Дихати над содою при кашлі

| | 0 Comments| 00:07
Categories:

Зміст:

Як можна застосовувати соду від кашлю

Фармакологічна промисловість з кожним роком пропонує все більша кількість препаратів від простудних захворювань, грипу, нежиті та кашлю, однак такі народні рецепти, як сода від кашлю, залишаються найбільш популярними і ефективними. Білий гранульований порошок можна знайти на будь-якій кухні. Господині часто його використовують для распушения тесту, чищення каструль, плит та раковин. Однак виявлені в 18 столітті лікувальні властивості дозволяють гідрокарбонату натрію залишатися найбільш затребуваним компонентом коштів від печії, при кашлі та інших захворюваннях. Важливо пам’ятати, що лікування кашлю содою повинно проходити під контролем лікаря, з урахуванням стадії захворювання та можливих індивідуальних реакцій організму.

Дія соди при кашлі

Кашель – захисна реакція організму на проникнення інфекції, хвороботворних мікроорганізмів і інших подразників на трахеобронхиальное дерево.

Причиною кашлю може бути і мокрота, яка утворюється на бронхах в результаті розвитку запального процесу. При цьому важливу роль відіграє в’язкість мокротиння – чим вище даний показник, тим важче організму самостійно впоратися з недугою. Сода надає розріджує дію, завдяки чому мокрота відходить швидше.

В якості допоміжних засобів сода може застосовуватися при наступних симптомах вірусних захворювань:

  1. Сухому або вологому кашлі.
  2. Нежиті, запаленні і набряклості слизових носа.
  3. Болі і першении в горлі.
  4. Широко застосовується лікування содою при бронхіті.

Крім даних патологій, завдяки антибактеріальній дії, гідрокарбонат натрію широко використовується для зняття симптоматики в період лікування ангіни, стоматиту, кон’юнктивіту і захворювань шлунка, викликаних підвищеною кислотністю.

Однак терапевти рекомендують з обережністю застосовувати даний засіб, оскільки при недотриманні дозування може проявитися такий побічний ефект, як «кислотний рикошет». Цей феномен виникає надмірним підвищенням вироблення соляної кислоти після прийому препарату, основним призначенням якого є зниження її рівня.

Протипоказання

Приймаючи рішення, як лікувати кашель, слід враховувати точний діагноз і можливі реакції організму на складові народного кошти. Якщо до складу входить молоко, потрібно точно знати, чи переносить пацієнт лактозу. Крім того, сода має проносну дію, тому може виникнути діарея і, як наслідок, зневоднення.

Крім того, після полоскання содою або інгаляцій з використанням небулайзера хворий може випробувати запаморочення, порушення орієнтації. Можливе загострення кашлю, утруднене дихання, тахікардія, біль у грудях і т. Д.

До протипоказань відносять:

  • патології легень;
  • гнійні запалення мигдалин;
  • синусит;
  • гострі або хронічні патології середнього вуха;
  • захворювання шлунка, які супроводжуються зниженням або підвищенням кислотності;
  • цукровий діабет, при ньому потрібно підтримку суворої дієти;
  • злоякісні новоутворення органів травного тракту;
  • температура тіла, що перевищує показник 37º;
  • виявлення гною в мокроті;
  • патології серцево-судинної системи;
  • часті носові кровотечі;
  • сода від кашлю не використовується при наявності алергічної реакції на активну речовину.

Рецепти від сухого кашлю

Великою популярністю молоко з содою користується при сухому кашлі у дітей. Для його приготування 200 мл молока підігрівають, не доводячи до кипіння, в ньому розчиняють ½ чайної ложки соди, ретельно перемішують і охолоджують. Приймати засіб потрібно ввечері, перед сном. Важливо пам’ятати, що пити молоко з содою від кашлю слід в теплому вигляді. Фахівці рекомендують для приготування напою брати домашнє свіже молоко, магазинне для цих цілей не підходить. Якщо в анамнезі відзначена гиполактазия, можна для приготування ліків взяти козяче молоко, воно визнане гіпоалергенним.

Напій може мати специфічний смак, для того, щоб дитині легше було його пити, можна додати дві чайні ложки меду.

Даний продукт бджільництва не тільки має виражену протизапальну та імуномодулюючу ефектом, полегшує відкашлювання, але й має приємний смак, тому даний напій малюкові можна представити у вигляді десерту.

При сухому кашлі в напій можна додати масло какао, відоме протикашльовими властивостями. Приємний запах шоколаду полегшить вживання. Якщо жир з плодів шоколадного дерева придбати немає можливості, в напій додають вершкове масло.

Сода від кашлю для дітей – ефективний рецепт, який використовується на протязі багатьох років. Однак його використання має бути погоджено з лікарем, оскільки приймати його при пневмонії або хронічному кашлі можна. Дітям до 1 року воно також протипоказано.

Інгаляції з содою

Крім вживання всередину і полоскань, ефективність показала і содова інгаляція. Для проведення процедури фахівці радять скористатися небулайзером, він розпилює лікувальний склад, допомагаючи йому проникнути глибоко в дихальні шляхи, рівномірно зрошуючи слизові. У разі відсутності приладу можна скористатися чайником, сотейником або каструлею.

Для приготування розчину воду доводять до кипіння і охолоджують до температури 50º, після чого в ній розчиняють соду з розрахунку 1 чайна ложка на літр рідини. Дихати над інгалятором слід не більше 10 хвилин, накрившись ковдрою. Важливо дотримуватися обережності, щоб уникнути опіку.

Крім води і соди в розчин можна додавати і інші інгредієнти в залежності від цілей, які досягаються. Наприклад, при набряку носоглотки можна додати морську сіль, для дезінфекції тканин і прискорення регенерації слизових додають йод. Ефірні масла лікарських рослин додають для знеболювання, антибактеріального і антисептичний ефекту.

Проведення інгаляцій, в складі яких присутній харчова сода, вимагає дотримання наступних правил:

  1. Процедуру можна проводити відразу після прийому їжі.
  2. Дітям дихати парою можна не більше п’яти хвилин.
  3. Після інгаляції пацієнт повинен прийняти розслаблене положення і мовчати протягом години, на вулицю виходити можна тільки через дві години.
  4. Оптимальний час проведення інгаляційної процедури – перед сном.
  5. Після користування небулайзером необхідно провести процедуру промивання і стерилізації приладу.

Використання засобів народної медицини служить прекрасним доповненням до традиційної терапії. Правильне використання соди може значно полегшити кашель, прискорити відходження мокроти, забезпечити спокійний сон. Однак все методи лікування повинні бути узгоджені з лікарем для запобігання розвитку ускладнень та алергічних реакцій.

Сода від кашлю: як дихати над содою при кашлі та робити інгаляції

При сильному запаленні органів дихання кашель стає болючим та дратівливим. У цьому випадку показана симптоматична терапія з метою усунення надміру активного рефлексу та зменшення кількості нападів.

Для цього призначають медикаменти та процедури. У домашніх умовах при кашлі проводять інгаляції із содою. Цей метод перевірений часом, використовується для лікування дітей та дорослих.

Деякі батьки вважають за краще застосування гідрокарбонатних розчинів через небулайзер.

Лікувальні властивості соди

Порошок виготовляється промисловими масштабами, що активно використовується харчовою індустрією. Речовина має терапевтичні властивості. Здавна сода рекомендується медициною при підвищеній секреторній активності шлунка, а також за загального закислення організму. Її рекомендують застосовувати отоларингологи при запаленнях оболонок ротової порожнини та зіва. Порошком полощуть горло та ясна.

У народній медицині содовими інгаляціями лікуються при кашлі. Вважається, що гідрокарбонатні солі мають пом’якшувальну та антисептичну дію. Вони пригнічують розмноження хвороботворних мікроорганізмів у носоглотці.

Теплові процедури з харчовою содою сприяють:

  • розрідження в’язкого слизу за рахунок впливу на неї теплого вологого повітря;
  • підвищенню місцевого імунітету – пара розширює судини та покращує кровообіг, сприяє активізації захисних клітин проти запалення;
  • знищення бактерій – содовий розчин лужить середовища, в таких умовах деякі мікроби втрачають здатність рости і розмножуватися;
  • відновленню роботи слизових – при нестачі зволоження захисні функції оболонок слабшають, при нормальному рівні вологи епітелій краще захищає організм та своєчасно очищається;
  • профілактики ускладнень – ефективне видалення в’язкого секрету попереджає вторгнення інших інфекцій.

Кашель розвивається у відповідь запалення слизових оболонок органів дихання. Таке буває при подразненні вірусами та бактеріями, сухим повітрям, алергенами, при механічних ушкодженнях. Зволоження сприяє якісній та швидкій регенерації епітелію. Звідси лікувальний ефект інгаляції.

Показання та протипоказання

Соду та будь-які процедури з нею використовують лише у складі комплексної терапії кашлю. Вдихання розчину не може замінити лікування антибіотиками чи противірусними препаратами. Перед застосуванням гідрокарбонату слід проконсультуватися з лікарем. Теплові процедури не проводять дітям віком до 3 років. Пацієнтам старшим за інгаляцію повинен порекомендувати педіатр.

Дихання випарами соди доречно при:

  • ларингіті,
  • трахеїт,
  • нежиті,
  • фарингіті.

При цих захворюваннях у позіхання виникає сухість або накопичується слиз. Звідси першіння та напади кашлю. Содова інгаляція усуває ці проблеми, і тому сприяє одужанню. Метод застосовують під час лікування бронхіту.

При пневмонії та ангіні теплова дія протипоказана. При зростанні температури бактерії швидко розмножуються, що посилює перебіг хвороби. Ризик ускладнень у разі більше очікуваної користі.

При бронхіальній астмі та обструкції легень вологі інгаляції малоефективні. Випари діють лише у верхньому відділі дихальної системи. Якщо забезпечити проникнення вологи вглиб легень (наприклад, за допомогою небулайзера), підвищується ризик закупорки просвіту бронхів, що збільшився в обсязі слизом.

Теплові та апаратні інгаляції протипоказані при:

  • підвищену температуру тіла;
  • ризик легеневої кровотечі;
  • наявності гною у виділеннях;
  • нестабільному артеріальному тиску;
  • порушення мозкового кровообігу;
  • серйозні серцево-судинні патології;
  • загостреннях захворювань нирок та органів ШКТ.

Дихати пором можна лише після усунення гострих ознак патології. Найчастіше це відбувається на 3-4 день.

Корисні рецепти

Для тепло-вологі інгаляцій можна використовувати не тільки соду. Ефективність гідрокарбонату посилюється при додаванні рослинних компонентів. Добавки допоможуть вилікувати кашель, а також зроблять процедури приємнішими. Перед застосуванням необхідно переконатися, що у хворого немає алергії.

З часником

ароматний овоч містить фітонциди та ефірні олії. він має загальнозміцнюючі та виражені дезінфікуючі властивості. Розклавши зубчики часнику в приміщенні, можна очистити повітря від бактерій.

розчин для інгаляцій проти кашлю готують так:

  • в 1 літр окропу занурюють 6 зубчиків, що розрізають навпіл;
  • проварюють протягом 5 хвилин;
  • знімають ємність із вогню, додають ложку соди;
  • до інгаляції приступають після остигання рідини до 40-50 0c.

процедуру проводять 2-3 рази на день протягом 10 хвилин.

з йодом

цей лікувальний засіб має антисептичну дію. воно схильне до випаровування, а при додаванні у воду добре випаровується разом з її частинками. застосування йоду допомагає вилікувати нежить та тонзиліт. Недоліки інгаляцій з ним – специфічний запах, ризик алергічної реакції. людям із захворюваннями щитовидки таке лікування протипоказане.

щоб провести інгаляцію, слід підігріти воду в каструлі або іншій широкогорлій ємності. у гарячу рідину додають ложку соди, добре перемішують. коли розчин трохи охолоне, вводять 2-3 краплі йоду. далі сідають над судиною, накривають голову рушником. Для усунення нежиті вдихати пари слід носом, а випускати повітря ротом. при кашлі роблять навпаки.

з морською сіллю

Класичний рецепт для домашніх інгаляцій із содою та сіллю можна вдосконалити, використовуючи морський хлористий натр. у розчин потраплять всі необхідні іони, і навіть невелика кількість йоду. головна перевага процедури – це її безпека.

у гарячу воду додають по ложці соди та морської солі, бажано з аптеки. для інгаляцій небажано застосовувати підфарбовану або ароматизовану сіль. хімічні речовини не принесуть користі, а можуть спровокувати алергію.

з евкаліптовою олією

ефір з рослини має сильні антибактеріальні якості. повітря в евкаліптових лісах вважається стерильним. коли не було ліків, саме гілками дерева люди захищалися від чуми та інших інфекцій.

леткі компоненти з олії мають протизапальну, імуностимулюючу і регенеруючу дію. однак через високу концентрацію біоактивних сполук застосування ефірів пов’язане з підвищеним ризиком чутливості. перед проведенням інгаляцій краще зробити шкірну пробу заради власної безпеки.

щоб приготувати розчин від кашлю, гарячу воду додають соду. Потрібно почекати, поки рідина охолоне до прийнятної температури. олію евкаліпта вводять прямо перед процедурою. не потрібно наливати багато ефіру, 1-2 крапель буде достатньо.

з мати-і-мачухою та подорожником

обидві рослини надзвичайно ефективні за різних форм кашлю. вони позбавляють гавкаючих нападів, дратівливих і хворобливих рефлексів, усувають першіння і запалення по всій протяжності органів дихання.

оптимально вживати препарати з рослин усередину. вони надають ефект за рахунок полісахаридів у складі, які мають обволікаючу дію. при інгаляції такі властивості трав губляться. людина вдихає лише невелику частину летких речовин, яких замало досягнення терапевтичного ефекту. у комбінації з содою настій надасть лише легку пом’якшувальну властивість.

Щоб зробити інгаляцію, потрібно заварити по ложці сушених трав у половині літра окропу. після 15 хвилин настоювання додають таку ж кількість чистої гарячої води та ложку соди. Проціджувати розчин не потрібно.

з відвареною картоплею

шкірка коренеплоду містить поліфенольні сполуки, а також глікоалкалоїди. вони забезпечують протизапальний та пом’якшувальний ефект. активність речовин посилюється у лужному середовищі.

для дихальної процедури потрібно відібрати 6-7 середніх за розміром картоплин. краще вибирати рівні овальні бульби без ознак псування. картопля з позеленілими боками для інгаляцій не підходить. сировину заливають водою, ставлять на вогонь, варять до м’якості.

коли картопля готова, її розминають або розламують виделкою, додають соду, перемішують. після остигання кошти можна приступати до інгаляції.

з ромашкою та шавлією

рослини містять ефірні олії у великих кількостях. вони мають дезінфікуючу дію, протизапальну, пом’якшувальну. також трави дають легкий седативний ефект, допомагають позбавитися сильних кашлевих нападів. шавлія полегшує дихання, знімає набряклість слизових, бореться із запаленням приносових пазух.

у окріп всипають по ложці сушених трав, накривають кришкою, укутують рушником. настоюють витяжку 15-20 хвилин. на той час вона остигає. далі всипають соду, розмішують. проводять інгаляції протягом 10 хвилин до 3 разів на добу.

з липою

липовий колір добре стимулює імунітет, активізує захисні сили для якісної боротьби із захворюванням. випаровування з содою дають зволожуючий, відновлюючий, заспокійливий ефект.

для приготування 2 ложки сушених квіток заливають окропом, ставлять на повільний вогонь, проварюють 2 хвилини. в остиглий засіб вводять соду, приступають до інгаляції після її повного розчинення.

з олією чайного дерева

цей компонент має антибактеріальну, противірусну, антимікотичну дію. ефір допомагає у лікуванні гінекологічних та шкірних захворювань, очищає повітря у приміщеннях (при використанні через аромалампу). випаровування корисні для нервової системи. вони відновлюють розумову активність, допомагають концентрації, підвищують продуктивність розумової роботи.

для інгаляції проти кашлю достатньо додати 2 краплі чайної олії в остиглий розчин із содою. регулярні сеанси протягом 4-5 днів дозволяють повністю очистити бронхи від мокротиння, зняти запалення в гортані, відновити зв’язки.

способи проведення процедури

Існують холодні, тепло-вологі та апаратні інгаляції. Перші неефективні у лікуванні більшості захворювань, тому не застосовуються у практичній медицині. Розчини, приготовані в домашніх умовах, можна використовувати при парових та тепло-вологих процедурах. Вони не підходять для розпилення через небулайзер.

Парові інгаляції

Дихати над каструлею з окропом небезпечно для здоров’я дітей та дорослих. Цей підхід веде до опіків. Щоб отримати травму не потрібно перекидати на себе судину, достатньо вдихати гарячу пару. Лікарі рекомендують раз і назавжди забути про подібний спосіб лікування кашлю, застуди та будь-яких інших захворювань.

У світі є безпечна альтернатива — тепло-вологі інгалятори. Це спеціальні медичні пристрої, призначені для наповнення розчином та автоматичного його підігріву до потрібної температури. Показники регулюються на самому пристрої.

Через апарат можна дихати чистою водою або будь-якими розчинами, тому що його легко мити. Деякі інгалятори укомплектовані неслизькими підставками та спеціальними масками для обличчя, що додатково знижує ймовірність неприємних відчуттів чи травм під час лікування.

Інгаляції за допомогою небулайзера

Апарат для інгаляцій, здатний розпорошувати рідину в дрібнодисперсну хмару (аерозоль), називається небулайзером. Пристрій призначений для швидкої доставки лікарських речовин безпосередньо у легені. Через нього можна вдихати лише спеціальні стерильні розчини чи суспензії.

У небулайзер не можна заливати витяжки з рослин, ефіроолійні суміші, додавати спиртові настойки та інші інгредієнти. Будь-які відступи від загальноприйнятих правил повинен курирувати лікар.

Порушення інструкції веде:

  • до попадання в легені травмуючих частинок;
  • обсіменіння дихальних шляхів бактеріями;
  • накопиченню в них рідини;
  • розвитку запальних процесів;
  • набряку слизових;
  • обструкції бронхіальних просвітів

Всі ці фактори можуть істотно підірвати здоров’я хворого і навіть загрожувати його життю.

Особливості проведення у дитячому віці

Малюкам до 7 років інгаляції має призначити лікар. При такому лікуванні слід сконцентруватися на безпеці пацієнта:

  • стежити за температурою рідини (не перевищувати 48 0C);
  • відмовитися від застосування чайників чи каструль;
  • проводити процедури виключно за столом, у сидячому положенні:
  • ставити посудину з теплим розчином або паровий інгалятор на поверхню, що не ковзає;
  • накривати дитину невеликим щільним рушником (а не ковдрою);
  • уважно стежити за крихтою весь час інгаляції;
  • використовуючи рослинні препарати, обов’язково перевіряти маленького пацієнта на чутливість.

Теплові інгаляції дітям проводять протягом 5-7 хвилин. При виражених симптомах сеанси повторюють з інтервалом о 4 годині. При ослабленні проявів – через 6-8 годин. Курс лікування може тривати не більше 5 днів. Якщо ознаки залишаються чи посилюються, потрібна консультація лікаря.

Не можна лікувати дитину лише інгаляціями з содою чи травами

Застосування при вагітності

Під час виношування малюка не рекомендується займатися самолікуванням. Содові інгаляції можуть застосовуватися лише за призначенням лікаря та після встановлення точного діагнозу. Загалом проведення інгаляцій у вагітних супроводжується підвищеним ризиком ускладнень, таких як запаморочення, набряки слизових оболонок дихальних шляхів.

Можливі ускладнення після інгаляції

При частих глибоких вдихах не виключена гіпервентиляція легень. Хворому стає погано, починає крутитися голова. При накопиченні великої кількості слизу можуть бути порушення дихання або труднощі з відхаркуванням мокротиння. У деяких людей через тепле повітря підвищується артеріальний тиск, виникає тахікардія, головний біль, серце, слабкість, нудота, з носа йде кров.

При чутливості до рослинних компонентів після інгаляції може виникнути задишка, труднощі вдиху, набряки слизової оболонки рота і горла, висипання на шкірі, свербіж, кропив’янка. У поодиноких випадках розвивається анафілактичний шок.

Якщо інгаляції використовуються як самолікування, після першого виникнення дискомфорту потрібно відмовитися від процедур. Якщо їх призначив лікар, необхідно терміново повідомити про неприємні наслідки. Швидше за все фахівець замінить цей спосіб терапії.

Висновок

Інгаляції із содою допомагають лікувати запальні захворювання верхніх дихальних шляхів, що супроводжуються кашлем. Вони малоефективні і навіть шкідливі за пневмонії.

Приготовані розчини самостійно можна застосовувати через тепло-вологий інгалятор. Наповнювати ними небулайзер не можна. Лікування кашлю у дітей вимагає підвищеної уваги та обережності від батьків.

Якщо процедури приносять будь-який дискомфорт, краще відмовитися від них.

Інгаляція із содою

Практично всі сучасні медики при поводженні пацієнтів із застудними захворюваннями радять, перш за все, такий метод лікування, як інгаляції, причому як найбільш улюблені фахівці називають саме інгаляції з содою. Розберемося, у чому полягає користь соди і який її ефект від використання у лікуванні за допомогою звичайної пари та небулайзера.

Користь методу

У минулі часи, коли спеціальні апарати для інгаляцій були недоступні до покупки і такий спосіб, що веде до одужання, був можливий тільки в стінах лікарні, в домашніх умовах використовували звичайнісіньку пару, над якою потрібно було просто дихати.

Треба сказати, що і сьогодні багато хто воліє саме такий варіант терапії вдома.

Однак з роками у продажу все частіше і частіше стали з’являтися винаходи технічного прогресу – маленькі стаціонарні небулайзери, що дозволяють здійснювати лікування ГРВІ, не виходячи з дому.

Зазвичай інгаляції призначають при вірусних та застудних захворюваннях, при бронхіті та бронхіальній астмі, тонзиліті та ларингіті, туберкульозі та пневмонії, гаймориті. Дані процедури надають антибактеріальну дію, розріджують слиз, що накопичився, дозволяють зволожити слизову і зняти її набряклість.

У чому полягає переваги інгаляцій, виконуваних з урахуванням соди? Насамперед, варто відзначити той факт, що харчова сода в інгальованому вигляді дозволена до застосування вагітним жінкам і навіть малюкам до одного року (у випадку, якщо йдеться про інгаляції за допомогою небулайзера).

Крім цього, засіб характеризується широким спектром свого лікувального впливу, оскільки:

  • перешкоджає розмноженню патогенних організмів;
  • має противірусний та протигрибковий ефект;
  • знімає набряклість органів дихання;
  • розріджує мокроту та сприяє її виведенню з носоглотки;
  • позбавляє сухості в носі;
  • очищає гайморові пазухи;
  • має знеболювальну властивість;
  • відновлює м’які тканини;
  • діє як спазмолітик та антигістамін.

Такий багатий перелік цілющих якостей дозволяє використовувати соду в лікуванні багатьох простудних симптомів, серед яких можна назвати сухий та вологий кашель, нежить, біль у горлі, а також закладеність носа.

Протипоказання

  • підвищена температура тіла;
  • високий артеріальний тиск;
  • індивідуальна непереносимість речовини;
  • наявність гною у мокроті, що виводиться;
  • захворювання дихальної та серцево-судинної систем, виражені тяжкою формою;
  • різні патології легень;
  • гіпертонічна хвороба.

Слід пам’ятати, що самолікування – це не найкращий варіант, тому при виникненні навіть незначного нездужання, необхідно звернутися до лікаря, який призначить грамотне безпечне лікування та дасть правильні рекомендації щодо проведення содової інгаляції. Не маючи досвіду і спеціальних навичок, можна довести ситуацію до вкрай небажаних наслідків, таких як тахікардія, запаморочення, напади ядухи, хворобливі відчуття в області грудей.

Як робити при кашлі в домашніх умовах

Перш ніж виконувати парову інгаляцію, необхідно приготувати розчин, який можна отримати за допомогою змішування питної соди з різними компонентами.

  1. Сода та морська сіль. По 1 чайній ложці кожного інгредієнта необхідно додати до літрової каструлі води, прогрітої до 50 С. Розмішавши отриманий порошок і накривши голову рушником, можна приступати до інгаляції. Така процедура не тільки усуває кашель, але й знімає набряк слизової оболонки носоглотки.
  2. Сода та часник. Для приготування знадобляться 2 зубчики часнику, чайна ложка соди і 2 склянки окропу. Часник, залитий окропом, необхідно довести до кипіння, а потім остудити до температури 50 ° С, після чого додати соду і починати дихати. Дана інгаляція, проводити яку рекомендується перед сном, допоможе впоратися з кашлем при бронхіті, риніті, ангіні, а також ларингіті.
  3. Сода та ефірні олії, серед яких найчастіше використовують кедрову, лимонну, бергамотову, евкаліптову, ялицеву та ялинову. Всі ці олії відмінно борються з бактеріями та вірусами, сприяють зняттю набряклості та больового симптому.

Кожен із цих варіантів передбачає певну схему дихання, від якої залежить швидкість одужання. Якщо хворого мучить не нежить, а саме кашель, то вдихати лікувальні пари він має безпосередньо через рот, на кілька секунд затримуючи аерозоловані частки у грудній клітці.

Парові інгаляції слід здійснювати обережно, щоб не нашкодити власному здоров’ю, до того ж лише грамотне покрокове проведення дозволить досягти очікуваного результату. Достатньо дотримуватися наступних правил:

  • процедуру потрібно виконувати через 2 години після їжі, а після її завершення не виходити на вулицю протягом однієї години;
  • температура розчину для дорослих має перевищувати 55 З;
  • оптимальна температура води для дітей – 30°С;
  • вік до 12-15 місяців – пряме протипоказання до вдихання гарячої пари;
  • час виконання процедури для дорослих – близько 10 хвилин, для дітей – трохи більше 5;
  • кількість парових інгаляцій на добу – 2–3.

Категорично забороняється дихати над надто гарячою парою і сильно нахилятися над ємністю з розчином, оскільки такі дії можуть призвести до опіків слизової оболонки.

Інгаляції з содою при сухому кашлі

Поява сухого кашлю – явне свідчення запального процесу, що у верхніх дихальних шляхах. Характерним симптомом кашлю такого типу є відсутність виділення мокротиння при ньому.

Розвивається подібна недуга при бронхіті і пневмонії, запаленні трахеї і гортані, а також при алергічному процесі, що почався.

Якщо кашель сухий і гавкаючий, а його напади зазвичай відбуваються вночі – саме час починати інгаляції на основі харчової соди.

Вилікувати сухий кашель допоможуть і парові інгаляції:

  1. Сода та відварена картопля. Все, що необхідно зробити – це зварити картоплю, злити з неї воду і посипати гарячою бульбою. Після цього можна приступати до вдихання пари.
  2. Сода та олія евкаліпта – дуже ефективний та економічний метод. Для приготування цієї інгаляції потрібно всього 3 краплі ефірної олії з розрахунку на 1 склянку води. Евкаліптова олія матиме антисептичну та противірусну дію не тільки при ГРЗ, але й при запущеній формі гаймориту.
  3. Сода з настоями лікарських трав, найчастіше якими при сухому кашлі виступає ромашка у поєднанні з шавлією. На 1 склянку води достатньо чайної ложки соди та по 1 столовій ложці листя кожної рослини. Пари такого розчину допоможуть зменшити запалення, звівши його до мінімуму, а також прискорять та полегшать процес відхаркування мокротиння.

Проводити парові інгаляції з метою лікування сухого кашлю необхідно протягом 2-3 днів, якщо симптоми не зменшилися і не припинилися зовсім, слід звернутися за консультацією до фахівця.

У небулайзері, пропорції

  1. зручність використання;
  2. компактність приладу та не скрутне транспортування;
  3. дозвіл проводити інгаляції за допомогою апарату вагітним і жінкам, що годують, а також дітям грудного віку;
  4. можливість терапії навіть за наявності підвищеної температури тіла.

Виникає питання: чи можна використовувати содовий розчин при інгаляціях, які здійснюються за допомогою небулайзера? Можна, можливо. Крім того, є кілька варіантів проведення даної процедури: по-перше, необхідний розчин доступний для власного приготування, а, по-друге, спеціальну речовину під назвою «Сода-буфер» можна придбати в будь-якій аптеці. І те, й інше засіб треба розводити не водою, а фізрозчином, тобто 0,9 процентним розчином солі. На літр такої рідини потрібно 1 чайна ложка соди, відповідно, на півлітра – 0,5 ложки. При використанні аптечної соди необхідно уважно ознайомитися з інструкцією, що додається до неї, та виконувати приготування лікарської речовини згідно з вказаними рекомендаціями.

Зараз читають: Сода від поту

При нежиті

  • Це можуть бути 3 краплі ялицевої олії, яка у поєднанні з содою допоможе очистити гайморові пазухи;
  • чайна ложка настоянки евкаліпта, що сприяє зняттю набряклості слизової оболонки носоглотки і виведенню відокремлюваного;
  • 5 мл настоянки прополісу, що має відмінну антибактеріальну властивість.

У рятуванні від нежиті добре зарекомендував себе розчин, виконаний на основі соди та нирок сосни. Для його виготовлення знадобиться 2 столові ложки хвої, залиті літром окропу, а також 1 столова ложка соди. Така інгаляція, безперечно, допоможе привести подих у порядок.

Содові інгаляції для дітей

Терапію простудних захворювань у дітей можна проводити, використовуючи всі вищезгадані рецепти. Головне, не забувати про запобіжні заходи, особливо, якщо йдеться про парову інгаляцію – при її проведенні температура води не повинна перевищувати поріг 30 С. Крім того, дії дитини необхідно контролювати комусь із дорослих, оскільки будь-який необдуманий або необережний рух може призвести до опіків.

Інгаляції з содою та йодом, пропорції

Содові інгаляції, що виконуються в домашніх умовах, допомагають впоратися з недугою застуди більш ніж у 95% випадків. А незаперечні переваги соди, такі як унікальний і цілющий склад, відсутність у ньому різних токсинів, висувають засіб на передній план серед широкого асортименту інших натуральних речовин та ліків, що пропонуються сучасними аптеками.

Інгаляції з содою при сухому кашлі: користь, правила та найкращі народні рецепти

Сухий кашель – це один із симптомів застуди. При грипі, простудних захворюваннях користуються популярністю содові інгаляції. Це дезінфікуючий засіб, який ефективний при захворюваннях верхніх та нижніх дихальних шляхів.

Харчова сода: лікувальні властивості та переваги

Харчова сода має муколітичні та антисептичні властивості.

Це універсальний засіб, який використовується як у харчовій промисловості, так і в медицині.

Сода активно застосовується для лікування захворювання ротової порожнини та носоглотки, а також при захворюваннях органів дихання.

Проведення інгаляцій содою зволожує слизову оболонку носоглотки, надаючи слабкий лужний ефект.

При сухому кашлі сода має пом’якшувальну дію, а при мокрому – розріджує та видаляє мокротиння з дихальних шляхів. Використання соди ефективно при гаймориті, ларингіті, ангіні, тонзиліті.

Сода має протизапальну, бактерицидну дію.

З її допомогою можна усунути біль у горлі та зняти запалення. Натрій двовуглекислий знімає запалення ясен, свербіж після укусу комах. Застосовують соду при грибкових захворюваннях, для відбілювання та очищення зубів.

Як розвивається сухий кашель

Сухий кашель – це симптом, який може бути викликаний низкою інших захворювань

Кашльовий рефлекс – це захисна реакція організму при попаданні чужорідних мікроорганізмів у дихальні шляхи. Розвивається кашель при подразненні нервових рецепторів, що розташовуються на слизовій оболонці бронхів.

Сухий кашель є малопродуктивним і відходження мокротиння при ньому не спостерігається. Найпоширеніша причина виникнення сухого кашлю – запальний процес у верхніх дихальних шляхах. Збудниками є хвороботворні бактерії та віруси.

Сухий кашель може розвиватися при:

  • Запалення трахеї.
  • Запалення гортані.
  • Бронхіт.
  • пневмонії.
  • Бронхіальна астма.
  • Плеврит.

Виникнути сухий кашель може при алергічній реакції або новоутворенні в органах дихання.

Домашні інгаляції у поєднанні з консервативним лікуванням допоможуть за короткий термін усунути сухий кашель та запальний процес.

Якщо кашель сухий і гавкаючий, відзначається осиплість голосу, це свідчить про запалення гортані. Напади зазвичай з’являються в нічний час.

При бронхіті або трахеїті протягом 2-3 днів кашель сухий, потім стає продуктивним з подальшим відділенням мокротиння. При бронхіальній астмі хворого мучить сухий кашель із нападами ядухи.

Інгаляції небулайзером та харчова сода

Для інгаляцій небулайзером використовують спеціальний розчин – сода-буфер

При частих захворюваннях органів дихання використовують спеціальний пристрій – небулайзер. Завдяки цьому приладу ліки розпорошуються і поступово зрошують слизову оболонку. Однією з переваг небулайзера є можливість його використання навіть за підвищеної температури тіла.

Сучасні небулайзери компактні та зручні у використанні. Існують різні види портативних інгаляторів, тому придбати пристрій слід з урахуванням цілей проведення лікувальних процедур.

Содовий розчин можна приготувати самостійно або придбати в аптеці соду-буфер.

При використанні соди-буфера або самостійно приготовленого содового розчину його необхідно довести до потрібного обсягу. За бажання до нього можна додати пару крапель йоду.

Розчин готується перед проведенням процедури. Інгаляції обов’язково проводять після їди. Після процедури небажано розмовляти протягом години.

Інгаляції із застосуванням соди в домашніх умовах

Найкращі народні рецепти для інгаляцій при сухому кашлі з використанням харчової соди

Парові содові інгаляції допомагають зняти запалення та усунути спазми кашлю. У домашніх умовах, якщо немає небулайзера, процедуру можна проводити з використанням каструлі з водою.

У літрі кип’яченої гарячої води розбавити столову ложку харчової соди. Нахилитися над каструлею і вдихати пари. Це найстаріший і найпростіший рецепт содового розчину.

Для інгаляції не менш ефективні інші розчини з використанням соди:

  • Сода та йод. У літр кип’яченої води додати ложку соди та 2-3 краплі йоду. Розчин добре перемішати. Дихати над парою близько 8 хвилин.
  • Сода та часник. Для приготування розчину взяти 5-6 невеликих зубчиків часнику, нарізати, залити водою і поставити на повільний вогонь. Після того, як вода закипить, прокип’ятити протягом 5 хвилин. Далі додати ложку соди та виконувати інгаляцію. Вдих робити через рот, а видих через ніс.
  • Сода та сіль. Взяти в рівній кількості по чайній ложці соди та солі та додати в літр гарячої кип’яченої води. Можна використовувати як морську сіль, і звичайну кухонну.

Можна чергувати процедури: спочатку застосовувати трав’яні відвари, а потім сіль та соду. У содовий розчин можна додавати ефірні олії: м’ятну, ялицеву, евкаліптову, ялівцеву.

Содові інгаляції при кашлі

Здрастуйте, дорогі читачі. Вже не перший десяток років за наявності застудних, а також ряду інших захворювань, застосовується звичайна і широкодоступна кухонна сода (харчова сода, хімічна формула: NaHCO3 — натрію гідрокарбонат).

Способи її використання, поза сумнівом, відносяться до методів народної медицини. Проте, підстав вважати їх менш ефективними, ніж «прийоми» класичної медицини, немає жодних.

При цьому, сода, як правило, не має такого негативного впливу, як більшість медикаментозних препаратів. Сода – це дуже ефективний засіб, що застосовується при лікуванні багатьох недуг, збудниками яких є віруси, гриби і бактерії.

У тому числі, вона рекомендована для використання при застудних, вірусних, грибкових захворюваннях як основний інгредієнт для виконання інгаляційних процедур.

Харчова звичайна сода має дезінфікуючий вплив, розріджує і виводить мокротиння, знімає запалення і має масу інших позитивних ефектів.

Однак щоб вона виправдала високі очікування, покладені на неї, важливо правильно її використовувати. Про властивості, якими володіють содові інгаляції при кашлі, способи їх приготування, застосування і багато чого іншого – ми і поговоримо.

За яких захворювань застосовують соду для інгаляцій

Довгі роки найоптимальнішим способом застосування соди були полоскання горла та промивання носових ходів. Але все частіше, що просто не може не тішити, застосовуються інгаляції.

Головні напрямки їхнього впливу:

  • нежить, закладеність носа
  • кашель сухий чи мокрий
  • біль в горлі
  • Спосіб впливу соди у всіх цих трьох випадках – той самий, але ефекти, залежно від ситуації, різні.
  • Отже, як же ця речовина діє у різних випадках:
  • Має антибактеріальний та противірусний ефект, перешкоджаючи розмноженню та пригнічуючи активність патогенних «організмів».

Має протигрибкову активність, що підтвердили дослідження, які проводилися кілька років тому. Сода просто руйнує структуру грибів, не даючи їм жодних шансів.

  1. Усуває набряклість носових пазух, полегшуючи проходження повітря через носові ходи.
  2. Розріджує мокротиння, що накопичилося в носоглотці, що звільняє дихальні шляхи від серйозного бар’єру.
  3. Знімає запалення носоглотки та дихальних шляхів, а також горла.

Має знеболюючий ефект, що дуже допомагає, особливо при болях у горлі. Поряд із полосканням горла.

Сприяє відходженню мокротиння з верхніх та нижніх дихальних шляхів.

Сприяє регенерації м’яких тканин, виявляє антигістамінний, спазмолітичний ефекти і так далі.

Сода, таким чином, може застосовуватися при десятках захворювань, серед яких: кашель, ангіна, недуги з області стоматології, кон’юнктивіти, недуги шлунково-кишкового тракту, дерматовенерологічні, серцево-судинні, гінекологічні та багато інших. Але, як було зазначено, саме кашель, нежить, проблеми з горлом — одне з головних сфер використання соди з лікувальною метою.

Як робити содові інгаляції при кашлі

Дуже важливо правильно приготувати розчин для інгаляції. Але, не менш важливо, правильно провести саму процедуру. Про це й поговоримо далі. При інгаляціях слизова оболонка зволожується, пом’якшується. Так на неї впливає волога тепла пара. Інгаляції в домашніх умовах можна робити не тільки при кашлі, але при нежиті.

Розчин із соди лужить середовище, з яким стикається, що безпосередньо негативно впливає на життєдіяльність хвороботворних мікроорганізмів.

Сода є безпечним та високоефективним муколітиком. Наприклад, при бронхіті вона дуже швидко розріджує в’язкий секрет у бронхах і допомагає його відходженню. Це спостерігається вже після одного використання содової інгаляції. А після 2-4 прохідність бронхів відновлюється, а сам ефект закріплюється.

При нежиті та болях у горлі в інгаляційний розчин можна додавати різні ефірні олії. Але можна використовувати і просто одну тільки соду. Перейдемо до “практики”.

Отже, як розводити соду

Існує не один рецепт. Але той, який наведений для вас, цілком заслужено вважається оптимальним: ефективним, простим у приготуванні та використанні, так би мовити – універсальним.

На один літр чистої питної води потрібно взяти 1 чайну ложку звичайної харчової соди. Воду закип’ятити. Дати їй остудитися до приблизної температури 70-80 градусів. Додати туди соду, ретельно розмішавши. Дати остигнути ще до температури від 42-44 до 52-55 градусів.

Інгаляція повинна тривати не довше 9-12 хвилин, але не менше ніж 5 хвилин (дуже бажано). Проте слід дивитися виключно за своїм самопочуттям. І якщо воно не дозволяє продовжити процедуру до 5 хвилин, то в жодному разі не варто цього робити.

Оптимальний час для інгаляції — через 1-2 години після сніданку. За добу можна здійснювати від 2 до 4 процедур. Орієнтовний курс: 3-5 днів.

Після самої інгаляції також не бажано їсти приблизно 1 годину, а також не проявляти інтенсивної фізичної активності, не співати, не кричати, не виходити на вулицю тощо.

Як правильно дихати над парою?

Тут нема нічого складного. Правильно приготовлену рідину необхідно перелити в посуд (краще всього – емальований), щоб його діаметр, а отже – і поверхню випаровування розчину, були не менше 30-35 сантиметрів. Таким чином, частинки пари випаровуватимуться з поверхні в оптимальній кількості.

Далі, посуд з рідиною потрібно встановити на рівну поверхню, щоб вона набула стійкості. Це треба, в першу чергу, для виключення травматизації (термічних опіків) через можливе перекидання посуду. А ще, для запобігання її нахилу та зменшення площі випаровування.

Хворий повинен схилитися над нею таким чином, щоб відстань від голови до поверхні рідини становила близько 30 сантиметрів. Голова та плечі його накриваються рушником або ковдрою, краще – з натуральної тканини. Це необхідно для створення своєрідного вакууму, в якому пара, що випаровується з розчину, буде рівномірно розподілятися і вдихатися хворим.

Дихати слід ротом, періодично роблячи вдихи та носом. Якщо інгаляції проводяться з метою позбавлення нежиті, то носове дихання має бути у пріоритеті.

Рецепти інгаляції із содою

Як вже було згадано, не одна сода може бути використана як діючий інгредієнт при застудних та вірусних недугах.

До неї може бути додана морська сіль, а ще йод і навіть часник. Нерідко виконуються інгаляції з содою та різними аптечними ефірними маслами. Далі – про все докладніше.

Інгаляції з содою та морською сіллю

Крім вище перерахованих властивостей «содової інгаляції», морська сіль наділяє розчин протинабряковим впливом і допомагає припинити виділення слизу.

Морська сіль – реальна смерть для бактерій! Готувати розчин із додаванням солі – так само, як і просто з содою. В цьому випадку на один літр чистої питної води слід брати по чайній ложці солі та соди.

Інгаляції з содою, з додаванням часнику

На 700 мілілітрів окропу слід взяти 2 головки часнику. Як тільки вода закипить, каструлю треба зняти з плити, додавши до неї часник, попередньо добре подрібнений. Далі, всипати в неї ж 1 ложку чайної соди. Рідина має спінитися. Відразу після цього слід накритися рушником або ковдрою та виконати процедуру.

Часник внесе свій внесок у загальну справу одужання, наділивши розчин для інгаляції бактерицидними властивостями, протизапальними та іншими, які відомі всім. Але цей спосіб лікування швидше підійде для дорослих, ніж для дітей.

«Содові інгаляції» з додаванням йоду

Звичайний розчин із содою насичується 3-5 краплями йоду настойки спиртової. Процедуру виконувати так само, як і з рідиною, приготованою лише на соді.

Йод посилює її вплив, знищуючи віруси та бактерії, сприяючи загоєнню виразок та знезараженню.

Інгаляції з содою та ефірними оліями

Найчастіше використовуються такі олії: лимонна, евкаліптова, кедрова, ялицева, ялинова, соснова, бергамотова.

Вони мають протизастудні властивості, знеболювальні, протинабрякові, протигрибкові та антибактеріальні, інші.

Содові інгаляції для дітей у домашніх умовах

Поряд з інгаляціями, у комплексному лікуванні, можна застосовувати молоко з медом та содою для дітей та ін. засоби народної медицини.

Вдихання розчину з содою – один із досить давніх методів лікування, які застосовуються і сьогодні. І він є надзвичайно ефективним як за кашлю, і за інших проявах застуди чи вірусної інфекції.

У тому числі його можна використовувати і для дітей. Але тут є деякі особливості, які необхідно враховувати.

Перед тим, як розпочати інгаляції, дуже бажано проконсультуватися з лікарем-педіатром або, якщо немає такої можливості, з терапевтом. Під час виконання процедури за дитиною слід дуже уважно спостерігати.

Парові інгаляції найсуворіше заборонені дітям віком до 12-15 місяців.

До 10 років – лише після консультації з педіатром. “Протяжність” самої процедури – від 3 до 6 хвилин. Кратність – 1-2 рази на добу, приблизний курс – близько 3 днів.

Після того, як голова буде накрита, очі дитині краще закрити, щоб не дратувати їхню слизову оболонку. Якщо симптоматика хвороби не зникає, або навпаки – починає прогресувати, слід припинити лікування і звернутися до лікаря.

Чи можна робити інгаляції із содою в небулайзері?

Можна, можливо! В аптеках продається спеціальна рідина: “Сода-буфер”. Але її можна приготувати і самостійно: на фізрозчині (на 1 літр – чайна ложка соди). Отже, на 500 мілілітрів – половина чайної ложки тощо. Інгаляції з содою в небулайзері рекомендовані при осиплості голосу, кашлі, першіння, нежиті тощо.

Для небулайзера в пріоритеті все-таки аптечний спеціальний розчин, так як саме він підготовлений для даного пристрою. Приготовлена ​​ж самостійно рідина може бути застосована як альтернатива, якщо перший варіант – виключений з тих чи інших причин.

Протипоказання:

  • Гнійна ангіна, синусит.
  • Захворювання серцево-судинної системи.
  • Гіпертонія чи схильність до підвищеного артеріального тиску.
  • Температура тіла вище 37,5 градусів за шкалою Цельсія.
  • Індивідуальна нестерпність будь-якого з компонентів.
  • Дитячий вік до 1-1,5 років.

Інгаляції з содою можуть бути використані не тільки як частина лікування застуди, а як єдиний метод. Але, зазвичай, вони комбінуються коїться з іншими засобами: народними чи фармацевтичними.

Якщо звертатися тільки до нетрадиційної медицини, то поряд з такими інгаляціями можна рухатись у напрямку зміцнення імунної системи, дихальної системи.

Ідеальний (доступний і недорогий, а головне – дуже ефективний) спосіб – вживання часнику або цибулі. Це може бути і чудовою профілактикою більшості захворювань, простудні і вірусні серед яких — серед перших.

Содові інгаляції при кашлі, про які сьогодні йшлося, надають позитивний ефект на організм у більш ніж 95% випадків. Але є й певні застереження, які вказують на те, що від їх проведення краще відмовитись, оскільки процедура може завдати певної шкоди.

Всю цю інформацію ви знайдете у цій статті. Слід зазначити, що, незважаючи на розвиток сучасної науки та появу нових і нових лікарських препаратів, інгаляції з содою залишаються дуже популярними!

Інгаляції із содою при кашлі в домашніх умовах

Інгаляції з содою при кашлі в домашніх умовах дуже популярні, вони мають пом’якшувальну та протизапальну дію, допомагають ефективно усувати симптоми застудних захворювань дихальної системи.

Поліпшення стану пацієнта нерідко відзначається після першої проведеної інгаляції.

Це простий і водночас дієвий спосіб з мінімумом протипоказань, проте самолікуванням не слід займатися – при неправильному застосуванні метод може завдати шкоди здоров’ю.

Содовий розчин – доступний і водночас ефективний засіб для інгаляцій при сухому кашлі.

Як готувати содовий розчин для інгаляцій

Харчова сода (гідрокарбонат натрію, хімічна формула NaHCO3) широко використовується в приготуванні засобів для лікування багатьох хвороб.

Харчова сода ефективна при інфекційних респіраторних захворюваннях, оскільки має антисептичну, антигістамінну, аналгетичну дію, сприяє розрідженню та якнайшвидшому виведенню мокротиння з дихальних шляхів, зменшує запалення та допомагає усунути набряклість.

Содові інгаляції застосовуються при сухому або вологому кашлі, нежиті, болі та дискомфорті в горлі.

При захворюваннях дихальної системи речовина використовується як у складі засобів для прийому всередину, так і для зовнішнього застосування (компреси, коржі, що прогрівають, полоскання горла, промивання носоглотки та ін.) і проведення інгаляцій.

Щоб отримати максимальний ефект при лікуванні содою, потрібно використовувати її правильно. Готують содовий розчин для інгаляцій легко: в 1 л води розвести 1 столову ложку харчової соди. Воду слід довести до кипіння, остудити до 70-80 ° С, потім додати соду і ретельно перемішати. Розчину дають охолонути до 40-55 ° С і використовують за призначенням.

Дітям зазвичай рекомендується проводити процедуру з слабшим розчином соди (1 чайна ложка соди на 1 л води) нижчої температури.

Зауважимо, що з лікування нежитю з допомогою інгаляцій содовим розчином на 1 л води береться 4-5 столових ложок харчової соди.

Содові інгаляції можна робити двома способами – звичайним, паровим та за допомогою небулайзера. Розчин соди для небулайзера краще придбати в аптеці, оскільки домашній засіб може зашкодити прилад. Для небулайзерної інгаляції дорослій людині потрібно 3-4 мл содового розчину, дитині – 1-2 мл.

Примітка: у домашніх умовах інгаляції із содою при кашлі дітям до 5 років можна робити лише за допомогою небулайзера, парові заборонені. Втім, це стосується не лише содових, а й будь-яких інших інгаляцій.

Лікувальні добавки для содового розчину

При нежиті, першінні та болі в горлі в содовий розчин можна додати 1-2 краплі ефірної олії з антисептичною та протизапальною дією. З цією метою використовують соснову, евкаліптову, лимонну, бергамотову, ялицеву, кедрову ефірну олію, а також олію чайного дерева. Такий засіб протипоказаний маленьким дітям та алергікам.

Содові інгаляції за допомогою небулайзера показані при кашлі, осиплості голосу, першіння в горлі, застуді, ларингіті, трахеїті, бронхіті, пневмонії, бронхіальній астмі.

Додатком, що посилює протизапальну і протинабрякову дію, може служити морська сіль. На 1 л содового розчину береться 1 чайна ложка морської солі (продається в аптеці або продуктовому магазині, при покупці необхідно простежити, щоб сіль не містила ароматичних добавок).

Популярний і такий рецепт: у 700 мл окропу додають дві головки подрібненого часнику та чайну ложку харчової соди. Розчин повинен спінитися. Готову суміш пропонується використати для парової інгаляції.

У розчин із харчовою содою для парової інгаляції можна додати 2-3 краплі спиртової настойки йоду, яка сприяє якнайшвидшому загоєнню пошкоджених тканин, надаватиме додаткову антисептичну дію. Засіб не застосовується при захворюваннях щитовидної залози та алергії на йод.

При кашлі також можна проводити інгаляції з картоплею та содою. Для цього ретельно вимиту, але неочищену картоплю відварюють, рідину зливають, картопля розминають м’ялкою, додавши щіпку соди. Пацієнту потрібно схилитися над каструлею з картоплею, накрити голову рушником та дихати парою протягом 5-10 хвилин.

Для розрідження та якнайшвидшого виведення мокротиння, а також зменшення запалення народною медициною пропонується робити інгаляції з содою та настоями лікарських рослин (ромашкою аптечною, шавлією, матір-і-мачухою, евкаліптом тощо). Для цього 1 столову ложку сухої трави заливають 1 склянкою води, доводять до кипіння, додають чайну ложку соди, трохи остуджують та використовують для інгаляцій.

  • 5 міфів про бронхіт
  • 6 правил приготування домашніх ліків із рослин
  • 7 доступних засобів проти поганого запаху з рота

Як правильно проводити інгаляції із содою при сухому кашлі

Рекомендована тривалість інгаляції – 10-12 хвилин для дорослих та 3-6 хвилин для дітей, для дорослих 1-3 рази на добу, для дітей – 1-2 (точна кількість визначається лікарем). Процедуру дітям слід обов’язково робити під контролем дорослих.

Вдихання гарячої пари може призвести до розвитку опіків слизових оболонок респіраторного тракту, тому оптимальна температура розчину для інгаляцій – 55-65 °С.

Найкраще проводити інгаляцію через 1-2 години після їди. Курс лікування продовжується в середньому 3-5 днів.

Для парової інгаляції можна використовувати інгалятор або ємність із підготовленим розчином соди. Перед проведенням процедури пацієнту слід зняти з шиї всі прикраси та інші аксесуари, послабити одяг, який може перешкоджати нормальному диханню.

Бажано, щоб діаметр ємності для парової содовою інгаляції був не менше 30 см, у цьому випадку досягається оптимальна площа випаровування. Ємність із розчином слід поставити на рівну поверхню, перевірити її стійкість.

Хворому потрібно схилитися над ємністю з розчином таким чином, щоб відстань від голови до поверхні рідини становила близько 30 см. Голову накрити рушником і дихати над розчином рота.

Дихати над содою при кашлі потрібно спокійно та глибоко.

Вдихання гарячої пари може призвести до розвитку опіків слизових оболонок респіраторного тракту, тому оптимальна температура розчину для інгаляцій – 55-65 °С.

Дітям до 5 років проводити інгаляції можна лише за допомогою небулайзера

Після інгаляції слід утриматися від їди протягом 1 години. У цей час слід уникати фізичної активності, не рекомендується виходити на вулицю, співати, курити, провітрювати приміщення, дихати ротом.

Процедуру слід негайно припинити у разі виникнення у пацієнта утруднення дихання, запаморочення, сильного кашлю. Якщо після кількох інгаляцій стан хворого не покращується або навіть погіршується, потрібно припинити лікування цим способом та звернутися до лікаря.

Показання та протипоказання

Содові інгаляції застосовуються при сухому або вологому кашлі, нежиті, болі та дискомфорті в горлі.

Содові інгаляції за допомогою небулайзера показані при кашлі, осиплості голосу, першіння в горлі, застуді, ларингіті, трахеїті, бронхіті, пневмонії, бронхіальній астмі.

Вдихання лужного розчину здатне знизити інтенсивність і частоту нападів кашлю, у тому числі, при раку легень (суворо за призначенням лікаря).

Примітка: у домашніх умовах інгаляції із содою при кашлі дітям до 5 років можна робити лише за допомогою небулайзера, парові заборонені.

Содові інгаляції при кашлі використовують для лікування дітей, проте для даної категорії хворих існує ряд особливостей виконання процедури, якими не можна нехтувати (тривалість інгаляції, концентрація розчину та ін.). До 12-15 місяців інгаляції з содою не призначаються, з півтора до 10 років – лише після консультації з педіатром.

Содові інгаляції протипоказані при гнійних виділеннях із носової порожнини, патологіях серцево-судинної системи, артеріальній гіпертензії, при туберкульозі, частих носових кровотечах, індивідуальній непереносимості компонентів розчину. Парові інгаляції не проводять дітям, а також пацієнтам із підвищеною температурою тіла незалежно від їхнього віку.

Відео

Пропонуємо до перегляду відеоролик на тему статті.

Інгаляції із содою в домашніх умовах

Одним із стародавніх та ефективних засобів для боротьби з застудними та вірусними захворюваннями є звичайна харчова сода.

Якщо ви підхопили кашель, у вас виник нежить, але при цьому симптоми застуди проходять без підвищення температури, то не поспішайте в аптеку за розрекламованими мікстурами, а спробуйте застосувати інгаляції з содою в домашніх умовах.

Вдихаються пари з молекулами лікарських речовин дуже швидко обволікають слизові оболонки дихальних шляхів. Ви відчуєте полегшення після першої процедури. Поліпшиться евакуація мокротиння, спадуть напади задушливого кашлю, зменшиться набряк носоглотки.

Лікувальна дія інгаляції із содою

Основні терапевтичні властивості при застосуванні парових вдихань у домашніх умовах:

  • Усуває сухість носоглотки.
  • Сприяє виведенню мокротиння з бронхів.
  • Профілактує переродження захворювання на хронічну форму.
  • Сприяє очищенню гайморових пазух.
  • Інтенсифікує одужання.

Умови проведення інгаляції із чайною содою

При проведенні інгаляцій із содою дотримуємося наступних приписів:

  • Для інгаляції використовуємо тільки свіжу воду.
  • Проводимо процедуру за годину до їжі або через дві години після їди.
  • Содові інгаляції однаково ефективні як за допомогою небулайзера, так і старим методом – над каструлею з парою.
  • Температура води для приготування розчину не повинна перевищувати 60 градусів, щоб при вдиху не обпалити слизову оболонку. Занадто гаряча вода зменшує корисну дію соди.
  • Чи не заковтуємо повітря з парою надмірно глибоко. Дихання має залишатися розміреним.
  • Процедура не повинна тривати понад 10 хвилин для дорослих та 4-5 хвилин для дітей.
  • При лікуванні кашлю вдихаємо пару через рот і затримуємо повітря, насичене лікарськими речовинами, у грудній клітці кілька секунд.
  • При лікуванні хвороб носоглотки дихаємо повільно носом.
  • Після інгаляції категорично не рекомендується виходити із приміщення протягом години. Бажано дотримуватися постільного режиму.
  • Процедури дітям проводимо під невпинним контролем дорослих, щоб уникнути опіку.
  • Після інгаляції перевдягаємось у сухий одяг.

Основний склад інгаляцій залишається незмінним: 1 ст. л. соди на 1 л гарячої води. Готуємо основою склад, виливаємо його в металеву ємність, накриваємо голову великим махровим рушником або легкою ковдрою і дихаємо над парою.

Крім того, популярністю користуються такі рецепти:

  • До основного складу додаємо 2 краплі йоду. Процес інгаляції повторюємо, як описано вище.
  • Основні компоненти змішуємо з 3 краплями олії чайного дерева. Склад допомагає впоратися із вірусною застудою.
  • 1 ст. л. шавлії та 1 ст. л. ромашки аптечної заварюємо окропом. Через десять хвилин додаємо у відвар столову ложку соди та починаємо інгаляцію.
  • 3 ст. л. квітів липи заливаємо окропом. Даємо настоятись на маленькому вогні протягом 5 хвилин. Охолоджуємо до 60 градусів. Додаємо 1 ст. л. соди. Інгаляції цим розчином добре очищають бронхи та борються із хвороботворними бактеріями.
  • 1 ст. л. листя мати-й-мачухи та 1 ст. л. трави подорожника заварюємо літром окропу, даємо настоятися і додаємо 1 ст. л. соди. Ефективний засіб для розрідження мокротиння.

Рецепти розчинів для інгаляції з содою при нежиті та гаймориті

Основний склад той самий: 1 літр окропу та 1 ст. л. соди. Особливості приготування лікарських засобів:

  • В основний склад вводимо 3 краплі ялицевої олії. Інгаляції ефективні для очищення гайморових пазух.
  • До основного складу вливаємо 1 ч. л. настоянки евкаліпту. Розчин знімає набряк слизової оболонки носоглотки, сприяє виведенню ексудату.
  • 2 ст. л. нирок та хвої сосни заливаємо літром окропу, наполягаємо. Додаємо 1 ст. л. соди, нагріваємо до 60 градусів. Інгаляція цим складом нормалізує дихання.
  • До основного розчину додаємо 1 ч. л. настоянки прополісу. Чудова антибактеріальна суміш інгаляцій. Застосовується за відсутності алергії на продукти бджільництва!

Протипоказання щодо інгаляцій

Не можна займатися лікуванням інгаляціями при наступних захворюваннях та станах організму:

  • Алергія на будь-який компонент розчину для інгаляції.
  • Температура тіла вища за 37 градусів.
  • Індивідуальна непереносимість лікарських речовин.
  • Наявність гнійного вмісту в харкотинні.
  • Схильність до носових кровотеч.
  • Тяжкі захворювання серцево-судинної та дихальної систем.