, різні підручні матеріали, наприклад, утеплювачі у вигляді пінопласту, пінополістиролу або мінеральної вати. Однак, система вентиляції з використанням отдушин має працювати та взимку, оскільки відсутність ефективного провітрювання призведе до вкрай неприємних наслідків, серйозніших, ніж збільшення витрат на опалення будинку.

Як зробити продухи

Формуються віддушини на стадії виготовлення фундаменту. Якщо йдеться про стрічковий монолітний фундамент, то закладні деталі укладаються та закріплюються після встановлення армуючого каркаса. Для організації круглих продухів укладають пластикові або азбестоцементні труби. Їхні краї виводять врівень із зовнішньою кромкою опалубки, добре закріплюють. Якщо використовуються пластикові труби, у них засипають пісок, краї закривають заглушками. Це необхідно, щоб маса бетону не сплющила їх при заливанні. Ці заставні після розопалубки не знімаються.

Встановлено пластикові труби для віддушин у цоколі.

Прямокутні віддушини формують із дощок, збиваючи короб необхідного розміру. Його також встановлюють в опалубку, але після схоплювання бетону видаляють деревину.

Якщо цоколь будується з цегли, можна періодично підрізати цеглу або ставити половинку замість цілої. У цоколях із бетонних блоків беруть кілька штук із двома великими отворами, роблять їх наскрізними. Встановлюють замість одного із «нормальних». Якщо фундамент та цоколь побудовані із залізобетонних блоків, продухи роблять у стиках.

Приблизно також організуються віддушини та в стовпчастих, пальових (гвинтових, буронабивних, ТІСЕ) фундаментах. Коли проміжки між опорами закривають вибраним матеріалом, залишають необхідну кількість отворів, загальна площа яких дорівнює 1/400 частини площі підпілля.

Так можна вставити трубу для віддушини в цоколь з блоків. Приклад формування продуху в дерев’яному будинку з колоди .

Резюме

Як бачимо, продухи є невід’ємною частиною будівлі. Без них неможливо забезпечити необхідну вентиляцію підлоги. Вони мають бути відкритими будь-якої пори року. Споруджувати їх краще на етапі закладки фундаменту. У цьому випадку їх легко розмістити на необхідному рівні та не порушити цілісність основи.

Як виправити ситуацію

Що робити, якщо фундамент є, а продухи забули зробити або їх розміри недостатні для нормальної вентиляції — у підполі почав розмножуватися грибок, підвищена вологість та інші принади. Шляхів вирішення проблеми кілька:

  • Збільшити розміри вже існуючих або свердлити нові. Свердлити монолітний фундамент – непросте завдання. Роблять це або за допомогою коронки відповідного розміру. Якщо коронки немає, можна взяти довге свердло великого діаметра, висвердлюючи їм багато дрібних отворів по периметру віддушини. Потім свердлять проміжки, що залишилися, а нерівна поверхня потім або шліфується, або просто закривається гратами. Ще один спосіб – замовити алмазне буріння. При цьому використовується спеціальне обладнання, свердлиться отвори набагато м’якше без ударних навантажень. Алмазне буріння у цоколі будівлі
  • Якщо робити нові або розширювати старі віддушини немає можливості чи бажання, можна покращити тягу, вивівши одну чи кілька труб від продуху на дах. За рахунок перепаду тиску тяга буде кращою, вологість зменшиться.
  • Зробити примусову вентиляцію. Щоб не вмикати/вимикати її вручну, можна встановити таймер або диференційований термометр. Він включатиме вентилятор тоді, коли температура в підпіллі вища, ніж на вулиці (умова для випадання конденсату).
  • Зменшити кількість вологи, що надходить у підпіллю. Найчастіше джерелом служить ґрунт, особливо при високому рівні ґрунтових вод. Його закривають пароізоляцією. Підійде товста поліетиленова плівка (товщина від 150 мк). Її укладають так, щоб одне полотно заходило на інше на 10-15 см. Стики проклеюють двостороннім скотчем (можна двічі – на початку “перехльостки” та в кінці”). Плівку заводять на стіни на 20-30 см, закріплюють за допомогою планки. Щоб під час подальшої експлуатації плівка не пошкодилася, на неї насипають шар піску або роблять тонку стяжку товщиною 3 см. Якщо фундамент, вимощення та цоколь утеплені, це дає гарний ефект – у поєднанні з венттрубою, виведеною на дах. Якщо утеплення немає, на плівці утворюватиметься конденсат. Зробивши ухил у якийсь бік вологу можна буде збирати та виводити за межі підлоги.
  • Для вентиляції підполу в лазні (опалювальної) або будинках з пічним потопленням є інше рішення – поставити піч так, щоб повітря тягнулося з-під підлоги (зробити піддувало нижче за рівень чистової підлоги). Вентиляція фундаменту за допомогою забору повітря в піч із підлоги
  • Немає підпілля – не потрібна вентиляція. Щоб реалізувати цю аксіому, весь простір від ґрунту до чорнової підлоги засипається. Використовується найбільш доступний матеріал з непоганими теплоізолюючими властивостями. Зазвичай це керамзит. Його мінус у тому, що він гігроскопічний та здатний “тягнути” з ґрунту воду. При високому рівні підземних вод, якщо не зробити по ґрунту якісної гідроізоляції (плівка із заходом на стіни), можна зробити лише гірше. Є другий відповідний матеріал з кращими характеристиками теплоізоляції та абсолютно негігроскопічний – гранульоване піноскло або його бій. Цей матеріал з’явився нещодавно та ньому мало хто знає. Для цього випадку – відмінний вибір. Коштує, щоправда, дорожче за керамзит, але й у рази тепліше та безпечніше (керамзит часто екологічно небезпечний).

Вентиляція фундаменту без вентиляції (продувки)

Це складний комплекс робіт, який починається з пристрою дренажної системи. Від фундаменту треба відвести воду, щоб вона не просочувалася всередину будівлі завдяки гігроскопічності та паропроникності бетону. Її, до речі, можна зменшити в рази, використовуючи ґрунтовку для бетону глибокого проникнення з полімерами.

Наступний етап – гідроізоляція фундаменту та цоколя, їх утеплення. Гідроізоляція може бути обмазувальною або наплавлюваною. Утеплювач – для цього випадку рекомендують ЕППС – екструдований пінополістирол. Він для цих умов ідеальний: крім відмінних характеристик теплоізоляції, він не гігроскопічний, не пропускає воду ні в рідкому, ні в газоподібному стані, його не люблять комахи та тварини, він не гниє, в ньому не розмножуються мікроорганізми.

Тим же матеріалом утеплюють вимощення, адже без цього ґрунт у підполі може замерзнути.

Утеплення цоколя, вимощення

Після цього треба мінімізувати надходження вологи з боку ґрунту – застелити його гідроізоляційним матеріалом. Використовувати можна будь-який матеріал з відповідними характеристиками – від поліетиленової плівки (щільністю від 150 мк) до сучасних дифузійних мембран, які не заважатимуть виходити парі з підлоги, але всередину пар не пропустять. Полотнища укладають із заходом одного на інший не менше ніж на 15 см, стукіт проклеюють двостороннім скотчем. Також гідроізоляційна плівка заводиться на стіни – на 20-30 см, де фіксується за допомогою притискної планки (кріпити дюбелями чи цвяхами залежно від матеріалу цоколя).

Далі організується вентиляційна система. Одна або кілька труб виводяться на дах (залежить від об’єму підлоги), роблять кілька отворів припливу в підлозі, бажано з нежитлових приміщень. З боку будинку вони закриваються вентиляційними ґратами.

Організація вентиляції підпілля без продухів

Як зробити продухи в готовому фундаменті?

Розрахунок розмірів та кількості продухів проводиться на етапі проектування будівлі, а вентиляційні отвори формують під час улаштування верхньої частини фундаменту. Але буває так, що про них забувають та згадують тоді, коли основні роботи із заливання фундаменту закінчено. Що робити в цьому випадку, як зробити продухи в готовому фундаменті?

  1. Прорізати або пробити вентиляційні отвори потрібних розмірів, використовуючи для цього спеціальний інструмент: болгарку або перфоратор, а може те й інше. Трудомісткість даної процедури залежить від матеріалу, з якого зроблено фундамент. Якщо це цегла, то особливих проблем не буде, а якщо це армований бетон, то доведеться неабияк повозитися. У такому разі забудькуватість може перетворитися на зайві матеріальні витрати. Ціни на свердління таких отворів коливаються не більше 10-200руб за 1см глибини, залежно від складності свердління.
  2. Якщо це можливо, то влаштувати підлогу першого поверху по ґрунту. Це означає, що між землею та підлогою немає жодного простору, що дозволяє вирішити таку проблему без додаткових витрат.

Практично вся Європа практикує будівництво індивідуального житла без продухів, укладаючи підлогу безпосередньо на ґрунт. Такі підлоги не страждають на недоліки, властиві для підлог, які необхідно вентилювати. Підлоги, укладені безпосередньо на грунт, здатні витримувати куди більше навантажень, вони не прогинаються, та через відсутність підпільного простору під підлогою не утворюється волога, яка негативно впливає на конструкції підлоги та стін.

Якщо про продухи забули, то, можливо, варто переглянути технологію укладання підлоги, та заощадити на коштах, за рахунок зниження будівлі. Як варіант, можна засипати підпільний простір будівельним сміттям (цегельним боєм або відходами будматеріалів) упереміж із піском та добре утрамбувати, після чого укласти підлогу та не робити жодних вентиляційних отворів.

Мінус підпіла ще й у тому, що в ньому можуть знайти притулок деякі гризуни або плазуни. У таких просторах, якщо в них дуже тепло, можуть розмножуватися багато видів комах, жучків та черв’ячків, які неодмінно виявляться усередині житла.

Це може статися тоді, коли з якихось причин порушується цілісність підвального простору, що спричинить проникливість під підлогу таких «звірів».

Чим, як і коли вкривати дерева і квіти на зиму

Ось і настала осінь і наближається пора, коли підходить час вкривати рослини теплими «одягом», багато хто з них адаптовані до суворих зим, а деяким потрібна наша турбота. Адже від того як ми зуміємо їх зберегти в холодну зимовий період залежить їхня краса, цвітіння, так і продовження їх життя з настанням теплих весняних днів. Найкращий захист від морозо- в – сніг, але не завжди його було достатньо, тому рослини, які є вихідцями з теплих регіонів, потребують додаткового захисту.

Вкривають рослини після встановлення стійких морозів, і сигналом до цього служить тверда кірка на поверхні землі товщиною 2-3см і рослини до того повинні бути без листя.

Велику роль в захисті рослин від морозів грає мульчування і підгортання.

Для укриття крім гілля і сучасних укривних матеріалів для чагарників, дерев, квітів можна використовувати будь-які підручні засоби, наявні у вас в наявності: мішковину, солом’яні мати, мати з очерету, крафт-папір. Головне, щоб укриття було сухим і пропускало повітря. Не слід забувати і про дерев’яному каркасі, саме завдяки йому між укриттям і рослиною створюється повітряна подушка, повітряний простір, адже саме воно рятує від морозів, без нього рослина згорить або подопреет.

Укриття не повинно провисати і лягати на рослину, воно не повинно стикатися з гілками.

Часто для особливо вибагливих рослин (гортензії, деякі види троянд) використовують поліетиленову плівку, яку слід настилати на каркасні споруди (дерев’яний, картонний ящик, кошик і т. Д.) І поверх інших укривних матеріалів. Таке плівкове укриття повинно мати віддушини, щоб рослина не випрело.

Насамперед слід подбати про клематисів. Потрібно їх зняти з опор, згорнути стебла. На землю постелити покривний матеріал або лапник і обережно покласти зверху стебла клематиса. Зверху також потрібно вкрити лапником або нетканим синтетичним матеріалом. Прикореневу систему слід замульчувати торфом, тирсою, перегноєм або листям шаром 7-10см, а в регіонах з більш суворим кліматом – 15-20см. Це необхідна умова, так як коріння більш чутливі до морозів і можуть постраждати від температури мінус 10 град. морозу. Пагони ж витримують морози до мінус 20 град. Пригинаючи до землі батоги клематиса, а не обрізаючи їх ми, таким чином, сприяємо прискоренню цвітіння навесні.

Так само вкривають і сорти винограду, який боїться морозів.

Потребують укриття і троянди. Час їх укриття залежить від погодних умов: якщо вкрити рано – зопріють, а пізно – можуть вимерзнуть. Тут важливо вибрати середину. Перші заморозки трояндам не страшні, просто зупиниться їх зростання. Вкривають тоді, коли відновляться стійкі морози -5 – -7 град. З

В’юнкі троянди вкривають також як і клематиси.

Чайно-гібридні троянди обрізають на висоту 25см – 40см, зрізи змазують садовим варом. Підгортають їх сухим торфом або грунтом на висоту 15-20 см вище кореневої шийки, зверху ставлять каркас, наприклад дерев’яний ящик, вкривають ялиновим гіллям, листям.

Мініатюрні троянди обрізають, залишаючи тільки невеликі пеньки (близько 5 см), засипають торфом, грунтом і вкривають ялиновим гіллям.

Півонії, флокси, лілії, ромашки, примули мульчують – рясно посипають перегноєм.

Хризантеми зрізають на рівні грунту, мульчують, вкривають ялиновим гіллям від мишей.

Кучеряві форми жимолості знімають з опори, кладуть на шар торфу і вкривають ялиновим гіллям.

Садову гортензію найкраще вкрити нетканим синтетичним матеріалом (лутрасилом) – так рослина отримає достатню кількість вологи і не загине.

Садова бузок з віком має хорошу зимостійкість, пристовбурні круги посипають торфом або засипають сухим листям шаром до 10 см, а молоді чагарники можна обмотати мішковиною.

Дорослі дерева більш пристосовані до зимових умов, їх захищають від гризунів, обмотуючи стовбури ялиновими гілками, мішковиною і т. Д.

Про молодих деревцях слід подбати. Спочатку їх потрібно підгорнути землею, торфом або перегноєм, спорудити каркас, який слід обернути щільним папером, мішковиною або сучасним нетканим синтетичним матеріалом і обв’язати шпагатом.

Схожі статті