Чому не можна вибратися з болота

| | 0 Comments| 19:18
Categories:

Цікаві факти про болота

Болота представляють собою унікальну екосистему. Згубна трясовина, чиста вода, сотні рослин і тварин, смачні ягоди. Неймовірні і пізнавальні факти про болота для дорослих і дітей.

ТОП цікаві факти про болота

  • Факт 1. Болота поглинають більше вуглекислого газу, ніж ліси, перешкоджаючи тим самим посиленню парникового ефекту, так що їх теж можна назвати “зеленими легенями планети”. За рік 1 км² заболочених просторів поглинає в 10-15 разів більше вуглекислоти, ніж 1 км. лісу! І кисню вони теж виділяють до 15 разів більше. Хоча вносять вони і негативний внесок в глобальне потепління, виділяючи в атмосферу метан.
  • Факт 2. У кінцевому підсумку всі прісноводні озера, за рідкісним винятком, перетворюються в болота, і їхній життєвий термін зазвичай не перевищує 50.000 років. Винятками з цього правила є тільки особливо великі і глибокі озера, наприклад, Байкал, якому заболочування не загрожує. Втім, і в самих болотах часто утворюються невеликі озера, так що цей процес працює в обидві сторони.
  • Факт 3. Найбільші болота в світі – Васюганські болота в Росії. Вони досягають площі в 53.000 км², що робить їх більше багатьох країн Європи! На їх території знаходиться близько 800.000 невеликих озер, в яких беруть початок тисячі річок і струмків. Васюганські болота стрімко ростуть, якихось п’ятсот років тому вони були вчетверо менше, ніж зараз. Вони багаті на корисні копалини, одного лише торфу в них неймовірна кількість, близько 2% від усіх світових запасів.
  • Факт 4. Торф являє собою потужний природний консервант, і в торф’яних болотах Європи було знайдено більше 1000 добре збережених тіл древніх людей, що потрапили туди сотні і тисячі років тому. Одного разу поліція навіть почала розслідування після того, як місцеві жителі знайшли в болоті дивно одягнене тіло – воно виглядало так, ніби потрапила туди недавно, і лише медична експертиза показала, що небіжчик пролежав у торфі понад два століття. Більшість “болотних людей” жило близько 2000-2500 років тому, хоча найстарішою знахідкою є близько 8000 років.
  • Факт 5. Більшість болот лежить на півночі, на кордоні вічної мерзлоти. А так як вічна мерзлота через зміни клімату повільно, але вірно відступає на північ, в найближчі десятиліття їх стане більше. Місцеві жителі активно ними користуються, збираючи там ягоди в кінці літа і початку осені. З одного гектара іноді вдається зібрати до 150-200 кг. журавлини і 500-700 кг. морошки.
  • Факт 6. Людство протягом тисячоліть активно займається осушенням болот, і лише в кінці XX століття вчені забили тривогу – виявляється, це завдає непоправної шкоди світовій екології. Кожне болото являє собою цілу екосистему, і її руйнування по втраті для Землі порівняно з вирубкою лісів.
  • Факт 7. Перші болота з’явилися на Землі давно, близько 350-400 млн років тому. Ймовірно, до якогось моменту умови на поверхні нашої планети були іншими, озера не заростали, а грунт не заболочувався. Чому – невідомо.
  • Факт 8. Болотні вогники, які іноді можна побачити по ночах, до сих пір є таємницею, і спроби відтворити їх в лабораторних умовах провалилися. Більшість вчених сходяться на думці, що вони являють собою або світящий газ, що виділяється з торфу, або гнилушки (гниючі рослини), або якісь організми.
  • Факт 9. Болотяна трясовина, як і хиткі піски, надзвичайно небезпечна, але з неї можна вибратися, якщо знати, як це робити, хоча без сторонньої допомоги це вкрай важко. Для переміщення по заболоченим просторам в минулому іноді використовувалися особливі “болотні лижі”, схожі на звичайні, але ширші.
  • Факт 10. Болотна вода, всупереч поширеній думці, по чистоті часто не поступається озерній, а то і перевершує її. В болотах водообміні процеси протікають в середньому втричі швидше, ніж в озерах, а наявність в них моху-сфагнуму, природного антисептика, перешкоджає розмноженню бактерій, тим самим очищаючи воду.

Болота — цікаві факти

Розповіді про болота викликають різні почуття – одні бояться трясовини, інші перед собою бачать бруд, але все погоджуються з одним – це важкопрохідні місця, куди краще не ходити. У болотистої місцевості є одна перевага – оскільки тут мало людей, тварини й рослини перебувають у відносній безпеці. Тут особлива природа – на півночі багато рослинності, у південних вологих місцях рослинності менше, але багато тварин, серед яких є небезпечні – анаконди, крокодили. Представляємо цікаві факти про болота.

Цікава інформація

Торф легко запалюється. Іноді торфовище може мати товщину до 20 метрів. Пожежі на торфовищі дуже небезпечні, вогонь може поширяться на велику глибину. Іноді поверхня виглядає цілою, а під шаром дерну можуть утворюватися вогненні порожнини, у які можуть провалитися люди й техніка. У зв’язку з тим, що торфовище може горіти на глибині в декілька метрів, загасити таку пожежу дуже важко.

Великі болота зовсім не схожі на брудну калюжу. Вода в них, як правило, чиста, обновляється приблизно кожні п’ять днів, що в п’ять разів швидше, ніж у середньому в озерах. Сфагнум – болотний мох має антисептичні властивості, біля нього не розвиваються навіть ті бактерії, які існують без наявності кисню. Торф фільтрує воду, він зв’язує шкідливі речовини, у такий спосіб вода в болоті може бути чистішою, ніж у деяких озерах (пити її, звичайно, без дезінфекції не можна, вода все рівно застійна).

Болота є екосистемою, яка протидіє збільшенню концентрації вуглекислого газу в повітрі. Один гектар боліт забирає з повітря стільки вуглекислого газу, скільки забирає з повітря десять гектарів лісу. Таким чином, ця екосистема, яка у свідомості деяких людей пов’язана з наявністю великої кількості бруду, може очищати й охолоджувати повітря (чим більше в атмосфері вуглекислого газу, тем тепліший клімат, це так званий парниковий ефект).

На поверхні води можна побачити бульбашки болотного газу. Він утворюється в результаті гниття рослин, накопичується під мулом. Головний складник цього газу — метан.

У болоті немає повітря, болотне середовище сповільнює ріст бактерій, через це в болотному середовищі добре зберігаються рослини, тварини й тіла людей. У болотах знаходять стародавні рослини, мумії тварин і муміфіковані тіла людей. Зберігається стародавній одяг, дерев’яні знаряддя праці. Ці знахідки вивчають палеонтологи, біологи, історики, археологи.

У болотах росте рослина, яка росла на Землі в Льодовикову епоху — жирянка. У Росії ця рослина можна побачити в Західному Сибіру, на Камчатці, на Курильських островах. Листочки жирянки мають бактерицидні властивості, їх прикладають до ран, щоб вони швидше гоїлися.

Торф – хороше паливо, у місцевостях, де мало іншого палива, ним обігрівають будинки. Із цієї копалини за мільйони років під дією великого тиску утворилося вугілля. У кам’яному вугіллі можна побачити відбитки тварин і рослин.

Якщо лука має надлишкову вологість, а шар торфу менш, як 30 сантиметрів, таку місцевість називають не болотом, а заболоченою місцевістю, драговини тут незначної глибини, але однаково потрібно бути обережним, при проході через таку місцевість потрібно мати із собою довгу палицю, прощупувати дорогу й бажано йти із супутником, який зміг би допомогти у важку хвилину. У болотистій місцевості не потрібно недооцінювати потенційну небезпеку, ніколи не знаєш, яка глибина під ногами на території з надлишковою вологістю.

Болота займають два відсотки від площі земної суші. У Південній Америці біля 70 відсотків території займають болота, тут знаходиться найбільше болото у світі — Пантанал (площа — 150 тисяч квадратних кілометрів). У Росії знаходиться 37 відсотків від усіх боліт світу, особливо багато заводнених рівнин у Західному Сибіру. Найбільше болото на території Російської Федерації — Васюганське (53 тисячі квадратних кілометрів).

У Північній Греції знаходиться найглибше торф’яне болото у світі, товщина торф’яного шару – біля 70 метрів.

Болота накопичують зайву воду, ця властивість допомагає запобігати паводкам. Осушення боліт може призвести до зникнення багатьох рік, які витікають із них. Волга й Дніпро беруть свій початок з боліт.

Небезпека

У деяких болотах є трясовини. У них може затягнути необережну людину. Оскільки людина є легшою від води, вона має плавучість, тому якщо в трясовині не рухатися, вона не буде затягувати. Люди тонуть через те, що сильно борсаються. Людина під дією сили тяжіння потроху опускається вниз, а грузле болото не дає воді виштовхнути необережного мандрівника назовні.

Найбільш небезпечний час для проходження болота – з ранньої весни до пізньої осені. Узимку болото замерзає й по ньому часто можна безпечно пройти (але все рівно потрібно бути насторожі, а краще без крайньої потреби сюди не потрібно ходити).

Найбільш небезпечними є низинні болота, які живляться ґрунтовими й поверхневими водами. Вони утворюються із глибокої водойми, зверху заростають торфом, часто поверхня вкрита густою рослинністю. Трясовини рідкі й глибокі, людина може стрімко йти під воду, вибратися самому дуже важко, бажано, щоб хтось допоміг, причому допомагати проваленом у трясовину потрібно дуже швидко. Якщо є відчуття, що рослинність може розірватися під ногами, потрібно повільно лягти й відповзти назад. Якщо людина провалилася, їй потрібно подати палицю або мотузку, засоби порятунку потрібно підготувати завчасно, перед входом у болото, тому що у випадку небезпеки для допомоги може бути дуже мало часу. Сила, з якою трясовина тримає ноги, може бути дуже великою, іноді навіть дві людини із труднощами витягають проваленого мандрівника. Витягати людину потрібно різко, без перепочинку, оскільки під час відпочинку, хоч і нетривалого, провалена людина буде назад поринати в трясовину.

Також дуже небезпечні верхові болота. Ці багнисті місця живляться атмосферними опадами. Найбільш небезпечні місця знаходяться скраю, сюди стікається вода із усього болотистої водойми. Іноді рослинність, яка повинна свідчити про наявність твердої купини, росте над глибокими місцями, тому завжди потрібно провіряти шлях довгою палицею, навіть якщо він ззовні здається надійним. Ну й, звичайно, потрібно бути готовим рятувати себе й свого супутника, адже всього передбачити неможливо й у болотах можна провалитися трясовину в будь-який момент, небезпечні місця бувають малопомітними, замаскованими буйною рослинністю, схожими на твердий ґрунт.

Пересування

Правила безпечного пересування:

  1. Потрібно добре подумати, чи варто йти через болото, чи може краще пройти декілька зайвих десятків кілометрів, ніж піддавати себе зайвому (часто смертельному) ризику.
  2. Візьміть із собою довгу і міцну палицю, на неї можна буде спертися у випадку необхідності. Добре було б, якби один кінець мав міцний гак із сучка, якщо буде потреба, цей гак міг би за щось зачепитися (наприклад за дерево чи за міцну купину). Палицею можна прощупувати дно, визначаючи глибину й твердість шляху перед собою. В особливо небезпечних місцях слід прощупувати кожен крок.
  3. Проходити обов’язково потрібно групою, дотримуватия між собою певної дистанції, щоб не провалитися всім разом, і разом з тим, потрібно йти досить близько, щоб у випадку небезпеки можна було б встигнути допомогти один одному.
  4. Бажано зв’язати зап’ястя один одного довгою міцною мотузкою (на значній відстані один від одного). Зав’язувати мотузку потрібно досить сильно, щоб вона не вислизнула під дією слизького болота, і в той же час не можна, щоб мотузка натерла руку або передавила кровоносні судини.
  5. Бажано користуватися болотоступами, які збільшують площу ступні й тим самим зменшують тиск на ґрунт. Болотоступи повинні швидко зніматися, тому що ногу може засмоктати із цим пристосуванням і у випадку небезпеки його потрібно швидко зняти.

Потрібно враховувати, що з неглибокого болота можна вибратися самостійно, а якщо глибина трясовини велика, людина може тонути дуже швидко, так що під час проходження подібної небезпечної місцевості потрібна максимальна обережність.

Як вибратися

Якщо ви потрапили в болото, потрібно зберігати спокій і діяти швидко (не роблячи різких рухів). Алгоритм дій при потраплянні в трясовину приблизно такий:

  1. Якщо ноги почали поринати в трясовину, потрібно негайно збільшити площу контакту із землею – сісти або лягти (можливо, трясовина тільки починається, і вдасться спину поставити на тверду поверхню). Потім потрібно повільно витягати ноги, не роблячи різких рухів, якщо для цього потрібно пожертвувати взуттям, залиште черевики в землі, нозі легше вислизнути з болота.
  2. Рюкзак, верхній одяг потрібно зняти й кинути біля себе, щоб використовувати їх як додаткову опору. При наявності палиці (а вона в болотистій місцевості повинна обов’язково бути), її потрібно поставити горизонтально перед собою й спробувати перенести на неї своя вагу. До палиці, яка служить додатковою опорою, потрібно плавно себе підтягувати, якщо ж на неї різко надавити, вона також може піти в трясовину, а разом з нею затягне руки. Ось чому потрібен спокій – щоб не робити дій, які можуть нашкодити в і так складній ситуації.
  3. Постарайтеся логічно мислити, що потрібно робити, щоб вибратися. Використовуйте сторонню допомогу й підручні засоби.
  4. Не потрібно забувати, що тіло навіть у в’язкому болоті зберігає плавучість, якщо сильно не борсатися, процес занурення припиниться, коли вода буде сягати грудної клітки. Поблизу можуть бути гілки дерев, кущі, трава, за які можна вхопитися. Якщо є за що вхопитися – тягнути рятівну гілочку потрібно обережно, щоб вона не обламалася. Болото тримає добре, щоб вибратися, потрібно багато сил, використайте силу тільки для дій, які потрібні для порятунку (в паніці людина може швидко втомитися).
  5. Вбирайтеся за допомогою плавних, але постійних рухів (під час відпочинку можна провалюватися назад, тому намагайтеся не відпочивати).
  6. Якщо вхопитися немає за що, потрібно постаратися лягти горизонтально, руки розкинути в сторони, так площа контакту з поверхнею збільшиться й тілу легше буде залишатися на поверхні. Далі потрібно перенести вагу на спину й постаратися витягнути ноги.
  7. Якщо ви допомагаєте іншій людині, яка потрапила в трясовину, потрібно кинути мотузку, яку той, хто провалився, повинен намотати на зап’ястя. Також можна подати палицю. Можна використовувати будь-який підручний засіб – куртку, ремінь, шалик, якщо довжини не вистачає, потрібно швидко й міцно зв’язати між собою декілька предметів одягу.
  8. Якщо людина падає горизонтально (як правило, лицем донизу), а не просто провалюється ногами, вона не повинна вставати, потрібно обережно відповзти, залишаючись лежачи.