Пружинні лапи до культиватора

| | 0 Comments| 20:25
Categories:

Зміст:

Лапи до культиватора

Купити лапи на культиватор в Україні – в наявності та виготовляємо на замовлення

Лапи для культиваторів з шириною захвату від 100 до 500мм.

Виробляємо лапи для всіх культиваторів вітчизняних заводів-виробників сільгосптехніки, а також аналоги запчастин для світових брендів. Якість культиваторних лап не поступається імпортним аналогам.

Лапи культиваторні виготовляються з високоякісного листового прокату сталі 65Г і боровмісних сталей 30-34MnB5 , твердість 38-50 HRC залежно від призначення.

Для лап, які відсутні на складі (для дрібно-оптових партій), термін виготовлення від 3 до 7 робочих днів залежно від замовлення.

Застосовуємо технологію об’ємного гарту, а не “прикраєву різальну кромку” як ряд виробників!

Виготовляємо лапи культиватора за кресленнями замовника. У нас можна купити лапи культиватора від виробника.

Кріплення культиваторної лапи

В залежності від виконання тих чи інших операцій, культиватор оснащується спеціальним набором робочих органів. Культиваторна лапа являється однією з найважливіших деталей, що відрізняється за розміром, призначенням та формою. Пропонуємо розглянути види та методи кріплення даного виробу:

  • Стрілчасті – призначені для обробки ґрунту між рядами на глибині приблизно 14 см. Кріплення виконується за допомогою стійки КПС та попереднього кронштейну. На таку лапу до культиватора ціна досить приємна.
  • Односторонні – використовуються для розпушування ґрунту на глибині 6 см та підрізання бур’янів. Кріпляться до секцій КНР бічними кронштейнами.
  • Долотоподібні – така лапа для культиватора до секцій прикріпляється бічними кронштейнами, також призначена для розпушення ґрунту, як і попередній варіант, але на більшу глибину (до 15 см).
  • Підгортальники – використовуються для прополювання картоплі між рядами, кріпляться на секцію за допомогою заднього або переднього кронштейна.

Лапи до культиватора в зборі мають декілька переваг: доступна вартість, висока якість, довговічний експлуатаційний термін, практичність, міцність, надійність, стійкість до негативного впливу навколишнього середовища та зносу, відсутність будь-яких дефектів на поверхні.

На нашому сайті ви у будь-який момент можете купити лапу до культиватора, причому вказана ціна вам точно сподобається. Консультанти завжди на зв’язку, відповідають на питання, до кожного клієнта находять індивідуальний підхід.

Особливі характеристики лапи до культиватора

Якщо вам потрібна лапа до культиватора в Україні, звертайтеся до нас. Вона забезпечує максимально ефективне перемішування, виконує ретельне подрібнення ґрунту. Завдяки вібрації наконечники мають більш довгий експлуатаційний строк, менше зменшуються, потребують рідкого технічного обслуговування.

Найбільш актуальною шириною виробу вважається 270 та 330. Розглянемо обидва види, які можна купити в нашому магазині:

  • Лапа культиватора 270 мм складається зі стійки та стрілки, які разом працюють. Кріпленні виконується за допомогою гайок та болтів. Стрілка призначена для виконання культивації, перемішування землі, внесення добрива, розпушування.
  • Лапа культиватора 330 мм виконує розпушування та усунення бур’янів. Виготовляється з міцної сталі декількома методами: кування, гартування, наплавлення. До стійки деталі кріпляться двома болтами, які мають підголівник у формі квадрата, встановлюються у 2 ряди.

В нас можна купити лапи культиватора за доступною вартістю від виробника. Виготовлення виконується за кресленням, доставка займає декілька днів. Замовити виріб можливо у будь-який момент. Ми працюємо на замовлення також пропонуємо асортимент вже готової продукції.

Якщо ви вирішили купити лапи на культиватор, оплата проходить будь-яким комфортним для вас способом. Ми доставляємо товар зручною для вас транспортною компанією, яку ви обрали. Для замовлення пишіть на електронну адресу або телефонуйте за вказаними номерами телефону (достатньо зайти на сайт, пункт доставка і оплата). Нас також можна знайти у Viber та Telegram.

Ми забезпечуємо комфортні умови замовлення, оперативне його оформлення, виготовлення та доставлення за вказаною адресою, безплатні консультації, завжди йдемо назустріч покупцям, враховуємо усі побажання. Гарантуємо якісне обслуговування, тому якщо вам потрібно лапу культиватора купити недорого та швидко, ми допоможемо у розв’язання даного питання за мінімальний проміжок часу.

Популярні питання про лапи до культиваторів

Що таке культиватор та яка роль лап в його роботі?

Культиватор – це землерийний інструмент, який використовується для обробки ґрунту. Лапи до культиватора відповідають за проробку та вирівнювання ґрунту під час його обробки.

Які види лап використовуються в культиваторах?

До культиваторів використовуються різні типи лап, такі як підйомні, фрезерні, пружні та інші. Вибір лап залежить від типу ґрунту, від характеристик культиватора та від типу обробки, яку потрібно здійснити.

Як правильно доглядати за лапами культиватора?

Лапи культиватора потрібно регулярно очищувати від грунту та інших залишків. Також важливо періодично перевіряти їх на зношеність та замінювати за необхідності. При зберіганні лап потрібно захистити їх від корозії та покрити відповідним змащувальним засобом.

Як правильно вибрати лапи для культиватора?

При виборі лап для культиватора потрібно звернути увагу на тип грунту, на якому буде проводитися обробка, а також на потрібну глибину обробки. Важливо також вибирати лапи залежно від типу культиватора та його характеристик.

Які переваги мають лапи в культиваторах перед іншими типами обробного інструменту?

Лапи в культиваторах мають кілька переваг перед іншими типами обробного інструменту, такі як можливість регулювання глибини обробки та ефективність у роботі з різними типами грунту. Лапи дозволяють проводити як поверхневу, так і глибоку обробку ґрунту, а також дозволяють проводити обробку на великій швидкості.

Які проблеми можуть виникнути з лапами культиватора?

Проблеми з лапами культиватора можуть включати зношеність, пошкодження, неправильне налаштування та недостатній тиск на ґрунт. Ці проблеми можуть призвести до неправильної обробки ґрунту та погіршення якості роботи культиватора. Регулярний огляд та заміна лап допоможуть уникнути цих проблем.

ТОВ “Компанія Стілагро” Роман Офис ул. Скворцова 238а / Производство и склад – ул. Скворцова 240а, Запоріжжя, Україна [email protected] +380505019886 +380984458945

Технічні характеристики культиватора КПС-4

Для передпосівного обробітку ґрунту та догляду за парами на робочих швидкостях 12 км / год. Придатні до експлуатації в усіх грунтово-кліматичних зонах Росії при вологості грунту 8-28% і твердості 0,4 – 1,6 мПа в горизонтах від 0 до 15 см при полях з рівним і хвилястим рельєфом місцевості, крім зон схильних до вітрової ерозії.

Додатковою комплектацією культиватори обладнуються пристосуваннями для навішування 4-х або 5-ти зубових борін або комплектами роторних боронок забезпечують коткування, вирівнювання поверхні поля в період передпосівної обробки грунту, а також для обробки парів і ранневесеннего розпушування з одночасним вичісуванням бур’янів.

Посилено рамна конструкція за рахунок застосування більш міцної труби 80х80х5.

У два рази збільшена поверхню шарнірного з’єднання гряділя з рамою, що зменшує знос Гряділь, знижує відхилення під час роботи і забезпечує максимальну зону перекриття лап.

Посилено планки Гряділь кріплення держателя (14мм).

Виведена додаткова опора для кронштейна колеса.

У шарнірному з’єднання рами, сниці і кронштейнів коліс застосовані окремі осі, що забезпечує простоту збірки і розбирання культиватора.

Збільшена міцність шарнірного з’єднання сниці з рамою і кронштейном.

Подовжені односторонні лагідні гряди біля обвідних Гряділь з метою усунення підрізання шин культиватора лапами (330мм).

Розширено обвідний гряділь для усунення забивання коліс культиватора вологим ґрунтом і рослинними залишками.

Технічні характеристики

Параметр / МодельКПС-4УКПС-5У
Продуктивність, га / год4,655,73
Ширина захоплення (робоча), м3,94,9
Глибина обробки, не більше, см1212
Число робочих органів, шт1620
Маса конструкційна, кг9401000
Необхідний клас / потужність трактора для агрегатування,1,4-2,01,4-2,0
Габарити робочі (ДхШхВ) без зубових борін, мм4980х4095х9504980х5090х950
Дорожній просвіт, мм300300
рамасуцільнозварнасуцільнозварна
Кількість стійок / дисків / корпусів, шт.1620
Відстань між стійками / дисками / корпусами, см2525
Робоча швидкість, км / год10-1210-12
Транспортна швидкість руху, км / год1515

Додаткове обладнання

КПС 04.000 Пристосування для навішування зубових борін призначене для закріплення зубових борін на культиватор КПС-4У і для додаткового кришення і вирівнювання грунту

параметрзначення
Продуктивність, га / год4,65
Ширина захоплення (робоча), м3,9
Глибина обробки, не більше, см4-8
Число закріплюються зубових борін, шт4
Крок поздовжніх рядів зубів, см4,5
Розмір робочого зуба довжина / товщина, мм160 / квадрат 16
Маса конструкційна (без зубових борін), кг121
Габарити робочі (без зубових борін) (ДхШхВ), мм2280 х 3570 х 690
Оптимальна робоча швидкість руху, км / год10
Максимальна робоча швидкість руху, км / год12
Максимальна транспортна швидкість руху, км / год15

КПС 08.000 боронками роторна призначена для прикочування і вирівнювання поверхні поля з одночасним вичісуванням бур’янів.

параметрзначення
Тип ротораСпірально-прутковий, секційний, однорядний.
Тип вичісувати гребінкиЗубова, пружинна, однорядна.
Продуктивність, га / год4,65
Ширина захоплення (робоча), м3,9
Глибина обробки, не більше, см4-8
Число роторів, шт2
Діаметр ротора, мм.250
Крок поздовжніх рядів зубів, см13
Розмір робочого зуба довжина / товщина, мм415 / Ø10
Маса конструкційна, кг196
Габарити робочі (ДхШхВ), мм1 235 х 4187 х 730
Оптимальна робоча швидкість руху, км / год10
Максимальна робоча швидкість руху, км / год12
Максимальна транспортна швидкість руху, км / год15

Культиватор КПС-4

КПС-4 – культиватор професійного класу, який є незамінним і недорогим помічником при роботі в полі. Разом з цією машиною можна значно підвищити якість врожаю і збільшити його кількість.

Цьому сприяє висока продуктивність техніки з використанням різного навісного устаткування.

Культиватор КПС-4 користується високим попитом, і вважається одним з найпопулярніших в своїй ціновій категорії – багато в чому завдяки порівняно низькій ціні, а також універсальності і надійності.

Загальні відомості, призначення та особливості конструкції

КПС-4 грунтується на рамної конструкції. Є дві модифікації – навісного та причіпного типу. Так, причіпна версія може бути укомплектована опорними колесами. Сама рама служить опорним елементом для кріплення основних робочих елементів, а саме стрілчастих або розпушувальних лап.

Пристрій призначається для розпушення поверхонь в польових умовах. Крім того, культиватор здатний знищувати бур’яни і вирівнювати земляне полотно. Працездатність усієї конструкції забезпечує спеціальний трактор з вантажопідйомністю 1 400 кг.

Розрахункова продуктивність техніки в даному випадку може досягати 4 гектарів на годину.

Культиватор має принцип дії, схожий зі звичайним мотоблоком. Так, при обробці ділянки машиністу необхідно привести систему в робочий стан. Для цього необхідно налаштувати гідросистему таким чином, щоб стрілчасті лапи під власною вагою врізалися в грунт на встановлену глибину.

За зрізання коріння бур’янів відповідають ріжучі кромки робочих елементів. Під впливом цих елементів грунт піднімається вгору і розпадається на дрібні частинки, а потім відбувається розрівнювання поверхні. Для більш швидкої і ефективної роботи культиватор можна оснастити зубової бороною.

Сфера застосування культиватора КПС-4 дуже обширна. Техніка пристосована до будь-яких видів грунтів, за винятком польових поверхонь, в яких переважає велика кількість великої стерні і крупнообломочного грунту. Машина призначена для підготовки поверхні до посіву овочевих культур, а також обробки території вже після збору посівів.

Якість роботи

Видатна продуктивність моделі КПС-4 підтверджена багаторічними випробуваннями. Зокрема, проводилося тестування на передпосівної території, при використанні глибини 80-120 мм.

Всі оброблювані ділянки мали слабо виражений мікрорельєф з підвищеннями до 30 мм. При цьому вологість грунту доходила до 27%, а її твердість становила 0,81 МПа, що відповідає пухкому ковзанню, а також нормам АТТ (максимум 1,6 Мпа).

Територія була сильно засмічена бур’янами віком приблизно 12 місяців.

Результати тестування показали, що машина гідно справляється з поставленими завданнями. Культиватор без проблем витримує глибину обробки на всіх фонах. Стійкість техніки цілком відповідає агротребованія.

Завдяки оптимальній вологості грунту культиватор зміг швидко і якісно розпушувач грунт. Висока продуктивність знаряддя розрахована на підрізання всіх непотрібних рослин, а гребенястого поверхні грунту становить близько 30 мм.

Після обробки грунт залишається вологою (особливо після поливу), що дозволяє швидше прорости насінню.

Правила використання

Щоб забезпечити безпеку руху на культиватор КПС-4, а також підвищити надійність техніки, необхідно дотримуватись рекомендацій виробника. Зокрема, культиватор найкраще використовувати з перевіреними тракторами – моделями МТ3-80 і ЮМЗ-6. До того ж, разом з ними культиватор має право їздити по цивільним дорогах, згідно ПДР.

Виробник передбачив технічне обслуговування культиватора, яке допускається тільки в деяких випадках:

  • при транспортуванні
  • При культивації та зберіганні
  • Обслуговування один раз на місяць

Гарантія надається тільки на перевірену техніку, що пройшла обкатку перед повноцінним використанням зі 100-відсотковою навантаженням. Так, процедура обкатки включає в себе кілька важливих етапів:

  • Перевірка всіх внутрішніх і зовнішніх панелей і приладів, вони повинні бути в справному вигляді перед початком експлуатації мотора
  • Перший запуск двигуна – проводиться на холостих обертах, які можна поступово підвищувати.
  • Перевірити чіткість перемикання передач
  • Пробна експлуатація з навантаженням не більше 50-60%. Допускаються різні види робіт, такі як підгортання, оранка, посадка овочів і т. Д.
  • Обкатка триває приблизно 20 годин. За цей час внутрішні деталі притираються, і таким чином пристосовуються до місцевих умов.
  • Після обкатки необхідно провести технічний огляд вироби, а також поміняти витратні матеріали.

Навісне обладнання

Розглянемо докладніше найпоширеніші навісні опції для моделі КПС-4, а також виділимо їх головні особливості.

Так, до першої категорії навісних опцій входить обладнання, засноване на стрілчастих лапах. Лапи ефективно розпушують родючий шар грунту, не виносячи при цьому вологий шар на поверхню. Крім того, стрілчасті лапи необхідні для захисту від бур’янів шляхом підрізання їх коренів.

Звернемо увагу, що у стрілчастих лап буває різна ширина робочої поверхні, вона становить в межах 27-33 см. При цьому глибина зіткнення при цьому досягає 12 см. Відповідно, чим сильніше поверхню заросла непотрібними рослинами, тим більше потрібно ширина.

Найкращі показники обробки поверхні досягаються при наявності комбінованого обладнання. Ефект посилюється в два, а то і в три рази.

Особливості настройки культиватора КПС-4

Техніку прийнято встановлювати на рівну і тверду майданчик. Для приведення техніки в робочий стан використовується гідроциліндр. Ріжучі елементи опускаються на грунт таким чином, щоб універсальні лапи торкнулися всієї оброблюваної площі, а розпушувальні елементи спиралися своїми гострими наконечниками на грунт.

Тягова техніка оснащується парораспределітелем, який встановлюється на нейтральне положення. Під час підготовки до роботи необхідно правильно налаштувати стійку культиватора і натискні штанги, які повинні упиратися своїми головками під вкладиші.

Параметри і моторна гамма

Культиватор КПС-4 наділений такими характеристиками:

  • Продуктивність за одну годину – 2,5-4,5 га
  • Допустима швидкість при виконанні робочих операцій – 12 км / год
  • Максимальна швидкість – 20 км / год
  • Ширина захоплення – 4 м
  • Розміри – довжина 5200 мм, ширина 4000 мм, висота – 1050 мм
  • Допустима глибина оброблюваного грунту – 120 мм
  • Кліренс – 250 мм
  • Маса – 950 кг

споживання палива

Згідно з офіційними даними, питома витрата бензину у культиватора КПС-4 за час змінної роботи становить в межах 4,42 кг / га при глибині обробки до 120 мм.

Відгуки

  • Костянтин, Липецьк. КПС-4 – відмінний професійний культиватор, швидко і ефективно обробляє польові території площею 70-80 соток. Машина використовується з трактором, який треба було купувати додатково. Дана модель являє собою багатофункціональний апарат. У нас на роботі на ньому працюють по п’ять чоловік у кілька змін. Тобто культиватор працює взагалі без перепочинку. Поки все норм. Ну принаймні, двигун ні разу не заглох. Можна перевозити важкі вантажі, підгортати, полоти, орати і т. Д – для нього це звичайна справа.
  • Антон, Миколаїв. Культиватор куплений в 2015 році. КПС 4 здатний обробляти одночасно кілька грядок. Це дуже ефективно і забавно. Загалом, запасу потужності у культиватора вистачає. Але якість збірки відверто кульгає. Запчастини дешеві.
  • Олексій, Пермський край. Гідна техніка на кожен день. У нас на роботі таких три штуки. Обійшлися в 100 тисяч рублів кожна, роботодавець купував їх на вторинному ринку, в непоганому стані. Всі вузли та агрегати були майже як новими, і ніякого підступу. Культиватор прекрасно справляється з обробкою складних цілинних земель. Головний мінус – це неповороткий трактор, без якого неможливо використовувати техніку. Адже все навісні опції під КПС 4 кріпляться на спеціальний трактор.
  • Георгій, Самара. У нас на роботі вже п’ять таких культиваторів. КПС 4 – виручає на кожному кроці, він має збалансовану продуктивність при обробці цілини і звичайної грунту. погано, що тачка часто ламається. За нею увага потрібна, напевно на це виробник і розраховував, щоб частіше витрачати на запчастини.
  • Павло, Дніпропетровськ. Машиною в цілому задоволений, користуюся їй по 8 годин на день Тачка економічна і невибаглива. Правда, двигун сильно шумить, але це можна поправити і не особливо турботливе. За два сезони змінили вже три комплекти коліс, які швидко зносилися.
  • Володимир, Санкт-Петербург. КПС 4 – хороший культиватор для професійного використання, відмінно підходить для 100 соток. Обробка полів займає в рази менше часу, ніж зі звичайним мотоблоком. КПС 4 – надійний агрегат на всі випадки життя. Обслуговується на роботі. У нас поки тільки один такий екземпляр, скоро ще одного прикупимо.

Технічні характеристики культиватора КПС 4

Хмарно культивація грунту повинна здійснюватися за допомогою спеціалізованого обладнання. Сьогодні ринок пропонує широкий асортимент різних культиваторів. Але далеко не кожен здатний належним чином обробляти грунт під посів.

Культиватор КПС-4 зарекомендував себе виключно з кращого боку. Технічні характеристики обладнання будуть описані нижче. Крім того, прочитавши статтю, Ви дізнаєтеся, чому має сенс купувати саме цей культиватор.

Основні переваги, які надає техніка

Перш за все, необхідно відзначити, що культивування – це процес, при якому грунт готується для посівної. При цьому видаляються всі бур’яни і грунт пухка. Тим часом, культиватори можна поділити на такі класи:

  • садові;
  • лісові;
  • антіерозіонние;
  • парові.

Крім цього, зазначений культиватор випускається в двох різних модифікаціях – навісний і у вигляді причепа. Варто зазначити, що від типу модифікації якість обробки грунту не залежить – воно в обох випадках ідеально.

В основному використовують паровий швидкісний культиватор. Він дозволяє рихлити ґрунт на великих площах.

Швидкість руху трактора при цьому може досягати 12 км / ч. Зазначена відмітка швидкості справедлива не тільки для навісного, але і для причіпного культиватора.

Основні технічні характеристики культиватора

У більшості випадків ширина захвату культиватора не перевищує 400 см. Грунт обробляється на глибину в 5 см. Цього більш, ніж достатньо для вирішення поставлених завдань.

Маса культиватора не перевищує однієї тонни. Навісний культиватор на 120 кг легше.

Потрібно розуміти, що один культиватор ніколи не використовується. Найчастіше використовують спеціальну зчеплення, щоб об’єднати кілька культиваторів в один. Завдяки цьому величина захоплення може бути збільшена до 12 метрів.

Відповідно до технічних рекомендацій, забороняється зчіплювати більше 4 культиваторів, якщо вони будуть під’єднані до одного трактора.

Крім цього культиватори повинні з’єднуватися один з одним спеціалізованими шарнірами. Це дозволить досягти плавності ходу на великих відстанях. Крім того, в цій конфігурації культиватори найкраще будуть повторювати рельєф поля.

Культиватор КПС-4

Суцільну культивацію слід застосовувати для повного знищення різних бур’янів і розпушування ґрунтової грунту без її додаткового обертання при підготовці до посіву і догляду за парами.

Процедура розпушування сприяє збереженню та накопиченню вологи і безлічі поживних речовин. Культиватори, що використовують для суцільного обробітку грунту ділять на наступні види: парові, садові, лісові та антіерозіонние.

У даній статті буде розглянуто один з численних видів культиваторів і детально описано його пристрій і принцип роботи.

Схема і пристрій культиватора КПС-4

Нижче надамо схему культиватора КПС-4

Паровий швидкісний культиватор КПС-4 використовують для багатошарового розпушування грунту перед початком посівних робіт і знищення різних видів бур’янів, одночасно відбувається боронування на швидкості руху до 12 км / ч.

Дана модель випускається в двох варіантах причіпному і навісному, додатково є пристосування для навішування додаткових борін.

Робочими органами культиватора є універсальні лапи стрілчастого типу, вони мають ширину захвату 27 см або 33 см, другий елемент – розпушувальні лапи засновані на жорсткій стійці, ширина захвату від 35 до 65 мм, останній елемент-пружинні розпушувальні лапи мають ширину захвату 5 см.

Стійки лап кріпляться на спеціальних грядільнях, які приєднаних до рами культиватора шарнірно. Універсальні стрілчасті лапи розташовані в двох рядах шахового порядку. Лапи шириною 27 см кріплять в передньому ряду грядільні, а в другорядному лапи шириною 33 см на довгій грядільне.

Якщо необхідна обробка грунту глибиною до 25 см потрібно використовувати розпушувальні лапи, а для розпушування грунту глибиною до 16 см і «вичісування» корнеотприскових бур’янів – пружинні розпушувальні лапи. На коротких гряділях закріплюють по одній розрихлювальне лапі, а на довгих за допомогою здвоєних 1 власників – по дві лапи.

З тракторами Т-150 і Т-150К агрегатируют два або три культиватора зі зчіпкою СП-11 або центральною секцією зчіпки СП-16, а з К-701 – чотири з зчіпкою СП-16. Культиватори в шеренгових агрегатах з’єднуються між собою шарнірами, що створює стійкість ходу і гарне копіювання рельєфу в вертикально-поперечній площині.

При підготовці агрегату до роботи механізм навіски трактора встановлюють у крайнє верхнє положення, а причіпну скобу – в задні вилки бугелів. На неї надягають упряжними скобу.

Для роботи з трьома або чотирма культиваторами необхідно розгорнути бічні крила спеціальної зчіпки СП-16 і розмітити місця з’єднання на брусі культиваторів. Номінальна відстань між двох точок причепа культиваторів – 4 м.

При цьому культиватори необхідно розташувати так, щоб їх причепи були розташовані на одній лінії, а відстань між кінцями передніх брусів їх рам становило 80 … 100 мм. Бруси рам культиваторів з’єднують між собою шарнірами.

Причепи культиваторів з’єднують зі зчіпкою, встановлюють виносні гідроциліндри на культиватори та підключають до гідросистемі трактора.

Технічний характеристики культиватора

Нижче наведемо таблицю з технічними характеристиками культиваторів КПС-4 різних модифікацій

показникиКПС-4КПС-4-01КПС-4-02КПС-4-03КПС-4-04КПС-4-05
Типпричіпнийнавіснийпричіпнийнавісний
Ширина захоплення, см400390400390390
Глибина обробітку грунту,від 5 до 12 см.
Робоча швидкість, км / годдо 12до 10до 12до 10до 12до 12
Продуктивність за годину основного часу:
агрегату з однієї машини2,9-3,5 га3,36 га4,45 га
агрегату аз двох машин6,33-6,54 га
Маса культиватора даної моделі, кг820890690760927785
Розміри шин опорних коліс, дюйми6,00-16
Надмірний тиск повітря в шинах, МПа0,19-0,24
Осьової зазор в підшипниках опорних коліс, мм0,10-0,35

Культиватор КПС-4

Культиватор КПС-4,0 призначений для поверхневого суцільного обробітку необроблених грунтів різного механічного складу, а також для підготовки ґрунту під посів озимих після збору просапних культур без основного глибокого обробітку і подрібнення поживних залишків ґрунтостебловіх культур.

Культиватор КПС-4,0 причіпний до трактора класу 1,4 (МТЗ-80, Білорусь).

Культиватор має стрілчасті універсальні лапи шириною захвату 200, 270, 330 мм. Стрілчасті лапи закріплюють на гряділях в два ряди. У першому ряду закріплюють на коротких гряділях лапи шириною 220 або 270 мм, а на задньому ряду на довгих гряділях – лапи шириною 270 або 330 мм.

До передньої частини рами шарнірно кріпиться дишло, на якому встановлюється гідроциліндр для підйому рами з гряділях в транспортне положення, а також механізм регулювання встановлення коліс.

Склад культиватора і принцип роботи. Культиватор КПС-4,0 має такі основні вузли:

  1. плоску зварену раму;
  2. два пневматичних колеса з гвинтовими механізмами для регулювання глибини ходу робочих органів;
  3. чотири коротких і вісім довгих Гряділь з под’емнонажімнимі штангами;
  4. робочі органи;
  5. пристрій для навішування чотирьох зубів борін;
  6. гідравлічний механізм для підняття робочих органів в транспортне положення

Культиватор КПС-4


п / п
Назва параметраОдиниця вимірунорма
1Тип машинипричіпна
2Агрегується з тракторами класу1,4
3Продуктивність за 1 годину основного часуга2,5 … 4,5
4Робоча швидкість руху на основних операціяхкм / год10 … 12
5Транспортна швидкість рухукм / годдо 20
6Ширина захопленням4,0
7Габаритні розміри:
довжина
ширина
висота

Культиватор КПС-4 для суцільного обробітку грунту

Культиватори для суцільного обробітку грунту є найбільш поширеними грунтообробними знаряддями для виконання передпосівної підготовки і розпушування, а також для знищення бур’янів.

Культиватор рихлить поверхневий шар ґрунту, знищує бур’яни і вносить добрива.

Існує основна класифікація: парові (це культиватори для суцільного обробітку грунту); просапні (для міжрядної обробки); універсальні; живильники (обробка з одночасною підгодівлею).

Основні компоненти культиватора КПС-4: лапа, стійка, гряділь, штанга з пружиною, механізм підйому, опорні колеса з механізмом регулювання глибини обробки, рама, причіпний або навісний пристрій.

Рама зварна прямокутної форми. До неї кріпляться гряди, ходові колеса і бічні бруси сниці.

Пневматичні ходові колеса змонтовані НЕ півосях кронштейнів, зовнішні кінці яких з’єднані з бічними променями сниці гвинтовими механізмами регулювання глибини ходу робочих органів. Гідроциліндр, встановлений на кронштейні і шарнірно з’єднаний з центральним брусом сниці, служить для перекладу причіпного культиватора в транспортне положення.

  • Гряда на культиватор КПС-4 для тракторів МТЗ-80/82, Т-40 встановлені двох конструкцій: короткі і довгі.
  • На коротких гряділях змонтовано по одній стрілчастої лапі, а на довгих за допомогою здвоєних власників закріплено по дві розпушувальні лапи.

Стійка лапи приєднується до гряділях болтом, власником і планкою. Стійку лапи утримує в заданому положенні регулювальний болт. Культиватор укомплектований стрілчастими універсальними лапами з шириною захвату 270 і 330 мм відповідно по 8 і 16 штук. На сильно засмічених полях на довгих гряділях встановлюються лапи з шириною захвату 270 мм.

Пристосування для навішування борін є конструкцією, зібрану з чотирьох штанг з тягами, повідків і чотирьох розтяжок.

Зубові борони ланками прикріплюють до пристосування за допомогою гачків і петель повідків. Скобами закріплюються розтяжки або ланцюга до кінців штанг. Розтяжки або ланцюга з’єднуються замками з ланками борін.

При транспортуванні на більше відстані ланки борін необхідно укласти на бруси рами культиватора КПС-4, що не роз’єднуючи їх з поводками, і кожна ланка надійно закріпити на рамі.

Хмарно культивація дозволяє розпушити на задану глибину поверхневі шари грунту до стану дрібних грудок, а потім – і вирівняти його, знищивши сходи бур’янів.

Дані заходи покращують повітро і волого насичення, перешкоджає випаровуванню води. Подібна підготовка полів потрібна перед початком посівів.

  1. Вибір техніки залежить від того, наскільки глибоко ви плануєте садити насіння, який механічний склад чорнозему, її щільність і вологість.
  2. При хорошому механічному складі, достатньому ступені окультурення – можна провести культивацію на глибину посіву.

При наявності сильно ущільнених земель із залишками рослинності – краще здійснити глибшу обробку. В такому випадку використовують культиватори-розпушувачі з пружинними зубами.

Робочими органами культиватора КПС-4 є лапи. Розрізняють стрілчасті, пружинні, долотоподібні культиваторні лапи. Вибір того чи іншого виду залежить від стану ґрунту і характеру майбутнього посіву.

Долотоподібні лапи використовуються для розпушення. Ножевидні – для зрізу бур’янів і малоглубінних розпушування.

Пружинні – для боротьби з багаторічною бур’яном і витягування кореневищ, при роботі вони перемішують грунт.

Диски справляються з руйнуванням сухий ґрунтової кірки, допомагають прорихлити землю під час вегетації, не завдаючи шкоди культурам, але знищуючи бур’яни. ГОСТ 23.2.164-87 передбачає 21 типорозмір універсальних лап. Для культиваторів КПС-4 використовують лапи типорозміру 3 з шириною захвату 270 мм, товщиною металу 5 мм, а також типорозміру 5 (В = 330 мм, S = 6 мм).

  • Для забезпечення довговічності культиваторних лап, зниження величини їх зношування необхідно, з одного боку знижувати зношується здатність абразиву, а з іншого – забезпечити такі параметри лап, які дозволять знизити динаміку їх зношування і забезпечать якість обробки грунту.
  • Це може бути досягнуто застосуванням ефективних способів відновлення лап культиваторів.
  • При в’їзді на загін тракторист опускає, за допомогою гідросистеми, лапи культиватора в робоче положення.

Лапи за рахунок кута крошения, ваги і швидкості входять в грунт на задану глибину. Леза лап підрізають коріння бур’янів. Грунт, піднімаючись по лапі і падаючи з неї, кришиться, поверхня поля вирівнюється. Для кращого розбивання грудок і вирівнювання поверхні поля, культиватор оснащується зубовими боронами.

Робочі регулювання культиватора КПС-4 трактори МТЗ-80/82, Т-40:

– Глибина обробки – опорними колесами – якщо колеса підняти, то глибина обробки збільшиться і навпаки. Підйом і опускання коліс проводиться механізмом регулювання. – Рівномірність глибини обробки – поджатием пружини на штанзі – пружину стиснути глибина ходу лапи збільшиться. – Рівномірність глибини обробки – зміною положення стійки на гряділях – послабити драбину і перемістити стійку.

Підготовка трактора МТЗ-80/82 до роботи з культиватором КПС-4

Уніфікований культиватор КПС-4, що випускається в причіпному і навісному варіантах, може агрегатуватися з різними тракторами. Один культиватор агрегатується з тракторами класу тяги 14 к, причому навісний варіант культиватора обладнаний автоматичною зчіпкою. Два-три причіпних культиватора зі зчіпкою СП-11 або СП-16 агрегатуються з тракторами класу тяги 30 кН (МТЗ-80/82, Т-40). Чотири-п’ять культиваторів зі зчіпкою СП-20 агрегатуються з тракторами класу тяги 50 кН. Підготовка трактора МТЗ-80/82 до роботи з одиночним навісним культиватором КПС-4 полягає в установці колії передніх і задніх коліс, перевірці тиску повітря в шинах і у відповідній налагодження навісної системи. Тиск повітря в шинах передніх коліс має бути 0,17 МПа, а задніх – 0,1 МПа. Навісну систему трактора, якщо він до цього працював з причіпними машинами, готують наступним чином. Знімають поперечину причіпного пристрою, встановлюють і закріплюють подовжувачі поздовжніх тяг.

З’єднують вертикальні розкоси, довжина яких повинна бути дорівнює 515 мм, з нижніми поздовжніми тягами через прорізи вилок. До відмови загортають болти в кронштейни стяжок натяжних ланцюгів.

На нижні тяги механізму навішування і верхню регулювальну тягу встановлюють рамку автоматичної зчіпки. Трактор подають заднім ходом до культиватора і вставляють рамку, встановлену на тягах навішування трактора, в замок на культиватор. Включають важіль розподільника на підйом і защелкивают фіксатор.

Регулюють стяжними гайками натяг обмежувальних ланцюгів так, щоб кінці поздовжніх тяг при погойдуванні відхилялися від середнього положення не більше ніж на 20 мм в кожну сторону, а рама культиватора КПС-4 були перпендикулярна поздовжньої осі трактора МТЗ-80/82.

Підготовка трактора до роботи з одиночним причіпним культиватором або з декількома культиваторами, з’єднаними зчіпкою, полягає в переналадке навісної системи в причіп. Для з’єднання двох культиваторів в один агрегат бічні секції зчіпки СП-16 відокремлюють від центральної.

На брусі центральної секції розмічають місця приєднання культиваторів вправо і вліво від середини бруса і встановлюють причіпні планки. На передньому кінці сниці зчіпки СП-16 встановлюють причіп між щоками так, щоб отвір для з’єднання з трактором знаходилося в нижньому положенні, і фіксують причіп пальцями зі шплинтами.

Технічна характеристика культиватора КПС-4 трактори МТЗ-80/82, Т-40

Призначення – Суцільна обробка грунту Продуктивність, га / год – 4,65 Ширина захоплення (робоча), м – 3,9 Глибина обробки, не більше, см – 12 Число робочих органів, шт – 16 Маса конструкційна, кг – 940 Необхідний клас / потужність трактора для агрегатування, к.с. – 1,4-2 Габарити робочі (довжина х ширина х висота), мм – Без зубових борін – 4980 х 4095 х 950 Кліренс, мм – Не менше 300 Рама – суцільнозварна Кількість стійок / дисків / корпусів, шт. – 16 Відстань між стійками / дисками / корпусами, см – 25 Оптимальна робоча швидкість руху, км / год – 10 Максимальна робоча швидкість руху, км / год – 12 Максимальна транспортна швидкість руху, км / год – 15 (1000)

Культиватор КПС 4

Техніка, відома як культиватор КПС 4, широко застосовується для обробітку грунтів різних механічних складів, а також їх підготовки під посів озимих, яка виконується відразу після збору врожаю просапних культур. При цьому подрібнення поживних залишків культур (стеблових) і глибокого обробітку грунту не відбувається.

Дане обладнання відноситься до категорії причіпних пристроїв і може агрегатуватися з тракторної технікою тягового класу 1,4.

Принцип роботи і склад

Конструкція культиватора складається з шести основних частин:

  1. зварна рама плоскої форми;
  2. пара коліс не пневмоходу, оснащених гвинтовими механізмами (дозволяють виконувати регулювання глибини ходу);
  3. дванадцять Гряділь – 8-м довгих і 4-ри коротких – зі штангами под’емнонажімного типу;
  4. робоче обладнання;
  5. блоки для навішування зубових борін в кількості 4-рьох штук;
  6. гідромеханізму, що відповідає за підйом робочого обладнання (органів) на час транспортування техніки на нове місце роботи;

Технічний пристрій має універсальні стрілчасті лапи, ширина захвату яких становить 330, 270 і 200 міліметрів. Вони закріплюються на гряділях в 2 ряди. На передньому, представленому 4-ма короткими гряділях, розміщуються двухсотдвадцаті- і двухсотсемідесятімілліметровие лапи. На 8-ми довгих гряділях (задній ряд) розміщують лапи шириною в 330 і 270 міліметрів.

Дишло кріпиться до передньої частини рами шарнірно. На нього монтується гідроциліндр, який переводить раму і гряди в транспортне положення. Тут же розміщується механізм, який регулює встановлення коліс.

Далі розглянемо технічні характеристики культиватора КПС 4:

  • розміри обладнання (плюс / мінус 50 мм):
  • довжина ширина
  • висота
  1. 5,2 метра 4 метри
  2. 1,05 метра

Залежно від укомплектованості робочим обладнанням розрізняють п’ять модифікацій установки. У назві до основного індексу додається двозначне число:

  • 01 – причіпний агрегат з лапами для розпушування грунтів
  • 02 – навісний з лапами стрілчастого типу
  • 03 – теж навісний, але з лапами для розпушування
  • 04 – причіпний з S-зубами
  • 05 – навісний з S-зубами

В даний час ціна культиватора КПС 4 залежить від того, нове чи купується обладнання або старе. Тому вона може варіюватися від 50 до 115 тисячі рублів за один екземпляр.

Просапні культиватори та міжрядний обробіток

Міжрядний обробіток просапних культур виконують для боротьби з бур’янами та розпушування грунту. За допомогою міжрядного обробітку створюють мульчувальний шар на поверхні ґрунту, що запобігає утворенню ґрунтових тріщин, через які інтенсивно випаровується волога. Механічний обробіток міжрядь сприяє підвищенню водопроникності та поліпшує повітряний режим ґрунту.

Операції міжрядного обробітку дають змогу підтримувати верхній шар ґрунту у дрібногрудочковому стані. Це сприяє створенню в ньому найкращого водно-повітряного режиму і активізації мікробіологічних процесів.

Існує два різновиди просапних культиваторів. Одні з них передбачають лише різноманітний механічний обробіток міжрядь, а інші, крім ґрунтообробних робочих органів, обладнані ще й туковисівними апаратами та системою подачі гранул під лапу і дозволяють обробляти міжряддя та вносити гранульовані мінеральні добрива.

При міжрядному обробітку ґрунту без підживлення мінеральними добривами робочі органи культиваторів повинні повністю підрізати бур’яни в міжряддях, не виносити вологий шар ґрунту на поверхню поля, не пошкоджувати рослини понад 1-2%, не відхилятися від заданої глибини (для неглибокого обробітку це становить 1 см, а для глибокого – 2 см). Підгортаючи рослини, робочі органи повинні утворювати рівний гребінь заданої висоти, вкриваючи дно і стінки борозни розпушеним ґрунтом.

При міжрядному обробітку з одночасним підживленням рослин культиватори, крім вищевказаних вимог, повинні забезпечувати наступне. Відхилення дози внесення добрив від заданої не повинно перевищувати 15%, а нерівномірність висіву добрив між туковисівними апаратами повинна бути менше 5%. Допускається відхилення глибини загортання добрив від заданої до 3%, а пошкодження рослин при цьому не повинно перевищувати більше як 5%.

Періодичність проведення міжрядних обробітків та їх кількість залежать від cтруктури і стану поверхневого шару ґрунту, ступеня і типу засміченості посівів, біологічних особливостей просапних культур, тривалості вегетаційного періоду. В умовах щільних ґрунтів, при сильній забур’яненості посівів і тривалому вегетаційному періоді кількість обробітків збільшується. Кожний наступний міжрядний обробіток проводять приблизно через 15-20 днів після попереднього. Ефективність обробітку підвищується, якщо його виконують невдовзі після дощу.

Глибина обробітку міжрядь просапних культур залежить від строків його проведення, фази розвитку рослин та вологості ґрунту. У посушливих зонах перший міжрядний обробіток виконують на глибину 10-12 см, другий – на 8-10 см, а третій (якщо це необхідно) – на 6-8 см. У місцях достатнього зволоження ця послідовність необов’язкова, тому що ймовірність висушування ґрунту невисока.

Інтенсивна технологія вирощування просапних культур дозволяє значно зменшити кількість операцій догляду за посівами, але не виключає їх застосування у разі потреби. Якщо на посівах з’являються бур’яни, їх знищують, поєднуючи хімічні й механічні способи.

Залежно від завдань обробітку, грунтово-кліматичних умов, способу посіву та періоду вегетації на просапних культиваторах застосовують різні робочі органи.

ПРОСАПНІ КУЛЬТИВАТОРИ ТА ЇХ РОБОЧІ ОРГАНИ

До робочих органів просапних культиваторів відносять різноманітні лапи, підгортальні та борознонарізувальні корпуси, підживлювальні ножі, голчасті диски, зуби борін, роторів, ножі дисків тощо.

Залежно від призначення лапи поділяють на прополювальні, розпушувальні і підгортальні. До прополювальних лап належать однобічні (лапи-бритви), стрілчасті плоскорізальні лапи і стрілчасті універсальні, до розпушувальних – долотоподібні або наральникові, а до підгортальних – підгортальні лапи та підгортальні корпуси.

Однобічні плоскорізальні лапи призначені для підрізування бур’янів і розпушування ґрунту на глибину до 6 см. Лапа складається із стояка, горизонтальної частини з лезом та щоки. Щока запобігає присипанню ґрунтом рослин. Бувають праві і ліві лапи. Перші встановлюють із правого боку рядка, а другі – з лівого. Лезо лап заточують зверху під кутом 8-10°. Товщина леза повинна бути не більше 0,5 мм. При переміщенні лапи в ґрунті її лезо перерізує коріння бур’янів, підрізує шар ґрунту, який переміщується по робочій поверхні лапи, подрібнюється і частково перемішується. Ширина захвату лап може становити 85, 120, 150, 165 і 250 мм.

Стрілчасті плоскорізальні лапи застосовують для обробітку ґрунту на невелику глибину (до 6 см) і незначного його розпушення. Використовують лапи з шириною захвату 145, 150 і 260 мм.

Стрілчасті універсальні лапи підрізують бур’яни та інтенсивно розпушують ґрунт на глибину до 12 см, їх застосовують для обробітку ґрунту в міжряддях.

Розпушувальні долотоподібні лапи застосовують для розпушування міжрядь зв’язних і щільних ґрунтів на глибину до 16 см. Нижня частина лапи загнута вперед і має загострений носок у вигляді долота шириною 20 мм. Така лапа досить добре заглиблюється у ґрунт і при переміщенні деформує й розпушує ґрунт на всю глибину без винесення вологого шару на поверхню поля.

Підгортальні лапи призначені для підгортання рослин, підрізування бур’янів у міжряддях та присипання бур’янів у захисних зонах рядка. Лапа складається із стояка, двобічної полиці з розсувними крилами і носка-наральника, загостреного з обох боків. При роботі носок-наральник підрізує ґрунт і переміщує його на ліву та праву робочі поверхні полиці, які спрямовують його в зону рядка, утворюючи гребінь. Висота гребеня ґрунту регулюється переміщенням крил за висотою.

Підгортальний корпус з решітчастою полицею має в нижній передній частині замість наральника стрілчасту лапу, а в крилах полиць – вирізи. Стрілчаста лапа корпуса підрізує ґрунт у міжрядді і подає його на полиці. Частина ґрунту розсипається через проміжки між лапою і передньою частиною полиць та падає на дно борозни. Пальці крил полиць розпушують боки гребеня і стінки борозни. Дно борозни стає розпушеним. Для нарізування невеликих гребенів використовують однобічні підгортальні корпуси (глибина обробітку – до 16 см, висота гребеня – до 25 см).

Борознонарізувальний корпус призначений для нарізування поливних борозен на глибину до 20 см з одночасним внесенням мінеральних добрив. Корпус має наральник, двосторонню полицю, крила, лійку для добрив і стояк.

Підживлювальний ніж використовують для розпушування міжрядь та загортання в ґрунт добрив на глибину до 16 см. Він має вигляд розпушувальної долотоподібної лапи, до якої позаду прикріплена лійка для подачі добрив на дно борозни.

Пружинні зуби застосовують для розпушування ґрунту у захисних зонах і міжряддях. Рамку з пружинними зубами прикріплюють шарнірно до тримача просапного культиватора. Ротаційні голчасті диски використовують для руйнування ґрунтової кірки і знищення бур’янів. Вони мають загнуті в один бік загострені зуби. Діаметр дисків – 350, 450 і 520 мм. Під час руху дисків у міжряддях і захисних зонах зуби заглиблюються в ґрунт на глибину до 9 см, розпушують його, знищують бур’яни.

Лапи-полички застосовують для підрізування бур’янів, розпушування ґрунту і присипання бур’янів ґрунтом у захисній зоні рядка. Лапа складається із стояка та криволінійної полиці лівого або правого обертання. Лапи-полички встановлюють із лівого та правого боку рядка на відстані 25-27 см від його осі. Глибина обробітку – до 8 см.

Прополювальні борінки – це пружинні зуби, що закріплені на рамці. Вони призначені для розпушування ґрунту в міжряддях та захисних зонах. Встановлюють борінки на просапних культиваторах, шарнірно прикріплюючи їх до кронштейна тримача секції культиватора з метою кращого копіювання рельєфу ґрунту.

Широкозахватна плоскорізальна лапа підрізує бур’яни і розпушує ґрунт у міжряддях. Кут кришіння лапи – 10°. Лапи бувають шириною 250 і 360 мм. На кінці лапи кріпиться прополювальний диск з ножами. Під час роботи диск обертається, ножі підрізують бур’яни і розпушують ґрунт. Глибина обробітку – 60-80 мм.

На більшості культиваторів для міжрядного обробітку робочі органи встановлені за допомогою паралелограмної підвіски. Особливість конструкції паралелограмної підвіски секції робочих органів полягає в тому, що при зменшенні або збільшенні глибини ходу лап кут входження їх залишається незмінним. При цьому гряділь переміщується паралельно своєму початковому положенню. В передній частині гряділя встановлене опорне колесо, яке при русі копіює нерівності рельєфу поля.

ЗАСТОСУВАННЯ НА ОСНОВНИХ КУЛЬТУРАХ

КУКУРУДЗА НА ЗЕРНО ТА СИЛОС

За механізованої технології вирощування кукурудзи необхідно провести два міжрядних обробітки: перший – стрілчастими лапами з прополювальними борінками на глибину 6-8 см, а другий – з прополювальними лапами для знищення бур’янів на глибину 4-6 см. При ущільненні, запливанні та розтріскуванні ґрунту ефективним є проведення лише одного міжрядного обробітку універсальними стрілчастими або долотоподібними лапами на глибину 4-6 см.

До появи сходів обробіток кукурудзи можна проводити тільки на посівах з глибиною висіву насіння глибше 5 см. Після появи сходів обробіток проводять, коли кукурудза знаходиться у стадії трьох листків, дводольні бур’яни досягають стадії «малої розетки», а однодольні – фази одного-двох справжніх листків. Другу культивацію міжрядь проводять, коли кукурудза вже вступила у фазу шести-восьми листків. Робоча швидкість техніки під час проведення операцій повинна становити 6-8 км/год. Ефективність боротьби з бур’янами підвищується, якщо перед посівом ґрунт обробляють сітчастими шлейфами або комбінованими агрегатами.

При механічному обробітку необхідно дотримуватися певних правил:

  • Проводити обробіток у другій половині дня, коли тургосценсія рослин кукурудзи знижена і їх чутливість до пошкоджень є нижчою;
  • Для зменшення небезпеки пошкодження близько розташованої кореневої системи молодих рослин кукурудзи розпушування ґрунту слід проводити на невелику глибину. З цієї ж причини необхідно обов’язково залишати необробленими захисні смуги по обидва боки рядка. При низькій засміченості механічний обробіток поля може бути досить ефективним. При більш сильній засміченості, особливо в несприятливих для розвитку кукурудзи умовах, потрібно провести додаткове стрічкове внесення гербіцидів.
ЦУКРОВІ БУРЯКИ

За сприятливих погодних умов міжряддя цукрових буряків обробляють кілька разів, поки дозволяє висота рослин основної культури. Залежно від способів сівби міжрядний обробіток здійснюють у двох взаємо перпендикулярних напрямках або вздовж рядків. У першому випадку – в поперечному, а потім – у поздовжньому напрямку, дотримуючись рекомендованої для даної зони і культури глибини розпушування. У такій послідовності проводять і наступні обробітки.

На посівах цукрових буряків після появи їх сходів, коли чітко видно рядки, виконують перший міжрядний обробіток культиваторами, які обладнані прополювальними та однобічними плоскорізальними лапами шириною 15 см. Застосування таких робочих органів дозволить знищити бур’яни у міжряддях та виконати розпушення. Однобічні плоскорізальні лапи і захисні диски встановлюють на глибину 3-3,5 см, а ротаційні батареї в міжряддях – на 4-5 см. Таким чином знищуються бур’яни і розпушується ґрунт.

Після формування густоти у посівах цукрових буряків доцільно провести розпушування ґрунту в міжряддях, поєднуючи цей захід з підживленням. Для цього культиватор обладнують долотами та плоскорізальними лапами. Ґрунт розпушують на глибину 6-8 см. За умов нестійкого зволоження достатньо трьох міжрядних культивацій, які потрібно провести до змикання листків у міжряддях.

В умовах гострої нестачі вологи в ґрунті виникає необхідність істотно зменшити густоту насаджень культурних рослин при одночасному знищенні бур’янів у міжряддях. У таких випадках виконують механізоване проріджування і одночасне розпушування впоперек рядків. При цьому на необроблених ділянках рядків, через однакові проміжки, залишається по декілька рослин – утворюються так звані букети, а такий спосіб механізованого проріджування цукрових буряків називають букетуванням. В кінці вегетації коренеплодів виконують передзбиральне розпушування міжрядь на глибину 12-14 см з використанням культиваторів, обладнаних долотоподібними робочими органами.

На період збирання густота цукрових буряків має становити 115-120 тис. рослин на га для зони достатнього зволоження, 100-110 – для нестійкого і 95-100 тис. рослин на га для зони недостатнього зволоження з поправкою на гібрид.

КАРТОПЛЯ

Догляд за рослинами картоплі складається з таких технологічних операцій як розпушування міжрядь агрегатами з активними (мають привід від ВВП, гідросистеми, пневмосистеми чи електрообладнання трактора) чи пасивними робочими органами, знищення бур’янів, формування гребенів певної форми й дрібногрудочкової структури ґрунту в них, боротьба з бур’янами.

При гребеневому способі вирощування картоплі поле розпушують на 8-10-й день після садіння культиваторами, обладнаними стрілчастими лапами і лапами-бритвами. Наступного разу ґрунт розпушують універсальними стрілчастими лапами тоді, коли паростки картоплі проростають на довжину 3-4 см. При цьому глибина обробітку повинна бути 10-12 см. Якщо випадають дощі, ущільнюється ґрунт і проростають бур’яни, то проводять третю міжрядну культивацію розпушувальними лапами на глибину 7-8 см.

Підгортання картоплі проводять з метою присипання ґрунтом основи стебел рослин з одночасним розпушуванням верхнього шару ґрунту. При підгортанні картоплі нижня частина стебел з усіх боків присипається ґрунтом, що при наявності достатньої кількості вологи сприяє утворенню столонів. У посушливі роки багаторазове підгортання рослин картоплі шкідливе, тому що призводить до збільшення випаровування вологи з розпушеного ґрунту.

У регіонах з надмірним зволоженням за допомогою підгортання картоплі можна регулювати водно-повітряний та температурний режими ґрунту. Після підгортання поверхня ґрунту залишається гребенистою, краще обігрівається та випаровує більше вологи. Збільшення площі поверхні після підгортання сприяє усуненню надлишків вологи у ґрунті.

СОЯ

На посівах сої можна застосовувати комплекс механічних прийомів знищення бур’янів: боронування до і по сходам, культивацію міжрядь, боронування і підгортання в рядках у період догляду.

Застосувавши досходове і післясходове боронування, у посівах сої знищують 40-80% проростків бур’янів.

У наступні фази (до змикання рослин у міжряддях) застосовують культивації міжрядь стрілчастими універсальними лапами на глибину 6-8 см з прополювальними борінками або присипають відвальчиками, що дозволяє придушити сходи бур’янів і в рядках сої.

Міжрядні обробітки мають великий вплив на ріст і розвиток сої. Кількість міжрядних обробітків визначають, враховуючи такі фактори як стан ґрунту, наявність бур’янів та кількість опадів. Поряд зі знищенням бур’янів вони створюють більш сприятливий повітряний режим у прикореневій зоні, що посилює діяльність бульбочкових бактерій. Обробітки міжрядь на глибину 5-6 см проводять із появою бур’янів, а також у разі запливання ґрунту після поливань або інтенсивних дощів.

СОНЯШНИК

При вирощуванні соняшнику та інших олійних культур кількість та інтенсивність міжрядних обробітків залежить від забур’яненості посівів. Міжрядний обробіток соняшнику потрібно розпочинати після утворення рядків.

На чистих посівах впродовж періоду вегетації достатньо однієї міжрядної культивації розпушувальними лапами на глибину 8-10 см. На забур’янених площах слід провести повторну культивацію прополювальними лапами на глибину 5-6 см. На середніх та важких за механічним складом ґрунтах міжрядні обробітки проводять незалежно від забур’яненості посівів.

Наступний обробіток виконують через 12-15 днів після попереднього. При виконанні наступних обробітків глибину зменшують, щоб не пошкодити кореневу систему рослин, які залягають близько до поверхні ґрунту. Для цього застосовують прополювальні або стрілчасті універсальні лапи. Глибина другого міжрядного обробітку повинна бути приблизно 6-8 см, а третього і (за необхідності) наступних – 4-6 см.

На сьогодні просапні культиватори широко представлені як вітчизняними виробниками, такими як ВАТ «Червона Зірка» (КРНВ-4,2-04, КРНВ-5,6-04), ВАТ «Галещина машзавод» (КП-5,6 «Козак Процюк»), ВАТ «Ірпіньмаш» (КУН-8,1), так і закордонними фірмами – Kverneland Group (Kulticrop), Sfoggia (Sfoggia Thema), Harriston (Row Crop Harriston) та ін. Всі ці культиватори мають ширину захвату, кратну ширині захвату просапних сівалок. Вони комплектуються різними змінними робочими органами, які залежно від структури і стану грунту, а також біологічної особливості культури дають можливість якісно виконувати міжрядний обробіток та знищення бур’янів.

В. Васильченко, к. т. н., доцент; В. Опалко, ст. викладач

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2011