Як вивести цибульну муху на грядці

| | 0 Comments| 17:11
Categories:

Як боротися з цибулевою мухою на грядці: методи обробки

Не завжди вдається купити якісний севок. Навіть після посадки хороших цибулин вони часто уражаються мухою – крилатою комахою-шкідником завдовжки до 7 мм, що харчуються м’якоттю овоча. Хвора культура перестає розвиватися, цибулини загнивають, від грядки виходить неприємний запах. Щоб позбутися шкідника, вивчіть найбільш ефективні засоби.

Агротехнічні прийоми боротьби з цибулевою мухою

Існує безліч агротехнічних методів, що допомагають боротися з цибулевою мухою. Запам’ятайте, що щоб уникнути ураження комах рекомендується використовувати якісний посадковий матеріал. Якщо примірники мають сумнівний зовнішній вигляд, то перед посадкою ретельно дезінфікувати їх. Боротьба з цибулевою мухою на луці проводиться наступними способами:

  1. Обробка цибулі-сіянки теплою водою. Перед посівом замочіть сіянку на 10-15 хвилин у воді, температура якої +45 градусів. Якщо рідина буде більш теплою, то скорочуйте час обробки: наприклад, при температурі води +50 градусів вистачає 5-хвилинного замочування. Після просушування цибулини висаджують на грядку.
  2. Застосування перманганату калію для дезінфекції сіянки: посадковий матеріал замочується на 5 хвилин, після чого висаджується. Після процедури використаним розчином полийте грядки.
  3. Обприскування міцним сольовим розчином і посипання грядок сіллю: процедури проводяться перед посадкою.
  4. Висаджування поруч з цибулею любистку, моркви або томатів: муха не переносить запаху цих культур.

Як боротися з цибулевою мухою народними засобами

Досвідчені городники радять боротися зі шкідником ефективними натуральними речовинами. Дізнайтеся, як відбувається боротьба з цибулевою мухою народними засобами:

ЗасібРецепт приготування сумішіСпосіб застосуванняЕфективність
Нашатирний спирт1 ст. л. нашатирного спирту розведіть у 10 л води.Пам’ятайте, що аміак є нестійким з’єднанням, яке швидко руйнується в атмосфері, тому обприскування проводиться відразу після приготування розчину.Аміак допомагає ефективно боротися з цибулевою мухою: відрізняється їдким запахом, який не переносить шкідник. Спирт спалює нутрощі личинок, швидко знищує скупчення дорослих комах.
Березовий дьоготь, спосіб № 1Для обробки 1 кг цибулин перед посадкою береться 1 ст. л дьогтю.В поліетиленовий мішок налийте 1 ст. л. дьогтю, додайте посадковий матеріал, добре струсіть. Крім того, сіянка можна замочити на 2 години в розчині з 1 ст. л дьогтю і 1 л води.Комаха не переносить специфічного запаху дьогтю. Крім усунення шкідника, засіб знезаражує, захищає від вірусів, грибків.
Березовий дьоготь, спосіб № 2Для підрослого лука використовується суміш з 1 ст. л. дьогтю, 20 г господарського мила, 5 л води.Підрослий цибулю поливайте кожні 14 днів розчином з дьогтю, мила, води.Розчин швидко знищує личинки.
Тютюнова пил, спосіб № 1200 г пилу змішується з 10 л гарячої води, склад настоюється 48 годин.Обприскуйте насадження кожні 10 днів.Тютюнова пил не переноситься шкідником, є відмінним добривом: містить багато азоту, фосфору, за рахунок яких підвищується врожайність.
Тютюнова пил, спосіб № 2Витрачається 25 г пилу на 1 кв. м насаджень.Поверхню грядки засипається тютюновим пилом.Така ж, як у попередньому випадку.
Деревна зола, спосіб №1Змішуються компоненти: 200 г золи, 15 г меленого перцю, 15 г тютюнової пилу.Грядка посипається приготовленою сумішшю, після чого проводиться розпушування.Ефективно бореться з цибулевою мухою, удобрює грядки, сприяє росту рослин.
Деревна зола, спосіб №21 л золи змішується з 10 л окропу, суміш настоюється 10-12 годин.Поливайте грядки розведеним настоєм: 1 л концентрату додайте в 10 л води.Така ж, як у попередньому випадку.
Настій травПриготуйте в рівних кількостях валеріану, полин, кульбаба, мелісу, м’яту. Візьміть 200 г сухої сировини, залийте відром гарячої води, залиште на ніч.Поливайте землю ввечері, коли сухо.Настій нешкідливий для культури, тому поливати можна необмежену кількість разів. Аромат трав не переносять комахи, суміш буде діяти і як добриво.

Хімікати проти шкідника на грядках

Крім народних засобів, боротися з цибулевою мухою допоможуть хімічні препарати. Часом вони ефективніші природних складів. При застосуванні слід пам’ятати про правила безпеки: використовувати кошти на грядках, для посадкового матеріалу дуже обережно, коли на одній цибулині присутні близько 8 яєць. Ознайомтеся з найбільш популярними хімічними препаратами проти комахи:

Види хімічних засобівАктивна речовина і токсичність коштиСтроки внесенняСпосіб застосування
«Іммуноцітофітом»Сечовина, жирні этиловые кислоти.Перед посадкою, в період вегетації.Для замочування садивного матеріалу береться розчин з 1 таблетки, 1 ст. л води. Обприскування проводиться сумішшю з 1 таблетки препарату, 1,5 л води.
«Медветокс»Діазинон, інертні наповнювачі, ароматизатори, смакові добавки, які приваблюють комах.Полив, обприскування у період активного росту.30 г препарату вистачає для 10 кв. м. Гранули розсипаються на грядці навколо рослин, закопуються в грунт або присипаються сухою травою.
«Мухоїд»Діазинон.Гранули вносяться до висадки, вранці або ввечері.50 г препарату використовується для 1 кв. м. В грунт вноситься засіб, потім земля розпушується, проводиться посадка цибулин. Препарат використовується 1 раз за сезон.
«Сулема»Дихлорид ртуті.Обробка до середини травня.Для поливу робиться дуже слабкий розчин препарату і води: пропорції 1:1500. Пам’ятайте, що «Сулема» дуже отруйна, тому обробку варто проводити дуже обережно, захистивши відкриті частини тіла.
«Актара»Тіаметоксам, концентрація якого 250 г/кгРослини обприскуються або поливаються в період активного росту.На 10 л води береться 8 г препарату. Норма витрати – 10 л рідини на 10 кв. м. Обприскування, полив грядки проводяться, коли на вулиці тепло і сухо.
«Інтавір» з милом і гліцериномІнсектицид циперметрин. Помірна токсичність, швидке вплив на комах.Коли рослина досягне висоти 10 см, обробіть його розчином з пульверизатора.? Таблетки на 2 теплої води, розчин додаються 3 краплі гліцерину, 1 ч. л. рідкого мила (потрібно для клейкості складу). Полив вранці, ввечері з 2-тижневою перервою. Обробляйте насадження на грядці, коли на вулиці тепло і сухо. Після обробки овочі можна використовувати через 2 тижні.
«Карате Зеон»Лямбда-цігалотрін.У період вегетації.0,3-0,4 л на 10 л води. Проводяться обприскування, полив.

Читайте також: Томати черрі: опис сортів, характеристики, вирощування, врожайність

Як позбутися від личинок цибулевої мухи

Яйця комах можуть бути присутніми у придбаному посівному матеріалі або на грядках. Щоб не зіткнутися з проблемою псування посадок, вивчіть популярні способи позбавлення від личинок:

  1. Ретельно перевіряйте перед посадкою цибулини, позбавляйтеся від заражених примірників, які мають нездоровий вигляд, вогнища гниття: не викидайте зіпсовані цибулини на грядки, спалюйте їх або викидайте з побутовим сміттям.
  2. Місце, де буде сажаться цибулю, готуйте з осені: перекопайте грядку на глибину 25 см, за рахунок цього земля добре промерзне взимку, лялечки, личинки комах загинуть.

Цибулева муха на грядці – як з нею боротися народними методами і хімією

Маючи земельну ділянку, господар обов’язково посадить на грядках цибулю (якщо не на головки, то вже на зелень точно). Культуру цю часто використовують для обрамлення інших насаджень, щоб відлякувати городніх шкідників. Але і самому рослині, виявляється, докучають комахи, серед яких небезпечним вважається цибульна муха.

Опис цибулевої мухи

Комаха це за будовою тіла не відрізняється від звичайної кімнатної мухи, тільки розмірами замілко – максимальна довжина всього 10 мм (є особини, ледь досягають 5 мм). Дещо інший і забарвлення у цибулевої мухи – попелясто-зелений (іноді сіруватий). Бляклий колір допомагає вредителю добре маскуватися на луці.

Якщо не брати до уваги сівозміну і висаджувати цибулю щорічно на одній і тій же грядці, від ураження даними комахам не піти – личинки мухи відмінно переносять зиму, ховаючись в землі. Активність свою починають проявляти з настанням стабільного тепла (десь з середини квітня), проходячи досить швидко все стадії розвитку від личинки до дорослої статевозрілого комахи.

Коли на грядках вже висаджено севок, цибулевий муха готова зробити нову кладку. Личинки ховаються під лушпинням, забиваються між початківцями проростати пір’ям, активно харчуючись овочевою культурою. За літній сезон шкідник здатний дати кілька поколінь, так що під загрозу потрапляють і грядки, на яких висівалася чорнушка.

Ознаки захворювання лука

Завдяки малим розмірам мухи і її личинок, виявити шкідника на грядках візуально буде складно. Про виниклу проблему можна судити за станом самого лука, виявляється наступними ознаками:

  • спочатку починають жовтіти пір’я на луці , А потім вони надломлюються;
  • із’едаемие всередині цибулини стають м’якими, і це можна відчути, обмацуючи головки;
  • цибуля, вражений даними комахою, починає гнити зсередини, про що свідчить з’явився стійкий неприємний запах;
  • остання стадія – повністю висохлі цибулини.

Війну з лушпиння мухою потрібно починати на ранніх стадіях ураження, коли ще можна врятувати урожай. Якщо з’явився явна ознака гниття, то боротьба вже може виявитися безглуздою.

Хвороби і шкідники цибулі

Як боротися з лушпиння мухою

У досвідчених городників завжди під руками народні засоби обробки грядок від шкідників. Є свої рецепти і для боротьби з лушпиння мухою. Крім цього рекомендується використовувати хімікати. Вони особливо гарні на пізніх стадіях ураження – урожай якщо і не допоможуть врятувати, зате на майбутнє очистять город від цього шкідника.

народними засобами

Серед народних препаратів на озброєння беруться самі повсякденні засоби, які знайдуться в кожному будинку.

  • Відмінний результат дає нашатирний спирт. Він не тільки своїм запахом відлякує цибульну муху (і інших шкідників), а й вбиває її. Паралельно переслідується ще одна мета – підживлення грядки азотом. Культуру обробляють методом зрошення водою з додаванням невеликої кількості нашатирю (на 10 л води 2 ст.л. спирту).

Користуватися цим засобом рекомендується тільки у вечірні години, коли активність сонця піде на спад (щоб виключити сильне випаровування). Поливаючи грядки з цибулею, потрібно намагатися, щоб засіб не потрапляло на пір’я – краще зрошувати самі цибулини і землю навколо них.

  • Можна приготувати і такий склад – на відро води додають 3 краплі йоду, 0,5 ч.л. кислоти борної, 1 ст.л. нашатирного спирту і трохи слабкого розчину марганцівки. За 0,5 л даного складу вноситься під кожну рослину, і через пару днів шкідник піде з грядки.
  • Кухонна сіль – також непоганий спосіб позбавитися від цибулевої мухи. Досить додати її трохи в воду для поливу грядки, щоб прогнати з неї шкідника. Але часто користуватися цим засобом не варто, так як засаливается грунт. Досить буде 3-разове обробки:
  • 1 зрошення проводять, коли перо досягне 5 см довжини; в даному випадку пропорція становить 1 \ 3 пачки солі на відро води;
  • через 2 тижні проводять наступне зрошення, взявши вже 0,5 пачки солі;
  • вождів ще 3 тижні, беруть уже 2 \ 3 пачки і проводять обробку грядок.
  • Мильний розчин є універсальним засобом від будь-якого комахи, тому користуються ним і для боротьби з лушпиння мухою.
  • У кого під руками є гас, можна скористатися ним, додавши 1 ст.л. на відро води. Цього розчину вистачить для обробки 5 м грядки.
  • Результативним є й такий рецепт – заготовити деревну золу, змішати її з тютюном і червоний перцем, все це залити водою, дати настоятися і потім полити грядку. Якщо в цей склад додати ще органіки (наприклад, перепрілий гній), то вийде хороша підживлення цибулі.
  • Викорінити личинок допоможе нафталін – його беруть 1 частина на 10 частин піску, добре перемішують і засипають грядки.

Народні засоби – це тимчасовий захід, тому на одній обробці зупинятися не слід, проводячи процедуру кілька разів за сезон. Закріпити ефект можна покупними інсектицидами, які добре справляються з лушпиння мухою.

Луково МУХА простий спосіб боротьби: відео

хімікати

Серед хімічних препаратів особливо дієвими в боротьбі з лушпиння мухою є описані надалі.

  • Допоможе очистити грядку «Мухоїд», за лічені дні знищивши і личинки, і дорослих комах. Вноситься в грунт 1 раз за вегетаційний сезон – при посадці культури. Для людини препарат нешкідливий. Аналогічний йому «Діазінон», але його не використовують на культурі, вирощуваної на перо.
  • Рекомендується обприскувати грядки «Табазолом» – суміш соняшникової золи і тютюнового пилу. Володіє швидкою дією, екологічно чистий і на додаток підживлює грядку мінеральними компонентами (азотом, калієм, фосфором).
  • Досить ефективний інсектицид «Карате Зеон», що володіє широким пролонгованим впливом на різних шкідників. Не рекомендується використовувати поряд з водоймами і пасіками.
  • Контактно-кишковий вплив робить «Землин», який не просто відлякує цибульну муху, а впливає на її здатність розмножуватися. Уже через місяць на ділянці не буде навіть натяку ні на лушпиння муху, ні на інших комах, отруєних даним препаратом.

Можна також виділити і інші інсектицидні засоби, що дозволяють вести активну боротьбу з лушпиння мухою – «Медветокс», «Сочва», «Актара». Про те, як застосовувати хімікати, зазначено в інструкції на упаковці, і її слід дотримуватися.

Якщо ж ці препарати виявилися безсилі, можна в аптеці придбати «Метронідазол» і обробити лушпиння грядку ліками. 5 таблеток, подрібнених в крихту, розводять 10 л води і поливають грядку. Але тут слід взяти до уваги, що даний засіб шкідливо для людини, тому в перші 2-3 дні перо на їжу краще не брати.

профілактика

Щоб зберегти врожай цибулі, з його шкідниками боротьбу починати слід завчасно, приймаючи ефективні заходи профілактики.

  • Перші дії припадають на осінь, коли з грядок вже зібрано врожай. Земля перекопується на всю глибину лопати – це дозволить витягти з грунту назовні сховалися там личинок.
  • При перекопуванні вноситься добриво – гній і торф, які відлякають муху з грядки.
  • Навесні, при підготовці грядок, грунт рекомендується обробити хімічними препаратами або народними засобами. Відмінно підійде суміш деревної золи і гірчичного порошку.
  • Вимагає підготовки і посівний матеріал – висаджують севок і чорнушки знезаражують в розчині марганцівки або березового дьогтю. Можна просто обдати севок окропом. Після обробки цибулини слід висушити і тільки потім садити на грядку.

Необхідно також знати, що на грядки садять тільки здорові цибулини, тому їх попередньо потрібно перебрати і відбракувати. Але основним правилом агротехніки є дотримання сівозміни – не можна садити культуру щорічно на одну і ту ж грядку. Лук можна повернути на колишнє місце не раніше, ніж через 4 роки.

Які запахи відлякують муху

Відмінною профілактикою появи цибулевої мухи є ефект відлякування запахом. Цей шкідник не любить ароматів морквяної бадилля, як і морквяний муха не переносить цибульний запах. Тому ці 2 культури завжди рекомендується висаджувати по сусідству. Подібним ефектом володіє і томатна бадилля.

Цибулева муха не любить запаху деяких трав, тому грядки можна обрамляти кульбабами, м’ятою, мелісою, полином, валеріаною, багном, любистком. Відварами цих трав рекомендується зрошувати культуру і для профілактики, і при виявленні ознак ураження цибулі.

  • На відро гарячої води беруть склянку подрібненої трави і наполягають 3 доби. Цим складом можна обробляти грядки раз в тиждень, чергуючи зрошення і поливи під корінь. Проводити процедуру краще у вечірній час доби, щоб волога добре вбралася в землю.

Навіть якщо ознак появи цибулевої мухи не було помічено, це засіб рекомендується використовувати протягом усього літа, як профілактичну міру.

В якості мульчі на грядках можна використовувати соснову хвою з сухим гноєм – це відлякає шкідника з городу. З подібною ж місією відмінно справляється нафталін – його кришать і додають в грунт при посадці на грядку цибулі. Махорка, мелений перець, технічна камфора – все це варіанти пахучої атаки на лушпиння муху.

Нехай ваш цибуля буде здоровий, а цибульна муха до нього боїться наближатися! Всі заходи боротьби, профілактики, лікування вам тепер відомі.