Глікемічний індекс зеленої гречки

| | 0 Comments| 19:29
Categories:

Користь і шкода зеленої гречки для нашого здоров`я

Гречана каша – найулюбленіша страва багатьох росіян. Але користь і шкода зеленої гречки викликає суперечки у сучасних дієтологів. Багато з них сходяться лише в одному – коричневі, прожаренние зерна менш корисні, ніж зелені.

Звідки взялася на Русі гречка

Близько 5 тисяч років тому гречану крупу стали вживати в їжу в Непалі і Тибеті, де вона і зараз росте в дикому вигляді. Потім область її вирощування поширилася і на інші країни. З XIII століття гречану кашу визнали необхідним і важливим стравою, народи, що живуть на території РФ. Особливо цінними виявилися її поживні властивості під час тривалих релігійних постів. Однак в даний час, гречку і раніше вважають харчової культурою лише в Китаї, Росії, і деяких країнах СНД.

Вміст корисних речовин

У зеленій гречці вміст білків доходить до 18%, жирів – 4%, вуглеводів до 23% від добової норми. Якщо розглядати отримані відсотки в грамах, то в 100 г білків буде 13,3 г, жирів 3,4 г, вуглеводів 71,5 м Найбільше в складі зеленої гречки вітамінів B9 і B3.

У цій крупі немає жиророзчинних вітамінів, тільки водорозчинні, такі як:

  • B1 – тіамін, сприяє кращому обміну речовин (0,1 мг);
  • B2 – рибофлавін, необхідний для шкіри, нігтів, волосся, регуляції росту і здатності організму до репродуктивних функцій (0,4 мг);
  • B3 – його формами є нікотинова кислота (вітамін PP) та ніацин (7,0 мг);
  • B5 – пантотенова кислота, важливий компонент жирового обміну, вуглеводного, необхідна для синтезу гемоглобіну (1,5 мг);
  • B6 – піридоксин, бере участь в обмінних процесах, важливий для нормальної роботи печінки (0,2 мг);
  • B9 – фолієва кислота, необхідна для нормального розвитку кровоносної та імунної систем (30 мкг).

Калорійність зеленої гречки – 310 кКал на 100 г сирого продукту, відвареного – 110 кКал.

У складі 100 г цієї важливої ​​для організму людини крупи є магній (231,0 мг), обсяг якого становить 50% від всієї добової норми. Зміст міді – 64%, набагато перевищує необхідну кількість цього незамінного мікроелемента. Фосфор (347,0 мг) – мікроелемент, який бере участь у всіх біологічних процесах, що забезпечує нормальний ріст зубної і кісткової тканини, становить 37% від необхідної кількості. У хімічному складі зеленої гречки багато калію (460,0 мг), своєрідного регулятора водного балансу, мікроелемента, що нормалізує серцевий ритм. Його обсяг всього 15,2% від необхідного. У продукті присутні також марганець, селен, натрій, цинк, кальцій і залізо, без яких неможливе нормальне функціонування організму людини.

Користь і шкода зеленої гречки

Звичайна гречана крупа, що її прожарюють перед зберіганням і відправкою в торгову мережу, має зеленуватий колір. А більш звична споживачам, коричнева, з яскраво вираженим запахом – це продукт, попередньо оброблений. У них різні властивості. Але якщо ці продукти, в процесі приготування, відварити, за своєю цінністю, вони стануть практично ідентичними. Це пов`язано з тим, що під впливом термообробки, більшість вітамінів і рідкісних мікроелементів просто зруйнуються. Тому, відварювання зеленої гречаної крупи і просмажене, коричневої, до помітної різниці в їх складі не призведе.

Особливо корисна гречка для тих людей, які намагаються позбавитися від зайвої ваги. Клітковина, яка знаходиться в зеленій гречці, позитивним чином діє на мікрофлору кишечника.

Тому входить до складу багатьох дієт і, найчастіше, становить їх основу. До того ж, в її складі велику кількість мікроелементів і вітамінів, що дозволяє організму ефективно скидати кілограми і не страждати від нестачі корисних речовин.

Одним з цінних властивостей зелених зерен є те, що їх глікемічний індекс всього 50 одиниць, у коричневій гречки – 60 одиниць, що дозволяє вживати обидва ці види людям, що страждають на цукровий діабет. Найбільш повно свої цінні властивості зелена гречка проявляє в пророщенном вигляді. Вона також покращує стан серцево-судинної системи, зменшує можливість розвитку інфаркту. Через відсутність клейковини (глютену), гречка підходить людям, що страждають від її непереносимості.

Як пророщувати зерна зеленої гречки

Найцінніші властивості у пророщеної гречки. Вона має високу енергетичну цінність, зміцнює імунітет і очищає організм. Ось чим корисна зелена пророщена гречка.

Щоб отримати продукт, що дозволяє віддати організму людини максимально можливу кількість мінералів, вітамінів, органічних амінокислот, які в ньому містяться, слід приготувати його в такий спосіб:

  1. Залити водою зелені зерна і прибрати все спливли елементи.
  2. Пересипати в друшляк, промити під проточною водою.
  3. Перекласти чисті зерна в посуд з широким дном, найкраще скляну.
  4. Залити очищеної, але не кип`яченою водою, виходячи з пропорції – на одну частину гречки три частини води.
  5. Через дві-три години, набряклі зерна знову потрібно промити, розкласти на посуді тонким шаром. накрити марлею.
  6. Закрити нещільно посуд кришкою, щоб крупа «дихала» і поставити на добу в тепле місце.
  7. Протягом доби гречку потрібно промивати кожні 10 годин, дуже обережно, щоб не пошкодити паростки.
  8. Після доби пророщування середня довжина з`явилися паростків повинна бути від 2 мм до 3 мм. Такі паростки найкраще вживати в їжу. Щоб вони не переростали, їх слід поставити в холодильник.

Вважається, що після початку пророщування зерен зеленої гречки, вони стають максимально корисними тільки через дві доби.

Не можна залишати паростки в момент пророщування на термін більше 10 годин без промивання. Розпочнеться незворотний процес бродіння, через якого зерна стануть непридатними.

Як використовувати зелену гречку і паростки

Організм людини легко засвоює гречку зеленого кольору. Її ніжність і приємний смак дозволяють готувати з цієї крупи різні страви. Дуже корисну гречану борошно можна легко приготувати в домашніх умовах. Для цього потрібно лише промити зерна, просушити і перемолоти на кавомолці. Отриману борошно можна додавати в пшеничне при випічці млинців, оладок і інших виробів з тіста.

Перед тим як вживати зелену гречку, і готувати з неї страви, її потрібно перебрати – видалити нестандартні крупинки, а потім промити. Для того, щоб зберегти корисні властивості цього цінного для організму крупи, її слід замочити на ніч, потім промити і використовувати. Але, якщо час обмежений, можна замочити гречку на дві години або навіть на 30 хвилин. Цю крупу запарюють в термосі, додають в тушковані овочі, або їдять з подрібненими горіхами. Паростки зеленої гречки додають в різні страви, а також сушать і використовують як ефективний профілактичний засіб.

Чим ще корисна зелена гречка? Завдяки антиоксиданту проантоціанідіни, що міститься в цій крупі, можна загальмувати розвиток патологічних процесів. Цей продукт – хороша профілактика онкологічних захворювань. Він необхідний для тих, хто відчуває великі фізичні та розумові навантаження. Користь зеленої гречки для здоров`я важко переоцінити. Систематичне вживання в їжу страв із зелених зерен і їх паростків, дозволить зберегти організм здоровим протягом багатьох десятиліть, уповільнити процес його старіння і дозволить людині бути більш рухливим і енергійним.

Топ корисних властивостей зеленої гречки

Прихильники здорового харчування ніколи не зупиняться в пошуку нових корисних продуктів харчування, і в різних правильних методах їх приготування. І не так давно було виявлено масу властивостей, які має в собі необсмажена гречка , і які відсутні у звичайній.

Через подібні дослідження безліч прихильників здорового харчування почали активно використовувати цю крупу на постійній основі. Подивимося, якими корисними добавками володіє необсмажена гречка і як її смачно подати до столу.

Зелена гречка, що це і як з’явилася в наших супермаркетах?

Коли чутка про необсмажену гречку тільки починалася, всі сучасні люди подумали, що це якесь нововведення, і раніше незвіданий продукт. І тільки ті, хто уважно вивчав історію або досить зріле покоління знають, що раніше цю крупу вживали саме в необробленому вигляді. І тільки останні десятиліття наш ринок заповнила обсмажена гречка і практично повністю витіснила сиру. Оброблена крупа набагато твердіша і краще зберігається, через такі прозаїчні причини – корисна гречка не витримала конкуренцію.

Зелена гречка не проходить ніяких стандартних варіантів термічної обробки, і тому зберігає в своїх зернах набагато більше вітамінів і мінералів.

Плюси вживання зеленої гречки

Чим більше ростуть мегаполіси, чим менше дикої природи залишається в світі, тим більше людство замислюється як зі звичайної їжі витягнути максимум корисного. Зараз дуже популярним стає правильне харчування. І все більше людей дотримуються такої дієти, яка дає багато поживних елементів замість того, щоб сліпо слідувати тільки смаковими якостями страв.

Зелена гречка – це дуже корисний продукт. Дана крупа багата на такі елементи, як залізо, фосфор, вітаміни групи В, вітамін Р і безліч інших.

Необроблена гречка наповнена антиоксидантами, а як всім відомо – це один зі складових молодості і гарного зовнішнього вигляду. Є й інші джерела антиоксидантів (той же зелений чай), але гречка тримає перші місця за вмістом цих елементів.

Безліч круп – це повільні вуглеводи, тобто ті вуглеводи, які не призводять до стрибків рівня цукру в крові, а поступово насичують наше тіло енергією. Зелена гречка відмінне джерело саме такого типу вуглеводів, її глікемічний індекс становить всього лише 43 значення. Тому, всім, хто піклується про свій рівень цукру і про розмір своєї талії, варто звернути увагу саме на необроблену гречану крупу.

Хоч амінокислоти у нас асоціюються в основному з м’ясом і рибою, та в продуктах рослинного походження вони теж присутні. Необсмажена крупа містить комплекс з 18 амінокислот, які легко розпадаються і відразу готові брати участь в будівництві організму.

Як нам всім відомо, для забезпечення гарної роботи шлунково-кишкового тракту, необхідно щодня вживати продукти з вмістом клітковини в достатній кількості. Гречка в необробленому вигляді виступає відмінним джерелом, і допомагає у формуванні нормальних здорових регулярних походів до туалету. Крім цього в ній міститься багато харчових волокон.

Багато дівчат сильно стурбовані очищенням організму, і регулярно п’ють детокс-коктейлі і влаштовують розвантажувальні дні. Зелена гречка, завдяки своїм властивостям, відмінно підходить для стимуляції очищення шлунково-кишкового тракту і тіла. Таким чином організм вчасно і безболісно позбавляється від токсинів.

За допомогою необробленої гречки можна прискорити свій метаболізм, що допомагає скинути зайву вагу. І навіть в стані спокою ви будете витрачати більше калорій, просто регулярно включаючи в свій раціон гречку.

Завдяки добре підібраному набору вітамінів і мікроелементів, вживання необсмаженої гречки на постійній основі значно підвищує захисні функції організму. Таким чином ви можете завжди підтримувати свій імунітет в активному стані і менше хворіти.

Вітамінний склад даної крупи говорить про те, що вживання даного продукту сприятливо позначається на зовнішньому стані людини, а саме – покращення якості волосся, нігтів і шкіри.

Ось такі корисні риси є у знайомої нам гречки, тільки в необробленому вигляді.

Небезпеки вживання зеленої гречки

Протипоказань у гречки не так багато, але все ж вони є.

Слід дуже обережно вживати не обсмажену гречку тим, у кого є проблеми з травленням. Так як ця крупа досить активна, і може викликати подразнення ніжної слизової кишечника. Якщо є можливість – відвідайте лікаря гастроентеролога для вирішення даного питання.

Практично всі дорослі в дитинстві дуже любили кашу з гречки, хоч і обсмаженої. І сучасним дітям теж полюбиться цей продукт. І тим не менше, перед включенням її в раціон свого чада, поговоріть з лікарем.

Люди із захворюваннями, які викликають підвищену в’язкість крові повинні дуже обережно поставитися до цього продукту. Зелена гречка в своєму мінеральному складі має рутин, який у великій кількості робить кров людини більш в’язкою. Тому, якщо у вас є подібна схильність, обмежте себе у вживанні великої кількості цієї страви.

І остання небезпека, пов’язана з людською дурістю, швидше за все. Це звичайнісіньке недотримання балансу в своєму раціоні харчування. Так, зелена гречка дуже корисна і досить смачна, але вживати її щодня, а то й по два рази не потрібно. Так можна домогтися лише пересичення організму одним видом корисних речовин і сформувати дефіцит всіх інших. Щоб отримати максимальний позитивний ефект від необробленої гречки, досить вживати її два-три рази на тиждень. Таким чином, всі речовини будуть надходити в потрібних кількостях, що не буде недостачі інших елементів. А ще не загубиться унікальний смак через занадто часту появу в раціоні.

Застосування зеленої гречки і кілька смачних рецептів з нею

Мабуть, найбільше користі можна отримати, вживаючи гречку в сирому вигляді. Для цього можна її просто замочити на ніч або проростити.

Для пророщування знадобиться замочити крупу в воді на кілька днів і помістити її в тепле місце. Щоб їсти просто розбухлу гречку, досить звечора залити її водою або кефіром і вранці вона буде готовою.

Є безліч рецептів, де застосовується замочена і пророщена зелена гречка.

Менш корисним, але досить смачним способом може стати варіння необробленої гречки. Робиться все за таким ж технологіями, що й зі звичайною, знайомою всім нам гречкою.

Ось кілька корисних і дуже смачних рецептів з використанням необсмаженої гречки.

Рецепт 1 – зелена гречка з фруктами

Для приготування знадобляться такі інгредієнти:

– попередньо замочена зелена гречка (півсклянки);

– м’який банан середнього розміру (1 штука);

– стебло селери середнього розміру (1 штука);

– насіння льону (1-2 чайних ложки), їх теж можна попередньо замочити на ніч, так вони будуть м’якішими;

– волоські горіхи або кеш’ю (5-6 штук).

Приступаємо до приготування, займе це не більше 15 хвилин:

– замочену раніше гречку промиваємо і відправляємо в блендер;

– якщо лляне насіння теж були намочене на ніч, їх теж потрібно промити і після цього додати до гречки;

– порізати банан і селеру на шматочки довільного розміру і теж відправити у блендер, все дуже ретельно збити;

– перекласти масу в миску, подрібнити горіхи і прикрасити ними блюдо, посипавши зверху.

Каша готова, вона неймовірно смачна і не менш корисна.

Рецепт 2 – зелена гречка з овочами

Щоб приготувати подібний сніданок, необхідно зібрати наступні інгредієнти:

– попередньо замочена гречка (півсклянки);

– помідори черрі (3 штуки), можна використовувати будь-які інші, вибирайте ті, які мають потужний помідоровий смак;

– кіноа (2-3 чайних ложки);

Приготування елементарне, і займає декілька хвилинок:

– промийте замочену гречку;

– поріжте черрі на дрібні шматочки, порубати зелень;

– додайте до гречки овочі, зелень і кіноа. Перемішайте все.

Ось і все, простий і смачний рецепт, з яким впорається кожен.

У гонитві за корисними властивості, ми іноді забуваємо, що їжа повинна приносити не тільки біопаливо для нашого організму, але і радувати своїм смаком. Тому не варто занадто жертвувати щоденними маленькими радощами на догоду одній лише користі. Здорова їжа може і повинна бути смачною, щоб психологічно нам не хотілося весь час закинути турботу про себе на останній план.

Усе, що людині з цукровим діабетом треба знати про глікемічний індекс

Разом із Олегом Віталійовичем Швецем розбираємо основні питання:

  1. Що таке глікемічний індекс
  2. Які фактори впливають на зниження глікемічного індексу продукту
  3. Продукти з яким глікемічним індексом треба вживати людям із цукровим діабетом

Мета проекту “Все про діабет” – зібрати всю достовірну інформацію про цукровий діабет і зробити її доступною кожному

Мета проекту “Все про діабет” – зібрати всю достовірну інформацію про цукровий діабет і зробити її доступною кожному.

Проект створено за підтримки Ново Нордіск