Капуста діряве листя що робити

| | 0 Comments| 23:25
Categories:

Зміст:

Підсохло листя капусти, що зберігається: що потрібно робити у цій ситуації

Урожай капусти давно зібрано. І кожен дачник сподівається на те, що взимку з овочами, які зберігаються в погребі, не станеться нічого страшного, інформує Ukr.Media.

Таке бажання городника цілком зрозуміле: хочеться, щоб капуста зберегла свіжість і соковитість до початку наступного дачного сезону.

На жаль, такий результат досягається далеко не у всіх випадках.

А все тому, що не всі власники заміських ділянок правильно стежать за станом урожаю.

Іноді дачники починають “рятувати” овочі досить рано, але нерідко городники діють занадто пізно.

Експерти розповіли, що робити в тому разі, якщо капустяне листя підсохло.

Що робити в цій ситуації

Можливо, відповідь на це запитання здивує багатьох. Але якщо йдеться про незначне підсихання листя, то не варто вживати жодних заходів.

Утім, ця рекомендація зовсім не означає, що за станом урожаю стежити не треба.

Час від часу дачник повинен оглядати капусту, щоб переконатися у відсутності почорніння листя.

Якщо верхня частина качана набула “неправильного” кольору і стала вологою, все верхнє листя потрібно терміново прибрати. Усунення всіх слідів гнилі підвищує шанси на збереження врожаю.

Чим обробити капусту, якщо з’явилися дірки на листі: топ-3 народних засобів

Якщо на листі капусти стали з’являтися дірочки, значить нею вирішили поласувати шкідники. Нерідко причина в атаці слимаків. Досвідчені городники розповіли, чим у такому разі обробити город. Використовуються лише натуральні засоби.

Як зрозуміти, що капусту їдять слимаки?

Про присутність слимаків на ділянці свідчать не лише великі дірки на листках капусти, а й сліди слизу, які при висиханні мають сріблястий відтінок. На капусті чи поруч можна побачити відповідні сліди.

Слимаки вважаються особливо небезпечними для городніх хрестоцвітих культур, тому що після їх появи рослина інфікується грибковими та вірусними бактеріями, що провокують в’янення листя та загибель качана цілком.

Популярні зараз

Чим обробити капусту, якщо з’явилися дірки на листі?

Відігнати шкідників допоможе один із трьох народних засобів, які десятиліттями використовують досвідчені городники. І це:

  • гострий перець – 100 г гострого перцю потрібно дуже добре подрібнити та залити літром води. Залишаємо настоюватися два дні. Після цього вміст потрібно процідити, а настій розводити у пропорції 0,5 склянки на 10 літрів води. Щоб листя краще покрилося розчином, треба додати у воду трохи мильного розчину.
  • гірчиця та нашатир – у літрі води розбавити 15 г гірчиці та 2 ст. л. нашатиря. Пізно ввечері цим розчином варто обприскати капусту.
  • сода – у 10 літрах води розвести 20 г натертого на тертці господарського мила та 3 ст. л. соди. Зранку обприскати грядки з капустою.

Запобігти появі слимаків на ділянці біля капусти допоможе битий черепашник, тріска або цегляна крихта, розсипані по грядці.

Чому на капусті з’являються дірки

Соковиті капустяні листи привабливі для безлічі комах. Шкідники залишають дірки у капусті, заважають її нормальному розвитку. Важливо вчасно помічати ознаки шкідників і боротися з ними.

Причини появи дірок на капусті

Причини появи дірок на листі

Дірки на листі капусти призводять до псування плоду, втрати цінних харчових якостей. Якщо вчасно не виявити причини і не позбутися її, можна втратити весь урожай.

Найчастіше псування листя викликають:

  • Хрестоцвіті блішки. Дрібні темні жучки з’являються під час цвітіння. Комахи ушкоджують сходи в теплицях та на відкритому ґрунті. Рослина розвивається погано чи гине зовсім.
  • Личинки (гусениці) капустяної білянки. Зеленувато-жовті гусениці після виходу з яєць потребують рясного харчування — вони об’їдають краї листя
  • Гусениці капустяної совки. Молоді сіро-коричневі гусениці залишають маленькі дірки на зовнішньому листі капусти. Більш дорослі личинки здатні прогризати отвір у кочані, що зав’язався.
  • Слимаки та слимаки. Ці чероногі молюски шкодять розсаді та плодоносній білокачанній капусті. Вони залишають великі отвори на листі, а також сприяють розвитку грибкових та вірусних інфекцій.

Боротися зі шкідниками можна у різний спосіб. При цьому обов’язково дотримуватись профілактичних агротехнічних заходів, застосовувати хімічні та біологічні інсектициди, народні методи боротьби.

Агротехнічні заходи боротьби

Правильна обробка ґрунту, догляд за рослинами на грядках запобігають появі шкідників. Щоб отвори на капусті не з’являлися, необхідно дотримуватись рекомендацій:

  • дотримуватися сівозміни: садити капусту на тому самому ділянці з проміжком 3-4 роки;
  • прополювати бур’яни на грядках і міжряддя, особливо квітучі: ними злітаються метелики;
  • вчасно вносити підживлення;
  • підтримувати оптимальну помірну вологість ґрунту;
  • завершувати збирання врожаю знищенням рослинних залишків, качан;
  • перекопувати ділянку восени, знищувати виявлені ляльки.

Запобігти пошкодженню шкідниками капусти допомагає рання висадка розсади. Качан зав’язується раніше, ніж вилуплюються гусениці та створюються сприятливі умови для слимаків.

Механічні способи боротьби зі шкідниками

Від шкідників потрібно позбавлятися

Равликів, слимаків, гусениць можна збирати вручну. Оглядати грядки потрібно регулярно, як тільки встановиться тепла погода.

Метелики відкладають яйця в кінці травня або на початку червня, їх можна знайти з внутрішньої сторони листя капусти або сусідніх рослин, зібрати та знищити. Равлики вдень ховаються в тіні, а вночі виходять за їжею. Збирати їх можна після заходу сонця.

Хорошим засобом проти шкідників є пастки. У сезон вильоту метеликів можна захистити ділянку спеціальними сітками. Також використовують баночки з сиропом чи пивом. Комахи злітаються на ласощі, залишаються всередині пастки, їх легко забрати з ділянки. Пастки з пивом для равликів слід закопувати в землю на ділянці.

Народні методи боротьби

Застосування доступних народних методів допомагає ефективно позбутися шкідників. Найбільш популярними засобами є полин, попел і картопляне бадилля.

З квітучого полину готують настій із 250-300 г трави та 10 л води. Полин заливають теплою водою, настоюють протягом 10-12 годин. Вся капуста зазнає обприскування настоєм. Тут головне – правильно розрахувати дозування інгредієнтів: занадто слабкий розчин не дасть ефекту, а занадто міцний призведе до пожовтіння листя.

Склянку деревної золи також заливають 10 л теплої води, залишають настоюватися на 6-8 годин. Для приготування настою картопляного бадилля беруть 1,5 кг засобу та 10 л води. Бадилля наполягають 4 години. У настої для обприскування рослин додають терте господарське мило.

Народні засоби допомагають позбутися гусениць. Вони роблять листя непридатним для поїдання гусеницями, але ніяк не шкодять самій рослині.

Хімічні та біологічні пестициди

Обробка капусти хімічними речовинами є надійним методом знищення шкідників. Більшість препаратів містить у складі нервово-паралітичні речовини. Фермерів насамперед цікавить питання безпеки таких препаратів. Для людини та стану плода за дотримання дозування вони максимально безпечні.

Для знищення білянок та капустяної совки застосовують інсектицид «Димилін», він надійно знищує комах у личинковій стадії розвитку. Його застосовують у період вегетації. Також популярністю користується “Діазінон”, “Фокс”. Позбутися хрестоцвітих блішок допомагає «Актора 240SC». Для профілактики бактеріальних та грибкових інфекцій, яким сприяють комахи та равлики, використовують біологічні препарати. Для капусти підходять “Лепідоцид”, “Бітоксибацилін”.

Обприскування інсектицидами проводять із суворою періодичністю, одноразової дії зазвичай недостатньо. Гусениці виходять із яєць поступово, у різний час. Обробку проводять, суворо дотримуючись інструкції на упаковці. Також надягають індивідуальні захисні засоби, щоб не зашкодити здоров’ю.

Дірки на капустяному листі — що необхідно знати досвідченому городнику?

Капуста дуже корисна для організму людини. Один з найпоширеніших продуктів містить вітаміни та мікроелементи. Багатий на корисні речовини овоч також стає раціоном харчування деяких шкідників. Нерідко власники грядок з качанами стикаються з проблемою, коли з’являються дірки на капустяному листі. Цей симптом показує, що культуру поїдає якась комаха. Для визначення точного вигляду слід уважно оглянути продукт зовнішні ознаки поразки.

Причини

Зіпсоване листя капустяних качанів спостерігається у разі ураження різними комахами:

  1. Хрестоцвіта блішка. З’являється у період цвітіння рослин. У цьому паразити селяться як у відкритих ділянках городу, і у закритих теплицях. Негативна діяльність жуків призводить до псування врожаю чи повної загибелі рослини;
  2. Капустяна білянка. Дірки на листі капусти утворюються в результаті поїдання гусениць зелено-жовтого кольору. Більшою мірою після вилуплення з яєць гусениці рясно поїдають краї листя;
  3. Капустяна совка. Гусениці мають сіро-коричневе забарвлення. Наявність цього шкідника можна визначити за утворенням маленьких дірочок на верхніх листках. Дорослі особини поїдають культуру до зав’язі качана і він перестає рости;
  4. Слимаки та равлики. Брюхоногі молюски надають негативний вплив на білокачанний сорт. При цьому на листі можна виявити досить великі ушкодження. Шкідник небезпечний тим, що їхня наявність провокує розвиток грибкової та вірусної інфекцій.

Для рятування від шкідників слід використовувати різні способи. Застосовуються хімічні, біологічні препарати, і навіть народні методи. Дотримуються агротехнічні правила висаджування культур.

Поразка хрестоцвітою блішкою

Найбільш небезпечним шкідником для капустяних культур є хрестоцвіта блішка. Найчастіше при появі дірочок на овочі городники виявляють дрібних жучків, що мають темно синій, чорний або смугастий забарвлення. При виявленні таких паразитів слід негайно вжити заходів щодо знищення комах. Не надана вчасна допомога призведе до втрати всього врожаю. Боротися із
шкідниками досить складно. Для запобігання ураженням слід проводити профілактичні заходи. Широко використовуються народні методи. Для цього потрібно розвести у відрі води невелику кількість рідкого мила. Отриманим розчином ретельно зрошуються качани. Далі необхідно розпорошити рослини золою або меленим перцем. Для зручності розпилення можна застосувати сито. Компонент просто просівається над кожною рослиною. Процедура потребує неодноразової обробки. Запилення проводиться з перервою від 3 до 5 днів, протягом 20 днів.

Для боротьби з капустяною блішкою використовується настій часнику. Для приготування розчину знадобляться три головки часнику, бадилля томату або картоплі. Усі компоненти дрібно рубаються чи пропускаються через м’ясорубку. Отримана суміш заливається відром води та залишається для наполягання на два – три дні. Після закінчення часу настій проціджується. Додається 50 г наструганого господарського мила. Розчин ретельно перемішується. Проводиться обприскування кожного листочка. Процедура виконується двічі на тиждень, доки повністю не зникнуть жучки.

Ще одним із народних засобів є застосування оцту. Поряд з хрестоцвітою блішкою обприскування оцтовою водою позбавляє культуру багатьох шкідників. Для цього готується розчин у пропорції 50 мл есенції 70% десятилітрове відро.

Методи боротьби зі шкідниками

Агротехнічні заходи боротьби зі шкідниками запобігають їх появі на грядках. Щоб не з’являлися дірки на листі капусти необхідно дотримуватися наступних аспектів:

  • сівозміну, не висаджувати капусту на одну ділянку частіше одного разу на чотири роки;
  • прополювання, своєчасне видалення бур’янів виключає концентрацію метеликів, особливо в період цвітіння;
  • своєчасне підживлення;
  • підтримання вологості ґрунту;
  • після збирання врожаю повністю видаляються всі залишки культури із землі, у тому числі качан;
  • Скопування ділянки в осінній період дозволить запобігти розмноженню комах, які зимують у ґрунті.

Якщо на листі капусти з’явилися дірки, слід уважно оглянути листові пластини на наявність шкідників. Слимаків, равликів та гусениць можна видалити механічним способом – просто зібрати їх вручну. Особливо ретельно оглядаються затемнені місця, де ховаються комахи в спекотні сонячні дні. Для рятування від метеликів можна застосовувати пастки. Для цього біля культур виставляються банки з варенням або напоєм, що забродив (пивом, квасом). Комах, що злітаються, поласує, таким чином можна видалити з території ділянки. Як хімічні препарати для позбавлення від білянок і совок використовується Дімілін. Інсектицид застосовується під час вегетації капусти. Аналогами є Діазінон, Фокс. Знищити хрестоцвіту блішку можна за допомогою засобу Актара 240SC.

Поява небажаних дірочок у капустяних листках зустрічається досить часто. Симптом може стати початком повної загибелі врожаю. Для збереження капустяної культури необхідно своєчасно здійснювати профілактичні заходи боротьби зі шкідниками. Вкладена праця дозволить зберегти якісні плоди та отримати рясний урожай корисного овочу.

Дірки у листі капусти — ознака появи шкідників?

Капусту можна зустріти на будь-якій городній ділянці, адже дана культура є одним із провідних овочів на столі. Під час вирощування качанів садівники нерідко стикаються з проблемами внаслідок ураження шкідниками чи зараження захворюваннями. Дірки в листі капусти є очевидною ознакою шкідливої ​​діяльності комах — шкідників. Для боротьби з паразитами використовуються як народні методи, і готові хімічні препарати. Визначити потрібний та ефективний засіб можна тільки після уточнення конкретного шкідника.

Основні причини утворення дірок у листі капусти

Наявність комах на капустяних грядках не тільки псують зовнішній вигляд качанів, а й заважають нормальному розвитку овочів, а у важких випадках повністю знищують посадки за кілька днів. Дірки на листі капусти з’являються внаслідок негативної діяльності наступних комах:

  • попелиця;
  • слимаки;
  • равлики;
  • хрестоцвіті клопи;
  • гусениця капустяної совки;
  • личинки капустяної білянки;
  • хрестоцвіті блішки.

Коли капустяні листи починають нагадувати решето, необхідно терміново оглянути овоч на наявність паразитів. За потреби можна скористатися збільшувальним склом. На вигляд шкідників можна визначити конкретний вид і підібрати найефективніший метод боротьби. Симптоматику зараження не завжди вдається визначити з перших днів, тому регулярно слід переглядати грядки на зовнішній вигляд.

Методи лікування

Якщо своєчасно не виявити паразитів, то можна за кілька днів позбутися всього врожаю. Заходи боротьби починаються після виявлення першої дірочки на аркуші. У більшості випадків городники віддають перевагу народним методам. Серед ефективних інгредієнтів виділяється картопляне бадилля, полин, деревна зола. Найкращими рецептами є такі розчини:

  1. Для приготування розчину на основі золи дерева знадобиться змішати одну склянку основної речовини з 10 літрами води. Засіб повинен наполягати протягом 6 годин, а потім виконується обприскування по листку;
  2. Настій квітучого полину чудово справляється з різними шкідниками. Для приготування збирається 250 г трави та замочується у відрі води. Склад настоюється щонайменше 10 годин. Потім проводиться обприскування посадок;
  3. Цукровий розчин дозволяє залучити інших комах, таких як оси та мурахи, які поїдають слимаків та гусениць. Для цього знадобиться 200 г цукру та 10 літрів води;
  4. Розчин оцту чудово допомагає впоратися з хрестоцвітою мошкою. Розлучається 50 мл есенції на десять літрів води. Капуста обробляється у суху погоду;
  5. Содовий розчин дозволяє відлякати таких шкідників як гусениці та інших шкідників.

Народні засоби щадно впливають на культурні рослини, тому по можливості городники застосовують один або кілька вищезазначених засобів.

Хімічні препарати для боротьби зі шкідниками

Якщо у капусти діряве листя внаслідок сильного ураження комахами, необхідно застосовувати швидкодіючі препарати на основі хімікатів. Обов’язково дотримується дозування розчинів, щоб уникнути негативної реакції рослини, а також унеможливити отруєння людини. Найефективнішими засобами є:

Обробка переліченими вище складами проводиться не одноразово, оскільки після першого обприскування інсектицидами знову вилуплюються личинки. Потрібно знищити всіх паразитів для виключення повторної колонізації. Під час лікування культури дотримуються запобіжних заходів та надягають засоби для захисту рук та обличчя.

Кропіткі городники збирають великих шкідників вручну. До них відносяться гусениці, слимаки, личинки. Цей метод не можна назвати ефективним, але певною мірою це дозволяє скоротити чисельність популяції. Збір комах механічним способом проводиться рано-вранці, коли більшість особин виходить назовні. Слимаки після дощу знаходяться все на поверхні листя, тому їх можна легко видалити з грядок. Великі дірки на капусті можуть бути від метеликів. Тому дачники захищають грядки за допомогою сітки, встановленої на каркас поверх посадок. Можна також влаштувати пастки для дорослих особин, наприклад шляхом встановлення ємності з солодкою рідиною, типу варення.

Для запобігання поразці капустяних грядок рекомендується правильно розташовувати культури по сусідству. Качани відмінно захищаються від багатьох комах, якщо ростуть поруч м’ятою, базиліком, цибулею або томатами. У міжряддях серед овочів можна укладати пасинки, зібрані з томатів. Важливим є дотримання сівозміни, а також правил догляду за посадками. Прополювання, розпушування, добриво допомагають підвищити стійкість рослин до багатьох захворювань та шкідників.

Листя капусти в дірочку – чому? Що робити? Допоможуть ці кошти

Листя у капусти в дірочку – це ознака ураження шкідниками. У боротьбі з ними допоможуть народні рецепти чи хімічні препарати. Щоб вибрати відповідний метод, слід уважно оглянути рослини та визначити шкідника.

Причини появи дірок на капустяних листках

Шкідники не лише псують естетичний вигляд соковитого листя, а й заважають рослині розвиватися. У появі дірочок на капустяному листі можуть бути винні:

  • хрестоцвіті блішки;
  • личинки капустяної білянки;
  • гусениці капустяної совки;
  • равлики;
  • слимаки;
  • хрестоцвіті клопи;
  • попелиці.

Симптоми

Якщо капустяне листя нагадує «решето» – це привід уважно оглянути посадки і відшукати комах-шкідників. Симптоми ураження проявляються поступово. Все починається з появи кількох отворів на зовнішніх листах. Якщо садівник уважно спостерігає за рослинами, він зможе вжити заходів та розпочати лікування своєчасно.

Щоб не пропустити атаку паразитів і втратити врожай, слід щотижня переглядати рослини.

Лікування

Якщо вчасно виявити паразитів, можна втратити весь урожай. Головне, розпочинати боротьбу при виявленні першої дірочки на аркуші.

Народні рецепти

Найчастіше використовують золу, полин і картопляне бадилля. Варіанти рецептів:

  • настій деревної золи (склянка на 10 л теплої води) – засіб наполягати 6 годин, потім розпорошити на посадки;
  • настій квітучого полину (250 г трави на 10 л теплої води) – наполягати 10 годин, розпорошити на капусту;
  • запилити розчином цукру (200 г на 10 л води) – насолода приваблює ос та мурах, які харчуються слимаками та гусеницями;
  • від хрестоцвітої мошки допомагає неміцний розчин оцту (50 мл есенції на 10 л води) – обробити поверхнево у суху погоду;
  • розчин соди відлякує гусениць та інших паразитів.

Народні засоби не шкодять рослині, зате роблять її непридатною для поїдання паразитами.

Хімічні засоби

Покупні препарати найефективніші у боротьбі з комахами. Вони безпечні для людини, якщо дотримуватись інструкцій. Популярні засоби:

Обробку інсектицидами проводять кілька разів, оскільки личинки поступово вилуплюються.

Під час роботи із хімікатами використовують засоби індивідуального захисту.

Механічні способи боротьби зі шкідниками

Деякі городники збирають личинок, гусениць та слимаків вручну. Такий спосіб малоефективний, оскільки рослини атакують нові шкідники і знімати їх доведеться постійно. Займатися збором комах краще від ранку.

Від метеликів можна використовувати спеціальні сітки. Вони пропускають повітря та сонячні промені, але не дають комахам контактувати з качаном.

Хороших результатів можна досягти, застосовуючи пастки з сиропом чи пивом. Рідина з привабливим ароматом наливають у низьку ємність та розміщують на грядці. на 1 кв. м. ґрунту має припадати не менше двох пасток.

Профілактика

Щоб уникнути нападу шкідників, фахівці радять використовувати правильне сусідство. Капустяні грядки розташовують поряд з томатами, базиліком, м’ятою або цибулею. Різкий запах рослин відлякує комах. Також ефективними є інші заходи профілактики:

  • сівозміна: не садити капусту на одній і тій же грядці щороку;
  • часта прополка – порушується верхній шар ґрунту з гніздами і проритими в ньому ходами комах;
  • помірний полив;
  • збирання врожаю має завершуватися очищенням грядки від усіх залишків та перекопуванням.

Особливо важливо прополювати квітучі бур’яни, оскільки вони приваблюють метеликів.

Ще один спосіб не допустити появи отворів на листі – рано висаджувати розсаду на грядку. У такому разі качан зав’яжеться до того, як активізуються шкідники і їм буде складніше атакувати рослину.

Поради

Впізнати комаху, яка залишає отвори, можна за їх розміром. Маленькі дірочки прогризають гусениці, а великі – слимаки. З гусеницями боротися простіше, а слимаків доведеться збирати вручну, а потім проводити регулярне обприскування.

Як профілактика міжряддя капустяних посадок посипають пасинками томатів.

Деякі садівники для профілактики та боротьби з паразитами використовують настій господарського мила. Їм обприскують посадки в суху та безвітряну погоду.

Після дощу потрібно обов’язково зібрати всіх слимаків – вони виповзають на поверхню за підвищеної вологості повітря.

Відгуки

Дуже прикро, коли вкладаєш багато зусиль у город, а рослини псують шкідники. Мені найбільше подобається використовувати пастки з пивом. Обприскування майже марні, якщо йдуть дощі. А хімію я принципово не використовую (самим потім є ці овочі!). Але, звичайно, своїм посадкам потрібно приділяти увагу і вчасно помічати комах, інакше врожай можна не врятувати.

Торік зіштовхнувся із дірками на капусті. За порадою сусіда посипав усі рослини золою через дрібне сито. Мені допомогло – за кілька днів оглянув качани і не виявив жодного шкідника.

Дірки на капустяному листі з’являються досить часто. Зберегти качани здоровими допомагають заходи профілактики та своєчасна обробка від комах.

Листя капусти у дірках: що робити, обробка народними засобами

Плямистість чи дірчастість капустяного листя — завжди ознака наявності проблеми, неважливо, йдеться про хворобу чи нашестя шкідників. Щоправда, в останньому випадку варто більше звертати увагу саме на комах, які часто харчуються не лише соком, а й тканинами рослини. Про яких шкідників мова йде і що варто знати про можливі способи боротьби з ними – розглянемо в цій статті.

Чому з’являються дірки на капустяних листках: основні причини

Розміри, форма і навіть колір пошкоджених ділянок на листі безпосередньо залежать від виду комахи, що оселилася на культурі. Вирощуючи капусту, городникам доводиться стикатися з різними шкідниками, але дірки на рослині зазвичай залишають лише деякі з них: блішки, гусениці, мухи, попелиця і слимаки, причому в кожному окремому випадку важливо визначити, з чим саме доводиться мати справу. Розглянемо особливості життєдіяльності кожного зі згаданих шкідників.

Хрестоцвіта блішка

Цей шкідник найчастіше зустрічається на культурах сімейства хрестоцвітих: капусті, брюкве, редьці, редисі та ріпі. На вигляд це звичайна дрібна комаха темного кольору, яка з’являється на рослинах з приходом весни та стабілізації температури повітря в межах +15°C або вище. Це ідеальні умови для кладки яєць, з яких незабаром з’являються ненажерливі молоді особини.

Жучки активно поїдають листя і пагони молодих сходів, вишкрібаючи їх, а зміцнілі личинки можуть нашкодити ще й незміцнілій кореневій системі капусти. При масовій навали шкідника ніжні саджанці гинуть вже на 2-3-й день, тому чим раніше ви діагностуєте проблему, тим більше шансів на отримання якісного врожаю. Невеликі одиночні дірочки на листі і пагонах – перший тривожний дзвіночок.

Гусениці метелики-капустяниці

Молоді особини метелика-капустяниці – це добре помітні гусениці (нерідко досягають у довжину 3,5 см), з 16 ногами і зеленувато-жовтим тілом, вкритим чорними цятками та чорними волосками. Уздовж спинки, з боків неважко помітити 3 жовті смужки, якими багато городників дізнаються даного шкідника.

Правда, зовнішній вигляд гусениці може змінюватися в залежності від її віку: на початкових етапах вона має світло-зелений забарвлення, з розкиданими по тілу темними бородавками, а трохи пізніше він стає більш насиченим з добре помітним відтінком жовтизни.

Розповзаючись по культурі, молоді особини активно харчуються м’якоттю країв нижньої частини листя, залишаючи на поверхні липкі виділення, які при попаданні на шкіру часто викликають алергічні прояви у самої людини. Старші особини віддають перевагу верхнім частинам молодих листочків, поступово виїдаючи всі молоді качани (залишаються лише товсті жилки).

Несприятливими умовами поширення гусениць вважаються високі температурні показники і надмірно низька вологість, тоді як оптимальними показниками у разі будуть значення лише на рівні +20…+26°C за показниками вологості не більше 40–50%.

Слимаки

Слимаками називають черевоногих молюсків, які в результаті багатовікової еволюції втратили міцний панцир. Їх м’яке і подовжене тіло повністю покрите слизом, який залишається на поверхні рослин при пересуванні шкідника. Після висихання такі сліди набувають красивого сріблястого відтінку, завдяки якому помітні навіть з висоти людського зросту.

Ще однією характерною ознакою наявності на капусті шкідника є великі отвори по всій поверхні листової пластини. Такі місця — відмінне середовище для розвитку грибкових та вірусних інфекцій, що сприяють в’янню та повній загибелі всього качана, тому слимаки подвійно небезпечні для культур, що вирощуються.

Враховуючи, що цей шкідник віддає перевагу умовам підвищеної вологості (зокрема, і у верхніх ґрунтових шарах), варто виключити ймовірність застою вологи після поливу, одночасно сприяючи доброму попаданню сонячних променів на грядку з насадженнями. Крім капусти, слимаки охоче поїдають плоди суниці, огірків та інших овочевих культур, тому за відсутності реакцію їх присутність можна попрощатися з урожаєм інших рослин.

Гусениці капустяної совки

Капустяна совка – досить поширений метелик сімейства совок, що часто зустрічається на плантаціях з капустою. Дорослі особини не такі небезпечні, як їх сіро-коричневі гусениці, що активно харчуються листям багатьох хрестоцвітих рослин (можуть вражати до 70 видів, що належать до 22 різних сімейств).

Визначити їх присутність на культурі можна за маленькими дірочками, залишеними на зовнішніх частинах листових пластин. Крім того, не виключено наявність отворів у кочані, що вже сформувався, що залишилися після присутності дорослих особин.

Капустяна муха

Капустяна муха – ще один небезпечний шкідник усіх хрестоцвітих рослин. Незважаючи на свої невеликі розміри (зазвичай усі представники цих комах не виростають більше 1 см у довжину), вони швидко розправляються з насадженнями капусти, відкладаючи на овочах величезну кількість яєць.

Період інкубації – 7-10 днів, після чого на плодах можна помітити білих безногих личинок довжиною до 8 мм. Всі вони активно харчуються не лише зеленою частиною, а й кореневою системою молодих рослин, тому не дивно, що всі саджанці капусти швидко гинуть.

Розрізняють весняних та літніх капустяних мух: масова навала перших припадає на кінець квітня або початок травня, а другі вилітають на ділянку приблизно в середині червня, коли температура на вулиці стабілізується на рівні +18°C.

Капустяна попелиця

Як і багато попередніх, цей шкідник не відрізняється значними розмірами, але навіть при довжині тіла не більше 2,2 мм він здатний завдати серйозної шкоди капустяним насадженням. Виявити комаху можна лише при ретельному огляді культури, адже у поєднанні з невеликими розмірами зелене тіло зі світло-сірим восковим нальотом служить чудовим маскуванням для цілих колоній.

Дірки в листках з’являються в процесі висмоктування соків хоботком комахи, але не завжди ці отвори добре помітні неозброєним поглядом, тому часто городники починають бити на сполох тільки при в’янінні всієї рослини.

Характерна риса капустяної попелиці – порівняно короткий життєвий цикл, через що за сезон встигає змінитися не більше 10-20 поколінь комах. Кожна жіноча особина здатна привести на світ не більше 40 нових шкідників, і то протягом весни і навіть на початку літа з’являються особини, що не літають, що попереджає масове ураження рослин.

Крилаті представники комах народжуються ближче до середини літа, і тоді можуть постраждати й сусідні грядки із насадженнями капусти. Крім особистої шкоди врожаю, вони також залучають до насаджень близько 20 різних вірусних недуг, які у ряді випадків швидше за самих комах розправляються з головками.

Що робити та чим обробити капусту

Незабаром після повного дозрівання овочів головки капусти можуть опинитися на обідньому столі, тому кожен городник у боротьбі зі шкідниками намагається щонайменше використовувати хімічні препарати. Дійсно, поки комах небагато, немає причин поливати рослини інсектицидами, краще звернути увагу на народні методи усунення проблеми, що з’явилася.

Народними засобами

Так званих народних засобів боротьби зі шкідниками та захворюваннями капусти, і справді, чимало, причому більшість із них доступні кожній господині. Нашатирний спирт, сіль, оцет і навіть аптечна ромашка, напевно, є практично в кожному будинку, і саме з них виходять корисні для обприскування розчини. Пропонуємо більше дізнатися про такі речовини, що підходять для обробки пошкоджених головок капусти.

Нашатирним спиртом

Запах і компоненти нашатирного спирту неприємні і небезпечні не тільки для людини, але і для багатьох інших живих істот, тому, включивши цю речовину до складу суміші, що обприскує, можна не сумніватися, що більшість шкідників поспішають покинути капусту. Головне — при використанні нашатирного спирту дотримуватись певних правил проведення процедури обробки, щоб не нашкодити ні собі, ні культурі.

Насамперед, до них відносять такі рекомендації:

  1. Готувати розчин потрібно лише на свіжому повітрі та обов’язково з використанням гумових рукавичок та респіратора.
  2. Готову суміш бажано використовувати відразу після приготування, не допускаючи її застоювання.
  3. Для обробки насаджень приготованим розчином підійде тільки пульверизатор з великими насадками або лійка, що в режимі «туману» аміак випарується швидше, ніж потрапить на поверхню рослини і не вплине на шкідників.
  4. Сильно пошкоджене листя перед обприскуванням краще видалити, а саму процедуру по можливості варто проводити рано-вранці, або ввечері, після заходу сонця.
  5. Ґрунт під капустою варто трохи зволожити, щоб під час обробки аміачним розчином він не ввібрався в ґрунт і не нашкодив кореневій системі молодих рослин.
  6. За кілька днів до і ще 2-3 дні після обприскування постарайтеся не вносити в грунт азотні добрива, адже і сам нашатир містить чималу кількість цієї речовини, а її надлишок в головках дуже небажаний.

Солю

Звичайна кухонна сіль – відмінний засіб у боротьбі з капустяною мухою, попелицею, равликами та слимаками. Робочий розчин можна приготувати лише з використанням теплої води, а можна додати до солі та невелику кількість столового оцту, який чудово посилює позитивний вплив готової суміші. Перед поливом міжрядь або обприскуванням самих головок ґрунт від кочанів бажано трохи відгрібти, а після обробки присипати приствольне коло невеликою кількістю золи.

Оцтовим розчином

Розчин оцту буде корисним при навалі гусениць будь-яких різновидів метеликів: і звичних капустянок, і совок. Крім того, розчин столового оцту може застосовуватися для обробки насаджень від блішки, тільки пропорції речовини по відношенню до води завжди будуть різними.

Готовою сумішшю можна або полити капусту з лійки, або обприскати качани з дрібного пульверизатора в теплу та ясну погоду. При помірному пошкодженні капустяного листя комахами достатньо буде лише однієї обробки, але якщо через 2 тижні проблема виникне знову, тоді доведеться повторити процедуру ще раз.

Настоєм аптечної ромашки

Настій аптечної ромашки – ще один непоганий засіб від метелика капусниці та її гусениць. Заготовити потрібну сировину можна самостійно, просто зрізавши надземну частину рослини під час її цвітіння, а потім подрібнивши її і заливши водою. Після проціджування готовий добовий настій потрібно ще раз розвести водою, кількість якої підбирається з наявної проблеми: це може бути і 1 л готового настою на 10 л води, і 3 л на ту ж кількість чистої рідини.

Хімікатами

Якщо всі народні засоби, що використовуються, не принесли бажаного результату або грядка з капустою стала притулком для занадто великої кількості комах, без хімічних складів обійтися вже не вийде. Універсальним у цьому плані буде препарат «Інтавір», який однаково ефективний проти попелиці, капустяної білянки, совки, різних гусениць і навіть слимаків.

Результати проведених виробником досліджень підтверджують доречність його застосування в боротьбі з 52 видами комах-шкідників, тому саме цей склад рекомендується для обробки від різних смоктаючих і листогризучих видів. Потрапляючи в організм шкідника, компоненти препарату викликають спазми, судоми і в кінцевому рахунку його повний параліч, в результаті чого особина гине вже на третій день після контакту з хімікатом.

Основна діюча речовина «Інтавіра» – циперметрин, який є синтетичним варіантом природного токсину, що є в ромашці, пижмі та хризантемі. Найчастіше для досягнення максимально позитивного результату достатньо лише однієї обробки, щоправда, у запущених випадках може знадобитися повторне обприскування препаратом, іноді навіть 2-3 рази на сезон.

Профілактичні методи

Щоб не думати над способами усунення наявної проблеми, варто докласти максимум зусиль для її запобігання. При вирощуванні капусти, перше, на що варто звернути увагу, щоб захистити врожай від шкідників та хвороб – це правильність культивування з дотриманням усіх агротехнічних вимог.

Насамперед до них відносять таке:

  1. Ретельну підготовку ділянки до висадки рослин з обов’язковим збиранням рослинного сміття після збирання попереднього врожаю (найкраще його спалити) та перекопуванням ґрунту на багнет лопати.
  2. Максимально ранню висадку розсади в ґрунт (має прогрітися мінімум до +3…+5°C), щоб на момент появи шкідників вона вже добре прижилася на новому місці і достатньо зміцніла для протистояння їм.
  3. Використання покривних матеріалів при атаці хрестоцвітих блішок та масовій появі метеликів-білянок. Це найпростіший варіант захисту культури, який не дозволить комахам відкласти яйця.
  4. Своєчасне видалення бур’янів з ділянки, причому не тільки на грядках з капустою, а й на ділянках, де ростуть споріднені рослини: ріпа, редиска, бруква, броколі.
  5. Правильно організований полив, що передбачає дозоване зволоження субстрату та не допускає застою вологи у верхніх шарах ґрунту.
  6. Оптимальне співвідношення мінеральних та органічних підживлень, що сприяють зміцненню захисних сил організму рослини.

Крім того, при перших ознаках активності шкідників, навіть якщо отворів на капустяному листі обмежена кількість, важливо провести своєчасну обробку «народними» або хімічними складами, повністю видаляючи сильно пошкоджені головки. За грамотного підходу до профілактики та боротьби зі шкідниками капусти, швидше за все, вдасться уникнути масової навали комах, а отже, можна зберегти врожай та інших, сусідніх культур.

На капусті з’явилися дірочки, чим обробити

Капусту найкорисніший овоч, багатий на клітковину. Щоб виростити добрий урожай, потрібно докласти чимало зусиль. Після висадки розсади капусти з’являється безліч шкідників, які не проти поласувати нею.

Чому з’являються дірки на капустяному листі, основні причини

На капусті з’явилися дірочки, тому шкідники. Щоб дізнатися які комахи уподобали вашу капусту, слід уважно оглянути капустяне листя. Зазвичай дірки залишають слимаки, гусениці, хрестоцвіті блішки, попелиця, капустяна муха.

Слимаки

Своїм потужним ротовим апаратом виїдають великі ділянки на капустяному листі.

Хрестоцвіта блішка

Розмір комахи не більше 3 мм, спинки чорного або сірого кольору. Задні лапки мають функцію стрибального апарату. Харчуються вони соком капустяного листя, після нашестя блішок капуста перетворюється на решето.

Гусениці метелика-капустяниці

Довжина гусениць 3,5 см, тіло зеленувато жовтого кольору з чорними смужками або крапками. Дізнатися гусеницю можна по жовтій смужці з боків. Молоді гусениці харчуються нижнім листям. Дорослі гусениці-капустяниці люблять верхні частини листя.

Капустяна муха

Капустяна муха відкладає на капусті велику кількість яєць. Період виведення личинок від 7 до 10 днів. Личинки харчуються не тільки листям капусти, а й кореневою системою овочів. Існують весняні та літні капустяні мухи. Весняні з’являються наприкінці квітня або на початку травня. Нашестя літніх мух починається в середині червня.

Гусениці капустяної совки

Дуже поширений метелик, якого можна зустріти на капусті. Самка совки за два тижні відкладає до 700 яєць. З яких з’явиться величезна кількість гусениць. Гусениці капустяної совки харчуються капустяним листям.

Капустяна попелиця

Цей маленький шкідник завдає великої шкоди капусті. Тільки при ретельному огляді можна виявити комаху. Тільце зеленого кольору з сірим восковим нальотом служить чудовим маскуванням. Капустяна попелиця висмоктує соки з капустяного листя.

Що робити та чим обробляти капусту

Часто городники вибирають безпечний спосіб обробки. Звертають увагу на народні засоби. Тож якими ж перевіреними засобами можна позбутися шкідників.

Народні засоби

Оцет

Застосовується проти хрестоцвітої блішки

Дві столові ложки оцту розвести у відрі води. За допомогою обприскувача обробити капустяне листя.

Настій аптечної ромашки

Застосовується проти попелиці та гусениць.

Під час цвітіння зрізати ромашку, подрібнити та залити водою. Наполягти добу, процідити. Розвести 1 літр настою у 10 літрах води. Щоб розчин довше залишався на листі, можна додати рідкого мила.

Нашатирний спирт

Застосовується проти слимаків, попелиці.

На 5 літрів додати 50 мл нашатирного спирту, готовим розчином полийте капусту.

Настій кульбаби

Застосовується проти хрестоцвітої блішки

Помідорно-часниковий настій

Проти гусениць, хрестоцвітої блішки.

Пасинки помідор дрібно порізати, додати|добавляти| подрібнених десять головок часнику. Підготовлену суміш залити цебром, настоювати 10 годин. Готовий настій процідити, додати рідке та мило та обробити капусту.

Настій листя тютюну

Подрібнене листя тютюну (200гр.) залити 10 літрами гарячої води, настоювати дві-три години. Готовий розчин процідити, додати рідке мило та обробити капусту.

Відвар із стебел селери

Стебла селери (4 кг) подрібнити, залити 10 л води і прокип’ятити 30 хвилин. Наполягати 2-3 години, потім процідити, охолодити. Готовий відвар розбавити (2 літри на 10 літрів води) та обробити капусту.

Нафталін з піском та золою

Застосовується проти капустяної мухи.

Нафталін одну частину змішати із 5 частинами піску чи золи. Готовою сумішшю посипати землю навколо капусти із розрахунку 30 гр. під кожний кущ.

Настій гіркого перцю

Гіркий перець 100 гр. подрібнити, залити 1 літром води та настояти протягом двох діб. Далі слід процідити та розбавити (0,5 склянки на 10 літрів води). Щоб краще прилипало додати рідке мило.

Настій деревію звичайного

Деревій 800гр. залити окропом і наполягати півгодини. Потім додають 10 літрів води та продовжують наполягати 4 дні. Після закінчення часу настоєм можна обробити капусту.

Розчин валеріани

Застосовується проти хрестоцвітої блішки.

Валеріани один пухирець розчиняють у 3 літрах води. Обробляти розчином валеріани капусту потрібно в похмуру погоду.

Розчин молока з йодом

Розчин готується із розрахунку відро води, 500 мл. молока, 10 крапель йоду.

Настій полину

Квітучий полин (300.гр) залити 10л теплої води і настояти 10-12 годин. Готовим розчином обробити капусту.

Мульча проти слимаків

Якщо як мульчу використовувати висушену кропиву або ялинові голки, слимаки не зможуть підібратися до капусти, їх слизьке тільце не виносить колючок.

Можна спробувати розсипати навколо кожного куща капусти подрібнену шкаралупу або мушлі. І ще досвідчені городники радять розставляти біля капусти палички.

зі шкаралупою, метелики прийматимуть їх за своїх побратимів і не відкладатимуть яйця поруч.

Зола для підживлення рослин та боротьби зі шкідниками

Застосовується проти капустяної мухи, слимаків, хрестоцвітої блішки.

Склянку золи залити 10 л теплої води, дати настоятися 6 годин. Настоєм золи обприскати капустяні грядки.

Настій картопляного бадилля

Картопляне бадилля 1,5 кг залити залити 10 літрами води, настояти 6 годин. У готовий настій додати|добавляти| трохи тертого господарського мила.

Агротехнічні заходи боротьби

Ретельна обробка ґрунту, правильний догляд за капустою усуне нашестя шкідників.

Щоб дірочки на капусті не з’явилися потрібно дотримуватися кількох правил:

  • висаджувати капусту на тому самому місці з інтервалом 3-4 роки
  • вчасно підгодовувати капусту
  • боротися з бур’янами особливо з квітучими, тому що на них злітаються метелики
  • помірно поливати
  • після збирання врожаю капусти, знищувати зайве листя та качан
  • восени перекопувати ґрунт, щоб знищити лялечок

Механічні способи боротьби зі шкідниками

Слимаків та гусениць збирають вручну. Кінець травня початок червня це той час, коли метелики починають відкладати яйця з внутрішнього боку листя. Їх також потрібно зібрати та знищити. Проти шкідників можна зробити пастки. Для метеликів використовувати спеціальні сітки.

Можна приготувати частування з пивом чи сиропом. Шкідники злетяться на ласощі і не зможуть полетіти, залишаться у пастці.

Нестандартні методи

Якщо у боротьбі зі шкідниками народні засоби не допомогли, як би цього не хотілося настає черга хімікатів.

Хімікати

Шкідники не лише знищують капусту, а й є переносниками хвороб. Обробку хімічними засобами потрібно проводити за інструкцією.

Для знищення білянок і капустяних совок добре зарекомендував себе препарат “Димилін”, він знищує личинки шкідників.

Також популярні серед городників хімічні препарати Фокс, Діазінон.

Від хрестоцвітих блішок допомагає “Актора”.

Для профілактичних цілей від грибкових та бактеріальних хвороб успішно використовують біологічні препарати “Леподоцид”, “Бітоксибацилін”.

Для знищення гусениць капустяної мухи підійдуть препарати “Фуфанон”, “Енжіо”, “Нурелл”.

Від попелиці та капустяної блішки застосовують хімічні препарати Ратібор, Конфідор.

Добре справляється зі шкідниками препарат “Метальдегід” – засіб має специфічний запах, який приваблює слимаків. Знищує їх швидше та ефективніше за інші хімічні препарати.

Дірки на капустяному листі — що необхідно знати досвідченому городнику?

Капуста дуже корисна для організму людини. Один з найпоширеніших продуктів містить вітаміни та мікроелементи. Багатий на корисні речовини овоч також стає раціоном харчування деяких шкідників. Нерідко власники грядок з качанами стикаються з проблемою, коли з’являються дірки на капустяному листі. Цей симптом показує, що культуру поїдає якась комаха. Для визначення точного вигляду слід уважно оглянути продукт зовнішні ознаки поразки.

Причини

Зіпсоване листя капустяних качанів спостерігається у разі ураження різними комахами:

  1. Хрестоцвіта блішка. З’являється у період цвітіння рослин. У цьому паразити селяться як у відкритих ділянках городу, і у закритих теплицях. Негативна діяльність жуків призводить до псування врожаю чи повної загибелі рослини;
  2. Капустяна білянка. Дірки на листі капусти утворюються в результаті поїдання гусениць зелено-жовтого кольору. Більшою мірою після вилуплення з яєць гусениці рясно поїдають краї листя;
  3. Капустяна совка. Гусениці мають сіро-коричневе забарвлення. Наявність цього шкідника можна визначити за утворенням маленьких дірочок на верхніх листках. Дорослі особини поїдають культуру до зав’язі качана і він перестає рости;
  4. Слимаки та равлики. Брюхоногі молюски надають негативний вплив на білокачанний сорт. При цьому на листі можна виявити досить великі ушкодження. Шкідник небезпечний тим, що їхня наявність провокує розвиток грибкової та вірусної інфекцій.

Для рятування від шкідників слід використовувати різні способи. Застосовуються хімічні, біологічні препарати, і навіть народні методи. Дотримуються агротехнічні правила висаджування культур.

Поразка хрестоцвітою блішкою

Найбільш небезпечним шкідником для капустяних культур є хрестоцвіта блішка. Найчастіше при появі дірочок на овочі городники виявляють дрібних жучків, що мають темно синій, чорний або смугастий забарвлення. При виявленні таких паразитів слід негайно вжити заходів щодо знищення комах. Не надана вчасна допомога призведе до втрати всього врожаю. Боротися із
шкідниками досить складно. Для запобігання ураженням слід проводити профілактичні заходи. Широко використовуються народні методи. Для цього потрібно розвести у відрі води невелику кількість рідкого мила. Отриманим розчином ретельно зрошуються качани. Далі необхідно розпорошити рослини золою або меленим перцем. Для зручності розпилення можна застосувати сито. Компонент просто просівається над кожною рослиною. Процедура потребує неодноразової обробки. Запилення проводиться з перервою від 3 до 5 днів, протягом 20 днів.

Для боротьби з капустяною блішкою використовується настій часнику. Для приготування розчину знадобляться три головки часнику, бадилля томату або картоплі. Усі компоненти дрібно рубаються чи пропускаються через м’ясорубку. Отримана суміш заливається відром води та залишається для наполягання на два – три дні. Після закінчення часу настій проціджується. Додається 50 г наструганого господарського мила. Розчин ретельно перемішується. Проводиться обприскування кожного листочка. Процедура виконується двічі на тиждень, доки повністю не зникнуть жучки.

Ще одним із народних засобів є застосування оцту. Поряд з хрестоцвітою блішкою обприскування оцтовою водою позбавляє культуру багатьох шкідників. Для цього готується розчин у пропорції 50 мл есенції 70% десятилітрове відро.

Методи боротьби зі шкідниками

Агротехнічні заходи боротьби зі шкідниками запобігають їх появі на грядках. Щоб не з’являлися дірки на листі капусти необхідно дотримуватися наступних аспектів:

  • сівозміну, не висаджувати капусту на одну ділянку частіше одного разу на чотири роки;
  • прополювання, своєчасне видалення бур’янів виключає концентрацію метеликів, особливо в період цвітіння;
  • своєчасне підживлення;
  • підтримання вологості ґрунту;
  • після збирання врожаю повністю видаляються всі залишки культури із землі, у тому числі качан;
  • Скопування ділянки в осінній період дозволить запобігти розмноженню комах, які зимують у ґрунті.

Якщо на листі капусти з’явилися дірки, слід уважно оглянути листові пластини на наявність шкідників. Слимаків, равликів та гусениць можна видалити механічним способом – просто зібрати їх вручну. Особливо ретельно оглядаються затемнені місця, де ховаються комахи в спекотні сонячні дні. Для рятування від метеликів можна застосовувати пастки. Для цього біля культур виставляються банки з варенням або напоєм, що забродив (пивом, квасом). Комах, що злітаються, поласує, таким чином можна видалити з території ділянки. Як хімічні препарати для позбавлення від білянок і совок використовується Дімілін. Інсектицид застосовується під час вегетації капусти. Аналогами є Діазінон, Фокс. Знищити хрестоцвіту блішку можна за допомогою засобу Актара 240SC.

Поява небажаних дірочок у капустяних листках зустрічається досить часто. Симптом може стати початком повної загибелі врожаю. Для збереження капустяної культури необхідно своєчасно здійснювати профілактичні заходи боротьби зі шкідниками. Вкладена праця дозволить зберегти якісні плоди та отримати рясний урожай корисного овочу.