Розчинення буряків у жовчному міхурі

| | 0 Comments| 18:01
Categories:

Зміст:

Холецистит – захворювання печінки і жовчного міхура у дорослих, способи лікування і профілактики холециститу

Жовчний міхур є анатомічним утворенням, що забезпечує зберігання важливої рідини, яка необхідна для злагодженої роботи кишкового тракту та перетравлення ліпідів (жирів). Цією речовиною є жовч. Холецистит – це запальний процес в слизовій оболонці жовчного міхура, що часто супроводжується больовими відчуттями в правому підребер’ї та іншими неспецифічними симптомами як нудота, блювання і інші.

Хвороба зустрічається у різних вікових категоріях. Найчастіше страждають жінки віком від 40-50 років.

Чому виникає холецистит?

Запалення стінок жовчного міхура можуть провокувати численні фактори, найчастішими з яких є:

  • Камені. Це одна з провідних причин холециститу. Конкременти в жовчному міхурі повністю або частково перекривають протоки, внаслідок чого виникає порушення відтоку та застій жовчі, що є субстратом запального процесу. Даний стан називається холелітіазом і він є причиною калькульозного холециститу.
  • Інфекційні та інвазійні захворювання. Потрапляння патологічних агентів у просвіт жовчного міхура є тригерами для розвитку запалення і, відповідно, холециститу. Інфекційні захворювання провокують бактерії та віруси, інвазивні – гельмінти (глисти), найпростіші та інші.
  • Новоутворення. Пухлина жовчного міхура та/або сусідніх може стискати просвіт протоки, що веде за собою порушення правильного відтоку жовчі з жовчного міхура, викликаючи застій.
  • Порушення кровопостачання жовчного міхура. Пошкодження судин зменшує приплив крові до жовчного міхура, що призводить до холециститу.

В групі ризику виникнення холециститу є люди, що в сімейному анамнезі мали родичів з цією недугою. Також необхідно бути уважними ти особам, що мають вроджені аномалії розвитку та форми жовчного міхура та жовчовивідних протоків.

Форми холециститу

Холецистит за клінічною картиною та класифікацією є достатньо різноманітним. Коливання симптомів та форм є різними: від малосимптомного перебігу, при якому людина може не звертати уваги на захворювання, до критичного стану, що потребує невідкладної госпіталізації та ургентного оперативного втручання.

За характером перебігу холецистит поділяють на:

Відповідно до ураження стінки виділяють декілька послідовних стадій холециститу:

  • Катаральний – ураження лише стінки жовчного міхура.
  • Флегмонозний – прогресування запального процесу і залучення очеревини.
  • Гангренозний – найбільш небезпечний. Характеризується накопиченням гною, розвитком перитоніту.

В залежності від наявності каменів (конкрементів) у жовчному міхурі холецистит поділяють на:

Симптоми холециститу

Симптоми захворювання можуть бути непостійними, тобто то загострюватись, то стухати. Найбільш частими є:

  • Нудота
  • блювання;
  • відрижка;
  • підвищення температури;
  • сильний біль у верхній правій частині живота (правому підребер’ї) – жовчна (печінкова) колька;
  • болючі відчуття при доторкуванні до живота;
  • порушення перетравлення їжі;
  • гіркота в роті;
  • свербіж шкіри;
  • інтоксикаційні симптоми (головний біль, слабкість).

Варто звертати увагу на «кольорові» симптоми:

  • зміна кольору шкірних покривів та слизових оболонок – жовтяниця;
  • потемніння сечі до темно-коричневого (колір пива);
  • кал змінює колір на білий.

Методи діагностики холециститу

Діагностика запалення жовчного міхура починається з огляду лікарем, фізикального обстеження та призначення додаткових методів діагностики.

Аналіз даних пацієнта, його симптоматики, спадковості, факторів способу життя є надзвичайно важливим етапом в постановці діагнозу. Фахівець виділяє ключові моменти та призначає діагностичні дослідження в залежності від підозрюваної форми хвороби.

Діагностика може включати:

  • Загальний аналіз крові та сечі – ідентифікують наявність запального процесу в організмі;
  • копрограма – дослідження калу;
  • аналіз калу на гельмінти;
  • біохімічний аналіз крові – надзвичайно важливими в діагностиці є печінкові проби;
  • ультразвукове дослідження органів черевної порожнини – може показати наявність чи відсутність каменів у просвіті міхура чи протоки, також потовщення стінки жовчного міхура, що вважається ознакою запального процесу;
  • холецистохолангіографія;
  • КТ (комп’ютерна томографія) та магнітно-резонансна томографія (МРТ).

Методи лікування холециститу

Спосіб ведення пацієнта залежить від багатьох факторів. Метод лікування вибирають в залежності від важкості, форми, наявні каменів чи ні. Скласти цей пазл і обрати необхідну тактику може тільки лікар.

Методи лікування запалення жовчного міхура поділяються на:

Консервативне лікування включає зміни в харчуванні, способі життя, призначення медикаментозної терапії, що покращуватиме стан пацієнта.

Дієта передбачає виключення смаженої жирної їжі, гострих, надмірно солоних чи солодких продуктів та напоїв. Рекомендовано вживати більше овочів та фруктів, м’яса птиці та морепродуктів. З напоїв слід віддавати перевагу звичайній негазованій очищеній воді.

Медикаменти призначаються лікарем після прийому в клініці. Тільки фахівець може правильно визначити причину хворобливого стану, провести диференційну діагностику та забезпечити пацієнта необхідними порадам щодо медикаментозного ведення холециститу.

Хірургічне лікування включає операцію видалення жовчного міхура – холецистектомію. Операція можу бути плановою або ургентною (невідкладною) в залежності від показань та стану пацієнта. Втручання може бути лапаротомічним (доступ до ураженої ділянки через великий розріз передньої черевної стінки) та лапароскопічним (малоінвазивна методика, що передбачає малі розрізи та застосування оптичної апаратури). Після операції також необхідно дотримуватись дієтотерапії та прийому медикаментозних засобів, рекомендованих лікарем.

Профілактика холециститу

Профілактичні заходи щодо запалення жовчного міхура будуть передбачати два основних напрямки: попередження застою жовчі в міхурі і лікування інфекцій та інвазій.

  • Дієтотерапія – відмова від смаженого, гострого, жирного, надмірно солодкого/солоного.
  • Підтримання необхідного водного балансу – часте вживання необхідної кількості для ваги людини води.
  • Помірна фізична активність.
  • Вчасна діагностика та лікування інфекційних процесів, глистяних інвазій.
  • Відмова від шкідливих звичок.

Лікарі UNIVERSUM.CLINIC, які лікують захворювання

Наша клініка забезпечує лікування, що відповідає сучасним світовим стандартам. Фахівці UNIVERSUM.CLINIC є професіоналами, що невпинно провадять якісну медичну допомогу для кожного пацієнта. Щодо діагностики та лікування різних форм холециститу можна звернутися до наступних лікарів:

Способи розчинення каменів в жовчному міхурі

Лікувальна практика переконливо доводить, що для розчинення каменів в жовчному міхурі можна використовувати медикаментозні і природні препарати.

Жовчнокам`яна хвороба виникає у людини з різних причин. Умови для утворення каменів формуються протягом тривалого відрізка часу.

З певного моменту починають проявлятися симптоми патології, на які потрібно належним чином реагувати.

Чому утворюються камені?

Подібно до багатьох патологій в системі травлення, жовчнокам`яна хвороба виникає і розвивається протягом тривалого відрізка часу.

Відкладення каменів в жовчному міхурі починається з наступних причин:

  • порушується обмін речовин в організмі;
  • явний дефіцит рухової активності;
  • нерегулярне і нераціональне харчування;
  • застій жовчі.

Камені формуються з білірубіну, солей кальцію і холестерину. Щільні фрагменти жовчі осідають на стінках міхура і поступово збільшуються в розмірах.

З камінням в жовчному міхурі можна тривалий час вести активне життя і не відчувати дискомфорту.

Практика показує, що при збалансованому харчуванні відбувається поступове розчинення накопичилися в жовчному міхурі каменів.

До того часу, поки камені знаходяться в стабільному стані, людина може не здогадуватися про їх присутність в організмі і не знати про те, що є трави, які мають жовчогінні властивості.

Жовчнокам`яну хворобу можна запідозрити за такими ознаками:

Сильні болі виникають в тому випадку, коли камінь потрапляє в жовчний протік і застряє в ньому. При такому положенні без операції обійтися важко, але все-таки можна.

Методи розчинення каменів

Фахівці називають камені, що утворилися в жовчному міхурі, конкрементами. Коли проведено комплексне обстеження хворого та визначені розміри конкрементів, можна вибирати метод, за допомогою якого будуть видалятися камені.

Це відповідальне рішення, і лікуючий лікар приймає його, зважуючи всі умови і обставини.

При цьому необхідно визначити причини, що призводять до утворення каменів.

Практика показує, що після консервативного лікування, коли відбувається розчинення конкрементів, через деякий час вони формуються заново. Значне число хворих воліють впоратися з хворобою без операції.

Відомості про те, як розчинити камені в жовчному міхурі, можна знайти в багатьох джерелах інформації. Однак лікувальна практика показує, що максимальний і стійкий ефект досягається тільки під керівництвом лікаря.

В даний час використовуються наступні методи розчинення каменів:

  1. медикаментозні;
  2. використовуючи трави та інші природні препарати;
  3. за допомогою дієтотерапії.

Існують і інші способи позбавлення від каменів без операції, які приносять очікувані результати.

Суть ударно-хвильової терапії полягає в тому, що камені в жовчному міхурі дробляться на дрібні фрагменти за допомогою звукових хвиль.

медикаментозні методи

При медикаментозному методі розчинення каменів можна обійтися без операції з видалення жовчного міхура.

Пацієнт повинен знати, що терапія призначається лікарем і тривалість лікування досягає декількох років.

У процесі лікування хворому необхідно проходити контрольні обстеження печінки і міхура на УЗД.

Препарати, які застосовуються при лікуванні, мають склад, близький до складу жовчних кислот. Завдяки цьому ліки мають здатність розчиняти утворилися конкременти.

Трави, коріння та інші природні матеріали при синтезі цих ліків не використовуються.

Терапевтичний засіб під назвою «Хенофальк» сприяє зменшенню концентрації холестерину в крові, тим самим сповільнюється утворення каменів в жовчному міхурі.

Препарат призначається в тих випадках, коли жовчні протоки вільні і камені мають холестеринові підставу. У комплексі з ним застосовується «Урсофальк».

Такий спосіб розчинення використовується при неможливості проведення операції з видалення каменів. Численні відгуки підтверджують високу ефективність такого прийому.

При призначенні курсу лікування треба враховувати, що камені не повинні перевищувати розмір 20 мм в діаметрі.

При лікуванні цими препаратами необхідно дотримуватися одна важлива умова – ліки приймаються регулярно перед сном протягом як мінімум шести місяців.

В особливо складних випадках, щоб уникнути операції, термін збільшується до двох років. Протягом цього періоду не можна приймати протизаплідні засоби, що містять естроген.

Ліки, які знижують кислотність шлунка, теж під забороною. У кожному конкретному випадку лікар призначає режим прийому препаратів і визначає перелік ліків, які приймати не рекомендується.

народні методи

Лікарські трави використовувалися в лікуванні жовчнокам`яної хвороби ще до появи офіційної медицини.

Багаторічний досвід показує, що не кожна трава, що володіє жовчогінним ефектом, годиться для розчинення каменів в жовчному міхурі.

Відвар безсмертника використовується при очищенні печінки і жовчного міхура тільки в тому випадку, коли конкременти дуже дрібні.

У той же час безсмертник можна додавати в спеціальні збори по розчиненню каменів як підсилює фактор.

Трави підбираються таким чином, щоб не викликати загострення патології. Регулярно використовуються чистотіл, полин, м`ята перцева.

Для розчинення каменів у жовчному міхурі можна використовувати не тільки лікувальні трави, а й звичні овочі та фрукти. Камнерастворяющім властивостями володіють соки моркви, буряка, лимона.

Для посилення ефекту віджимають сік зі свіжого буряка, моркви і огірка, змішують в рівних пропорціях і приймають по половині склянки перед їдою.

Ці природні препарати готують і приймають за погодженням з лікуючим лікарем. Соки свіжої суниці або брусниці по суті вже готові ліки.

Слід підкреслити, що будь-який засіб на основі ягід, овочів і фруктів можна сміливо приймати на початковій стадії жовчнокам`яної хвороби.

лікування дієтою

Жовч виробляється під час кожного прийому їжі. Щоб запобігти її застій і утворення каменів в жовчному міхурі, потрібно дотримуватися відповідної дієти.

Тоді розчинення конкрементів відбуватиметься безболісно і непомітно для організму. Таким простим способом можна уникнути не тільки операції з видалення жовчного міхура, а й зміцнити своє здоров`я.

Продукти на кожен день підбираються в такій комбінації, щоб забезпечити стабільний біохімічний склад жовчі. Зелень, трави в салаті, свіжі фрукти успішно замінюють таблетки і інші медикаменти.

Щоб камені, що утворилися в жовчному міхурі, розчинялися без залишку, дуже важливо не переїдати. Це побажання в першу чергу адресовано жінкам.

При перших симптомах жовчнокам`яної хвороби необхідно відмовитися від жирного м`яса, копченостей і ковбаси. Ці продукти стимулюють вироблення жовчі.

Після їх вживання доводиться пити відвар жовчогінною трави. Гречка і горох сприяють виведенню холестерину і, отже, утворення конкрементів в жовчному міхурі.

Добре стимулює відхід жовчі з організму мінеральна вода і свіжий зелений чай без цукру.

Профілактика жовчнокам`яної хвороби

Щоб запобігти утворенню каменів в жовчному міхурі, потрібно проаналізувати свою спадковість.

Якщо найближчі родичі страждали подібною патологією, то жовчогінний трава завжди повинна бути в домашній аптечці.

Дуже важливо визначити перелік продуктів, які здатні викликати алергічну реакцію організму, і завжди мати під рукою засіб, що знімає алергічний напад.

Саме в цей період підвищується ймовірність утворення каменів в жовчному міхурі. Якщо виникла необхідність зменшити масу тіла, робити це слід поступово.

Розчиненням каменів в жовчному міхурі не доведеться займатися при відмові від алкоголю і при дотриманні помірної дієти. Можна скласти спрощений графік занять фізкультурою.

Необов`язково його дотримуватися з точністю до хвилини, досить про нього пам`ятати. Заварювати потрібно не тільки жовчогінні трави, але і рослини, тонізуючі організм в цілому.

Стан печінки необхідно постійно тримати під контролем, особливо в міжсезоння, коли в раціоні відбуваються зміни.

Свіжі овочі та фрукти після вживання консервованих можуть викликати небажану реакцію організму.

Камені в жовчному міхурі: лікування або видалення

Більшість захворювань жовчного міхура пов’язані, на жаль, з утворенням каменів зі складу жовчного соку. Що ж робити, якщо в жовчному міхурі виникли камені? У даній публікації будуть розглянуті симптоми такого захворювання жовчного міхура і можливі шляхи лікування жовчнокам’яної хвороби.

ЗМІСТ:

Де знаходиться жовчний міхур?

Жовчний міхур розташований під реберною дугою з правого боку печінки та з’єднується з нею жовчовивідними шляхами. Це невеликий орган грушоподібної форми. Він зберігає жовчні соки, де ті дозрівають і зберігаються. Основні функції жовчного міхура пов’язані з виділенням жовчі під час їжі, допомагаючи травному процесу, зокрема розщепленню жирів з їжі.

Жовчний сік – жовтувато-коричнева рідина, яка виробляється печінкою. Він містить воду, холестерин та фосфоліпіди (жири), солі жовчі (природні дезінтегруючі жири) та білірубіновий пігмент (пігмент), який надає йому типовий колір.

Протягом двох повних днів в печінці дорослої людини може вироблятися близько 2 літрів жовчі.

Що являють собою камені жовчного міхура?

Конкременти в жовчному міхурі утворюються в складі жовчі шляхом кристалізації солей холестерину і пігментів. Коли з якоїсь причини жовчний сік застоюється, холестерин починає накопичуватися і випадати в осад. З нього поступово починають формуватися дрібні піщинки. Самі по собі ці піщинки не становлять великої небезпеки, якщо в подальшому нормальне функціонування жовчного відновиться. Однак, коли причина застою не усунена, то частинки піску поступово збільшуються в розмірах. Зливаючись один з одним, вони можуть утворювати великі камені, які закупорюють жовчні протоки і заважають жовчі потрапити в шлунок. Як правило, зростання каменів відбувається дуже поступово, протягом більш ніж 5-20 років.

Розмір каменів варіюється в широких межах. Вони можуть бути дуже маленькими, розміром з піщинку, але вони можуть бути навіть розміром з кульку для пінг-понгу. Іноді виникає один великий камінь, а іноді формується безліч дрібних камінців. Все залежить від індивідуальних процесів в організмі пацієнта.

Камені в жовчному міхурі: причини

У здорової людини жовчний міхур функціонує постійно і жовч не застоюється на тривалий час. Але є кілька факторів або їх поєднання, які порушують цей баланс і призводять до розвитку жовчнокам’яної хвороби. До них відносяться:

  • Підвищений рівень холестерину в крові при переїданні;
  • Спадкова схильність;
  • Діабет;
  • Ожиріння;
  • Порушення обміну речовин;
  • Неповне та рідкісне спорожнення жовчного міхура;
  • Порушення моторики під час вагітності;
  • Застосування протизаплідних препаратів;
  • Застосування препаратів для зниження рівня холестерину;
  • Вік старше 60 років;
  • Швидка втрата ваги.

Утворення холестерину відбувається, коли жовчний сік містить занадто багато холестерину і занадто мало жовчної солі. Крім того, присутність білків в печінці та жовчному сокові може стимулювати кристалізацію холестерину в жовчні камені.

У жінок у два рази вище ймовірність утворення каменів в жовчному міхурі.

Камені в жовчному міхурі: симптоми

Формування каменів супроводжується дуже сильними болями в жовчному міхурі, особливо після їжі та протягом усього процесу травлення. Ці болі можуть тривати від декількох хвилин до декількох годин, часто супроводжуються нудотою, блювотою, високою температурою та ознобом. Вони зазвичай з’являються в області правого підребер’я і проєктуються на праве плече, протилежну сторону тіла або має оперізувальний характер. Також слід зазначити, що замість болю у людини може виникнути особливе напруження м’язової тканини у верхній частині живота. При кашлі, глибокому диханні, а також зміні положення тіла болю можуть значно посилитися.

Жовчний міхур болить, як правило, тільки тоді, коли камені викликають закупорку жовчовивідних шляхів. У переважній більшості випадків дрібні камені, які не блокують протоки не приносять дискомфорту пацієнтові. Згодом вони будуть розчинятися жовчним соком або потрапляти в травну систему, розчиняючись там повністю, не завдаючи організму ніякої шкоди. Симптоми, які характеризують розвиток каменів жовчного міхура, зазвичай з’являються тільки на відносно пізніх стадіях.

Симптоми жовчнокам’яної хвороби можна розділити на три етапи, в залежності від тяжкості стану:

Етап 1Етап 2Етап 3
Початкове (часткове) блокування жовчних шляхівБлокування жовчних шляхівПочаток запалення жовчного міхура або підшлункової залози
Больові напади у верхній правій частині живота, особливо після їжіСильні і постійні болі у верхній частині живота (незалежно від часу прийому їжі)Постійний біль у верхній частині живота
Нудота і блюванняСильний біль в області жовчного міхураПроєкція болю на плече і спину, на праву сторону (при панкреатиті)
ПітливістьПерші ознаки жовтяниціПосилення болю під час глибокого дихання
Відсутність апетитуПідвищена температура тіла (до 38 градусів), ознобЖовтяниця

При виявленні подібних ознак рекомендується проконсультуватися з лікарем. Першою ознакою проблеми з жовчним міхуром, яка потребує лікування, є поява болю після їжі протягом від півгодини до півтори години. Адже жовчний міхур бере активну участь в травному процесі, то він стискається і виділяє жовч під час їжі, і коли з’являються камені, це відразу викликає біль.

Діагностика жовчнокам’яної хвороби

Діагностика проблеми зазвичай робиться за допомогою УЗД черевної порожнини. Це неінвазивний і безпечний тест, який допоможе оцінити кількість каменів в жовчному міхурі, їх розмір і навіть їх характеристики. Іноді пацієнтові призначають МРТ для дослідження роботи жовчовивідних шляхів і підшлункової залози. У рідкісних випадках проводиться ендоскопічне (малоінвазивне) дослідження. Однак, найчастіше достатньо лише ультразвукового дослідження для постановки діагнозу і початку лікування жовчного міхура.

Камені жовчного міхура: лікування

На першому етапі лікування пацієнтові, як правило, буде призначена терапія антибіотиками для запобігання розвитку інфекцій в жовчному міхурі nf дієта, яка буде сприяти зупинці процесу розвитку каменів та зменшенню болю після їжі. Ці методи лікування проводяться тільки на тих стадіях, коли симптоми не є надто вираженими.

На пізніх стадіях захворювання, особливо в разі запалення жовчного міхура або підшлункової залози єдиним методом є операція з видалення жовчного міхура.

Альтернативними методами лікування також є розчинення каменів за допомогою пероральних солей і екстракорпоральна ударно-хвильова терапія з подальшим видаленням залишків каменів через жовчні протоки. Однак, розчинити камені можливо лише ті, які мають в основному холестеринову природу та невеликі розміри.

Слід виділити методику трансдермального черезпечінкового літолізу. Таке лікування можна назвати неоперативним, адже проводиться за допомогою катетера через черевну стінку і жовчний міхур. Це відносно новий метод і досить дорогий, а також не всі фахівці володіють відповідними навичками для проведення лікування.

Оперативне видалення каменів з жовчного міхура

Видалення каменів в жовчному міхурі проводиться двома способами: закрита хірургія (лапароскопія) та відкрита операція, при якій виконується розріз шкіри та черевній стінці.

Холецистектомія – це видалення жовчного міхура при наявності каменів або гострого холециститу.

Сьогодні хірургія жовчного міхура все частіше проводиться за допомогою малоінвазивного методу. Він передбачає замість великого розрізу у верхній частині живота введення через невеликий отвір в пупку тонких трубок з крихітною відеокамерою та підсвічуванням. Через три додаткових крихітних розрізи вставляють хірургічний інструмент для маніпуляцій. Медична команда виконує операцію близько півтори години з використанням відеозображення, наданого камерою, що дозволяє проводити операції на жовчному міхурі без необхідності великого розрізу на тілі. Лапароскопічна операція не зашкодить травному процесу і вирішить проблему практично відразу. Хоча така операція проводиться під загальною анестезією, відновлення пацієнта після оперування проходить швидко, а рубці практично непомітні.

У невеликому числі випадків, коли резекція жовчного міхура не може бути виконана з використанням лапароскопічного методу, лікар вирішує зробити операцію відповідно до традиційного, загальноприйнятого підходу. Причинами можуть бути сильне запалення, що утрудняє визначення життєво важливих органів, кровотеча під час операції або підозри на інші ускладнення.

При цьому методі лікар виконує відкриту операцію з розрізом черевної стінки під загальним наркозом. Операція залишає довгий рубець і уповільнює процес повернення пацієнта до нормальної життєдіяльності. Медсестра постійно стежить за інтенсивністю болю і при необхідності вводить анальгетики. Полегшення болю дозволить полегшити дихання та ефективну вентиляцію легенів, тому важливо використовувати знеболюючі засоби за потреби.

Після видалення жовчного міхура жовч надходить безпосередньо з печінки в тонку кишку. Можливим побічним ефектом є діарея, оскільки жовч більше не зберігається в жовчному міхурі і відразу евакуюється в кишківник.

Що робити, коли болить жовчний міхур вдома? Якщо жовчний міхур раптово заболів, а відвідати лікарню немає можливості, то слід відмовитися від вживання будь-якої їжі та прийому анестетика. Полегшити стан допоможе теплий трав’яний чай з квіток календули, ромашки, кукурудзяних рилець, цмину, м’яти, кульбаби, чистотілу. При виникненні гострого болю в нічний час рекомендується лягти на лівий бік і робити легкі постукування по правому боку. Це дозволить вивільнити частину жовчі з міхура, що полегшить біль.

Здоров’я безцінне – бережіть себе!
Моя Аптека – з любов’ю і турботою.

САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ’Я Інформація у статті має виключно ознайомлювальний характер. Адміністрація сайту mypharmacy.com.ua не несе відповідальності за будь-які прямі чи опосередковані наслідки, що виникли в результаті використання інформації на сайті.

Читайте також:

Головний біль у дитини: що потрібно знати кожним батькам?

Батьки часто недооцінюють головний біль у дитини. Він може бути дуже болісними для малюка і надавати значний вплив на його настрій та повсякденну активність.

Целіакія: генетична непереносимість глютену

Останнім часом зросла обізнаність про таке захворювання як целіакія і виявилося, що поширеність його набагато вище, ніж передбачалося.

Життя після COVID-19: що зміниться?

Кожен з нас напевно задається питаннями: коли закінчиться епідемія коронавируса і що зміниться після COVID-19? Через тривалий час ізоляції деякі вже не впевнені, що попереднє життя повернеться в норму.

Підписуйтесь на нас в соціальних мережах:

Щоб не пропустити цікаві статті про здоров’я та медицину підписуйтесь на нас в соцмережах