Що відбувається з сиром у мікрохвильовій печі

| | 0 Comments| 17:28
Categories:

Зміст:

Принцип роботи мікрохвильової печі: 4-етапний алгоритм

Перші мікрохвильові печі для домашнього використання з’явились у другій половині XX ст. Саму першу винайшов американський інженер Персі Спенсер, який зауважив, що шоколад, що лежить на магнетроні, розтанув (за іншою версією, нагрівся бутерброд). Перші НВЧ-печі використовувалися тільки військовими для розморожування продуктів.

В наш час мікрохвильовки застосовуються як інструмент, який швидко і просто розморозить, розігріє або приготує їжу.

Принцип роботи СВП-печі — обробка продуктів, що знаходяться всередині, мікрохвильовим випромінюванням. За це відповідає небезпечна частина приладу — магнетрон. Він перетворює електрика в короткі електромагнітні хвилі, які рухаються зі швидкістю світла. Вони нагрівають поверхню їжі шаром товщиною приблизно в 1,5-2,5 см. Потім тепло поширюється вглиб за рахунок механізму теплопровідності. Середня швидкість нагріву складає 0,3-0,5°С в секунду.

Мікрохвильові печі розрізняються за видами:

  • соло, з грилем, з конвекцією;
  • з нерухомим або обертовим столом;
  • механічні, кнопкові, сенсорні.

Також варіюється потужність приладу.

Що відбувається з продуктом в мікрохвильовці

Щоб їжа нагрілася, в неї повинні входити жири, цукру і основна складова — вода. У цих продуктів полярні молекули. Це означає, що один кінець молекули заряджений позитивно, а інший — негативно. На такі молекули, що володіють дипольним моментом, діє електромагнітне випромінювання, прискорюючи їх рух. Міжмолекулярне тертя призводить до поглинання випромінювання і збільшенню температури.

Мікрохвильові печі працюють у виділеному діапазоні з частотою, яка лежить всередині спектру поглинання води. Чим нижче частота, тим більше глибина проникнення хвиль у нагрівається об’єкт, і навпаки.

Приклади використання нестандартного мікрохвильовки, добре ілюструють принципи її роботи:

  • розігріти 30 секунд спеції, приправи, щоб посилити їх аромат;
  • прогріти 1 хвилину черствий хліб, загорнутий в паперовий рушник, щоб повернути йому свіжість;
  • щоб очистити горіхи, помістити їх у воду і нагрівати протягом пари хвилин;
  • прогріти будь-які цитрусові півхвилини, щоб легко очистити;
  • цедру або зелень викласти на серветку і висушити для довгого зберігання.

Таких побутових хитрощів з використанням НВЧ-печі безліч, і всі вони можливі завдяки фізичним явищам, легшим в основу конструкції приладу.

Випромінювання від мікрохвильових печей завдає шкоди організму

Будь-яка мікрохвильова піч працює завдяки вбудованому в неї магнетрону, який при вібрації утворює мікрохвилі, розігріваючі їжу. Нагрівання їжі відбувається за рахунок того, що молекули води в їжі резонують і виділяють тепло. Як вважають сучасні вчені, такий спосіб підігрівання їжі позбавляє її корисних властивостей.3

Проведене в 2010 році в США дослідження підтвердило, що, наприклад, розігріту у мікрохвильовці часник втрачає флавоноїдні антиоксиданти, а разом з тим свою головну цінність як засіб профілактики раку. Розморожування заморожених фруктів за допомогою мікрохвильового нагріву перетворювало їх глюкозидние і галактозидние фракції в канцерогенні речовини.

Надзвичайно короткий вплив на сирі, варені або заморожені овочі перетворювало їх рослинні алкалоїди в канцерогени.

Було виявлено, що структурна деградація, що призводить до зниження харчової цінності, становить від 60 до 90 відсотків в цілому для всіх випробуваних продуктів, при цьому значно знижується біодоступність вітамінів групи В, вітамінів С і Е, незамінних мінералів і ліпотропних речовин (речовини, що запобігають аномальне накопичення жиру).

Разом з тим сучасні МІКРОХВИЛЬОВІ печі повинні відповідати стандартам безпеки, згідно з якими випромінювання від НВЧ має становити не більше 5 мілліватт на квадратний сантиметр. Однак сучасні печі мають більш високий рівень мікрохвильової енергії, а значить, площа поширення випромінювання стає вище. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) на своєму сайті стверджує, що якщо людина знаходиться на відстані 50-60 см від СВЧ, то ризик опромінення знижується, але тим не менш зберігається.

Чим шкідлива СВЧ-піч

Користь і шкода мікрохвильовки — тема, яка хвилює кожного власника цього приладу.

Існує безліч моментів, які викликають сумніви щодо того, чи користуватися мікрохвильовкою. Наприклад, багато хто вважає, що розігрів продуктів в СВЧ-печі робить їжу шкідливою, руйнує корисні мікроелементи, а пластикова посуд виділяє небезпечні речовини. Проблеми, імовірно виникають із-за мікрохвильовій печі:

  1. Радіаційне опромінення. Облисіння, погіршення стану нігтів і репродуктивної системи.
  2. Зміна молекулярного складу їжі. Проблеми з шлунково-кишковим трактом, онкологічні захворювання.

Гостро стоїть питання, чи безпечно годувати дітей їжею, розігрітій або приготована в мікрохвильовій печі. В наш час все більш популярним стає штучне вигодовування. Існує гіпотеза, що амінокислоти молока і молочних сумішей в печі трансформуються в токсичні ізомери, що впливають на нервову систему та нирки.

Розглянемо, які ще фактори впливають на шкідливість готування в мікрохвильовій печі.

Торсіонна складова випромінювання

Деякі швейцарські, французькі та українські вчені вважають, що у випромінюванні магнетрона присутній торсіонна складова. Іншими словами, розігрів їжі в СВЧ-печі загрожує опроміненням їжі інформаційним полем. З-за цього після прийому їжі, що побувала в мікрохвильовці, людина починає часто дратуватися, страждати безсонням і головними болями.

Висока температура

Ще одна думка стверджує, що надвисокі частоти СВП-печі згубно впливають на людські органи, в яких немає кровоносних судин. Зайвий нагрів тіла компенсується кровоносною системою, якщо ж судин немає, відбувається перегрів і зниження функцій цих органів. Наприклад, виникають проблеми із зором.

Вплив на їжу

Вважається, що їжу можна гріти в мікрохвильовці, оскільки випромінювання іонізує продукти. В процесі обробки атоми втрачають електрони, а це змінює молекулярний склад продуктів, при цьому наслідки непередбачувані.

Продукти, які не можна розігрівати в мікрохвильовій печі, т. к. в них утворюються канцерогени:

  • м’ясо;
  • пластівці і молоко — насичуються шкідливими речовинами;
  • розморожені овочі і фрукти — містять глюкозиди і галактозиди;
  • зелень — в ній на додаток до глюкозидам і галактозидам утворюються нитрилозиди.

Для розігріву їжі завжди можна знайти альтернативу.

Замінити мікрохвильовку здатні:

  1. Мультиварка. Вона може мати додаткові функції «Розігрів» і «Підігрів», що особливо корисно.
  2. Ростер. Це міні-піч, яка настільки багатофункціональна, що замінює собою багато кухонні прилади.
  3. Електродуховка. Окремий прилад, що виконує ті ж функції, що і класична духовка.
  4. Пароварка. З нею можна не тільки швидко підігріти їжу, але і «освіжити» черствий хліб або батон.
  5. Аерогриль. Розігріває моментально, залишає хрусткими скоринки на продукти.
  6. Плита. Саме просте, але надійне засіб.

Для розігріву їжі замість мікрохвильовки є багато кухонних приладів, якщо у людини є якісь побоювання з приводу її застосування.

В чому проблема

При розігріванні у мікрохвильовці деяких продуктів виникає відмінне середовище для утворення патогенних мікроорганізмів. Повторне розігрівання, наприклад, суші та ролів в СВЧ-печі викликає порушення в роботі органів травлення, аж до сильного харчового отруєння. Саме морепродукти найнебезпечніші.

Для збереження корисних властивостей і гарного смаку у багатьох продуктів, фахівці рекомендують розігрівати їх на водяній бані. Так, піде трохи більше часу на розігрів продуктів – не менше 10 хвилин, якщо поставити баночки з дитячим харчуванням в миску з гарячою водою. Але так можна бути впевненим у збереженні якісних органолептичних властивостей дитячого харчування.

Як перевірити СВЧ-піч на випромінювання

Вчені підтвердили, що НВЧ-піч випромінює хвилі назовні, але в безпечних дозах. Перевірити на практиці, чи є випромінювання небезпеку для здоров’я, можна кількома способами:

  1. Один стільниковий телефон потрібно покласти всередину мікрохвильовки, закривши дверцята, і подзвонити на нього з другого. Якщо перший задзвонить, це вказує на те, що стінки приладу досить сильно пропускають випромінювання. Спосіб заснований на тому, що мобільний зв’язок має однакову з випромінюванням магнитрона в печі природу.
  2. Склянку з водою помістити всередину, поставити потужність 800 Вт і запустити таймер на 2 хвилини. Якщо за цей час вода встигла закипіти, то випромінювання максимально ізольована всередині приладу. Якщо ж ні, то хвилі виходять назовні, при цьому втрачається потужність, потрібна для закипання води.
  3. У темному приміщенні піднести люмінесцентну лампу до працюючої мікрохвильовці. Якщо лампа загориться, то прилад проникний для коротких хвиль.
  4. Про те ж говорить і надмірний нагрів дверцята СВЧ-печі при роботі.
  5. Найбільш достовірний спосіб перевірити прилад на витік — використовувати детектор сверхчастотних хвиль. Слід поставити склянку води у піч, потім включити прилад і провести детектором навколо нього. Якщо все в порядку, то стрілка залишиться в зеленій зоні, якщо є витік, то індикатор буде червоною.

Чи можна зменшити негативний вплив пристрої?

Навіть рідкісне використання мікрохвильової печі шкідливо для організму. Правда, є кілька правил, дотримуючись яких можна звести негативний вплив до мінімуму:

  1. Посуд використовуємо тільки спеціальну або скляний, але не металеву.
  2. В мікрохвильовці не можна розігрівати їжу, яка являє собою рідину в герметичній оболонці. Сюди відносять яйця у шкаралупі, сосиски в плівці, супи в пакетах і інші схожі страви і пристосування.
  3. Краще всього повністю відмовитися від напівфабрикатів. Виняток становлять тільки страви самостійного приготування, із зручним і безпечним складом без додавання консервантів, барвників, ароматизаторів (у тому числі різних соусів).
  4. Поліетиленові пакети і пластик теж неприпустимі при запуску мікрохвильовки. Мало того, що ці компоненти можуть негативно відповісти на вплив, під впливом високих температур вони ще і вступають в реакцію з продуктами харчування. В результаті їжа насичується токсичними сполуками, шкідливими для людського організму.
  5. Незважаючи на те, що принцип роботи мікрохвильової печі можна без праці пояснити дітям, не варто підпускати до неї дітей. Все-таки відсутність шкідливого впливу виробів на тіло людини ще не доведено.

В обов’язковому порядку відразу після покупки пристосування і час від часу в процесі його використання потрібно перевіряти його герметичність. Це можна зробити за допомогою мобільного телефону. Поміщаємо апарат всередину пристрою і закрийте дверцята. Дзвонимо на нього з іншого телефону і перевіряємо якість сигналу (не треба йти для цього в іншу кімнату). Якщо сигнал не проходить, герметичність печі на високому рівні. В іншому випадку виріб зіпсовано або просто низької якості. Навіть перебування поруч з ним становить небезпеку для людини.

Сьогодні все більша кількість людей схиляються до думки, що навіть очевидна зручність мікрохвильових печей не виправдовує їх можливого негативного впливу. Тому господині масово повертаються до використання більш морочливих, але звичних побутових предметів.

Як користуватися мікрохвильовкою правильно

Щоб використовувати мікрохвильову піч у безпечному режимі, потрібно дотримуватися кількох правил:

  1. Категорично забороняється відкривати дверцята приладу під час його роботи. Це випустить випромінювання назовні, що надзвичайно небезпечно.
  2. Не включати мікрохвильовку порожній, всередині повинен бути хоча б склянку з водою.
  3. Не використовувати посуд металеву або покриту фарбою, що містить метали.
  4. Використовувати тільки скляний посуд або ємності з термопластика.
  5. Не поміщати продукти в герметично закритих ємностях, особливо рідкі.
  6. Не варити яйця в мікрохвильовій печі або згущене молоко в закритому консервній банці.
  7. Підтримувати чистоту печі.

Обов’язково ознайомитися з інструкцією по застосуванню, що йде в комплекті.

Що робити, якщо мікрохвильовка не працює

Це може статися з багатьох причин. Розглянемо основні.

Недостатня напруга

В електромережах України та пострадянських республік воно повинно становити 220 В. На це розраховано більшість електроприладів, мікрохвильова піч не виняток. Навіть якщо напруга менше на 5 або 10 В, мікрохвильова піч починає гріти слабо або через раз. Причини зниженої напруги можуть бути самими різними, починаючи від неполадок в місцевої електричної мережі і закінчуючи неправильними діями власника СВЧ-печі.

Іноді трапляються перебої в мережі, і напруга падає.

Технічні неполадки

Проблеми з проводом і розеткою. Досить уважно оглянути шнур і підключити піч до іншої розетки.

Можливе перевантаження мережі, якщо до одного джерела живлення підключені одночасно 2 приладу високої потужності.

Вихід з ладу запобіжника. Це вже більш серйозна проблема, але теж нічого страшного, адже він створений для того щоб в разі чого прийняти на себе весь удар. Т. к. запобіжник входить у високовольтну ланцюг, захований в особливий захисний кожух. По виду деталь являє собою скляну колбу з металевими ковпачками на кінцях всередині. Вони з’єднані скручені, як пружини, дротом. Іноді зволікання з одного з кінців відходить і виходить поломка. Перевірте запобіжник омметром. Якщо струм через нього взагалі не йде, замініть.

Запобіжник являє собою металеву нитку, укладену в скляну або керамічну трубку.

Проблеми з магнетроном

Ослаблені контакти. Стисніть їх плоскогубцями.

Інша проблема, це наявність на ковпачку антени крапель застиглого металу і гарі.

Зітріть їх за допомогою звичайного наждачного паперу.

Наступна несправність – зламаний ковпачок. Якщо під ним метал цілий, то проблема саме ковпачку, його можна замінити, в іншому випадку правильніше придбати іншу мікрохвильовку.

Нагар і жир на слюдяної пластині. Вона знаходиться у відсіку розігріву їжі і видно крізь скло дверцят.

Проблема усувається відгвинчуванням пластини звичайною викруткою, зачисткою її наждачним папером і установкою деталі на місце.

Перегорів конденсатор. Піч при цьому не тільки перестає гріти, але і починає дуже сильно гудіти. Перевірте конденсатор тестером, якщо стрілка підходить до значку «нескінченність», деталь справна, інакше доведеться міняти.

Зламаний діод. Як і в попередньому випадку, піч не гріє, при цьому сильно шумить. Перевірити діод ніяк не вийде. Слід замінити навіть якщо поломка тільки передбачається.

Несправність діода встановити в домашніх умовах непросто через складність процедури вимірювання опору.

Несправність трансформатора. Зазвичай при цьому утворюється багато диму. При деяких обставинах він може бути відсутньою. Виміряйте напругу на обмотці, якщо воно 220 В, то деталь справна. В іншому випадку, швидше за все, сталося міжвиткове замикання.

Обмотку можна поміняти, але простіше замінити сам трансформатор.

Поломка інвертора. Його сенсори служать для визначення температури продуктів і завдання режиму розігріву. Вихід тільки один – придбати заміну деталі.

Неправильно працює таймер. Він починає жити своїм власним життям, за господарів вирішує, коли відключати прилад. Замініть деталь.

Замінити таймер своїми руками нескладно.

Несправний блок управління. Деталь дуже складна, може розібратися лише спеціаліст.

Рада. Після несанкціонованого розтину корпусу гарантія на техніку зазвичай скасовується. У разі, коли вона у вас діє, не треба нічого самому ремонтувати, несіть СВЧ-піч відразу в сервіс.

Без спеціальних навичок самостійно виробляти складний ремонт мікрохвильовки небезпечно, це може зробити тільки майстер.

Проблеми з дверкою

Коли вона відкрита, мікрохвильовка працювати не буде. Відповідають за це спеціальні засувки, зроблені в самій дверцятах. При їх щільному приляганні або поломки піч або зовсім не гріє, або гріє дуже погано. Виходу із становища два – поміняти засувки або поміняти дверки, який з них віддати перевагу, вирішуйте самі.

Мікрохвильовка влаштована таким чином, що ніколи не включиться при відкритих дверцятах.

Неправильний режим

В режимі розморожування мікрохвильова піч ніколи не стане розігрівати і готувати поставлену в неї їжу. Подивіться, може, ви забули його поміняти. Якщо це так, вихід з положення досить простий – встановіть режим розігріву, якщо потрібно, збільшіть потужність.

Виною тому, що в мікрохвильовці не працює нагрівання, що може бути звичайна людська неуважність.

Як знизити ступінь шкідливості

Існує пара способів, які допоможуть знизити ризики при користуванні мікрохвильовкою:

  1. Мікрохвильову піч варто розташувати там, де рідше бувають люди.
  2. Встановити піч на рівній поверхні на відстані від краю в стійкому положенні.
  3. Не загороджувати вентиляційні отвори приладу.
  4. Бажано не готувати, а тільки розморожувати і розігрівати їжу в мікрохвильовій печі.
  5. Не наближатися до СВЧ-печі, якщо в тілі є кардіостимулятор або інший прилад життєзабезпечення.
  6. Не користуватися приладом, якщо він несправний.
  7. Звертатися до фахівців для ремонту сломавшейся печі, не намагатися відремонтувати пристрій самостійно.
  8. Мінімізувати користування мікрохвильовою піччю.

Мікрохвильові пристрої давно і міцно увійшли в наше життя. Вони досить компактні, легкі у використанні, практичні. Не складе проблеми відвести СВЧ-піч на дачу, на відміну від стаціонарної плити. І якщо дотримуватися вищеописані рекомендації по користуванню, то шкода від НВЧ-печі зведеться до мінімуму.

Прогрес не стоїть на місці, щороку безпека мікрохвильових печей підвищується, розробляються нові функції та доповнення. Вважається, що мобільні телефони шкідливі, але тепер стільникове пристрій є у кожної людини. Залишається зробити висновок про те, що при правильному і акуратному використанні мікрохвильовка (наприклад, тільки розігрів їжі) — це хороший друг і помічник у світі з сучасними ритмами життя.

Підсумок

Сподіваюся, моя сьогоднішня стаття була вам зрозуміла й корисна. Тепер ви знаєте, які продукти не можна нагрівати в мікрохвильовій печі. Рекомендую переглянути свої звички і використовувати мікрохвильову піч як можна рідше. Можливо, одного або двох прийомів такої їжі ви нічого не відчуєте. Але регулярне вживання продуктів, розігрітих в НВЧ-печі, може сильно нашкодити організму і підірвати здоров’я людини.

Якщо ви ще не знайомі зі статтею мого колеги «Популярні схеми шахрайства: що робити, щоб квартира залишилась при вас», то прочитати її можна за цим посиланням.

Напишіть в коментарях, чи знали ви про те, що не всі продукти можна гріти в мікрохвильовці?

Мікрохвильова пічка не гріє: прості причини

Бувають ситуації, коли ви ставите їжу розігріватися, все, начебто працює, але навіть після закінчення тривалого проміжку часу температура їжі недостатня або вона зовсім холодна. Причиною того, що мікрохвильова пічка не гріє може бути як серйозна поломка, так і усуваються легко причини. Почнемо з легкого:

  • Мікрохвильова піч може погано гріти з-за низького напруги. Для нормальної роботи магнетрона необхідні 220 В. Якщо напруга нижче, працювати він буде, але температура буде підніматися дуже повільно. Лікується ситуація установкою стабілізатора. Природно, краще на вході в будинок або квартиру, але можна поставити невеликий стабілізатор тільки на це обладнання.
    Якщо не гріє мікрохвильовка доведеться її ремонтувати
  • Якщо напруга на вході 220 В, але піч включена на одній лінії з іншими потужними приладами, при одночасній роботі може виникати падіння напруги, що також призводить до того, що мікрохвильовка погано гріє їжу. Уникнути цієї ситуації зовсім просто — треба переключити частину приладів на інші групи (розетки, підключені до іншій гілці).
  • Немає контакту в розетці або пошкоджений шнур. Перевірити контакт просто — можна включити в іншу розетку. Мережевий шнур спочатку оглядають візуально. Якщо видимих пошкоджень немає, бажано його продзвонити. Щоб упевнитися в тому, що він не винен без прозвонки, можна під час роботи мікрохвильовки його згинати в різних місцях. Якщо на роботу це ніяк не впливає, значить шнур цілий.

Всі інші причини більш серйозні і з ними треба розбиратися окремо.

Мікрохвильові печі: відповіді на всі поширені запитання

Мікрохвильові печі: відповіді на всі поширені запитання

Мікрохвильова піч – це практичний і функціональний побутовий прилад, який став незамінним у нашому повсякденному житті. Ось відповіді на всі найпоширеніші запитання про те, як вона працює і як найкраще нею користуватися

Практична і проста у використанні вбудована мікрохвильова піч стала цінним союзником на кухні, навіть для виконання найбуденніших справ, таких як підігрів чашки води або молока. Крім того, завдяки новим моделям, поєднаним з електричною духовкою, більше не потрібно витрачати зайвий простір на кухні для встановлення двох різних приладів.

Основні функції цього приладу вже добре відомі, проте, особливо якщо ви використовуєте його вперше, у вас можуть виникнути сумніви щодо його роботи та правильного використання.

Тому ми вирішили відповісти на всі найпоширеніші запитання про мікрохвильові печі.

Як накривати їжу в мікрохвильовці?

Майже завжди рекомендується накривати їжу в мікрохвильовій печі, щоб забезпечити рівномірне приготування або нагрівання та уникнути забруднення стінок.

Щоб накрити їжу, яка готується в мікрохвильовій печі, можна використовувати спеціально розроблені кришки, наприклад, силіконові, або прозору харчову плівку, придатну для цього типу приготування.

Якщо ви обираєте останній варіант, не забудьте зробити кілька отворів у фользі, щоб виходила пара.

Як визначити, чи можна ставити контейнер у мікрохвильову піч?

Є два способи визначити, чи підходить контейнер для використання в мікрохвильовій печі.

⦁ Прочитайте інструкцію, що додається до неї або надрукована на дні (зазвичай там є кілька символів, зокрема символ мікрохвильової печі).

⦁ Якщо інструкція з використання відсутня, ми рекомендуємо виконати наступний тест, щоб дізнатися, чи можна його використовувати в мікрохвильовій печі:

⦁ Помістіть порожній контейнер у варильну камеру на ½-1 хвилину на максимальній потужності.

⦁ Час від часу перевіряйте температуру: вона повинна бути холодною або теплою.

Якщо він гарячий або якщо утворюються іскри, контейнер непридатний. Зупиніть тест.

Чи можна класти папір у мікрохвильовку?

Відповідь на це питання: це залежить від обставин.

Картонна тара на винос і паперові пакети для їжі не дуже підходять для використання в мікрохвильовій печі, якщо на пакуванні не вказано інше.

Тому бажано не використовувати папір для приготування їжі в мікрохвильовій печі, тоді як його можна використовувати для розморожування.

Чи можна класти папір для випічки в мікрохвильовку?

Так, папір для випікання можна класти в мікрохвильову піч і використовувати для приготування їжі. Якщо ви хочете запекти їжу у фользі, не забувайте використовувати не металевий дріт для її закриття, а харчовий шпагат.

Чи можна ставити скло в мікрохвильовку?

Скло, безумовно, є найбільш придатним матеріалом для приготування їжі в мікрохвильовій печі, особливо контейнери з пірексу або іншого скла, спеціально призначені для приготування їжі.

Чи можна використовувати кераміку в мікрохвильовці?

Керамічний посуд можна ставити в мікрохвильову піч, якщо він глазурований і не має металевих вставок або прикрас.

Однак, якщо глазур має тріщини, краще не ставити керамічний контейнер у мікрохвильову піч, оскільки він може тріснути.

Чи можна обробляти сталь в мікрохвильовій печі?

Сталь, як і всі метали, не підходить для приготування їжі в мікрохвильовій печі, оскільки електромагнітні хвилі відбиваються від поверхні посуду з цього матеріалу.

Окрім того, що сталь не дозволяє розігрівати їжу, вона може утворювати небезпечні іскри всередині приладу.

Алюміній у мікрохвильовці: чи можна його класти?

Алюміній, як і всі метали, не підходить для приготування їжі в мікрохвильовій печі. Тому виготовлені з нього дека, сковорідки та одноразові контейнери не можна використовувати для приготування їжі в цьому типі печей.

Як прибрати запах горілого з мікрохвильової печі?

Зазвичай запах горілого в мікрохвильових печах спричинений підгорянням їжі через неправильне приготування або залишками, що прилипли до стінок.

Для його усунення слід провести ретельне прибирання:

⦁ Спочатку зніміть програвач і вимийте його водою з милом;

⦁ потім протріть всю внутрішню поверхню духовки м’якою ганчіркою, змоченою рідиною для миття посуду, і залиште на кілька хвилин, щоб видалити стійкий наліт;

⦁ Насамкінець протріть стінки м’якою ганчіркою, змоченою в теплій воді, щоб видалити залишки їжі та мийного засобу. Не використовуйте для цього абразивні губки, які можуть пошкодити внутрішні стінки духової шафи.

Якщо після очищення в мікрохвильовій печі все ще залишається запах горілого, помістіть всередину склянку води з 3 столовими ложками оцту і включіть її на максимальну потужність щонайменше на 4 хвилини. Після цього залиште її всередині мікрохвильовки ще на 5 хвилин, щоб пара, яку виділяють вода та оцет, повністю усунула неприємні запахи, що залишилися всередині.

Принцип роботи мікрохвильової печі: схеми, частота і відео

Як саме працює мікрохвильова піч? Що змушує нагріватися їжу, воду та інші речовини, в той час як повітря або скло в мікрохвильовці майже не нагріваються? Як правильно поводитися з мікрохвильовкою, щоб не зіпсувати її саму і готується страва? Відповіді на ці питання ви знайдете в нашій статті!

Принцип роботи мікрохвильової печі

Правильне повна назва мікрохвильовки – піч з струмами надвисокої частоти (СВЧ). Всередині неї (за панеллю приладів) є спеціальний пристрій для випромінювання радіохвиль – магнетрон, що можна побачити зі схеми:

Коли працює магнетрон, що виділяються їм електромагнітні коливання певної частоти змушують дипольні молекули всередині печі коливатися з тією ж частотою. Найпоширенішою в природі дипольної молекулою є молекула води (в продуктах – ще жири і цукру). На молекулярному рівні висока частота коливань перетворюється в підвищення температури, тому будь-які продукти з високим вмістом води швидко розігріваються. Якщо ж молекул води всередині продуктів (або матеріалів) дуже мало або немає зовсім, нагрів майже не відбувається.

Глибина проникнення мікрохвиль невелика – 2-3 сантиметри, проте поверхню страви, СВЧ-хвилі пронизують легко, а в глибині вони зустрічають опір молекул води, тому продукт фактично прогрівається зсередини.

Будь-які струмопровідні матеріали всередині мікрохвильовки нагріваються. Різна здатність проводити струм в нашому випадку означає різну швидкість нагрівання.

Щоб нагрів продуктів відбувався рівномірно, використовується кілька підходів:

  • Диск з жароміцного скла в нижній частині СВЧ-печі. Він обертається разом з блюдом, підставляючи під випромінювання магнетрона все його боку.
  • Мікрохвилі. Вони подаються за спеціальним волноводу (широкої трубці) від магнетрона на обертовий відбивач, розташований зазвичай у верхній частині СВЧ-печі. У таких мікрохвильовки можна розігрівати нерухомі страви великого розміру і ваги.

Ще бувають так звані інверторні СВЧ-печі. Вони відрізняються від звичайних моделей тим, що магнетрон працює безперервно, але зі зниженням споживаної потужності. Це досягається за рахунок використання в печі так званого інвертора (перетворювача постійного струму в змінний) замість традиційного трансформатора.

У інверторних печах краще зберігаються вітаміни, і менше руйнується структура поверхні страви, але принципової різниці немає.

У багатьох моделях мікрохвильових печей магнетрон закритий спеціальною напівпрозорої платівкою. Вона прозора для СВЧ-променів, але не дозволяє пару, бризок жиру і іншим стороннім речовинам потрапляти всередину мікрохвильовки через отвір в екранування. Не витягуйте цю пластину, а якщо це потрібно для чищення від жиру, то після повного висихання обов’язково поверніть на місце.

Все про чистку мікрохвильовій печі шукайте в цій статті: https://sovetexpert.ru/chistka-mikrovolnovoj-pechi.html .

Незважаючи на поширену думку, СВЧ-випромінювання не вбиває мікроби. По крайней мере, науково це не доведено. З іншого боку, комплексний вплив високої температури і мікрохвиль на молекули води всередині бактерій і вірусів протягом декількох хвилин зменшує їх кількість багаторазово, а з тими, що залишилися, ваша імунна система справляється самостійно.

Частота роботи мікрохвильовки

Більшість магнетронів випромінює хвилі на частоті 2450 МГц (мегагерц, або мільйонів коливань в секунду). Це хвилі дециметровому довжини (довжиною в 12,25 см). Деякі промислові установки, наприклад в США, працюють з частотою 915 МГц. Вимушені коливання молекул води не є резонансними коливаннями, так як для них резонансна частота на порядок вище – 22,24 ГГц (гігагерц, або мільярдів коливань в секунду).

Боятися шкідливого випромінювання від мікрохвильовки не треба. Перший масовий випуск мікрохвильовок був проведений в Японії фірмою «Sharp» в 1962 р З тих пір пройшло дуже багато років, десятки мільйонів японців десятиліттями розігрівають їжу в СВЧ-печах і при цьому середня тривалість життя японців є предметів заздрості всього світу.

На дистанції в півметра від СВЧ-печі вплив мікрохвиль слабшає в 100 разів, тому при побоюванні отримати опромінення досить триматися від мікрохвильовки на відстані витягнутої руки.

Більше інформації про вплив мікрохвильової печі на людину ви можете знайти тут . Тільки наукові факти!

Як працює гриль в мікрохвильовці?

Гриль дозволяє вам смажити продукти в СВЧ-печі за допомогою звичайного спека, а не мікрохвиль. Саме вона робить на стравах апетитну кірочку, яка при звичайній СВЧ-обробці не з’являється.

Спіраль гриля знаходиться у верхній частині печі і бувають двох видів:

  • ТеНи (теплоелектронагрівачів). ТЕН – це металева трубка, всередині якої знаходиться тонка спіраль зі сплаву нікелю і хрому. Через спіраль проходить струм, і вона нагрівається.
  • Кварцові. Кварцовий гриль – це теж ТЕН, тільки замість металевої трубки – скляна оболонка, між спіраллю і трубкою – ізолюючий кварцовий пісок.

Звичайні металеві Тени часто можна регулювати – переміщати до задньої стінки або опускати, зате скляну поверхню кварцового гриля легше чистити (жир і нагар НЕ в’їдається в скло так, як в метал).

Бувають конструкції СВЧ-печей з грилем. Конвекція – це просто обдув гарячим повітрям вашого страви під час приготування. Для такого обдування в мікрохвильовці встановлюють вентилятор, здуває розігріте повітря від спіралі гриля в сторону страви.

Більшість моделей мікрохвильовок дозволяють одночасно використовувати і ТЕН, і СВЧ. Однак майте на увазі, що така комбінація може сильно нагрівати розетку й проведення в вашому приміщенні.

Читайте в наступній статті про принципи вибору мікрохвильової печі під свої запити: https://sovetexpert.ru/kakuyu-kupit-mikrovolnovku.html .

Інструкція по роботі з мікрохвильовою піччю

Щоб правильно поводитися зі своєю мікрохвильової, потрібно уважно підходити до всіх пунктів – починаючи з вибору посуду і закінчуючи правильним вимиканням після застосування.

Яку посуд використовувати?

Кращий матеріал для розігріву в мікрохвильовій печі – жароміцний скляний посуд. Також добре підходять фарфор і інші керамічні вироби, папір (картон). Крізь них мікрохвилі проходять дуже легко і майже не нагрівають їх. А ось від посуду з наступних матеріалів треба відмовитися:

  • Пластика. Добре пропускає НВЧ-випромінювання, але через токсичних компонентів при виготовленні (наприклад, пінополістирол) може становити небезпеку для вашого здоров’я.
  • Металу. Вони проводять електричний струм, не пропускаючи мікрохвилі. Так що приготувати або просто розігріти блюдо в алюмінієвій каструлі або чавунному горщику не вийде. Метал просто не пропустить електромагнітні хвилі до продуктів, і вони залишаться холодними. Сам метал при цьому, звичайно, нагріється, і від його тепла можуть нагрітися і продукти. Але це може привести до поломки СВЧ-печі, та й чекати приготування страви доведеться довго. Інструкцію по ремонту мікрохвильових печей читайте тут .

Деякі матеріали можуть містити метали, і про це заздалегідь буває важко здогадатися. Наприклад, це кришталь. То чи варто уважно на ярлику прочитати, які матеріали використовувалися при виробництві конкретної посуду.

  • Меламіну. Це легкий і красивий матеріал для посуду, схожий на фарфор, але його не можна ставити в СВЧ-піч. Справа в тому, що при нагріванні він виділяє токсини, небезпечні для вашого здоров’я.

Що стосується форми посуду, то вона може бути будь-який, але не з вузьким горлом, оскільки при використанні для розігріву в мікрохвильовці вона може бути небезпечною. Справа в тому, що деякі рідини нагріваються до температури кипіння, але бурхливого перемішування усередині обсягу при цьому не відбувається. А ось коли ви дістанете такий глечик або колбу з СВЧ-печі, рідина миттєво взбурліт, кипляча піна виллється з ємності, і можна отримати опік. Наприклад, так поводяться при деяких умовах дистильована вода і деякі очищені масла рослинного походження.

Рекомендуємо прочитати статтю про те, який посуд підійде для мікрохвильовки .

Поводження з продуктами

Спочатку варто точно визначити, що не можна розморожувати в мікрохвильовці:

  • Вершкове масло. Якщо його покласти в мікрохвильовку і залишити надовго, воно не просто розтане, а ще й скипить, забруднивши всю піч зсередини. Так відбувається тому, що всередині масла є не тільки власне масло, але і вода. Вона закипає при 100 градусах, а масло приблизно при 120. Так що вода може перейти в пар ще до танення олії, і водяна пара рознесе масло по всій печі.

Приблизно те ж саме може відбуватися з іншими продуктами, які іноді потрібно розтопити, наприклад, з шоколадом, тому це краще робити не в мікрохвильовці, а на пару.

  • Продукти з щільною оболонкою. Наприклад, це яйця, помідори, цільна печінку птиці. При нагріванні деяка частина води не просто поступово нагрівається, а відразу перетворюється в пар. Якщо гріти продукти довго, то ще більше пара утворюється від прямого нагріву. Цьому пару нікуди вийти, тому тиск усередині ємкості зростає і призводить до вибуху.
  • Герметично закриту посуд. Наприклад, консерви і пляшки. Причина та ж, що і в попередніх пунктах – висока ймовірність вибуху.

Далі до уваги варто взяти поради, як правильно поводитися з продуктами при розігріві або готуванні в мікрохвильовці:

  • Сосиски, щільно упаковані в оболонку, перед СВЧ-розігрівом обов’язково потрібно проткнути виделкою, щоб створити отвори для виходу пари, інакше він розвороту сосиски зсередини.
  • У яйцях і інші продукти потрібно зруйнувати всі зовнішні і внутрішні оболонки, наприклад, зробити омлет або розрізати печінку.
  • Для варіння яєць та інших продуктів в мікрохвильовій печі використовуються спеціальні каструльки з екрануванням. У неї наливається вода, вона-то і гріється від СВЧ-хвиль, а до яєць електромагнітне випромінювання не доходить – їх закриває екран.
  • Якщо в мікрохвильовку ставиться невелика за обсягом блюдо, слід додати до нього звичайний стакан з водою. Так ви уникнете перегріву магнетрона.
  • Будь-які рідкі страви в мікрохвильовій печі краще посолити заздалегідь, а не після приготування. Так ви заощадите час і електроенергію. Справа в тому, що дистильована (несолона) вода в мікрохвильовці гріється і закипає, але довше, ніж звичайна вода.
  • Дуже сильно заморожений продукт (м’ясо, наприклад) буде розморожувати в мікрохвильовці досить довго, і включати СВЧ-піч при цьому потрібно на мінімальну потужність. Причина в тому, що молекули льоду – НЕ молекули води, СВЧ-хвилі не розхитують їх так інтенсивно. Крім того, молекули льоду утворюють досить жорстку структуру і їх не так легко «розгойдати», як молекули води.

Сухий хліб часто рекомендують «розм’якшити» в мікрохвильовці, але він може спалахнути при тривалому впливі і максимальної потужності СВЧ-випромінювання . Це ж може статися навіть з попкорном, розрахованим на приготування саме в мікрохвильовці. Отже, коли в мікрохвильову піч поміщаються такі продукти, потрібно бути пильним.

Правила включення / вимикання

Не можна включати порожню мікрохвильовку, тим більше на повну потужність:

  1. Усередині печі все стінки (і навіть дверцята) є спеціальним металізованим екраном, що відображає мікрохвилі назад всередину мікрохвильовки. Єдине місце, де немає екрану – отвір для виходу електромагнітних хвиль з магнетрона.
  2. Коли на піддоні знаходяться продукти, мікрохвилі витрачають свою енергію на нагрівання цих продуктів. Якщо ж енергію вбирати нічому, СВЧ-випромінювання відбивається від стінок екранують поверхонь, при цьому щільність хвиль зростає все більше.
  3. СВЧ-випромінювання потрапляє назад в магнетрон, і якщо він складається з металу, то просто перегріється і може вийти з ладу.

Вважається, що після розігріву страви в мікрохвильовій печі краще дати йому постояти 3-5 хвилин. Тоді встигають нейтралізуватися так звані «вільні радикали», тобто частини молекул, що розпалися на частини під впливом мікрохвиль.

Відео: Як працює мікрохвильова піч?

Все вищесказане про принцип роботи пристрою добре ілюструється в наступному відео:

Після прочитання нашої статті ви стали набагато краще розбиратися в принципі роботи СВЧ-печі. Тепер ви знаєте, що вона може робити краще звичайної духовки і електроплитки, а що не може, і які дії взагалі неприпустимі при роботі з мікрохвильовою піччю.