Як доглядати за молодими кущами чорної смородини

| | 0 Comments| 00:12
Categories:

Смородина: основні заходи по догляду, розмноження і обрізку

Смородина відноситься до сімейства «крижовніковий», підрозділяється приблизно на 200 видів, має безліч різних сортів. На території Європи її почали вирощувати в 19 столітті на Русі ченці, які окультурили лісові види, після чого європейські мандрівники і селекціонери поширили цю ягоди в інших країнах. Смородина цінується тим, що в своєму складі містить безліч вітамінів, характеризується прекрасними смаковими якостями і пододіт для приготування різноманітних страв.

Опис, види і сорти смородини

Смородина представляє собою багаторічна рослина чагарникового типу, яке може досягати висоти 2м. За формою кущ розлогий з декількома скелетними гілками, що виходять з кореневої системи і безліччю бічних пагонів, густо вкритих пятілопастная листям, квітками різного відтінку навесні і гронами ароматних ягід – восени.

Найбільш поширена класифікація сортів цієї ягоди за кольором:

  • чорна – «Аметист», «Вернісаж», «Оджебін», «Титания», «Софіївська»;
  • червона – «Святкова», «Львів’янка», «Джуніфер», «Віксна», «Ровада»;
  • біла або золотиста – «Імператорська жовта», «Уайт Холандер», «Уральська» і т.д.

Після посадки саджанці починають плодоносити дуже рано, буквально на наступний рік, радуючи садівників смачними і корисними ягодами. При правильному догляді процес плодоношення триває близько 15 років.

Посадка саджанців смородини

Оптимальний час для посадки саджанців смородини – середина осені. Навесні саджають її тільки в крайніх випадках і то до початку утворення бруньок, так як вона швидко йде в ріст і може пошкодитися несподіваним весняним зниженням температури. Як посадити саджанець правильно, нам підказують досвідчені садівники.

Викопайте ямку, за розміром перевершує кореневу систему в 2р. Додайте в неї піввідра перепрілої органіки, 50г хлористого калію і близько 100г суперфосфату. При посадці заглубляйте кореневу шийку на 5 см в грунт, щоб утворювалися додаткові корені, а сам саджанець розташовуйте трохи під нахилом.

Догляд за молодими і дорослими кущами

Догляд включає регулярний полив, підживлення 1-3р в сезон, очищення грунту від бур’янів, мульчування грунту навколо однорічних бур’янів і обрізку. Більшість садівників замислюються, як правильно доглядати за різними видами смородини . Принципи і правила догляду не надто відрізняються, але мають деякі нюанси.

Обрізка – спосіб підвищення врожайності та профілактики хвороб

Обрізку смородини можна проводити навесні і восени. Весняна обрізка проводиться з санітарної метою, коли видаляються пошкоджені і сухі гілки, а осіння призначена для формування куща і збільшення врожайності. Основна мета її – це видалення 5-6летніх пагонів, які більше не будуть плодоносити і лише обтяжують кущ. Існує невелика різниця, як обрізати чорні і червоні сорти смородини. На останніх НЕ прищипують навесні молоді пагони, а на чорній смородині це буде стимулювати розвиток кущовий форми.

Розмноження найбільш зручними способами

Смородину можна розмножувати насінням, але цей спосіб більше підходить для професійних селекціонерів. Любителі і досвідчені садівники розводять чорну смородину живцями, а червону – бічними відводами. Останній спосіб найлегший. Визначте відведень, що росте на периферії куща, пригни його до землі і прикопайте. Протягом усього літа його необхідно поливати, щоб до осені розвинулася повноцінна коренева система.

Зелені живці вирощують в тепличних умовах. Для цього залиште їх у воді на кілька діб, поки не з’являться молоді корені, а після пересадите в пластиковий контейнер і кожен день поливайте, щоб грунт протягом тижня представляла собою своєрідну бовтанку, а після полив скоротіть і в кінці літа пересадите саджанці на постійне місце вирощування.

Здеревілі саджанці або живці нарізають восени з плодоносних гілок довжиною 15-20см, замазують зрізи садовим варом, загортають в поліетилен і закопують в грунт. Навесні їх можна висаджувати на грядку під легким нахилом на дистанції 15см один від одного. Грядку мульчують перегноєм і накривають плівкою, періодично поливають, щоб грунт не пересохла, а в кінці літа переміщують на постійне місце.

Добриво смородини в різний час

Добрива не вносять під кущі на протязі 2 років після посадки, якщо посадочна ямка була добре збагачена органікою і мінералами. Навесні вносять препарати на основі азоту, сечовину, наприклад, а перед зимою – кілька кілограмів органіки, компосту, перегною або курячого посліду, а також трохи калію і суперфосфату. Також багато садівників замислюються, ніж удобрювати кущі для підвищення рівня плодоношення. З цією метою найчастіше використовуються комплексні мінеральні склади для формування зав’язі і розвитку ягід.

Полив смородини

Навесні поливати смородину рекомендується рідко, а влітку – часто й густо. Щоб волога добре просякла кореневу систему, що йде в землю на 35-45см., Найправильніше буде зробити по колу куща спеціальні канавки, в які виливають по кілька відер води. Бажано використовувати теплу воду. Під час дозрівання ягід рослина особливо потребує вологи, тому поливати його рекомендується 2 рази на тиждень.

Хвороби і шкідники смородини

Найбільш поширені захворювання смородини – це антракноз, біла плямистість, махровість, бокальчатая іржа, сіра гниль, некроз, борошниста роса, нектріевий некроз і т.д. Борються з ними фунгіцидами широкого спектра дії, а для профілактики навесні все кущі обробляють розчином бордоської рідини, мідного купоросу або карбофосу.

Найчастіше на кущі можна виявити бледноногого пильщика, дворічна листовійки, жовтого пильщика, вогнівку, побеговая тлю, п’ядунів, павутинного кліща і галлици. Як превентивний захід використовуються аналогічні профілактиці захворювань розчини. Для усунення комах садівники застосовують народні методи або сучасні інсектициди.

Смородина – корисна і смачна ягода, виростити яку може на своїй ділянці будь-який бажаючий при дотриманні всіх агротехнічних правил.

Як правильно доглядати за кущами смородини після збору врожаю: корисні поради

Такі заходи дозволяють полегшити подальший догляд, прибрати хворе листя або заражені шкідниками ягоди.

Санітарна обрізка

Потім переходять до обрізки куща.

У першу чергу видаляють гілки:

  • зламані;
  • сухі;
  • з ознаками захворювань;
  • ті, що зростають всередину крони;
  • які є сланкими.

Процедуру здійснюють гострим продезінфікованим інструментом.

Обов’язковій обрізці підлягають пагони з ознаками ураження комахами-шкідниками:

  • верхівки гілок з листям, яке закручене через попелиць;
  • покриті нальотом білого кольору — уражені борошнистою росою;
  • з пожухлим листям і засохлими плодами — ознаками появи личинок скляниці.

Видаляють недостиглі ягоди, червиві, такі, що лопнули або тріснули.

Обривають листя з плямами або роздуте.

Усі обрізані гілки і листя видаляють з ділянки та спалюють, щоб не допустити поширення хвороби й шкідників.

Далі проводять часткове формування куща. Старі пагони з чорною корою і зеленими приростами до 20 см вкорочують на 2/3.

У чорної смородини це гілки 4-х років, у яких знижується врожайність.

У червоної — 5 і 7-річні гілки.

Однорічні, що ростуть від центру куща, проріджують, щоб не допустити загущення і запобігти появі гнилі.

Верхівки прищипують, стимулюючи активне розгалуження і плодоношення, оскільки у смородини врожай з’являється на бічних гілках першого і другого порядку.

Профілактична обробка куща від хвороб і шкідників

Після закінчення обрізки смородину обробляють. Це надійний захід профілактики проти таких небезпечних комах, як:

Використовують інсектициди з широким спектром дії: “Карбофос”, “Актара”.

Щоб запобігти появі і поширенню бактеріальних, грибкових або інфекційних захворювань, використовують засоби: “Хом”, “Топаз”, “Скор”.

Препарати купують у спеціалізованих магазинах. Розводять, суворо дотримуючись дозування, зазначеного у інструкції. Під час обробки використовують захист.

Для здорових рослин достатньо одного заходу.

Якщо кущі уражені грибками або комахами, процедуру повторюють, витримуючи інтервал у 10 днів.

Полив смородини

Після того як чагарник припинив плодоносити, він спрямовує сили на формування кореневої системи і закладання бруньок для пагонів на наступний рік. Дотримання режимів поливу у цей період — важлива умова для отримання рясного врожаю у наступному році.

Необхідно промочити весь ґрунт на глибину залягання коріння:

Процедуру здійснюють наступним чином:

  1. Від основи куща відступають 50 см.
  2. Роблять канавку завглибшки у 15 см.
  3. Заповнюють м’якою, теплою, відстояною водою.
  4. Чекають, коли волога вбереться.
  5. Полив повторюють, поки не почнуть з’являтися калюжі.

Внесення підгодівлі

Щоб кущу було достатньо сил для утворення нових бруньок, а врожай наступного року вийшов солодким і смачним, дотримуються схеми підгодівлі. Внесення добрива здійснюють у дощовий день або поєднують з поливами. У рідкій формі поживні речовини краще засвоюються кореневою системою, рослина не отримує опік.

  1. У канавки для поливу вносять 2 ст. л. суперфосфату.
  2. Додають 1 ст. л. сірчанокислого калію.
  3. Ретельно проливають.

Мульчування

Після того як необхідна кількість мінеральних добрив була внесена, пристовбурові кола розпушують. Процедура дозволяє поліпшити доступ кисню до кореневої системи, знищити кладки комах у верхніх шарах ґрунту.

Потім смородину мульчують.

Шар мульчі роблять не меншим за 5 см.

Заходи, які проведені після закінчення плодоношення смородини, дозволяють захистити рослину від різних захворювань і шкідників, отримати здоровий кущ, який дасть високий врожай.