Хто має право викликати із відпустки військовослужбовця

| | 0 Comments| 17:47
Categories:

Відпустка для військовослужбовців. Коли і скільки зможуть відпочивати військові під час війни в 2023 році

Законом України не була передбачена відпустка для військовослужбовців під час особливого періоду ( воєнного стану). Рада внесла поправки в закон, які дозволяють військовим отримати коротку відпустку під час несення служби у воєнний час.

Верховна Рада дозволила військовим під час війни їздити у відпустку та визначила види відпусток, які будуть надаватися. 1 грудня було прийнято Закон № 8081 Про внесення зміни до пункту 18 статті 10−1 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей щодо надання військовослужбовцям відпусток під час дії воєнного стану.

За законом, в особливий період ( воєнний час) дійсним військовослужбовцям надають право відпустки із збереженням грошового забезпечення тривалістю 10 календарних днів та час на дорогу.

Види відпусток військових під час війни

  • Частина основної відпустки;
  • Відпустка за сімейними обставинами;
  • З інших поважних причин із збереженням грошового забезпечення.

Кожна із зазначених відпусток може бути надана тривалістю не більш як 10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більше двох діб в один кінець.

Частина щорічної основної відпустки може бути надана один раз протягом календарного року за умови одночасної відсутності не більше 30% загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу.

До прийняття змін до закону законопроєктом № 8081 під час воєнного стану було передбачено кілька видів відпусток для військових, які могли зрідка надаватися під час війни з 24 лютого. Це:

  • укладення ним шлюбу;
  • тяжкого стану здоров’я або смерті рідних по крові або по шлюбу;
  • пожежі або іншого стихійного лиха, яке спіткало сім’ю військовослужбовця або рідних по крові або по шлюбу;
  • в інших виняткових випадках, коли присутність військовослужбовця в сім’ї необхідна, за рішенням командира ( начальника) військової частини.

Відпустки надавалися без збереження грошового забезпечення.

Відпустки у військових у мирний час

  • Щорічна основна відпустка;
  • Відпустка військовослужбовцям-жінкам у зв’язку з вагітністю та пологами, для догляду за дитиною;
  • Відпустка для лікування ( у зв’язку з хворобою);
  • Соціальна відпустка, відповідно до Закону України Про відпустки;
  • Відпустка за сімейними обставинами;
  • Щорічна додаткова відпустка військовослужбовцям, виконання обов’язків військової служби яких пов’язано з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або здійснюється в особливих природних … регіонах;
  • Творчі відпустки, відповідно до Закону України Про відпустки;

Що зміниться після прийняття закону про доплати військовослужбовцям та подовження їхніх відпусток — пояснює юристка

Хто має право на довші відпустки та як саме зміняться виплати військовослужбовцям відповідно до закону № 9342, пояснює юристка ГО Юридична сотня Ірина Підреза.

28 червня 2023 року Верховна Рада у другому читанні ухвалила закон № 9342 Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань пов’язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану. Він передбачає подовження відпусток для військовослужбовців під час дії воєнного стану, та виплати додаткової винагороди.

На прохання NV юристка ГО Юридична сотня Ірина Підреза пояснює, що саме зміниться з прийняттям цього закону, коли набудуть чинності такі зміни та які саме категорії військовослужбовців можуть претендувати на передбачені законом опції.

Що саме зміниться і коли наберуть чинності ці зміни?

Згаданий закон було підписано президентом України Володимиром Зеленським 30 червня 2023 року. Однак, цей закон набирає чинності з дня його опублікування, крім підпункту 1 пункту 1, підпунктів 2 і 3 пункту 3, підпункту 1 пункту 5 розділу I цього Закону, та пунктів 2 і 3 цього розділу. Вони набирають чинності через 30 днів з дня опублікування Закону. У частині виплати додаткової винагороди цей закон застосовується з першого числа місяця, в якому він опублікований.

Ось основні зміни, передбачені цим законом:

  • Відпустки для військовослужбовців. Раніше військовослужбовці мали можливість отримати щорічну відпустку під час воєнного стану лише на 10 днів. Тепер термін такої відпустки збільшився до 30-ти днів. Зміни стосуються також і відпусток для лікування.
  • Зміни у нормативно-правових актах, які регулюють питання виплат військовослужбовцям.
  • Зміни до ст. 23 ЗУ Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Так, раніше військовозобов’язані особи, які мали дружину або чоловіка з числа осіб з інвалідністю ( І, ІІ, ІІІ групи), або батьків чи батьків дружини чи чоловіка з числа осіб з інвалідністю ( І, ІІ групи), вони отримували право на відстрочку від призову на військову службу по мобілізації. Тепер ці особи мають право на відстрочку лише за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних утримувати їх відповідно до закону.

Кого саме стосуються ці зміни?

В частині змін до ЗУ Про мобілізаційну підготовку та мобілізації цей закон поширюється на військовозобов’язаних. У решті випадків — на діючих військовослужбовців, в тому числі, військовослужбовців строкової служби та курсанти.

На які саме виплати тепер можуть розраховувати військовослужбовці?

Закон передбачає, що під час дії воєнного стану щомісячно виплачується додаткова винагорода:

    військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, перебуваючи в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій території, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, а також виконують бойові завдання. Цим категоріям щомісячно виплачується додаткова винагорода від 30 тис до 100 тис грн на умовах, у розмірах та в порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України;

Ці виплати мають бути нараховані тією військовою частиною або установою, де проходить військову службу військовослужбовець, самостійно, без попередніх звернень останніх.

Наказ Міноборони передбачає, що у разі смерті або загибелі військовослужбовця належне, але не отримане ним до дня смерті грошове забезпечення виплачується військовою частиною, в якій перебував на грошовому забезпеченні військовослужбовець. Виплати можуть отримати дружина або чоловік, а в разі якщо таких немає — повнолітні діти, які проживали разом з військовослужбовцем. Або ж законні представники, як-от опікуни, піклувальники чи усиновлювачі неповнолітніх дітей або осіб з інвалідністю з дитинства — незалежно від їх віку.

А також особам, які перебувають на утриманні військовослужбовців. У разі, якщо військовослужбовці не перебувають у шлюбі та не мають дітей — батькам військовослужбовців рівними частками.

Куди мають звертатися родини загиблих військовослужбовців для того, щоб отримати відповідні виплати?

Для отримання грошового забезпечення та додаткової винагороди родини загиблих таких військовослужбовців повинні звертатися до військової частини в межах трьох років з дня смерті військовослужбовця.

Що зміниться у порядку надання відпусток для військовослужбовців?

Як уже зазначалося вище, раніше військовослужбовці мали можливість отримати щорічну відпустку під час воєнного стану лише на 10 днів. Наразі термін такої відпустки збільшився до 30-ти днів. Така відпустка надається без урахування часу на дорогу, яка може займати не більше двох діб в один кінець. Така щорічна відпустка в період дії воєнного стану надається частинами. Можна використати не більше 15-ти днів за один раз — за умови, що відсутні не більше 30% загальної чисельності військових певної категорії підрозділу.

Право на таку відпустку здобули і військовослужбовці строкової служби. Використати її можна, якщо одночасно відсутні не більше 30% строковиків відповідного підрозділу.

Курсантам у воєнний стан надаються канікулярні відпустки: зимова — тривалістю не більше 10 календарних днів, та літня — не більше 20 календарних днів, з додатковим часом на доїзд для кожної.

До того ж, за висновком ВЛК військовим надаватиметься відпустка для лікування у зв’язку з хворобою, або відпустка для лікування після поранення .

Час перебування на лікуванні в закладах охорони здоров’я та у відпустці для лікування у зв’язку з хворобою, або у відпустці для лікування після поранення не може бути більшим, ніж 4 місяці. Виняток — випадки, коли законодавством передбачено більші строки перебування на лікуванні.

Що робити, якщо командування відмовляється надавати військовому довшу відпустку?

Потрібно починати з рапорту до командування. Такий рапорт обов’язково потрібно подавати до безпосереднього керівництва. Він має бути у двох примірниках: один військовослужбовець зберігає у себе як доказ, що він дійсно звертався з даним рапортом. У випадку, якщо рапорт не приймається, ігнорується чи не розглядається, потрібно звертатися зі скаргами до вищих інстанцій, зокрема і до Міністерства оборони України.

Що робити, якщо не вдається отримати доплати, передбачені законом?

Нашим захисникам інколи доводиться стикатися з певними проблемами під час проходження військової служби. Зокрема — з невчасним отриманням документів, які впливають як на статус військовослужбовця, так і на пільги та гарантії, пов’язані з цим статусом.

У випадку, якщо існують бюрократичні перепони, починати так само треба з рапорту військовослужбовця. Можна подавати також адвокатський запит, скарги у відповідні установи. Крайня інстанція — це суд. У випадку відмови — обов’язково просити викласти її у письмовому вигляді з метою подальшого оскарження такої відмови.

Відпустка військовослужбовців: що змінилося

Важливим, є те, що кожна з відпусток може надаватися, не більш як 10 календарних днів не враховуючи час, який необхідний для проїзду в межах до місця проведення відпустки та назад, але не може бути більше двох діб в один кінець.

Єдиною умовою надання частини щорічної основної відпустки є, те що вона може бути надана один раз протягом календарного року за умови одночасної відсутності не більше ніж 30% загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу.

Тривалість щорічної основної відпустки для військовослужбовців, які мають вислугу в календарному обчисленні:

  • до 10 років становить 30 календарних днів;
  • від 10 до 15 років – 35 календарних днів;
  • від 15 до 20 років – 40 календарних днів;
  • понад 20 календарних років – 45 календарних днів

Варто також врахувати, що під час військового стану припиняється надання всіх відпусток, крім вище зазначених та крім:

  • відпустки військовослужбовцям-жінкам у зв’язку з вагітністю та пологами;
  • відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та в разі якщо дитина потребує домашнього догляду – тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку (якщо обоє батьків є військовослужбовцями, – одному з них за їх рішенням);
  • відпустки у зв’язку з хворобою або для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської комісії.

Порядок надання відпустки

Військовослужбовець, який бажає отримати певний вид відпустки повинен подати рапорт безпосередньо своєму командиру. Командир в свою чергу передає рапорт до штабу військової частини для подання на розгляд командиру військової частини, який приймає рішення щодо надання відпустки.

Онукові землю, собі автомобіль: чи можна прийняти тільки частину спадщини

Як захистити свої права, погоджуючись на віддалену роботу

Пільги для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

  • Клієнтам
    • Про безоплатну правничу допомогу (БПД)
    • Як отримати безоплатну правничу допомогу
    • Чи маю я право на безоплатну вторинну правничу допомогу
    • Мені до 18 років
    • Доступ до публічної інформації
    • Реєстр адвокатів
    • Конкурс адвокатів
    • Оперативна інформація щодо видання доручень адвокатам
    • Стандарти якості надання правничої допомоги
    • Координаційний центр
    • Всі Центри
    • Анонси
    • Мультимедіа
    • Новини

    Веб-сайт розроблено в межах проекту Ради Європи «Подальша підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні», що фінансується Урядом Данії

    © 2012-2023 Координаційний центр з надання правничої допомоги | При використанні матеріалів сайту посилання обов’язкове