Ставок який прикметник

| | 0 Comments| 00:16
Categories:

Ставок який прикметник

Прикметник називає ознаку предмета (новий, зелений, вербовий, сестрин) і відповідає на питання який? яка? яке? які? чий? чия? чиє? чиї?

За значенням прикметники поділяють на : якісні, відносні і присвійні.

Якісні — називають ознаку предмета, яка може проявлятися в більшій або меншій мірі (мають ступені порівняння, відповідають на питання ): зелений — зеленіший; високий — вищий, дуже високий; теплий — тепліший, трохи теплий; Відносні — вказують на відношення до іншого предмета, обставини, дії (утворюються від іменників, рідко — від дієслів та прислівників, відповідають на питання ): дерев’яний — з дерева, книжковий — для книжок, вчорашній — який стався вчора, розділовий — який розділяє; Присвійні— вказують на належність предмета якійсь особі або тварині (утворюються від назв осіб, рідко — від назв тварин, відповідають на питання ): ба́тьків, зятева, сестрин, лисячий.

Прикметники можуть переходити з розряду в розряд, наприклад:
вишневий сік (відносний) — вишнева сукня (якісний)
легка сумка (якісний) — легка атлетика (відносний)
заяче вухо (присвійний) — заяча душа (фразеологізм, якісний)

Прикметники, прилагоджуючись до форми іменника, змінюються:
а) за родами: ясний, ясна, ясне;
б) за числами: ясний — ясні, синій — сині;
в) за відмінками: ясний — ясного, ясному, ясним.

Повні та короткі прикметники

За наявністю закінчень прикметники поділяються на повні й короткі.
Прикметники, у яких є закінчення, називаються повними: добрий, вільна, славне, зелені, батькового, материна.
Прикметники, у яких немає закінчення, називаються короткими: винен, певен, варт, потрібен, годен, ладен, повен, ясен, срібен, дрібен, зелен, красен та ін. Вони зустрічаються переважно у фольклорі.

Загальновживаними в сучасній українській мові є повні змінні форми прикметників:
нестягнені форми чоловічого роду: високий, гарний, веселий;
стягнені форми жіночого і середнього роду однини та у називному відмінку множини: висока, гарна, весела; високе, гарне, веселе; високі, гарні, веселі.

Стягнені форми утворюються від нестягнених так: приголосний [й], що був між голосними в закінченнях, зник; два однакових голосних закінчення стяглися в один звук:
весела[йа] → веселаа → весела;
темне[йе] → темнее → темне.

Нестягнені форми прикметників уживаються в розмовно-побутовому стилі, фольклорі, а в художніх творах виступають як засіб вираження врочистості, емоційної піднесеності й стилізації під народну пісню:
Ой у полі три криниченьки,
Любив козак три дівчиноньки:
Чорнявую та білявую,
Третю та поганую.

Визначте, до якого розряду належить кожен прикметник.
(Як виконувати завдання)

У відповідях використовуйте такі скорочення: якіснийяк, відноснийвд, присвійнийпр.

Словник фразеологізмів

о́чна ста́вка. Одночасний допит віч-на-віч двох або кількох осіб для перевірки попередніх суперечливих свідчень. Пізно ввечері Максима, Володю й Галю кинули [поліцаї] до критої машини й повезли на очну ставку (П. Козланюк); // ірон. З її розпитувань він швидко зрозумів, що дружина їм з братом влаштувала “очну ставку” (З журналу).

роби́ти ста́вку на ко́го—що. Покладати великі надії на кого-небудь; розраховувати на щось. Дорош вирішив не йти ні на прохання, ні на приниження, а вибрав інше: сидіти і терпеливо чекати, що буде далі; тобто, він робив усю ставку на витримку (Григорій Тютюнник); Чимало тренерів роблять ставку на чужих, кимось підготовлених гравців. А добре б кожному мати своїх доморослих! (З газети).

ка́рта (ста́вка) би́та / поби́та чия. Хто-небудь зазнав повної поразки в чомусь. Не єрепеньтесь, молодий чоловіче, не накидайтесь на добрих людей. Ваша карта бита! (М. Стельмах); Гестапівська карта була бита, як і вся стратегія і тактика Гітлера (І. Цюпа).

ка́рта (ста́вка) би́та / поби́та чия. Хто-небудь зазнав повної поразки в чомусь. Не єрепеньтесь, молодий чоловіче, не накидайтесь на добрих людей. Ваша карта бита! (М. Стельмах); Гестапівська карта була бита, як і вся стратегія і тактика Гітлера (І. Цюпа).

Словник відмінків

відмінокоднинамножина
називнийСтаво́к
родовийСтавка́
давальнийСтавку́, Ставко́ві
знахіднийСтаво́к
оруднийСтавко́м
місцевийна/у Ставку́, Ставко́ві
кличнийСтавку́*

Ставок який прикметник

ВІДМІНОКОДНИНАМНОЖИНА
Називнийприкметникприкметники
Родовийприкметникаприкметників
Давальнийприкметникові, прикметникуприкметникам
Знахіднийприкметникприкметники
Оруднийприкметникомприкметниками
Місцевийна/у прикметникуна/у прикметниках
Кличнийприкметникуприкметники

СЛОВНИК.ua містить тлумачний словник української мови – понад 130 000 тлумачень із СУМ* та понад 21 000 тлумачень, доданих командою та користувачами СЛОВНИК.ua. Словоформи (орфографічний словник української мови) для більше ніж 260 000 слів. Сервіс звертання містить понад 2600 імен та по батькові. Сервіс транслітерації містить офіційну “паспортну” (КМУ 2010) транслітерацію онлайн. СЛОВНИК.ua містить Помічника, який допоможе вам уникнути суржику та підкаже правильне слово. База “антисуржика” містить понад 700 слів та виразів. Також на нашому сайті розміщено зручний новий правопис Української мови 2019 онлайн з пошуком. А ще у нас є сервіс “Наголоси”, що розставляє наголоси в українських текстах.

* СУМ – Словник української мови в 11 томах. Дозвіл на використання люб’язно надано Інститутом Мовознавства ім. О.О.Потебні.