Хто входить до ФІФА

| | 0 Comments| 18:35
Categories:

Зміст:

Спочатку Росія, потім Катар. Далі – КНДР? Як Чемпіонат світу-2022 викрив корупцію в ФІФА

20 листопада стартує одна з головних подій у футболі – Чемпіонат світу, який на цей раз приймає Катар.

Процес відбору країни-господаря світового форуму, підготовки і витрачених на неї коштів, формування статуту і календаря турніру можна об’єднати словом “вперше”.

Вперше турнір такого рівня проходить у країні Близького Сходу. Через спеку в Катарі матчі вперше пройдуть наприкінці року, а не влітку, як зазвичай.

Це вплинуло на весь клубний футбол: команди були змушені цього сезону грати по 8-9 матчів за місяць, що призвело до травм провідних виконавців прямо перед ЧС, а у збірних фактично не було часу на повноцінну підготовку, оскільки останні клубні матчі завершились лише за 2 тижні до старту турніру.

Крім цього, вперше країна-господар витрачає на підготовку величезні суми, будуючи майже всі стадіони з нуля, а увесь процес навколо ЧС став причиною величезної кількості скандалів.

Критерії, якими керувалась ФІФА при затвердженні Катару як господаря турніру, викликали серйозні питання: про корупцію у “футбольних кабінетах” вперше заговорили так серйозно – дійшло навіть до кримінальних справ проти тодішніх очільників ФІФА й УЄФА.

Як Катар виборов право на ЧС-2022 і для чого це близькосхідній країні? Чому навіть ексглава ФІФА Йозеф Блаттер, який всіляко розхвалював країну раніше, тепер каже, що “мундіаль” в Катарі – помилка?

Підкупи та підтримка Саркозі: як катарські шейхи отримали право на ЧС

Катар вперше у своїй історії організовує заходи такого масштабу. Крім цього, це перший Чемпіонат світу, який коли-небудь проводився в арабській країні, і перший у державі з мусульманською більшістю.

Організатора ЧС-2022 назвали у швейцарському Цюриху 2 грудня 2010 року. В той же день, до речі, РФ отримала право провести ЧС-2018, тобто вперше ФІФА одночасно назвала двох господарів турнірів.

Те, як обирались Росія і Катар, пізніше спровокує корупційний скандал із кримінальними справами проти тодішніх керівників ФІФА Йозефа Блаттера та УЄФА Мішеля Платіні, але головна футбольна організація навіть під міжнародним тиском від планів провести змагання у РФ і Катарі не відмовилась.

Кандидатами на проведення чемпіонату 2022 року крім Катару були Австралія, США, Південна Корея і Японія. У першому турі голосування з перегонів вибула Австралія, у другому – Японія, у третьому – Республіка Корея. Боротьба у вирішальному турі розгорнулася між американською і катарською заявками, і остання набрала 14 голосів, а перша – 8.

“Арабський світ заслуговує на проведення Чемпіонату світу з футболу. Уперше я відвідав Катар 15 років тому, і там проживало 400 тисяч осіб. Зараз там 1,6 мільйона, інфраструктура вдосконалюється неймовірними темпами. Це країна величезних, необмежених можливостей. Абсолютно впевнений, що Катар зможе успішно провести чемпіонат”, – говорив Блаттер у квітні 2010-го.

Вибір Катару у фіналі голосування тоді став несподіванкою, адже майже всі, навіть сам Блаттер, були впевнені, що переможуть Сполучені Штати.

Як виявиться згодом, просуванням Катару займались катарський адвокат Хасан аль Таваді й тодішній президент Азійської футбольної конфедерації Мохаммед бін Хаммам. Журналісти The Sunday Times з’ясували , що Бін Хаммам не входив до офіційної делегації, але саме він відігравав найважливішу роль у перемозі держави з Перської затоки.

Журналісти виявили, що просування мало елементи корупції. Бін Хаммам запросив у п’ятизірковий готель у малазійському Куала-Лумпурі 25 лідерів африканських футбольних асоціацій і взяв усі витрати на себе: 200 тис дол. Згодом сума зросла, коли деякі гості попросили додаткові кошти під час поїздки.

Пізніше у той самий готель запросили ще 40 африканських гостей, які отримали дорогі подарунки. Як результат – усі делегати підтримали саме заявку Катара. До речі, Бін Хаммам, за даними журналістів, використовував такі ж методи, коли й сам боровся за пост глави ФІФА з Блаттером у 1998 і 2002 роках.

Звісно, Кодекс ФІФА забороняє будь-які грошові подарунки або форми особистої вигоди, які можуть вплинути на учасників голосування. Проте катарський функціонер не був офіційною особою заявки, тому нібито не мав жодного стосунку до роботи оргкомітету.

Бізнес футбольних клубів: хто заробляє найбільше і чому найдорожчі футболісти не рятують від збитків. Звіт KPMG

Головний козир катарці дістали за кілька днів до голосування. В Єлисейському палаці тодішній президент Франції зустрівся з еміром Катару Тамімом бен Хамадом Аль Танні та вже екскерівником УЄФА.

Як з’ясують ЗМІ, Саркозі попросив Платіні підтримати заявку Катару, а натомість Суверенний фонд цієї країни у 2011-му придбав футбольний клуб “ПСЖ” інвестувавши у нього 2 млрд дол. Також фонд отримав право запустити у Франції телеканал BeIN Sports (філія Al Jazeera).

Автори проєкту Football Leaks з’ясували , що за трансляцію французької “Ліги 1” з 2012-го по 2016-й телеканал заплатив 607 млн євро. У 2016-2020 роках сума зросла до 726 млн євро. Зараз у BeIN Sports є права на трансляцію матчів Ліги чемпіонів, іспанської “Ла Ліги”, німецької “Бундесліги”, італійської “Серія А” і, власне, Чемпіонату світу.

За кілька тижнів до старту турніру, на тлі нищівної критики Катару, Блаттер фактично підтвердив усе сказане, намагаючись зняти вину з себе. За його словами, спочатку змагання планували провести у США, але за тиждень до вирішального конгресу Саркозі попросив Платіні віддати свій голос на користь Катару.

“Катар – це дуже маленька країна. Футбол і чемпіонат світу занадто масштабні для цієї держави. Вибір Катару був помилкою. Ми домовилися у виконкомі, що Росія проводитиме чемпіонат світу з футболу 2018 року, а США – 2022 року. Це було б жестом миру, якби два давні політичні супротивники по черзі організували “мундіалі”, – сказав Блаттер.

“Зрозуміло, йшлося і про гроші. Через пів року Катар купив у Франції винищувачі на 14,6 мільярдів доларів”, – наводить слова Блаттера видання Voetbal International. Імовірно, він говорив про літаки A320 – у 2017 році газета Le Figaro писала, що Qatar Airways придбав 50 літаків на базі Airbus. Угода принесла французькій економіці 18,75 млрд дол.

Провідний виробник футбольних полів SIS Pitches, схоже, продовжує роботу в РФ на дев’ятий місяць війни

На тлі журналістських розслідувань про корупцію у найвищих футбольних кабінетах, у грудні 2015 року комітет ФІФА з етики відсторонив Блаттера і Платіні від роботи у футболі на вісім років.

Загалом за даними ФБР США, за останні 20 років у ФІФА посадовці отримали хабарів на загальну суму приблизно 150 млн дол та вплинули на вибір країн-організаторів ЧС з футболу в Росії та Катарі.

Чому “мундіаль” у Катаріпомилка?

Перший аргумент – корупція. Про те, що вибір на користь Катару був неправильним, говорить і легендарний у минулому футболіст, а нині – директор організаційного штабу Євро-2024 Філіпп Лам.

“Надання Катару права проведення чемпіонату світу було помилкою. ЧС не належить цій країні. Розклад матчів у Катарі довелося перенести з літа на зиму. Спека в пустелі спочатку не розглядалася, хоча внутрішній звіт ФІФА застерігав від цього, а також вказував на інші недоліки заявки”, – наголошує Лам.

Він звертає увагу на те, що згодом майже усіх 24-х обраних офіційних осіб ФІФА, які дали право РФ і Катару на ЧС, пізніше дискваліфікували, покарали або притягнули до юридичної відповідальності. “З Катаром ФІФА завдала шкоди футболу, включно з його авторитетом як західної організації та міжнародної інституції”, – обурюється Лам.

Про те, що із заявкою Катару не все так добре, стало відомо ще до фінального голосування у грудні 2010-го. За три місяці до того інспекція ФІФА ознайомилась лише з віртуальними стадіонами до ЧС-22. На той момент фізично готовим був лише один, але й він тоді ще не відповідав вимогам організації.

На перегляд п’яти віртуальних проєктів пішло чотири дні. А у листопаді 2010-го Бразилія та Аргентина зіграли товариський матч на стадіоні в Досі, який тоді був лише косметично готовий. Крім цього, футболісти скаржились на спеку та важкі умови.

За кілька днів до матчу-відкриття (Катар та Еквадор зіграють 20 листопада) регіональний керівник Британського центру близькосхідних досліджень Амджад Таха заявив, що Катар начебто дав хабаря гравцям збірної Еквадору, тому господарі мають виграти матч.

“Катар дав хабаря 8 гравцям збірної Еквадору у розмірі 7,4 млн дол, щоб вони програли матч-відкриття (1:0, гол у другому таймі). 5 катарських та еквадорських джерел підтвердили це. Сподіваємось, що це неправда. Сподіваємось, що поширення цієї інформації вплине на підсумок. Світ має чинити опір корупції ФІФА”, – написав Таха у Twitter.

Друга причина – загибель робітників і жахлива ситуація з правами людей. За кілька тижнів до старту турніру журнал Time випустив великий матеріал про те, що Катар за 12 років побудував 7 стадіонів, новий аеропорт, систему метро, дороги та близько сотні готелів. Навколо арени, яка прийме матч-відкриття і фінал, фактично побудували ціле нове місто – Лусаїл.

Але всі ці надшвидкі інфраструктурні проєкти реалізувались руками 2 мільйонів трудових мігрантів, тисячі з яких загинули від рекордної спеки.

Цьогоріч ЧС розпочинається 20 листопада, на п’ять місяців пізніше, ніж зазвичай, через спеку.

“Але підготовка до турніру – будівельний бум в одному з найспекотніших місць на планеті – зайняла більше десяти років. Для цього Катар покладався на робітників, готових працювати за будь-яких умов.

2-мільйонна іноземна робоча сила – це, переважно, трудові мігранти з Непалу, Індії і Бангладешу. Тисячі цих робітників загинули за останнє десятиріччя, багато з них через погані умови праці, які стали ще більш небезпечними через надмірну спеку”, – пише Time.

Літо в Катарі не просто спекотне, а ще й вологе. Це дуже небезпечне поєднання.

“Єдиний спосіб, яким людський організм може впоратися зі спекою, – це виділення поту, який охолоджується при випаровуванні. Чим вища вологість, тим менше випаровування, що призводить до підвищення температури тіла і, зрештою, до відмови органів”, – пояснили лікарі журналістам Time.

Видання відзначає, що у 2007 році Катар заборонив роботу влітку на відкритому повітрі з 11:30 до 15:00, тому будівельні компанії розділили роботу на ранкові та пізні денні зміни.

Проте на практиці все зовсім не так: робітники, які працювали у ранкову зміну, були змушені починати робочий день о 4-й ранку, щоб доїхати до будівельного майданчика з гуртожитків, де мешкали до 70 000 працівників.

Перед цим звіт Міжнародної організації праці показав, що лише за 2020 рік у Катарі на роботі загинуло 50 будівельників, 500 – серйозно травмовані, а 37600 отримали дрібні або середні пошкодження.

Катар всі звинувачення відкидає і заявляє, що з 2014-го по 2020-й загинуло лише 37 осіб, і що, нібито, лише 3 смерті пов’язані з роботою, а не природними причинами. Натомість у звіті Amnesty International йдеться, що робітники масово не отримували зарплатню, багато хто працював під примусом, а деякі “несподівано” помирали на роботі.

Напередодні старту ЧС Reuters повідомило, що кілька тисяч робітників-мігрантів були примусово виселені з багатоквартирних будинків у центрі Дохи. Видання називає це “навмисною геттоїзацією”.

Влада Катару пояснила, що у країні діє закон, за яким заборонено облаштовувати “робочі табори” поряд із “сімейними житловими районами”.

В уряді країни запевнили, що масове виселення не пов’язане з турніром, а є частиною “довгострокових планів щодо реорганізації районів Дохи”. Насправді ж, за даними Reuters, це пов’язано з тим, що більшість будинків, у яких жили мігранти, знаходяться в районах столиці, де селитимуться уболівальники.

Перед цим Sky Sports з’ясував , що Катар запустив програму “фан-лідерів”, в рамках якої організатори ЧС забезпечують фанатам безкоштовне відвідування турніру в обмін на схвальні відгуки про досвід у Катарі. У Досі це, звісно, заперечують.

Великий спорт уже не той. Як Олімпіада, “Євро”, НБА і “Формула-1” пережили ковідні роки і кого не дорахувалися

У зв’язку з цими фактами десять європейських футбольних асоціацій офіційно звернулися до ФІФА із вимогою надати “конкретні відповіді” щодо ситуації з порушенням прав робітників-мігрантів у Катарі.

“Ми визнаємо, що кожна країна має проблеми та виклики, і ми згодні з ФІФА, що різноманітність – це сила. Однак, прийняття різноманітності та толерантності також означає підтримку прав людини. Права людини є універсальними і застосовуються скрізь”, – йдеться у їх заяві.

Цьому передував неоднозначний коментар президента ФІФА Джанні Інфантіно, який відреагував на критику турніру в Катарі тим, що закликав “зосередитися на футболі, а не на ідеологічній чи політичній боротьбі”.

Ще більше обурення викликав виступ Інфантіно на саміті G20, де він у відверто проросійському стилі закликав “до припинення вогню в Україні під час Чемпіонату світу”.

Окрім дискримінації трудових мігрантів, у Катарі поширені й інші випадки порушення прав людини. Зокрема, у розслідуванні The Athletic зазначається, що жінку, яка зазнала сексуального насильства, можуть притягнути до відповідальності за позашлюбні статеві стосунки.

Як наголошують правозахисники, права жінок у Катарі систематично порушуються – вони не рівні з чоловіками, хоча конституція країни стверджує зворотне.

Ще один приклад порушення прав – позиція щодо ЛГБТ-спільноти. Так, недавно посол чемпіонату світу та ексгравець збірної Катару з футболу Халід Салман заявив , що гомосексуальність, яка законодавчо заборонена в консервативній мусульманській країні, – це “пошкодження свідомості”.

Країна очікує понад мільйон відвідувачів. “Вони повинні прийняти наші правила. Гомосексуальність – це харам (заборона). Я не є суворим мусульманином, але чому це заборонено? Тому що це шкода для розуму”, – заявляв Салман.

При цьому організатори не раз заявляли, що під час “мундіалю” в Катарі будуть раді бачити всіх охочих.

“Очевидно ці коментарі жахливі”, – відреагувала міністр внутрішніх справ Німеччини Ненсі Фезер. Після таких заяв Салмана у Цюріху біля Музею ФІФА пройшла акція протесту з вимогою дотримання прав ЛГБТ-спільноти в Катарі та бойкоту турніру.

А випадки бойкоту, насправді, є: зокрема, відомий британський виробник крафтового пива Brewdog запустив кампанію на знак протесту проти проведення “мундіалю” в Катарі.

Компанія оголосила себе “гордим антиспонсором ЧС”, а турнір за допомогою гри слів назвала “World F*cup”.

Крім того, BrewDog опублікував на сайті постери з лозунгами, присвяченими цій акції: “Їж, спи, корумпуй футбол” і “Спочатку Росія, потім Катар. Не можемо дочекатися Північної Кореї”.

Деякі футболісти із різних збірних відкрито висловили занепокоєння щодо прав вболівальників, які приїжджають на ЧС, особливо ЛГБТ+ осіб та жінок, яких дискримінують катарські закони.

Скільки витратив Катар і скільки заробить ФІФА

Як і для Китаю з Олімпійськими іграми, для Катару ЧС-2022, у першу чергу, – задоволення власних політичних амбіцій та створення позитивного іміджу на тлі постійної критики щодо порушення прав людини. Тому, як і Пекін з Олімпійськими іграми, Доха не пошкодувала на це коштів, при цьому будуючи інфраструктуру для форуму, фактично з нуля.

Як зазначає DW , встановити реальну точну вартість ЧС у Катарі поки неможливо, але вже зараз аналітики з упевненістю заявляють, що він є найдорожчим з усіх “мундіалів”. За деякими оцінками, його вартість може бути навіть більшою, ніж усіх попередніх 21 разом узятих.

За оцінками різних експертів і звітів, витрати перевищать 200 млрд дол та можуть бути ще більшими. Раніше найдорожчими чемпіонатами світу вважалися турнір 2014 року в Бразилії та 2018 року в Росії, кожен з яких офіційно коштував менше 15 млрд дол.

Викладач спортивних фінансів в Університеті Шеффілд Халлам Ден Пламлі розповів , що ще коли Катар був обраний господарем ЧС-2022 у 2010 році, попередні оцінки вказували на потенційну вартість у 65 млрд дол.

“Деякі нещодавні оцінки говорять, що потенційно він може перевищити 200 мільярдів доларів. Це буде найдорожчий “мундіаль”, хоча ми ще не знаємо, на скільки саме”, – сказав він в інтерв’ю DW.

Американська консалтингова компанія Front Office Sports, яка спеціалізується на спортивному фінансуванні, оцінила витрати у 220 млрд дол. Представник катарського оргкомітету Хасан Аль Таваді стверджує, що витрати на інфраструктуру з моменту, коли країна отримала право на проведення турніру, перевищують 200 млрд дол.

“Причиною невизначеності щодо суми є те, що переважна більшість мільярдів, які витратив катарський уряд, пішла на нефутбольну інфраструктуру, таку як система метро, міжнародний аеропорт, дороги, близько 100 готелів і об’єктів дозвілля.

Значна частина цих інвестицій є частиною ширшого державного інвестиційного проєкту, відомого як “Катарське національне бачення 2030”, – пише DW.

“Чемпіонат світу з футболу став поштовхом для катарського уряду, який хотів вирішити проблеми, пов’язані з інфраструктурою країни. У порівнянні з іншими чемпіонатами світу, це набагато дорожче”, – вважає фахівець з футбольних фінансів з Ліверпульського університету Кіран Магуайр.

За словами Пламлі, це величезна “ставка на м’яку силу”, яка насправді виявиться збитковою в комерційному плані, що мало турбує Доху, враховуючи величезні енергетичні багатства півострова.

Економіки там немає. Навіщо Китаю Зимова Олімпіада і чому нервують спонсори

Експерти погоджуються, що вигода, яку прагне отримати Катар, є некомерційною. “Міжнародні відносини є ключовою мотивацією для проведення турніру, а також йдеться про “м’яку силу” як стратегію оборони та безпеки. Гроші для Катару, безумовно, не є проблемою.

Країна явно може дозволити собі провести чемпіонат світу і готова покрити пов’язані з цим збитки. Багато в чому чемпіонат світу 2022 року є фінансовою аномалією”, – заявив Палмлі.

З вісьмох стадіонів сім катарці збудували з нуля для ЧС. Уряд заявляє, що вартість їх будівництва – 6,5 млрд дол. Після завершення “мундіалю” країна з населенням всього 2,8 мільйона осіб не матиме потреби в такій кількості великих об’єктів.

В уряді Катару розповіли, що три стадіони продовжать приймати матчі, але інші п’ять будуть або демонтовані, або переобладнані для альтернативних цілей, або їх місткість буде значно зменшена.

Магуайр вважає, що Катар буде використовувати нову інфраструктуру для того, щоб подавати заявки на проведення фіналів великих європейських турнірів у майбутньому, таких як Ліга Європи або Ліга чемпіонів.

Американський фахівець у галузі економіки спорту, викладач у Smith College (Массачусетс, США) Ендрю Цимбаліст порахував , що Катар також взяв на себе значну частку витрат на безпеку (1 млрд дол), а також різноманітні операційні витрати.

За даними Цимбаліста, менше 10 млрд дол із загальних витрат припадає на сім стадіонів, які Катар побудував для матчів, і один, який реконструювали. Решту витратили на транспортну, готельну, телекомунікаційну та безпекову інфраструктуру, у тому числі 36 млрд дол на метро у Досі.

“ВВП Катару у 2022 році становитиме приблизно 180 мільярдів доларів. Вони отримали право на проведення ЧС ще у 2010 році, тому в середньому витрачають 18,3 мільярда на рік, або понад 10% свого ВВП. Це було б еквівалентно тому, якби США витрачали 2,3 трильйона доларів на рік протягом 12 років.

Хоча інвестиції у розмірі 220 мільярдів доларів пов’язані з проведенням ЧС, деякі з них є довгостроковим внеском у розвиток Катару, а деякі або не пов’язані з цим розвитком, або мають дуже низький пріоритет.

Наприклад, метро або автомагістраль, що з’єднує два стадіони по обидва боки Дохи, можуть зробити дуже важливий внесок у зручність транзиту під час матчів, але практично не впливає на економіку країни”, – вважає економіст.

Футбольні клуби провели рекордне трансферне літо. А як підписують гравців в Українську Прем’єр-лігу під час війни?

Що ж до доходів для Катару, то в Досі очікують 1,3 млн відвідувачів.

“Припустимо, що в середньому кожен відвідувач перебуває чотири дні і витрачає 300 доларів на день. Припустимо також, що звичайні туристичні та ділові поїздки не зазнають негативного впливу від очікуваних заторів, підвищення цін і проблем з безпекою. За таких припущень Катар отримає 1,56 мільярда доларів доходу”, – порахував Цимбаліст.

Звісно, Катар сподівається і на інші вигоди. За словами вченого, існує твердження, що за цією мега-подією спостерігатимуть мільярди людей по всьому світу, і вона підвищить популярність Катару на карті світу, стимулюючи туризм, зовнішню торгівлю та інвестиції.

“Перебування на світовій арені – це вулиця з двостороннім рухом. Катар отримує багато реклами, але більшість з неї не є позитивною”, – підкреслює експерт.

Водночас згідно з бюджетом ФІФА, найбільшою статтею витрат організації є 440 млн дол призових 32 збірним-учасницям змагань.

42 млн дол отримає команда-переможець, а всі, які не вийдуть з групового етапу, гарантовано отримають по 9 млн дол.

Інші основні статті операційних витрат включають 247 млн дол на забезпечення телетрансляцій та 207 млн дол на управління кадрами. Загальні операційні витрати структури передбачені в бюджеті на рівні 1,7 млрд дол, які покриває ФІФА.

Проте ФІФА не називає очікувану суму доходів від продажу телеправ, квитків та спонсорства. Прогнозується, що ці доходи сягнуть 4,7 млрд дол. Таким чином чистий прибуток організації становитиме 3 млрд дол.

Приблизно 10% від цієї суми ФІФА візьме на свою діяльність, а решту розподілить між більш ніж 200 національними футбольними асоціаціями по всьому світу для сприяння розвитку футболу.

FIFA. Міжнародна федерація футболу

Продовжуємо цикл публікацій, присвячених діяльності глобальних міжнародних організацій. До таких організацій ми відносимо структури, членами яких є переважна кількість країн світу. Важливою ознакою таких організацій є те, що прийняті ними правила та рішення активно впливають на формування певної галузі людських інтересів – політики, економіки, юстиції, спорту тощо.

Напевно, багато хто чув висловлювання, що футбол – це спорт номер один на планеті. У світі налічують понад 200 тисяч видів спорту, тому ця фраза звичайно ж допущення, але величезну популярність футболу заперечувати не можна. Там, де сконцентрована увага мільйонів, завжди будуть інтереси великих грошей та великої політики.

Загальна характеристика Міжнародної федерації футболу

Міжнародна федерація футболу (ФІФА від скорочення назви Міжнародна федерація футбольних асоціацій – фр. Federation Internationale de Football Association, FIFA) – це головна футбольна організація світу, яка здійснює керівництво у міжнародному футболі, пляжному футболі та футзалі. ФІФА сприяє міжнародному поширенню футболу та відстоює принцип fair play, тобто чесної та справедливої гри. Організація відповідає за проведення глобальних міжнародних змагань, серед яких провідне місце займає чемпіонат світу з футболу. Штаб-квартира ФІФА наразі знаходиться у Цюріху. Організація була заснована у 1904 році в Парижі сімома європейськими країнами – Францією, Бельгією, Данією, Іспанією, Голландією, Швейцарією та Швецією.

Штаб-квартира ФІФА. Фото: Вікіпедія

Фінансовий цикл ФІФА складає чотирирічний період між двома чемпіонатами світу. І саме чемпіонат світу є головним джерелом прибутку організації. Загалом прибутки ФІФА походять від продажу прав на телетрансляції, ліцензування, прав на розміщення та обслуговування гостей заходів, маркетингу та продажу квитків. Зокрема, одним із джерел прибутку є співробітництво ФІФА з компанією Electronic Arts щодо розробки серії комп’ютерних ігор FIFA. За фінансовий період 2015-18 років дохід організації склав 6,421 млрд доларів.

До складу ФІФА входить 211 членів. Членами організації є країни та території, які не мають статусу самостійної держави. Так, окремими членами ФІФА є чотири складові Великобританії (Англія, Шотландія, Уельс, Північна Ірландія) та два особливі адміністративні райони Китаю (Гонконг та Макао). Усі члени ФІФА поділяються на шість футбольних конфедерацій: Азійська футбольна конфедерація (АФК), Конфедерація африканського футболу (КАФ), Конфедерація футбольних асоціацій Північної, Центральної Америки і Карибського регіону (КОНКАКАФ), Південноамериканська футбольна конфедерація (КОНМЕБОЛ), Конфедерація футболу Океанії (ОФК) та Союз європейських футбольних асоціацій (УЄФА).

Керівництво ФІФА

Конгрес ФІФА – це основний законодавчий орган організації. Кожний член ФІФА має один голос у конгресі. Звичайні сесії конгресу відбуваються раз на рік. Надзвичайна сесія конгресу може відбутися в будь-який час. Конгрес приймає рішення щодо внесення змін у Статут ФІФА та щодо специфіки застосування і впровадження нових положень. Конгрес також ухвалює щорічний звіт, приймає рішення щодо прийняття нових членів та проводить вибори президента.

Рада ФІФА – це основний орган прийняття рішень організації між засіданнями конгресу. Рада складається з 37 осіб: президента, восьми віцепрезидентів та 28 інших членів. Від кожної з футбольних конфедерацій має бути обрана щонайменше одна жінка. Усі члени ради обираються на чотирирічний термін.

Головною посадовою особою організації є президент. З лютого 2016 року цю посаду займає спортивний функціонер зі Швейцарії Джанні Інфантіно. Він став 9-м керівником ФІФА, замінивши на цій посаді Іссу Хаяту, що виконував обов’язки президента. 8-й президент ФІФА Зепп Блаттер змушений був піти у відставку через корупційний скандал.

Діяльність ФІФА

Можна стверджувати, що ФІФА відповідає за головні події у світі футболу – чемпіонати світу. Зокрема, під керівництвом організації проводяться чемпіонати світу з футболу серед чоловіків та жінок, молодіжні чемпіонати світу серед чоловіків та жінок, чемпіонати світу для 17-річних серед чоловіків та жінок, чемпіонат світу з футзалу та чемпіонат світу з пляжного футболу. Також ФІФА відповідає за проведення футбольного турніру на Олімпійських іграх. Окремо слід виділити проведення клубного чемпіонату світу з футболу, оскільки акцент у роботі ФІФА вочевидь зроблено на організації змагань збірних країн.

Починаючи з 2016 року, організація щорічно проводить церемонію “Нагородження кращих у футболі за версією ФІФА”. Серед ключових нагород церемонії варто виділити “Найкращий футболіст року”, “Найкраща футболістка року”, “Найкращий тренер року”, “Найкраща тренерка року”.

Телебачення ФІФА – окремий важливий напрям роботи, який складається з п’яти відділів і займається створенням відеопродукції, продажем прав на неї та стежить за якістю цієї продукції. ФІФА 1-2 рази на місяць випускає власну відеопрограму “Живий футбол”, присвячену подіям у світовому футболі. Окрім поточних міжнародних новин, програма містить обговорення реформ, які впроваджуються або лише плануються у футболі.

Окремий вид роботи ФІФА – організація масових відеопереглядів міжнародних футбольних подій на великому екрані. Подібні перегляди організовуються для тих уболівальників, які не змогли потрапити безпосередньо на стадіон.

Організація створила у Цюріху “Музей ФІФА”. У 2022 році музей відвідало майже 400 тисяч осіб з більше ніж 135 країн світу. Експозиція музею містить кімнати, присвячені створенню ФІФА, історії футболу, чемпіонатів світу, розвитку кіберфутболу. В окремій залі можна подивитися фільм про фінали чемпіонатів світу. В ігровій кімнаті відвідувачі можуть продемонструвати свою футбольну майстерність.

ФІФА приділяє увагу роботі у галузі здоров’я футболістів. Зокрема, організація щороку проводить медичні курси та тренінги для своїх членів. ФІФА передає медичні знання за допомогою проєктів та кампаній, як-от “Диплом ФІФА у футбольній медицині”. ФІФА проводить акредитацію центрів, які демонструють медичну, освітню або дослідницьку експертизу у галузі футболу. Сюди входять останні дослідження у галузі діагностики, лікування травм, посттравматична реабілітація, запобігання травмам тощо. Також ФІФА запропонувала програму розминки для немолодих голкіперів усіх рівнів, щоб зменшити серед них рівень травматизму.

Разом із Всесвітнім антидопінговим агентством (ВАДА, англ. World Anti-Doping Agency — WADA) ФІФА веде боротьбу проти поширення допінгу у футболі. ФІФА розробила антидопінгові правила для футболу та організувала розгалужену мережу допінг-контролю у світі.

ФІФА запустила низку кампаній, які мають велике соціальне значення для сучасного світу, зокрема “Футбол об’єднує світ”, “Збережіть планету”, “Захистіть дітей”, “Освіта для всіх”, “Ні дискримінації”. Для просування цих кампаній ФІФА створює відеоролики з зірками футболу, розробляє символіку, яка активно демонструється під час спортивних змагань.

У 2018 році рада ФІФА ухвалила нову систему рейтингування чоловічих та жіночих збірних світу. Рейтинг постійно оновлюється з урахуванням поточних результатів команд.

Корупція у ФІФА

Голосно говорити про корупцію в ФІФА почали після того, як у 2006 році побачила світ книга британського журналіста-розслідувача Ендрю Дженнінгса “Фол! Секретний світ ФІФА: хабарі, фальсифікація виборів та скандали з квитками”. У книзі стверджувалося, що деякі високопосадовці ФІФА, включаючи й президента організації Зеппа Блаттера, на регулярній основі займалися корупційною діяльністю. У 2012 році суд швейцарського кантону Цуг визнав почесного президента ФІФА Жоао Авеланжа винним в отриманні хабарів у зв’язку з продажем прав на телетрансляцію чемпіонатів світу 2002 та 2006 років.

У травні 2015 року швейцарська влада заарештувала низку високопосадовців ФІФА через обвинувачення в корупції. 2 червня напередодні обраний на п’ятий термін президент ФІФА Зепп Блаттер оголосив про свою відставку. У жовтні Комітет ФІФА з етики відсторонив Зеппа Блаттера, а також очільника УЄФА Мішеля Платіні на 90 днів від пов’язаної з футболом діяльності. У грудні термін їхнього відсторонення був подовжений до 8 років. Серед різноманітних обвинувачень посадовцям ФІФА закидають, зокрема, те, що вони брали хабар за “правильне” голосування щодо обрання господарів чемпіонатів світу 2006 року в Німеччині, 2010 року в ПАР, 2018 року в Росії та 2022 року в Катарі.

Наразі суд виправдав Зеппа Блаттера та Мішеля Платіні. Наприкінці 2022 року було знято чотирисерійний документальний фільм про корупцію “Таємниці ФІФА”. Цікаво, що в ньому взяв участь Зепп Блаттер.

Офіційний трейлер до серіалу “Таємниці ФІФА”. Відео: Netflix

ФІФА та Україна

Федерація футболу України стала членом ФІФА у 1992 році. Збірні України з футболу, футзалу та пляжного футболу регулярно беруть участь у змаганнях, організованих під егідою ФІФА. Чоловіча збірна України з футболу наразі посідає в рейтингу ФІФА двадцять шосте місце, а жіноча – тридцять третє.

Невдовзі після російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року ФІФА та УЄФА прийняли рішення відсторонити збірні та клуби країни-агресора від усіх міжнародних змагань. Це рішення, зокрема, не дозволило збірній Росії брати участь у матчах плей-офф за вихід на чемпіонат світу 2022 року.

Попри певні очікування, конгрес ФІФА, який відбувся 31 березня в Досі, навіть не розглядав питання про припинення членства Росії у ФІФА. Проте членство Пакистану, Зімбабве та Кенії на цьому ж засіданні було призупинено. Дещо парадоксально саме на цьому засіданні конгрес прийняв рішення включити російську мову до числа офіційних мов організації. Щобільше, за кілька місяців до початку чемпіонату світу з футболу ФІФА продала трьом російським каналам право на трансляцію змагань.

Напередодні фіналу чемпіонату світу з футболу президент України Володимир Зеленський звернувся до країн світу з пропозицією комплексу мирних ініціатив. Передбачалося, що звернення буде показано перед трансляцією фінального матчу. Цікаво, що катарці як господарі чемпіонату підтримали цю ідею, однак ФІФА заблокувала показ.

ФІФА є структурою, яка вже більше століття займається організацією міжнародних змагань. За цей час вона накопичила значний досвід та поступово перетворилася з команди однодумців на потужну комерційну організацію із дивовижними доходами. Саме комерціалізація є тим принципом, який визначає всю діяльність ФІФА. На наступному чемпіонаті світу 2026 року кількість команд буде збільшено з 32 до 48. У 2025 році на клубному чемпіонаті світу має зіграти 32 команди замість 7, які у лютому цього року почали визначати переможця. Все це зроблено лише по одному принципу – більше команд, більше грошей для ФІФА.

Також президент організації Джанні Інфантіно пропонує проводити чемпіонат світу кожні три роки. Вочевидь, все це призведе до збільшення навантаження на професійних спортсменів, що, своєю чергою, буде мати наслідком ескалацію кількості травм та ушкоджень. У ХХІ столітті навколо ФІФА регулярно відбуваються корупційні скандали. І хоч розслідування не завжди призводять до ув’язнення винних, однак масовий характер викриттів не залишає сумнівів щодо специфіки механізмів роботи ФІФА. Існує навіть думка, що з чемпіонату 2006 року жодне голосування щодо майбутнього господаря чемпіонату світу з футболу не відбулося чесним шляхом.

Останніми роками ФІФА робить спробу провести своєрідний ребрендинг, намагаючись позбутися шлейфу скандалів, підтримуючи важливі соціальні кампанії та проводячи корисні дослідження у галузі спортивної медицини. На жаль, реальні вчинки подекуди входять у суперечність із задекларованими яскравими гаслами.

Нові положення в Регламенті ФІФА про статус і трансфери гравців

У листопаді 2022 року ФІФА внесла зміни та доповнення до Положення про статус і Трансфер гравців («RSTP»), які стосуються міжнародного трансферу неповнолітніх.

У листопаді 2022 року ФІФА внесла зміни та доповнення до Положення про статус і Трансфер гравців («RSTP»), які стосуються міжнародного трансферу неповнолітніх.

➢ Правила ФІФА щодо захисту неповнолітніх

Як загальний принцип, МІЖНАРОДНА ПЕРЕДАЧА НЕПОВНОЛІТНІХ ЗАБОРОНЕНА.

Проте стаття 19 RSTP встановлює п’ять ВИНЯТКІВ із цього правила:

1. Батьки гравця з певних причин переїжджають до країни, в якій знаходиться новий клуб, не пов’язані з футболом.

2. Гравець має вік від 16 до 18 років і:

− передача відбувається на території Європейського Союзу (ЄС) або Європейської економічної зони (ЄЕЗ); або

− трансфер відбувається між двома асоціаціями в одній країні.

Судова практика CAS поширила цей виняток на трансфери до клубу, розташованого в ЄС і за участю гравця, який має громадянство європейської країни.

3. Гравець живе не далі, ніж за 50 км від державного кордону та клубу, у якому гравець бажає бути зареєстрованим у сусідній асоціації, також знаходиться в межах 50 км цього кордону. Максимальна відстань між місцем проживання гравця та клубом штаб-квартира повинна бути 100 км.

4. Гравець переїжджає з гуманітарних причин без батьків

5. Гравець є студентом за обміном, який проходить академічну програму за кордоном.

Окрім п’яти перерахованих вище винятків, існує ще одна сукупність обставин, відповідно до яких неповнолітній гравець може бути зареєстрований у клубі за межами своєї країни походження, відоме як «правило п’яти років».

Це правило передбачає, що іноземний неповнолітній гравець, який раніше ніколи не був зареєстрований у клубі, і проживав принаймні останні п’ять років у країні, де є членом асоціації, в якій він бажає бути зареєстрованим, то він повинен розглядатися як «громадянин» цієї країни.

➢ Новий підхід до «гуманітарного винятку»

На сьогоднішній день гуманітарний виняток де-факто обмежувався другорядними гравцями з формальним статусу біженця/особи, яка перебуває під захистом, або шукачів притулку.

У новій редакції п. 19 ст. 2 d) RSTP дозволяє неповнолітнім без супроводу, переміщеним особам чиє виживання знаходиться під серйозною загрозою в країні походження (попередній країні постійного проживання) для участі в організованому футболі в новій країні, навіть без офіційного статусу біженця та/або без офіційного процесу отримання притулку, однак під/за умови, що він був інакше визнаним компетентними державними органами вразливим та потребує державного захисту в країні прибуття.

Проте з метою запобігання експлуатації неповнолітніх:

− професійним клубам буде дозволено реєструвати лише формально зареєстрованих гравців визнаних біженцями або особами, які перебувають під захистом;

− суто аматорським клубам буде дозволено реєструвати формально зареєстрованих гравців визнаних біженцями, особами, які перебувають під захистом, шукачами притулку або вразливими неповнолітніми без супроводу.

Крім того, зверніть увагу на те, що:

− неповнолітньому, зареєстрованому як біженець або особа, яка перебуває під захистом, дозволяється переїзд в межах тих самих об’єднаннь без обмежень;

− неповнолітньому, зареєстрованому на підставі статусу шукача притулку або вразливої ​​особи, неповнолітньому без супроводу, дозволено переміщатися в рамках тієї самої асоціації, але це не дозволяє йому реєструватися в професійному клубі до 18 років.

➢ Порядок реєстрації неповнолітніх за RSTP FIFA

Кожна перша реєстрація та передача неповнолітнього (не молодше 10 років) підлягає затвердженню в Палаті статусу гравців Футбольного трибуналу ФІФА.

Заявка має бути подана через TMS асоціацією-членом на її запит дочірній клуб.

Порядок міжнародної передачі або першої реєстрації неповнолітньої особи передбачено п

Стаття 30 Регламенту футбольного трибуналу.

Стаття 19bis RSTP забезпечує нормативну базу для приватних академій,

встановлення ОБОВ’ЯЗКУ ПОВІДОМЛЮВАТИ про неповнолітніх, які відвідують такі академії та

розрізнення між академіями, які мають і не мають юридичного, фінансового чи фактичного зв’язку з a

− клуб, який керує академією, яка може входити до його власної структури та/або через окрему юридичну, фінансову або фактично пов’язану з клубом юридичну особу повідомляє про відвідування всіх неповнолітніх гравців (незалежно від громадянства гравця) академії до асоціації, до якої входить відповідний клуб, незалежно від того, чи зареєстрований гравець у клубі чи ні.

Коли клуб керує академією за межами території відповідного клубу асоціації, клуб повинен звітувати перед асоціацією, про ту територію, на якій діє академія;

− клуб, який бажає співпрацювати з приватною академією, яка не має юридичних, фінансових чи де фактичних посилань на клуб, повинен:

a) повідомляти про таку співпрацю асоціації, до якої входить клуб;

b) забезпечити, звітування приватною академією своїх гравців асоціації, де діє академія;

в) перед укладенням контракту з приватною академією переконатися, що приватна академія вживає належних заходів для захисту та охорони неповнолітніх; і

d) повідомляти відповідним особам про будь-які протиправні дії, про які йому може стати відомо, вживаючи всіх необхідних заходів для захисту та охорони неповнолітніх від можливого зловживання.

➢ Нова нормативна база для випробувань

Новий RSTP ФІФА вперше встановлює нормативну базу для випробувань як «тимчасовий період, протягом якого оцінюється гравець, який не зареєстрований у клубі цим клубом».

Нові правила застосовуються до міжнародних випробувань, які розуміються як перехід гравця на випробування в клуб, який зареєстрований в асоціації-члені, відмінній від тієї, в якій зареєстрований гравець.

Будь ласка, зверніть увагу на те, що:

▪ випробування не створює трудових відносин між клубом і випробувачем;

▪ випробування не надає професійного статусу учаснику випробувань;

▪ будь-якій особі, на яку поширюється дія Статуту ФІФА, забороняється вимагати, пропонувати та/або отримувати будь-які платежі, пов’язані з судовим процесом;

▪ клуби, які мають гравця на перегляді, не мають права отримувати винагороду за тренування протягом періоду, протягом якого гравець перебуває на перегляді в цьому клубі;

▪ професійний гравець може пройти випробування в іншому клубі лише за наявності прямого письмового дозволу свого поточного клубу.

Максимальна тривалість випробувань:

− якщо гравець віком до 21 року: вісім тижнів поспіль або не поспіль, на клуб, за кожен сезон клубу, який запросив гравця на перегляд. Якщо гравець неповнолітній, він/вона може бути присутнім лише на двох судових засіданнях протягом календарного року;

— якщо гравець старше 21 року: три тижні — поспіль або не поспіль — на клуб, за кожен сезон клубу, який запросив гравця на перегляд.

Під час випробування клуб зобов’язаний бути уважним до учасника випробувань. Зокрема, клуб забезпечує учаснику випробування та покриває витрати на будь-яке необхідне медичне лікування травм підтримані під час виконання дій у рамках судового розгляду.

Стаття 19ter RSTP вимагає від клубу та учасника випробувань домовитися перед початком випробування, за таких умов судового розгляду:

Якщо сторони погоджуються, що клуб несе відповідальність за оплату будь-якої з цих умов, тоді сторони повинні домовитися про загальну суму за тривалість випробування (а не за день) для кожної з умов.

Така інформація повинна бути вставлена ​​у ФОРМУ ДЛЯ ПРОБУВАННЯ ФІФА (додається), яку клуб має завантажити на TMS принаймні за 10 днів до початку судового розгляду.

В додаток до випробувальної форми ФІФА, клуб також повинен завантажити в TMS:

− якщо гравець є професіоналом: письмову згоду від поточного клубу;

− якщо гравець неповнолітній: письмовий дозвіл батьків неповнолітнього гравця.

❖ Специфічні умови для неповнолітніх учасників випробувань

На додаток до загальних умов, неповнолітній може виступати в клубі лише за умови, що:

a) дата початку випробувального періоду припадає на сезон:

i. 16-річчя неповнолітнього учасника процесу; або

ii. 15-річчя неповнолітнього учасника випробувань, якщо місце проживання неповнолітнього та клубу знаходиться в Європі;

b) клуб отримує чіткий письмовий дозвіл від батьків неповнолітнього учасника випробувань;

c) клуб призначає співробітника клубу, який буде контактною особою для неповнолітнього учасника випробувань;

d) клуб гарантує, що неповнолітній учасник випробувань забезпечений оптимальним житлом і стандартами життя та відповідним покриттям витрат; і

e) для неповнолітніх гравців-аматорів віком до 16 років поточний клуб неповнолітнього інформується про випробування та надається повна та належним чином підписана форма випробування ФІФА.