Як підстригти глід

| | 0 Comments| 19:49
Categories:

Глід: посадка і догляд у відкритому ґрунті, властивості

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 10 серпня 2023 Опубліковано: 12 лютого 2019 Перша редакція: 12 травня 2017 🕒 14 хвилин 👀 25782 рази 💬 0 коментарів

  • Посадка й догляд за глодом
  • Рослина глід – опис
  • Посадка глоду у відкритий ґрунт
    • Коли садити глід
    • Як садити глід
    • Як виростити глід
    • Пересадка глоду
    • Шкідники і хвороби глоду
    • Глід грушевий (Crataegus phaenopyrum)
    • Глід м’якуватий (Crataegus submollis)
    • Глід перистонадрізаний (Crataegus pinnatifida)
    • Глід острожний (Crataegus crus-galli)
    • Глід зеленом’ясий (Crataegus chlorosarca)
    • Глід одноматочковий (Crataegus monogyna)
    • Корисні властивості глоду
    • Глід – протипокази
    • Коментарі

    Рослина глід звичайний (лат. Crataegus laevigata), або глід колючий, або глід згладжений, або пані-дерево є видом роду Глід родини Трояндові. У дикій природі він зустрічається в Північній Америці, по всій Європі на узліссях, у соснових і листяних лісах, на важких глинистих ґрунтах. Видова назва глоду перекладається як «міцний», що говорить про якість його деревини, а може, і про здатність рослини жити до 400 років.

    Глід не вимагає особливого догляду й вирощується в культурі як декоративна та лікарська рослина.

    Посадка й догляд за глодом

    • Посадка: краще восени, у період падолисту, але можна й навесні, до початку сокоруху.
    • Цвітіння: навесні або на початку літа.
    • Освітлення: яскраве сонячне світло.
    • Ґрунт: важкі, добре дреновані родючі ґрунти.
    • Полив: у звичайний сезон досить одного поливання на місяць при витраті 1 відра на дорослий кущ. У посуху слід поливати частіше.
    • Підживлення: один раз за сезон, перед цвітінням, у ґрунт уносять розчин коров’яку (1:10).
    • Обрізування: навесні, в санітарних цілях і для надання форми кроні.
    • Розмноження: насінням, кореневими пагонами, щепленням, відсадками та живцями.
    • Шкідники: зелена яблунева попелиця, комоподібні яблуневі щитівки, трояндові листовійки та білани.
    • Хвороби: борошниста роса, охряна, коричнева, біла, сіра та жовта плямистості.
    • Властивості: деякі види глоду мають цілющі властивості.

    Рослина глід – опис

    Чимало різновидів глоду – листопадні багатостовбурні дерева, але зустрічаються і напіввічнозелені види рослини. У висоту глоди сягають від 3 до 5 м, але в оптимальних умовах можуть рости і до 12 м. Крона у них округла, щільна, яйцеподібна або куляста, часто асиметрична. Кора сіра або коричнева, тріщинувата або ребриста, у частині видів вона відшаровується невеликими пластинами. Гілки прямі, звивисті або плакучі. Молоді пагони – з повстяним опушенням або голі, пурпурово-червоного кольору. Гілки багатьох видів озброєні безлистими колючками завдовжки від 5 мм до 10 см, що розвиваються із пазушних бруньок. У азійських і європейських видів глоду колючки маленькі або їх немає зовсім.

    Округле, ромбічне, еліптичне або яйцеподібне листя глоду з перисто-надрізаною, цільною або лопатевою пластинкою з пильчастими, зубчастими або розсіченими краями розташоване на пагонах по спіралі. Довжина листя від 1 до 12 см, воно може бути голим або густо опушеним, черешковим або майже сидячим. Восени листя багатьох видів забарвлюється в помаранчевий, пурпуровий або золотистий кольори, але деякі види зберігають листя зеленим до самого опадання.

    Білі, рожеві або червоні квіти глоду діаметром 1-2 см із п’ятьма пелюстками утворюють складні щиткоподібні або зонтикоподібні суцвіття. Іноді вони багатоквіткові, але у деяких видів квітки поодинокі або зібрані в букет по 2-3 штуки. Квітки містять диметиламін, котрий надає їм запах гниючої риби. Починається цвітіння глоду навесні або на початку літа.

    Плоди глоду – кулясті, грушоподібні або витягнуті дрібні яблучка розміром від 5 мм до 4 см. Усередині плодів зріє кілька великих тригранних кісточок. Забарвлення плодів залежить від виду та сорту рослини: вони можуть бути червоними, яскраво-помаранчевими, помаранчево-жовтими і майже чорними. Дозрівають плоди у вересні або жовтні. Максимального плодоношення глід досягає до 10 років.

    Ми розповімо вам, як здійснюється посадка та догляд за глодом у відкритому ґрунті: коли і як садити рослину, як і коли цвіте глід, як захистити його від хвороб і шкідників, коли можна пересаджувати глід, які види глоду можна вирощувати в культурі, в чому користь глоду і кому він може нашкодити.

    Посадка глоду у відкритий ґрунт

    Коли садити глід

    На садових ділянках глід висаджують, як правило, для створення непрохідного живоплоту, а також окремою рослиною для отримання плодів. Здійснюють посадку навесні або восени, причому осіння посадка, як і у випадку з іншими плодовими деревами, краща.

    Глід любить відкриті сонячні ділянки й важкі родючі ґрунти з гарним дренажем.

    Як садити глід

    Вибір місця і спосіб посадки глоду залежить від того, для якої мети ви його вирощуєте. Якщо вас цікавить урожай плодів, то краще посадити дві-три рослини на відстані приблизно двох метрів одна від одної – так вони будуть краще запилюватися. Для закладення посадкової ями потрібно приготувати суміш торфу, піску, перегною, верхнього родючого шару землі та з великою обережністю додати в неї трохи вапна.

    Посадка глоду для живоплоту здійснюється в загальну траншею завглибшки й завширшки 50 см. Саджанці поміщають у неї на відстані приблизно 50 см один від одного. При виборі місця для огорожі постарайтеся уникнути навіть найменшого затінення, оскільки в тісняві, та ще й у затінку дерева розвиватися не будуть.

    Найкращим посадковим матеріалом є дворічні саджанці. Для сольної посадки викопують яму завглибшки і завширшки близько 70 см, в яку поміщають шар битої цегли, щебеню або гравію завтовшки 15-20 см, а зверху насипають шар піску 5 см завтовшки. Коріння саджанця обережно розправляють, поміщають у яму і засипають підготовленою ґрунтовою сумішшю таким чином, щоб коренева шийка виявилася на 3-5 см вище рівня поверхні. Після посадки саджанці рясно поливають, а коли вода вбереться, пристовбурну ділянку мульчують шаром компосту, торфу або перегною завтовшки не менше 5 см, а пагони саджанців укорочують до 10 см.

    Догляд за глодом у саду

    Як виростити глід

    Догляд за глодом складається зі звичних для будь-якого садівника процедур: поливу, розпушування ґрунту й прополювання бур’янів у пристовбурних колах, підживленні, обрізуванні та заходах щодо захисту рослини від хвороб і шкідників. Дуже важливо стежити за загальним станом глоду та своєчасно обрізати хворі, засихаючі, загущуючі та конкуруючі гілки й пагони.

    Якщо ви хочете надати кроні деревця певних обрисів, потрібно буде проводити формуюче обрізування, і краще його робити навесні, як і санітарне прочищення. Зручніше ростити глід у формі куща, для чого йому залишають 5-6 скелетних гілок, підтримуючи їх висоту за допомогою обрізування на рівні 2-2,5 м. На саджанцях живоплоту перші кілька років пагони обрізають на половину річного приросту, а потім підтримують висоту кущів у межах 50-70 см.

    Що стосується зволоження ґрунту, то в звичайне літо глоду досить одного поливання на місяць при витраті 1 відра води на дорослий кущ. Якщо ж літо видасться спекотним, то поливання можна зробити й більш частими. Після зволоження слід розпушити ґрунт у пристовбурних колах на глибину 10-15 см. Восени глід обкопують по периметру крони на глибину штиха лопати.

    Вирощування глоду і догляд за ним передбачають усього одне підживлення за вегетаційний період – перед цвітінням. У ролі добрива найкраще використовувати розчин коров’яку (1 частину коров’ячого гною розвести в 10 частинах води). Цього живлення рослині має вистачити на весь сезон.

    Пересадка глоду

    Якщо у вас виникла необхідність пересадити глід у саду, то потрібно заздалегідь підготувати для нього нову яму, а тільки потім братися до пересадки. Коли краще пересадити глід? Якомога раніше, оскільки до 5 років у нього вже формується довгий і потужний корінь.

    Підготуйте для глоду поживну ґрунтосуміш. Обкопавши кущ по проекції периметра крони, намагаючись не порушити коріння, піддіньте земляну грудку лопатою і, нахиливши рослину, витягніть кущ із землі, перекладіть на розстелену тканину або плівку, перетягніть до нової ями, обробіть оголені корені розчином Корневіну і посадіть кущ на нове місце.

    Шкідники і хвороби глоду

    Догляд за квіткою глід передбачає організацію її захисту від шкідливих комах і хвороб. Глід уражають ті самі шкідники і хвороби, що й інші плодові дерева: вишню, сливу, грушу, яблуню, абрикос, аличу, персик тощо. Але все-таки частіше він потерпає від таких захворювань: борошниста роса, охряна, коричнева, біла, сіра та жовта плямистості, а зі шкідників найнебезпечніша для рослини зелена яблунева попелиця, комоподібна яблунева щитівка, трояндова листовійка й білан.

    Борошниста роса утворює на листках і пагонах глоду білий павутинчастий або сірий повстяний наліт, який із часом темніє і підсихає, скручуючи листя та деформуючи пагони. Уражені пагони потрібно вирізати, а глід обробити препаратами Кумулус, Вектра або Скор. Через два тижні обробку рослини фунгіцидами слід повторити.

    Охряна плямистість проявляється на листових пластинах рослини в середині літа коричневими або вохряними плямами без чіткої облямівки, через що листя передчасно сохне й опадає.

    Коричнева плямистість виглядає як округлі або кутасті коричневі плями до 6 мм у діаметрі з темною облямівкою на верхній стороні листя глоду. У місцях, де вони утворилися, листя починає сохнути.

    Сіра плямистість – це численні округлі плями сірого кольору з темною облямівкою на листках. Активний період захворювання спостерігається в кінці літа.

    Біла плямистість проявляється до середини літа дрібними округлими плямами коричневого кольору, середина яких поступово біліє, а краї залишаються темними.

    Жовта плямистість діагностується появою на верхній стороні листя великих плям жовтого кольору, які з часом стають пурпурово-бурими в жовтому ореолі. А зі споду плям утворюються плодові тіла грибка. Листя жовтіє й опадає.

    У боротьбі з усіма видами плямистості глід обробляють одновідсотковою бордоською сумішшю або оксихлоридом міді. З профілактичною метою такі обробки проводять навесні до набубнявіння бруньок і восени після падолисту. Окрім того, необхідно прибирати рослинні залишки після обрізування глоду, а восени згрібати і знищувати опале листя.

    Зелена яблунева попелиця пошкоджує молоді органи рослини, висмоктуючи з них сік, через що листя згортається і передчасно в’яне, а пагони деформуються. Знищити тлю можна розчином 20 г Карбофоса в 10 л води або народними засобами – часниковим або тютюновим настоєм із милом. А в ролі профілактики гарний результат дає обробка глоду Нітрафеном до розпускання листя.

    Трояндова листовійка відкладає яйця в корі дерев, а гусінь, що з’явилася з них, виїдає бруньки рослини, загортає листя, прогризає зав’язі. Для боротьби з листовійкою застосовують обробку глоду розчином 20 г Хлорофосу в 10 л води, а профілактика від шкідника полягає в обприскуванні рослини до початку сокоруху Нітрафеном.

    Білан жилкуватий – метелик харчується нектаром квіток глоду і відкладає на верхній стороні листя яйця, а гусінь поїдає бруньки та листя. Знищують шкідника перед цвітінням і після нього обробкою Карбофосом або Хлорофосом (20 г на 10 л води).

    Щитівка яблунева комовидна – дрібна сисна комаха, що харчується, як і попелиця, клітинним соком листя й пагонів глоду. Позбутися її можна обробкою рослини Карбофосом, Фуфаноном, Актарою чи Актелліком.

    Види і сорти глоду

    Із безлічі видів рослини, крім глоду колючого, в культурі вирощують ще кілька видів:

    Глід грушевий (Crataegus phaenopyrum)

    відрізняється від інших видів трилопатевим листям, що нагадує листя калини. У природі його можна зустріти на Середньому Заході США. Це дерево заввишки до 12 м із прямими колючками до 5 см завдовжки. Квітки глоду грушевого зібрані в багатоквіткові щиткоподібні суцвіття, а яскраво-червоні плоди сягають у діаметрі 5-8 мм. Недоліком глоду грушевого є його низька зимостійкість, тому в середній смузі його не вирощують;

    Глід м’якуватий (Crataegus submollis)

    або глід напівм’який є типовим представником північноамериканської флори. Це дерево заввишки до 8 м із густою кроною у формі шатра. Листя у нього яйцеподібне, темно-зелене, з трьома-чотирма парами лопатей, спочатку сильно опушене, але з віком опушення залишається тільки вздовж жилок. Восени листя стає червоно-бурим. Великі квітки глоду м’якуватого, до 2,5 см у діаметрі, на тонких і довгих квітконіжках, зібрані в десяти-п’ятнадцятиквіткові щиткоподібні суцвіття з повстяним опушенням. Плоди помаранчево-червоні, діаметром до 2 см, із борошнистою смачною м’якоттю жовтого кольору. Найбільш декоративний цей вид у період плодоношення. У культурі з 1830 року;

    Глід перистонадрізаний (Crataegus pinnatifida)

    часто називають китайським, оскільки в природі він росте в Приамур’ї, Примор’ї, Кореї та Північно-Східному Китаї. Це зимостійка, вологолюбна й невибаглива до складу ґрунту сильногілляста рослина заввишки від 4 до 6 м із розлогою кроною, темно-сірою корою, з невеликою кількістю колючок завдовжки близько 2 см. У нього невелике блискуче яскраво-зелене перисторозсічене листя і яскраво-червоні грушоподібні або кулясті плоди до 17 мм у діаметрі, всіяне дрібними білими бородавками. Декоративність дерево зберігає впродовж усього сезону. У культурі вид із 1860 року;

    Глід острожний (Crataegus crus-galli)

    або «півняча острога» родом зі східної частини США, де росте по долинах річок, узліссях, схилах гір і долин. У висоту рослини цього виду сягають від 6 до 12 м. Крона у них широкорозкидиста, зі спадаючими гілками, засіяними трохи вигнутими, схожими на півнячі остроги колючками завдовжки до 10 см. Листя цілісне, завдовжки 8-10 см, голе, шкірясте, видовжено-оберненояйцеподібне, з нерівномірними гострими зубцями по краях, темно-зелене, але восени воно стає яскраво-помаранчевим. Білі квітки діаметром до 2 см у кількості 15-20 штук зібрані в щитки. Плоди, що дозрівають у третій декаді вересня і залишаються на глоді впродовж усієї зими, можуть бути різного забарвлення – від білясто-зеленуватого до матово-червоного. Рослина посухостійка, нормально зносить умови міста, але морозостійкість у неї невисока. У культурі вид із 1656 року;

    Глід зеленом’ясий (Crataegus chlorosarca)

    родом із лісів Камчатки, Сахаліну, Курил і Японії. Зростає цей вид кущем, сягаючи у висоту від 4 до 6 м. Кора на стовбурі і старих гілках сіра, а молоді пагони темно-пурпурового кольору в колючках завдовжки до 15 мм. Листя яйцеподібної форми, з широкою основою й гострою вершиною, лопатеве, голе або опушене, причому ворс зі споду пластини густий, а згори розсіяний. Білі квіти з темними пильовиками тичинок утворюють щільні щитки. У чорних кулястих плодів смачна зелена м’якоть, тому глід і називається зеленом’ясим. У культурі вид з 1880 року;

    Глід одноматочковий (Crataegus monogyna)

    в дикому вигляді зустрічається на Кавказі, у південних районах європейської частини Росії і в Середній Азії. За біологічними ознаками цей вид близький до глоду колючого, але відрізняється від нього швидким зростанням і рожевуватим забарвленням квіток. Тривалість життя рослини 200-300 років. У висоту дерево сягає від 3 до 6 м, але в сприятливих умовах може вирости й вище. У нього симетрична округла шатроподібна крона, голі пагони в нечисленних колючках завдовжки до 1 см, ромбічне або яйцеподібне листя і суцвіття з 10-18 квіток. У плоді глоду одноматочкового зріє тільки одна кісточка. Є у цього виду форми з махровими рожевими й білими квітками. Із садових форм більше за інші поширені:

    • пірамідальна – рослина з кроною у формі піраміди;
    • плакуча – кущ із гілками, опущеними донизу;
    • яскраво-червона (з поодинокими темно-червоними квітками);
    • рожева плакуча (з рожевими квітками й опущеними донизу гілками);
    • рожева – пелюстки квіток рожевого кольору в білу смужку;
    • біла махрова – з махровими білими квітками;
    • червона махрова;
    • завжди квітуча – витончена рослина, квітуча впродовж усього літа;
    • розрізнолиста – глід із глибоко розсіченим пір’ястим листям;
    • біло-строката – форма зі строкатим листям;
    • безколючкова.

    Гібридизацією було виведено сорт глоду одноматочкового Розеа Флоре Плено з махровими квітками темно-рожевого кольору.

    Що стосується сортів глоду колючого, опис якого ми давали на початку статті, то частіше за інші вирощують декоративні форми Біколор (білі квіти з червоними краями), Паулі (з махровими блискучими багряно-червоними квітками), дуболиста і золотиста (з жовтими плодами). Становлять інтерес і такі сорти глоду колючого:

    • Полз Скарлет – декоративна рослина заввишки 3-4 м з асиметричною широкою кроною і махровими квітками кармінового відтінку. Листя у цього культивара три-п’ятилопастне, темно-зелене згори і світліше зі споду. Плоди кулясті або яйцеподібні, червоно-бурі, злегка вилискують сріблом;
    • Арнольда – великоплідний глід із товстими колінчатими пагонами, шорсткою сіруватою корою, округлим листям, колючками завдовжки до 9 см, білими квітками в щиткоподібних суцвіттях і кисло-солодкими плодами з 3-4 кісточками.

    Окрім описаних видів, у культурі зустрічаються глоди алтайський, кримський, вогневий, віялоподібний, даурський, Дугласа, криваво-червоний, або сибірський, круглолистий, зеленоплідний, п’ятиматочковий, великопиляковий, або великоколючковий, Максимовича, понтійський, Пояркової, надрічковий і деякі інші.

    Властивості глоду – шкода і користь

    Корисні властивості глоду

    З початку XVI століття глід стали використовувати в медицині як в’яжучий засіб при кишкових розладах. Із XIX століття чаєм із його квіток і листя очищали кров, а з початку XX квітки і плоди рослини застосовують при хворобах судин і серця.

    Не всі види глоду мають однакову цілющу силу. Найбільш яскраво вираженими лікувальними властивостями вирізняються глоди криваво-червоний, звичайний, даурський, зеленоплідний, п’ятиматочковий і одноматочковий. Для виготовлення лікарських препаратів використовують квітки та плоди глоду.

    До складу плодів глоду входять цукри – переважно фруктоза, тому їх можна вживати в їжу діабетикам – і цілий комплекс біологічно активних речовин: тритерпенові, а також винна, кавова, хлоргенова і лимонна кислоти, ацетилхолін, холін, кверцетин, дубильні речовини, фітостерини, жирна олія, сорбіт і вітаміни A, P і C.

    Застосування глоду благотворно впливає на роботу серця, причому плоди рослини і препарати з них не мають побічних ефектів. Показаний глід людям похилого віку та як профілактичний засіб, оскільки сприяє зміцненню серцевого м’яза, запобігає змінам у коронарних судинах, прискорює кровотік, нормалізує та стабілізує рівень артеріального тиску, знімає втому, дратівливість і відчуття тривоги.

    Найвідомішим препаратом глоду є настоянка. У домашніх умовах її можна приготувати двома способами:

    • 100 (150) г висушених плодів потрібно добре потовкти дерев’яною ступкою, помістити в скляний посуд, залити 1 л спирту (горілки), щільно закоркувати й помістити в темне прохолодне місце на три тижні, після чого процідити через марлю;
    • 100 г свіжих квіток помістити в скляний посуд, залити 1 л спирту (горілки), щільно закрити й настоювати в прохолодному темному місці 10 днів, після чого процідити.

    Глід – протипокази

    Шкода глоду може позначитися на стані гіпотоніків, вагітних і жінок-годувальниць, а також людей, які страждають індивідуальною незносністю рослини. Якщо у вас таких протипоказів немає, не забувайте, що зловживати навіть дуже корисним засобом небажано.

    Вирощування глоду з насіння в домашніх умови – посадка і догляд

    Глід – універсальна рослинна культура, і це твердження не вимагає доказів. Судіть самі: рослина має декоративними якостями, а також дарує смачні і корисні плоди. На думку багатьох садівників, вирощування глоду на своїй ділянці прирівнюється до безкоштовного використання деяких аптечних препаратів.

    • Як проростити насіння глоду
    • Правильна посадка насіння
    • Більш докладно про підготовку грунту і виборі ділянки
    • Правила по догляду за глодом
    • Популярні види
    • висновок

    Моя сусідка – городниця має в своїй дачній колекції багато цілющих рослин, але глоду приділяється особливе місце, адже його плоди, це джерело корисних речовин і вітамінів. Сьогодні ми познайомимося з правилами вирощування глоду з насіння в домашніх умовах.

    Правильно підібрати плоди, здійснити їх пророщування, а потім належним чином висадити саджанці у відкритий грунт – ось основні віхи досить затяжного процесу. Розглянемо кожен з етапів більш детально, щоб не упустити жодної деталі.

    Як проростити насіння глоду

    Відбір плодів повинен проводитися в момент, коли вони досить визріли, але не є перезрілими. Огляньте ягоди і залиште лише найздоровіші і великі з твердою оболонкою. Звичайно, щільна шкірка ускладнить процес проростання, тому насіння звільняються з соковитою м`якоті і твердої оболонки.

    Ніякої просушування насіння робити не потрібно, саме після просушування втрачається сила зерен, і вони стають непридатними для пророщування.

    Стратифікація насіння глоду – важливий процес підготовки до посіву. З чого почати процес?

    • Очищені від оболонки зерна разом з м`якоттю слід замочити у воді кімнатної температури приблизно на добу. Після того, як вони вберуть в себе певну кількість води і злегка розбухнуть, їх обережно протирають через сито.
    • Наступним важливим етапом є витримування посадкового матеріалу в розчині з нітратом калію. Речовина слід взяти в пропорції 1 / 100. Час для замочування обчислюється 24 годинами.
    • Після обробки насіння повинні вистоятися до весни при певних температурних умовах. Для того щоб правильно здійснити цей тривалий процес, використовується полотняна тканина, в яку і поміщаються насіння глоду. Така імпровізована упаковка повинна бути поміщена або в холодильник, або в підвал, де температура не піднімається вище 4-5 градусів.
    • Можна здійснити стратифікацію і іншим способом: для цього підійде сухий річковий пісок великої фракції. Насіння змішуються з піском і укладаються в дерев`яну скриньку або іншу тару, яка поміщається в прохолодне місце.

    У такому вигляді підготовлений посадковий матеріал зберігається до весни, до моменту посадки насіння у відкритий грунт.

    Правильна посадка насіння

    У весняний період не слід поспішати з посадкою насіння, так як зниження температури повітря згубно позначиться на ніжних паростки, вони загинуть або зростання рослин призупиниться через перенесеного стресу.

    Підготовка ґрунту – це серйозні момент, коли справа стосується молодих саджанців або посіву насіння. Земля на ділянці під посадку повинна бути пухкої, легкої, добре дренованим і повітропроникною. Краще, якщо ділянка буде з осені заправлений усіма необхідними компонентами: мінералами і органікою. Грунт за зиму встигне підготуватися і «переварити» корисні речовини, стане більш родючої і зможе дати майбутнім рослинам все необхідне для їх успішного росту.

    Навесні ділянку слід розпушити, але не перекопувати занадто глибоко, щоб не порушити його структури і злякати підземних трудівників, які покращують її родючість. Одночасно з розпушуванням, видаляються бур`яни, і вирівнюється рівень грунту.

    Насіння не повинні глибоко «впасти» в грунт, оскільки схожість глоду залишає бажати кращого.

    • Попередньо полийте грядку теплою водою і посійте насіння не глибше 1-1,5 см.
    • Для цього зробіть борозенки і густо викладіть в них зерна.
    • Потім злегка присипте їх землею.
    • Полив повинен проводитися регулярно, особливо якщо на вулиці жарко і сухо.

    Такі нескладні дії в весняний період під силу навіть початківцю садівникові, але пам`ятайте, що без попередніх дій, з визнаних з підготовкою насіння, ви навряд чи дочекаєтеся сходів, але якщо насіння не пустотілі, вони збережуть схожість протягом двох років.

    Більш докладно про підготовку грунту і виборі ділянки

    Рослині необхідно дати якомога більше сонячного світла і тепла. Не слід висаджувати насіння на перезволожених і заболочених ділянках. Якщо весь ваш сад знаходиться в такому місці, слід підняти грядку і зробити піднесення, в іншому випадку насіння вимокнуть або згниють.

    Якщо ви висаджуєте глід вже готовим саджанцем, що не заглубляйте кореневу шийку. Яма не повинна бути дуже глибокою, рослині буде важко рости і воно може загинути, в кращому випадку зростання припиниться.

    Коли рослина набере силу і сформується в стовбур, його обов`язково слід мульчувати і регулярно поливати.

    Правила по догляду за глодом

    На перших порах, після того як з`являться сходи, їм слід приділяти підвищену увагу, особливо по частині поливу. Перший рік рослині постійно потрібна волога, це потім воно самостійно буде брати її з грунту, завдяки потужним довгим коріння. Поки не сформувалася коренева система, вам доведеться поливати саджанець постійно. Слідкуйте за станом крони, якщо вона виглядає здоровою, значить, вашому зеленому вихованцеві вистачає і вологи і харчування. Як тільки листя починає жухнут, жовтіти або згортатися, значить що – то не так.

    Увага! Якщо виникне необхідність пересадки глоду в інше місце саду, зробити це краще до того, як йому виповниться п`ять років.

    • Мульчування грунту навколо рослини дозволить на більш довгий період затримати вологу, уникнути проростання бур`янів, попередить нашестя комах, забезпечить рослина корисними речовинами. Мульчувати грунт найкраще торфом або компостом.
    • Після того, як рослина підніметься до півметра, а відбудеться це через сезон, його необхідно почати формувати. Обрізка проводиться у весняний період, до того, як розпустяться бруньки. Крона усікається до висоти трьох нирок над рівнем землі, всі бічні пагони також зрізаються. Така необхідна і досить болюча маніпуляція здійснюється для того щоб рослина початок кущитися.
    • З глоду виходять щільні декоративні огорожі, він любить стрижки і швидко відрощує нові пагони. З нього створюються цікаві форми і фігури.
    • Щороку, навесні під доросла рослина необхідно внести добриво у вигляді рідкого гною, рослина любить органіку і добре відгукується на подібне годування.
    • Рослину можна розмножити також кореневими відводками, щепленням.

    Збирати ягоди глоду слід тоді, коли вони стануть червоними, в цьому колірному форматі вони вважаються визріли. Але в лікувальних цілях використовуються не тільки плоди, але і суцвіття, листя і кора рослини. Лікарський матеріал акуратно збирається і просушується в добре провітрюваному приміщенні.

    Для зберігання готового домашнього ліки можна використовувати полотняні мішечки або паперові пакети. Глід допомагає нормалізувати артеріальний тиск, мікрофлору кишечника, застосовується при застудах і захворюваннях легенів, лікування серцевих недуг. Перед тим, як ви почнете займатися самолікуванням, рекомендується проконсультуватися з лікарем, щоб уникнути негативних наслідків для здоров`я.

    Популярні види

    У нашій країні вирощується лише 15 видів глоду з 1000 різних сортів. Зупинимося на найвідоміших.

    Колючий або звичайний глід виростає до 5 м і виглядає як невелике деревце. Відноситься до морозостійким культурам, може рости на важких грунтах, глинистих або кам`янистих, добре відгукується на стрижку і використовується для формування огорож. Тут можна назвати такі сорти як: «Пол Скарлет» ( «Paul Scarlett»), «Биколор».

    Сибірський або криваво червоний глід – це дерево, що виростає до 6 м, з довгими колючками, дуже красиво і пишно квітне, починає плодоносити з семирічного віку. їстівний вид.

    У ландшафтному дизайні часто використовуються такі види як: м`якуватий, однопестістий, зеленомясий глід. Всі перераховані види є лікарськими і можуть використовуватися в цілющих цілях.

    висновок

    • Глід – це не тільки лікарська рослина, що допомагає при лікуванні великої кількості захворювань, але і є справжньою окрасою присадибної ділянки.
    • Його застосування в садах і скверах дуже різноманітно, як живоплотів і композицій, бордюрів і окремих посадок. Навесні глід покривається білим або рожевим хмарою з квітів, а восени червоними кетягами ягід.
    • Розмноження насінням – процес не складний, але стратифікація насіння є основним етапом і гарантією сходів.
    • Глід не вибагливий у догляді, лише на перших роках життя, йому необхідна ваша допомога: регулярний полив, обрізка і внесення поживних речовин.
    • Посадивши у себе в саду глід будь-якого виду, ви знаходите можливість милуватися його декоративністю протягом усього сезону, а також отримує смачне і безкоштовні ліки від цілого ряду захворювань.