Харитонівська вишня опис сорту

| | 0 Comments| 18:18
Categories:

Зміст:

Вишня Харитонівська: опис та характеристика сорту, гідності та недоліки, особливості посадки та догляду + фото та відгуки

Вишня Харитоновська одразу привертає увагу своїми великими та красивими плодами приємного смаку та відмінного товарного вигляду. Ще один незаперечний плюс – цей сорт має підвищену стійкість до кокомікозу, одному з найнебезпечніших в умовах захворювань кісточкових.

Вишня Харитонівська – складний гібрид з генетичною хворобостійкістю

Вишня Харитонівська була виведена наприкінці XX століття селекціонерами ВНДІГіСПР імені І.В. Мічуріна у місті Мічурінську Тамбовської області шляхом схрещування популярного сорту Жуковська з церападусом Алмаз.Від Жуковської вона успадкувала великі плоди та гарний смак, а від Алмазу – підвищену стійкість до грибкових захворювань. Сорт Харитонівська районований з 1998 року для Центрально-Чорноземного регіону.

Церападуси – результат віддаленої гібридизації вишні звичайної з японською черемхою Маака. Відрізняються генетично обумовленою несприйнятливістю до коккомікозу і передають цю особливість своїм нащадкам, що широко використовується селекціонерами для отримання сучасних хворобостійких сортів вишні.

Вишня Харитонівська стійка до коккомікозу

Харитонівська – середньоросле дерево, що досягає висоти 2-3 м, з кулястою кроною помірної густоти. Плоди у неї середнього терміну дозрівання, великі, вагою до 5 г, вирівняні, округлі, з темно-червоною шкіркою та світло-червоним соком. Смак дуже добрий, кисло-солодкий. Сорт відносно зимостійкий і невибагливий.

Харитонівська – середньоросле дерево

Параметри та недоліки

До безперечних переваг цього сорту відносяться:

  • генетично обумовлена висока стійкість до коккомікозу;
  • часткова самоплідність;
  • відносна зимостійкість і невибагливість;
  • стабільні високі врожаї;
  • великі та смачні плоди відмінного товарного вигляду.

Минусом можна вважати занадто великі розміри кісточок у плодах.

Сорта-запилювачі

Харитонівська вважається частково самоплідною, але для отримання високих урожаїв вимагає запилювача. Найкраще підходять для цієї мети сорти:

Фотогалерея: кращі запилювачі для Харитонівської

Правильна посадка

Для посадки вишні оберіть добре освітлене місце із захистом від холодних вітрів. Не можна садити її в сирих низинах з високим стоянням ґрунтових вод, на північних схилах, в тіні від будівель або дерев. Найкращим грунтом буде суглинистий або супіщаний, з нейтральною реакцією. При покупці вибирайте саджанець з добре розвиненими корінцями, гладкою здоровою корою без пошкоджень, рівним стволиком з 3-4 сильними бічними пагонами.

При посадці вишні не заглиблюйте кореневу шийку саджанця

Стисніть вишню у вересні – жовтні (на півдні) або у квітні (у більш північних районах). Посадочні ями в 1 м шириною та глибиною підготуйте щонайменше за місяць до посадки. Широка куляста крона Харитонівської вимагає простору, між деревами залиште не менше 3-4 м. Кислі ґрунти заздалегідь проінформуйте.

Покроковий процес

  1. Встановіть у ямі кіл для подальшого підв’язування саджанця.
  2. Насипте на дно ями суміш із видобутого ґрунту з добре перепрілою органікою (компост, перегній), щоб вийшов горбок.
  3. Саджанець розмістіть на пагорбі так, щоб після завершення посадки його коренева шийка була на 2-3 см вище рівня поверхні землі.
  4. Акуратно розправте коріння.
  5. Засипте яму рештою землі, змішаної з органікою.
  6. Обережно ущільніть ґрунт у ямі, щоб не було порожнеч біля коріння.
  7. Робимо полийте (2-3 відра води на 1 саджанець).
  8. Замульчуйте торфом або перегноєм.
  9. Підв’яжіть саджанець до кола.

Опис посадки плодових дерев – відео

Догляд за рослиною

Харитонівська – непримхливий сорт, але певним доглядом все ж таки не варто нехтувати.

Обрізка

Основне формувальне обрізання вишні проводите в березні-квітні (до набухання нирок). В решту часу допускається лише санітарна (вирізання сухих гілок).

Для вишні головна мета обрізки – не допускати загущення крони Щорічно навесні (починаючи з першої весни після посадки) видаляйте зайві пагони на штамбі молодого деревця, залишивши 3-4 найсильніші. Коротити гілки не потрібно, щоб не провокувати загущення. Куляста крона дорослої Харитонівської вишні потребує своєчасного видалення гілок, що поникають, із спрямованим вниз зростанням. Слабкі гілки з внутрішніх частин крони, що зупинилися в зростанні, також вирізайте.Зрізи замазуйте садовим варом. Вся крона повинна рівномірно освітлюватися сонцем і бути доступною для збирання плодів.

При обрізанні виріжте гілки, що поникли і загущають крону

Полив

Харитонівська потребує поливу тільки в посушливе літо, після цвітіння і після збирання плодів. Поливайте по пристовбурному колі з розрахунку 2-3 відра води на 1 м Після зволоження ґрунту замульчуйте перегноєм. Якщо осінь жарка та суха, у вересні-жовтні проведіть вологозарядний полив у тих же дозах.

Добрива

Вишня вимоглива до родючості ґрунту. Щорічно при весняному перекопуванні (не глибше 10-15 см, щоб не пошкодити коріння) внесіть на кожен квадратний метр по 1 відру перегною, а восени – по 10-15 г калійної солі та 30-40 г суперфосфату (можна замінити комплексним добривом типу Кемір) , дозування розраховується за інструкцією на упаковці).

Підготовка до зими

Вишня Харитоновська щодо зимостійка і не потребує укутування.

У регіонах з можливими зимовими відлигами укриття приносить більше шкоди, ніж користі.

Якщо побоюєтеся за перезимівлю, купуйте і садіть вишню навесні. Для захисту від зайців та мишей скористайтеся спеціальною сіткою.

Для захисту вишні від зайців скористайтесь спеціальною сіткою

Хвороби та шкідники

Вишня Харитонівська генетично стійка до коккомікозу і рідко уражається іншими грибковими захворюваннями. Плодова гнилизна з’являється на ній нечасто, заходи боротьби аналогічні боротьбі з клястероспоріозом. Цей сорт – справжня знахідка для важливих противників використання отрутохімікатів у саду. Для захисту врожаю від птахів накрийте дерева спеціальною сіткою.

«Вишневі» проблеми та заходи боротьби з ними – таблиця

  1. Зберіть шкідників вручну і знищіть.
  2. При великій кількості шкідників обприскайте вишню біопрепаратами (Фітоверм, Агравертин).
  1. Збирайте та спалюйте опале листя.
  2. Восени обережно перекопайте ґрунт під вишнею (не глибше 10-15 см, щоб не пошкодити коріння).
  1. Після збору врожаю обприскайте вишню біопрепаратом Фітоспорін.
  2. На наступний рік повторіть цю обробку відразу після цвітіння.

Шкідників та хвороби вишні на фото

Для захисту від птахів накрийте вишню сіткою Діряве листя без видимих шкідників – хвороба клястероспоріоз Личинки пильщика залишають від листя одні прожилки Тля особливо бурхливо розмножується на перегодованих азотом рослинах Плоди вишні, пошкоджені вишневим довгоносиком Личинки вишневої мухи харчуються плодами вишні

Збір та зберігання врожаю

Цей сорт дає високі стабільні врожаї (що досягають 15-20 кг з кожного дерева) великих вирівняних плодів, що дозрівають у першій – другій декаді липня. Ягоди щодо транспортабельні, зберігаються у холодильнику близько тижня. Кісточки великі, але легко відокремлюються від м’якоті. Харитонівська вважається сортом універсального призначення, вона однаково придатна як для вживання у свіжому вигляді, так і для всіх типів переробки.

Для більш тривалого зберігання та подальшого транспортування плодів вишні збирайте їх разом із плодоніжками. Для Харитонівської це особливо актуально – у неї плодоніжки легше відокремлюються від гілок, ніж від кісточок.

Вишня Харитоновська гарна і свіжа, і в заготовках

Харитонівська відносно скороплідна, починає давати врожай на 4-5 рік від посадки.

Генетична стійкість до коккомікозу та висока якість плодів забезпечили Харитонівській вишні заслужену любов садівників. Цей невибагливий великоплідний сорт дозволяє обійтися без хімічних обробок проти хвороб, тому дуже перспективний для прихильників органічного землеробства.

Вишня Харитонівська: короткий опис сорту, відгуки

Вишневі дерева другі за популярністю в садах після яблуень і мають понад 150 різних сортів. Це цінний дієтичний продукт, що сприяє поліпшенню апетиту і улюблений багатьма за свої унікальні цілющі властивості. При цьому використовуються не тільки ягоди, але і кора, і листя. Гідне місце серед своїх сородичів посідає вишня Харитонівська.

  • Вишня Харитонівська: опис сорту, відгуки
  • Основні переваги сорту і недоліки
  • Саджанці
  • Посадка: вибір місця
  • Освітлення
  • Відповідний субстрат
  • Посадкова яма для вишні
  • Відхід після посадки
  • Догляд за деревом восени
  • Весняні турботи
  • Застосування вишні

З’явилася вона в результаті селекційного схрещування сортів Жуковський і Алмаз. У 1998 році нову сортову назву було введено до Державного реєстру. 1998-й і вважається роком народження цієї вишні.

Вишня Харитонівська: опис сорту, відгуки

Середніх розмірів дерево заввишки 2,5 – 3 метри порадує будь-якого садівника досить великими ніжними плодами округлої форми. Колір вони мають насичений, темно-червоний, з невеликою кількістю малопомітних підшкірних точок. Вишня Харитонівська (відгуки свідчать про наявність нетовстої приємної шкірки) має соковиту м’якоть помаранчевого кольору з яскраво вираженим кисло-солодким смаком. Маса ягоди в середньому становить п’ять грамів.

Чим ще відрізняється цей сорт вишні? Харитонівська характеризується плодоніжкою середньої довжини і товщини, яка легко відокремлюється від гілки, але міцно і надійно кріпиться до самої кісточки. Варто зазначити, що від м’якоті кісточка відходить дуже просто.

Ця вишня є частково самоплідною. Благотворно впливають на досвіди сусідні дерева споріднених сортів – Жуковського та Володимирського.

Вишня Харитонівська являє собою розлоге дерево з кулястою кроною і листям середньої величини. Колір листя має темно-зелені, вони гладкі і щільні.

Нирки біля дерева трохи загострені, червонувато-коричневого кольору, розташовуються біля втечі. Колір дерево рясно, великими білими кольорами, зібраними в парасольки. Плодоносить на торішніх приростах.

Основні переваги сорту і недоліки

Вишня Харитонівська, опис якої представлено вище, вважається сортом рясно плодоносячим, що дає стабільний урожай.

Ягоди її відмінно транспортуються. Навіть після тривалого перевезення вони чудово зберігають свої смакові якості і товарний вигляд.

Всім садівникам відома стійкість до грибкових захворювань у такого сорту, як вишня Харитонівська. Відгуки все тих же досвідчених садівників свідчать про те, що при ростанні чистотілу біля основи дерева воно значно рідше вражається коккомікозом. А цей важливий фактор дозволяє розраховувати на стабільно хороший урожай.

Стійкість до морозів, на жаль, не виявив цей сорт вишні. Харитонівська відгуки хоч і має позитивні, але ті, хто висаджував її у себе, згадують, що в деяких регіонах дерево все ж вимерзає. Особливо ставиться під сумнів зимостійкість квіткових нирок.

До головного (і здебільшого єдиного) недоліку слід віднести досить великий розмір кісточки біля плоду.

Саджанці

Вишня є далеко не самим примхливим деревом, але правильно підібраний ґрунт і дотримання нескладних правил при посадці забезпечать кожному власнику саду з цим сортом відмінний урожай.

Вишня Харитонівська (а точніше, її саджанці) висаджуються в осінній період до настання заморозків. Оптимальним часом для проведення робіт буде середина жовтня. Якщо перенести посадку на весняний період, то дуже важливо встигнути це зробити до пробудження дерев і початку сокоруху.

Якщо саджанці були куплені пізньої осені, то посадку краще відкласти до весни. Зберегти їх можна, прикопавши в транше глибиною 30-40 сантиметрів. При цьому крони повинні бути покладені на південну сторону. Коріння в траншеї слід щільно утрамбувати і полити.

Найкраще приживаються дворічні саджанці, щеплені череням.

Посадка: вибір місця

Посадка вишні (Харитоновська мається на увазі) починається з вибору місця. Добре підійдуть пологі схили, особливо на височини. Годиться для посадки і місце біля паркану або іншої господарської будівлі. Головне, щоб це була південна сторона, тим більше, що взимку там накопичиться більше снігу.

Близький рівень ґрунтових вод не дуже сприятливий для висадки Харитонівської. Мінімальна глибина їх залягання повинна становити хоча б півтора метра. Якщо вода знаходиться дуже близько до поверхні ґрунту, при посадці можна зробити пагорб, висота якого буде залишати не менше одного метра.

Освітлення

Чи вимогливий до світла цей сорт вишні? Харитонівська любить сонячні місця. У цьому відношенні вона більш вимоглива ніж, наприклад, груша або яблуня. Так що на ділянці ховати її під кронами великих дерев не варто. У таких місцях вишня витягуватиметься вгору, але плодоносити буде погано.

Відповідний субстрат

Вишня Харитонівська (фото представлене нижче) віддає перевагу пухкому супесчаному добре дренованому грунту з нейтральною реакцією. Такий субстрат добре прогрівається, є вологомістким і повітропроникним. Ґрунт попередньо слід збагатити поживними речовинами. У процесі скопування необхідно внести органічні, калійні та фосфорні добрива. Якщо ґрунт кислий, дерново-підзолистий, то необхідна буде процедура його вапнування. В іншому випадку саджанець не зможе прижитися.

Перед посадкою саджанця слід оглянути його коріння на пошкодження. Всі нездорові долі потрібно видалити. Пересохле коріння рекомендується на три або чотири години занурити у воду.

Посадкова яма для вишні

Викопати і підготувати яму для саджанця слід заздалегідь, за кілька тижнів до передбачуваної посадки. Яма повинна бути розміром як мінімум 60 на 60 сантиметрів. У процесі копання верхній родючий шар ґрунту відкладається в один бік, нижній – в інший. У центрі посадкової ями встановлюється колиць довгий в 1-1,5 метра.

Удобрювати перед посадкою слід не тільки ґрунт, а й підготовлену яму. У ґрунт потрібно додати кілька відер перегну (це може бути гній або компост), гранульований суперфосфат, сульфат кальцію і обов’язково деревну золу. Ні в якому разі в посадковій ямі не повинно бути мінеральних добрив, вапна.

У яму, де з насипаних добрив вийшов півметровий горбик, поміщаємо саджанець. Розправляємо кореневу систему. Спочатку засипаємо яму удобреним верхнім шаром ґрунту, утрамбовуємо його добре, а потім присипаємо рештою землі. По периметру саджанця робиться лунка, він поливається. На одне деревце буде потрібно як мінімум три відра води.

Кореневу шийку сильно заглиблювати не варто. Після поливу вона повинна залишитися на рівні землі.

Відхід після посадки

Вишня Харитонівська (опис ґатунку, відгуки про яку наведено в статті вище) вимагає гарного післяпосадкового догляду, який полягає в розпушуванні ґрунту, поливі, обрізці втечі, захисті від шкідників, видаленні бур’янів.

Благотворно на врожайність вишні впливають рослини, що знаходяться по сусідству. Хорошими «друзями» для неї стануть полуниця, жасмин, троянда, малина, гладіолус, виноград. Погано на молоде вишневе дерево впливатимуть яблуня, квіти нарцису, анютини очі, іриси, лілія, морква.

Догляд за деревом восени

Восени землю на ділянці і під деревом необхідно перекопати, внести добрива і підготувати рослину до зимівлі. Підготовка полягає у формуванні комплексного захисту кореневої системи і стовбура від гризунів і морозів.

Восени в ґрунт вносяться фосфорні і калійні добрива. В якості органічних речовин підійдуть тирси, компост, пташиний послід, гній. Після добрива субстрату його треба перекопати на глибину 20-25 сантиметрів.

Для захисту від морозів дерево слід укрити снігом, а зверху насипати мульчу (тирси, солому).

Суміш з глини, коров’яка і залізного купоросу допоможе захистити вишню від гризунів.

Весняні турботи

Догляд за деревом навесні починається з обрізки, яка виконується в санітарних та естетичних цілях. По-перше, процедура дозволяє видалити засохлі або пошкоджені гілки, що заощадить рослині сили. По-друге, це можливість сформувати правильну красиву крону. Процес припиняється, коли дерево досягає висоти в 2-2,5 метра.

По-третє, обрізання омолоджує рослину, що сприятливо впливає на кількість врожаю.

Процедура проводиться ранньою весною. Починати її варто з однорічних саджанців, які обрізаються в середньому на 60-70 сантиметрів.

Наступним кроком у догляді за деревом стане його побілка. Попередньо зрізи гілок необхідно обробити мідним купоросом, а потім пофарбувати. Побілка дозволяє захистити ствол дерева від різних шкідників-комах. Та й з естетичної точки зору сад при цьому виглядає акуратніше. Для проведення процедури на фруктових деревах використовується гашена вапна.

Крім усього іншого, вишня Харитонівська, як і будь-яка інша, вимагає видалення сухої трави і листя з землі. Робити це слід обережно, щоб не пошкодити кореневу систему, розташовану недалеко від поверхні ґрунту. Скопування покращує стан верхнього шару ґрунту, робить його більш пухким, збільшує доступ кисню.

Для гарного врожаю вишня Харитонівська потребує добрива. Це додає дереву сил, дозволяє йому рости. Підгодовувати слід кілька разів за сезон. Після того як дерево відцвіте, можна внести гній, перемішаний із золою і розбавлений у шести відрах води. Через кілька тижнів процедуру рекомендується повторити. У цей же час можна вносити азотні добрива.

Позбутися шкідників на вишні можна за допомогою обприскування. Першу процедуру проводять ще до пробудження дерева. Це знищить шкідників, які оселилися в рослині на зиму. Можна скористатися розчином сечовини і води. Але якщо затриматися з процедурою, то розчин може обпалити листя.

Проти волохатих гусениць, що переносяться вітром, добре допомагають препарати, що містять мідь. Пробу можна зробити на одній гілці, подивитися, чи не буде опіку, а потім обробити всю крону.

Найбільше вишня схильна до таких грибкових захворювань, як коккомікоз і моніліоз. Для боротьби з ними використовуються бордоська суміш і «Азофос». Головне – встигнути зробити це до появи перших кольорів.

Поливати вишню слід кілька разів на рік. Перші поливи здійснюються в середині липня місяця. Повторити процедуру можна через тридцять днів. Підготовку до зими завершуємо третім поливом фруктового дерева за сезон.

Застосування вишні

Цю унікальну ягоду вживають і в свіжому, і в сушеному, і в консервованому вигляді. Її плоди використовують для приготування компотів, сиропів, варення, джемів, екстрактів, наливок і лікерів.

Вишня Харитонівська (опис, відгуки та догляд за нею представлені вище) є чудовим представником фруктових дерев. Невибагливість і невибагливість цього сорту роблять його бажаним мешканцем у будь-якому саду.