Як іде час на МКС

| | 0 Comments| 23:52
Categories:

Як іде час на МКС?

МКС (Міжнародна космічна станція) знаходиться високо над поверхнею Землі (від 340 до 400 км над рівнем моря) і летить зі швидкістю 27 576 км/год відносно Землі, тому її власний час, по-перше, тече швидше, нашого власного часу, так як на висоті простір-час менше викривлений під впливом гравітаційного поля Землі. І, по-друге, час на борту тече повільніше відносно нашого земного часу через високу швидкість космічної станції. Залишилося лише обчислити обидва цих ефекти і зрозуміти, який з них має більший вплив.

На щастя, всі підрахунки вже зроблені, і ми можемо просто привести кінцеві результати. Виходить, що через менший вплив гравітації час на МКС кожен день починає йти швидше на 0,00000354 сек. Уповільнення ж часу, викликане швидкістю МКС, становить -0,00003 секунди на день. Додавши цих два значення, ми отримаємо уповільнення часу, рівне -0,00002646 сек. на день.

Очевидно, що політ на МКС – не найкращий спосіб продовжити собі життя щодо інших людей: адже щоб виграти одну секунду, вам доведеться провести на орбіті близько 100 років.

Це цікаво: дане знання дійсно дає нам теоретичну можливість зазирнути в майбутнє. Розігнавшись на космічному кораблі до швидкості світла або ж просто пролетівши близько космічного об’єкта величезної маси і потім повернувшись на Землю, ми виявимо, що за кілька років нашого польоту на Землі пройшли сотні років. Але поки що максимальна швидкість, що розвинена людиною, не дозволяє досягати нам таких результатів (39897 км/год або 11,08 км/с), також як і об’єкти з величезною масою знаходяться занадто далеко, щоб ми могли їх досягти.

Якщо у вас є цікава новина – повідомте її нам! Це анонімно і зовсім не боляче 😉 –>

“Космічне таксі” до МКС. Що варто знати про історичний запуск корабля SpaceX

Пізно ввечері 30 травня відбувся запуск пілотованого корабля компанії SpaceX до МКС з території США – подія, на яку американська космічна галузь чекала майже 10 років. Розповідаємо, що варто знати про цю місію і чому це так важливо для космічної індустрії – і не лише американської.

У суботу, приблизно о 22:20 за київським часом зі стартового майданчика у штаті Флорида в небо здійнялася ракета Falcon 9, яка вивела на орбіту пілотований корабель SpaceX Crew Dragon.

На її борту двоє американських астронавтів – 49-річний Роберт Бенкен і 53-річний Дуглас Хьорлі. Два тижні тому обох відправили на карантин – хоча коронавірусу в них не виявили, в NASA побоювалися, що астронавти занесуть хворобу на МКС.

Ця стаття містить контент, наданий Google YouTube. Ми питаємо про ваш дозвіл перед завантаженням, тому що сайт може використовувати файли cookie та інші технології. Ви можете ознайомитися з політикою щодо файлів cookie Google YouTube i політикою конфіденційності, перш ніж надати дозвіл. Щоб переглянути цей контент, виберіть “Прийняти та продовжити”.

Звичайні глядачі могли спостерігати за запуском лише у прямому ефірі.

Через пандемію коронавірусу NASA вирішило не пускати глядачів на оглядовий майданчик Космічного центру імені Кеннеді.

Прощавай, Росіє

З 2011 року, коли США закрили програму Space Shuttle, країна опинилася без власних пілотованих кораблів. Американські астронавти, фактично, могли потрапити на борт МКС лише в один спосіб – на російських кораблях “Союз”.

Проблема не лише в тому, що це било по міжнародному престижу США, а й у тому, що російські послуги коштували NASA недешево: за відправку доводилося платити чималі гроші.

При цьому Росія постійно підвищувала ціни: наразі вартість відправки лише одного астронавта складає близько 90 мільйонів доларів – приблизно у 4 рази більше, ніж 10 років тому.

Тривалий час американських астронавтів доставляли на МКС лише на російських кораблях “Союз”

Натомість використання кораблів SpaceX, за оцінками, коштуватиме американцям всього $55 мільйонів за місце.

Відмова американців від використання “Союзів”, фактично, стане новою сторінкою в американській космічній галузі і кінцем залежності від Росії. А от для РФ фахівці вже пророкують проблеми: державна корпорація “Роскосмос” може втратити суттєву частку своїх доходів.

Очільник “Роскосмосу” Дмитро Рогозін вже звинуватив NASA і SpaceX в демпінгу і у відповідь анонсував зниження вартості російських запусків на 30%.

Як виглядає Crew Dragon

Втім, відмінність Crew Dragon від “Союзу” полягає не лише у вартості перельоту. Корабель створювали таким чином, аби політ у ньому був максимально комфортним для астронавтів.

У капсулі є чотири ілюмінатори, через які екіпаж матиме змогу спостерігати за Землею та іншими об’єктами, не встаючи зі своїх місць. Сидіння виготовленні з карбону та алькантари – текстильного матеріалу, схожого на замшу.

Управління кораблем частково здійснюватиметься за допомогою сенсорних екранів: на них астронавти бачитимуть інформацію про положення корабля, відстань до пункту призначення, умови за бортом тощо.

Корабель також оснащений клімат-контролем, аби екіпаж зміг виставити комфортну для себе температуру.

Керувати Crew Dragon можна як із самого корабля, так і з пункту управління польотами на Землі.

Як відбуватиметься політ

Очікується, що вже за 12 хвилин після запуску Crew Dragon вийде на орбіту, відділиться від ракети-носія Falcon 9 і продовжить рух до МКС, тоді як перша ступінь Falcon 9 повернеться на Землю.

Якщо все піде за планом, то 31 травня, приблизно о 15:29 за Гринвічем, корабель пристикується до Міжнародної космічної станції, астронавти відкриють люки і потрапляють на борт МКС, де орієнтовно перебуватимуть від 30 до 110 днів – остаточне рішення ухвалять згодом.

Як довго на МКС перебуватиме сам корабель Crew Dragon, поки що незрозуміло, але за планами, повертатися назад корабель буде вже з кількома іншими астронавтами.

Якщо ж у ході запуску щось піде не так, то екіпаж одразу ж запустить аварійне відділення від ракети – Crew Dragon від’єднає капсулу з астронавтами і та на парашутах приземлиться в одній із визначених зон в Атлантичному океані, звідки екіпаж евакуюють.

Аби інтернет-користувачі змогли зрозуміти, як відбуватиметься процес стикування Crew Dragon до МКС, SpaceX випустила онлайн-симулятор: спробувати себе в ролі члена екіпажу мають змогу всі охочі.

Космічні плани Ілона Маска

Важливо, що за відправку астронавтів на МКС відповідатиме саме приватна структура, а NASA, за великим рахунком, виступатиме її клієнтом.

Упродовж останніх 10 років NASA фінансувала два проєкти – окрім SpaceX, гроші від держави також отримувала компанія Boeing. Проте спритнішою виявилася саме SpaceX – запуск своєї ракети Boeing проведе не раніше весни наступного року.

Загальні витрати NASA на обидва проєкти вже склали понад 6 мільярдів доларів, проте в агентстві переконані: у довгостроковій перспективі економія складатиме десятки мільярдів.

Засновник SpaceX Ілон Маск йшов до цього етапу – відправки людей у космос – відтоді, як заснував компанію у 2002 році. Тепер ця мрія має всі шанси втілитися в життя.

В разі, якщо запуск Crew Dragon буде успішним, NASA затвердить його використання для регулярної доставки астронавтів на МКС. До цього SpaceX довіряли лише доставку вантажів.

Подальші ж плани Space X ще масштабніші – найближчими роками компанія планує відправляти на орбіту туристів, в перспективі – транспортувати людей і вантажі на Марс.

18 років тому, засновуючи SpaceX, саме колонізацію Марсу Ілон Маск назвав головною метою нової компанії.

Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!