Скільки років людині за собачими мірками

| | 0 Comments| 21:22
Categories:

Вік собаки за людськими мірками, а скільки років вашому чотириногому?

Кожна людина, у якого є собака хоча б раз замислювався над тим, скільки ж років його вихованцеві за людськими мірками. У даній статті мова піде про співвідношення віку собаки до віку людини, про те, як продовжити життя чотириногого друга.

  • Собачі року на людські: середня цифра
  • Співвідношення віку собаки і людини в залежності від породи
    • Для дрібних порід
    • для середніх
    • для великих
    • Здорове харчування
    • Фізична і розумова навантаження
    • Регулярний ветеринарний огляд

    Собачі року на людські: середня цифра

    Всі знають, що собаки дорослішають і старіють швидше, ніж люди. Існує версія, що 1 рік життя вихованця дорівнює 7 людським рокам. Але це середній і занадто поверхневий розрахунок. Щоб правильно порахувати вік свого улюбленця, необхідно враховувати деякі фактори росту. У перші 24 місяці життя вони розвиваються набагато швидше. Також істотну роль в підрахунках грають порода і вага чотириногого друга.

    Чи знаєте ви? У «Книгу рекордів Гіннеса» занесена собака, яка прожила 26 років і 8 місяців. Її звали Пуске і за розрахунками японських фахівців її вік прирівнювався до 125 людським рокам.

    Співвідношення віку собаки і людини в залежності від породи

    • для дрібних собачок – 1: 12-12,5;
    • для середніх – 1: 10,5;
    • для великих – 1: 9.

    Чи знаєте ви? Пси дрібних порід живуть довше, хоч і розвиваються швидше в перші роки життя. А собаки великих порід навпаки – дорослішають повільніше, а живуть менше.

    Для дрібних порід

    • для мініатюрної такси (4-5,5 кг) – 4,32;
    • для бордер-тер`єра (5-7 кг) – 4,47;
    • для ши-тцу (4-6 кг) – 4,78;
    • для кокер спаніеля (12-15 кг) – 5,55;
    • для французького бульдога (10-14 кг) – 7,65;
    • для мопса (8-11 кг) – 5,95.

    для середніх

    • для лабрадора (25-35 кг) – 5,47;
    • для стаффордширського бультер`єра (15-20 кг) – 5,33;
    • для бульдога (18-25) – 13,42.

    для великих

    • для німецької вівчарки (30-40 кг) – 7,84;
    • для боксера (25-32 кг) – 8,90.

    Як розрахувати собачий вік за людськими мірками: таблиця

    Щоб співвіднести тривалість життя вихованця з довжиною людського життя, можна скористатися таблицею:

    Об`єктивний вік собаки (кількість років)Еквівалент віку собаки до людського (кількість років)
    до 20 кг21-50 кг51-90 кгбільше 90 кг
    0,256544
    0,5111098
    116151413
    224232220
    327272728
    431323336
    536374042
    640424549
    744475056
    848515564
    952566171
    1056606678
    1160657286
    1264697793
    13687482101
    14727888108
    15768393115
    16808799123
    178492104
    188896109
    1992101115
    2096105120
    21100109

    Як продовжити життя своєму вихованцеві: корисні поради

    Собаки в середньому живуть 12-14 років. І хоч людині не під силу змінити щось кардинально, він може трохи продовжити вік свого улюбленця. Порода і генетика вирішують багато, але є й інші чинники, які залежать виключно від господаря тварини.

    Багато власників вихованців святкують їх дні народження. А ви знаєте, як визначити вік собаки?

    Здорове харчування

    Правильне харчування і повноцінний раціон дуже впливають на тривалість життя пса. Важливо дотримуватися правил приготування натуральної їжі для вихованця або підбирати якісні корми, відповідні породі.

    Натуральний раціон пса повинен включати в себе м`ясо (яловичину, курятину, баранину, кролятину). Не варто годувати вихованця жирними сортами свинини. Хорошим джерелом білка вважаються субпродукти (печінка, серце, нирки, вим`я, легке). 1-2 рази на тиждень слід додавати в меню морську рибу без кісток, таку як хек, тріска. Від річкової риби рекомендується відмовитися, так як є ймовірність зараження паразитами.

    Натуральне харчування повинно включати в себе кисломолочні продукти, наприклад сир, кефір. А ось вершки, солодкі йогурти і жирну сметану краще не давати чотириногого друга. Правильний раціон повинен складатися на 20% з круп (рисової, гречаної, вівсяної). Джерелом вітамінів є овочі і фрукти, які повинні складати 15% денного раціону. Їх можна давати як в свіжому вигляді, так і у вареному.

    Не можна годувати собак зі свого столу. Ковбаси, булочки, консерви і солодощі заборонені чотириногим вихованцям.

    важливо! Не можна допускати, щоб собака переїдати, так як це може привести до ожиріння. При порушеною системою харчування, жиром покривається не лише тіло пса, але і його внутрішні органи, яким стає дуже складно виконувати свої функції. У слідстві настає швидке старіння організму.

    Фізична і розумова навантаження

    Молоді тварини з задоволенням будуть бігати і грати. А ось літнім вихованцям це робити вже складніше, їм хочеться більше відпочивати. Але якщо ви перестанете підштовхувати пса до фізичної активності, він так і згасне на своєму килимку. Прогулянки, хоч уже й не такі активні будуть підтримувати вашого друга в формі.

    Для кожної породи необхідний свій рівень фізичної активності. Наприклад декоративним і пастуших порід (бішон фрізе, міні пінчер, йорк) досить 1-2 години в день, щоб прогулятися на повідку або зайнятися легкими видами спорту. тер`єри вимагають більшої уваги. З ними слід гуляти і грати без повідка близько 3 годин на день. З мисливськими і робочими породами необхідно тренуватися по 3-6 годин, включаючи біг, активні ігри і спокійні прогулянки. А ось гіперактивним породам собак, таким як хаскі або канадська ескімоська потрібна дуже велика кількість фізичних навантажень, щоб підтримувати не тільки хорошу форму, а й психічне здоров`я.

    За результатами деяких медичних досліджень стало відомо, що якщо людський мозок не працює, то організм швидше старіє. Це стосується і домашніх улюбленців. Тому дуже важливо грати з вихованцем, згадувати команди, ходити на прогулянку різними маршрутами – це допоможе зберегти бадьорість розуму і тіла.

    Регулярний ветеринарний огляд

    Собакам необхідний регулярний ветеринарний огляд, особливо в літньому віці. Організм старіючих псів вже не може протистояти зовнішнім загрозам, як раніше. Тому рекомендується 2 рази за 12 місяців відвідувати собачого доктора. Він допоможе скорегувати дієту або вчасно помітить симптоми починається захворювання, яке на початковій стадії легко вилікувати, тим самим продовживши життя чотириногого друга.

    важливо! Вакцинація – обов`язкова процедура, яка допоможе зберегти собаці здоров`я і запобіжить безліч проблем.

    Захворювання, проти яких необхідно обов`язково вакцинувати пса:

    1. сказ. Щеплення є обов`язковою, так як пес може заразити людину на цю хворобу.
    2. чума. Хвороба небезпечна, дуже важко лікується і відсоток смертності серед заражених дуже високий.
    3. лептоспіроз. Важко протікає хвороба. Виявляється болями в черевній порожнині, проносом і лихоманкою. Може передаватися людині.
    4. парвовірусний ентерит. При цьому захворюванні зневоднюється організм, починається блювота і пронос, які важко зупинити. Для цуценят ця хвороба небезпечна, так як призводить до смерті.
    5. Коронавірусние ентерит. Вірусне захворювання, яке проявляється діареєю і загальною слабкістю. Може передаватися людині.

    Уберегти від важких захворювань допоможе своєчасна вакцинація, проте потрібно знати, коли робити щеплення собаці.

    Не так важливо, скільки людських років вашому вихованцеві. Важливо, щоб пес був здоровим, активним і радував всю сім`ю. Тому, дотримуйтеся простих правил по догляду за собакою, і ваш друг буде супроводжувати вас довгий час.

    Відео: вік собаки за людськими мірками


    Відгуки користувачів мережі

    Я вважаю, що співвідношення віку людини і собаки настільки умовним, що не варто приймати його всерйоз. Порівнювати два абсолютно різних види живих істот некоректно. Занадто багато відмінностей навіть серед собак різних порід. Наприклад, маленькі собачки дорослішають швидше, а великі і гігантські повільніше.

    Наприклад кобель середньоазіатської вівчарки дорослішає лише до трьох років, до цього щеня щеням. А заспокоюється, стає більш спокійним і розважливим тільки після 8-9 років.

    Різінка моя до 12 років включно скакала, як щеня, ніхто не вірив, скільки собаці років. Головне берегти свого вихованця з дитинства. Правильно годувати, тренувати нервову систему, забезпечувати достатні фізичними навантаженнями. Тоді собака до останнього залишиться енергійної і життєрадісної!

    Скільки насправді років вашому собаці – нова формула підрахунку

    Якщо вашому собаці десять років, скільки це, якщо порівняти з людиною? За поширеною думкою, вік пса треба помножити на сім – тобто йому 70.

    Цей коефіцієнт перерахунку, мабуть, народився так: передбачувану тривалість життя людини (приблизно 77 років) розділили на очікувану тривалість життя собаки (близько 11 років).

    В основі цієї нехитрої формули лежить припущення, що кожен календарний рік собачого життя – еквівалент семи років життя людини, причому в будь-якому собачому віці.

    Однак нове дослідження свідчить: все не так просто. І якщо поглянути на деякі основні контрольні показники розвитку собачого організму, цілком зрозуміло, чому.

    Наприклад, представники більшості порід собак досягають статевої зрілості у віці від шести до 12 місяців (тобто в сім людських років?).

    З іншого боку, трапляється, що деякі собаки доживають до 20 років і більше. Згідно з коефіцієнтом “один рік за сім”, такий вік відповідатиме недосяжним для людини 140 рокам.

    Автор фото, Getty Images

    Як свідчать нові дані, наші чотириногі друзі досягають зрілого віку набагато швидше, ніж ми думали

    Ускладнює справу й те, що тривалість життя собаки сильно залежить від породи. Більш дрібні собаки зазвичай живуть довше, з чого можна припустити, що вони старіють повільніше, ніж більші за розміром.

    Тоді виникає інше запитання: що саме ми маємо на увазі під віком? Найпростіше визначення – це кількість часу, який минув з моменту народження, тобто хронологічний вік.

    Є, однак, й інші визначення. Наприклад, біологічний вік – це більш суб’єктивна річ.

    Він розраховується, з огляду на безліч фізіологічних показників розвитку конкретної людини, зокрема, з урахуванням так званого індексу немічності (який виводиться з наявних захворювань та їхньої кількості).

    Є і більш об’єктивні біомаркери старіння – наприклад, рівень експресії генів (процесу, в ході якого спадкова інформація від гена перетворюється в РНК або білок) або кількість клітин імунної системи.

    Швидкість, з якою росте біологічний вік, залежить від генетично успадкованих факторів, психічного здоров’я та способу життя.

    Автор фото, simonapilolla

    Для визначення реального віку собаки краще поглянути на рівень метилування її ДНК, а не кількість прожитих років

    Наприклад, якщо ви їсте багато нездорової їжі і курите замість того, щоб давати своєму тілу регулярне фізичне навантаження і дотримуватися здорової дієти, великі шанси, що ваш біологічний вік випереджає хронологічний.

    А може бути і так, що вам 60, а виглядаєте ви на 40, тому що стежите за собою.

    Собаче життя

    У випадку з тваринами краще орієнтуватися на їх біологічний вік.

    Навіть якщо ви знаєте, що вашому хом’яку шість тижнів, вам це мало що скаже про те, на якому етапі життя він перебуває – навіть якщо вам відомо, що зазвичай хом’ячки живуть тільки три роки.

    Набагато корисніше знати, що ваш хом’ячок досяг віку, в якому він може розмножуватися.

    Автори нового дослідження процесів старіння вважають, що найрозумніше – обчислювати біологічний вік за допомогою так званого епігенетичного годинника – сукупності епігенетичних міток ДНК, що накопичуються з плином часу в організмі будь-якого ссавця.

    Автор фото, Unsplash

    Протягом першого року життя цуценята ростуть так швидко, що за 12 місяців досягають віку, еквівалентного людському 31 року

    Зокрема, ступінь метилування (модифікації молекули ДНК) виглядає як досить точний показник віку. Багато важливих фізіологічних маркерів (як-от розвиток зубів), вочевидь, проявляються у різних видів на тому самому рівні метилування.

    Таким чином, порівнюючи рівні метилування у лабрадорів-ретриверів і в людей, дослідники вивели формулу, за допомогою якої можна прив’язати вік собаки до його еквіваленту у людини.

    Ось ця формула: еквівалент людського віку = 16 x ln (вік собаки в роках) + 31.

    “Ln” тут – математична функція, відома як натуральний логарифм. Натуральні логарифми корисні для вирішення алгебраїчних рівнянь, в яких невідома присутня як показник ступеня.

    На графіку нижче можна бачити, як працює натуральний логарифм (і його конкуренти), якщо ми хочемо перевести роки життя собаки в людський еквівалент.

    За вісім календарних років ваш пес проживе приблизно 64 людських

    Червона крива демонструє, що собаки на початку свого життя надзвичайно швидко дорослішають. Але потім процес старіння сповільнюється, що означає: більшу частину свого життя ваш пес проводить в стані середнього віку.

    Корисно запам’ятати, що перший собачий рік приблизно дорівнює 31 року у людини. Потім кількість подвоєнь в хронологічному віці собаки збільшує кількість “людських” років в 11 разів.

    Що це означає? Приклад: вісім календарних років – це три подвоєння (з одного до двох, з двох до чотирьох і з чотирьох до восьми).

    Що в підсумку дає собачий вік, еквівалентний 64 рокам у людини (тобто 31 + 3×11). На нашому графіку – це червона крива.

    Зелена крива – це старий і тепер дискредитований коефіцієнт перерахунку “один рік за сім”, який дає немислимі для людини результати в разі довгого життя собаки.

    Автор фото, Unsplash

    На відміну від людей собаки дорослішають надзвичайно швидко

    Напевно багато господарів собак вже і так підозрювали, що з коефіцієнтом “один рік за сім” щось негаразд – не все так лінійно.

    Вони помічали, що спочатку їхні чотириногі улюбленці дорослішають набагато швидше, ніж передбачалося, якщо застосовувати цей коефіцієнт.

    Уточнена емпірична формула, запропонована кілька років тому, говорить, що кожен з перших двох років життя собаки відповідає 12 рокам життя людини, а кожен з усіх наступних років – чотирьом людським.

    На нашому графіку цю формулу представляє блакитна крива, і вона вже ближче до кривої, створеної нової логарифмічною формулою.

    Що все це означає на практиці? Перш за все, те, що собаки досягають середнього віку, віку зрілості, швидше, ніж вважає більшість їхніх господарів.

    Про це варто згадати, коли ваш Рекс раптом перестане з колишнім ентузіазмом реагувати на кинутий йому м’ячик.

    Можливо, він вже відчуває себе досить літньою твариною, попри свій хронологічний вік.

    Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

    Хочете поділитися з нами своїми життєвими історіями? Напишіть про себе на адресу [email protected], і наші журналісти з вами зв’яжуться.

    Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!

    Крістіан Єйтс – старший викладач математичної біології в Університеті Бата (Англія). Він – автор книги “Математика життя і смерті” (The Maths of Life and Death).