Що пробиває снаряд Град

| | 0 Comments| 19:25
Categories:

Реактивна система залпового вогню БМ-21 “Град”: дальність, площа ураження та чому це популярна зброя

Реактивна система залпового вогню БМ-21 “Град” регулярно зустрічається у зведеннях з передової російсько-української війни. Ця зброя продовжує активно застосовуватись у більшості конфліктів та модернізуватись вже понад 60 років.

Своєю довговічністю вона зобов’язана високою ефективністю та масовістю, бо за весь час БМ-21 “Град” було випущено від 8500 одиниць до, близько, 100 тисяч, якщо рахувати всі ліцензійні та неліцензійні копії, а також машини на базі.

Можливості РСЗВ “Град”

І перше що необхідно знати про “Град”, як і про будь-яку іншу реактивну систему залпового вогню, всі її можливості, в першу чергу, залежать від реактивного снаряда. Саме він відповідає за дальність вогню та вогневі можливості всієї системи.

Не дивно, що до цієї 122-мм РСЗВ було створено з півсотню різних снарядів, найпопулярнішими з яких є осколково-фугасні. Якщо ж брати найбільш розповсюджений снаряд для “Градів” – М-21ОФ (індекс 9М22У) то дальність вогню з нього складатиме 20,4 км.

Також доволі відомий став такий термін як “пакет “Града”, тобто повний залп з установки, яка складається з 40 направляючих. Справа в тому, що в будь-яку систему залпового вогню закладено розуміння, що ці снаряди падають з певним розсіюванням, утворюючи так званий еліпс розсіювання, площа якого, для повного пакета “Града” становить 8-9 гектар.

Найбільша концентрація снарядів впаде ближче до центру цього еліпсу та утворить зону стабільного ураження, яка для залпу М-21ОФ становить 2,4 га для живої сили та 1,75 га для техніки. Тобто в районі футбольного поля. Звісно якщо це була так звана “відкрита позиція”, бо ефективність “Града” різко знижується, якщо знищити необхідно добре “окопаного” противника.

Водночас “Град” має досить важливі особливості. По-перше, він вкрай мобільний завдяки колісному шасі. По-друге, час, який необхідний для повного залпу складає лише 20 секунд.

Саме тому звичайна тактика “Градів” – це вийти на позицію, зробити повний залп та максимально швидко залишити її. Вона забезпечує максимальну безпеку, бо в умовах контрбатарейної боротьби вогонь у відповідь відкривається за лічені хвилини.

БМ – 21″ Град ” – характеристики

  • Калібр : 122 мм
  • Кількість напрямних : 40 (для машини 9К51)
  • Дальність пострілу : 20,4 км (для снаряда 9М22У)
  • Вага снаряда 9М22У : 66 кг
  • Вага вибухівки в бойовій частині снаряда 9М22У : 6,4 кг

Небезпека “Граду”

Через те, що “Град” це реактивна система залпового вогню, то ні про яке “вибіркове застосування” і речі бути не може. Армія РФ ще з 2014 року регулярно використовує “Град” для обстрілу міст.

Найбільш відомий випадок до 24 лютого 2022 року – обстріл “Маріуполя”, коли по місту було випущено три “пакети”, що призвело до загибелі 31 особи, а ще 117 отримали поранення.

Після початку повномасштабної російської агресії рашисти обстрілювали “Градами” Харків, Чернігів, Суми, а також десятки, якщо не сотні міст та селищ на Півночі, Сході та Півдні України.

Окрім звичайного осколково-фугасного снаряда особливу небезпеку становлять два інших доволі розповсюджених боєприпаси для БМ-21 “Град” – це касетний 3М16 та запальний 9М22С.

3М16 використовується для того, щоб дистанційно встановити протипіхотні міни ПОМ-2, які армія РФ активно використовує. Кожний реактивний снаряд несе п’ять таких мін, а одна міна має радіус суцільного ураження до 16 метрів.

Щодо запального снаряда 9М22С, то зазвичай саме його плутають із “фосфорною бомбою”.

Проте у 9М22С немає білого фосфору, щоправда, це не робить його менш небезпечним. Замість нього у снаряді окремі бойові елементи з магнієвого сплаву, які заповнені термітною сумішшю.

Вас також можуть зацікавити новини:

122 мм реактивна система залпового вогню БМ-21 «Град»

Історія
Розробка системи почалася 30 травня 1960 року. Головним виконавцем системи було призначено НДІ-147; СКБ-203 робило пускову установку; НДІ-6 твердопаливні заряди; ДСКБ-47 спорядження бойових частин.

З самого початку перед конструкторами стояло завдання створення простого у виготовленні і використанні комплексу, який би не поступався закордонним аналогам за своїми технічними характеристиками. Як ходову частини було обрано шасі високої прохідності “Урал 4320” виробництва Уральського автомобільного заводу. Для спрощення конструкції направляючих вони були виготовлені трубчастими. У первинному варіанті штатне положення пакету направляючих для стрільби було впоперек поздовжньої осі автомобіля. Перші випробувальні пуски показали повну непридатність такої схеми через сильне розгойдування платформи після старту першого снаряду і зниження точності стрільби. Крім повороту направляючих була посилена підвіска і прийняті заходи для стабілізації кузова. Тепер стрільба (як одиночними снарядами, так і залпом) стала можлива не тільки по поздовжній осі автомобіля, але і під гострим кутом до неї.

Дві дослідні установки БМ-21 “Град” пройшли заводські випробування в кінці 1961 року. З 1 березня по 1 травня 1962 року в Ленінградському Військовому окрузі пройшли державні полігонно-військові випробування комплексу БМ-21 “Град”. Система БМ-21 “Град” було прийнято на озброєння 28 березня 1963. Здачу серійних зразків БМ-21 “Град” було розпочато в 1964 році.

У 90-х роках до БМ-21 “Град” були створені принципово нові зразки боєприпасів. Крім того, ведуться роботи з модернізації бойових машин БМ-21 “Град”. Найбільш важливий напрямок її модернізації заміна пакета направляючих труб з металу на два моноблоки одноразових транспортно-пускових контейнерів (ТПК), що виготовляються з полімерних композитних матеріалів. Вони встановлюються на бойову машину за допомогою спеціальної додаткової перехідною рами. У цьому випадку перезарядження бойових машин проводиться за допомогою вантажопідйомних засобів. Час заряджання скорочується до 5 хвилин.

Склад РСЗВ «Град»

1 – Бойова машина БМ-21
2 – Транспортна машина (ТМ)
3 – Реактивні снаряди (РС).

Тактико-технічні характеристики

Калібр122 мм
Дальність стрільби
– максимальна40 км
– мінімальна5 км
Час повного залпу20 с
Кількість направляючих40
Маса основного ракетного снаряду (РС)66,6 кг
Маса БМ13,7 т
Бойовий розрахунок3 чол
Час заряджання7 хв
Час від зайняття непідготовленої позиції до початку вогню3 хв
Час на залишання позиції після залпу1 хв
Площа враження одним залпом14,5 га
Кількість возимих РС60 шт

Українська модифікація БМ-21К

БМ-21К зібрана з деталей вітчизняного виробництва, і є першою національною системою залпового реактивного вогню. БМ-21К створена державним підприємством 100-й ХАРЗ сумісно з КБ ім. Морозова. Робота по створенню БМ-21К почалася в 2001 році. Було прийняте рішення поміняти російську автомобільну базу УРАЛ-375 на українську КРАЗ-260 з 4-х дверною кабіною підвищеного комфорту. Після проходження випробувань на Яворівському воєнному полігоні буде налагоджене її серійне виробництво. В грудні 2008 року на державному рівні було прийняте рішення відносно виготовлення и проведення заводських випробувань в Харкові. Експертна оцінка нового зразку озброєння складає 1млн. гривень.

Тактико-технічні характеристики

Потужність двигуна, в порівнянні з “Градом”, збільшена на 60 к.с., і має 240 к.с., запас ходу був збільшений з 400 до 500 км. Суттєвим є те, що кожному з 5ти членів екіпажу створені комфортні умови для роботи в бою. Основними перевагами БМ-21 К, по даних її створювачів, є збільшення її дальності ураження цілі від 20 до 40 км, нова система швидкої перезарядки, можливість ведення точного вогню з максимальною похибкою 90 метрів на відстані 40 км, поява супутникової системи спостереження і наведення на об’єкт, а також підвищення керованості реактивними вистрілами.

ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ “МІЛІТАРНОГО”

Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа – отримуй достовірну інфу.

Реактивная система залпового огня БМ-21 “Град”: дальность, площадь поражения и почему это популярное оружие

БМ-21 “Град” активно используется в боях с 2014 года.

Реактивная система залпового огня БМ-21 “Град” регулярно встречается в сводках с передовой российско-украинской войны. Это оружие продолжает активно применяться в большинстве конфликтов и модернизироваться уже более 60 лет.

Своей долговечностью оно обязано высокой эффективностью и массовостью, потому что за все время БМ-21 “Град” было выпущено от 8500 единиц до около 100 тысяч, если считать все лицензионные и нелицензионные копии, а также машины на базе.

Возможности РСЗО “Град”

И первое что необходимо знать о “Граде”, как и о любой другой реактивной системе залпового огня, все ее возможности, в первую очередь, зависят от реактивного снаряда. Он отвечает за дальность огня и огневые возможности всей системы.

Неудивительно, что к этой 122-мм РСЗО было создано около полусотни различных снарядов, наиболее популярными из которых являются осколочно-фугасные. Если же брать наиболее распространенный снаряд для “Градов” – М-21ОФ (индекс 9М22У), то дальность огня из него будет составлять 20,4 км.

Также достаточно известен такой термин как “пакет “Града”, то есть полный залп из установки, состоящей из 40 направляющих. Дело в том, что в любую систему залпового огня заложено понимание, что все снаряды падают с определенным рассеянием, образуя так называемый эллипс рассеивания, площадь которого, для полного пакета “Града” составляет 8-9 гектар.

Наибольшая концентрация снарядов упадет ближе к центру эллипса и образует зону стабильного поражения, которая для залпа М-21ОФ составляет 2,4 га для живой силы и 1,75 га для техники. То есть в районе футбольного поля. Конечно, если это была так называемая “открытая позиция”, потому что эффективность “Града” резко снижается, если уничтожить необходимо хорошо “окопанного” противника.

В то же время, “Град” имеет довольно важные особенности. Во-первых, он крайне мобилен благодаря колесному шасси. Во-вторых, время, необходимое для полного залпа составляет всего 20 секунд.

Поэтому обычная тактика “Градов” – это выйти на позицию, сделать полный залп и максимально быстро покинуть ее. Она обеспечивает максимальную безопасность, так как в условиях контрбатарейной борьбы ответный огонь открывается за считанные минуты.

БМ-21 “Град” – характеристики

  • Калибр : 122-мм
  • Количество направляющих : 40 (для машины 9К51)
  • Дальность выстрела : 20,4 км (для снаряда 9М22У)
  • Вес снаряда 9М22У : 66 кг
  • Вес взрывчатки в боевой части снаряда 9М22У : 6,4 кг

Опасность “Града”

Из-за того, что “Град” это реактивная система залпового огня, то ни о каком “выборочном применении” и вещи быть не может. Армия РФ еще с 2014 года регулярно использует “Град” для обстрела городов.

Наиболее известный случай до 24 февраля 2022 – обстрел “Мариуполя”, когда по городу было выпущено три “пакета”, что привело к гибели 31 человека, а еще 117 получили ранения.

После начала полномасштабной российской агрессии рашисты обстреливали “Градами” Харьков, Чернигов, Сумы, а также десятки, если не сотни городов и поселков на севере, востоке и юге Украины.

Кроме обычного осколочно-фугасного снаряда, особую опасность представляют два других довольно распространенных боеприпаса для БМ-21 “Град” – это кассетный 3М16 и зажигательный 9М22С.

3М16 используется для того чтобы дистанционно установить противопехотные мины ПОМ-2, которые армия РФ активно использует. Каждый реактивный снаряд несет пять таких мин, одна мина имеет радиус сплошного поражения до 16 метров.

Что касается зажигательного снаряда 9М22С, ​​то именно его путают с “фосфорной бомбой”.

Однако у 9М22С нет белого фосфора, правда, это не делает его менее опасным. Вместо него в снаряде отдельные боевые элементы из магниевого сплава, заполненные термитной смесью.

Вас также могут заинтересовать новости: