Навіщо відривають квіти у картоплі квітучої

| | 0 Comments| 21:02
Categories:

Обривати чи ні квіти на кущах картоплі — як це позначиться на врожаї

Не раз чули, що багато дачників навмисно обривають квіти у картоплі, щоб вони не відволікали на себе ресурси рослини. В результаті більше сил зосереджується на формуванні бульб. Адже картопля, як і все живе, намагається розмножитися і залишити потомство — якщо не дають насінням, значить, спробує бульбами, інформує Ukr.Media.

Періоди цвітіння і формування бульб у картоплі збігаються. У період вегетації 45% поживних речовин отримують бульби, по 25% витрачається на листя і суцвіття. Виникає закономірне питання, чи збільшиться розмір і кількість бульб, якщо обірвати суцвіття, і чи не зашкодить це рослині?

Як розвивається картопля після видалення суцвіть?

При проведенні досліджень на кущах віддалялися суцвіття у фазі утворення бутонів. В результаті в порівнянні з картоплею цієї ж ділянки, де квіти не обривалися, врожайність підвищувалася на 30%. Але насправді не все так однозначно, спробуємо з’ясувати, що відбувається, якщо видалити суцвіття.

У процесі росту поживні речовини надходять до бульб, суцвіть і листю. При відсутності квітів, додаткові поживні речовини витрачаються на формування бульб, вони виростають більшими. Але в результаті рослина не проходить один з циклів свого розвитку: цвітіння і утворення ягід, як це позначається на якості бульб?

Виродження сортів

Ця проблема хвилює багатьох. При вирощуванні одного і того ж сорту урожай з кожним роком стає менше, а картоплини зменшуються в розмірах. Навіщо обривають квіти у картоплі, якщо в кінцевому підсумку це призведе до виродження? Багато городників чергують сорти, не вирощуючи один і той же сорт більше 3-х років. Але ще в минулому столітті такої проблеми не було.

Для чого потрібно обривати квітки на картоплі?

Однією з причин зникнення сортів рослин, в тому числі і картоплі, є значне зменшення кількості бджіл, що запилюють і переносять пилок з рослини на рослину. Якщо квітів не буде, запилення не відбудеться, поживні речовини, які після цього утворюються в ягодах, не надійдуть в бульби. Отже, кругообіг речовин в рослині буде порушений.

Проведення дослідження

Щоб з’ясувати, як відбивається на врожайності і розвитку рослин видалення цвітіння, вченими був проведений експеримент. На 3 гряди була посаджена картопля однойменного сорту. Першу грядку не чіпали від посадки до збору врожаю, на другій прищипнуті верхівки, на третій видалили квіти і бутони.

Після збору врожаю підсумок був таким:

  • на першій ділянці у кожного куща бульб було небагато, але вони були великими за розміром, рівні й округлі;
  • на ділянці, де були видалені квіти, бульб було набагато більше, але більш дрібних за розміром. Великі бульби зустрічалися в одиничних екземплярах.

Узагальнивши результати експерименту, агрономи зробили такі висновки:

1. При обриві квітів і прищипуванні відбувається травмування картопляних кущів, рослинам доводиться використовувати додаткові резерви, що призводить до уповільнення дозрівання.

2. Розмір і кількість бульб у кущі безпосередньо пов’язані з видаленням суцвіть і прищипуванням верхівок.

3. Через травмування рослин під час обриву квітів і прищипування вони стають найбільш сприйнятливі до грибкових та бактеріальних захворювань. При ураженні фітофторою, найбільш небезпечним захворюванням для картоплі, може загинути до двох третин врожаю.

Для чого обривають квіти у картоплі?

Якщо ви вирішили видалити квіти, прийміть до відома ряд рекомендацій:

  • В зонах з сухим і посушливим кліматом суцвіття в більшості випадків є стерильними, не утворюючи насіння, енергія рослини на їх дозрівання не витрачається. Тому видалення квіток призведе тільки до зайвого травмування рослин, для відновлення наслідків якого будуть потрібні витрачання додаткових ресурсів.
  • Людина може стати переносником грибків і бактерій від хворих кущів до здорових. В результаті велику частину рослин може вразити інфекція, урожай може загинути.
  • При обриванні квіток городнику проходиться проходити між рядами, утоптуючи їх. Повторне підгортання в цьому періоді провести неможливо, кущі дуже великі. Ущільнення верхнього шару ґрунту призводить до зниження врожаю, до бульб надходить менше повітря, вологи і харчування.

Обривання квітів у картоплі

Для отримання рясного врожаю і гарного насіннєвого матеріалу розділіть ділянку на 2 частини. На 1-й половині вирощуйте картоплю як правило, не обриваючи квітів і ягід, на другий видаліть їх. У підсумку ви отримаєте відмінний насіннєвий матеріал (з 1 ділянки) і підвищений урожай бульб з 2-ї дільниці.

Ще одним важливим моментом є період проведення цієї операції. Правильніше це робити відразу після утворення бутонів. Якщо ви пропустили цю фазу, потрібно дочекатися формування ягід і тільки після цього зрізати їх.

Особливості догляду під час цвітіння:

Городники запитують, чому потрібно обривати квіти у картоплі, якщо при правильному догляді врожайність і так непогана. З цього приводу існують абсолютно протилежні думки, їх багато, як і способів догляду за картоплею.

Одним з головних агротехнічних прийомів є підгортання картопляних кущів, термін його проведення збігається з періодом бутонізації. Завдяки тому, що ґрунтом підгортають стебло, збільшується кількість столонів і коренів. На столонах згодом утворюються бульби, а коріння дають додаткове харчування. Якщо ж провести підгортання в фазу цвітіння, великий шанс пошкодити кореневі відростки, в результаті ви тільки нашкодите майбутньому врожаю.

На закінчення хочеться відзначити, що якщо ви вирощуєте картоплю тільки для вживання в їжу, не використовуючи на наступний рік на насіння, можна сміливо вдатися до процедури видалення квітів на картоплі. В середньому це дозволить збільшити врожайність приблизно на третину. Але якщо ви використовуєте картоплю на насіння, видалення суцвіть призведе до виродження сорту і зниження врожаю в подальшому.

У картоплі квітки поодинокі або зібрані в суцвіття

Сучасні сорти картоплі втратили здатність утворювати насіння, проте рослина цвіте. У зв’язку з цим багато хто задається питанням про те, чи треба обривати квіти у картоплі.

Розвиток картопляного куща

Вегетативне розмноження, властиве цій рослині, розвивалося протягом багатьох століть, проте до цих пір всі сорти продовжують рясно цвісти і утворювати ягоди. У стеблах картопляного куща утворюються речовини, які живлять рослину і впливають на розвиток бульб. Природою закладено так, що цвітіння і період клубнеобразования у нього збігаються. Відповідно, частина органічних речовин направляється в суцвіття, і бульби отримують менше поживних речовин. У зв’язку з цим багатьох городників мучить питання про те, чи треба обривати квіти у картоплі. Адже якщо цього не робити, тоді вони набагато менше отримають необхідних для розвитку речовин.

Розвиток картопляного куща при видаленні суцвіть

В експериментальних цілях на ділянці, засадженим картоплею, періодично обривалися суцвіття на етапі освіти бутона. В результаті зібраний урожай був на 30% більше, ніж зібраний з такого ж ділянки, у якого квіти не обривалися. Однак однозначно стверджувати, що це необхідно робити, не варто. Щоб розібратися в тому, чи треба обривати квіти у картоплі, необхідно розглянути, що при цьому відбувається з рослиною.

Все в природі робить певний цикл. При розвитку картопляного куща поживні речовини також роблять певний кругообіг, рухаючись до бульб і назад до ягодам. Цілком закономірно, що на процес розмноження витрачаються значні сили рослини. При видаленні ягід і квітів практично всі поживні елементи надходять в кореневу систему. Розвиток рослини відбувається однобоко, значно збільшується розмір бульб. Багато хто вважає таку динаміку позитивною, проте існує й інша сторона медалі.

Виродження картоплі: причини

Проблема виродження давно турбує багатьох. Вирощуючи один і той же сорт, можна помітити, що з кожним роком отриманий урожай стає дрібніше, поступово відбувається виродження. Так навіщо обривати квіти у картоплі, якщо це призводить до деградації? Для сучасних городників вважається нормою кожні три роки вирощувати новий сорт. А адже ще в середині минулого століття такої проблеми не існувало.

Поряд з картоплею, стала актуальною проблема зникнення багатьох видів рослин. І причиною є зменшення або повне зникнення бджіл, які не виробляють природного запилення пилком інших рослин. Відсутність квітів на кущі виключає запилення, і речовини, що утворюються в ягодах картоплі, не надійдуть в бульби. Таким чином, порушується кругообіг в рослині, що забезпечує подальший розвиток.

Чи треба обривати квіти у картоплі?

У будь-якій ситуації важливо знайти оптимальний вихід. В даному випадку він теж є і досить простий. Для того щоб отримати значний урожай і зберегти сорт, необхідно під посадку вибрати дві ділянки. На одному висаджується картопля, у якого обриваються квітки. Урожай тут буде набагато більше і його можна сміливо вживати в їжу. На другій ділянці сідають рослини на насіння. За цією ділянкою здійснюється такий же догляд, тільки квіти і ягоди не прибираються.

Важливим момент — період, коли треба зривати квіти. Оптимально це робити як тільки з’явилися бутони. Якщо з яких-небудь причин це не зроблено, то тоді слід дочекатися, поки вони відцвітуть, утворюються ягоди — і зрізати їх. Зрізання розпустилися суцвіть може привести до виникнення захворювань рослини.

Догляд за картоплею під час цвітіння

Правильний догляд за рослиною завжди забезпечує позитивні результати. Багато запитають про те, навіщо обривати квіти у картоплі, якщо, використовуючи стандартні прийоми, можна досягти непоганих результатів. Думок існує безліч, як і методів догляду за рослиною.

Підгортання є обов’язковим заходом, і виконувати його необхідно строго під час бутонізації. За рахунок того що пухкий грунт оточує стебло, відбувається утворення столонов і додаткової кореневої системи. Згодом на столонах відбувається активне утворення бульб. Якщо застосувати підгортання в процесі цвітіння, то це призведе до пошкодження кореневих відростків, і розраховувати на хороший урожай в такому випадку не варто.