Основні шкідники картоплі

| | 0 Comments| 00:58
Categories:

Шкідники картоплі

Автор і редактор: Олена Н. https://floristics.info/ua/index.php?option=com_contact&view=contact&id=21 Правки: 22 листопада 2023 Перша редакція: 12 березня 2020 🕒 4 хвилини 👀 65277 разів 💬 10 коментарів

  • Причини появи шкідників
  • П’ять небезпечних шкідників картоплі та способи боротьби з ними
    • Колорадський жук
    • Земледух (медведка, капустянка)
    • Нематода картопляна
    • Гусінь совки
    • Картопляна попелиця (тля)
    • Коментарі

    Вирощуючи картоплю, городники часто стикаються з її шкідниками. Непрохані гості пошкоджують бульби й бадилля культури, знижуючи якість картоплі. У результаті городники змушені проводити профілактичні та лікувальні заходи проти паразитів, намагаючись вивести їх із ділянки.

    У цій статті ми познайомимо вас з основними шкідниками цієї пасльонової культури й розповімо, як можна їх позбутися.

    Причини появи шкідників

    Багатий поживний склад картоплі приваблює комах. Шкідники поїдають не тільки бульби, а й картоплиння, крім того, вони є переносниками небезпечних хвороб. У результаті шкідливої діяльності комах картопля перестає розвиватися й може загинути. Пошкоджені плоди непридатні для зберігання.

    • порушувалася сівозміна, тобто культури довгий час вирощувались на одному місці;
    • комахи перебували в ґрунті, при перекопуванні виповзли назовні й дочекалися дозрівання картоплі;
    • ви посадили неякісні чи заражені личинками бульби.

    Якщо на городі з’явилися шкідники, необхідно негайно вживати заходів для їх знищення.

    П’ять небезпечних шкідників картоплі та способи боротьби з ними

    Колорадський жук

    Добре знайомий шкідник. Має яскраві зовнішні характеристики: опукла овальна спинка жовтого кольору з чорними смужками по двох надкрилах. Харчується бадиллям і бульбами картоплі.

    • хімічними засобами – інсектицидами: речовина наноситься на наземні органи картоплі за допомогою обприскування. Процедуру повторюють кожні три тижні. За двадцять днів до збору врожаю обробки припиняють. У цього способу є недолік: шкідливі токсичні речовини накопичуються в бульбах;
    • народні засоби: поруч із картоплею можна посадити рослини, які відлякують шкідника: нагідки, часник, квасолю. Деякі садівники готують відвари з полину, календули й чистотілу. Обприскуючи листя таким розчином, можна віднадити жука від картопляного поля;
    • механічний спосіб: навесні перед посадкою культури по ділянці розкладають картопляні приманки. Жук, відчувши запах картоплі, виходить із ґрунту, і його можна знищити будь-яким доступним способом. Якщо чисельність шкідників невелика, їх збирають вручну та знищують у банці, заливши гасом.

    Земледух (медведка, капустянка)

    У середньому розміри комахи сягають 5 см, але зустрічаються й набагато більші особини. Тулуб у земледуха масивний, бурий, з надкрилами. Передні лапи широкі, в формі лопати. Капустянка пошкоджує не тільки бульби картоплі, а й коренеплоди – буряк і моркву. Мешкають ці шкідники на родючих ґрунтах, багатих на поживні елементи. Основна активність медведок починається при температурі 15 ºС.

    У боротьбі проти медведок ефективні народні методи:

    • комаха дуже любить гній: восени чи навесні на городі викопують ями й закладають у них гній. Капустянки сповзають до тепла і влаштовуються в гної на зимівлю. Із настанням холодів гній дістають і розкидають по поверхні. Капустянки не витримують низьких температур і відразу гинуть;
    • у дощову погоду можна виявити нори комах і залити в них зі шприца суміш води з гасом.

    Обробка картоплі перед посадкою – найкраща профілактика шкідників і хвороб

    Нематода картопляна

    Золотиста нематода – це круглий хробак завдовжки 1 мм. Виживає вона навіть при низьких температурах. Після потрапляння в ґрунт нематода активізується тільки через 6 років і вражає листя й бульби картоплі. При цьому культура продовжує своє зростання, але листя набуває блідо-жовтого кольору, а бульби не утворюються взагалі чи формуються дуже дрібними й у невеликій кількості.

    Боротися з нематодою можна застосуванням сівозміни, тобто чергуванням різних культур на ділянці. Після картоплі вирощують столові овочі, конюшину, кріп.

    Гусінь совки

    Шкідник – метелик совка, яка залишає свої личинки на внутрішній стороні листя. Гусениці совки прогризають стебло близько до поверхні землі й ушкоджують бульби. Боротися зі шкідниками можна за допомогою тих же хімічних препаратів, які застосовують проти колорадського жука.

    Картопляна попелиця (тля)

    Зазвичай ці зелені крихітні глянцеві шкідники розміром до 3 мм мешкають на внутрішній стороні листя рослини, залишаючи на них характерний липкий шар. Розмножується попелиця в суху теплу погоду.

    Найефективнішим заходом проти попелиці є застосування інсектициду. Для попередження ураження попелицею рекомендується рання посадка картоплі й подальше регулярне прополювання картопляного поля: тля зазвичай приходить на картопляні кущі з бур’янів.

    Про цих та інших шкідників картоплі та про те, як із ними боротися, ви дізнаєтеся з наступного відео:

    Досвідчені городники, щоб захистити картоплю від хвороб і шкідників, застосовують сівозміну. Оскільки в уражених шкідниками бульбах можуть перебувати паразити чи їхні личинки, їх спалюють.

    КОЛОРАДСЬКИЙ ЖУК

    Типовий олігофаг, який живиться й розвивається переважно на рослинах родини пасльонових. Активно живиться на картоплі й баклажанах, менш придатні для його розвитку томати (їх пошкоджують здебільшого жуки), тютюн, перець солодкий, дикі види картоплі. Зимують жуки в ґрунті на глибині 8–50 см, що залежить від механічного складу ґрунтів та їх зволоження. Основна частина жуків зосереджується на глибині 10–30 см. Частина жуків може йти на повторну зимівлю, частина залишається в ґрунті на затяжну діапаузу, яка може тривати 2–3 роки. Отже, популяція, яка зимує, складається з молодих жуків, жуків другого року життя і тих, які перебувають у затяжній 2–3-річній діапаузі. Пробудження починається, коли на глибині їх залягання ґрунт прогріється до +5–6°С. Масовий виліт жуків відбувається в середині — наприкінці травня. У пошуках корму в сонячні дні жуки перелітають на великі відстані. Самиці відкладають яйця купками по 15–40 штук у кладці, переважно з нижнього боку листків. Плодючість самиць залежить від багатьох чинників і становить 150–2000 яєць. Тривалість розвитку однієї генерації колорадського жука — близько 60 днів. Після виходу на поверхню вони інтенсивно живляться. Жук, який перезимував, за добу з’їдає 2–6 см2 листової поверхні, за весь період розвитку — до 150 см2, а личинки 1–4-го віків — 30–40 см2 і більше (Санін, 1975). В Україні розвивається дві генерації шкідника, іноді три.

    заходи боротьби

    Застосування препаратів Селест® Топ і Актара® для обробки бульб перед посадкою або обприскування в період появи личинок препаратами Актара®, Енжіо®.

    Актара 25 WG в. г. — системний інсектицид нового покоління, має високу ефективність і швидко діє (протягом 15 хвилин) незалежно від погодних умов.

    Енжіо 247 SC к. с. — новий системно-контактний, надзвичайно потужний інсектицид, який містить дві діючі речовини.

    Комбінований протруйник насіння картоплі, який містить три діючі речовини — тіаметоксам, флудиоксоніл і дифеноконазол.

    ҐРУНТОВІ ШКІДНИКИ

    Розвиток личинок триває у ґрунті 3–4 роки. Живляться шкідники бульбами картоплі, корінням багатьох культур. При ранньому пошкодженні шкідниками зріджуються сходи, втрачається урожайність. При пізньому — знижується урожайність, втрачається товарний вигляд і смакові якості, ушкоджені бульби погано зберігаються.

    заходи боротьби

    Обробка бульб картоплі перед посадкою препаратами Селест® Топ, Актара®.

    Актара 25 WG в. г. — системний інсектицид нового покоління, має високу ефективність і швидко діє (протягом 15 хвилин) незалежно від погодних умов.

    Комбінований протруйник насіння картоплі, який містить три діючі речовини — тіаметоксам, флудиоксоніл і дифеноконазол.

    Шкідники картоплі

    Шкідники картоплі — це шкідники, які живляться картоплею.

    В Україні розвивається близько 60 видів шкідників, переважна більшість яких належить до багатоїдних.

    Класифікація шкідників картоплі

    1. Ряд твердокрилі — Coleoptera

    • Родина листоїди — Chrysomelidae
      • Колорадський жук — Leptinotarsa decemlineata Say.

      2. Ряд лускокрилі, або метелики — Lepidoptera

      • Родина совки — Noctuidae
        • Картопляна, або болотна, совка — Hydraecia micacea Esp.
        • Картопляна міль — Phthorimaea operculella Zell.

        3. Ряд прямокрилі — Orthoptera

        • Родина капустянки — Gryllotalpidae
          • Капустянка звичайна — Gryllotalpa gryllotalpa L

          ТИП КРУГЛІ ЧЕРВИ — NEMATHELMINTHES

          Клас Нематоди — Nematoda

          Ряд тиленхіди — Туlеnchida

          • Родина гетеродериди — Heteroderidae
            • Золотиста картопляна нематода — Globodera rostochiensis.

            Із спеціалізованих шкідників найбільш небезпечний і шкідливий колорадський жук. Насінники картоплі пошкоджують також сисні комахи – попелиці та цикадки, що переносять комплекс вірусних захворювань. У місцях беззмінного вирощування картоплі на присадибних ділянках, особливо в західних областях України значної шкоди завдають нематоди – стеблова й галова. У Кримській і деяких районах Херсонської та Одеської областей виявлена картопляна міль – карантинний шкідник.