Що таке онкологія простими словами

| | 0 Comments| 19:40
Categories:

Онкологія

Онкологія є патологічним зростанням клітин, розподіл яких відбувається навіть за браку поживних речовин і місця зростання пухлини. Злоякісні клітини мають змінену форму, не підкоряються сигналам організму, не виконують своїх функцій і швидко поширюються тілом, формуючись у патологічні новоутворення. Рак є однією з основних причин смертності з медичних причин у всьому світі і вражає людей різного віку, від новонароджених дітей до людей похилого віку.

  1. Що таке онкологія
  2. Причини онкологічних захворювань
  3. Ознаки онкології
  4. стадії раку
  5. діагностика раку
  6. Методи лікування раку
  7. Харчування при онкології
    1. Заборонені продукти при онкології
    2. Зразкове меню при онкології

    Що таке онкологія

    Онкологія – це група доброякісних та злоякісних новоутворень, які виникають через патологічний поділ змінених клітин слизових оболонок та шкіри. У народі це захворювання називають раком. Одним із його різновидів є саркома — діагноз, при якому патологічному розмноженню та пухлинам піддаються жирова клітковина, кісткова та м’язові тканини.

    Вивченням подібних станів, їх причин та методів лікування займається однойменна наука.
    Хірургічна клініка у Дніпрі має в штаті досвідчених онкологів, які мають успішний досвід у лікуванні раку на різних стадіях.

    Для запису на прийом залиште Ваш номер телефону

    Причини онкологічних захворювань

    Точні причини раку до кінця не відомі, однак існує ціла низка факторів, що сприяють розвитку патологічних процесів в організмі, серед них:

    • Шкідливі звички (куріння, вживання наркотиків та алкоголю).
    • Ультрафіолетова дія, включаючи тривале перебування під УФ-лампою або відкритими сонячними променями.
    • Генетична схильність — багато ракових захворювань та патологічних змін генів передаються у спадок.
    • Вплив навколишнього середовища – вдихання хімікатів, вихлопних газів, погана екологія, проживання поряд із шкідливими виробництвами або робота на них, наявність небезпечних домішок у питній воді.
    • Віруси – деякі захворювання вірусної етіології, зокрема вірус папіломи людини (ВПЛ) та вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), часто викликають зміни клітин, які згодом розвиваються у пухлинні утворення.

    Психосоматика онкології останнім часом вважається однією з основних причин розвитку хвороби, оскільки пригнічені негативні емоції, постійний стрес та самобичування можуть призводити до виснаження організму та запуску патологічних процесів.

    Ознаки онкології

    Перші ознаки онкології відрізнити будь-якого іншого захворювання дуже складно, оскільки злоякісні клітини викликають інтоксикацію, що супроводжується симптомами звичайного нездужання. Проте причиною перевірити здоров’я та здати аналіз на онкологію (онкомаркери) можуть стати:

    • безпричинне зниження маси тіла за невеликий (до 6 місяців) тимчасовий проміжок;
    • безпричинні стрибки температури тіла;
    • постійна втома та швидка стомлюваність;
    • біль незрозумілої етіології;
    • різке зниження гемоглобіну в аналізах крові.

    Крім загальної симптоматики, онкологічні захворювання можуть супроводжуватись і специфічними проявами, що залежать від локалізації та типу пухлини. Насторожити повинні:

    • зміни родимок;
    • наявність на слизових оболонках ротової порожнини та мові виразок, які не гояться протягом тривалого часу;
    • постійний кашель та осиплість голосу;
    • поява крові в харкотинні;
    • порушення випорожнень, роботи ШКТ, ковтальної функції;
    • поява в калі або сечі домішок крові;
    • мажучі або рясні кров’янисті виділення з піхви поза менструальним циклом;
    • будь-які ущільнення та утворення у молочних залозах, лімфовузлах, м’яких тканинах, яєчках.

    стадії раку

    Ракова хвороба є вкрай небезпечною і за відсутності належного лікування може призвести до смерті. Чим раніше буде виявлено ракову пухлину, тим більше шансів її вилікувати і повернуться до нормального способу життя.

    На початкових стадіях шанси повністю перемогти хворобу мають більш ніж 80 % хворих, тоді як у міру її розвитку, зростання пухлини і поширення злоякісних процесів по всьому організму вони стрімко знижуються.

    Ракові захворювання класифікують за різними ознаками, включаючи локалізацію та поширеність патологічних процесів, стать та вік пацієнтів.

    Загальноприйнята у медичній практиці система TNM виділяє такі стадії онкології:

    • 0 стадія – передраковий стан, при якому в організмі виявляються новоутворення, незалежно від місця та органу їх розташування. На цій фазі патологічні клітини не виходять за межі епітелію, де утворилася пухлина, і у разі виявлення лікування є успішним у 99 % випадків.
    • 1 стадія – новоутворення проростає в навколишні тканини органу, де воно сформувалося, не торкаючись сусідніх органів. У цьому випадку шанси вилікувати хворобу, як і раніше, оцінюються як високі.
    • 2 стадія – патологічний процес поширюється на лімфовузли, що сусідять з ураженим органом, за винятком раку шлунка, при якому лімфатичні вузли зачіпаються вже на першій стадії хвороби. Шанси на одужання у цій фазі залежать від типу та розташування пухлини.
    • 3 стадія – характеризується зростанням пухлини та подальшим її проникненням у лімфовузли без утворення віддалених метастазів. Для лікування в даному випадку потрібно поєднання відразу кількох методик терапії, а його ефективність залежить від багатьох факторів, адже стан пацієнта поступово погіршується.
    • 4 стадія – патологічний процес поширюється інші органи, віддалені від первинного вогнища ураження, як метастазів. Також до цієї стадії відносяться первинні новоутворення, що вражають лімфатичні вузли при стрімкому зростанні новоутворень та недиференційований рак щитовидки. Повне одужання на цій стадії практично неможливе.

    діагностика раку

    Діагностика онкології є складним процесом, що вимагає проведення низки обстежень, аналізів та інструментальних досліджень. Для встановлення правильного діагнозу застосовуються:

    • збирання анамнезу, у тому числі спадкового;
    • фізичний огляд;
    • вивчення шкідливих звичок, перенесених та поточних захворювань;
    • повний аналіз крові при онкології на наявність специфічних онкомаркерів;
    • біопсія та аспірація кісткового мозку – дозволяє виявити аномальні клітини при саркомі;
    • люмбальна пункція (аналіз навколохребцевої рідини) для визначення тиску, наявності інфекції або патологічно змінених клітин;
    • лімфангіографія – спеціальне дослідження лімфатичної системи та її структур із застосуванням спеціального реагенту;
    • ультразвукова діагностика та доплерографія – для огляду внутрішніх органів та оцінки кровотоку;
    • біопсія новоутворення – дослідження зразка, взятого з пухлини;
    • комп’ютерна (КТ) або магнітно-резонансна (МРТ) томографія — дозволяє створити деталізовані зображення м’язових та жирових тканин, внутрішніх органів та виявити новоутворення чи ненормальну активність у них;
    • діагностична операція — проводиться щодо біопсії, видалення пухлини невстановленої етіології на її подальшого гістологічного дослідження.

    Чому люди хворіють на рак: 11 сміливих питань до онколога

    Рак – це загальна назва для дуже великої кількості різних злоякісних пухлин. Основною причиною їх виникнення є генетична мутація у клітинах. Вона може бути вродженою (15% усіх випадків) та набутою, що виникає у людини протягом життя під впливом різних факторів.

    Про це Здоров’ю 24 розповіла Крістіна Задорожна, лікарка хірург-онколог, завідувачка онкологічного відділення стаціонару з блоком хімієтерапії ЛДЦ “Добробут”.

    Чому виникає рак

    У кожної здорової людини в організмі можуть щодня утворюватись пухлинні клітини, але захисні системи організму вчасно розпізнають і вбивають їх. Коли захист порушується, в тому числі через генетичні мутації, злоякісна клітина не знешкоджується і продовжує рости. З часом з цієї однієї клітини утворюється пухлинна маса. Розвиток злоякісної пухлини – тривалий період. Має пройти багато часу, аби ми могли розпізнати новоутворення.

    “Серед деяких видів раку є певні фактори, які можуть значно збільшувати ризик виникнення злоякісних утворень. Наприклад, вірус папіломи людини є причиною раку шийки матки. Лімфому Беркіта викликає вірус Епштейна-Барр. Злоякісні захворювання системи крові (лейкози) можуть розвиватись на фоні взаємодії з токсичними речовинами”.

    Досить великий вплив на розвиток раку має спадковість. Якщо у когось з батьків була діагностована онкологія, у дітей ризик утворення такого ж виду раку зростає. Але це не означає, що вони точно захворіють.

    Ми також знаємо, що збільшувати ймовірність розвитку раку можуть і зовнішні чинники: вплив навколишнього середовища, куріння, алкоголь, нездорове харчування та інші шкідливі звички. Але навіть людина, яка дотримується здорового способу життя, може захворіти на рак. Від цього не застрахований ніхто і вплинути на це не можемо.

    Чи може рак виникати через образу чи інші негативні емоції

    Процес формування онкологічного захворювання відбувається на генетичному рівні. Сильний стрес дійсно може стати тригером для певних захворювань, але не може бути прямою причиною розвитку раку. Емоційний стан людини дуже важливий в комплексі розуміння здоров’я, але так звана психосоматика – теорія, яка не має жодних наукових підтверджень.

    Якщо людина перебуває у стані хронічного стресу та веде нездоровий спосіб життя – це може збільшувати ризик розвитку раку. Але пряма причина захована набагато глибша. Тому версія, що рак може виникати через приховану образу чи страхи – є неправдивою та псевдонауковою.

    Чи виникає онкологія в абсолютно здорових людей

    Так. У своїй практиці лікарі часто діагностують онкологічні захворювання у дітей, в абсолютно здорових молодих людей. У людини може не бути жодних супутніх захворювань, вона почуває себе прекрасно, а потім, часто випадково, виявляють рак.

    “Наукова спільнота намагається створювати методи діагностики, які показують генетичну схильність до розвитку певних видів раку завдяки тестуванню. Якщо тест покаже, що ця генетична схильність є – людині потрібно буде частіше перевірятись та краще стежити за здоров’ям. Сподіваємось, з часом такі дослідження стануть більш масовими”.

    Як довго можна жити з раком, не знаючи про нього

    На початкових стадіях онкологічних захворювань немає жодних симптомів. Людина може почувати себе абсолютно здоровою: ні болю, ні дискомфорту, ні жодних інших ознак. Симптоми з’являються пізніше з розвитком пухлини.

    З власної практики можу сказати, що період від розвитку пухлини до появи перших симптомів може зайняти один-два роки: усе залежить від типу захворювання. Тому так важливо регулярно відвідувати сімейного лікаря і проходити обстеження щорічно. Рання діагностика підвищує ймовірність успішного лікування і стабільної ремісії.

    Чи правда, що в Україні рак лікують погано і краще їхати за кордон

    Це не відповідає дійсності. В Україні можуть ефективно лікувати від раку, це вже успішно роблять багато років не гірше, ніж у Німеччині чи Ізраїлі. У нас є усі доступні препарати та обладнання, лікарі дотримуються міжнародних протоколів діагностики та лікування.

    Українські лікарі керуються міжнародними стандартами доказової медицини. Тобто це методи лікування, які пройшли дослідження і їх ефективність була доведена. Тому українська медицина зовсім не така відстала, як часто вважають.

    У віддалених регіонах України дійсно є проблема із доступністю сучасного обладнання для якісної діагностики та лікування. Але у великих містах є усе необхідне.

    Які види раку діагностують в Україні найчастіше

    Найпоширенішими видами раку у жінок є: рак легені, рак молочної залози та рак товстої/прямої кишки (колоректальний рак).

    У чоловіків: рак легенів, рак передміхурової залози та рак прямої/товстої кишки.

    Вони майже ніяк не проявляються на початкових стадіях, тож важливо регулярно робити скринінг. Існують певні рекомендації щодо обстеження наступних видів раку:

    Рак легень. Скринінг рекомендується лише людям з групи високого ризику. До неї відносять людей у віці понад 50 років, які мають досвід куріння 20 пачко-років (одна пачка сигарет на день впродовж 20 років). Таким пацієнтам потрібно виконувати скринінгову низькодозову комп’ютерну томографію органів грудної клітки щороку.

    Рак молочної залози. Жінкам з групи середнього ризику у віці 25–39 років – консультація мамолога кожного року. Під час консультації лікар проводить клінічний огляд та пальпацію молочних залоз, виявляє фактори ризику та надає рекомендації щодо способу життя, визначає необхідність додаткових досліджень.

    Жінкам з групи середнього ризику від 40 років, окрім візиту до мамолога, слід проходити щорічну скринінгову мамографію молочних залоз.

    Колоректальний рак. Cкринінгову колоноскопію слід проводити усім людям вперше в 45 років. Необхідність подальших обстежень та їх частоту визначає лікар – це залежить від результатів первинного обстеження.

    “Якщо в сім’ї у родичів першої лінії був рак товстої чи прямої кишки, то усім родичам першої лінії необхідно виконати колоноскопію в 40 років, або ж на 10 років раніше віку, в якому рак товстої кишки було діагностовано у родича. Також існують скринінгові тести стільця, які виконуються щорічно”.

    Рак передміхурової залози. Консультація уролога та оцінка можливих ризиків. Чоловікам у віці 45–75 років під час відвідування уролога проводять ректальне дослідження та визначення рівня простат-специфічного антигену в крові. Подальша тактика та необхідність скринінгу і його частота залежить від результатів обстеження.

    Нормально – “перевіряти” діагноз та схему лікування у кількох лікарів

    Одна людина не може приймати рішення щодо лікування пацієнта з онкологією – це стандарт у всьому світі. Для кожного окремого випадку схема лікування індивідуальна і визначають її кілька спеціалістів під час так званого мультидисциплінарного онкологічного консиліуму (МОК), за кордоном його ще називають tumor board. Такі консиліуми проходять в онкологічних клініках у всьому світі. До складу цієї комісії входять хірург-онколог, хімієтерапевт, радіолог, променевий терапевт, лікар-патолог та інші вузькопрофільні спеціалісти.

    Лікування онкології включає три основні методи: медикаментозне (хімієтерапія), променеве та хірургічне. Ці методи можуть бути ефективними як поодинці, так і у різних комбінаціях: пацієнт може спершу перенести хірургічну операцію, а потім променеву чи хімієтерапію. Тільки після обговорення та аналізу усіх даних обстежень лікарі можуть прийняти рішення щодо лікування пацієнта та призначення послідовності того чи іншого методу.

    Кожен пацієнт хоче отримати найточнішу діагностику та найкраще лікування. І це абсолютно нормально дізнаватись думку інших спеціалістів. Це необхідно, аби впевнитись у правильності плану обстеження та лікування, це допомагає не мати сумнівів та страхів, розуміти, що пацієнт отримує найбільш ефективне лікування та довіряє своєму лікарю.

    Чи можна різко померти через рак без будь-яких симптомів

    Саме онкологічне захворювання не може призводити до різкої смерті без симптомів. Раптова смерть може бути викликана ускладненнями, однак онкологічне захворювання не є їх основною причиною.

    Наприклад, людина може різко померти від тромбоемболії легеневої артерії. Однією з причин може стати саме онкологія, адже при деяких видах раку підвищується згортання крові. Так само раптова смерть виникає через профузну кровотечу у шлунково-кишковому тракті. Сюди ж можна віднести інфаркт, інсульт тощо.

    “Померти при таких гострих станах можуть і люди без онкології. Тож говорити, що рак може призводити до раптової смерті без будь-яких симптомів – неправильно. Коли людина помирає саме від онкології – це завжди багато різних та важких симптомів”.

    Що таке хімієтерапія і чому від неї лисіють

    Хімієтерапія – це медикаментозне лікування за допомогою препаратів, які називаються цитостатики. Вони блокують ділення клітин, тобто перешкоджають розмноженню клітин і, відповідно, розвитку пухлини.

    Коли пацієнту вводять це лікування, зупиняється поділ не лише злоякісних клітин, але й інших клітин, які швидко діляться, зокрема, епітелію шлунково-кишкового тракту та волосяних цибулин. Тому хімієтерапія викликає нудоту та проблеми ШКТ, а також призводить до випадіння волосся. Однак не при всіх видах хімієтерапії.

    Чи можна захворіти на рак кілька разів

    Можна. Наприклад, якщо у пацієнта генетична схильність до раку товстої кишки, то цей вид пухлин може розвиватися кілька разів за життя у різних відділах кишки. Існують випадки “синхронного раку”, коли злоякісні утворення одночасно виникають на декількох відділах товстої кишки.

    Буває так, що лікарі одночасно діагностують дві різних злоякісних пухлини у двох окремих органах. Так само пацієнт впродовж життя може спершу захворіти на один вид раку, пролікувати його, а через деякий час утворюється нова злоякісна пухлина іншої локалізації. У мене є пацієнт, у якого спершу була меланома, потім рак простати, а потім ми виявили рак товстої кишки.

    Що робити, якщо я боюсь йти до лікаря через страх онкології

    “Ховати голову в пісок і вдавати, що раку не існує – неправильна стратегія. Ніхто не застрахований від онкології, навіть дуже здорова людина. Ця проблема існує й ігнорувати її все життя ми не зможемо. В нашому суспільстві дуже розвинена канцерофобія, будь-який страх – це наслідок браку знань”.

    Звісно, не потрібно панікувати та шукати у себе тривожні симптоми. Але раз на рік приділити час і сходити на обстеження – дуже важливо. На профілактичних оглядах ніхто боляче не робить.

    Онкологія – таке ж захворювання як інші, його успішно лікують, українські лікарі висококваліфіковані й вже зараз допомагають одужати багатьом пацієнтам.

    Медицина розвивається, з’являються нові види та напрямки лікування, з кожним роком лікування стає ефективнішим. Онкологічні захворювання давно стали просто діагнозом, а не вироком.

    Наприклад, раніше вважалось, що меланома – найбільш агресивна пухлина і дуже швидко призводить до смерті. Все тому, що лікування не було, цей вид раку активно прогресує і може давати метастази у будь-який орган дуже швидко. За останні роки медицина зробила великий прорив і за допомогою імунотерапії пацієнти навіть з 4 стадією меланоми та метастазами можуть мати дуже ефективне лікування.

    Не бійтесь звертатись до лікарів – вони допоможуть, направлять на потрібну діагностику, розкажуть про профілактику та обговорять план скринінгів залежно від історії хвороб та спадковості пацієнта.

    Важливо! Цей матеріал має винятково загальноінформаційний характер і не може бути основою для встановлення діагнозу або медичних висновків. Публікації на сайті засновані на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Але якщо Вам потрібні встановлення діагнозу або медична консультація, обов’язково зверніться до лікаря.