Чому дорівнює pH крові

| | 0 Comments| 00:33
Categories:

Зміст:

Фізіологія

Постійна концентрація іонів, зокрема ізогідрія, є важливими ланками системного гомеостазу організму (розд. XII.A). У фізіологічних умовах концентрація іонів H + у крові становить 35-45 нмоль/л. Постійна концентрація H + в рідинах організму забезпечує правильний перебіг ферментативних процесів, особливо пов’язаних з синтезом високоенергетичних сполук, які є вирішальними для нормального функціонування клітин і цілих органів. Протягом доби доросла людина масою 70 кг синтезує 15-20 моль газоподібного CO 2 (що відповідає 0,93-1,24 кг карбонової кислоти), що виділяється легенями, а також 1 ммоль нелеткого H + /кг маси тіла, що екскретується через нирки у вигляді іону амонію і т. зв. титрувальної кислотності (яка складається в основному з одноосновного фосфату). Таким чином ізогідрія забезпечується в основному легенями та нирками. Це відображено у рівнянні Гендерсона-Гассельбаха (НН). Згідно з рівнянням:

6,1 = від’ємний логарифм константи дисоціації H 2 CO 3 , [HCO 3 – ] – концентрація гідрокарбонатів у ммоль/л, pCO 2 – парціальний тиск CO 2 в крові у мм рт. ст.

Оскільки рН є від’ємним логарифмом концентрації H + , концентрацію H + доцільно виражати у грам-еквівалентних одиницях за допомогою формули:

З цієї формули випливає, що рН залежить від респіраторного (pCO 2 ) i нереспіраторного (залежного від нирок) компонентів, а також, що pH крові може бути в межах норми, незважаючи на значні зміни pCO 2 i концентрації HCO 3 – . Напр. при підвищенні pCO 2 з 40 мм рт. ст. дo 67 мм рт. ст., а концентрації HCO 3 – з 24 ммоль/л до 40 ммоль/л, частка

не змінюється (становить 1,67), тому також концентрація H + залишається незмінною.

З цього прикладу випливають 2 важливі висновки:

1) для точної характеристики стану кислотно-лужної рівноваги (КЛР) необхідне знати всі 3 складові рівняння НН

2) концентрація H + в межах норми у крові не виключає наявність серйозних порушень КЛР.

Всі порушення КЛР можна поділити на нереспіраторні, респіраторні та змішані ацидоз або алкалоз .

Враховуючи зміну концентрації H + в залежності від зміни pCO 2 і концентрації HCO 3 – , виділяють компенсовані, частково компенсовані або декомпенсовані порушення КЛР.

У фізіологічних умовах рН крові становить 7,35-7.45, а pCO 2 35-45 мм рт. ст. (4,65–6,0 кПа).

У підтримці стабільного рН крові і рідин організму беруть участь: буферні системи крові і тканин, легені, нирки, ШКТ, а також кістки.

Буферні системи крові та тканин

Буферні розчини характеризуються тим, що додавання до них кислоти чи лугу тільки в невеликому ступені змінюють їх рН. Ще однією ознакою буферних розчинів є здатність як зв’язувати, так і віддавати водневі іони.

Людський організм має багато буферних систем, серед яких найважливішу роль відіграють:

1) бікарбонатна система (бікарбонат – карбонатна кислота [HCO 3 – /H 2 CO 3 ])

2) фосфатна система (одноосновний фосфат – двоосновний фосфат [H 2 PO 4 1– /HPO 4 2– ])

3) білкова система (H + -білок/альбуміни)

Бікарбонатна буферна система є унікальною, тому що має здатність швидко усувати або затримувати в організмі через легені один зі своїх компонентів, тобто CO 2 . У жодної з трьох інших буферних систем не має такої здатності..

Фосфатна буферна система є в основному внутрішньоклітинною буферною системою. Двоосновний фосфат HPO 4 2– , зв’язуючи H + , що утворюється в якості кінцевого продукту обміну речовин, перетворюється на H 2 PO 4 – , що екскретується з організму з сечею. У порівнянні з бікарбонатним буфером, фосфатний буфер має не тільки меншу ємність, але й пов’язаний з екскрецією з організму цінного фосфатного аніона.

Білкова буферна система є важливою внутрішньоклітинною буферною системою.

Особливе значення має гемоглобін ( Hb ):

1) складає практично ¾ загальної кількості білків крові

2) має кислу реакцію, внаслідок переваги кислотних груп гему над основними групами глобіну, тому має велику здатність зв’язувати луги

3) його кислотність значно змінюється в залежності від ступеня його окислення.

Гемоглобінова буферна система складається з 2-х підсистем:

1) HHbO 2 (оксигемоглобін) /KHbO 2 (окислений гемоглобінат калію)

2) HHb (дезоксигемоглобін) /KHb (відновлений гемоглобінат калію).

Завдяки цим 2-ом гемоглобіновим системам роль Hb полягає не тільки в перенесенні кисню з легень до тканин, але також у перенесенні CO 2 з тканин до легень.

Згідно з вищезазначеними прикладами буферні речовини крові та тканин не тільки забезпечують утримання концентрації H + в межах норми, але й складають важливу ланку в оксигенації тканин та їх очищення від CO 2 .

Загальна буферна ємність в організмі становить в середньому 14 ммоль/Од. рН/кг маси тіла, з чого 10 % припадає на буферні системи крові, 51 % на буферні системи тканин, а 39 % на вентиляцію легень. В організмі знаходиться ≈2100 ммоль буферних речовин, здатних зв’язати ≈100 ммоль H + . Для порівняння: загальна кількість вільних іонів водню в організмі становить всього лиш 2,1 мкмоль, тобто є в ≈50000 разів меншою від кількості H + , зв’язаних з буферами.

Максимальна кількість іонів водню, яку організм може буферувати до того, як виникнуть незворотні метаболічні зміни, становить 700 ммоль. Якщо припустити, що добова продукція нелетких кислот становить 1 ммоль/кг маси тіла, за відсутності регенерації лугів, загальносистемна буферна здатність людини масою 70 кг вичерпується через 10 днів (700:70 = 10).

Роль легень у кислотно-лужній рівновазі

Доросла людина на добу продукує 15-20 моль CO 2 . З рівняння НН виходить, що рН крові в істотній мірі залежить від pCO 2 . У свою чергу pCO 2 залежить перед усім від вентиляції альвеол (гіповентиляція підвищує, а гіпервентиляція знижує pCO 2 ), а у значно меншій мірі від перфузії крові через легені, співвідношення вентиляції до перфузії, а також дифузії O 2 i CO 2 через стінки альвеол. Тобто причинами респіраторних порушень КЛР в основному є зміни вентиляції альвеол: гіповентиляція спричиняє ацидоз, а гіпервентиляція – алкалоз (розд. II.B.3.1 i розд. II.O.1).

Роль нирок в кислотно-лужній рівновазі

1) зворотної реабсорбції відфільтрованих протягом доби HCO 3 – у ниркових канальцях (150 л [добова клубочкова фільтрація] × 24 ммоль/л [концентрація бікарбонатів] = 3600 ммоль HCO 3 – )

2) екскреції з сечею H + , які походять з нелетких кислот (напр. сульфатної, ортофосфатної) у вигляді титрованої кислотності (0,3 ммоль H + /кг маси тіла/добу) та іону амонію (0,7 ммоль H + /кг маси тіла/добу); кожній утвореній молекулі NH 4 + чи H 2 PO 4 – відповідає регенерація однієї молекули HCO 3 –

3) продукції HCO 3 – з лимонної кислоти чи інших прекурсорів бікарбонатів.

З відфільтрованих в ниркових клубочках бікарбонатів, 85-90 % підлягають зворотній реабсорбції в проксимальному канальні, на що впливає кілька процесів. У клітинах проксимального канальця молекули H 2 O підлягають дисоціації на H + i OH – , а потім іони H + виділяються до просвіту канальців через Na + /H + котранспортер, де зв’язується з відфільтрованими іонами HCO 3 – . Утворюється H 2 CO 3 , яка розпадається на CO 2 i H 2 O під впливом мембранної карбоангідрази. CO 2 дифундує всередину клітин канальців, де поєднується з іонами OH – (що виникли з дисоціації H 2 O) і утворюється HCO 3 – , який проникає у кров.

У дистальному канальці регенерація HCO 3 – також складається з кількох процесів. Основні клітини канальців реабсорбують іони Na + , що приводить до виникнення від’ємного електричного заряду у просвіті канальців. Цей заряд є рушійною силою H + -ATФ-ази i H + /K-ATФ-ази, які виділяють до просвіту канальців іон H + , що утворився внаслідок дисоціації H 2 O всередині клітин канальців. Іони OH – , що утворилися в результаті цієї дисоціації, з’єднуються у клітинах з CO 2 і утворюється іон HCO 3 – , який проникає у кров. В той час виділений до просвіту канальців іон H + з’єднується там з NH 3 , утворюючи NH 4 + (процес амоніогенезу), а також з NaHPO 4 – , утворюючи NaH 2 PO 4 (титруюча кислотність). Виділення H + через H + -ATФазу залежить від активності епітеліального натрієвого каналу основних клітин і залежить від впливу альдостерону, ангіотензину ІІ та активності кальцієвого рецептора (CaR).

Порушення функції нирок при утворенні HCO 3 – або нездатність ниркових канальців виділяти H + чи до зворотної реабсорбції HCO 3 – можуть бути причиною нереспіраторних уремічних або неуремічних (тубулярних) ацидозів. Нирки – найважливіший орган компенсації первинних респіраторних порушень КЛР.

Роль печінки у кислотно-лужній рівновазі

При катаболізмі білків утворюються однакові кількості NH 4 + i HCO 3 – , які перетворюються у сечовину. В залежності від вираженості продукції сечовини (уреогенезу), перетворення амінокислот може бути джерелом HCO 3 – .

Роль кісток у кислотно-лужній рівновазі

У кістковій системі дорослої людини депонується 7-8 молей лугів у вигляді карбонатів і фосфатів кальцію. Мобілізація цих лугів відбувається як правило тільки при хронічних ацидозах, як при уремічних, так і при неуремічних (тубулярних).

Роль ШКТ в кислотно-лужній рівновазі

У фізіологічних умовах ШКТ не відіграє істотної ролі у балансі водневих іонів. При патологічних станах внаслідок втрати шлункового соку під час блювання, жовчі, соку підшлункової залози чи кишкового соку (який містить високі концентрації HCO 3 – ) або з приводу стійкої діареї, можуть виникати тяжкі порушення КЛР, що проявляються нереспіраторним алкалозом (в осіб з блюванням) чи нереспіраторним ацидозом (хронічна діарея, пов’язана з втратами великих кількостей HCO 3 – ). Спожита протягом доби їжа містить ≈35 ммоль потенційних лугів (зазвичай це органічні аніони, що перетворюються у HCO 3 – ), які можуть мати істотний вплив на вираженість і перебіг хронічних ацидозів, особливо у хворих з уремією.

Показники стану кислотно-лужної рівноваги

Рівняння НН показує, що рН крові залежить від 2-х компонентів:

1) нереспіраторного (метаболічного)

Для точної характеристики стану КЛР необхідні 3 показники:

1) концентрація H + , виражена у нмоль/л або як рН

2) концентрація HCO 3 – у ммоль/л – показник нереспіраторного компоненту

3) pCO 2 – показник респіраторного компоненту.

Визначення 2-х з цих 3-х показників дає можливість розрахувати третій показник за допомогою рівняння НН.

Концентрація бікарбонатів [ HCO 3 – ] відповідає актуальній концентрації HCO 3 – у плазмі, отриманій з крові, взятої без контакту з повітрям. Значення [HCO 3 – ] дуже залежить від pCO 2 крові.

Парціальний тиск вуглекислого газу (pCO 2 ) є найкращим індикатором респіраторно-залежних змін у кислотно-лужній рівновазі. Саме визначення pCO 2 має обмежене діагностичне значення, оскільки зміна pCO 2 може бути результатом компенсації первинних нереспіраторних порушень або бути спричиненою порушеннями вентиляції альвеол (див. вище і розд. II.B.3.1, а також розд. II.O.1).

Буферна ємність (англ. buffer base – BB ) – це сума концентрацій бікарбонатів, білків плазми, фосфатів і гемоглобіну. Невисока концентрація фосфатів у крові (1-2 ммоль/л) є причиною того, що ВВ є практично сумою концентрацій бікарбонатів (25 мЕкв/л), білків плазми (≈17 мЕкв/л[не ммоль/л!]) і гемоглобіну (підвищення концентрації Hb на 1 ммоль призводить до підвищення ВВ на 0,58 мЕкв/л). Таким чином дійсне значення ВВ (у мЕкв/л) дорівнює 25 + 17 + концентрація Hb (у ммоль/л) × 0,58. Оскільки концентрацію деяких білків у крові не завжди можна відобразити у ммоль/л (їх молекулярна маса невідома), значення ВВ слід подавати у мЕкв/л, а не у ммоль/л.

Надлишок основ (англ. base excess – BE ) визначає ту кількість титрувальної кислотності або лужності, яку отримують при титруванні розчину до рН 7,40 при pCO 2 40 мм рт. ст. і температурі 37 °C. Якщо ВЕ має від’ємне значення, то досліджуваний розчин містить надлишок нелетких кислот або дефіцит лугів. Значення ВЕ подається у мЕкв/л, а не у ммоль/л, оскільки не кожен луг чи кислота одновалентні. Значення ВЕ не залежить ні від pCO 2 , ні від концентрації гемоглобіну, однак залежить від насичення Hb киснем, тому що оксигемоглобін (HbO 2 ) є більш кислим, ніж дезоксигемоглобін (Hb).

Згідно з правилом електронейтральності рідин організму, сума позитивних зарядів (катіонів) повинна дорівнювати сумі негативних зарядів (аніонів; правило і діаграма Гембла – рис. XII.A-1). Якщо позначити як ∑NK суму концентрацій катіонів, інших ніж Na + (Ca 2+ , K + i Mg 2+ ), а як ∑NA суму концентрацій аніонів, інших ніж Cl – i HCO 3 – (білків, фосфатів, сульфатів, креатиніну і органічних кислот [напр., молочної та β-гідроксимасляної]), то згідно з правилом електронейтральності рідин організму отримаємо рівняння:

[Na + ] + ∑NK = ([Cl – ] + [HCO 3 – ]) + ∑NA

Після перетворення отримуємо рівняння:

[Na + ] – ([Cl – ] + [HCO 3 – ]) = ∑NA – ∑NK = LA

Аніонний розрив (AP) є різницею сум концентрацій невизначених аніонів ( NA ) і невизначених катіонів (NK) або різницею концентрації Na + і суми концентрацій Cl – i HCO 3 – .

У фізіологічних умовах AP становить 8-12 мЕкв/л. NA i NK на сьогоднішній день визначаються рутинно, тому поняття LA втратило своє значення. Величина AP однак є основою для класифікації ацидозів на: ацидоз із нормальним значенням AP (≈12 мЕкв/л; гіперхлоремічні ацидози, спричинені втратою лугів – субстрактні) або ацидоз із збільшеним AP (ацидози, викликані наявністю екзо- чи ендогенних нелетких кислот [додаткові екзо- і ендогенні], зменшеною нирковою регенерацією лугів, зменшеною нирковою екскрецією H + [ретенційні ]). Визначення LA знаходить також застосування:

а) нереспіраторних ацидозів (збільшений аніонний розрив є результатом наявності в плазмі аніонів, які рутинно не визначаються, напр. лактатного, ацетооцтового, метаболітів алкоголю)

б) гамапатії (збільшення AP в зв’язку з надлишком катіонних гамаглобулінів у плазмі)

в) отруєнь бромідами і літієм (збільшення AP при отруєнні літієм, який у плазмі є катіоном, а зменшення LA при отруєнні бромідами , у зв’язку з появою аніону Br – у крові)

2) при клінічному моніторингу результатів визначень Na + , Cl – i HCO 3 – .

PH крові: як виміряти? Яка норма?

Водневий показник, який визначає кислотність крові, або pH, або маркер кислотно-лужної рівноваги – це постійна величина.

Її значення у нормі перебувають у діапазоні від 7,36 до 7,44, зазвичай – 7,4 одиниці.

Зміщення показників у лужну сторону (алкалоз), або у бік кислотності (ацидоз) – симптоми неблагополуччя, які потребують термінового лікування.

Якщо водневий показник знижується нижче 7 одиниць, або підвищується понад 7,8 одиниць, людина перебуває у прикордонному стані між життям та смертю, де 6,8 з одного боку, та 8,0 одиниць із протилежного відрізка діапазону означають загибель організму.

Кислотно-лужної рівноваги: ​​що це?

Здавалося б, вступ у травний тракт, і далі в кров, продуктів з кислою або лужною реакцією має змінювати склад крові. Насправді буферні системи організму забезпечують стабільність кислотно-лужної рівноваги, не допускаючи коливання за межі безпечного діапазону.

Бікарбонатна (гідрокарбонатна) система забезпечує не менше 50% адаптивних здібностей системи гемостазу;

Гемоглобінова система – 35% безпеки;

Система білків крові – 10% буферної ємності;

Фосфатна система – 5-6% буферної безпеки.

Ці системи, підтримуючи життєдіяльність організму, попереджають зсув кислотно-лужної рівноваги у будь-який бік, як і раніше, що організм споживає продукти різноманітного складу. Буферні системи мають невичерпний запас міцності, тому що їх постійно підтримує система виділення, що активізується на рівні рефлексів при необхідності виведення продуктів метаболізму.

Як функціонують системи

Основна гідрокарбонатна система

Гідрокарбонатна система включає два компоненти: H2CO3 і NaHCO3. Між ними і кислотами і лугами, що надходять у кров, постійно відбуваються хімічні реакції.

Бікарбонат натрію, що утворюється в результаті такої взаємодії, незабаром виводиться сечовивідною системою.

Нейтралізація кислоти, що надійшла, відбувається так:

В результаті реакції утворюється вуглекислий газ, що виводиться легкими у навколишнє середовище.

Бікарбонатна буферна система є найбільш чутливою до змін pH, тому реагує на них негайно.

Гемоглобінова, білкова та фосфатна системи крові

Гемоглобін крові за допомогою червоного пігменту реагує на зміни кислотності, зв’язуючи кисень, або віддаючи його у навколишні тканини. Кислотність червоного пігменту гемоглобіну змінюється на 0,15 одиниці, виступаючи в залежності від обставин, як нейтральна сіль або слабка кислота.

Реакція гемоглобіну при надходженні в кров лужної основи:

Взаємодія гемоглобіну під час вступу в кров кислоти:

Білкова буферна система бере участь у підтримці рівноваги pH залежно від концентрації та структури білкових сполук.

Фосфатна система буферної безпеки підтримує кислотно-лужний баланс у сечі, у міжклітинній рідині, у цитоплазмі клітини.

pH різних систем крові людини

Кислотно-лужний показник артеріальної крові, насиченої киснем, на 0,01-0,02 одиниці вище за такий самий показник венозної крові, у надлишку містить вуглекислий газ.

Кислотність плазми крові, що має баланс іонів водню та гідроксильних іонів, відповідає кислотності крові загалом.

Водневий показник інших середовищ може мати невеликий діапазон значень. Плазма крові, вилучена із системи гемостазу, позбавлена ​​фібриногену. Її кислотність має значення у практичному плані, коли плазма використовується визначення групи крові з допомогою гемаглюттинирующих сироваток.

Ацидоз та алкалоз крові

Зсув водневого балансу в кислу або лужну сторону може бути компенсованим та некомпенсованим. Він визначається за лужним резервом – обсягом вуглекислого газу, що витісняється сильною кислотою з 100 мл плазми. Норма цього показника – 50-70 мл CO2 .

CO 2 нижче 45 мл – некомпенсований ацидоз;

CO 2 вище за 70 мл – алкалоз.

Газовий – виникає при висотній хворобі, при гіпервентиляції легень, провокується підвищеною віддачею легень вуглекислого газу, переходить у гіпокапнію;

Негазовий – розрізняють аліментарний алкалоз, що надходить з їжею, та метаболічний алкалоз, пов’язаний із змінами метаболізму.

Газовий – провокується уповільненою віддачею CO 2 легенями, переходить у гіперкапнію;

Негазовий (аліментарний) – виникає при накопиченні продуктів метаболізму, при надходженні їх із ШКТ;

Первинний ренальний – виникає у разі порушення реосорбції в ниркових канальцях, що супроводжуються втратою лугів.

У разі значного відхилення водневого показника від норми потрібна кваліфікована медична допомога. При його перебування в граничних значеннях діапазону, задовільному самопочутті важливо самому пацієнту звертати увагу на стан свого здоров’я.

Основні причини порушення pH – вживання «шкідливих» продуктів, алкоголю, куріння. Якщо пацієнт не володіє інформацією, він не зверне уваги на своє здоров’я, доки не виявиться у стані гострої патології.

Нормалізувати кислотно-лужний баланс можна за допомогою дієтичного харчування, але при поверненні колишнього способу життя показники pH повернуться до колишніх значень.

Для підтримки показника у межах норми потрібно дотримання правил здорового харчування, режиму, виконання оздоровчих заходів.

Автор статті: Олексєєва Марія Юріївна | Терапевт

З 2010 по 2016 рр. практикуючий лікар терапевтичного стаціонару центральної медико-санітарної частини №21, місто електросталь. З 2016 року працює у діагностичному центрі №3.
Наші автори

Загальний аналіз крові (ОАК) – це перше дослідження, з якого починається діагностика захворювань або профілактичний огляд лікаря в рамках щорічної диспансеризації. Без цього простого, але важливого тесту неможливо об’єктивно оцінити стан здоров’я. ОАК інакше називається загальноклінічним або.

Біохімічний аналіз крові («біохімія» або просто ВАК) – це високоінформативний лабораторний тест, який дозволяє судити про стан та функціональний статус більшості внутрішніх органів та систем людського організму. Поряд із загальним або загальноклінічним аналізом, це дослідження крові проводиться на першій стадії.

Сеча є біологічною рідиною, кінцевий результат природного процесу життєдіяльності людини. Вона утворюється у нирках людини у два складні етапи. Разом з рідиною, що виходить з організму, виводиться: сечовина, як кінцевий продукт білкового обміну, електроліти, сечова кислота, а також вітаміни та гормони.

Аланінамінотрансфераза або скорочено АЛТ є особливим ендогенним ферментом. Його включають у групу трансфераз та підгрупу амінотрансфераз. Синтез цього ферменту проходить внутрішньоклітинно. У кров надходить його обмежена кількість.

АСТ, АсАТ, AST або аспартатамінотрансфераза – це те саме поняття, що означає один з ферментів білкового обміну в організмі. Цей фермент відповідальний за синтез амінокислот, що входять до складу клітинних мембран та тканин. Не у всіх органах АСТ виявляє.

Ph крові людини – норма у венозній та артеріальній крові. Методи визначення у домашніх умовах

Будь-які біологічні рідини людського організму, чи то слина, лімфа, сеча, а також найважливіше середовище – кров, характеризуються показником кислотно-лужного балансу.

Power Hydrogen, або, скорочено, pH перекладається як “сила водню” і в побуті лікарів називається “водневим показником”, означає співвідношення в рідині кислих та лужних елементів.

pH крові має величезний вплив на стан усіх органів і систем організму, тому знання меж його норми, способи вимірювання та методи регулювання є невід’ємним елементом для кожного, хто відповідально ставиться до свого здоров’я.

Головне про кров


Кров являє собою рідку сполучну тканину, що складається з двох фракцій у певному співвідношенні – плазми та формених елементів (еритроцити, лейкоцити, тромбоцити та інші).

Співвідношення цих фракцій постійно змінюються, як і постійно оновлюються клітини крові, які відмирають, виходячи з організму системою виділення, і поступаються місцем новим.

Рух крові по судинах керується серцевими ритмами, не зупиняється ні на секунду, тому що саме вона доставляє життєво важливий кисень та поживні речовини до всіх органів та тканин.

Основних функцій крові кілька:

  • Дихальна , що забезпечує доставку кисню від легень до всіх органів, та евакуацію вуглекислого газу по зворотному шляху від клітин до легеневих альвеол,
  • Поживна , що організує доставку поживних речовин (гормонів, ферментів, структурних та мікроелементів тощо) до всіх систем організму,
  • Регуляторна , що забезпечує повідомлення гормонів між органами,
  • Механічна , що утворює тургорну напругу органів за рахунок крові, що приливає до них,
  • Видільна , що забезпечує транспортування відпрацьованих речовин до органів виділення – ниркам та легким, для їх подальшої евакуації,
  • Терморегулююча , що підтримує оптимальну для роботи органів температуру тіла,
  • Захисна , що забезпечує заслін клітин від чужорідних агентів,

Показник pH крові формує якість гомеостатичної функції, що регулює кислотно-лужну рівновагу та водно-електролітний баланс організму.

pH: що таке?

Вперше сформулювали поняття pH у Данії на початку ХХ століття. Фізики запровадили поняття ступеня кислотності рідини, визначаючи її шкалою від 0 до 14. Для кожної рідинного середовища людини є свій оптимальний показник pH, зокрема й у крові.

Значення 7 на цій шкалі позначає нейтральне середовище, величини менше за цей показник вказують на кисле середовище, великі – на лужне. Роблять середовище кислої або лужної концентрації у ній активних частинок водню, тому і називається ще цей показник водневим.

Водневий показник крові, якщо у людини нормальний метаболізм, стабільно перебуває у певних межах. В інших випадках порушується збалансованість систем організму, що спричиняє проблеми зі здоров’ям.

Щоб значення pH було стабільним, у організмі працюють спеціальні буферні системи – рідини, які забезпечують правильну концентрацію іонів водню.

Роблять вони це за допомогою печінки, легенів та нирок, які продуктами своєї діяльності регулюють фізіологічні механізми компенсації: підвищують концентрацію pH або розбавляють її.

Організм може функціонувати без збоїв і злагоджено лише в тому випадку, якщо кислотно-лужна реакція найважливішої рідини організму перебуває у нормі.

Бікарбонатна система0.53
Гемоглобінова буферна система0.35
Білкова буферна система0.1
Фосфатна буферна система0.02

Найголовніша роль цьому взаємодії належить легким, оскільки саме їх структури виробляють переважна кількість кислих продуктів, які виводяться ззовні як вуглекислоти, і впливають дієздатність всього організму.

Ниркам відводиться роль зв’язування та утворення частинок водню, коли вивільнені іони натрію та бікарбонат повертаються в кров. Печінка ж утилізує непотрібні кислоти, що у неї з організму, чим змушує кислотно-лужну рівновагу рухатися у бік олужування.

Лужний баланс різних жидів

Рівень pH-постійності залежить і від органів травлення, які теж не стоять осторонь, а активно впливають на рівень кислотності шляхом продукування величезної кількості травних соків, що змінюють рівень pH.

Негативними факторами, що впливають на рівень pH, визнаються:

  • Погана екологія,
  • Шкідливі звички,
  • Незбалансоване харчування,
  • Психоемоційні навантаження,
  • Порушення режиму праці та відпочинку.

Норма та відхилення pH

Якщо людина здорова, то у неї показник pH стабільно тримається в межах 7,35-7,45 одиниць. Значення даного інтервалу означають слаболужну реакцію крові.

Слід знати, що норми показника для венозної та артеріальної крові різні:

Тільки при таких значеннях легкі, видільна, травна та інші системи працюють гармонійно, виводячи з організму непотрібні речовини, у тому числі кислоти та основи, чим і підтримують здорову кислотність у крові.

Якщо виявляється підвищена чи знижена кислотність, лікар має право запідозрити наявність хронічних захворювань, оскільки вони відбивають серйозні порушення у роботі організму.

Зниження показника нижче 7,35 свідчить про такий стан як ацидоз, а при значеннях pH більше 7,45 ставлять діагноз алкалоз.

У цьому людина відчуває різні негативні зміни здоров’я, відбуваються зміни у зовнішності, виявляються хронічні захворювання. Показники понад 7,8 та нижче 7,0 вважаються несумісними з життям.

При відхиленнях від норми насамперед можна визначити проблеми в органах, найбільш відповідальних за кислотно-лужний баланс:

Кислотно-лужний баланс різних продуктів

Аналіз pH крові

При діагностиці багатьох розладів знадобиться визначення рівня кислотності крові. У цьому випадку лікар повинен дізнатися вміст іонів водню та загальну кислотність шляхом забору артеріальної крові.

Артеріальна кров є більш чистою, ніж венозна, і співвідношення в ній плазми та клітинних структур більш постійно, тому дослідження саме її, а не венозної, є кращим.

Аналіз на рівень кислотності проводиться шляхом забору крові з капілярів пальця, тобто поза організмом (інвітро). Надалі її поміщають у скляні pH-електроди та проводять вимірювання електрометричним способом, підраховуючи іони водню та вуглекислого газу в одиниці об’єму крові.

Розшифровка значень проводиться лікарем, який при винесенні вердикту повинен спиратися на дані інших діагностичних досліджень.

У переважній більшості випадків показник, що дорівнює 7,4, вказує на слаболужну реакцію і свідчить про нормальну кислотність.

На підставі цифрових значень можна зробити такі висновки:

  • Якщо показник дорівнює 7,4 це говорить про слаболужної реакції і про те, що кислотність в нормі.
  • Якщо рівень pH підвищений (становить більше 7,45) свідчить про те, що в організмі накопичилися лужні речовини (підстави) та органи, відповідальні за їх евакуацію, не справляються із цим завданням.
  • Якщо pH виявляється нижче нижньої межі норми , це говорить про закисленні організму, тобто кислоти виробляється або більше, ніж потрібно, або буферні системи що неспроможні знешкоджувати її надлишки.

І залуження, і закислення, що зберігаються тривалий час, не проходять безслідно для організму.

Алкалоз

Причинами метаболічного алкалозу, при якому організм перенасичений лугом, є:

  • Інтенсивне блювання, при якому втрачається багато кислоти та шлункового соку,
  • Перенасичення організму деякими рослинними або молочними продуктами, що ведуть до олужнення,
  • Нервові навантаження, перенапруга,
  • Надлишкова вага,
  • Серцево-судинні захворювання, що протікають із задишкою.

Алкалоз характеризується такими симптомами:

  • Погіршення перетравлення їжі, відчуття тяжкості в шлунку,
  • Явища токсикозу, оскільки речовини погано засвоюються і залишаються у крові,
  • Шкірні прояви алергічного характеру,
  • Погіршення роботи печінки, нирок,
  • Загострення хронічних захворювань.

При лікуванні показано усунення причин, що викликають залуження. Нормалізувати кислотність допоможе вдихання сумішей, що містять вуглекислий газ.

Ефективні для нормалізації pH також розчини амонію, кальцію, калію, інсуліну, що призначаються лікарем у терапевтичній дозі. Це лікування слід проводити під контролем лікаря в умовах стаціонару.

Ацидоз

Ацидоз є найчастішим проявом метаболічних порушень, ніж алкалоз – людський організм стійкіший до залужування, ніж до закислення.

Легка форма звичайно протікає безсимптомно і виявляється випадково при супутніх аналізах крові.

При серйозній формі недуги виявляються такі симптоми:

  • Дихання, що почастішало,
  • Нудота,
  • Блювота,
  • Швидка стомлюваність,
  • Печія.

Коли в організмі високий рівень кислотності, органи та тканини відчувають дефіцит харчування та кисню, що веде з часом до патологічних станів:

  • Збоям у роботі серцево-судинної системи
  • Загальна слабкість,
  • Порушень сечовидільної системи,
  • Пухлинним процесам,
  • Болючості в м’язах і суглобах,
  • Ожиріння,
  • розвитку діабету,
  • Зниження імунітету.

Причинами усталеного ацидозу виступають:

  • Цукровий діабет,
  • Кисневе голодування,
  • Переляк або шок, стресовий стан,
  • Різні захворювання,
  • Алкоголізм.

Тактика лікування передбачає усунення причин, що спричинили закислення крові. При явищах ацидозу та при патології, що супроводжує цей стан, хворий потребує рясного пиття та прийому содового розчину.

Вимірювання pH крові самостійно

Важливість дотримання норми кислотно-лужного балансу здоров’ю людини зажадало від медичної промисловості створення портативних приладів, з допомогою яких можна виміряти pH у домашніх умовах.

Такий прилад для вимірювання pH, що пропонується в різних варіаціях аптеками та спеціалізованими магазинами медтехніки, здатний дати точний результат з мінімальними похибками вимірювання.

Маніпуляція складається з проколу поверхні шкіри найтоншою голкою та забору незначної кількості крові.

Вбудований в апарат електронний пристрій при цьому миттєво реагує та виводить результат на дисплей. Процедура досить проста та безболісна.

Однак, при всій доступності самодіагностики, все ж таки не варто нехтувати перевагою точного вимірювання в лабораторії медичного закладу та консультацією кваліфікованого лікаря.

Як підвищити або знизити кислотність за допомогою живлення

За допомогою правильної організації харчування можна не тільки урізноманітнити меню та зробити раціон більш збалансованим, але й підтримати за допомогою необхідний рівень pH.

Певні продукти при процесах засвоєння сприяють посиленню лужності, а вживання інших, навпаки, відбувається підвищення кислотності.

Продукти, що підвищують рівень кислотності:

  • Яйця,
  • Солодощі,
  • Хлібобулочні та макаронні вироби,
  • Пиво
  • Кисломолочна продукція,
  • Газовані напої,
  • Злаки, бобові,
  • Сіль,
  • Антибіотики.

Якщо раціон перенасичений цими продуктами, то людина неминуче з часом почне відчувати імунні розлади, збої в роботі системи травлення,

Таке харчування призводить до збоїв репродуктивної системи і у чоловіків і у жінок: для нормального синтезу сперматозоїдам необхідне лужне середовище, і при їх русі піхвою жінки, що має занадто високу кислотність, вони гинуть.

Продукти, що сприяють олужнюванню крові:

  • Цитрусові,
  • Селера,
  • Манго,
  • Папайя,
  • Виноград,
  • Зелень (петрушка, шпинат, селера, спаржа),
  • Фрукти (груші, яблука, абрикоси, банани, авокадо, персики)
  • Абсолютно всі овочеві соки,
  • Імбир,
  • Часник,
  • Проста питна та мінеральна вода.

Коли людина зловживає тваринними жирами, алкоголем, кавою, солодкою, при цьому курить і піддається стресам, організм зазнає «закислення».

Токсини, які утворюються у своїй, не виводяться з організму, а осідають у крові, суглобах, судинах, стаючи провокаторами хвороб. Поряд з комплексом процедур, що очищають і лікувальних, лікарі радять регулярно пити лужну мінеральну воду.

Висока ефективність мінеральної води полягає в тому, що вона не тільки нормалізує кислотно-лужний баланс, але й благотворно впливає на весь організм – виводить шлаки, оздоровлює шлунок, покращує структуру крові та посилює імунітет. Рекомендована доза: 3-4 склянки на день.

Показник pH у межах норми – неодмінна умова здорового функціонування органів і систем людини, тому що всі тканини надзвичайно чутливі до його коливань і тривалі порушення можуть призвести до найгірших наслідків.

Перевірити самостійно і контролювати час від часу свій кислотно-лужний баланс повинен кожен відповідальний індивід.

Механізми підтримання кислотно-лужної рівноваги крові

Кров є найважливішим внутрішнім середовищем людського організму, формує її рідка сполучна тканина. З уроків біології багато хто пам’ятає, що у складі крові присутня плазма і такі елементи, як клітини лейкоцитів, тромбоцитів та еритроцитів. Вона постійно циркулює по судинах, не зупиняючись на хвилину і цим забезпечуючи киснем всі органи та тканини. Вона має здатність дуже швидко оновлюватися за рахунок руйнування старих клітин та миттєво утворювати нові. Про те, що таке pH та показники кислотності крові, їх норму та вплив на стан організму, а також про те, як виміряти pH крові та регулювати його за допомогою корекції раціону, ви дізнаєтеся з нашої статті.

Функції крові

  • Поживна. Кров забезпечує всі частини тіла киснем, гормонами, ферментами, що забезпечує повноцінну роботу всього організму цілком.
  • Дихальна. Завдяки циркуляції крові кисень надходить від легень до тканин, а вуглекислий газ від клітин навпаки – до легень.
  • Регуляторна. Саме за допомогою крові регулюється надходження корисних речовин в організм, підтримується необхідний рівень температури та контролюється кількість гормонів.
  • Гомеостатична. Ця функція визначає внутрішню напругу та баланс тіла.

Трохи історії

Отже, навіщо необхідно вивчати pH крові людини чи, як це ще називають, кислотність крові? Відповідь проста: це неймовірно потрібна величина, яка є стабільною. Вона формує необхідний хід окисно-відновних процесів організму людини, активність його ферментів, крім того, інтенсивність усіляких процесів обміну речовин. На кислотно-лужний рівень будь-якого виду рідини (і крові в тому числі) впливає кількість активних частинок водню. Можна провести експеримент та визначити pH кожної рідини, але в нашій статті йдеться про pH крові людини. Вперше термін «показник водню» з’явився на початку 20 століття і сформулював його так само, як і шкалу pH, фізик із Данії – Серен Петер Лауріц Сервісен. Введена ним система визначення кислотності рідин мала поділу від 0 до 14 одиниць. Нейтральна реакція відповідає значення 7.0. Якщо pH будь-якої рідини має число менше зазначеного, значить, сталося відхилення у бік «кислотності», а якщо більше – у бік «лужності». Стабільність кислотно-лужного балансу в людини підтримують звані буферні системи — рідини, які забезпечують стабільність іонів водню, підтримуючи в необхідній кількості. А допомагають їм у цьому фізіологічні механізми компенсації – результат роботи печінки, нирок та легенів. Всі разом вони стежать, щоб значення pH крові залишалося в межах норми, тільки так організм функціонуватиме злагоджено, без збоїв. Найбільший вплив на цей процес мають легкі, адже вони виробляють величезну кількість кислих продуктів (виводяться вони у вигляді вуглекислоти), а також підтримують дієздатність всіх систем і органів. Нирки пов’язують і утворюють частинки водню, а після цього повертають у кров іони натрію та бікарбонат, а печінка переробляє та усуває конкретні кислоти, які нашому організму більше не потрібні. Не можна забувати і про діяльність органів травлення, вони ж теж роблять свій внесок у підтримку рівня кислотно-лужної сталості. А внесок цей неймовірно величезний: вищеназвані органи виробляють травні соки (наприклад, шлунковий), які вступають у лужну чи кислотну реакцію.

Користь підкислення крові

їмо для того, щоб жити, а щоб це призначення обов’язково збувалося, потрібно харчуватися правильно і максимально ефективно використовувати їжу, що споживається. Енергія, яку ми отримуємо з їжі, формується згодом окислення киснем поживних речовин (вуглеводи, білки, жири). На жаль, людський організм часто зазнає гіпоксії. Що таке гіпоксія? Це стан, коли клітини не одержують достатньо кисню. Чим загрожує гіпоксія і як з нею боротися? Через гіпоксію клітини гинуть або перестають ділитися, а допоможе боротися із цим підкислення крові.

Підкислення крові по друзю докладно описано у книзі автора Микола Друзьяк під назвою «Як продовжити швидкоплинне життя». Якщо ви колись задумалися над тим, кислота, навіщо потрібна і для чого потрібні кислі продукти, вам буде цікаво почитати цю статтю. Для початку невелике введення у процесах, що відбуваються у людському організмі. Говорячи про гіпоксію, більшість людей стикаються з такою проблемою, яка виникає з двох основних причин зовнішнього та внутрішнього походження. Перша причина пов’язана з зниженим парціальним тиском кисню у повітрі, що вдихається, так як відбувається в горах, наприклад. Друга причина пов’язана з конкретними порушеннями в організмі, оскільки атеросклероз та вегето-судинні захворювання.

Ще раніше вчені визначили, що організм зберігає частину вуглекислого газу як необхідну складову часто внутрішнього середовища організму. Тоді ж виникла гіпотеза щодо того, що наявність вуглекислого газу в крові регулює інтенсивність окисних процесів у тканинах відповідно до свого парціального тиску. Якщо парціальний тиск вуглекислого газу в крові знижується, порушуються обмінні процеси в організмі, а організм зазнає старіння та захворювань.

Вуглекислий газ впливає на кислотно-лужний стан крові, яке вирішує, буде страждати від гіпоксії чи ні. Так як немає такої постійної рівноваги в тому, що стосується кислотно-лужний стан крові, то можна і потрібно самостійно на це вплинути, щоб отримати сприятливий вплив для свого організму.

Дослідження показали, що люди, у яких кисла кров більш здорові і тривалість життя у них набагато вища, ніж ті, у яких кров лужна. Скажете, що це не так важливо? Врахуйте, що реакція крові прямо впливає на здоров’я і самопочуття. Для того щоб зрозуміти наскільки це важливо, необхідно згадати про те, що фахівці користуються зрушенням кислотно-лужного балансу в кислотну сторону з метою боротьби з онкологічними захворюваннями. Практика показала, що люди, які мають онкологічні захворювання або схильність до них відрізняються лужною реакцією слини та сечі, про що говорять результати аналізу. Якщо ви вже зрозуміли, як важливо підкисляти кров, значить, у вас виникло питання: «Як підкисляти кров?».

Підкислення крові здійснюється з допомогою вуглекислого газу. Крім цього, можна користуватися органічними кислотами, які можна і потрібно додавати до питної води. Якою кислотою слід підкисляти кров? Для підкислення крові можна використовувати яблучний оцет, винний оцет, лимонну кислоту. Більшість фахівців скептично ставляться до такого питання як підкислення крові і запевняють своїх хворих, що вони запрацюють собі гастрит або виразку і що таке ніяк не можна робити, насправді нічого подібного з вами не станеться, якщо ви таким чином підкислятимете кров.

Ви ще не до кінця зрозуміли, чому потрібно виборювати кислотне середовище крові? Одна з відповідей це аргумент – атеросклероз виникає лише у разі лужної реакції крові. Всі знають, які наслідки у атеросклерозу, тому важливо запобігти його виникненню та розвитку. Допоможе запобігти появі атеросклерозу постійне підкислення крові. Чому у лужному середовищі виникає атеросклероз? Це з неефективної роботою антиоксидантної системи. Недостатньо просто використовувати в їжу продукти, які містять антиоксиданти, потрібно при цьому також підкислювати кров, оскільки тільки в такому випадку можна досягти позитивного ефекту.

Підкислення також сприяє зниженням рівня кальцію в крові (поліпшується засвоєння кальцію), що сприяє профілактиці та лікуванню атеросклерозу. Здоров’я судин радикальним чином впливає на здоров’я організму в цілому, тому що всі клітини потребують харчування, яке забезпечується системою кровопостачання. Постійно підкислюючи кров можна досягти лікування атеросклерозу.

Лужна кров – це кров, яка містить багато кальцію. Кальцій шкідливий тим, що він сприяє утворенню тромбів та закупорюванню судин. Подібне може стати причиною інсульту, інфаркту, тромбоеболії тощо. Люди помилково думають, що отримують кальцій лише з молочних продуктів. Насправді, основним постачальником іонів кальцію є вода. Для того, щоб забезпечити здоров’я своєму організму, потрібно зменшити кількість споживаних молочних продуктів, при цьому, продовжуючи підкислювати кров, тому що рівень кальцію у воді важко контролювати. Для того, щоб зберегти кислотність крові pH 6,9 (це оптимальний показник, кров повинна бути злегка кислою) не рекомендується засмагати, оскільки засмага підвищує лужність крові.

Як підкисляти кров? Дуже просто – 1-3 рази на день потрібно пити 1 склянку води з 1 ч. л. оцту. Ідеально підійде для цього яблучний оцет. Подібний напій покращує обмін речовин, підкислює кров та покращує самопочуття, а також сприятливо впливає на здоров’я. Споживання оцту після прийомів білкової їжі покращить її засвоєння та дозволить організму отримати максимальну користь від неї. Бажаєте жити довго та бути здоровими? Подумайте про підкислення крові. Більше про це можна читати у книзі автора Микола Друзьяк «Як продовжити швидкоплинне життя».

Як визначити pH крові?

Вимірювання кислотності крові проводять електрометричним методом, для цього застосовується специфічний електрод, виконаний зі скла, який визначає кількість іонів водню. На результат впливає вуглекислий газ, що міститься у кров’яних тільцях. Визначення pH крові можна провести у лабораторії. Вам потрібно всього лише здати матеріал на аналіз, причому знадобиться тільки артеріальна або капілярна кров (з пальця). Причому артеріальна кров дає найдостовірніші результати, тому що кислотно-лужні величини у неї найбільш постійні.

pH різних систем крові людини

Кислотно-лужний показник артеріальної крові, насиченої киснем, на 0,01-0,02 одиниці вище за такий самий показник венозної крові, у надлишку містить вуглекислий газ.

Кислотність плазми крові, що має баланс іонів водню та гідроксильних іонів, відповідає кислотності крові загалом.

Водневий показник інших середовищ може мати невеликий діапазон значень. Плазма крові, вилучена із системи гемостазу, позбавлена ​​фібриногену. Її кислотність має значення у практичному плані, коли плазма використовується визначення групи крові з допомогою гемаглюттинирующих сироваток.

Як дізнатись pH власної крові в домашніх умовах?

Звичайно, найприйнятнішим способом все ж таки буде звернення до найближчої поліклініки для проведення аналізу. Тим більше, що після цього лікар зможе дати адекватне розшифрування результатів і відповідні рекомендації. Але на сьогоднішній день випускається безліч пристроїв, які дадуть точну відповідь на питання, як визначити pH крові в домашніх умовах. Найтонша голка миттєво проколює шкіру і набирає невелику кількість матеріалу, а мікрокомп’ютер, що знаходиться в апараті, відразу ж робить всі необхідні розрахунки та виводить результат на екран. Все відбувається швидко та безболісно. Придбати такий прилад можна у спеціалізованому магазині медичної техніки. Великі аптечні мережі також можуть привезти цей апарат на замовлення.

Кріопреципітат

Що це таке? Кріопреципітатом називають білки-кріоглобуліни, які випадають в осад і утворюють гель, коли свіжозаморожена донорська плазма відтає у певному режимі. Кріопреципітат буває замороженим у вигляді маси жовтого кольору і висушеним у вигляді порошку для розчинення у воді.

У яких випадках застосовується? Препарат містить фактори зсідання крові. Його застосовують при гемофілії, дисемінованому внутрішньосудинному згортанні та деяких інших патологіях.

Європейська клініка співпрацює з одним із найбільших банків донорської крові в України. Ми проводимо переливання препаратів крові на основі ліцензії на трансфузіологію в амбулаторних і стаціонарних умовах, яку нашій клініці видав Департамент охорони здоров’я Києва. У нас є все необхідне, щоб виконати трансфузію максимально оперативно, з дотриманням сучасних стандартів та рекомендацій.

Запис на консультацію цілодобово

Список літератури:

  1. Sanjeev Sharma MD; Poonam Sharma, MD; і Lisa N. Tyler, MD, Creighton University School of Medicine, Omaha, Nebraska. Transfusion of Blood and Blood Products: Indications and Complications. Am Fam Physician. 2011 Mar 15; 83 (6): 719-724.
  2. Joint United Kingdom (UK) Blood Transfusion and Tissue Transplantation Services Professional Advisory Committee. 3.3: Blood products.
  3. Загальноукраїнська громадська організація “Українська асоціація трансфузіологів”. Донорська кров та її компоненти: характеристики та контроль якості. ІІ. Еритроцити (еритроцитна маса). Стандарт організації №2, дата прийняття 01.04.2005.
  4. Загальноукраїнська громадська організація “Українська асоціація трансфузіологів”. Донорська кров та її компоненти: характеристики та контроль якості. ІІІ. Еритроцити з віддаленим лейкотромбоцитарним шаром. Стандарт організації №3, дата прийняття 01.04.2005.
  5. Загальноукраїнська громадська організація “Українська асоціація трансфузіологів”. Донорська кров та її компоненти: характеристики та контроль якості. IV. Еритроцитна завись. Стандарт організації №4, дата прийняття 01.04.2005.
  6. Загальноукраїнська громадська організація “Українська асоціація трансфузіологів”. Донорська кров та її компоненти: характеристики та контроль якості. V. Еритроцитна завись із віддаленим лейкотромбоцитарним шаром. Стандарт організації №5, дата прийняття 01.04.2005.
  7. Загальноукраїнська громадська організація “Українська асоціація трансфузіологів”. Донорська кров та її компоненти: характеристики та контроль якості. VII. Еритроцити, збіднені лейкоцитами. Стандарт організації №7, дата прийняття 01.04.2005.
  8. Загальноукраїнська громадська організація “Українська асоціація трансфузіологів”. Донорська кров та її компоненти: характеристики та контроль якості. VIII. Кріоконсервовані еритроцити. Стандарт організації №8, дата прийняття 01.04.2005.
  9. Загальноукраїнська громадська організація “Українська асоціація трансфузіологів”. Донорська кров та її компоненти: характеристики та контроль якості. IX. Еритроцити, отримані методом аферезу. Стандарт організації №9, дата прийняття 01.04.2005.
  10. Загальноукраїнська громадська організація “Українська асоціація трансфузіологів”. Донорська кров та її компоненти: характеристики та контроль якості. X. Тромбоцити: відновлені. Стандарт організації №10, дата прийняття 01.04.2005.
  11. Empendium.com Тромбоцити, відновлені із дози крові (отримані мануальним методом).
  12. Загальноукраїнська громадська організація “Українська асоціація трансфузіологів”. Донорська кров та її компоненти: характеристики та контроль якості. XI. Тромбоцити, одержані методом аферезу. Стандарт організації №11, дата прийняття 01.04.2005.
  13. Empendium.com Тромбоцити (концентрат тромбоцитів), одержані методом автоматичного аферезу.
  14. Empendium.com Відмиті тромбоцити.
  15. Загальноукраїнська громадська організація “Українська асоціація трансфузіологів”. Донорська кров та її компоненти: характеристики та контроль якості. XV. Кріоконсервовані тромбоцити, отримані методом аферезу. Стандарт організації №15, дата прийняття 01.04.2005.
  16. Загальноукраїнська громадська організація “Українська асоціація трансфузіологів”. Донорська кров та її компоненти: характеристики та контроль якості. XVI. Гранулоцити, отримані методом аферезу. Стандарт організації №16, дата прийняття 01.04.2005.
  17. Міністерство охорони здоров’я Республіки Білорусь у. Переливання донорської крові та її компонентів. Інструкція по застосуванню. Республіканська станція переливання крові, Білоруська медична академія післядипломної освіти, НДІ гематології та переливання крові. Автори: Е.Л. Свірновська, В.С. Бондаренко, І.В. Бровко, В.М. Гапанович, В.В. Клімович, Л.А. Смирнова, І.І. Канус, Т.В. Будько.
  18. MSD Керівництво. Професійна версія Продукти крові. Равіндра Сароде Доктор медичних наук, Південно-західний медичний центр Техаського університету Останній повний огляд / редакція листопад 2020, Равіндра Сароде, MD.
  19. Довідник MSD Пароксзимальна нічна гемоглобінурія (ПНГ).
  20. Загальноукраїнська громадська організація “Українська асоціація трансфузіологів”. Донорська кров та її компоненти: характеристики та контроль якості. XII. Свіжозаморожена плазма. Стандарт організації №12, дата прийняття 01.04.2005.
  21. Загальноукраїнська громадська організація “Українська асоціація трансфузіологів”. Донорська кров та її компоненти: характеристики та контроль якості. XIII. Кріопреципітату. Стандарт організації №13, дата прийняття 01.04.2005

Показники кислотності крові людини: нормальні, а також відхилення

Нормальний pH крові налічує 7.35 – 7.45 одиниці, це показники здорової людини, що свідчать про те, що у вас є слабко лужна реакція. Якщо цей показник знижений і ph нижче 7.35, то лікар ставить діагноз «ацидоз». А в тому випадку, якщо показники вищі за норму, то йдеться про зміну норми в лужну сторону, це називається алкалоз (коли показник вищий за 7.45). Людина має серйозно ставитися до рівня pH у своєму організмі, оскільки відхилення більш ніж на 0,4 одиниці (менше 7.0 та більше 7.8) вважаються вже несумісними з життям.

Визначення показника кислотності у лабораторії

Після забору матеріалу проба доставляється до лабораторії. Щоб уповільнити обмін речовин, оскільки це впливає достовірність результату, з пробірки видаляють бульбашки газу, а її поміщають у лід.

У лабораторії проводять аналіз крові електрометричним методом, використовуючи скляні Ph-електроди. Виробляють підрахунок числа іонів водню та визначають концентрацію вуглекислого газу в крові.

За отриманими даними резюмують:

  • якщо значення лише на рівні 7,4 одиниць – слаболужна реакція, кислотність нормальна;
  • якщо показник перевищує 7,45, є залужування організму, коли системи, відповідальні за переробку, не справляються зі своїми функціями;
  • якщо значення нижче за норму (7,4) – підвищена кислотність, що означає або її зайве накопичення, або не здатність буферних систем знешкодити ці надлишки.

Будь-яке відхилення шкідливе для організму і потребує більш детального обстеження людини та призначення належного лікування.

Ацидоз

У тому випадку, якщо лабораторні дослідження виявили у пацієнта ацидоз, це може бути показником наявності цукрового діабету, кисневого голодування або стану шоку або пов’язано з початковою стадією ще серйозніших захворювань. Легкий ацидоз протікає безсимптомно, і виявити його можна лише у лабораторії, вимірявши pH вашої крові. Тяжка форма цієї недуги супроводжується частим диханням, нудотою та блюванням. При ацидозі, коли рівень кислотності організму падає нижче за відмітку 7.35 (pH крові норма – 7.35-7.45), необхідно спочатку усунути причину такого відхилення, а разом з цим хворому потрібне рясне питво та прийом соди всередину як розчин. Крім того, необхідно в такому разі здатися фахівцям – терапевту чи лікарю швидкої допомоги.

Алкалоз

Причиною метаболічного алкалозу може бути безперервне блювання (часто буває при отруєнні), яке супроводжується значною втратою кислоти і шлункового соку, або ж вживання в їжу великої кількості продуктів, що викликають перенасичення організму лугом (продукти рослинного походження, молочна продукція). Є такий різновид підвищеного кислотно-лужного балансу, як «дихальний алкалоз». Він здатний з’явитися навіть у цілком здорової та міцної людини при занадто великих нервових навантаженнях, перенапрузі, а також у пацієнтів, схильних до повноти, або при задишці у людей, схильних до серцево-судинних захворювань. Лікування алкалозу (як і у разі ацидозу) починається з усунення причини даного явища. Також якщо необхідно відновити рівень pH крові людини, цього можна досягти завдяки вдихання сумішей, які містять вуглекислий газ. Потрібні для відновлення ще й розчини калію, амонію, кальцію та інсуліну. Але самолікуванням займатися в жодному разі не можна, всі маніпуляції проводяться під наглядом фахівців, нерідко хворому потрібна госпіталізація. Усі необхідні процедури призначає лікар-терапевт.

Алкалоз та його причини

Алкалоз, або залуження крові, – захворювання, що зустрічається нечасто і виникає через велику втрату кислоти в організмі або через накопичення лугу. Значне зниження кислоти можливе через часте і тривале блювання (наприклад, при отруєнні) або порушення окремих функцій нирок, відповідальних за регуляцію кислотної рівноваги.

Виділяють два типи алкалозу:

  • газовий, що розвивається через підвищену віддачу легкими вуглекислого газу (гіпервентиляція, постійне знаходження на великій висоті – висотна хвороба);
  • не газовий, що виникає при високих лужних резервах (надходження великої кількості лугу з їжею, порушення обміну речовин).

Основні причини, що призводять до зниження кислоти:

  • надмірне вживання їжі з великим вмістом лугу (це зелений чай, молоко та продукти на його основі);
  • надмірна вага, що переходить в ожиріння;
  • наявність серцево-судинних хвороб;
  • нервовий зрив, емоційна перенапруга;
  • прийом деяких лікарських засобів, що призводять до збою лужної рівноваги.

При алкалозі порушуються процеси обміну, погіршується травна діяльність, із шлунково-кишкової системи до крові потрапляють токсини. Ці відхилення провокують розвиток захворювань печінки, ШКТ, виникають проблеми зі шкірою, алергічні реакції .

Які продукти підвищують кислотність крові

Щоб тримати під контролем pH крові (норма 7.35-7.45), потрібно правильно харчуватися та знати, які продукти підвищують кислотність, а які – лужність в організмі. До продуктів, що підвищують рівень кислотності, відносяться:

  • м’ясо та м’ясопродукти;
  • риба;
  • яйця;
  • цукор;
  • пиво;
  • кисломолочні продукти та хлібобулочні вироби;
  • макарони;
  • солодкі газовані напої;
  • алкоголь;
  • сигарети;
  • кухонна сіль;
  • цукрозамінники;
  • антибіотики;
  • практично всі різновиди злаків;
  • більшість бобових;
  • класичний оцет;
  • морепродуктів.

Лейкоцити (лейкоцитарна маса)

Гранулоцити, отримані методом аферезу

Що це таке? Гранулоцити – різновид лейкоцитів, які отримали свою назву за те, що при вивченні під мікроскопом у них виявляють гранули. Це всі ті клітини, які захищають організм від інфекцій і не належать до лімфоцитів. Їхня основна функція – фагоцитоз, вони “заковтують” і знищують чужорідні агенти, що потрапили в організм. Об’єм порції препарату становить не більше 500 мл, в ній має бути не менше 10×10 9 гранулоцитів. Отримують препарат методом аферезу.

У яких випадках застосовується? Переливання лейкоцитарної маси необхідні при інфекційних ускладненнях, таких як сепсис, некротична ентеропатія, пневмонія, якщо лікування антибіотиками не дає ефекту, і рівень гранулоцитів у крові пацієнта нижче 0,75×109/л.

Що відбувається, якщо кислотність крові підвищена

Якщо раціон людини завжди включає у собі перелічені вище продукти, то це призведе до зниження імунітету, гастриту і панкреатиту. Така людина часто підхоплює застуду та інфекції, оскільки організм ослаблений. Надмірна кількість кислоти в чоловічому організмі веде до імпотенції та безпліддя, тому що сперматозоїдам для активності необхідне лужне середовище, а кислотне їх губить. Підвищена кислотність в організмі жінки теж негативно впливає на репродуктивну функцію, тому що при підвищенні кислотності піхви сперматозоїди, потрапляючи в нього, гинуть, не встигнувши дістатися матки. Ось тому важливо зберігати постійний рівень pH крові людини в межах встановлених норм.

Як працюють системи?

Головна буферна система

В основі діяльності бікарбонатної буферної системи, що включає два компоненти (H2CO3 і NaHCO3), лежить реакція між ними і надходять в кров основами або кислотами. Якщо в крові виявляється сильний луг, то реакція піде таким шляхом:

Утворений внаслідок взаємодії бікарбонат натрію, надовго в організмі не затримається і, не надавши особливого впливу, відійде нирками.

На наявність сильної кислоти відреагує другий компонент бікарбонатної буферної системи – NaHCO3, який нейтралізує кислоту таким чином:

Продукт цієї реакції (СО2) швидко покине організм через легені.

Гідрокарбонатна буферна система першою відчуває зміну водневого показника, тому першою і починає свою роботу.

Гемоглобінова та інші буферні системи

При надходженні основ від гемоглобінової буферної системи очікується така реакція:

NaOH + HHb → NaHb + H2O (рН майже не змінюється)

А з кислотою, як тільки вона з’явиться, гемоглобін почне взаємодіяти таким чином:

HCl + NaHb → NaCl + HHb (зсув pH не особливо помітний)

Буферна ємність білків залежить від їх основних характеристик (концентрація, структура тощо), тому буферна система білків крові не настільки бере участь у підтримці кислотно-основної рівноваги, як дві попередні.

Фосфатна буферна система або натрій-фосфатний буфер у своїй роботі особливого зсуву водневого показника крові не дає. Вона підтримує значення pH на належному рівні в рідинах, що заповнюють клітини, і сечі.

Продукти, що роблять реакцію крові лужної

Рівень лужності в організмі людини підвищують такі продукти харчування:

  • кавуни;
  • диня;
  • всі цитрусові;
  • селера;
  • манго;
  • папайя;
  • шпинат;
  • петрушка;
  • солодкий виноград, у якому відсутні кісточки;
  • спаржа;
  • груші;
  • родзинки;
  • яблука;
  • абрикоси;
  • абсолютно всі овочеві соки;
  • банани;
  • авокадо;
  • імбир;
  • часник;
  • персики;
  • нектарини;
  • більшість трав, зокрема і лікарських.

Якщо людина вживає занадто багато тваринного жиру, кави, алкоголю та солодкого, то в організмі відбувається «переокислення», а значить, переважання кислотного середовища над лужним. Куріння та постійні стреси теж негативно впливають на pH крові. Причому кислі продукти обміну речовин не видаляються остаточно, а вигляді солей осідають у міжклітинної рідини і суглобах, стаючи причинами багатьох хвороб. Для заповнення кислотно-лужного балансу потрібні оздоровчі та очищувальні процедури та корисне збалансоване харчування.

Закислення організму.

По-перше, правда полягає в тому, що тіло робить абсолютно все можливе, щоб pH крові підтримувався в межах 74 (від 736 до 744). Найменша зміна цих обмежень тягне за собою патологічний безлад і призводить до серйозних наслідків: ацидоз або алкалоз метаболічний . Зміна pH клітин та крові (навіть якщо він настільки мінімальний, близько 0,01) змінює стан молекул у розчині всередині та навколо клітин.

організму є наслідком різних захворювань. Не слід самому підкислювати свою кров, як і не слід у житті підливати олію у вогонь.

Важливо, щоб кров зберігала свої властивості, і щоб вона постійно надходила до всіх органів, клітин та тканин нашого організму. Потрібно весь час стежити за pH крові та налагоджувати її кислотно-лужний баланс.

Продукти, які врівноважують pH

Ось перелік інгредієнтів, які рекомендується частіше включати до складу страв або вживати окремо. До них відносяться:

  • листя салату;
  • злаки;
  • абсолютно будь-які овочі;
  • сухофрукти;
  • картопля;
  • горіхи;
  • мінеральна вода;
  • проста питна вода.

Щоб нормалізувати кількість лугу в організмі і привести показник pH плазми в норму, більшість лікарів радять пити лужну воду: збагачена іонами, вона повністю засвоюється організмом і встановлює рівновагу кислоти і луги в ньому. До того ж, така вода посилює імунітет, сприяє усуненню шлаків, пригальмовує процеси старіння і благотворно впливає на шлунок. Терапевти радять випивати 1 склянку лужної води з ранку, а протягом дня ще вживати 2-3 склянки. Після такої кількості покращується стан крові. Ось тільки запивати лікарські препарати подібною водою небажано, оскільки вона зменшує ефективність деяких ліків. Якщо ви вживаєте медикаменти, то між ними та прийомом лужної води має пройти хоча б одна година. Цю іонізовану воду можна пити у чистому вигляді, а можна застосовувати її для приготування їжі, варити на ній супи та бульйони, використовувати для заварювання чаю, кави та компотів. Рівень pH у такій воді відповідає нормі.

Свіжозаморожена плазма

Що це таке? Плазма – рідка частина крові. Її одержують із цільної крові методом центрифугування або шляхом плазмаферезу. У ній містяться: альбумін, імуноглобуліни, фактори зсідання крові. Готовий препарат заморожують і зберігають при температурі мінус 18-25 градусів протягом 3 місяців або нижче мінус 25 градусів протягом 12 місяців. Заморожування допомагає зберегти в робочому стані фактори зсідання крові.

У яких випадках застосовується? Свіжозаморожену плазму переливають, коли у крові пацієнта не вистачає факторів згортання крові. Основні показання:

  • Захворювання печінки.
  • Дефіцит вітаміну K.
  • Передозування деяких антикоагулянтів – препаратів для зниження згортання крові.
  • Синдром дисемінованого внутрішньосудинного згортання крові.
  • Порушення згортання внаслідок переливань, сильного розведення крові.
  • Спадковий брак факторів згортання крові.
  • Тромботична та тромбоцитопенічна пурпура.
  • Гемолітико-уремічний синдром.

Як нормалізувати pH крові за допомогою лужної води

Допомагає така вода не лише поправити здоров’я, а й довше зберегти молодість та квітучий зовнішній вигляд. Щоденне вживання цієї рідини допомагає організму впоратися з кислими відходами і швидше розчинити їх, після чого вони видаляються з організму. А оскільки накопичення солей і кислот негативно впливає на загальний стан та самопочуття, то рятування від цих запасів надає людині сил, енергії та заряд гарного настрою. Поступово вона виводить непотрібні речовини з організму і тим самим залишає в ньому тільки те, що дійсно потрібне всім органам для правильного функціонування. Як лужне мило застосовують видалення непотрібних мікробів, і лужна вода використовується виведення всього зайвого з організму. З нашої статті ви дізналися все про кислотно-лужний баланс крові зокрема і всього організму в цілому. Ми розповіли вам про функції крові, про те, як дізнатися pH крові в лабораторії та вдома, про норми вмісту кислоти та лугу в крові, а також про відхилення, які з цим пов’язані. Також тепер у вас під рукою є список продуктів, що підвищують лужність чи кислотність крові. Таким чином, ви можете спланувати свій раціон таким чином, щоб харчуватися не тільки збалансовано, але і одночасно підтримати необхідний рівень pH крові.

Профілактика серцевих захворювань.

Ви можете самі допомогти вашій системі кровообігу

Існують такі фактори ризику серцевої хвороби: підвищений рівень холестерину, високий кров’яний тиск, діабет, ожиріння, куріння та інші. Потрібно посилити контроль над цими показниками та звичками, від шкідливих звичок відмовитися. Зменшити куріння чи краще кинути палити. Чоловіки віком від 65 до 75 років, які колись курили, повинні бути обстежені на наявність аневризми у черевній аорті. Як люди живуть із серцевою недостатністю, залежить від ступеня тяжкості та рівня ушкодження серця. Таким чином, щоб забезпечити найкращу якість життя, важливо дотримуватися медичних рекомендацій. Однією з цих рекомендацій є обмеження вживання обсягу рідини та солі.

В.В. Караваєв вважав, що для підтримки здоров’я потрібна профілактика. Вона полягає в тому, щоб підтримувати кров, міжклітинну рідину та свій організм у оптимальному стані. Це чудова форма профілактики різних захворювань.

Хвороби серця та крові

На думку В.В. Караваєва, чиста їжа, правильне дихання та позитивне мислення – ці обмінні процеси становлять сутність нашого життя.

Тіло людини наповнюється енергією при сукупній дії всіх трьох процесів спільно.

В.В. Караваєв стверджував, що лікарські засоби мають допомагати здоров’ю, а не працювати проти хвороб.

Не робіть закислення організму! Бережіть кров та своє здоров’я!

  1. https://www.anaesthesia.med.usyd.edu.au/resources/lectures/acidbase_mjb/causes.html
  2. https://www.healthline.com/health/acidosis
  3. https://en.wikipedia.org/wiki/Acidifier

Автор: редакція «Шлях до здоров’я»

pH крові: що потрібно знати

Рівень pH крові свідчить про те, наскільки вона кисла. Зміни pH крові можуть сигналізувати про медичні проблеми.

Шкала рН, також відома як кислотно-лужна шкала, становить від 0 до 14. Вона вимірює, наскільки кислим є розчин речовини у воді. Наприклад, чиста вода має рН 7.

Розчини з низьким рН мають високу концентрацію іонів водню та є кислими. Розчини з високим pH мають нижчу концентрацію іонів водню та є лужними або основними.

Шкала рН є компактною шкалою, і невеликі зміни рН являють собою великі стрибки кислотності.

У цій статті ми розглянемо нормальний рівень pH крові і що може призвести до виходу рівня pH за межі цього діапазону. Ми також вивчимо, що може статися з організмом, якщо рівень pH в крові стане вищим або нижчим за нормальний діапазон.

Нормальний рівень pH крові

PH крові в артеріях має бути між 7,35 та 7,45, щоб обмінні процеси організму та інших систем працювали добре. Ці процеси виробляють кислоти, тому організм має складну систему зворотний зв’язок і регуляції підтримки здорового рівня pH.

Більшість кислоти, що виробляється в організмі, є вуглекислотою. Вона формується, коли вуглекислий газ поєднується з водою. Вуглекислий газ виникає у тканинах організму внаслідок процесу дихання.

Легкі та нирки є двома основними органами, які регулюють рН крові. У всіх клітинах організму є також хімічні буферні механізми.

Легкі можуть допомогти швидко регулювати рН крові через процес видиху вуглекислого газу, іноді викликаючи зміни протягом кількох секунд. Наприклад, коли хтось тренується, він виробляє більше вуглекислого газу, тому дихає швидше, щоб кров не стала надто кислою.

Нирки регулюють рН крові, виділяючи кислоти із сечею. Вони також виробляють та регулюють бікарбонат, який підвищує рН крові. Ці зміни займають більше часу, ніж ті, що відбуваються через дихання, і можуть тривати кілька годин або днів.

Зміни рівня pH крові

Певні ситуації та медичні умови можуть означати, що організм не може підтримувати рН крові у межах здорового діапазону.

РН крові може змінюватись в обох напрямках.

Ацидоз виникає, коли кров надто кисла, з pH нижче 7,35. Алкалоз виникає, коли кров недостатньо кисла, із рН вище 7,45.

Існує чотири основні способи зміни pH крові:

  • Метаболічний ацидоз: це відбувається через зниження рівня бікарбонату або підвищення рівня кислоти.
  • Респіраторний ацидоз: це відбувається коли організм видаляє менше вуглекислого газу, ніж зазвичай.
  • Метаболічний алкалоз: це відбувається через підвищений бікарбонат або зниження рівня кислоти.
  • Респіраторний алкалоз: це відбувається коли організм видаляє більше вуглекислого газу, ніж зазвичай.

Щоб відновити рівень pH у крові до здорового рівня, важливо виявити та усунути основну проблему, що спричинила зміну.

Причини зміни pH крові

Метаболічні зміни рН крові можуть виникнути через ниркові захворювання або їх проблеми. Респіраторні зміни пов’язані з тим, як легені працюють.

Коли зміна відбувається в одному напрямку, існують механізми переміщення кислотно-лужного балансу в інший бік. Наприклад, якщо людина має респіраторний ацидоз, має бути метаболічна відповідь від нирок, щоб відновити баланс.

Якщо організм не скидає баланс pH, це може призвести до серйозніших захворювань. Наприклад, це може статися, якщо рівень ацидозу є занадто серйозним або якщо нирки людини погано працюють.

Залежно від причини змін pH крові можуть бути тривалими або короткочасними.

У наступних розділах розглядатимуться конкретні причини кожного типу зміни pH крові.

Метаболічний ацидоз

Причиною метаболічного ацидозу може бути:

  • пошкодження нирок, що призводить до накопичення сечовини та інших відходів у крові
  • важкі вправи, що виробляють молочну кислоту
  • споживання певних речовин, таких як аспірин, метанол або паральдегід.
  • втрата бікарбонату з організму, наприклад, при хронічній діареї
  • інфекція
  • надлишок кислот, званих кетонами, у крові

Кетоацидоз зазвичай виникає у людей із діабетом або через зловживання алкоголем.

Респіраторний ацидоз

Респіраторний ацидоз виникає через умови, що утруднюють дихання. До них відносяться:

  • захворювання легень, такі як пневмонія або хронічна обструктивна хвороба легень
  • хронічна серцева недостатність
  • тяжке ожиріння
  • міастенія
  • синдром Гійєна-Барре
  • травма головного мозку

Використання таких препаратів, як опіати, може призвести до респіраторного ацидозу.

Метаболічний алкалоз

Деякі причини метаболічного алкалозу включають:

  • надмірне споживання бікарбонату, антацидів або цитрату
  • Хвороба Кушинга, при якій у крові занадто багато гормону кортизолу
  • тривале блювання або серйозне зневоднення
  • надлишок рідини в організмі
  • Вживання великої кількості проносних
  • деякі діуретики, які є ліками, які допомагають організму позбутися надлишку води або солі.
Респіраторний алкалоз

Респіраторний алкалоз часто виникає через ситуації або умови, які змушують людей дихати швидше або глибше, ніж зазвичай. До них відносяться:

  • шок, страх чи паніка
  • висока температура
  • серйозна інфекція
  • деякі захворювання легень, такі як пневмонія
  • легенева емболія
  • відмова печінки
  • передозування аспірину, тому що організм надмірно компенсує високий рівень кислоти.

Симптоми зміни рН крові

Якщо рН крові людини виходить за межі здорового діапазону, у нього можуть розпочатись певні симптоми.

Симптоми, які люди відчувають, залежатимуть від того, чи стане їхня кров більш кислою або недостатньо кислою.

Деякі симптоми ацидозу включають:

  • головний біль
  • сплутаність свідомості
  • втома
  • млявість та сонливість
  • кашель та задишка
  • нерівномірне або прискорене серцебиття
  • розлад шлунка чи нудота
  • м’язові судоми чи слабкість
  • втрата свідомості та кома

Симптоми алкалозу включають:

  • розгубленість і сплутаність свідомості
  • тремтячі руки
  • оніміння або поколювання в ногах, руках або обличчі
  • м’язові судоми
  • блювота чи нудота
  • кома

Тести pH крові

Є два основних типи тестів, які лікарі можуть використовувати для визначення pH чиєїсь крові: аналіз газів артеріальної крові та аналіз електролітів.

Знання pH крові людини може допомогти лікарю з’ясувати, чи є у цієї людини кислотно-лужний розлад.

Лікарі також можуть використовувати ці тести для моніторингу рівня pH крові, встановлення та лікування будь-яких основних причин, а також для надання допомоги людям, які перебувають у критичному стані.

Аналізи газів артеріальної крові зазвичай проводять у лікарні. Вони вимірюють кислотність, кисень та рівень вуглекислого газу в крові. Лікар бере невелику кількість крові, часто із зап’ястя. Потім він відправить цей зразок до лабораторії для аналізу.

Тести на електроліт можуть бути частиною звичайної допомоги, або лікар може виконати їх, коли людина серйозно захворіла. Тест вимірює рівень солей та мінералів, таких як бікарбонат, які присутні у крові. Лікар зазвичай має взяти кров із вени на руці.

Результати цих тестів можуть допомогти лікарю визначити, що викликає певні симптоми та чи правильно працюють регуляторні системи організму.

Резюме

Рівень pH крові свідчить про те, наскільки вона кисла.

Типовий рН крові в артеріях становить 735-745. Складний набір механізмів та петель зворотного зв’язку допомагає регулювати рН крові та підтримувати нормальну роботу організму.

Коли pH крові змінюється, це може вказувати на основну проблему здоров’я, яку необхідно вирішити. Лікар може використовувати аналізи газів артеріальної крові та електролітів, щоб визначити, коли це відбувається, та дати відповідні рекомендації з лікування.

Цей блог не призначений для забезпечення діагностики, лікування чи медичних порад. Інформація на цьому блозі надана лише з інформаційною метою. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем про будь-які медичні та пов’язані зі здоров’ям діагнози та методи лікування. Інформація на цьому блозі не повинна розглядатися як заміна консультації з лікарем. Заяви, зроблені про конкретні товари в статтях цього блогу, не підтверджені для лікування, діагностики або запобігання хворобам.

Leave a Comment Отменить ответ

Для отправки комментария вам необходимо авторизоваться.