Чи можна засмагнути при УФ 1

| | 0 Comments| 20:40
Categories:

Вибір між красою та здоров’ям. Чи можна засмагнути, використовуючи сонцезахисний крем

За кожним прекрасним і безтурботним сонячним літнім днем стоїть потужний союзник — сонцезахисний крем, але його оточує безліч небезпечних для здоров’я міфів серед любителів засмаги.

Для тих, хто бореться з літньою спекою, сонцезахисний крем стає постійним супутником. Загальновідомо, що цей маленький тюбик захищає нашу шкіру, але принципи роботи захисту, що міститься в кремі, мало кому відомі. Давайте розберемося, що за цим стоїть, і розвіємо деякі поширені міфи, пише IFLScience.

У Фокус.Технології з’явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!

Усім нам добре відомі такі небезпеки сонця, як сонячні опіки, рак шкіри і передчасне старіння, а також роль сонцезахисних засобів у захисті від них. Про закулісся боротьби зі шкідливими променями нашого світила розповіла експерт Медді Чапман.

Принцип дії сонцезахисних засобів

Сонцезахисний крем захищає шкіру від ультрафіолетового (УФ) випромінювання, подовжуючи час перебування на сонці без опіків. Коли ультрафіолет пошкоджує клітини верхнього шару шкіри (епідермісу), виникає сонячний опік. Імунна система реагує на це посиленням кровотоку, викликаючи знайоме всім почервоніння і тепло. Потім вона посилає білі кров’яні тільця для знищення пошкоджених клітин, що призводить до свербежу та лущення.

Сонцезахисні засоби не дають змоги ультрафіолетовим променям спричиняти цей початковий хаос, поглинаючи їх або відбиваючи.

Інгредієнти хімічних сонцезахисних засобів, як-от авобензон, октіноксат і оксибензон, перетворюють ультрафіолетові промені на тепло, яке потім виводиться з організму. З іншого боку, в сонцезахисних засобах на фізичній основі використовують переважно діоксид титану та оксид цинку, які виконують роль бар’єра, що розсіює УФ-промені в бік від шкіри.

Існує три види УФ-випромінювання, два з них — це УФА і УФБ. УФА проникає глибше в шкіру і здебільшого спричиняє старіння, тоді як УФБ викликає більшість сонячних опіків. Сонцезахисні засоби широкого спектра дії забезпечують захист від обох видів випромінювання.

Сонцезахисні засоби та засмага

Засмага — це результат підвищеного вироблення меланіну, пігменту, який також забарвлює наші очі та волосся, у відповідь на вплив ультрафіолетових променів. Однак, всупереч поширеній думці, безпечної засмаги не існує. Вона спричиняє пошкодження шкіри та підвищує ризик розвитку раку шкіри.

Оскільки сонцезахисні засоби поглинають або блокують УФ-промені, вони певною мірою запобігають засмазі. “Більшість із нас не засмагають, якщо використовують засоби з широким спектром дії, УФА/УФБ, — каже дерматологиня Лоретта Чиральдо, — Проте, оскільки жоден сонцезахисний крем не блокує 100% УФ-променів, ви можете злегка засмагнути навіть за його використання”.

Але чи така вже важлива засмага, якщо альтернативою їй є захист шкіри від пошкоджень та інших шкідливих наслідків сонячного опромінення? Відповідь очевидна. Гонитва за мінливою красою ніколи не буде варта того, щоб піддавати ризику заставу на здорове майбутнє шкіри без серйозних ускладнень.

Раніше Фокус писав про ініціативу уряду Нідерландів про безкоштовну роздачу сонцезахисних засобів. Ініціатива спрямована на боротьбу зі зростаючим рівнем захворюваності на рак шкіри в країні.

Також Фокус писав про 10 популярних міфів про рак шкіри. Солярії, наприклад, не допоможуть уникнути раку, а тільки збільшать ризик його розвитку.

Цей матеріал має виключно інформаційний характер і не містить порад, які можуть вплинути на ваше здоров’я. Якщо ви відчуваєте проблеми, зверніться до фахівця.

  • Читайте нас у:
  • Читайте у Telegram
  • Читайте у Facebook
  • Читайте у Twitter
  • Теги:
  • наука
  • здоров’я
  • дослідження
  • рак шкіри
  • ультрафіолет
  • сонцезахисний крем
  • Поширити:
  • відправити у Telegram
  • поділитись у Facebook
  • твітнути
  • відправити у Viber
  • відправити у Whatsapp
  • відправити у Messenger

Чи можна засмагнути через скло

Для багатьох людей відповідь на питання, чи можна засмагнути через скло, є очевидним. Звичайно ж «ні», вважає більшість, і потрібно зізнатися, сильно помиляється. Ні, звичайно, сперечатися з тим фактом, що у водіїв і тих, чиї робочі місця знаходяться в безпосередній близькості з вікном, загар з’являється досить швидко, ніхто не буде. Але фізика цього процесу не так проста, як може здатися.

Відповісти на питання, чи можна засмагнути через звичайне скло на балконі або в машині, насправді кожен може і самостійно – для цього не потрібно мати спеціальної освіти. Головне – попередньо розібратися, як саме відбувається процес потемніння шкірного покриву, і які чинники впливають на нього.

Будь-сонячний промінь складається з декількох різних видів електромагнітного випромінювання. Кожен з них організмом сприймається по-своєму: одні розцінюються, як джерело тепла, інші – виключно світла. Зрозуміло, відчути ультрафіолет чи помацати його руками жодна людина поки що не може.

Є три основних види УФ-променів:

  1. А-випромінювання довгохвильове. Воно проникає на поверхню планети практично повністю і на організм впливає непомітно. А-променів не складає труднощів проникати в глибокі шари епідермісу. Через що останній старіє швидше, ніж треба. Випромінювання руйнує колаген і зневоднює клітини шкіри. Під його впливом може з’являтися легке почервоніння. У деяких людей саме через нього розвивається алергія на сонце. Але якщо контактувати з довгими хвилями дозовано, небезпеки для здоров’я вони представлятимуть не будуть.
  2. Говорячи про те, чи можна засмагнути через скло вікна, обов’язково потрібно згадати По-випромінювання. Воно короткохвильове, але це не заважає йому майже повністю добиратися до Землі – навіть з урахуванням того факту, що при зіткненні з перешкодами хвилі мають властивість розсіюватися. По-промені – джерело найшвидшого засмаги. Під їх впливом меланоцити значно швидше виробляють меланін. Але якщо контактувати з ними занадто довго, шкіра може згоріти.
  3. Найбільш небезпечним вважається гамма-випромінювання. На щастя, велика частина його променів затримується на підході до поверхні Землі озоновим шаром. Інакше все живе на планеті просто вигоріло б.

З усього вищесказаного можна зробити один висновок: щоб швидше, рівномірніше і красивіше засмагнути, все-таки потрібен безпосередній контакт з УФ-променями.

Так чи можна засмагнути через скло автомобіля або вікна?

Скло – матеріал прозорий. Він запросто пропускає світло, але затримує при цьому ультрафіолетові промені бета- і гамма-типу. Альфа-випромінювання навіть самі товсті вікна зупинити не можуть. А як ви вже знаєте, довгохвильові А-промені на епідерміс надають дуже повільне вплив. Максимальний ефект, якого можна досягти – легке почервоніння верхнього шару шкіри, яке з

часом зійде. Стійкого ж засмаги при всьому бажанні добитися не вийде – інтенсивність випромінювання надто мала.

Добре засмагнути через віконне або автомобільне скло можна тільки при дотриманні декількох умов. По-перше, сонячні промені повинні впливати на епідерміс постійно. По-друге, шоколадний відтінок з’явиться з більшою ймовірністю в разі, якщо в шкірі вже є меланін. Пояснюється все просто: з часом загар змивається і вигорає. Але меланоцити під час безпосереднього контакту з сонцем виробили велику кількість меланіну. І тепер навіть під впливом випромінювання незначної інтенсивності шкіра епідерміс може почати темніти.

Схожі статті

Засмага: чи можна засмагнути через скло

В основі засмаги лежить впливультрафіолетових променів на шкіру. Всього існує три види таких променів. Ті, що носять назву «С», практично не досягають земної поверхні, так що серйозно вплинути на нашу шкіру не можуть. А ось промені «В» дозволяють отримати бажаний золотий відтінок дуже швидко, але при цьому шкідливим чином. Самим же безпечним засмагою вважається той, який отримано шляхом впливу на шкіру променів «А». Правда для сильного ефекту в даному випадку потрібно чимало часу. Але і результат того вартий: така засмага безпечний і зберігається дуже довго.

Чому темніє шкіра?

За зміну відтінку шкіри, як і за інтенсивністьоного, в людському організмі відповідають особливі клітини. У них міститься пігмент меланін, звідси і назва – меланоцити. Змушуючи шкіру темніти, вони захищають організм від шкідливого впливу сонячного випромінювання. І чим інтенсивніше ультрафіолетові промені, тим більше пігменту виробляють клітини. Цікава особливість даних клітин в тому, що вони можуть не тільки темніти, але і світлішати (до досади загоряють) до початкового стану. Кількість меланіну в шкірі обумовлено генетично, при нормальних умовах воно підтримується на одному рівні.

інтенсивність засмаги

Відомо, що тривалий прийом деяких ліківможе послабити захисні функції організму, в тому числі здатність шкіри виробляти меланін. Тому деяким людям заборонено засмагати. Те саме можна сказати і до патологій, при яких в шкірі міститься занадто мала кількість пігменту для ефективного протистояння навколишньому середовищу. Скільки б такі люди ні лежали на пляжі, їх не «бере» загар, небезпечні ультрафіолетові промені вільно проходять під шкіру і завдають шкоди організму.

Найбільш важливим фактором для якісного засмагиє висота сонця над горизонтом. Широта місцевості грає в цій справі дуже важливу роль. Ось чому люди, що живуть в жарких районах Землі, історично володіють більш темним відтінком шкіри. Але на висоту сонця впливає не тільки географічне положення. Тут також важливі час доби і пору року. Зокрема, якщо мова йде про помірному кліматі, де зміна сезонів виражена особливо сильно.

Інший важливий фактор відноситься до самоїатмосфері. Чим вона чистішим і прозорішим, тим більше променів досягають земної поверхні і відбиваються від неї. Впливає на загар і висота: один день в горах дасть більший ефект, ніж тиждень перебування на жарких пляжах. Серед засніжених вершин сила впливу сонячних променів настільки висока, що альпіністам доводиться використовувати кілька шарів захисту, спеціальні окуляри і креми. Але навіть такі кошти не рятують їх від яскравого засмаги. І все це незважаючи на холод, який панує серед снігів.

Чи можна засмагнути через скло

Навіть в холодну пору року, коли на пляжі лежативже не можна, сонечко все ще світить яскраво і привітно. Часто, коли його промені заливають наші квартири, виникає думка: “Як здорово було б зіграти прямо тут!”. Деякі люди, навпаки, бояться занадто сильної реакції своєї шкіри на ультрафіолет, тому навіть в транспорті намагаються не сидіти з сонячної сторони. Питання, чи можна засмагнути через скло, турбує багатьох. Тим більше що люди відзначають в таких випадках почервоніння, характерне для новопридбаного засмаги.

Насправді більшості людей не вартотурбуватися про те, чи можна засмагнути через віконне скло. Ультрафіолет воно, звичайно, пропускає, але це тільки перший вид сонячних променів. Як вже говорилося вище, таке випромінювання абсолютно нешкідливо для шкіри. Промені «А», та ще розсіяні склом, не мають достатньо сильного впливу, щоб запустити процес вироблення меланіну. Сподіватися на якийсь ефект слід лише в тому випадку, коли людина вже отримав загар природним шляхом, але той став потроху бліднути. Тоді навіть слабкі промені зможуть активізувати вже міститься в шкірі пігмент, викликавши деякий потемніння.

У будь-якому випадку шоколадного південного відтінку такимшляхом отримати ніяк не вдасться. Максимум, на що слід розраховувати, – це незначне потемніння шкіри. Не варто приймати теплове почервоніння за перший ознака засмаги. Швидше за все, воно пройде через кілька хвилин. Адже приклавши до щоки грілку на деякий час, ми теж потім побачимо червона плямка. Але ніхто не буде при цьому стверджувати, що грілка викликає засмагу. Інша справа, якщо замінити звичайні вікна оргстеклом. Тоді ви зможете приймати сонячні ванни круглий рік.

Чи треба захищатися

Хвилюватися про те, чи можна засмагнути черезскло, потрібно тільки тим людям, які схильні до появи пігментних плям. В такому випадку спровокувати їх зможе будь-що. Рекомендується користуватися слабкими захисними кремами. Підійде навіть звичайний денний, так як вони зазвичай теж містять UV-фільтр. Засоби захисту від ультрафіолету наносяться головним чином на обличчя і шию – місця, де зазвичай виникають пігментні плями.

Також людський організм виробивприродний захист крім меланіну. При довгому знаходженні на сонці шкіра потіє, що захищає її від проникнення ультрафіолету. Вищесказане дозволяє позбутися від побоювань щодо того, чи можна засмагнути через скло в квартирі або машині. Тим більше що сонячні промені в малій кількості корисні і навіть необхідні людині. А тому захищатися від них занадто активно, особливо в осінню пору року, не слід.