Чим і як обробити теплицю взимку

| | 0 Comments| 21:54
Categories:

Способи обігрівання теплиць

Восени та весною температура повітря дуже нестабільна, а погода мінлива: на зміну вечірньому теплу може легко прийти ранковий приморозок. Негаразди від такої мінливості добре відомі тим, хто практикує вирощування рослину теплицях. А особливої уваги і клопіткої праці вимагає теплиця взимку. Тому і в досвідчених власників, і в людей, які тільки планують купити теплицю, часто виникають запитання щодо обігріву таких приміщень. Пропонуємо ознайомитися із плюсами і мінусами основних видів опалення і обрати для себе оптимальний варіант.

Газове опалення

Для цього виду обігріву по периметру теплиці встановлюються калорифери , які підтримують оптимальну температуру приміщення. Теплі повітряні маси, генеровані калориферами, поєднуються із зовнішнім повітрям для уникнення випалювання зелені. Тож додаткова вентиляція для теплиць із газовою системою опалення необхідна. Це зумовлює недоцільність газового опалення для зимових теплиць, адже вентиляція вихолоджуватиме приміщення. У такому разі теплиця зимоюпотребує додаткових покриттів для збереження температури.

Пічне опалення

Для обігріву теплиць встановлюють спеціальні печі, які, залежно від специфікації, працюють на вугіллі, газі, дровах чи мазуті. Серед переваг цього виду опалення – його доступність і можливість економити. Щодо мінусів,стінки печі можуть досягати високих температур, а це може призвести до зовсім не бажаних наслідків.

Загалом, такий вид опалення – це хороше співвідношення здорової економії та якісної тепловіддачі.

Електричне опалення

Цей вид обігріву найпопулярніший серед людей, які практикують вирощування в теплиці.Існують різні системи електричного опалення:

  • Конвекційні системи. Тепло нагрітих конвекторів поширюється приміщенням, підтримуючи його температуру. Мінусом системи є її складна модернізація.
  • Калорифери. Своєрідні вентилятори циркулюють теплі маси повітря у приміщенні, рівномірно нагріваючи його. Недоліком є сушіння повітря, тому за такого опалення потрібно подбати про зволоження повітря, особливо у зимових теплицях.
  • Кабельний обігрів. Теплова стрічка укладається від кабелю в товщу ґрунту таким чином передає тепло рослинності. Такий вид опалення досить економний, проте потрібно правильно налаштувати температуру, щоб не нашкодити рослинам.
  • Водяне опалення. Система включає бойлер, насос, спеціальні пластикові труби, якими циркулює вода. Такий метод дорогий, його встановлення чи перекомплектація забирають чимало часу, проте він надійний і дієвий.
  • Інфрачервоне опалення. Включає довгохвильовий ІЧ обігрівач та/або ІЧ плівку. Обігрівач утворює над рослинами ІЧ-промені, які рослини сприймають як сонячні. Нагріваючи предмети у приміщенні, ІЧ промені забезпечують у теплиці потрібну температуру. ІЧ плівка встановлюється у ґрунт. Недоліків у системи практично немає.

Купити теплицю – не проблема, та вирощування в теплицях потребує пильної уваги у всіх сферах. Це стосується і обігріву приміщень із рослинністю. Зимові теплиці без обігріву просто не виконають своє призначення. Тому проаналізуйте усі плюси та мінуси систем опалювання, зважте на очікуваний результат та оберіть те, що потрібно саме вам.

Категорії

Як правильно підготувати теплицю до зими?

Ось, здавалося б, побудували теплицю, висаджуй овочі і збирай урожай. Але не все так просто. Не тільки рослини вимагають за собою догляду, в ньому має потребу і сама споруда. Одним з таких заходів є її підготовка до зими. Розберемося в цьому питанні детальніше.

Навіщо потрібна підготовка теплиці до зими?

Після збору врожаю, парник потрібно не тільки прибрати від рослинних залишків, а й провести ще ряд заходів.

Розглянемо спочатку, навіщо це потрібно:

  • тепличні умови сприятливо діють не тільки на посадки, але і на хвороботворні мікроорганізми, що залишаються в землі від перехворілих рослин. Щоб висаджені в наступному році рослини не заразилися, потрібно провести осінню обробку-
  • переносником інфекції може бути не тільки земля, а й сама споруда, на якій хвороботворні суперечки зберігаються по кілька років. З цієї причини теплицю потрібно продезінфікувати-
  • овочеві культури поступово виснажують грунт, навіть якщо проводиться підгодівля. Тому восени потрібно по можливості міняти верхній шар землі, а раз в 4-5 років виробляти повну заміну грунту. Ідеальним варіантом було б перенесення парника на нове місце, але це не завжди можливо-
  • полікарбонат – досить міцний матеріал, але деякі виробники вказують в інструкції, що на зиму парник потрібно зміцнити додатковими підпорами-
  • осіння підготовка заощадить час навесні, коли потрібно буде займатися розсадою, а не прибиранням і обробкою теплиці.

Осіння обробка тепличних грядок

Осінній догляд за грядками складається з таких заходів:

  • прибирання рослинних залишків-
  • повна або часткова заміна грунту-
  • дезінфекція грунту і всієї споруди.

Генеральне прибирання

Збиральні роботи проводяться в наступній послідовності:

  1. У сонячну погоду потрібно відкрити теплицю і добре провітрити.
  2. Винести із приміщення весь інвентар (лопати, сапи, лійки, секатори та інше).
  3. Розібрати і видалити устаткування, що залишилося (шланги, підпірки, електропроводку та ін.).
  4. Вирвати з корінням бур`яни і овочеві культури, прибрати кілки, овочі, що залишилися, підв`язувальний матеріал.
  5. Ретельно згребти, винести і спалити весь сміття.
  6. Якщо не проводиться заміна грунту, то грядки слід перекопати, а з землі вибрати залишилися коріння.

важливо! Іноді городники залишають рослинні залишки в теплиці в якості компосту. Але рослини можуть містити спори різних хвороб і личинки шкідників, тому їх краще спалити.

зняття грунту

Процес заміни ґрунту самий трудомісткий.

Це питання вирішується декількома способами:

  • якщо вирощуються однорічні культури або розсада, то рекомендується проводити заміну 15 см верхнього шару щорічно або хоча б раз в 2 роки. Грунт виноситься на город або підсипається до дерев. Замість нього засипається шар нової землі (про варіанти земляних сумішей розповімо далі в статті)-
  • при вирощуванні багаторічних культур (наприклад, полуниці) проводиться повна заміна ґрунту (близько 30 см) кожні 5 років. Ідеальним варіантом буде переміщення парника на нове місце-
  • альтернативним варіантом може бути викопування по довжині грядок канави глибиною до 20 см, і заповнення її торфом або перегноєм. Зверху укладається зелена мульча (скошена трава без насіння), яка присипається золою. Все це засипається грунтом і поливається розчином сечовини (50 г / 10 л).

дезінфекція

Якщо не проводилася заміна верхнього шару грунту на родючий і стерильний куля, то потрібно провести знезараження землі.

Для її дезінфекції використовуються наступні методи:

  • термічна дезінфекція-
  • обприскування спеціальними розчинами-
  • обробка хлорним вапном-
  • сірчане обкурювання.

Термічна обробка складається з декількох етапів:

  1. Закип`ятити воду і пролити нею землю в парнику.
  2. Грядки накрити чорною щільною плівкою і притиснути з боків до землі.
  3. Через добу покриття зняти, землю перекопати і розрівняти граблями.
  4. Ошпаріваніе повторюється ще 2 рази з перервами по 3-4 дні.

Чи знаєте ви? У Великобританії побудована найбільша теплиця. Це два з`єднаних між собою куполоподібних приміщення. У них величезна різноманітність рослин: від бананової пальми до винограду і оливок.

Знезараження також проводять за допомогою спеціальних розчинів:

  • препарати, що містять мідь, застосовуються для профілактики від таких хвороб, як фітофтороз, бактеріоз і пероноспороз. Особливо це актуально після вирощування помідорів. Не частіше, ніж раз в 4-5 років грунт обробляється 0,1% розчином мідного купоросу (10 л / 1 м²)-
  • землю можна добре полити концентрованим розчином перманганату калію (5-6 л / 1 м²)-
  • для обприскування використовуються 2,5% формаліновий розчин, 2% розчин креоліну або 4% вапняний розчин-
  • противники «хімії» користуються тютюновими, часниковими або гірчичним розчинами, але така обробка не гарантує 100% знезараження.

Хлорне вапно допомагає позбутися практично всіх шкідників. На 1 м² витрачається 1 стакан препарату. Грунт посипається вапном і закладається граблями на глибину до 3-4 см. Нерідко для дезінфекції теплиць практикується сірчане обкурювання. Раніше застосовувалася комове сірка, а останнім часом – сірчані шашки. Такий метод дозволяє продезінфікувати не тільки грунт, але і всю конструкцію. Недолік у тому, що він застосовується лише для великих і високих теплиць.

Не рекомендується використання сірчаного обкурювання і для парників з металевими каркасами, так як утворюється сірчиста кислота викликає його корозію. Альтернативою сірчаним шашок можуть бути тютюнові шашки. Вирізняється нікотиновий дим позбавляє від хвороботворних організмів і шкідників. Такі шашки нешкідливі навіть для металевих конструкцій, але за умови, що вони пофарбовані.

Обробка тепличного споруди

Патогенна мікрофлора може замовити не тільки в грунті, а й на поверхні самої споруди. Також за період експлуатації і каркас, і покриття забруднюється. Тому восени потрібно обробити всю споруду і всередині, і зовні.

Обробка каркаса

У догляді за тепличним каркасом немає особливих труднощів:

  • конструкція уважно оглядається на наявність пошкоджень. При виявленні іржі, її зачищають, сушать і зафарбовують. Інші пошкодження також підлягають терміновому ремонту-
  • для миття краще використовувати розчин господарського мила, так як він неагресивний, добре видаляє забруднення і дезінфікує будова-
  • мийку виробляють м`якими матеріалами (губки або дрантя). Всі елементи витираються по можливості насухо. Краще провітрити теплицю для повного висихання конструкції.

Обробка покриттів

Зустрічаються кілька основних видів покриттів теплиці. Розглянемо нюанси обробки кожного з них.

полікарбонат

Полікарбонат – ударостійкий матеріал, але він може пошкоджуватися різними агресивними хімічними речовинами, тому догляд за ним має деякі особливості.

Розберемо, чим і як помити полікарбонат:

  • для очищення полікарбонатного покриття можна використовувати абразивні чистячі засоби, пральний порошок, засоби для миття посуду або скла-
  • для миття не можна застосовувати щітки, дротяні мочалки або інші грубі матеріали. Можна використовувати тільки поролонові губки, м`яке дрантя або серветки-
  • нестійкі забруднення можна видалити струменем проточної води. Для трудноудаляємиє забруднень застосовується мильна піна, яка густо наноситься на поверхню і залишається на 10-15 хвилин. Потім піну потрібно добре змити-
  • знезаразити полікарбонатні листи можна за допомогою розчину марганцівки. Будь негрубий матеріал змочується в насиченому розчині, і протираються всі поверхні-
  • після вологого прибирання теплиця повинна добре провітритися для повного висихання вологи-
  • зовнішня поверхня також миється мильним розчином.

важливо! Полікарбонат легко пошкоджується від обробки агресивними складами, а луги ще й викликають його помутніння і порушення УФ плівки. Такі маніпуляції роблять його вразливим до сонця, що викликає швидку деформацію і руйнування.

Плівка та скло

При очищенні скла дотримуються наступних правил:

  • мийку можна здійснювати за допомогою віконної швабри, мочалки або капронової щітки-
  • нестійкі забруднення прибираються губкою з поролону-
  • стики між каркасом і скляним покриттям відчищають загостреною дерев`яною палицею, обгорнутих тканиною-
  • в якості миючого засобу використовується або розчин господарського мила, або рідина для миття посуду-
  • знезаразити скло можна ополоснув його хлорним вапном (4% розчин)-
  • покриття витирається сухою ганчіркою. Теплиця залишається відкритою для провітрювання і висихання всіх поверхонь.

Знімне плівкове покриття

Осінній догляд за знімним покриттям з плівки складається з декількох етапів:

  1. Плівка знімається з каркаса.
  2. Акуратно, щоб не пошкодити покриття, миється губкою, змоченою в розчині господарського мила.
  3. Ретельно споліскується чистою водою.
  4. Для дезінфекції протирається 5% розчином мідного купоросу.
  5. Залишається до повного висихання.
  6. Згортається і герметично упаковується. У такому стані вона зберігається до весни.

зміцнення каркаса

Теплиці роблять з досить міцних матеріалів, а їх обтічна форма попереджає затримку снігу на її поверхні. Але в дуже сніжні зими не виключені непередбачені ситуації.

Тому восени краще зміцнити каркас додатковими підпорами. Можна скористатися послугами виробників і придбати додаткові дуги, а можна обійтися власними силами. Для самостійного виготовлення підпірок Т-подібної форми відмінно підійдуть дерев`яні бруси. Підпірки підставляються під верхівку парника, а під низ підставляють тверду основу, щоб вони не провалювалися в землю. Якщо довжина теплиці близько 6 метрів, то буде достатньо 3 або 4 підпірок.

Закладка нового грунту

Грунт в парнику повинна бути пухкої і поживною, з хорошим вмістом гумусу. А підвищена щільність посадок і регулярна експлуатація сильно виснажують грунт в теплиці. З цієї причини потрібно відновлювати родючість грунту і виробляти її заміну. Зазвичай теплиця засипається не суцільне грунтом, в нього додаються торф, компост або листова земля.

Розберемося, що представляють собою ці добавки:

  • торф`яна земля – ​​це збагачена гумусом, зібрана на болотах, грунт. При заготівлі шари торфу необхідно пересипати гноєм з вапном. На легких ґрунтах вноситься близько 20 кг / 1 м², а на важких – по 15 кг / 1 м²-
  • компостній земля – ​​найбільш легкодоступний варіант. Вона являє собою перегнилі харчові відходи, які складуються в окрему купу. Через кілька років ця купа, завдяки життєдіяльності мікроорганізмів, перетворюється в відмінне добриво-
  • листова земля – ​​це внесення в грунт рослинних матеріалів. Але її продуктивні якості трохи поступаються двом попереднім варіантам. У загальній кількості грунту її має бути не менше 30%. При внесенні рослинних залишків необхідно стежити, щоб вони не були заражені хворобами, і на них були відсутні різні паразити.

Багато овочівники мають свої рецепти земляних сумішей. Їх склад залежить від того, яка культура буде вирощуватися.

Пропонуємо кілька прикладів ґрунтових сумішей:

  • для помідор підійде внесення 60% торфу і по 20% компосту та піску. Томати чутливі до холоду, тому нижній шар бажано зробити з тирси або соломи-
  • огірки добре будуть рости на суміші з 5 частин торфу і по 2 частини листової землі і перегною. Так само, як і для помідор, можна зробити нижній шар з соломи або тирси-
  • для полуниці хорошим варіантом буде суміш з 6 частин дернової землі і 2 частин тирси.

Чи знаєте ви? Ісландці придумали влаштовувати парники на гейзерах. Це і економно, і вигідно.

Поради дачників

Наостанок дамо кілька порад від досвідчених городників:

  • пізньої осені потрібно відкрити двері полікарбонатною теплиці. Це потрібно для того, щоб мороз знищив залишилися шкідників, а однакова температура всередині і зовні парника попередить утворення зледеніння на полікарбонат-
  • взимку грунт в теплиці потрібно покрити шаром снігу близько 20 см. Це захистить грунт від промерзання і наситить його вологою-
  • зазвичай проводиться заміна 10-15 см верхнього шару грунту, але можна насипати зверху виснаженої грунту новий шар родючого грунту.

Чим обробити теплицю після збирання врожаю: важливо для профілактики хвороб рослин

Потрібно зібрати рослинні залишки, перекопати ґрунт та продезінфікувати теплицю

У вересні у дачників закінчується гаряча пора, адже вже зібрано майже весь врожай фруктів та овочів і залишилося тільки викопати картоплю. Також необхідно підготувати теплицю до наступного сезону. theLime вирішив розповісти, як це правильно зробити і чим її обробити для профілактики хвороб рослин.

Після збирання врожаю з теплиці потрібно винести залишки рослин, перекопати ґрунт та продезінфікувати його. Якщо не обробити теплицю восени, то огірки та томати можуть у наступному сезоні захворіти на інфекції, які перезимували в теплиці.

Плівку з теплиці знімаємо і, якщо вона не сильно пошкоджена і може бути використана в наступному сезоні, просушуємо, згортаємо і залишаємо на зберігання в приміщенні.

Для профілактики захворювань перш за все збираємо та виносимо з теплиці усі залишки рослин. Їх необхідно спалити або закопати якнайглибше.

Потім перекопуємо ґрунт і ретельно вибираємо кореневища бур’янів. Також потрібно внести добрива у розрахунку на один квадратний метр: калійні – по 20-25 г, суперфосфат – 30-40 г, перегній – 4-6 кг.

Як продезінфікувати теплицю восени?

1. Потрібно обробити дерев’яні стійки 10% розчином мідного купоросу. Металеві частини та дріт слід протерти ганчіркою, змоченою гасом.

2. Теплицю можна обробити і за допомогою обприскування розчином хлорного вапна (400 г на відро води, настояти кілька годин, а потім процідити).

3. Якщо конструкція засклена, то восени всю її та скло зсередини дезінфікуємо 2-відсотковим розчином формаліну (на один квадратний метр 1 л).

  • Раніше ми розповіли, чому зеленіє ґрунт у теплиці.
  • Читайте також на theLime, чим засіяти город після збору врожаю, щоб підвищити родючість ґ рунту і вивести бур’яни.

Цікаві новини для вас:

Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнавайтеся про них швидше.