Як зробити швидкий компост у чорному пакеті

| | 0 Comments| 20:57
Categories:

Швидкий компост — ефективне добриво і ніяких вогнищ на ділянці

Останній місяць літа наближається до завершення. Ось-ось город і сад «прикрасять» купи сухих бур’янів, листя і рослинних залишків. Куди їх подіти? І народжується перша думка — спалити. Але дбайливий господар не буде спалювати таке «багатство». Все рослинне сміття можна легко і швидко перетворити в органічне добриво через його компостування. Є кілька способів швидкого отримання органіки для підживлення садово-городніх культур через аеробні (швидкі) компости. Про них і піде мова в цій статті.

Швидкий компост — ефективне добриво і ніяких вогнищ на ділянці

Зміст:

Переваги та недоліки швидких компостів

Аеробні компости мають ряд переваг перед традиційними:

  • Швидке отримання органічного добрива з вихідного матеріалу, що особливо важливо на бідних і важких грунтах, які потребують багато поживних речовин і розпушуючих матеріалів.
  • Економія площі і праці. Ящики для отримання звичайного компосту займають багато місця і часу для виробництва добрива (до 3-х-4-х років), вимагають постійного перелопачування в процесі ферментації.
  • Збереження поживних елементів. При приготуванні в ящиках і компостних ямах частина поживних речовин втрачається за рахунок просочування в нижні шари грунту.
  • Швидкий компост можна готувати малими порціями, використовувати пересувні ємності, звільняючи необхідні земельні площі під вирощування овочевих та інших культур.
  • Швидкий компост вигідний і тим, що це спосіб використати осінні купи рослинного сміття. Їх не доводиться спалювати, отруюючи повітря і знищуючи такі необхідні рослинам поживні речовини.

Не позбавлені аеробні компости і недоліків. Закладка матеріалу для розкладання повинна бути одноразовою і з великою різноманітністю рослинних відходів. Закладка однієї листової маси плодових дерев або тільки бадилля огірків, томатів, картоплі та інших культур може викликати уповільнення процесу компостування за рахунок підвищеного вмісту вуглецю або швидко «згоріти» при надмірному виділенні зайвого азоту.

Для швидкого компосту можна використовувати всі відходи городу, саду та оточуючих пустирів

Що потрібно для отримання якісного швидкого компосту?

Висока якість швидкого компосту забезпечується різноманітністю рослинних залишків, що закладаються на компостування. Крім нижче наведених для прикладу, можна використовувати всі відходи городу, саду та оточуючих пустирів.

  • Рослинність з високим вмістом азоту – свіжа кропива, скошена трава, сидерати, наземна маса гороху, інших бобових.
  • Можна додавати в невеликих кількостях сечу тварин, пташиний послід, гній свиней і великої рогатої худоби.
  • Рослинні залишки з високим вмістом вуглецю – листя дерев і чагарників, солома пшениці, тирса.
  • Якщо використовуються для закладки на компостування паперові відходи, стебла томатів, баклажанів, капусти, які містять середню кількість вуглецю, то суміш потребує додаткового пересипання подрібненим до порошку бурим вугіллям або подрібненими залишками рослин-накопичувачів вуглецю (дині, гречки, гірчиці, ріпаку).

Крім того, для приготування швидкого компосту потрібні ємності, які легко можна переносити з місця на місце. Як правило, використовують багатофункціональні пакети з харчової плівки на 120-150 (до 200) кг або літрів. Але підійдуть і ящики такого ж обсягу, зсередини обкладені плівкою (для збереження вологи), мішки з інших матеріалів.

Менший обсяг нерентабельний, сировина в малих об’ємах швидко пересихає, і ферментація практично припиняється.

Важливо! Ємності для швидкого компосту не повинні мати дірок і отворів.

Головна умова для приготування якісного швидкого компосту – пухке укладання вихідного матеріалу. Чому швидкий компост називають аеробним? Завдяки пухкій укладці в відходах міститься підвищена кількість кисню, що прискорює розкладання/ферментацію вихідного матеріалу.

Готують швидкий компост мінімум 2 рази на рік – зазвичай навесні (але можна і влітку) і восени.

Для приготування швидкого компосту потрібні ємності, які легко можна переносити з місця на місце

Весняна закладка швидкого компосту

Навесні в підготовлену ємність шарами (10-15 см) рівномірно укладають компоненти майбутнього компосту: виполоті бур’яни, бадилля, листя плодових дерев, стебла бобових, скошену траву, невеликі шматки дерну без землі та інші відходи (тирсу, стружку, папір).

Якщо поблизу є в наявності, то можна додати зелену масу рослин-накопичувачів: живокосту, кропиви, гірчиці, ріпаку, бобових та ін.

Кожен шар злегка пересипають лопатою землі, іноді додають трохи деревної золи або аміачної селітри (буквально досить «посолити» кожен шар).

Ще ефективніше пролити кожен шар вихідного матеріалу робочим розчином рослинного екстракту «Байкал ЕМ-1». Якщо компоненти дуже сухі, їх перед обробкою ЕМ-1 злегка зволожують (вологість повинна бути не вище 50-60%).

Препарат «Байкал ЕМ-1» або інший прискорювач компостування можна придбати в будь-якому садовому магазині. Екстракт містить кілька десятків (до 80) штамів корисних грунтових мікроорганізмів, які активно пригнічують патогенну мікрофлору і за допомогою корисної ферментують органічні відходи в гумусові сполуки, елементи яких доступні рослинам.

Заповнені ємності приминають і щільно зав’язують або заклеюють скотчем, ящики щільно вкривають плівкою. Температура в ємності піднімається до + 40° С, що сприяє (попутно з ферментацією) загибелі яєць гельмінтів, насіння більшості бур’янів, патогенної мікрофлори. Звичайно, гине і частина корисної мікрофлори, яка відновлюється при попаданні в грунт.

Якщо є можливість, можна готовий компост за 2-4 дні до прямого використання пролити робочим розчином ЕМ-1, закрити і через запланований час внести в грунт.

Процес ферментації рослинних залишків у швидкому компості триває 1-3 місяці, і компост готовий до використання як протягом вегетаційного періоду, так і для осінньої підготовки грунту до наступного сезону.

Осінню закладку компосту проводять після повного збирання врожаю, опадання листя, пожовтіння наземної маси овочевих і городніх, тепличних культур

Осіння закладка швидкого компосту

Осінню закладку компосту проводять після повного збирання врожаю, опадання листя, пожовтіння наземної маси овочевих і городніх, тепличних культур. У ємності нижнім шаром (10-15 см) укладають стебла баклажан, помідорів, сухих бур’янів і інші щільні відходи (кору, дрібні гілки, все непотрібне, але органічне). Вони послужать дренажем, збільшать аерацію всієї закладеної маси в умовах знижених температур.

Можна обійтися і без дренажу. Масу рослинних відходів подрібнити на шредері або вручну сокиркою, секатором і заповнити ємності. Укладання і обробка матеріалу така ж, як і навесні. Щільно зав’язати/заклеїти заповнену ємність і віднести в підвал або інше місце, що не промерзає – в регіонах з морозними зимами, на півдні ємності залишають на вулиці.

До весни ви отримаєте пухкий, перепрілий компост, який можна використовувати на городніх грядках, при посадці плодових чагарників і дерев, пересадці кімнатних квітів, для підживлення рослин зимових садів і оранжерей.

Конвеєрний спосіб отримання швидкого компосту

Конвеєрний спосіб компостування

Деякі садівники (мої друзі, наприклад) пристосувалися отримувати швидкий компост безперервним конвеєром. Де-небудь в затишному куточку (за будинком, сараєм, прибудовою) встановлюють одну-дві 200-літрові бочки на цеглу. Збоку бочки внизу роблять дверцята 20х25 см (щоб увійшла лопата).

У бочку закладають всі рослинні і навіть харчові відходи. Іноді злегка ущільнюють, частіше – трохи приминають. Зверху поливають робочим розчином ЕМ-1 або іншим «прискорювачем компостування». Бочку зверху закривають плівкою або кришкою. Вологість бур’янів в бочці підтримують на рівні 60%, для чого матеріал зволожують або в дощ залишають бочку на деякий час відкритою.

Ферментована маса осідає і, за необхідності, всередину закидають нові порції рослинних відходів і знову буквально збризкують прискорювачем ферментації. Через 1-2 місяці першу порцію компосту вигрібають через нижні дверцята, верхні залишаються на ферментації. Двох бочок на 4-6 сотках достатньо для утримання ділянки в чистоті і без осінніх багать.

Якщо прибудинкова ділянка велика, є вільні площі і величезна кількость рослинних відходів, то швидкий або аеробний компост можна отримати в великих кількостях таким же укладанням рослинних відходів, але в стаціонарних буртах або компостних ямах.

Як зробити компост – технологія правильного компосту своїми руками

Усі без винятку дачники-садівники чудово знають, що без правильного своєчасного внесення добрив отримати на присадибній ділянці добрий урожай буде неможливо. Найбільшого поширення набули органічні підживлення, які містять різні корисні мікроелементи і при цьому екологічні та безпечні. Досвідчені садівники використовують компост, регулярне внесення у ґрунт якого дозволяє суттєво покращити показники врожайності овочів та фруктів.

  1. Короткий опис компосту
  2. Умови створення компосту
  3. Влаштування компостника
  4. Поради садівникам
  5. Правильне використання компосту
  6. Фото-добірка способів компостування
  7. Відео про те, як правильно зробити швидкий компост

Короткий опис компосту

Компост — це органічне добриво, яке одержують за рахунок ферментації бактерій та земляних черв’яків. Виготовляють таке підживлення у спеціальних компостниках та компостних купах, також можна спорудити ями в землі, де протягом певного часу проводиться ферментація органіки.

Безперечною перевагою застосування компосту на городі є поліпшення структури ґрунту, який стає пухким, відмінно утримує та вбирає вологу. Всі живильні мікроелементи в компості знаходяться в формі, що легко засвоюється, що забезпечує його ефективність.

По суті, компост — це спеціальним чином перероблена органіка, яка не містить активних кислот, як свіжий гній, і не здатна пошкодити чагарники, що вирощуються на присадибній ділянці, дерева з овочевими і фруктовими культурами. Не дивно, що сьогодні багато садівників відмовляються від використання гною або пташиного посліду, віддаючи перевагу ефективному та повністю безпечному компосту.

Умови створення компосту

Для отримання якісного компосту допускається використання будь-яких органічних здатних швидко розкладатися речовин. Це не тільки екскременти тварин, а й солома, сіно, різні деревні відходи або скошена трава. При цьому слід враховувати, що свіжі фекалії вносити в компостну яму безпосередньо не рекомендується, їх перемішують із землею та торфом, витримуючи протягом не менше двох-трьох років.

Для отримання якісного компосту слід додавати не більше 20% коров’ячого гною, а решта – це різні рослинні останки та деревні відходи. У такому разі виходить пухка добре перероблена органіка, яка покращує структуру ґрунту.

Щоб приготувати якісний компост використовують родючу землю, яка має бути обов’язково насичена стимуляторами ферментації та різними мікроорганізмами. Додатково в компостну яму вносять також фосфоритне борошно або фосфат, а також сульфат калію, що дозволяє оптимізувати калорійний склад. При створенні оптимальних умов для ферментації незабаром закладена органіка починає розігріватися, що прискорює розкладання залишків, що використовуються.

Наповнювачі, що зазвичай використовуються, на дві основні категорії:

До так званої зеленої групи прийнято відносити бадилля, різні кухонні відходи, сіно, пташиний послід, віджимання та зелене листя. Такі компоненти швидко починають перепрівати, підвищуючи температуру всередині компостника, що прискорює отримання добрива саду.

До коричневої групи відносять сухе листя, насіння, лушпиння і кору. У такому матеріалі міститься мінімум азоту, але багато клітковини, яка також потрібна для процесу ферментації органіки. Компост, який містить такі коричневі складові, отримує пористість, а надалі відмінно затримує вологу та повітря.

Зазвичай від моменту закладання компостної купи до отримання якісного добрива минає півтора-два роки. При цьому, використовуючи лише зелені наповнювачі, можна досягти швидкого гниття, що дозволяє використовувати таке підживлення для саду буквально через 6-8 місяців. Тоді як за класичною рецептурою приготування компосту, який включає перемішаний із землею гній, сіно, тирсу та різний силос, добриво готується не менше 2 років.

Влаштування компостника

Правильне виконання компостника не лише дозволить прискорити отримання якісного переробленого органічного підживлення, а й виключить виділення шкідливих речовин у землю. Також садівник буде позбавлений сильного неприємного запаху гниття на ділянці. Найважливішим параметром компостника є його розміри, які зазвичай становлять завширшки 1,5 метра і завглибшки півтора-два метри. Оптимальна довжина виконаної ємності становить 2,5 метра, що дозволяє компостнику швидко прогріватись і не втрачати вологу, яка необхідна для переробки органіки.

Зазвичай таку компостну яму розташовують у затемненому місці ділянки, землю обов’язково вирівнюють, видаляючи все коріння та рослинні останки. Компостник краще захистити щитами, шифером чи дошками. Щоб покращити дренаж на дно ями укладають сітку, дрібні грати, а також шар гравію та піску. Далі робиться шар із перепрілих органіки, яка стане чудовим джерелом бактерій, необхідних для ферментації.

Коричневі та зелені складові потрібно буде подрібнити лопатою, укладаючи їх пошарово. При цьому зелена частина за своїм обсягом не повинна бути більшою за третину всієї маси компостника. Досвідчені садівники рекомендують укладати між шарами стимулятори ферментації, а також гній або курячого посліду. Ближче до вершини виконана купа має сходитися конусом. Зверху її накривають дошками чи соломою, забезпечивши у своїй вільний доступ повітря.

Обов’язковою умовою дозрівання компосту, що може тривати від кількох місяців до 2 років, є дотримання певних умов, правильний вибір розміру компостника, визначення оптимальних компонентів, достатня вологість і вільний доступ повітря.

Поради садівникам

У спеку року компостна купа може швидко втрачати вологу, тому потрібно проводити її щотижневий полив. Кілька разів за сезон органіку в компостнику потрібно перелопачувати, що забезпечує рівномірність її перепрівання.

Використовувати як добрива можна виключно дозрілий компост, який має однорідну пухку структуру з ледь помітним запахом прелого листя. Необхідно правильно виконувати компостник, обов’язково його посилити, зверху накривши соломою, засипавши торфом та перегноєм.

У спеціалізованих садівницьких магазинах можна придбати вже готові дерев’яні або пластикові компостники, які відрізняються простотою у використанні. При цьому нічого не заважає садівнику самостійно виконати таку ємність із дощок та інших підручних матеріалів.

Компостник своїми руками

Готові компостники, які можна придбати

Правильне використання компосту

Дозрілий компост можна перемішати з деревною золою, прикопуючи в коло саджанців, що дозволяє істотно прискорити їх зростання. Також компост вноситься під полуницю, малину, його додають у землю під кущі аґрусу та смородини.

Якщо додати в компост невелику кількість вапна, таким добривом можна підгодовувати огірки та капусту. Також відмінні результати показують внесення такої органіки в землю під час перекопування та підготовки грядок для різної зелені.

Фото-добірка способів компостування

  1. Купівельний контейнер для компосту
  2. Компостна яма
  3. Компостна купа
  4. Компостування у сміттєвих мішках
  5. Компостний ящик
  6. Приготування компосту у бочці
  • Компост у сміттєвих мішках
  • Компост у бочці
  • Компостна яма
  • Пластиковий компостник
  • Дерев’яний компостник виготовлений своїми руками
  • Компостна купа

Відео про те, як правильно зробити швидкий компост

У ролику описується технологія приготування компосту із застосуванням ЕМ препаратів. Виготовлене добриво виходить поживнішим у порівнянні зі звичайним методом компостування. Приєднуйтесь до перегляду!