Щавель із насіння будинку

| | 0 Comments| 00:17
Categories:

Зміст:

Як правильно вирощувати щавель у відкритому ґрунті?

Щавель – багаторічна культура. Ця рослина невибаглива і холодостійка. Перші листки можна зрізати вже в травні. Дає хороший урожай, якщо правильно за ним доглядати.

Посадка насіння щавелю здійснюється навесні на відкритій місцевості. Перед висадкою необхідно ознайомитися з правилами підготовки дільниці, насіння, умовами вирощування.

Коли сіяти щавель у відкритий ґрунт навесні?

Посадка холодостійкої рослини починається при першій можливості обробити ґрунт. Це рання весна – один з оптимальних термінів посіву насіння щавелю. Інші два – червень, і посадка під зиму наприкінці осені (початок листопада).

Після сходження снігового покриву, коли земля трохи прогріта, можна висаджувати насіння. Весняна посадка вважається найкращим часом для сходження та росту рослини – земля добре насичена вологою.

Посадка щавелю у відкритий ґрунт насінням навесні

Перш ніж починати засіювати насіння, слід провести підготовчі заходи: підбір місця висадки, підготовка землі. Також потрібно підготувати насіння. Потрібно дотримуватися порядку посіву для отримання хорошого результату.

Підготовка місця і ґрунту

Перед посівом потрібно підібрати відповідну ділянку. У тіні і на відкритому для вітрів і палючого сонця просторі садити насіння не варто. Багаторічник любить помірно затінене місце. Оптимальний вибір – не дуже відкритий простір, по сусідству з яким росте дерево або чагарник.

Потрібно добре зволожена земля, проте застоювання води відбуватися не повинно. Грунт потрібно перекопати, очистити від бур’янів. Краще це зробити за 2 – 3 дні до посадки насіння, щоб ґрунт встиг трохи просісти і був не надто пухким. Так насіння не будуть провалюватися занадто глибоко після посадки, а всхожість відбудеться швидше.

Найкращий ґрунт для щавелю – удобрений перегноєм суглинок. Важливо знати про глибину проходження ґрунтових вод. Вона повинна бути менше метра. Як тільки ділянку для посадки насіння обрано і очищено, потрібно підгодувати землю.

Скористатися можна сумішами:

  • калійного добрива, фосфату. Додати перегній. Мінеральних підживлень достатньо взяти по одній частині, а перегну – 6 частин;
  • перегню (3 кг) упереміш з 2 грамами аміачної селітри, такою ж кількістю калійної солі, 4 грамами суперфосфату. Додати до маси сечовину (40 г). Цієї кількості вистачить для добрива 1 кв. метра ґрунту навесні.

Підготовка насіння

Насіння щавелю теж потребує підготовки. Для кращої всхожості посадковий матеріал замочують за допомогою вологої марлі. Після – почекати 2 доби.

Насіння ввібрає воду, і весняні сходи з’являться швидше. Нелішнім буде внести підживлення. У цьому випадку листочки щавелю отримають стійкість до зовнішніх подразників.

Порядок посіву щавелю

Після всіх проведених підготовчих заходів, насіння садять у землю. Частіше посадку проводять навесні.

Порядок посіву:

  1. Глибину борозни робити не більше 2 см, не менше 1см.
  2. Відстань між кількома насіння – 4 см.
  3. Міждуряддя має становити 15 см.
  4. Зверху посаджений матеріал присипати грунтом.
  5. Промульчувати грядки торфом.

Відхід і вирощування щавелю у відкритому ґрунті

Вирощувати і доглядати за рослиною нескладно. Воно потребує поливу, підгодівель. Необхідно очищати ділянку від бур’янів, проводити мульчування. Також культуру потрібно захищати від шкідників і хвороб.

Полив.

Рясний полив буде потрібно багаторічнику навесні, під час активного зростання. Поливати щавель потрібно регулярно. При настанні спеки необхідно стежити за розвитком зелені і сухості ґрунту, якого краще не допускати.

Підгодівлі та мульчування

У комплексний догляд за щавелем після посіву насіння навесні входять етапи внеску добрив, а також мульчування. Робити це потрібно, перш за все, ранньою весною. Після зрихнення ґрунту, землю мульчують. Так можна буде підтримати достатній рівень вологості.

Удобрювати можна розчином коров’яка в кількості відра на кв. метр. Речовина розбавити водою (1:6). Додати 20 грамів калійної солі упереміш з суперфосфатом. Щоб урожай не знижувався, після кожної обрізки щавелю потрібно вводити мінеральні підживлення, віддаючи перевагу азоту для кращого розвитку зелені.

Боротьба з хворобами і шкідниками

Щавель може бути схильний до нападок шкідників, також ніжні листики іноді вражають різні захворювання:

Щоб захистити урожай від напасті, важливо вчасно знищувати бур’яни, розпушувати і виробляти полив ґрунту.

Чому щавель не сходить?

Причин відсутності всхожості кілька:

  1. Насіння було посаджено занадто глибоко.
  2. Землю зрихлили прямо перед посадкою, і насіння пішли разом з утрамбованим ґрунтом, не змогли проклюнутися.
  3. Посівний матеріал виявився прострочений або загинув за нетривалої умови зберігання.

Але зазвичай щавель проростає добре через підвищену всхожість і холодостійкість. А невибагливість дозволяє розвиватися навіть не в надто відповідних місцях.

Посадка щавелю не вимагає занадто великих витрат і зусиль. Треба лише правильно вибрати місце, дотримуватися вологого режиму, піклуватися про ґрунт: рихлити, знищувати сорну траву. Догляд за культурою нескладний, але він необхідний.

Вирощування щавелю та догляд у відкритому ґрунті та вдома на підвіконні

Щавель – багаторічна трав’яниста рослина, яка широко використовується в кулінарії. Зараз неможливо уявити весняне меню без цих кислих листочків. Як тільки зійде сніг, із землі з’являються перші його сходи. І ми поспішаємо швидше їх зрізати, щоб приготувати зелені щі або окрошку, начинити ними пиріжки і навіть зробити заготовку на зиму. Його вирощування – справа мало клопітка, і з цим легко впорається навіть початківець городник.

Про давню городню культуру свого часу писали давньоримські автори Віргіній і Пліній-старший. У каноні лікарської науки описані цілющі властивостей щавелю кислого, Авіценна називав його садовим, і дикого, який на думку автора в усіх відношеннях сильніше садового.

Вирощування щавелю в домашніх умовах

Щавель – холодостійка вологолюбна рослина, одна з найбільш ранніх зелених культур. Це багаторічна культура і на одному місці вона може рости поспіль 3-4 роки. Надалі листя миготить і грубіє. У них збільшується вміст щавелевої кислоти, формується багато кольорових стеблів, урожай різко знижується. Рослина добре зимує під снігом і витримує заморозки до -7ºS. Насіння проростає вже при температурі + 2-3º тепла. Оптимальна температура для його вирощування 4-20 градусів тепла.

Терміни посадки

Сіють насіння рано навесні, можна під плівку, або в липні, щоб до осені можна було ще збирати ніжні листочки. Хтось сіє щавель під зиму, в цьому випадку можна отримати самий ранній урожай корисної зелені.

Оскільки рослина не боїться холодів і поворотних весняних заморозків, то на зелень її можна посадити на грядку, як тільки стає сніг. У центральних і південних районах – це можна вже зробити в середині березня, в північних районах і Сибіру – не раніше середини квітня. Саме в цей час буває оптимальна температура для проростання насіння.

Підготовка грядки

Для посіву вибирайте невелику грядку, достатньо площі не більше 1 кв. м. Розташуйте її на піднесеному місці. Культура добре приживається на торф’яних і суглиністих грунтах з хорошим дренажем. Протягом літа культуру можна підсівати не один раз.

Перед перекопуванням грядки додайте в ґрунт перепрівання гній, компост або перегной. Родюча земля буде дуже доречною. Якщо таких не виявиться, пролийте ґрунт теплою водою з додаванням добрив. На відро води додайте 2-3 г аміачної селітри, 40 г сечовини і 4-5 г суперфосфату. Розмішайте, щоб гранули розчинилися і полейте ґрунт перед посівом насіння.

Як виростити щавель із насіння

На виділеній під щавель грядці зробіть борозни глибиною не більше 1,5 см на відстані 10-15 см один від одного.

Розкладіть насіння через кожні 5-7 см і прикрийте зверху землею.

Добре полийте теплою водою, якщо ґрунт сухий.

Перші сходи з’являться через 10-14 днів. Для прискорення появи сходів прикрийте грядку поліетиленовою плівкою або прихованим матеріалом. Як тільки з’являться перші сходи, укриття приберіть.

Догляд за щавелем у відкритому ґрунті

Рослина дуже вимоглива до вологи, тому поверхневий шар повинен бути завжди злегка вологим. Тому його поливають навіть частіше, ніж інші овочеві культури. Недостатній полив призведе до викиду кольороносів, листочки будуть грубими і дуже кислими.

Розпушування – корисна процедура, що перешкоджає появі на поверхні ґрунту товстої кірки. Вона буде перешкоджати доступу кисню до кореневої системи, який необхідний для стимулювання росту і наливу листової маси.

Для підживлення у відкритому можна використовувати трав’яний настій з розрахунку 1 л настою на 10 л води.

Збирати врожай можна, як тільки листя підростуть до 5 см. Оптимальна величина листя не більше 10-12 см. Зрізання листя проводять перед безпосереднім використанням і краще робити це вранці або в похмуру погоду, так листя буде більш соковитим. Завчасне зрізання зелені призведе до втрати більшої частини вітамінів. Листочки зрізають гострими ножицями або зриваючи вручну, при цьому старячись не пошкодити ростові нирки.

Як виростити щавель будинку взимку на підвіконні

У холодну пору року людський організм більш гостро відчуває брак вітамінів і мікроелементів. Для цього багато хто вирощує на своїх підвіконнях різну пряну зелень, наприклад, рукколу, базилік, зелену цибулю. Серед них можна з успіхом виростити і щавель.

Для облаштування грядки в міській квартирі найкраще підходять підвіконня із західного або східного боку, оскільки яскраве сонячне світло потрібне культурі тільки в період проростання насіння. Надалі вона комфортно себе почуває в тіні або напівтіні в умовах короткого світлового дня, який характерний для похмурого осінньо-зимового періоду.

Підвіконня рекомендують обладнати приладами додаткового освітлення – фітолампами або лампами денного світла. Вони повинні перебувати над рослинами на висоті 50-60 см. Оскільки щавель – культура холодостійка, необхідно забезпечити їй оптимальну температуру в межах 4-20 градусів тепла. Це дозволяє успішно культивувати рослину на заскленій лоджії або веранді.

Ємності для посадки можна використовувати будь-які – горщики для кімнатних кольорів, контейнери або пластмасові ящики для розсади. Важливо, щоб вони були обладнані дренажними отворами і мали глибину для повноцінного розвитку кореневої системи не менше 20 см.

Ґрунтову суміш можна придбати в спеціалізованих магазинах. Якщо берете землю з городу, перед посівом насіння її слід піддати обробці, щоб попередити розвиток ґрунтовних бактерій.

Насіння висіває в ємності на гл

Коли і як саджати щавель: посадка у відкритий ґрунт та догляд

Щавель – популярна зелень, яка вирощується практично на будь-якій дачній ділянці. Рослина абсолютно невибаглива і радуватиме рясним листям до перших морозів. Щоб грядки не пошкоджувалися шкідниками та тривалий період зберігали свій насичений зелений колір, необхідно знати, коли та як садити щавель.

  1. Як правильно вибрати місце для посадки
  2. Як правильно підготувати ґрунт
  3. Як посадити насіння
  4. Коли садити насіння
  5. Підготовка насіння
  6. Як правильно сіяти щавель
  7. Догляд за щавлем
  8. Полив
  9. Підживлення
  10. Видалення бур’янів
  11. Обрізка
  12. Відео про те, коли і як садити щавель навесні

Як правильно вибрати місце для посадки

Щавель вимагає мінімального догляду. Однак для того, щоб отримати велику кількість зелені, необхідно дотримуватися наступних порад щодо вибору місця:

  • ділянка повинна бути розташована на невеликій височині. Це знизить ризик скупчення талої води та замулювання грядок;
  • ділянка повинна бути трохи притіненою. Велика кількість сонця часто призводить до того, що листя жовтіє;
  • рослина не переносить близького розміщення чагарників та дерев. Також щавель має вирощуватись на ділянці без протягів.

Також необхідно, щоб рослина вирощувалася на пухкому ґрунті. Якщо ґрунт надто суглинистий, перед посадкою насіння необхідно додати у ґрунт великий пісок. На 1 м2 використовується щонайменше 10 кг піску.

Як правильно підготувати ґрунт

Готується ґрунт для посадки щавлю навесні. Ділянка ретельно перекопується та розрівнюється граблями. З ґрунту потрібно прибрати камені та старе коріння. Внести комплексні добрива та полити ділянку. Залишити на кілька днів, після чого, використовуючи граблі, розпушити ґрунт.

Як посадити насіння

Незважаючи на те, що щавель не викликає особливих складнощів під час посадки, неправильно проведена процедура часто призводить до того, що сходи не з’являються тривалий час. Для того щоб отримати хороший урожай рослини, необхідно дотримуватися наступних порад.

Коли садити насіння

Посадку щавлю необхідно проводити ранньою весною. Рослина добре переносить невеликі пониження температури, тому висаджувати насіння можна в середині квітня. Деякі дачники висаджують насіння восени. Однак такий варіант може скінчитися невдачею. Так як якщо зима буде теплою, можуть з’явитися передчасні сходи, які будуть занапащені нічними заморозками.

Підготовка насіння

Якщо насіння зібране самостійно, його готувати не потрібно. Насіння щавлю має гарну схожість і, як правило, паростки з’являються дружно. Однак якщо покупний посадковий матеріал, необхідно виконати наступний алгоритм дій:

  • насіння розкладається на ватній серветці і поміщається в легкий розчин марганцівки на 15 хвилин;
  • після дезінфекції посадковий матеріал необхідно ретельно просушити, але не використовувати опалювальні прилади. Найчастіше насіння розкладається на папері і поміщається на вікно;
  • підготовлений матеріал висаджується у ґрунт.

Так як насіння дрібне, багато дачників не проводять потрібну дезінфекцію матеріалу. Це дуже часто призводить до того, що рослина після утворення паростків починає ушкоджуватися грибковою інфекцією.

Як правильно сіяти щавель

Після того, як ділянка підготовлена, необхідно, використовуючи мотику, зробити грядки. Відстань між ними має бути не менше 20 см. Грядки полити та висадити насіння. Зверху накрити їх шаром ґрунту і трохи утрамбовувати. Особливістю щавлю є те, що насіння не потрібно висаджувати дуже рідко. Густі посадки сприятимуть тому, що грядки будуть пишними, з великою кількістю листя.

Догляд за щавлем

Рослина невимоглива у догляді, тому дуже цінується серед дачників-новачків. Для того, щоб рослина не втрачала своїх характеристик, необхідно виконувати наступні агротехнічні заходи.

Полив

Поливати щавель потрібно кожні 3-4 дні. Особливо важливо дотримуватися поливу в спеку року. Для поливу використовується лійка, за допомогою якої вода рівномірно розподіляється не тільки по грядці, а й листям.

Підживлення

Щавель не потребує частих підживлень. Перше внесення добрив проводиться у травні. Для рослин використовуються мінеральні комплекси. Друге підживлення проводиться після збирання першого врожаю. Для підживлення може використовуватися сечовина.

Видалення бур’янів

Для того щоб листя росло пишним і привабливим, необхідно видаляти бур’ян не тільки між рядками, але і в них. Часто велика кількість бур’янів призводить до того, що листя дрібніє, і щавель уражається такими шкідниками як попелиця.

Обрізка

Зрізати щавель необхідно після того, як листя досягне висоти 15 см. Якщо таку процедуру не проводити, рослина переростатиме і втрачатиме свої смакові якості. Особливістю щавлю виступає те, що після зрізання дома старих пеньків з’являються молоді листочки. За один сезон рослина може давати врожай до 4-5 разів.

Відео про те, коли і як садити щавель навесні

Правила та технологія, поради коли і садити щавель навесні у відкритий ґрунт. Приєднуйтесь до перегляду!

Щавель – поширена культура, яка зустрічається практично на кожній дачній ділянці. Для того щоб отримати пишне листя і хороші смакові якості, необхідно дотримуватися всіх порад по догляду. В іншому випадку рослина регулярно піддаватиметься атаці шкідників і повільно зростатиме.

Вирощування та посадка щавлю у відкритий грунт на грядці

Батьківщиною щавлю вважаються Азія і Європа. Ця культура настільки невибаглива, що без особливих зусиль ви можете щорічно отримувати рясний урожай. Для вирощування щавлю з насіння бажано провести попередню підготовку. Замочуйте посівний матеріал і збагачуйте цим грунт мінеральними речовинами. Щоб посадити щавель у відкритий грунт насінням, найкраще — під час осіннього перекопування додати в землю : перегній, суперфосфат, попіл і азотисте добриво.

Як вирощувати щавель в домашніх умовах

При наявності щавлевої грядки має сенс виростити свій посівний матеріал. Для цього потрібно залишити в грунті 2-3 куща і не зрізати з них листя. Цвітіння культури починається приблизно в травні.А дозрівання насіння відбувається в першій половині липня. Щавлеві волоті, на яких зібране насіння, набувають коричневий відтінок, і після цього їх зрізають, зв’язують у віники і підсушують протягом десяти днів. Далі здійснюється обмолочування насіння за допомогою перетирання руками мітелок і видування сміття. Насіння зберігає свою схожість протягом 4 років, але тільки за умови їх зберігання в сухому місці.
Перед тим як виростити щавель з насіння, посівний матеріал потрібно замочити у воді, загорнути в марлію і залишити на 48 годин. За цей час вони наситяться вологою і швидше зійдуть.

Маленькі настанови для великого врожаю

Можна скласти насіння в мішечок з тканини. Наповнити його лише наполовину .Потім як садити насіння щавлю, потримайте мішечок у воді 12-18 годин. Далі вийміть його з ємкості, насіння (на той час вони повинні вже добре набрякнути) висипте і тонким шаром розкладіть їх на який-небудь шматочок щільної тканини. Зверху накрийте їх тієї ж тканиною, яку ви використовували при замочуванні. Далі їх треба буде витримати в будь-якому теплому місці. Вам потрібно дочекатися, коли перші насіння почнуть прокльовуватися. Коли це станеться, провітріть насіння і починайте висівати.Якщо ви бажаєте, щоб насіння добре зійшли і були міцними, то попередньо в звичайну воду можна додати трохи поживних добрив.

Перед тим як виростити щавель з насіння на дачі, грунт потрібно підготувати завчасно. Якщо садити передбачається навесні, то грунт потрібно готувати з осені. Вирощувати щавель краще на родючому суглинному грунті. Кислотність ґрунту не має особливого значення для культури.Проте місце, на якому будете вирощувати культуру, не повинно бути заболочених, або перебувати в низині, де може застоюватися вода.Обробка ділянки під вирощування щавлю передбачає глибоке перекопування, очищення грунту від бур’янів, коріння і грудок. Під час перекопування вноситься деревна зола і перегній 4-5 кг / м2, суперфосфат 30 г / м2, азот 20 г / м2. Навесні, безпосередньо перед висіванням насіння у відкритому грунті, грядку потрібно повторно розпушити і розрівняти граблями.

Не знаєте як посадити щавель у відкритий грунт? Не проблема-навчимо!

Щавель висівається у відкритий грунт за допомогою насіння.Причому особливою прив’язки до часу посіву немає. Коли садити щавель при вирощуванні культури з насіння? З огляду на невибагливість і морозостійкість культури.Посадка може здійснюватися протягом всього теплого сезону : навесні, влітку, або пізно восени, щоб наступної весни отримати ранній урожай.
Посадка насіння щавлю проводиться в невеликі (1-1,5 м) рядки глибиною в 4-5 см, на відстані приблизно 20 см один від одного. Далі в борозни можна садити посівний матеріал. Зверху насіння присипають землею так, щоб вони знаходилися в грунті не глибше ніж на 1,5-2 см .В іншому випадку більшість насіння просто не зможуть пробитися з-під землі, і сходи будуть дуже слабимі. Подивіться на фото — насіння щавлю сходять через 1,5-2 тижні :

Догляд за грядками включає обов’язкову прополку і видалення бур’янів. Одночасно з прополкою здійснюється розпушування міжрядь.Уже в кінці травня з’являються молоді листочки, що досягають в зростанні 7-10 см . Їх можна зрізати і наступного разу зібрати урожай через 2 тижні .

Закінчують збирати урожай в кінці липня, якраз до цього часу листя накопичать багато кислоти і стануть грубими, вживати в їжу їх небажано.В кінці весни і на протязі перших двох літніх місяців (в червні і липні) в молодих листках рослини багато лимонної і яблучної кислоти, а також велика кількість вітаміну С, калію, заліза, цукру і білків. У цей період необхідно запасатися вітамінами на зиму.

Чим же корисний щавель? Дивіться наступне відео!

Ще більше цікавої та корисної інформації про технологію вирощування та посадку щавлю на вашому городі, в домашніх умовах читайте на нашому порталі fermerstvo.org.ua.