Іван чай відцвів

| | 0 Comments| 20:54
Categories:

Зміст:

Іван-чай

Іван-чай — багаторічна рослина з прямим малорозгалуженим або простим стеблом висотою до 2 м. Рослина густо вкрита черговими сидячими простими листками з короткими черешками. Листя має лінійно-ланцетну форму, краї пластинки цілі або залозисто-зубчасті. У іван-чаю квітки двостатеві, зібрані в кисті, їхнє забарвлення варіюється від пурпурно-червоного до блідо-рожевого. Довжина кистей складає 10-50 см. Трава плодоносить витягнутими коробочками в формі стручка, де міститься насіння, схоже на дрібний горошок. Рослина відрізняється міцним корінням, яке покрите додатковими живцями і бруньками.

Іван-чай: Лікувальні властивості, користь, показання, опис, застосування в медицині

Склад

Листя іван-чаю містить слиз — до 15% від загального обсягу, дубильні речовини — до 20%, аскорбінову кислоту, фенолкарбонові кислоти, тритерпеноїди, пектини, полісахариди, цукри, каротин, мінеральні солі заліза, бору, міді та марганцю, флавоноїди, каротин, кумарини. У стеблі міститься до 6% дубильних речовин.

Фармакологічна дія

Іван-чай вузьколистий застосовується внутрішньо та зовнішньо. Цінними є трава і листя рослини, а також її корінь. В надземній частині рослини, крім плодів, містяться речовини, які мають антимікробну й протизапальну дію. Висока концентрація слизу дозволяє зніту обволікати слизові оболонки та усувати подразнення. Лікувальні властивості іван-чаю полягають в активній знеболювальній, репаративній, протигрибковій, терпкій дії.

Зміст

  • Загальна інформація
    1. Біологічні особливості
    2. Ботанічна характеристика
  • Збір і заготівля сировини
  • Лікувальні властивості та застосування
  • Чим корисний іван-чай
  • Протипоказання до вживання іван-чаю

Іван-чай – загальна інформація

Іван-чай — багаторічна трав’яниста рослина сімейства Кіпрейних (онагрових). За рахунок корисних властивостей він використовується в медичних цілях, а також у якості харчової добавки. Пагони і листя зніту застосовують як приправу, коріння служить інгредієнтом для приготування різних страв. У лікувальних цілях використовуються всі частини іван-чаю, крім його плодів. Також рослина є медоносом, в нектарі якого міститься високий рівень глюкози і сахарози. Незважаючи на те, що іван-чай офіційно не входить до переліку лікарських рослин, він широко використовується в народній медицині.

Незважаючи на те, що іван-чай офіційно не входить до переліку лікарських рослин, він широко використовується в народній медицині.

Біологічні особливості іван-чаю

Хаменерій вузьколистий зустрічається в Європейській частині на території країн СНД. В Україні рослина росте на супіщаних і суглинних грунтах. Ареал поширення іван-чаю — хвойні та мішані ліси. Рослину можна зустріти переважно на добре освітлених місцях.

Іван-чай росте на грунтах з нейтральною і високою кислотністю. Розмножується рослина насінням і вегетативно, так як має потужне розгалужене кореневище. Зніт вузьколистий слабо витримує конкуренцію, тому його паростки не приживаються по сусідству з іншими видами.

Зустрічається іван-чай серед чагарників, на узліссях, висохлих торф’яних болотах, у просіках, на узбіччях доріг і насипах вздовж канав.

Іван-чай поширений в усіх регіонах України на свіжих супіщаних і суглинних ґрунтах. Найчастіше він заселяє світлі хвойні й змішані ліси і місця вирубування дерев.

Хамеріон невибагливий до умов і здебільшого розростається на таких локаціях, де немає поверхневого родючого шару. Найкомфортніше рослина почувається на ґрунтах із високим і нейтральним ступенем кислотності.

Рослину можна зустріти на узбіччі дороги, вздовж залізничних насипів, поблизу канав, на осушених торф’яниках.

Ботанічна характеристика

Висота стебла рослини становить 50-150 см, у деяких випадках — 200 см. Стебло пряме й порожнисте, округлого перетину, переважно голе з невеликою кількістю відгалужень.

Листя іван-чаю — лінійно-ланцетне, загострене, зверху забарвлене в темно-зелений колір, знизу — в сизо-зелений. Довжина листя коливається в межах 4-12 см, ширина — 0,7-2 см. Воно розташовується почергово. Більшість листя у рослини — сидяче.

Зніт вузьколистий відрізняється розвиненою кореневою системою, довжина якої може досягати 5 м. Коріння рослини м’ясисте, має рожеве або золотисто-коричневе забарвлення. Діаметр відростків становить 1,5-2 см.

Плоди зніту вузьколистого — витягнуті коробочки з чотирма стулками. У них міститься дрібне насіння з летючками. Насіння має світло-коричневе забарвлення. Всього рослина здатна давати до 52 000 штук насіння, яке може поширюватися в радіусі сотень кілометрів.

Всього рослина здатна давати до 52 000 штук насіння, яке може поширюватися в радіусі сотень кілометрів.

Збір і заготівля сировини

З лікарською метою здійснюють збір трави і листя зніту вузьколистого. Заготівля компонентів проводиться в період цвітіння рослини, який припадає на середину червня — початок серпня. Надземні елементи необхідно збирати до моменту, коли квіти розкриються остаточно. Після збору листя і траву іван-чаю потрібно розкласти на папері або марлі тонким шаром, бажано на рівній поверхні.

Також можна використовувати тонку тканину, здатну пропускати вологу. Щоб приступити до сушіння, з частин рослини необхідно видалити сік. Робиться це шляхом скручування паперу або тканини в рулон. Підготовлену сировину поміщають у провітрюване сухе місце й підсушують на сонці. Для отримання сурогату після збору іван-чай підв’ялюють на сонці, а опісля розтирають і ферментують у закритих ящиках перед сушінням.

Іван-чай – лікувальні властивості та застосування

Іван-чай ферментований — джерело дубильних речовин пірогалової групи, яке відрізняється протизапальною і в’язкою дією. Наявність слизу дозволяє використовувати зніт для втамування болю і зняття запалень. Рослина має кровоспинну дію. Хаменерій використовується для загоєння ран і зняття судом. Примочки і компреси з рослини мають протигрибкову й антисептичну дію.

Завдяки своїм протизапальним властивостям іван-чай може використовуватися для профілактики і терапії захворювань шлунка. Настої та відвари призначаються при лікуванні:

Властивості іван-чаю дозволяють використовувати його для профілактики захворювань сечостатевої системи. Настої і відвари застосовують для поліпшення обміну речовин. Іван-чай допомагає підтримувати здорову мікрофлору кишечника і сприяє поліпшенню стану кровоносних судин.

Зніт вузьколистий є ефективним засобом для боротьби з вірусними і простудними захворюваннями. У складі полоскань він використовується при лікуванні запальних процесів горла і ротової порожнини. Також іван-чай здатний підтримувати кислотно-лужну рівновагу й виводити токсичні речовини. Ефективний зніт і при лікуванні головного болю. Прийом всередину і використання примочок з нього покращують стан шкіри.

Чим корисний іван-чай

До переліку лікувальних властивостей іван-чаю входить помірна седативна дія на організм. Хаменерій поступається валеріані, однак за рахунок слабо вираженої заспокійливої дії може застосовуватися при безсонні, нервозності, чутливості й збудливості центральної нервової системи.

При цьому він є сильним антиоксидантом і знижує ризик розвитку пухлин в організмі. Під час лікування онкологічних захворювань його можуть призначати для виведення з організму токсичних речовин.

Настої та відвари з рослини стимулюють працездатність і продуктивність. Вживання іван-чаю дозволяє нормалізувати тиск людям, які страждають від гіпертонії.

Протипоказання до вживання іван-чаю

Застосування іван-чаю слід обмежити людям, які страждають на гіпотонію, а також вагітним і годуючим грудьми. Вживання рослини протипоказане дітям до 6 років. Не можна пити іван-чай протягом тривалого періоду без перерв, так як це може викликати розлади травного тракту. Перед вживанням зніту настійно рекомендується отримати консультацію фахівця.

За матеріалами:

  1. Гродзінський А. Лікарські рослини: енциклопедичний довідник. — К: Українська енциклопедія, 1992. — 564 с.
  2. Ковальов В. М., Павлій О. І., Ісаков Т. І. Фармакогнозія з основами біохімії рослин. — Xарків: Вид-во НФаУ, МТК-книга, 2004. — 704 с.
  3. Мазнев Н. И. Золотая книга лекарственных растений / Н. И. Мазнев. — 15-е изд., доп. — М.: ООО «ИД РИПОЛ Классик», ООО Издательство «ДОМ. XXI век», 2008. — 621 с.
  4. Чухно Т. Большая энциклопедия лекарственных растений / Т. Чухно. — М.: Эксмо, 2007. — 1024 с.

Інформація надана з ознайомчою метою і не повинна бути використана для самолікування.

Дата публікації: 24.09.2020

Іван-чай: корисні властивості, протипоказання, як заварювати, відгуки

Багатьох людей, які довіряють народним оздоровчим рецептами, цікавлять корисні властивості і протипоказання іван-чаю. Трава під назвою іван-чай широко поширена в Україні і використовується для лікування багатьох недуг — цікаво вивчити властивості і лікувальну користь.

Як виглядає і де росте іван-чай

Іван-чай — висока трав’яниста рослина з прямим стеблом, вузькими листям і яскравими бузковими квітками, зібраними в довгі суцвіття. Зустріти траву можна практично всюди — іван-чай широко поширений на лісових галявинах і луках, на узбіччях доріг і вирубках, згарищах. Росте кипрей на території всієї Північної півкулі.

Хімічний склад іван-чаю

Елементний склад рослини відповідає за користь і шкода іван-чаю для здоров’я. У квітках і листі цієї польової трави присутні:

  • клітковина і зола;
  • жири, вуглеводи і білки;
  • вітаміни С, А і РР;
  • вітамін В9;
  • калій, магній і натрій;
  • залізо і кальцій;
  • фосфор і цинк;
  • мідь і селен;
  • антиоксиданти;
  • дубильні речовини.

У 100 г рослини міститься близько 100 ккал. Однак застосовують траву в малих дозах, тому поживність рослини не має великого значення і не приносить шкоди.

Цілющі властивості іван-чаю

Надзвичайно високо оцінюється користь іван-чаю для організму людини — недарма рослину використовують в десятках рецептів. Іван-чай:

  • підвищує імунну опірність і бореться з шкідливими бактеріями;
  • надає протизапальну і знеболювальну дію;
  • допомагає зняти нудоту і зупинити блювоту;
  • виводить токсини і шлаки з організму, знижує шкідливий холестерин;
  • благотворно впливає на еластичність судин і захищає від захворювань серцеву систему;
  • нормалізує кишкову діяльність і приносить користь для шлунка;
  • служить гарним протисудомну засобом;
  • заспокійливо впливає на нервову систему і стабілізує кров’яний тиск;
  • надає омолоджуючий ефект і захищає від виникнення онкології;
  • сприяє загоєнню ран і знімає подразнення шкіри;
  • відновлює сон.

Користь іван-чаю для жінок

Можна відзначити особливу користь іван-чаю для організму жінки — лікарська трава позитивно впливає на гормональний фон і вирівнює настрій під час менструації та клімаксу. Рослина часто використовують для лікування жіночих хвороб репродуктивної сфери — менструальних збоїв, безпліддя, циститу.

Корисні властивості іван-чаю для жінок виражаються і в тому, що рослина допомагає зберегти красу і молодість. Траву активно застосовують в домашній косметології — вона корисна як для шкіри, так і для волосся.

Чим корисний іван-чай для чоловіків

Користь іван-чаю для організму чоловіка полягає в тому, що лікарські властивості рослини благополучно дозволяють впоратися з симптомами простатиту та іншими захворюваннями сечостатевої сфери. Рослина рекомендовано до вживання при проблеми з потенцією — воно повертає нормальне лібідо і допомагає поліпшити якість статевого життя.

Іван-чай для здоров’я дітей

Лікарську рослину використовують при лікуванні дітей — корисні властивості кольорів іван-чаю полягають у тому, що трава знімає запалення. Напої на основі рослини цінуються за заспокійливу дію, їх властивості не впливають на нервову систему дитини збуджуючого ефекту.

Однак пропонувати малюкам іван-чай безпечно тільки після 2 років, в іншому випадку він завдасть шкоди. Міцні відвари і настої на основі рослини і зовсім можна лише по досягненні 6 років.

Увага! Оскільки при деяких недугах властивості рослини можуть бути строго протипоказані, потрібно порадитися з педіатром, перш ніж запропонувати напій дитині, інакше користі може не бути.

Іван-чай для літніх людей

Зміцнюючі властивості рослини особливо корисні для людей похилого віку, оскільки після 50 років природні функції організму починають слабшати. Корисний кипрей допомагає підтримувати фізичну бадьорість і ясність мислення.

Рослина, благотворно впливає на кровообіг, захищає літніх людей від атеросклерозу, інфаркту, інсульту. Для жінок користь виражається в тому, що напої з рослини допомагають довше зберігати привабливість і молодість, а для чоловіків — в тому, що властивості рослини дозволяють уникати проблем у статевій сфері і судинно-серцевих недуг.

Іван-чай для схуднення

Користь зніту для організму людини полягає в дієтичних властивостях. Іван-чай допомагає швидше розлучитися із зайвою вагою — під час схуднення він прискорює обмінні процеси і сприяє швидкому виведенню з організму шкідливих речовин і шлаків.

Використовувати рослина дуже просто — необхідно заварити його так само, як звичайний чай, і випити 150 мл засобу незадовго до того, як поїсти. Попередньо в напій потрібно додати щіпку солі. Також при схудненні приносить користь іван-чай з молоком — він володіє поживними властивостями, але при цьому сприяє зниженню ваги.

Ще один дієвий рецепт для схуднення — це іван-чай з лимонним соком. Для приготування 3 чайні ложки сухого збору заливають 300 мл окропу, після цього чекають 7 хвилин, а потім додають велику ложку свіжого соку лимона і дрібку кориці. Щоб від властивостей напою була користь, вживати його також потрібно до їжі, бажано вранці.

Користь і шкода чаю зніту при схудненні залежать від грамотності вживання. Рослина не варто пити у надто великих кількостях, щоб не отримати шкоди, і його прийом потрібно поєднувати зі здоровим харчуванням.

Можна іван-чай при вагітності та грудному вигодовуванні

У період виношування дитини іван-чай не завдає шкоди і дозволений до вживання — властивості заспокоюють нервову систему, допомагають позбутися від печії, запорів і токсикозу. Користь іван-чаю для вагітних полягає і в тому, що він сприяє зростанню гемоглобіну, а, отже, запобігає розвитку анемії у жінок.

Під час лактації властивості рослини теж не приносять шкоди. Корисні речовини стимулюють вироблення грудного молока, рослина насичує організм матері і дитини вітамінами, особливо аскорбінової кислотою.

Як правильно заварювати іван-чай

Засушений подрібнений іван-чай практично нічим не відрізняється від звичної чорної заварки — ні за виглядом, ні за смаком. Готують його звичайним способом, пару чайних ложечок збору заливають окропом в обсязі склянки і тримають під кришкою приблизно 10 хвилин. Коли напій набуде золотий відтінок, його можна буде пити — до цього моменту аромат, смак і корисні властивості рослини повністю розкриються.

Що можна додати в іван-чай для більшої користі

Згідно з правилами застосування іван-чаю, його допустимо змішувати з іншими лікарськими травами — користь від цього стає тільки більше. Наприклад, до рослині можна додати:

  • обліпиху — кілька сушених ягідок в чаї не завдадуть шкоди, але допоможуть підняти імунітет, сприятимуть легкому перетравлювання їжі, що позитивно позначаться на красі жінок та потенції у чоловіків;
  • горобину — властивості ягід у поєднанні з рослиною принесуть велику користь печінки та серцевої системі, зміцнять судини і нормалізують тиск, допоможуть впоратися із запаленням;
  • грейпфрут — цедра цитрусового фрукта, додана в іван-чай, додасть йому незвичайний свіжий аромат, поліпшить настрій і подарує бадьорість, а також захистить організм від застуди і прискорить метаболізм;
  • м’яту — користь буде в тому, що дві рослини в поєднанні нададуть судинорозширювальну та знеболювальну дію, ефективно допоможуть при бронхіті й запаленні легень, посприяють швидкому лікуванню нежиті і ангіни.

Приносить велику користь іван-чай з брусницею — він не тільки підвищує опірність до інфекцій і простудних захворювань, але і допомагає очистити кров і органи від токсинів, солей і навіть важких металів.

Як пити іван-чай в лікувальних цілях

Про користь і шкода кипрейного чаю добре обізнана народна медицина. Користуються успіхом десятки рецептів на основі рослини — досить навести лише деякі з них.

При застуді

Користь чаю з листя зніту добре допомагає при застуді. Рослина готують так:

  • сухе листя або корінці подрібнюють;
  • близько 15 р іван-чаю заливають 300 мл води;
  • чекають, поки засіб закипить на помірному вогні, а далі варять протягом півгодини.

Повністю готовий іван-чай остудити і процідити за допомогою марлі. Пити корисний відвар, створений з цілющого рослини, потрібно по парі ковтків чотири рази на добу, тоді його користь швидко виявиться, і властивості дозволять усунути неприємні симптоми.

Від бронхіту

При затяжному кашлі і запаленнях дихальних шляхів добре допомагає іван-чай з додаванням висівок. Зробити його просто, для цього потрібно:

  • залити приблизно 4 л окропу 15 г рослини;
  • настояти 20 хвилин, а потім знову закип’ятити;
  • додати 400 г висівок і проварити ще протягом 2 хвилин.

Корисний відвар вживають замість звичайного чаю по кілька разів за день. Іван-чай потрібно пити дуже гарячим, тоді він швидко вилікує кашель і поверне зниклий на фоні застуди голос.

При температурі

Користь напоїв з іван-чаю яскраво виражається в тому, що вони містять величезну кількість вітаміну С. Саме тому вживати відвари і настої рекомендується в якості жарознижуючого — суху траву заливають окропом і настоюють так само, як звичайну заварку, а потім п’ють увесь день і ввечері перед сном.

При високій температурі не буде шкоди і від компресів з рослини — чисту тканину або марлю потрібно змочити в настої і потримати на лобі близько чверті години. Компрес швидко зніме головний біль і допоможе позбутися від ознобу.

При гастриті і виразці шлунка

Іван-чай здатний заспокоювати роздратовані слизові і знімати симптоми гастриту. Рецепт приготування виглядає так:

  • велику ложку рослини заливають тільки закипілою водою;
  • ємність накривають і прибирають в тепле місце на 5 годин.

Готовий іван-чай проціджують і п’ють чотири рази в день по 2-3 ковтки.

При гіпертонії

Іван-чай приносить користь як при гіпертонії, так і при гіпотонії. Але для того щоб властивості напою розкрилися правильно, готувати іван-чай необхідно по-різному.

  1. При підвищеному тиску необхідно залити окропом в об’ємі 400 мл пару великих ложок сухого збору.
  2. При зниженому тиску рецепт залишається колишнім, однак дозування потрібно скоротити рівно вдвічі.

Витримувати іван-чай необхідно протягом 20 хвилин, а пити його можна замість звичних тонізуючих чаю або кави. Рослина не тільки відрегулює тиск, але і зробить хороший сечогінний ефект.

Для здоров’я серця

Користь іван-чаю для серця полягає в тому, що властивості трави зміцнюють стінки судин, запобігають розвитку ішемії і покращують ритм серцевих скорочень. Приймати відвари і настої можна при відновленні після інфаркту і для його профілактики.

Заварюють і п’ють засіб за схемою, аналогічною приготування звичайного чаю. Можна додати в цілющий напій червону горобину — шкоди від цього не буде, а користь і цінні властивості тільки посиляться.

Для позбавлення від алкогольної та нікотинової залежності

Іван-чай — прекрасний ефективний засіб для курців і людей, які відчувають тягу до алкоголю. Користь полягає в тому, що властивості трави допомагають позбутися від шкідливих звичок і очищають організм від накопичених токсинів.

  • При алкоголізмі заварювати іван-чай прийнято разом з сухим чебрецем — в пропорції 5 до 1. Користь виражається в тому, що засіб знімає тягу до спиртного, корисні властивості проявляються і при похмільному синдромі. Напій надає очищаючу дію, тому користь копорского чаю для печінки теж важко переоцінити.
  • Для курців, які бажають відмовитися від шкідливої звички, принесе користь іван-чай зім’ятої. Необхідно змішати чайну ложечку зніту з такою ж кількістю м’яти, залити крутим окропом у об’ємі 500 мл і приблизно чверть години потримати на пару. Остигле профильтрованное засіб п’ють 5 разів за добу по половині склянки.

Продовжувати лікування кипрейными настоями рекомендується пару тижнів — це принесе найбільшу користь.

Для лікування суглобів та хребта

Протизапальні лікарські властивості іван-чаю добре допомагають при суглобових недугах різного походження. Користь швидко приносить іван-чай, змішаний з кленовим листям. Готують цілющий засіб наступним чином:

  • жовті кленові листки подрібнюють у м’ясорубці і змішують з 500 г сухої рослини;
  • велику ложку отриманої суміші заливають 500 мл окропу і залишають в термосі всю ніч.

Настоявшееся засіб вживають тричі за добу, по склянці незадовго до того, як поїсти. Пити іван-чай з кленовим листям потрібно протягом місяця поспіль. Після цього 10 днів слід відпочити, щоб не завдати собі шкоди, а потім повторити курс ще 2 рази.

Для підвищення потенції

Лікувальні властивості іван-чаю для чоловіків полягають в тому, що властивості зніту сприяють поліпшенню потенції. Необхідно залити велику ложку квіток і листя зніту склянкою тільки що закипілої води, закрити в термосі або укутати рушником в іншій ємності і настояти протягом години.

П’ють корисний іван-чай чотири рази на день по чверті склянки, а всього продовжувати лікувальний курс потрібно місяць. Важливо не допускати передозування, інакше від властивостей рослини буде шкоду, а не користь.

При різних жіночих захворюваннях

Властивості ферментованої іван-чаю досить дієво полегшують хворобливі стани у жінок і навіть сприяють лікуванню серйозних недуг.

  • При рясних і хворобливих місячних 2 великі ложки сухого рослини потрібно залити окропом, потримати під кришкою близько години, а потім процідити і пити по кілька ковтків не рідше ніж тричі за день.
  • При циститі велику ложку зніту рекомендується заварювати в звичайному заварювальному чайнику — наполягати засіб потрібно 10 хвилин. П’ють кипрей, як звичайний чай, і при регулярному вживанні користь буде в тому, що він швидко усуне запальні процеси.
  • Іван-чай допомагає навіть від безпліддя. Нарівні з медикаментами можна приймати такий трав’яний збір — в рівних пропорціях змішують іван-чай, мелісу, м’яту, материнку і петрушку, потім заливають велику ложку збору окропом і витримують чверть години. Користь іван-чаю з материнкою та іншими травами проявиться, якщо пити настій по склянці чотири рази за день.

Важливо! Іван-чай дозволяється використовувати для заварки не один раз.

Однак найбільшу користь лікування принесе, якщо кожен раз використовувати властивості свіжої сировини.

Застосування іван-чаю в косметології

У косметологічних рецептах іван-чай застосовують дуже давно, ще в давнину жінки ополаскивали їм обличчя і волосся. Рослина не втрачає популярності досі, властивості трави ефективно допомагають піклуватися про красу.

Рецепти масок для обличчя

Іван-чай відомий тим, що здатний розгладжувати шкіру, насичують її вітамінами і усувати запалення. Наприклад, для сухої шкіри можна зробити такий засіб:

  • змішати 2 великі ложки настою рослини з такою ж кількістю оливкової олії;
  • рівномірно нанести на обличчя;
  • потримати чверть години і ретельно змити водою.

Для жирної шкіри виявляться корисними властивості іншої маски.

  1. Велику ложку настою рослини змішують з журавлинним соком в рівній пропорції.
  2. До засобу додають яєчний жовток і ретельно розмішують маску.
  3. Суміш акуратно наносять на обличчя і залишають на стандартні 15 хвилин.

Проводити косметологічні процедури необхідно кілька разів на тиждень. Тільки на регулярній основі іван-чай зможе по-справжньому поліпшити стан шкірних покривів за рахунок своїх властивостей.

Іван чай для здоров’я волосся

Вітаміни і корисні мінерали у складі рослини надають зміцнює дію на волосся, стимулюють до зростання сплячі цибулини і покращують стан потьмянілих локонів. Щоб повернути волоссю красу та здоров’я, можна щотижня обполіскувати настоєм рослини голову після миття.

Також для волосся корисно застосовувати такий відвар — 100 г трави заливають 5 великими ложками окропу і настоюють близько години. Отриману суміш ретельно втирають у коріння двічі в тиждень і залишають на 20 хвилин, перш ніж змити. Властивості рослини не тільки зроблять локони більш красивими, але і поліпшать стан шкіри голови.

Шкода іван-чаю та протипоказання

Користь і шкода копорского чаю для здоров’я залежать від того, чи немає протипоказань. Вживати кипрей в будь-якому вигляді не рекомендується:

  • при індивідуальній алергії на склад рослини;
  • при проносі іван-чай чинить проносну дію і приносить користь лише при запорах;
  • одночасно з жарознижувальними і заспокійливими препаратами рослина може посилити дію медикаментів, і це не принесе користі, а заподіє сильний шкоди.

Крім того, з обережністю слід вживати засоби на основі зніту потрібно чоловікам. У помірних дозах іван-чай покращує потенцію, а ось в надмірній кількості властивості можуть принести шкоду й позначитися на лібідо негативно.

Коли збирати іван-чай

Заготівлю прийнято проводити в період природного цвітіння — з кінця червня і до самої осені. При цьому важливо заготовляти окремо листя і квітки, не перемішуючи їх між собою, щоб зберегти всі властивості і користь.

Як ферментировать іван-чай в домашніх умовах

Приносить особливу користь ферментований іван-чай — його цінні властивості в процесі обробки розкриваються в повну силу. Провести ферментацію можна і вдома, для цього листочки, попередньо згорнуті, укладають в ємність з емальованими стінками шаром в декілька сантиметрів і накривають зверху вологою марлею. В температурних умовах близько 25 °С процес буде завершено через 12 годин або навіть раніше.

Рада! Визначити, що ферментація пройшла успішно, можна по запаху. У дозрілих листочків з’являється яскравий фруктово-квітковий аромат.

Сушіння і зберігання іван-чаю

Для тривалого зберігання і утримання корисних властивостей рослину можна засушити. Для цього зібрані листя дрібно нарізають, тонким шаром розкладають на рівному піддоні або пергаментним папері. Сушити траву можна природним чином протягом декількох днів, в сухому і теплому місці або штучно створити температуру близько 43 °С і отримати результат вже через 1,5 години.

Зберігають засушений іван-чай в скляних банках під кришкою або в щільних паперових пакетах. Максимальні корисні властивості сухої збір придбає через місяць, а зберігати свою цінність і відмінний смак буде протягом 2-3 років.

Висновок

Корисні властивості та протипоказання іван-чаю залежать головним чином від того, чи немає у людини алергії. При відсутності непереносимості лікарська трава принесе користь практично всім і не заподіє шкоди, якщо вживати її в малих кількостях.

Відгуки

Іванов Станіслав Васильович, 52 роки, Орел р.
Іван чай при простатиті є для мене справжнім порятунком — вже не перший рік він знімає запалення і біль. А недавно я вперше спробував іван-чай для потенції чоловіків і переконався, що лікарська рослина здатна вирішити навіть неприємні проблеми у статевій сфері.

Александрова Марина Володимирівна, 41 рік, р.
Іван чай від підвищеного тиску я приймаю вже кілька років — це краще домашнє засіб від гіпертонії. Чула від подруг про доброму ефекті іван-чаю для схуднення. Кажуть, що з ним дієта приносить кращі результати. Кілька місяців тому я заварювала іван-чай при міомі — рослина якісно доповнило ліки і допомогло зняти симптоми.