Вирощуємо на підвіконні яке насіння

| | 0 Comments| 23:40
Categories:

Зміст:

Пряні трави: спеції на підвіконні — вирощуємо з насіння

Зелень, салати, трави — це те, що виростити на підвіконні найпростіше. Тому на них часто звертають увагу навіть ті сіті-фермери, у яких немає ні бажання, або місця, щоб розводити великий город. У тому числі пряні трави. Які з них чудово відчувають себе на підвіконні і які є нюанси при вирощуванні?

Підготовка ґрунту до вирощування пряних трав та спецій

У дитинстві ми завжди запасалися на зиму землю з кротячих горбків. Легка і повітряна, без зайвих корінців і личинок шкідників, вона відмінно служить для розсади.

Крот безпомилково вибирає для проживання хорошу землю. Він викидає на поверхню грунт з глибини до 40 см — як правило, це родючий грунт, який особливо цінується власниками глинистих ділянок. Кротову землю не потрібно обробляти нічим, крім Фітоспоріну.

Якщо немає можливості дістати цю живильну землю, підійде грунт для кімнатних рослин. Якщо використовуєте звичайну землю з городу, її потрібно попередньо прожарити в духовці і змішати з грунтом для кімнатних рослин (щоб уникнути сильного закислення).

Вибір підходящої ємності для вирощування трав

Найкраще більшість культур зростає в довгих скриньках для розсади. Деяким травам (наприклад, крес-салату) не потрібно багато місця, і для них підійде будь-яка вільна ємність. Лук на перо часто вирощують в контейнерах від тортів, а іноді і зовсім в пластикових пляшках, перетворюючи їх в багатоповерхові будиночки.

Вирощуємо на підвіконні багаторічні пряні трави, розглянемо найбільш популярні багаторічні прянощі, придатні для вирощування на підвіконні.

Вирощування розмарину в домашніх умовах на підвіконні

Невибагливий розмарин легко вирощується в умовах квартири (особливо сорти Ароматний, Річард, Лікарський, Ніжність, Росинка). При хороших умовах і відповідному грунті (пухкому, родючому, дренированому) рослина порадує своєю красою і смаком.

Вирощування кропу на підвіконні

Кріп — один з найбільш поширених пряних рослин, на багатьох городах успішно сходить сам по собі, як бур’ян. А що щодо балкона? А ось тут він аж ніяк не лідер по успішному зростанню. Тобто, часто відчуває себе не дуже добре в ящиках і горщиках, розвивається мляво.

Щоб отримати гідний урожай ароматної зелені в умовах обмеженого простору, слід врахувати наступні моменти:

  • вибирати сорти компактні, низькорослі, з пізнім цвітінням, але пишною зеленню;
  • садити в глибокі ящики і горщики (від 20 см заввишки), тому що у кропу довге коріння;
  • забезпечувати кожному кущику досить простору, уникати скупченості.

Безпрограшний варіант отримати зелень кропу — викопати корінь уже дорослої рослини на городі і пересадити у місткий горщик. Зелену частину зрізати. Незабаром з’являться нові гілочки. Так можна забезпечувати себе свіжим кропом на зиму.

Правила вирощування майорану в горщиках на підвіконні

Аромат майорану має схожість з чебрецем, однак він більш ніжний і солодкий. Майоран дуже популярний в кулінарії, тому з ним ви зможете протягом всього року пробувати різноманітні рецепти.

У домашніх умовах зручно розмножувати багаторічну рослину через насіння. Посів насіння здійснюється в загальній мисці на глибину 2 см. Найкраще майоран себе почуває в родючій, нейтральній по кислотності землі.

Як виростити цибулю на підвіконні в домашніх умовах

Цибуля — одна з найвибагливіших культур. Її можна виростити не тільки в землі, а й у воді (щоб не було гниття і неприємного запаху, воду потрібно часто міняти).

Для швидкого отримання зелені верхівки рослини обрізають, як це видно на фото. Деякі прибирають і лушпиння. Перо добре виростає як з великої цибулі-сівка, так і з цибулин-ріпок. А навесні в звичайному продуктовому магазині можна набрати вже пророслі цибулини — так урожай зелені вийде ще швидше.

Цибуля не боїться холоду або протягу. Полив їй потрібен помірний. Зрізають пір’я потроху (2 — 3 штуки) з кожної рослини, як тільки вони досягнуть приблизно 10 см у висоту.

Вирощування петрушки на підвіконні: з насіння

Ця кучерява красуня має менш розвинену кореневу систему, ніж її товариш, тому зростає в балконних умовах краще. Однак і тут варто віддати перевагу компактним сортам. Садити її можна і в низенькі горщики, на відміну від кропу, і більш густо. Забезпечити себе на зиму зеленню можна також викопуванням корінця на городі. Краще для цих цілей взяти кореневу петрушку.

Вирощування кінзи на підвіконні: з насіння

Схожа зовні на петрушку пряна рослина має специфічний аромат. Добре сходить, активно і швидко росте. Також зацвітає в домашніх умовах, утворюючи насіння, яке прийнято називати коріандром і використовувати як спецію. При цьому зелень стає жорсткою і несмачною. Якщо у ваші плани не входить отримання насіння, а хочеться подовше отримувати ніжні листочки, допоможуть наступні поради:

  • забезпечувати рослині прохолоду, тому що чим жаркіше в приміщенні, тим швидше вона зацвіте;
  • кропити рано вранці або пізно ввечері прохолодною водою;
  • при добриві робити упор на азотисті підгодівлі і уникати калійних;
  • обривати верхівки.

Якщо хочеться отримати з рослини і ароматне насіння коріандру, варто під час цвітіння давати калійні підгодівлі і трясти квіткові кисті для кращого запилення.

Лаванда — вирощування пряних трав на підвіконні

Може рости в приміщенні, але догляду потребують посиленого. У зимовий час потрібно забезпечити підсвічуванням — рослина потребує 10 годинний світловий день. Лаванда любить тепло і підвищену вологість повітря. Допускати пересихання грунту в горщику не можна.

Використовують лаванду для проведення сеансів ароматерапії і при лікуванні захворювань нервової системи. Добре доглянута рослина виглядає дуже привабливо.

Як виростити лавровий лист в домашніх умовах на підвіконні

Нерідко на кухні можна зустріти вічнозелене лаврове деревце. Запах воно виділяє дивовижно апетитний. Догляд за лавром досить простий. Поливають його відстояною м’якою водою, періодично обприскують листочки.

Добре очищає повітря, речовини що виробляються листям вбивають грибок і діють як антисептик. Найчастіше лавр вирощується як лікарська рослина.

Шавлія — вирощування на підвіконні

Шавлій є багаторічною рослиною, він може обходитися без достатньої кількості вологи, але не витримає нестачі світла. Застосовується в кулінарії і медицині, косметології.

Щоб шавлія зберіг здатність виробляти цінні ефірні масла потрібно відшукати для його розміщення найсвітліше місце в квартирі. Рослина вимагає систематичних обрізок, вони стимулюють ріст бічних пагонів і кущіння.

Вирощування базиліку в домашніх умовах

Ось вже хто-хто, а базилік прекрасно почуває себе в якості контейнерної культури. Його численні різновиди бувають всіх відтінків зеленого, червоного, фіолетового. А аромат — лимонний, коричневий, анісовий.

Щоб успішно виростити цю траву, варто врахувати наступне:

  • сіяти базилік слід після досягнення стійкого тепла і тривалого світлового дня (кінець квітня-травня);
  • садити густо — так комфортніше буде рослині;
  • регулярно обрізати верхівки після досягнення зростання 15-20 см, щоб рослина активно гілкувалася і не зацвітала.

А ще базилік можна підсіяти в горщики до томатів. Ці двоє відмінно ростуть в парі, покращуючи якість один одного і захищаючи від шкідників.

М’ята — вирощування на підвіконні

М’ята популярна в кулінарії, але особливе визнання вона отримала в якості трав’яного чаю. Розмножувати пряну рослину легко, зробити це можна наступними способами: через насіння, шляхом живцювання, пересадкою куща з городу в горщик.

Вдома краще вирощувати такі сорти м’яти:

  • Ясна нотка,
  • церемонія,
  • перли,
  • забава,
  • москвичка,
  • ментол,
  • кубанська.

Кресс-салат — вирощування в домашніх умовах

Ще одна проста і корисна культура, яка допоможе зарядитися вітамінами вже через пару тижнів. Насіння закладають на 1 см вглиб в политий пухкий грунт. Практикується також вирощування у вологій серветці, але в такому випадку потрібен своєчасний полив. Сходи з’являються на третій день. Збирають урожай, коли травичка досягає 5 см у висоту.

Кресс-салат добре переносить тінь і холод. Можна вирощувати його навіть на північних вікнах. Любить регулярний полив і розпушування, а ось підгодівлю проводити не слід, так як дуже мало часу проходить від посадки до дозрівання, і в рослинах накопичуються непотрібні нам речовини.

Для безперебійної подачі зелені до столу краще посадити 2 шухлядки з різницею в 10 днів: в одному з них буде проводитися зрізка, а в іншому — оновлення зелені.

Вирощування листової гірчиці на підвіконні

Для посадки потрібна тара глибиною від 10 см. В горщику потрібно забезпечити дренаж із спеціальних камінчиків, а грунт бажано змішати з кокосовим волокном в пропорції 1: 2 (але навряд чи хтось дотримується цієї рекомендації).
Гірчиця добре переносить температуру до +10, тому запросто живе на балконі восени або на прохолодному підвіконні взимку. Жару від +20 вона, навпаки, не любить і йде в стрілку.

Відтягнути стрілкування можна, максимально загущуючи посадку. У похмурі дні бажано використовувати додаткове освітлення. Рослина любить обприскування водою і помірний (особливо взимку) полив. Якщо для посіву взята звичайна вулична земля, то в фазі 2 — 4-х справжніх листочків гірчицю бажано підгодувати зростанням або АГРОЛАЙФОМ.

Приблизно через 3 тижні після посіву збирають зелень. Після зрізання кущ може дати додаткові врожаї.

Правила вирощування та догляду за прованськими травами в домашніх умовах

Прованські пряні трави на підвіконні в цілому невибагливі. Однак щоб їх вирощування було успішним, необхідно надати їм певні умови та виконувати правильний догляд.

У будь-який з перерахованих культур повинен бути хороший дренаж для виведення надлишків вологи. На дні горщика (або будь-якої іншої тари) повинні бути дренажні отвори, також на дно ємності необхідно покласти дренажний шар (керамзит, битий щебінь, перліт).

Рослинам необхідно надати якісний догляд:

  • регулярний полив (влітку часто, взимку рідко) чистою, відстояною водою кімнатної температури;
  • розпушування після поливу;
  • підгодівля: навесні і в першій половині літа — комплексні добрива, що містять азот, калій, фосфор і мікроелементи, восени — калійно-фосфорна підгодівля.

У всіх перерахованих прованських трав рекомендується прищипувати квіткові бутони. Якщо цього не зробити, то листочки стануть менш пряними.

Особливу увагу потрібно приділити температурному режиму:

  • навесні і влітку оптимальна t близько + 20-25 ° C;
  • пізньої осені та взимку — близько 10-15 градусів, не вище.

При вирощуванні прованських трав на підвіконні вони повинні отримувати повноцінне освітлення круглий рік. Тому горщики слід відразу поставити на південне, південно-західне або південно-східне вікно. Влітку слід притіняти рослини в полудень від прямих сонячних променів. Взимку, коли сонця мало (або в інших випадках при дефіциті освітлення) необхідно додатково досвічувати рослини фітолампами або полноспектральними світлодіодними лампами. Досвічувати слід вранці та ввечері.

Слід регулярно повертати горщик різними сторонами до вікна.

Таким чином, вирощуючи в домашніх умовах прованські трави, ви можете цілий рік мати доступ до свіжої і смачної зелені (просто зрізавши листочки зелені, коли вам це потрібно), при цьому вам не потрібно витрачатися на покупку зелені в магазині. Такі трави виконують і декоративну функцію — роблять приміщення більш живим, барвистим, затишним.

Відео: Що можна вирощувати з спецій на підвіконні

Надіємось вам сподобалась наша стаття. Ще більше про садівництво ви можете прочитати на нашому сайті.

Читайте також:

Швидко, смачно, корисно: що можна посадити на зиму на підвіконні

У холодну пору року, коли ціни на продукти змушують широко розплющуватися очі, багато хто замислюється, навіщо платити більше. Як мінімум, зелень для салатів та інших страв можна просто виростити у себе вдома.

Коли більшість рослин у природі засинають до весни, невеликим куточком життя може стати підвіконня. Це не тільки надасть інтер’єру свіжості та яскравих фарб, але й надасть унікальну можливість збирати врожай і насолоджуватися власними свіжими травами навіть у найморознішу погоду.

Яку зелень можна вирощувати вдома на підвіконні — вибір великий

Найпопулярніша салатна зелень:

Зараз виробники пропонують широкий вибір насіння, яке добре проростає в домашніх умовах. Це може бути салат, шпинат, м’ята та пряні трави, розмарин, базилік тощо. Головне, дотримуватись температурного режиму і не допускати пересихання.

У чому садити зелень на підвіконні — рекомендації

Для отримання якісних сходів використовуйте низькі та широкі місткості. Це можуть бути спеціальні контейнери, які можна придбати в сільськогосподарських відділах супермаркетів, так і підручні місткості.

Наприклад, такі, в яких ви купуєте фасовані овочі та фрукти. Поставте невисокі пластикові упакування на тацю, щоб через отвори прямо на підвіконня не потрапляла волога та земля. Потім зробіть шар керамзиту або іншого дренажу для кімнатних рослин та заповніть місткість субстратом для вирощування розсади.

Як правильно вирощувати зелень на підвіконні — поради

Щоб проростити насіння у закритому приміщенні, потрібно вибрати тепле та світле місце. Від посіву та до збору тримати при кімнатній температурі та при постійній вологості.

У підготовлену місткість:

  • розподіліть насіння по поверхні;
  • відстань має бути близько 0,5 см;
  • присипте шаром субстрату 0,3-0,5 см.

Після цього добре зволожте з розпилювача. При додатковому освітленні паростки будуть сильнішими та будуть містити більше вітамінів.

Раніше ми розповідали, як правильно доглядати кімнатні рослини та де їх ставити, щоб вони не загинули. Читайте в наступній статті, чому гинуть квіти в будинку і як цьому запобігти.