Як відрізнити платину від срібла та білого золота

| | 0 Comments| 22:13
Categories:

Платина як метал: переваги та особливості

Протягом довгого часу платина залишалася без належної уваги, колись до неї ставилися зневажливо, називаючи срібельцем (як срібло, але статусом нижче). Тепер із платини роблять приголомшливо вишукані вироби. Блиск таких моделей не має помпезності, але підкорює витонченістю. В онлайн-журналі Zbird розповімо докладніше, що таке платина і чому це королева серед дорогоцінних металів.

✱ Як відрізнити платину від білого золота та срібла

✱ Що дорожче: платина чи золото

✱ Скільки коштує каблучка з платини

Що таке платина

Особливості платини

Символ: Pt
Номер: 78
Температура плавлення 1773,5 °C
Температура кипіння 4410 °C
Твердість за шкалою Мооса — 4-4,5
Не магнітиться у чистому вигляді

Як добувають платину? У природному середовищі платина у чистому вигляді практично не існує. На ювелірну промисловість йде 25% усього видобутку. Решту забирають автовиробники, медицина, космонавтика та інвестиції. Платина міститься в сульфідних рудах у вигляді розсіяних гранул і в компанії з іншими металами на кшталт міді, нікелю, заліза чи срібла. Процес одержання металу складний. Щоб видобути 1 унцію (31,1 г) платини переробляють понад 10 тонн руди. Якщо порівняти із золотом: 1 унція – 3 тонни руди. Трудомісткий процес відбивається і на вартості прикраси.

Переваги платини: 5 головних причин вибрати саме цей метал

1. Платина – дорогоцінний метал світло-сріблястого кольору з характерним сірим відтінком сталі. Цей колір вишуканий і стильний metallic, для створення його не потрібні домішки у сплаві.

2. Метал у чистому вигляді не використовують при створенні прикрас. В Україні та й у більшості Європейських країн існують еталонні проби платинових сплавів: 750, 850, 900 та 950. Це означає, що відсоток вмісту чистого металу в цих виробах дорівнює 75, 85, 90 і 95%. Як домішки використовують мідь, паладій, золото і кобальт, іноді срібло, рутеній, осмій або нікель.

3. Головна особливість платини полягає у міцності. Це одна з причин того, чому сьогодні такі популярні обручки з платини з діамантами чи без них. Такі вироби ідеальні для повсякденного носіння: вони не бояться механічних пошкоджень, деформацій чи зношування. У платинових прикрасах оправа ідеально тримає камінь, і ризик того, що він згодом загубиться мінімальний.

4. Платина носить титул вічного металу, їй не страшна взаємодія з вологою, повітрям, побутовою хімією, кислотами та перекисом водню. Тому вона довго зберігає колір та чудовий зовнішній вигляд, не тьмяніючи.

5. Ювелірні прикраси з платини не містять алергічних домішок, а тому не викликають реакцій чи подразнень на шкірі.

Як відрізнити платину від білого золота та срібла

Тільки професіонали можуть із першого погляду визначити різницю. Але ми намагатимемося полегшити це завдання для кожного.

  • Зверніть увагу на маркування, для платини це «РТ» або «PLAT». Також завжди звертайте увагу на інформацію на бирці та відбиток або лазерну пробу на самому виробі. Золото для прикрас частіше використовують у 585 чи 750 пробі, платину — в 900 та 950, срібло — 925.
  • Платина — щільний метал. Для, на перший погляд, абсолютно однакових прикрас із золота та платини потрібна різна кількість металу. Тому такі коштовності важчі та дорожчі. Зате краще тримають форму і їм не страшні подряпини та механічні ушкодження.
  • Тому платиновий виріб важчий за інших. Якщо взяти три однакові за дизайном кільця (платинове, з білого золота та срібне), вже в руці можна відчути, що платинове значно важче.
  • У прикрасах на вітрині колір платини віддає більш сталевим, натуральним сіруватим відтінком, а ось срібло та біле золото буквально сяють, тому що їх покривають родієм для більшої білизни та глянцю. Щоб це зрозуміти насправді: зайдіть у будь-який ювелірний магазин і попросіть показати три прикраси схожого дизайну. Знаючи, у чому шукати різницю, погляд виявить, а розум зафіксує відмінність. До того ж назавжди.
  • У платинових прикрасах можна приймати душ скільки завгодно! (Хоча ми радимо все-таки знімати їх). Срібло покривається плямами, піддається корозії.
  • Біле золото часто покривають родієм, щоб воно не віддавало жовтизною — це природний відтінок золота. З часом більшість золотих родованих прикрас вимагають оновлення покриття. Платина ж зберігає свій приголомшливий колір десятиліттями. Цікавий факт: з 1 г платини можна зробити тоненький 2-кілометровий дріт.

Що дорожче: платина чи золото

На ціну платини та золота впливають кілька факторів: запит, поширеність в природі та кількість добутої сировини, а також складність обробки металу у процесі створення прикраси. Для останнього потрібні інші інструменти та обладнання: щоб розплавити платину потрібна температура вдвічі вища, ніж для золота.

Платина в чистому вигляді багато років була дорожчою за золото, але зараз ситуація інша. Офіційний курс банківських металів НБУ каже, що Аурум коштує практично вдвічі дорожче платини у 2022 році.

З прикрасами трохи інша ситуація — платина в обробці складніша, вона важче плавиться. І варто звертати увагу на пробу, яка показує % вмісту чистого металу у сплаві. І тут платина 900 або 950 проби з мінімумом добавок у будь-якому випадку коштує дорожче за золото 585 або 750 проби.

Скільки коштує каблучка з платини?

При покупці орієнтуйтеся на вагу металу, пробу, складність ювелірної роботи та наявність дорогоцінного каміння. Має значення вартість металу за грам, але робота з ним більш трудомістка, ніж із золотом. Це важливий фактор формування ціни.

Платинові каблучки на замовлення в інтернет-магазині ZBIRD — ідеальний вибір для заручин чи весілля. Такі прикраси виправдовують вартість і точно не розчарують!

Чим відрізняється біле золото від платини?

На перший погляд, біле золото та платина як рідні сестри. Й часто перед покупцем постає питання: навіщо платити більше? Zbird розповідає про особливості, загальні риси та відмінності двох ювелірних металів, щоб ви змогли вибрати для себе найкращий!

Що краще – платина чи золото?

У платинових прикрасах більше чистого металу

Платина — метал сріблясто-білого кольору із сірим відтінком. В прикрасах використовують платину 900 і 950 проби — це означає, що у складі 90% або 95% чистого металу і трохи домішок.

Біле золото — ювелірний сплав із чистого золота та домішок (лігатури), які надають йому міцності та потрібного відтінку. Найпопулярніші проби для прикрас — 585 і 750. У чистому вигляді золото можна зустріти в злитках, оскільки для ювелірних виробів воно занадто м’яке.

Колір білого золота та платини

Чисте золото має жовтий колір, тому для створення білого металу його змішують у різних пропорціях з паладієм, нікелем або цинком. Потім ще й додатково покривають родієм для зносостійкості, глянсового блиску і тієї самої білизни. Без такого дорогоцінного шару золото може жовтити.

Колір платини у чистому вигляді має сірі нотки, він більше схожий на відтінок сталі. За бажання платину також покривають родієм, якщо хочеться блиску. Але і без нього кільце чи сережки із платини мають чудовий вигляд. Це лише справа смаку.

При покупці зважайте на те, що родиєве покриття потрібно відновлювати з деякою періодичністю. Це залежить від товщини шару та того, наскільки акуратно носили виріб.

Що дорожче – золото чи платина?

Тут сюрприз. Всупереч поширеній думці, що платина — найдорожчий метал на Землі і точно дорожчий за золото, саме Аурум впевнено б’є рекорди за вартістю вже який рік поспіль. Але це стосується винятково банківських курсів. Тобто чистого металу у злитках.

Ціна на ювелірні прикраси із платини в рази перевищує вартість золотих із низки причин. Одна з головних – трудомісткість в обробці першої. Для цього потрібні спеціальні потужності та інструменти. І головне – професіоналізм ювеліра.

Звертайте увагу на пробу виробу — чим вона більша, тим більше у сплаві чистого дорогоцінного металу. У платинових прикрасах — 90% або 95%, у золоті — 58,5% або 75%. Тому некоректно порівнювати вартість зовні однакових каблучок з різних металів.

Що міцніше: золото чи платина

Тут №1 однозначно платина — при тому, що до складу білого золота для міцності додають мідь або цинк, воно все одно не може обійти за критерієм твердості платину. Дрібні подряпини, потертості чи деформація загрожує швидше золоту. Тому обручки платинові кільця — ідеал. Особливо, для повсякденного носіння.

Важливе значення для довговічності прикрас має такий нюанс: каміння в прикрасах тримають спеціальні лапки-крапани. І коли вони виготовлені з платини, ймовірність того, що вставка випаде мінімальна.

Щільністьважливий показник

Простими словами: якщо вам захочеться ось таку саму прикраса з вітрини, але не золоту, а з платини, вона важитиме більше і коштуватиме дорожче. Щоб зробити «точно таке ж» кільце за формою, дизайном, розміром, для виготовлення візьмуть більше платини. Наприклад, чоловіча обручка з платини буде приблизно на 1/3 важчою, ніж кільце з 18-каратного білого золота (750 проба).

Гіпоалергенність

На дорогоцінні метали алергія виключена. Реакція може виявлятися тільки якщо у складі використано дешеві матеріали, неякісну сировину. Імовірність такого у випадку з білим золотом вища, адже в ньому більше різноманітних добавок. Але якщо ви вибираєте відповідального продавця, проблем не має бути у будь-якому випадку.

Що спільного у білого золота та платини? Обидва метали чудово дружать з усіма прозорими каменями, підкреслюючи їх бездоганність. Насамперед це стосується діамантів.

Як відрізнити біле золото від платини

Якщо у вас є досвід, то можна знайти відмінності й за кольором. Звичайно, є багато народних порад: капнути на метал йодом, наприклад. Або пробувати прикраси на зуб. Ми вважаємо подібні маніпуляції знущанням над коштовностями. Хіба вам дуже захочеться експериментів в домашніх умовах. Орієнтуйтесь на інформацію на бирці, а також на пробу прикраси.

Рекомендуємо вибирати відповідального продавця, якому ви довіряєте. Тоді із собою у сумочці не доведеться носити йод чи кусати у магазині каблучки.

Якщо для вас важливі винятково дизайн і краса коштовності, робіть ставку на золото. Це можуть бути наймодніші колекції чи ексклюзивні вироби. Якщо потрібно вибрати особливу та надійну прикрасу на роки, вибирайте платину

Що ж вибрати? Золото чи платину?

Робимо підсумок.

  • У платинових виробах більше чистого металу.
  • Біле золото без родієвого покриття трохи жовтить, платині властиві нотки сірого.
  • Ювелірні вироби з платини в рази дорожчі за біле золото.
  • Платина міцніша і довговічніша, але більш трудомістка в обробці.
  • Полірувати золото доведеться частіше, якщо захочеться приховати подряпини чи потертості.
  • «На око» відрізнити біле золото від платини платини з родієвим покриттям неможливо.
  • Обидва метали — чудова компанія для діамантів.

Платина — надзвичайно рідкісний метал, щільність якого на 60% більша, ніж у золота. Вона менш податлива в роботі, ніж золото, тому для створення платинового кільця потрібно більше праці та інші технології, ніж для роботи з білим золотом. З міркувань ваги, рідкості, чистоти та праці платинові прикраси коштують набагато дорожче ніж прикраси з Аурума. Однак через природну красу платини, довговічність і прості вимоги догляду, це ідеальний вибір для тривалого повсякденного носіння.

Що носити? Вибір лише за вами. А ми у Zbird завжди допоможемо, щоб він дарував винятково задоволення.

Один карат ct діаманта стосується ваги коштовного камінця й дорівнює 0,2 г. Водночас не варто плутати розмір і вагу – це різні поняття

Еще каких-то несколько десятилетий назад приобрести ювелирное украшение с драгоценным камнем – бриллиантом – было несбыточной мечтой для многих! Считалось, что такая роскошь доступна только очень богатым людям. Однако сегодня купить ювелирные изделия с настоящими драгоценными камнями могут позволить и люди со средним достатком.