Посадка туї живцями в домашніх умовах

| | 0 Comments| 23:12
Categories:

Особливості догляду за туями, техніка посадки, види та сорти з описом й фото, хвороби та вирощування в горщику

Шкідники та хвороби туї – лікування, опис, фото

Однією з причин величезної популярності декоративної туї в садівництві є її витривалість та стійкість до хвороб й шкідників.
Рослина виділяє значні ресурси на захист від патогенів та інших негативних факторів, в результаті чого ці дерева можуть жити сотні років в природних умовах.

Туя – види, сорти, назви та опис з фото

Популярність туї пояснюється в першу чергу її невибагливістю та високою декоративністю, оскільки рослина не втрачає своєї привабливості протягом усього року. Ще однією важливою перевагою цієї хвойної красуні є різноманіття форм та розмірів. Кожен садівник може вибрати для себе сорт, який відповідає його естетичним вимогам або дизайну саду.

Розмноження туї живцями в домашніх умовах та відкритому ґрунті, вирощування з насіння, відео

Туя легко розмножується за допомогою живців та посівом насіння, проте, варто зауважити, що при насіннєвому способі немає гарантії, що саджанець зможе повністю зберегти сортові характеристики батьківської рослини.

Туя – посадка та догляд у відкритому ґрунті, полив, обрізування, підгодівлі

Туя (лат.Thuja) являє собою нечисленний рід вічнозелених дерев та чагарників сімейства кипарисових (Cupressaceae). Природне середовище видів – Північна Америка та Азія. Туя входить в топ садових рослин, які користуються величезною популярністю, завдяки високій декоративності протягом усього року, різноманіттю сортових форм, простоті в догляді та застосування в дизайні будь-якого стилю.

Особливості розмноження туї живцями восени

Вирощування туї на власній ділянці захоплююча та доступна справа. Проте, успішне розмноження вимагає не лише правильного процесу, але і розумного висаджування цього хвойника.

Переваги осіннього розмноження туї

Однією з ключових переваг осіннього розмноження туї є можливість отримати повноцінну рослину всього за три роки. Нова туя буде повністю відповідати ботанічним характеристикам материнської рослини, хоча рівень приживлення часто залишає бажати кращого.

Слід зауважити, що живці, вирощені вдома, не завжди легко переносять пересадку, мають обмежену стійкість до хвороб та різких температурних змін. Незважаючи на це, багато садівників та любителів обирають саме осіннє розмноження туї.

Коли і як правильно здійснювати живцювання туї восени

Нарізка садивного матеріалу здійснюється тільки з гілок, які досягли дворічного віку і добре розвинених. При нарізці потрібно пам’ятати, що довжина пагона повинна становити приблизно чверть метра.

Найкращим варіантом є не зрізання черешка за допомогою секатора або ножа, а відламування від гілки материнської рослини, що дозволить отримати посадковий матеріал з наявністю характерної «п’яточки» з кори.

Всі заготовлені живці хвойника обов’язково треба на декілька годин помістити в ємність, наповнену водою з додаванням ростового стимулятора. Основний процес пророщування живців доцільно здійснювати в межах спеціальної теплички, яку попередньо потрібно заповнити чистим річковим піском, торф’яної крошкою і дернової землею, змішаними в однакових пропорціях.

Важливо пам’ятати, що поживну грунтову суміш, перед засипкою в обов’язковому порядку потрібно продезінфікувати, використовуючи з цією метою досить міцний розчин на основі марганцевокислого калію.

Підготовлені та пройшовші попередню обробку в ростових стимуляторах живці слід висаджувати у зволожений живильний субстрат, дотримуючись відстані 50-70 мм Заглиблення в живильний субстрат повинен становити приблизно 20 мм.

Посадки в теплиці потрібно обов’язково накрити прозорою поліетиленовою плівкою, що дозволить притінити живці що вкорінюються від попадання прямих сонячних променів.

Чому не можна зберігати живці туї

Живцювання можна виконувати навесні або восени, але зберіганню такий посадковий матеріал не підлягає, так як відбувається надзвичайно швидке зневоднення і загибель деревини. Такий вегетативний спосіб, порівняно з насіннєвим розмноженням, є найзручнішим в умовах кімнатного і присадибного квітникарства.

Живці з весняної або осінньої заготівлі потребують правильного дорощування. З цією метою потрібно сформувати спеціальні гряди. В таких умовах посадковий матеріал буде перебувати протягом пари років, після чого здійснюється пересадка хвойного саджанця на постійне місце.

Нарізаний в осінній період посадковий матеріал висаджується на гряди тільки в наступному році.

Технологія вкорінення живців туї в домашніх умовах

В домашніх умовах укорінення хвойника для осіннього розмноження найчастіше виконується з використанням торф’яного моху-сфагнуму. Також необхідно підготувати поліетиленову плівку, чисту тканину і стимулятор росту «Епін» або «Корневін».

Технологія такого способу вкорінення хвойника в домашніх умовах не складна, але обов’язково виконується з урахуванням наступних рекомендацій:

  • помістити пагони туї в ємність, наповнену водою з додаванням будь-якого стимулятора коренеутворення приблизно на дванадцять годин;
  • мох-сфагнум залити кип’яченою теплою водою приблизно на три години, що дозволить природному матеріалу збільшитися в розмірах, а також добре насититися вологою;
  • розкласти на рівній поверхні широку тканинну смужку, візуально розділити ширину смуги навпіл, і по всій верхній частині рівномірно розподілити зволожений мох-сфагнум;
  • з незначною відстанню один від одного потрібно укласти нарізані живці хвойника, після чого прикрити їх вологим сфагнумом.

На заключному етапі необхідно прикрити живці нижньою частиною тканинної смуги, і згорнути в не надто щільний рулон, який поміщається в поліетилен. Заготовку потрібно розмістити в приміщенні з достатнім природним освітленням. При необхідності мох потрібно періодично зволожувати чистою водою кімнатної температури з побутового пульверизатора.

Що треба знати про садіння живців туї восени у відкритий грунт

Туя рослина світлолюбна, а на тінистих ділянках такий хвойник здатний швидко втратити природну пишність і всю декоративну привабливість. Ділянка повинна бути представлена родючими і добре проникними ґрунтами з достатньою кількістю вологи.

Перш ніж приступити до висаджування хвойної рослини, потрібно підготувати хорошу посадкову яму, розміри якої залежать від параметрів розвитку коренів культури. На дно посадкової ями засипається дренажний шар у вигляді битої цегли або керамзиту. Зверху засипається поживний субстрат на основі піску, торфу і садової землі.

Ідеальним строком для посадки є вересень і початок жовтня, але обов’язково до появи досить сильних і стійких заморозків. Коріння рослини повинні встигнути прижитися ще до настання зими. Коренева шийка хвойної рослини при посадці повинна розміщуватися на одному рівні з землею.

Після посадки виконується полив, а своєчасна і правильна підгодівля дозволить рослині добре вкоренитися і легко перенести стрес, викликаний посадкою. В якості осінньої підгодівлі можна використовувати калійні і фосфорні добрива. Після посадки потрібно забезпечити декоративну культуру щоденними зрошувальними заходами і звичайним дощуванням за допомогою шланга.

При дотриманні режиму посадки і правил догляду можна розраховувати на отримання красивої і сильної хвойної рослини.

Способи розмноження туї в домашніх умовах

Кипарисові рослини вирощують на земельних ділянках і біля будинків. Туя – невибаглива, багаторічна рослина, стійке до морозу. Дачники формують з них живоплоти і коридори. Для цього необхідна велика кількість кісткової, але зовсім необов`язково їх купувати. Землевласники можуть впоратися самостійно з розмноженням туї в своєму саду.

Вирощування з насіння

Вирощування туї в домашніх умовах з насіння – процес тривалий і трудомісткий. Від посіву насіння до посадки куща в грунт пройде п`ять років. При використанні цього методу рослина може втратити сортових якостей. При купівлі насіння потрібно переконатися, що вони пройшли стратифікацію.

Підходять тільки свіжозібрані насіння, так як вони швидко втрачають схожість. Навесні їх саджають у горщики з живильним грунтом, засипають ґрунтом, змішаної з тирсою хвойних рослин. щоб розмножити тую самостійно, потрібно захищати насадження від палючих сонячних променів, своєчасно їх поливати, прополювати, підгодовувати і своєчасно пікірувати.

Сіянці туї розвиваються швидкими темпами. підростаючі саджанці бажано поступово привчати до відкритого повітрю і яскравого сонячного світла. Висаджувати дерева в грунт можна через п`ять або навіть шість років. Посадку необхідно проводити на початку червня.

Дуже важливо, щоб коренева система до цього часу була повністю сформована і готова до пересадки у відкритий грунт. Міцними, здоровими і сильними саджанці будуть тільки при хорошому догляді.

живцювання пагонів

Черенкова розмноження туї – зручний і ефективний спосіб. Цей метод дозволяє зберегти сортові властивості і характеристики рослини і дає шанс виростити через два роки міцні саджанці. Якщо власник ділянки прийняв рішення розмножити туї цим способом, потрібно знати, що виживаність кущиків в цьому випадку невелика.

Але не варто сумувати, це нормальне явище. Приклавши всі старання, можна домогтися гарного результату.

весняна заготівля

Для заготівлі живців потрібно брати тільки міцні, здорові гілочки з верхньої частини туї, які утворилися не більше трьох років тому. Навесні укорінення відбувається швидше, так як це час активного сокоруху в рослинах. Живцювання краще робити в квітні. Якщо цей момент був пропущений, можна використовувати другий шанс в червні, цей час повторного росту пагонів. Але червневі паростки укореняться тільки до майбутньої весни.

Пророщувати зібрані пагони можна в банках з водою, для цього потрібно:

  1. Видалити зелені пластини близько так званих п`ят.
  2. Наповнити банки водою, поставити живці в ємність так, щоб у воді перебували тільки їх кінці (не більше 2 см). Не потрібно ставити в одну ємність більше п`яти гілочок.
  3. Листові пластини не повинні контактувати з водою.
  4. Поставити ємність в освітлене місце.
  5. Своєчасно міняти воду в банках.
  6. Кожен раз нову воду потрібно знезаражувати кристалами марганцівки.

Можна укоренити живці в субстраті. Спосіб має ряд переваг. Вода не містить поживних мікроелементів, з субстратом укорінення буде значно продуктивніше.

У процедурі розмноження живцями можна виділити кілька етапів:

  1. Поставити відібрані живці в воду з «Корневином» на добу.
  2. Взяти підходять за розміром ємності, насипати в них щебінь і прожарений пісок. Можна застосувати грунтову суміш. Для її приготування потрібно взяти в рівних пропорціях торф, листяний перегній і пісок.
  3. Пролити суміш розчином марганцівки. Пісок повинен стати рожевим, але не дуже темним. Дати піску охолонути.
  4. Занурити пагони в пісок або субстрат на 11,5 см, трохи притиснути грунт долонями.
  5. Помістити ємності з живцями в тепло. Температура навколишнього середовища повинна бути від + 17С до + 23С.
  6. На саджанці не повинні падати сонячні промені.
  7. Потрібно щодня обприскувати саджанці з пульверизатора.
  8. Не можна допускати попадання води на зелені пластини, це може спровокувати гниття живців.

Через два місяці гілочки укореняться і ризик пересихання насаджень значно знизиться.

Пророщування живців восени

Деякі садівники вважають, що осіння заготівля пагонів краще, так як в цей період сокоруху сповільнюється, значить, число загиблих від нестачі води саджанців зменшиться. Але в цьому випадку вкорінення триватиме довше. Збирати пагони рекомендується в похмурий жовтневий день, коли дерева скинули листя. Гілочки потрібно відламувати з верхньої частини рослини, відбираючи виключно здеревілі екземпляри довжиною не більше 50 см. При цьому необхідно зберегти на кінцях пагонів деревну п`яточку, з неї будуть рости корінці. Чим довше вона буде, тим швидше відбудеться вкорінення.

Восени додається ще один спосіб вкорінення: пророщувати пагони можна за допомогою сфагнуму (болотного моху). При цьому способі гілочки туї обертають своєрідним коконом з моху. Це називається укоріненням живців в пелюшках. Опис процесу:

  1. Помістити зібрані гілки в воду зі стимулятором коренеутворення на 12 годин.
  2. Залити торф`яний мох кип`яченою водою на три години.
  3. Розкласти горизонтально на столі смужку тканини.
  4. По всій довжині верхньої половини тканинної смужки розкласти просочений водою мох.
  5. Укласти пагони туї, оточуючи п`ятки торф`яним мохом.
  6. Вільної частиною пелюшки накрити живці і сфагнум. Зелені гілочки повинні бути вільні.
  7. Згорнути смужку тканини в рулон.
  8. Рулон помістити в поліетиленовий пакет і підвісити в добре освітленому місці.

Завдяки сфагнуму необхідний рівень вологи довго зберігається. Якщо з внутрішньої сторони пакета немає конденсату, потрібно зволожити мох за допомогою пульверизатора. Цей спосіб пророщування вважається найлегшим.

дорощування саджанців

Пророслі живці потребують дорощуванні. Для цього садівники формують спеціальні гряди (шкілки). Живці, зібрані навесні, потрібно висаджувати в шкілки в вересні поточного року, а осінні – наступної весни. Там саджанці будуть набиратися сил 2-3 роки, після чого їх можна буде висадити на постійне місце. Для туї слід вибирати затінені місця з торф`яним грунтом. Відстань між живцями при посадці має бути 25 см. Необхідно регулярно проводити полив саджанців і стежити за чистотою грунту, вчасно прополювати бур`яни.

У природному середовищі туї розмножуються насінням і вегетативним способом. Садівники і працівники розплідників використовують розмноження туї насіннєвим способом, розподілом кореня, горизонтальними відводками і живцюванням. Посадка туї живцями економить час і сили. При цьому методі немає необхідності пророщувати посівний матеріал. Він дозволяє зберегти відмінні сортові ознаки рослини-батька. Від однієї туї можна отримати десятки пагонів, через три роки вони перетворяться в справжні дерева.