Як розрахувати кількість пиломатеріалу у кубі

| | 0 Comments| 19:33
Categories:

Детальний розрахунок пиломатеріалів кубатури

Для того щоб зробити розрахунок кубатури пиломатеріалу для дому, потрібно спочатку навчитися детально вираховувати кожен окремий елемент. Для цього буде потрібно лише терпіння і знання математичних формул зі шкільної лави.

Пиломатеріали, як і будь-який інший будівельний матеріал, потрібно закуповувати тільки після розрахунків.

Розрахунок кубатури пиломатеріалів потрібно здійснювати кожен раз, коли деревина купується, тому великий шанс потрапити в халепу, бо представлені продавцем таблиці нерідко містять технічні помилки.

Основні відомості про таблиці

У таблицю зазвичай включається стандартний ряд певних даних, який з разу в раз майже не змінюється. Різнитися він може лише в особливих випадках, коли пилорама починаюча і устаткування в потрібній кількості ще немає. Маючи певні дані, можна власноруч підрахувати майже все необхідне, крім маси.

Таблиця зазвичай ділиться на 5 колонок:

Таблиця розрахунку пиломатеріалів.

  1. Найменування пиломатеріалу, за яким буде йти подальший розрахунок. Це може бути дошка обрізна, брус, брусок або рейка. Іноді буває дошка необрізна, дошка для підлоги і вагонка.
  2. В даному випадку буде розглянута дошка обрізна 25 * 100 * 7000 мм, що зустрічається нечасто, але вельми затребуване. При вказівці параметрів потрібно обов’язково використовувати єдину систему вимірювання, тому іноді вони змішуються, що ускладнює сприйняття і уповільнює підрахунок.
  3. Обсяг вироби в м3. Для його розрахунку використовується стандартна формула V = abc (довжина * ширина * висота, але всі показники в м) або V = 0,025 * 0,1 * 7 = 0,0175 м3. Саме ці дані обсягу пиломатеріалу будуть використовуватися далі незалежно від що розраховується кубатури.
  4. Площа вироби в м2. Тут все набагато простіше, тому S = ab (довжина * ширину, а показники знову переводяться в м) або S = 0.1 * 7 = 0.7 м2. Цей параметр замірів деревини потрібен найчастіше для оздоблювальних матеріалів, т.к. тут немає сенсу використовувати зайві цифри, що забирає чимало сил і часу.
  5. Кількість цілих екземплярів в 1 м3. При придбанні на куби (зазвичай саме так набувається для дому) враховується саме цей показник. Щоб все правильно підрахувати, потрібно 1 / V = 1 / 0,0175 = 57 шт., А всі числа після коми скорочуються.

Таким чином, можна вивести таблицю, де буде наведено розрахунок пиломатеріалів. Для прикладу будуть використані лише по одному показнику від популярних виробів:

НайменуванняГабарити, ммОбсяг 1 шт., М3Площа 1 шт., М2Кількість в м3, шт.
Дошка обрізна25 * 100 * 70000,01750,757
Брус150 * 150 * 60000,1350,97-8
Брусок40 * 40 * 30000,00480,12208
Рейка25 * 50 * 30000,003750,15267

Як можна звернути увагу, єдиний виняток із правил було зроблено для бруса, т.к. його співвідношення з кубатурою йде в досить наближених габаритах, тому показник 7,4 шт. / м3 записуються у вигляді переносного значення, яке визначається на місці.

Підведення підсумків

Використовуючи наведений вище спосіб розрахунку, можна прорахувати будинок від основи до останньої балки під покрівлю з похибкою не більше 3-4 примірників на всю роботу. Дуже важливо при цьому бути максимально уважним до цифр, інакше помилка на початку на 5 мм може коштувати величезною похибки в кінці.

Не варто завжди вірити тому, що написано в таблицях продавця, т.к. складають подібні таблиці зазвичай за допомогою комп’ютерних програм, які далеко не завжди здатні все підрахувати правильно, а часом і зовсім похибка досягає 50%. Набивши руку, подібні розрахунки можна буде виробляти за секунди, завдяки чому робота буде кипіти, а втрати стануть нульовими.

Детальний розрахунок пиломатеріалу в кубі

Перед тим як починати будь-яку роботу з деревом, треба навчитися правильно його вираховувати. Провести детальний розрахунок пиломатеріалу в кубі зможе будь-хто, маючи на руках спеціальні кубатурника або певний навик підрахунку.

На розрахунок кубатури впливає ступінь обробки, порода і сорт пиломатеріалу.

Щоб самому підрахувати, потрібно лише рулетка і аркуш паперу, але потрібно знати все детально.

Погляд зсередини на деревину

Для того щоб зробити розрахунок пиломатеріалів, потрібно точно знати, що повинно бути в кінці. Звичайно таблиця включає в себе кілька важливих елементів – габарити однієї дошки, кількість дощок в 1 м3, обсяг однієї дошки, площа однієї дошки, а далі йдуть вже більш деталізовані аспекти, які стосуються оптового покупця (маса, кількість на кілька м3). Точно також виглядає кубатурник і на брус, що значно спрощує ситуацію.

Таблиця розрахунку кубатури пиломатеріалу: дошки обрізної, дошки необрізної, рейки, бруски, вагонки та дошки підлоги.

Габарити дошки бувають дуже різні, тому все залежить від пилорами. Зазвичай на дискових пилорамах роблять більш тонку роботу, а на ланцюгових деталі більшими. Причина проста: чим менше відхід, тим більш тонку роботу можна собі дозволити. Для даного прикладу буде взята дошка 25 * 175 * 6000 мм, т.к. для її підрахунків доведеться постаратися трохи більше.

Маючи точні габарити пиломатеріалу, можна зробити розрахунок його обсягу. Але дана операція здійснюється не в мм, а в м3, т.к. при подальшій роботі буде використовуватися вже новий показник. Тобто для розрахунку куба потрібно 0,025 * 0,175 * 6 = 0,02625 м3. Навіть якщо дуже захочеться, все одно не можна скорочувати знаки після коми, т.к. більше їх все одно не буде, а при скороченні похибка збільшується, що неприпустимо, якщо будуть відбуватися фінансові операції.

Кількість дощок в 1 кубі підраховується досить легко 1 / 0,02625 = 38 шт. і залишається невелика похибка, яка в даному випадку не враховується. Якщо ж обсяг буде більше, то ця похибка буде знівельована.

Для того щоб підрахувати площу вироби, також доведеться все переводити в квадратні метри, але результат в даному випадку знаходиться набагато простіше 0,175 * 6 = 1,05 м2. Такий тип обчислень потрібен у тих випадках, коли йде заготівля на такі потреби, як виробництво паркету, ламінату, всіляких настінних панелей і т.п. Немає сенсу купувати більший обсяг матеріалів, якщо вони потім будуть залишатися в якості витрат.

Маса куба обчислюється залежно від багатьох факторів: породи дерева, вологості і місця зрізу. Потрібен даний показник зазвичай для вантажоперевізників, тому не кожен трал витримає велику масу. До того ж і будівельникам цей факт потрібно знати, тому при розрахунках фундаменту необхідно знати все наперед.

При обчисленні 2, 3 або навіть 100 м3 завжди треба використовувати для бази виключно обсяг однієї дошки, тому, маючи дані на 1 м3, можна серйозно помилитися (з кожного 1 м3 по дошці і результат буде непередбачуваний). Тобто для того, щоб обчислити 33 м3, треба 33 / 0,02625 = 1257 шт.

Підведення підсумків

Щоб зробити розрахунки, достатньо мати в наявності шкільні формули об’єму і площі, тому з подібним завданням впорається будь-який бажаючий. Найскладніша частина – це обчислення кількісної складової, тому тут завжди є місце похибки.