Ранньостигла капуста сорту

| | 0 Comments| 23:44
Categories:

Рання капуста: сорти, особливості вирощування

Капуста буває різних сортів. Овочі з ранніми термінами дозрівання характеризуються спільними властивостями: качани швидко дозрівають, витримують низькі температури, розтріскуються рідко. Але вони зберігаються нетривалий час. Про ранні сорти капусти і їх вирощуванні читайте у статті.

  1. Особливості вирощування у відкритому грунті
  2. Особливості вирощування в теплиці
  3. Білокачанна капуста
  4. Червнева
  5. Козачок F1
  6. Парел
  7. Золотий гектар
  8. Дюма F 1
  9. Трансфер F 1
  10. Цвітна капуста
  11. Сніговий шар
  12. Експрес
  13. Мовір 74
  14. Біла красуня
  15. Гарантія
  16. Голландська капуста

Особливості вирощування у відкритому грунті

Щоб виростити кращі сорти ранньої капусти потрібно дотримувати ряд умов:

  • Овоч має потребу в гарному освітленні, тому для його посадки вибирають сонячні грядки.
  • Сорти ранньої капусти вимогливі до складу грунту. Овоч воліє легкі і зволожені грунти.
  • Потребує поливу. Щоб не утворилася кірка, потрібно рихлити землю. Якщо погода суха, під кожну рослину слід виливати по два літри води.
  • Ранні сорти капусти потрібно підгодовувати. Рідкі добрива починають вносити в грунт після вкорінення паростків.
  • Розсаду слід пересаджувати з парника на городні грядки тільки тоді, коли на рослинах з’явиться три-чотири листочки.
  • Для посадки використовують схему 30х60 див.
  • Розсаду не потрібно закладати в грунт глибоко.
  • Коли почнуть формуватися качани, рослина підгортають.
  • Рання капуста адаптована до будь-яких режимів температури, але сильну спеку не виносить. Комфортної для неї є 17-20 оС.
  • При посадці слід дотримуватися певних термінів, але з урахуванням кліматичних особливостей регіону, в якому вирощується овоч. Цей період розтягнутий у часі. Початок посадки припадає на кінець березня, а її завершення – на початок останнього місяця весни.

Особливості вирощування в теплиці

Для отримання найбільш ранніх сортів капусти використовують закритий грунт. Час посадки розсади в теплиці – квітень місяць. Але перед цим потрібно підготувати приміщення. Ранні сорти капусти, за відгуками овочівників, краще висаджувати на відстані 35 див. Так формуються качани не будуть душити один одного, а коріння отримають достатню кількість живлення з грунту. Теплична капуста має ряд особливостей при вирощуванні:

  • У приміщенні потрібно встановити градусник і стежити за температурою. Вдень вона повинна бути 18 оС, вночі – 10.
  • Сходи потребують помірному поливі. Його проводять, коли грунт починає пересихати. Перезволоження не допускається, інакше згниють коріння.
  • У теплиці часто заводяться миші, які можуть знищити всі рослини. Потрібно розставити мишоловки.
  • Кращі сорти ранньої капусти, за відгуками городників, потребують щотижневої підгодівлі. Овочівники з досвідом вважають, що рослини отримають більше корисних речовин, якщо чергувати підживлення органічними та мінеральними добривами.
  • Теплицю потрібно регулярно провітрювати, навіть в холодну погоду. Для капусти недолік кисню гірше, ніж морози.

Білокачанна капуста

Ранні сорти призначені для вживання в свіжому вигляді. З таких овочів готують салати, соки, гарніри, супи. Білокачанна рання капуста має невелике різноманітність сортів, смакові якості яких мало відрізняються. До того ж у всіх різновидів качани середні за розмірами. Якщо їх поливати неправильно, вони розтріскуються. За відгуками овочівників, сорти ранньої білокачанної капусти довго не зберігаються. На зиму такі качани не залишають. Селекціонерами виводиться багато нових сортів, але не заради якихось досягнень. Головна мета – отримати ранню капусту, стійкий до посушливої, а так само холодній погоді. Назви ранніх сортів білоголової капусти наведені нижче.

Червнева

За назвою сорту можна здогадатися, що цю капусту прибирають в червні місяці, так як вона дозріває через 90-100 днів. Плід має еліпсоподібну форму, його структура пухка, а щільність – середня. Качани важать по два кілограма і більше, але, незважаючи на важку вагу, мають невеликі розміри. Ці овочі відносяться до ранніх сортів білоголової капусти. Їх відрізняє підвищена холодостійкість. Вони витримують зниження температури до п’яти градусів морозу. Цю капусту вирощують і на городніх грядках, а не тільки в теплицях.

Сорт володіє привабливою особливістю: качани мають високий товарний вигляд, однаковий розмір і дружно дозрівають. Якщо затягнути з прибиранням, капуста розтріскується. За відгуками городників, щоб цього не сталося, потрібно не допускати великих перепадів температури. Вони радять на ніч вкривати качани.

Козачок F1

Це високоврожайний гібрид. Він володіє стійкістю до захворювань виду, качани не розтріскуються. Овочі добре переносять холоду, тому їх можна вирощувати в незахищеному ґрунті, тобто на городі. Капуста вважається раннім сортом, проте для її дозрівання потрібно 112 днів. Але це компенсується хорошим урожаєм: чотири кілограми з метра квадратного площі грядки.

Капуста характеризується довгими стволами, висота яких досягає 30 див. Головки невеликі і легкі, їх діаметр – 18 см, вага – 1,2 кг Забарвлення не типова для білокачанної капусти. Зовнішні листки зеленувато-сизі, на поверхні яких видно восковий наліт. Качан всередині має біло-кремове забарвлення, він соковитий, хрусткий. Качан в довжину становить шість сантиметрів.

Парел

Цей овоч відноситься до найкращих сортів ранньої капусти для відкритого грунту. Дозріває всього за 95 днів. За відгуками городників, його обов’язково потрібно вирощувати на своєму городі, так як з року в рік ця капуста дає найвищі врожаї, до п’яти кілограмів з квадрата. У сплющених качанів середні розміри, до моменту збору врожаю їх вага досягає двох кілограмів. Розмір кочережки відповідає параметрам головки. Листя зелене з приглушеним відтінком, білий наліт на їх поверхні ледве помітний.

Довго не зберігається, максимальний термін – два місяці. Але транспортується на великі відстані без втрати зовнішнього вигляду і якості. Використовується в свіжому вигляді і для переробки. Завдяки високому вмісту вітаміну «С» ця капуста знайшла широке застосування в дієтичному харчуванні.

Золотий гектар

Цей овоч відноситься до найкращих сортів ранньої капусти. Він користується заслуженою популярністю завдяки високим врожаям: сім кілограмів плодів з метра квадратного. Розміри качана перевищують стандартні і досягають 2,5 кг. Вони щільні, можуть зберігатися п’ять місяців. Ця капуста хороша свіжої та консервації. За відгуками овочівників з великим досвідом вирощування цієї культури, несвоєчасне прибирання не впливає на якість головок, вони розтріскуються вкрай рідко. Цю капусту рекомендують закладати для зберігання на зиму.

Дюма F 1

Цей гібрид є ультраскороспелым. Йому достатньо 90 днів для дозрівання. Качани мають невеликі розміри, їх маса досягає півтора кілограмів. У них середня щільність, порожнечі відсутні, головки не розтріскуються. Листки мають стандартний колір: зовні – зелені, всередині – жовто-білі. Для вирощування більше підходять тепличні умови. Розсаду краще розвести будинку. Коли вона підросте і зміцніє, пересадити у теплицю. Товарний вигляд і смак у качанів на високому рівні.

Трансфер F 1

Назви ранніх сортів білоголової капусти різні. Але цей гібрид варто запам’ятати тим, хто вирощує овочі на продаж. Голівки завжди мають товарний вид, так як не розтріскуються. Дозрівають одночасно, що особливо актуально при масовому вирощуванні. Вони середнього розміру і щільності, листя зовні мають зелений колір, на розрізі – білий.

Цвітна капуста

Цей вид даних овочів є самим вимогливим у догляді. Кращими для вирощування вважаються тепличні умови. Тут можна без праці підтримувати температуру і вологість повітря в оптимальному режимі. Якщо умови не будуть дотримуватися, качани стануть м’якими і розтріскаються. Для вирощування ранніх сортів підходять для регіонів з холодним кліматом. Вегетативний період хоч і короткий, але урожай можна зібрати до заморозків.

У цієї капусти є особливості в підгодівлі. Тепличні овочі не люблять добрива, що містять азот і калій. Найкращим харчуванням для них буде коров’як, суперфосфат, сечовина.

Цвітна капуста є дієтичним овочем. Її потрібно вживати часто. Багатьом здається, що виростити її можна тільки в теплому кліматі. На сьогоднішній день виведено багато сортів, які пристосовані до будь-якого клімату, навіть сибірському. Приклади ранніх сортів цвітної капусти представлені нижче.

Сніговий шар

Цей сорт відрізняється щільною головкою білого кольору. Володіє чудовим смаком. Незважаючи на ранню посадку, білосніжні качани тверді і красиві. Вони мають класичну округло-пласку форму. Одна зав’язь в середньому важить 800 р. Якщо забезпечити дуже хороший догляд, даний показник набагато збільшується, приблизно до 1200 р.

Розсаду висаджують густо, але це не впливає на результати плодоношення. З ділянки в один метр квадратний збирають два-чотири кілограми овочів. Цей сорт характеризується стійкістю до різних хвороб, швидко адаптується до несприятливих умов погоди. Капуста вживається свіжої, з неї готуються різні страви.

Експрес

Цвітна капуста цього сорту є лідером за таким показником, як смакові якості. Це ранньостигла культура. Характерним сортовим ознакою є розетка середньої величини і невеликі головки. Їх вага досягає 350-500 р. Суцвіття білого кольору мають жовтуватий відтінок. До моменту дозрівання головка стає округлою. Цей період настає через два місяці після посадки.

За відгуками фахівців, сорт підходить для вирощування в теплиці, але якщо весна буде теплою, розсаду можна висадити на грядки в городі, але ризиковано. Врожайність капусти хороша: півтора кілограма з одного метра квадратного, 18 тонн з гектара.

Переваги сорту: капуста найсмачніша, мало схильна до судинного бактеріозу. Недоліки: її пошкоджують шкідники, для яких листочки є ласощами.

Мовір 74

У цього гібрида ранні терміни дозрівання і висока врожайність. Діаметр розетки листя становить 45-95 див. У головок, як правило, округла форма, іноді вони злегка приплюснуті. Щоб отримати великі качани, діаметр яких становить 25 см, маса – 400-1400 р, потрібно посадити насіння з високою якістю, правильно доглядати за рослинами і сподіватися на сприятливу погоду.

Особливість гібриду полягає в тому, що його поверхня має хвилеподібну форму. При зборі великих качанів врожайність збільшується до чотирьох кілограмів з квадрата. До достоїнств капусти можна віднести:

  • Хороший смак.
  • Використання у свіжому і консервованому вигляді.
  • Головки визрівають одночасно.
  • За рік збирають по два врожаї.
  • Добре переносить спеку і знижені температури.

Біла красуня

Перевагою цього сорту є швидке дозрівання качанів. У білих суцвіть щільна текстура. Великі головки мають округлу форму масою 1,2 кг. Завдяки білому кольору їх привабливий товарний вигляд. Від інших сортів капуста відрізняється тим, що головки повністю вкриваються листям світло-зеленого кольору. Так вони захищені від сонячних променів та шкідників.

Капуста має неповторний смак і в своєму складі містить багато мінералів, корисних для здоров’я людини. Використовується у свіжому, замороженому і консервованому вигляді. Славиться багатими врожаями: шість кілограмів з метра квадратного. На це, в якійсь мірі, впливає розмір головок. Вони великі й дуже важкі.

Гарантія

Капуста дозріває рано. Від сходів до повного дозрівання проходить 70-98 днів. Вирощують на грядках у відкритому грунті та в теплицях. Листові пластинки бувають до 60 см у висоту, ширину досягають 36 див. Качан щільний, плоско, важить близько 1,2 кг Колір білий з відтінком кремового, поверхня дрібнозерниста. Урожай характеризується дружним дозріванням і високими показниками: близько чотирьох кілограмів на метр квадратний площі.

Голландська капуста

Це дуже популярна сільськогосподарська культура. Її вирощують у відкритому грунті та теплицях. Особливістю сортів є вимогливість до освітлення, інакше їх ріст і розвиток будуть уповільненими. Це негативно позначиться на врожайності. Назва сортів ранньої капусти голландської селекції відрізняється великою різноманітністю. Сьогодні виведені овочі, пристосовані до виростання в різних регіонах нашої країни.

У ранньої капусти скромні врожаї. Її не використовують для консервування та засолювання. Це пояснюється тим, що у такий капусти листя ніжні, без пікантного хрускоту і щільності. Качани рихлі, мають схильність до розтріскування. Однак це не впливає на бажання вирощувати ранні види. Адже вони є джерелом вітамінів, необхідних людині для життя. Деякі голландські сорти ранньої капусти представлені нижче.

  • Бінго – цей овоч має найбільший термін зберігання до дев’яти місяців, незважаючи на раннє дозрівання. Качани мають правильну форму, не розтріскуються, їх маса досягає півтора кілограмів і більше, стабільно плодоносять.
  • Мушкетер – дозріває дуже рано, вегетаційний період становить 55 днів. Має невеликі розміри, маса качанів – 0,8-1,3 кг. Вони не розтріскуються.
  • Пітон – вирощений урожай цього сорту капусти потрібно вчасно збирати, щоб не допустити розтріскування. Культура стійка до фузаріозу. Овочі вживають свіжими, вони придатні для квашення і приготування різних страв.
  • Резистор – за термінами дозрівання, масі та стійкості до фузаріозу сорт аналогічний попередньому. Капуста адаптована до високих температур.
  • Міррор 1 – ультраранній гібрид, використовується у свіжому вигляді. Качани мають темно-зелений колір, в розрізі – жовтуватий. Їх щільність – середня, вага досягає півтора кілограмів. Досягають повної зрілості за 45-50 днів.
  • Кевін F 1 – гібрид з качанами зеленого кольору має середній розмір і щільність, його маса становить 1,5 кг. Завдяки відмінному смаку його часто вирощують городники. Використовується для споживання свіжим, не годиться для зимового зберігання.
  • Тіара F 1 – ультраранній гібрид, качани утворює за 59 днів, відноситься до продуктивних сортів. Характеризується соковитими листям, вирівняними голівками. Культура придатна для вирощування в парниках і відкритому грунті. Це досить велика капуста, маса качана – два кілограми. Має універсальне призначення: вживається у свіжому, тушкованому вигляді, використовується для заготівель на зиму.
  • Фарао F 1 – є кращим сортом голландської селекції. Дозріває швидко, за 63 дні. Качани великі, щільні, виростають вагою три кілограми. Культура невибаглива до вирощування. Овоч адаптований до посухи, перепадів температур. Для гарного росту його досить полити і удобрити. Не розтріскується.

Особливості вирощування ранньої білокачанної капусти в росії

Білокачанна капуста – звичний і улюблений овоч в нашій країні. Цю культуру часто можна зустріти на присадибних ділянках, так як рослина невибаглива, морозостійка, з потужною кореневою системою, хоча любить вологе повітря і довгий світловий день. За скоростиглості розрізняють ранні, середні та пізні сорти. Пропонуємо познайомитися з різновидами ранньої білокачанної капусти і особливостями її культивації в різних кліматичних зонах Росії.

  • Відмінні риси
  • Краща рання білокачанна капуста
    • універсальні сорти
      • Таблиця: універсальні сорти капусти
      • Червнева
      • Відео: вирощування капусти Червневої в Башкирії
      • Номер перший Грибовський 147
      • трансфер
      • Таблиця: районована білокачанна капуста
      • Відео: огляд нових сортів і гібридів ранньої білокачанної капусти
      • Основні етапи
      • Таблиця: сприятливі дати посіву ранньої капусти в регіонах
      • Капуста в теплиці
      • Відео: посів капусти на розсаду в теплиці
      • Особливості розведення в Підмосков`ї і середній смузі Росії
      • Своєрідність вирощування в Сибіру і на Уралі
        • Створення високих або теплих грядок
        • Вирощування під плівкою
        • підживлення
        • Таблиця: основні підгодівлі розсади капусти
        • поливи
        • Обробка від хвороб і шкідників

        Відмінні риси

        Вживання капусти в свіжому вигляді – кращий спосіб отримати перші вітаміни після тривалого зимового періоду. Ранні овочі смачні, соковиті, з ніжним листям, хоча довго не зберігаються. Качани невеликого розміру, пухкі, легко розтріскуються, непридатні для квашення. Забарвлення рослин яскравий, світло-зелений. Термін дозрівання сортів ранньої капусти складає 90-120 днів, гібридів – 70-100 днів.

        Сорти білокачанної капусти раннього терміну дозрівання соковиті, з ніжними листям

        Краща рання білокачанна капуста

        Досвідчені городники і фермери вважають за краще вирощувати універсальні сорти.

        універсальні сорти

        До їх основних характеристик відноситься невибагливість рослин до погодних умов і морозостійкість.

        Рання білокачанна капуста Золотий гектар широко відома городникам нашої країни

        Таблиця: універсальні сорти капусти

        сортНайменуваннявегетативний
        період, днів
        Маса качана, кгврожайність,
        кг / м2
        раннійЧервнева90-1101-1,52-6
        Козачок F190-1100,8-1,73,5-5
        Номер перший
        Грибовський 147
        100-1100,9-32,5-6,7
        Золотий гектар 1 432100-1101,6-3,35-8
        трансфер F190-1000.7-1.57

        Розглянемо докладніше деякі з цих сортів.

        Червнева

        Ранньостигла капуста. Вегетаційний період 90-110 днів. Зона вирощування – усі регіони Росії, Молдова, Україна.

        Сорт капусти Червнева вирощується у всіх регіонах Росії

        • Розетка компактна до 40-50 см.
        • Листя світло-зелені, полупріподнятая.
        • Кочан округлий, середньої щільності. Мало схильний до розтріскування.
        • Дружне дозрівання овочів.
        • Витримує заморозки до -5 °.
        • Стійкий до навали хрестоподібної блішки і капустяної мухи.

        Відео: вирощування капусти Червневої в Башкирії


        Номер перший Грибовський 147

        Сорт скоростиглий. Термін дозрівання від посіву на розсаду до збору врожаю становить 100-110 днів. Районований на всій території Російської федерації.

        Сорт білокачанної капусти Грибовський 147 районирован на всій території Росії

        • Розетка капусти середньої величини 40-80 см.
        • Листя зелені зі слабким восковим нальотом, полупріподнятая.
        • Кочан круглий, короткоовальний з ніжною внутрішньою структурою. схильний до розтріскування.
        • Дружне дозрівання овочів.
        • Сорт засухо- і морозостійкий.
        • Сприйнятливий до кили і судинного бактеріозу.

        трансфер

        Це ранній гібрид. Період дозрівання 90-100 днів. Рекомендований для культивації в усіх кліматичних зонах Росії.

        Ранній гібрид Трансфер добре зарекомендував себе на присадибних ділянках по всій країні

        • Розетка капусти компактна до 40 см.
        • Листя світло-зелені, полупріподнятая, пухирчасті з легким восковим нальотом.
        • Кочан округлий, нещільний. Не схильний до розтріскування.
        • Витримує заморозки до -5 °.
        • добре транспортується.
        • Стійкий до хвороб і шкідників.

        Популярні сорти в регіонах Росії

        Але існують і спеціально виведені сорти капусти для різних кліматичних зон.

        Сорт Номер перший Полярний К-206 виведений спеціально для регіонів з нестійким холодним кліматом

        У нашій країні налічується 342 різновиди і гібрида цієї культури. Пропонуємо познайомитися з популярними сортами, які пройшли випробування в місцевих умовах і показали хороші результати.

        Таблиця: районована білокачанна капуста

        сортрегіонНайменуваннявегетативний
        період, днів
        Маса качана, кгОсобливості
        раннійПідмосков`ї
        і середня смуга
        Росії
        Дюма F1901,5добре переносить
        загущених посадки.
        Експрес F170-900,9-1,3Стійкий до стрілкування і
        розтріскування качанів.
        бароко85-900,9-1,1Качани не тріскаються.
        Дітмарская100-1101,5-2Схильний до перезрівання,
        слід своєчасно
        збирати врожай.
        Точка, крапка100-1150,9-1,2добре транспортується.
        Північно-Західний
        регіон
        соло F185-941.2-1.5Стійкий до судинного
        бактеріозу. сприйнятливість
        до кили середня.
        старт F185-941,2-1,5До збудників основних
        хвороб стійкий.
        Сибір і Уралнозом F180-1001-1,8Холодостійкі. витримують
        надмірне зволоження,
        стійкі до чорної ніжці і
        бактеріозам. Овочі не
        розтріскуються.
        Скороспілка85-1020,9-1,3
        Заполяр`ї F190-971-1,5
        малахіт F190-1301,3-1,5
        Номер перший
        Полярний К-206
        100-1101,6-3,2
        південний регіонцукровий хрускіт80-900,7-2Відмінні смакові і
        товарні якості.
        Азіатський експрес
        F1
        95-1001,5-2Несприйнятливий до судинного
        бактеріозу. Овочі не
        розтріскуються.
        Дербентская місцева
        поліпшена
        80-1140,7-2схильний до бактеріозів.
        Фара90-1001,4-2Стійкий до фузаріозного
        в`янення.
        далекий Східсюрприз F190-1001-1,5Дружне дозрівання урожая.Кочан
        не розтріскується.
        Зефір F195-1151,5Соковитий і цукристий смак
        овочів. стійко переносить
        цветушность, хвороби.

        Відео: огляд нових сортів і гібридів ранньої білокачанної капусти


        Основні виробники насіння

        На ринку представлений широкий асортимент овочів, квітів та трав. Щоб забезпечити високу якість своєї продукції, компанії мають власне виробництво повного циклу: від вирощування рослин до упаковки і зберігання насіння. Придбати можна як в інтернет-магазинах, так і знайти на полицях торгових точок по всій країні.

        Аеліта, Манул, Гавриш, Седекія, Пошук, Російський город-НК, Акварель – основні виробники насіння в Росії

        Купуйте якісний посівний матеріал у фірм виробників і їх офіційних дилерів. У Росії широко відомі такі агрофірми: Аеліта, Манул, Гавриш, Седекія, Пошук, Російський город-НК, Акварель і ін.

        Своєрідність посадки ранньої капусти

        Для отримання раннього врожаю білокачанну капусту вирощують розсадним методом, що дозволяє уникнути заморозків і скоротити період її дозрівання на 45-60 днів до пересадки у відкритий грунт.

        Для отримання раннього врожаю білокачанну капусту вирощують розсадним методом

        Основні етапи

        1. Підготовка живильної суміші, родючої і повітропроникною основи. Краще не використовувати грунт з городніх грядок через можливих інфекцій та захворювань.
        2. Знезараження землі (пролити грунт яскраво-рожевим розчином марганцівки).
        3. Обробка посадкового матеріалу (прогріти насіння протягом 20 хвилин у воді при температурі + 50 °).
        4. Посів (самостійно розрахувати оптимальний час посадки для вашої місцевості).
        5. Проріджування сходів або пікіровка розсади при появі справжніх листочків.
        6. Регулярні поливи капусти. Зволоження проводити за допомогою пульверизатора.
        7. Досвечіваніе розсади до 12-15 годин на добу. Провести підживлення мінеральними і органічними добривами.
        8. Загартовування рослин. провітрювання приміщень.
        9. Профілактика інфекційних захворювань. При виявленні перших ознак видалити пошкоджені сходи!

        Таблиця: сприятливі дати посіву ранньої капусти в регіонах

        НайменуванняСередня смуга
        Росії
        Центрально-
        Чорноземний
        регіон
        Сибір і
        Урал
        південний
        регіон
        далекий Схід
        білокачанна15-25 березня1-15 березня5-10 березня10-15 лютого10-15 квітня

        Для більш точного розрахунку часу посіву я користуюся методом зворотного відліку і обчислюють конкретний час посадки насіння на розсаду виходячи з вибраного сорту з урахуванням 4-6 днів, необхідних для появи перших сходів кочанной капусти. Наприклад, точну дату посіву сорти нозом F1 з вегетаційним періодом 90 днів до дати збору врожаю 20 червня вираховують так: 20.06- (90 + 6) = 15 березня. Сійте насіння на розсаду вчасно!

        Необхідно 4-6 днів для появи перших сходів білокачанної капусти

        Вирощування капусти розсадним методом користується популярністю в нашій країні, так як у багатьох регіонах нестійкий клімат зі змінними погодними умовами, похолоданнями і навіть заморозками. Його використовують в Підмосков`ї і Сибіру, ​​на Уралі і Далекому Сході. Пам`ятайте, що хороший урожай починається з міцної і здорової розсади! Безрассадний спосіб (прямий посів насіння в грунт) застосовують при вирощуванні ранньої білокачанної капусти в південних і південно-східних областях.

        Прямий посів насіння капусти в грунт застосовують в південних регіонах нашої країни

        особливості культивації

        Висаджують цю культуру на добре освітлених, відкритих ділянках з нейтральною кислотністю грунту. Схема посадки ранніх сортів 45 × 25 см. Кращі попередники – цибуля, гарбузове та бобові рослини.

        Розглянемо можливі способи докладно.

        Капуста в теплиці

        Підготовчі етапи по обробці насіння і грунту стандартні. Однак важливо знати деякі особливості цього методу:

        Вирощування білокачанної капусти в теплиці застосовують для отримання раннього врожаю

        • Посів ранніх сортів виробляємо в кінці лютого при + 20 + 25 °.
        • Використовуємо схему 3 × 1 см, глибина посадки 1 см.
        • При появі сходів знижуємо температуру до + 10 °.
        • Через два тижні оптимальна температура + 17 + 18 ° вдень і + 9 ° вночі.
        • Проводимо пікіровку розсади або проріджують сходи.
        • Підгодовуємо стандартно мінеральними і органічними добривами.
        • На початку квітня, якщо є 3-4 листочка, пересаджуємо капусту на постійне місце в захищений грунт (парники або теплиці).
        • Норма витрати води – 8 л на 1 м2.
        • Провітрюємо приміщення через день.
        • Через три тижні проводимо підгортання рослин, повторюємо процедуру через 10 діб.

        Пам`ятайте, що розсада цієї культури не любить затінення! Головне правило – дотримуватися температурного режиму, щоб овочі не витягувалися, а росли і розвивалися.

        Відео: посів капусти на розсаду в теплиці


        Особливості розведення в Підмосков`ї і середній смузі Росії

        1. Посів насіння на розсаду в теплиці виробляємо на початку квітня на глибину 0,5 см при температурі + 16 + 18 °.
        2. У віці 7-9 днів проводимо пікіровку.
        3. Підгодовуємо мінеральними і органічними добривами.
        4. Поливаємо 1-2 рази в тиждень.
        5. Провітрюємо приміщення через день.
        6. Пересаджуємо розсаду у відкритий грунт в середині травня.

        Своєрідність вирощування в Сибіру і на Уралі

        Отримати врожай ранньої капусти в цій кліматичній зоні раніше, ніж у відкритому грунті, можна, культивуючи рослини в закритому грунті:

        • У плівкових теплицях з обігрівом – на 39 днів раніше терміну.
        • У приміщеннях без обігріву – на 22 дня.
        • У парниках – на 10 днів.

        Особливості посадки полягають в наступному:

        1. Висадку розсади в обігріваються теплиці виробляємо в віці 35-45 днів, а в теплиці без обігріву і в парники – 45-55 днів.
        2. Терміни: в першій декаді квітня рослини висаджуємо в приміщення з обігрівом, в третій декаді квітня – без обігріву і в парники.
        3. Схема посадки: 25 × 45 см.
        4. Пересадку у відкритий грунт виробляємо в віці 55-60 днів в кінці травня.

        Створення високих або теплих грядок

        Використання цього методу дозволить виростити капусту на присадибних ділянках, на яких близько залягають грунтові води. Саме ця особливість характерна для грунтів Північно-Західного регіону Росії, Сибіру і Уралу. До того ж доглядати за такими посадками зручніше.

          Створити короб з шиферу, цегли або дерев`яних дощок (обов`язково обробити від гниття). Рекомендовані розміри: висота від 40 см до 100 см, ширина – 1-1,5 м, довжина довільна.

        Перші 2-3 роки добрива не вносите, лише підсипати родючу землю.

        До недоліків можна віднести: необхідні рясні поливи всієї грядки і висів сидератів під зиму після збору врожаю.

        Вирощування під плівкою

        Незважаючи на той факт, що капуста – невибаглива і морозостійка рослина, слід захищати висаджену молоду розсаду ранньої капусти від перепадів температури і заморозків. Для цього використовують метод посадки під плівку:

          Створити опори для укривного матеріалу або плівки.

        Застосування цього способу посадки здивує простотою вирощування та захистить рослини від паразитів і шкідників.

        Застосування цього способу посадки здивує простотою вирощування та захистить рослини від паразитів і шкідників

        Посадка у відкритий грунт

        Грядку необхідно перекопати, вибрати бур`яни, розпушити. Якщо грунту кислі, треба восени внести гашене вапно і доломітове борошно в кількості 200/400 г / м2. Не забудьте подбати про родючості грунту: додати органіку в землю з розрахунку одне відро перепрілого гною на 1 м2.

        Хочу звернути вашу увагу на загартовування розсади перед її посадкою у відкритий грунт. Зі свого досвіду можу зазначити, що заходи по акліматизації рослин починаю за два-три тижні до дати перенесення. Розсаду вирощую в теплиці. Мої секрети поетапного загартовування рослин: по-перше, якщо температура повітря становить + 15 ° і вище, терміново починаю провітрювання протягом 15 хвилин. Щотижня час збільшую в два рази. По-друге, коли вночі температура перестає опускатися нижче + 8 °, відкриваю кватирки на весь день. І останнє, за два тижні до посадки в грунт залишаю двері теплиці і віконця відкритими протягом доби. Це загартовує капусту, допомагає їй швидше освоїтися і звикнути до навколишнього середовища.

        Технологія посадки проста:

          Робимо лунки в грядці діаметром 15-20 см і глибиною 8-15 см.

        Відео: посадка розсади в грунт


        Догляд за капустою

        Особливу увагу слід звернути на деякі нюанси вирощування цієї культури.

        підживлення

        Для отримання здорових і міцних рослин досить трьох мінеральних підгодівлі на стадії розсади.

        Таблиця: основні підгодівлі розсади капусти

        підживленняДобрива на 1 м2 розсадитерміни підживлення
        першаРозвести 1 г хлористого калію, 2,5 г
        аміачної селітри і 4 г суперфосфату
        в 1 л води
        Вноситься під розсаду через 10-12 днів
        після здійснення пікіровки рослин.
        друга3-4 г аміачної селітри на 1 л водиВноситься під розсаду через 10-12 днів
        після здійснення першого підживлення.
        третя2 г хлористого калію, 3 г аміачної
        селітри і 8 г суперфосфату на 1 л води
        Вноситься приблизно за тиждень або 10
        днів до висаджування розсади на гряди
        відкритого грунту.

        Буває так, що листочки розсади починають жовтіти. В цьому випадку я відразу поливаю капусту розчином перегнилого гною в пропорції 1:10. Що є хорошою органічної підгодівлею.

        Фахівці рекомендують підгодовувати капусту і після пересадки у відкритий грунт 3-4 рази, чергуючи внесення мінеральних добрив з органічними. Краще поєднувати підживлення з поливами. На стадії формування качана проводимо останнє внесення добрив.

        поливи

        Капуста любить вологу, але це не означає, що її потрібно постійно заливати. Земля не повинна пересихати. Норма витрати води для розвитку і росту рослин 1-2 л 3-4 рази в тиждень, при формуванні качанів – 3-4 л. Звертайте увагу на похмурі і дощові дні, протягом яких полив скорочують в 2 рази або не проводять взагалі. За 5-7 днів до збирання врожаю ранніх овочів зволоження припиняємо.

        Капуста любить постійні поливи і розпушування грунту

        Обробка від хвороб і шкідників

        Найпоширенішою інфекцією є «чорна ніжка», яка може знищити культуру на стадії розсади. При цьому коренева шийка виснажується і загниває. При перших ознаках видаляємо пошкоджені рослини! Грунт обприскуємо 1% розчином бордоської рідини, мідного купоросу або проливаємо марганцівкою рожевого кольору, а капусту припудрюємо деревною золою.

        Чорна ніжка може знищити капусту на стадії розсади

        Для боротьби з відомої багатьом «чорної гниллю» допоможуть біологічні препарати Тріходермін (для обприскування і поливу під корінь взяти 1 г на 1 л води, витрата 0,3 л на одну рослину кожні два тижні) або Планріз (0,5% розчин).

        Після висадки капусти в грунт для профілактики хвороб рослини рекомендується обробити розчином молочної сироватки з водою в пропорції 1:10.

        Відомі шкідники білокачанної капусти – капустяна попелиця, хрестоцвіті блішки і капустяна муха.

        Капустяна попелиця обліплює листя і стебла, пошкоджуючи їх

        Капустяна попелиця обліплює листя і стебла, пошкоджуючи їх, плоди виходять дрібними і деформованими. Для боротьби з нею ефективно висаджувати поруч на грядці резкопахнущіе трави (лаванду, чорнобривці, календулу, материнку, базилік, шавлія, полин та ін.), З яких роблять настої і кроплять 1-4 рази на день. А можна притрусити рослини деревною золою.

        Дуже підступна хрестоцвіті блішки. Це дрібні чорні жучки з відливає синьо-зеленим панциром, які харчуються соками рослини. На листі і стеблі утворюються розпливчасті жовтуваті плями, і капуста в`яне. «Правильні» сусіди по грядці допоможуть впоратися і з цими шкідниками.

        З навалою хрестоцвіті блішки допоможуть впоратися «розумні» сусіди по грядці

        Великих збитків завдає капустяна муха. Її личинки виїдають коріння і плоди зсередини. Рослина різко зупиняється в розвитку, в`яне і гине. Щоб запобігти появі капустяної мухи, грунт на грядці опудривают сумішшю тютюнового пилу з нафталіном, золою або камфорою.

        Великої шкоди завдає капустяна муха, личинки якої виїдають овочі зсередини

        З особистого досвіду можу зазначити, що сьогодні рослини на своїй присадибній ділянці саджу, змішуючи різні овочі, квіти і трави. Таким чином, отримую суміщені посадки з основних культур і додаткових, які створюють сприятливе середовище, підвищують стійкість до хвороб і навіть впливають на смак плодів. Таким чином відбувається захист грунту від бур`янів і пересихання, значно знижується кількість шкідників, так як запах сильнопахнущих сусідів відлякує комах. Я висаджую лаванду, чорнобривці, календулу, материнку, базилік, шавлія, полин і м`яту перцеву по краю грядок і по периметру городу. Крім того, створюється ідеальне притулок для хижих комах, павуків і жаб, які харчуються шкідниками. Це не означає, що вони зникають зовсім, головне – не завдають відчутного збитку. У минулому році ще раз переконалася, що добре себе почувають поруч рання білокачанна капуста і томати, томати і селеру, боби і картоплю. Рекомендую всім спробувати вирощувати овочі за методом суміщених посадок.

        Познайомившись з ранньої білокачанної капустою, своєрідністю її посадки і догляду в різних регіонах нашої країни, можна визначитися і вибрати той сорт, який підійде для культивації саме у вашій місцевості, з урахуванням безлічі особливостей, тонкощів і секретів.